ga» RADIO-PROGRAMMA'S M UIT DE OMGEVING MAANDAG 14 DECEMBER 1936 üE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 DINSDAG 15 DECEMBER. KATWIJK. Geboren: Johannes Jacobus Maria z. van C. J. Boskamp en H. A. de Vrind Floor z. van D. Ketting en G. Hartog Judith d. van J. van Duyn en M. Ouwe hand Margaretha Alida Maria d. van H. A. Topper en M. J. Brouwer Alida d. van J. de Mooy en A. Meuvogel Pie- ter z. van L. van der Plas en A. J. van Duyvenboden Jacob z. van C. Krijsman en K. Jonker. Ondertrouwd: A. Kulk en J. Snijer. Getrouwd: P. Langmuur en M. Haas noot G. Spierenburg en C. Geervliet N. van der Ven en P. G. Slijpestein. Overleden: Louise van Rossum, 4 mnd., d. van C. van Rossum en W. van Leeuwen Frederik Jacobus de Jong, 68 j., ongehuwd. DE KAAG. IJsclub. Ledenvergadering van de ijsclub „Kagermeer" te de Kaag op 11 Dec. in café Loogman. Aanwezig het voltallig bestuur en 61 leden; in totaal 70 personen. De voorz., de heer P. A. Stokman, opent de vergadering en heet iedereen hartelijk wel kom. De secr., de heer A. K. Verelzen, leest de notulen voor van de ledenvergadering van 28 Febr. 1936. De penningmeester, de heer P. Hulsbos, geeft een overzicht van de kaspositie, waaruit blijkt, dat in kas is een bedrag van ƒ90.51 en een bedrag van ƒ236.38 op de spaarbank, in totaal dus ƒ326.89, welke mededeeling door applaus wordt begroet. Den heeren P. van Tol en J. v. d. Broek wordt verzocht de kas te komen controleeren. Verder deelt de voorz. mede, dat de ge meente Warmond nog geen toestemming heeft kunnen geven tot het houden van wedstrijden op het veldijs van den Kogjes- polder. Niet vóór 17 December a.s. (de da tum waarop de beslissing valt van den Hoogen Raad in het proces WarmondSas- senheim) zal de gemeente Warmond eenige concessies kunnen doen. Hierna vraagt het bestuurslid, de heer Jac. Biemond het woord, waarbij hij aller medewerking inroept ten einde de rondrit van Z.H.IJ. (Zuid-Hollandsche IJsbond te 's Gravenhage), indien deze gedurende de a.s. winterperiode mocht kunnen worden gehouden, zooveel mogelijk te helpen doen slagen. Aan dezen rit zullen vermoedelijk 2300 rijders(sters) deelnemen, vertrekken de van den Haag, gaande naar Warmond over de Kagermeren naar het Westland, met als eindpunt Voorburg. Een hartelijk applaus is het antwoord op deze mededee ling, waaruit dus op te maken valt, dat de geheele ijsclub zich sympathiek stelt tegen over deze sportieve rondrit. Zijn wij goed ingelicht, dan zullen Hare Majesteit onze Koningin en H. K. H. Prinses Juliana van Hare belangstelling in dit nationaal sport gebeuren blijk geevn, door op enkele plaatsen, waar de rijders voorbij komen te genwoordig te zijn. Tot slot heeft de jaarlijksche verloting plaats; ieder aanwezig lid ontvangt gratis een lot. De 29 prijzen, bestaande uit 1 paar schaatsen, boterletters, gerookte paling, bonds voor vleesch en voor kolen, sigaren, alsmede een ijsstok, die door het bestuur op de jaarlijksche vergadering van den Z.H.IJ. gewonnen werd, worden onder groote belangstelling verloot. Hierna sluit de voorz. de vergadering, dankt de aanwe zigen voor hun opkomst en juicht het toe, dat deze avond in zoo'n geanimeerde stem ming is verloopen. OEGSTGEEST. ZANG- EN FILMAVOND TEN BATE VAN KATH. BLINDENZORG. Het „Matrozenkoor" zingt. Een mooie filmavond van Jan Hin. Aan belangstelling voor het optreden van het „Matrozenkoor" (Hofstad's Koorkna pen) ontbrak het niet gisteravond. Het Patronaatsgebouw was zeer goed bezet. Op de eerste plaats ging het hier om „het goe de doel", dan was de Blindenfilm van Jan Hin een punt van belangstelling maar een ieder zal het wel met ons eens zijn, dat de Haagsche zangertjes onder leiding van Theo van Elferen aan dezen avond buitengewonen luister hebben bijgezet, zoo dat 't comité van voorbereiding veel deugd van zijn werk zal hebben gehad. De voor zitter van het uitvoerend comité, kape laan Sanders, sprak een kort inleidings woord, heette de bezoekers van dezen lief dadigheidsavond welkom. Sprak zijn waar deering uit over het actieve bestuur van R.-K. Blindenzorg en dan werd de beurt aan de Matroosjes gegeven. Het is als vanzelf sprekend, dat een jon genskoor van mooie uitgezochte stemmen, die bovendien door serieuze studie, syste matisch opgeleid zijn, uitmunten door no- belen zang en verzorgde techniek. Zeker zijn van eigen zaak, weten wat je doet, en het in staat zijn tot geven aan den zang iets positiefs en tegelijkertijd iets natuur lijks en charmants; met andere woorden, de voordracht komt daardoor op een hoo- ger peil. De toonvorming wordt uitnemend bestudeerd. Vooral bij de sopranen is di recteur van Elferen uitmuntend geslaagd. Zij verstaan al zeer mooi het „chanter au bout des lèvres" de toon goed voorin gevormd. Overal welluidend en zeer draag krachtig. Een stevig stel alten staan even eens ter beschikking. Hierin schuilt een -voordeel maar tevens ook een gevaar. Blij ven deze in het mezzo-forto en p.p. dan is de toon zeer mooi maar wat nog wel een voorkomt vanzelfsprekend wordt van 'aen een forto gevraagd dan is de geiuid»vevhouding tegenover de sopraan- tjes dik. de toonkwaliieit is dan min der mooi ec door ietwat forceeren verliest de uitspraak. Deze bemerking is niet be doeld als aanmerking want wij mogen heel blijde zijn met ons mooie matrozen koor, maar als welgemeende critiek. De artistieke discipline waaronder deze jon gelui staan doet een goed resultaat berei ken. Hierdoor wordt hun genre beheerscht van gewijde kunst af tot de romantiek of een volksliedje. De zuiverheid is lofwaardig en de dyna miek wordt nauwlettend aangebracht. Zij begonnen met een driestemmig „Ave Ma ria" van Hamma, „Sacrum Convivium" van de Grose; da Palestrina was vertegen woordigd in een vierstemmige „Christe Eleison". Het „Domine non sum dignus" van da Vittoria werd met dramatischen in slag vertolkt. Daar was de inzet der alten zeer welluidend. Knap was de interpreta tie van het achtstemmig „Haec Dies" van Gallus. Hierna gaf de heer Robert Coppes, voorzitter van den R.-K. Blindenbond St. Odilia, afd. Den Haag, een uiteenzetting over de zorg voor de blinden. Hij sprak over de depressie die de blinde gevoelt. Nog meer sprak hij over het voorrecht dat de geloovige blinde bezit. Toch kan een blinde-leven schoon zijn door herinnering, door voorstellingsvermogen, door ontwik keling, onderwijs, vakonderwijs, kunst, ar beid. Blindenzorg beoogt de verheffing der blinden, arbeidsverschaffing in overleg met de overheid. Stoffelijke steun aan hen die niet kunnen werken, tegemoetkoming in moeilijkheden en nooden. Slechts een krachtige organisatie kan dit groote doel voldoende nastreven en een redelyke be staansmogelijkheid voor den blinde schep pen. Veel moet er nog gedaan worden, want het blindenprobleem is moeilijk op te lossen. Maar veel schoons is er al tot stand gebracht, en aldus spreker liefdadig Nederland heeft hard geholpen. Van dit schoone zal de film „Het licht inwendig" van Jan Hin, die aan 't eind van den avond vertoond zal worden, een beeld geven, en aan wat er ontbreekt. Moge de overheid daar regelen en ingrijpen, daar waar privé te kort geschoten wordt. Dit is nauwelijks een greep hier en daar, uit wat de heer Coppes ons zoo duidelijk en eenvoudig uit een zette. De matrozenzangertjes droegen nu „die Landliche Concert probe" voor, een aardige echt muzikale Witz van Fr. von Suppé, een komische scène in 1 acte, waar bij Piet Lustenhouwer Jr. een heel aardig miniatuuh dirigentje was, die z'n manne tjes goed onder appèl had en z'n conventio- neele plichten tegenover zijn publiek heel wel kende. Het nabootsen der instrumenten was goed. De voordracht van het oud-Holland- sche liedje: „de Winter is vergangen" ge tuigde van veel muzikaliteit. De kleine Tony heeft een mooi gevoelig stemmetje en het bouohe fermée van het koor in Schu berts liedje mocht er zijn. De uitspraak van „Och mod'r, ich well en ding han!" was goed gespierd en duidelijk. Al maar voortgaande noemen wij vooral nog het volksliedje „Zandmannetje", waarin wij weer dezelfde mooie weeke jongensstem hoorden, die den aanhef van het „Ave Maria" zong. Al met al een mooie koor uitvoering, waarvoor alle eer toekomt aan Theo van Elferen, die ook telkens met veel applaus werd gedankt en teruggeroepen. Tot slot als toegift het geliefde „Schlafe mein Prinzchen" van Mozart met alweer een kleine solist. In de pauze werden loten verkocht en ingevulde inteekenbiljetten ten bate van Blindenzorg in ontvangst genomen. Mo gen velen hun onmisbaren steun aan dit grootsche werk verleenen. J. K. De filmvertooning. Hierna had de vertooning der film plaats „Het licht inwendig". Op het witte doek ontrolt zich het leven van den blinde. Men ziet het blinde kind naar school gaan, om zich de noodige kennis eigen te maken, men ziet het spelen, stoeien en ravotten. Grooter geworden leert het kind een vak: evenwel is zijn beroepskeuze veel beperk ter. Men ziet voorts den volwassen blinde aan den arbeid, in eigen omgeving voor de werkcentrale, evenals op de werkinrich ting. Men ziet hem aan het werk op de fabriek naast den ziende arbeider. De film vertoont ook hoe de blinde door eigen krachten zich een zelfstandig be staan verovert; het einddoel van den Kath. Bond. Ook van het huiselijk leven van den blinde geeft de film een beeld. Hij smaakt een rustig geluk in de gezellige sfeer van de familiekring of van eigen gezin, waar hij zit aan eigen haard. Hij vermaakt zich daar b.v. met gezelschapsspel; men ziet hem verdiept in de lectuur, puttend uit de ryke schatten van kennis en ontwikkeling, hem gebracht door de Braille-bibliothee- ken, waaronder in Kath. blindenkringen de Le Sage ten Broek-stichting met dank baarheid wordt genoemd. Zoodoende blijft hij in voortdurend gees telijk contact met de samenleving. Dat de blinde streeft naar zoo groot mo gelijke zelfstandigheid, kan men zien, wan neer men hem ziet wandelen met zijn ge leide-hond. De film vertelt nog veel meer, doch niet van een triest, troosteloos bestaan van menschen, voor wie alle levensvreugde ver loren is gegaan. De blinden worden niet voorgesteld als schepen, die voorbij varen in donkeren nacht, al is het licht uitwendig gedoofd: het licht inwendig straalt in steeds ster ker glans. De film spreekt werkelijk van een blij moedig en opgewekt leven, vol arbeidslust en levensblijheid. In zijn geheel is de film dan ook een meesterwerk. Een hartelijk applaus daverde door de zaal bij het einde. De voorzitter van „Blin denzorg" dankte het eere- en uitvoerend comité voor de gegeven moeite, speciaal wel aan kap. Sanders, voor zijn onvermoei- den ijver. Allen gingen daarna hoogst voldaan huis waarts. ROELOFARENDSVEEN. 12 1/2-JARIG PRIESTERJUBILEUM KAPELAAN HOFSTEDE. Huldiging in het Vereenigingsgebouw. De parochie alhier heeft Zondag op waardige, eenvoudige, doch plechtige wijze het koperen jubileum gevierd van den wel- eerw. heer Hofstede, kapelaan alhier. Des morgens naderden bijna alle pa rochianen tot intentie van den jubLaris ter H. Tafel. Om 10 uur droeg de jubilaris een plechtige H. Mis uit dankbaarheid aan God op, daarbij geassisteerd door den zeereerw. heer Pastoor Snel als presbyter assistens en door de weleerw. heeren H. Kan alhier en C. Broers, kapelaan te Alphen aan dén Rijn, als diaken en sub-diaken. Onder net zingen van het Veni Creator en voorafgegaan door een aantal keurige in het wit gekleede bruidjes, kwam de ju bilaris het kerkgebouw binnen. Het zang koor voerde op devote wijze de kerkelijke gezangen uit. Na het evangelie hield kap. Broers uit Alphen aan den Rijp de feestpredikatie. De gewijde redenaar schetste op treffende wijze de verheven waardigheid van het Priesterschap en spoorde de geloovigen aan tot een innig en hartelijk gebed. Na de H. Mis zong het zangkoor de Pries tercantate „De Priester", van Franssen. Om half één had m de Pancratiuszaal de intieme huldiging plaats. Ruim honderd genoodigden, vertegenwoordigende in hoofdzaak de vereenigingen, waarvan de jubilaris adviseur was, waren in de zaal bijeen gekomen. De zaal was op stemmige wijze met groen en bloemen versierd. Na een kort welkomstwoord van den secre taris van het Huldigingscomité, den heer van Harteveld, werd kapelaan Hofstede, voorafgegaan door een aantal bruidjes, de zaal binnengeleid, waarna te zijner eere een welkomstlied werd gezongen. Hierna was het woord aan het Huldigingscomité. De heer van Harteveld sprak den jubi laris namens de geheele parochie toe. Hij begon met te zeggen dat hij met de heeren de Jong, Hoogenboom, van Ruiten en Wes- selman, vertegenwoordigende voor het grootste gedeelte de onder het adviseur schap van Kap. Hofstede staande vereerd gingen, gaarne zitting had genomen in het Huldigingscomité, doch met eenige schroom was spr. gezwicht voor het verzoek der comitéleder, om namens de geheele pa rochie het woord tot den jubilaris te rich ten, gelet op de verheven waardigheid van het priesterlijk ambt. Gelet op deze heilige roeping is het begrijpelijk dat heel de pa rochie zich heeft opgemaakt om den jubi laris te eeren als de uitdeeler van Gods genade en geheimenissen. De parochianen hebben dan ook heden God gesmeekt, dat Hij kapelaan Hofstede nog vele jaren moge schenken om onder de geloovigen uit te deelen de vele gaven in het priesterschap geschonken. Namens heel katholiek Roe- lofarendsveen en Nieuwe-Wetering bood spr aan den jubilaris de welgemeende ge- iukwenschen aan. Spr. bracht dank aan God, dat Hij deze parochie heeft gegeven een Priester, die er voor alles op uit is, het geestelijk leven in de Veen te verlevendi gen en te versterken. Hij bracht dank aan kapelaan Hofstede voor zijn werkkracht als priester en als adviseur van de vele ver eenigingen welke aan zijn geestelijke lei ding zijn toevertrouwd. Namens de parochie overhandigde de heer de Jong aan den ju bilaris een gave onder couvert, ten einde hierover naar eigen goeddunken te beschik ken. De rij van sprekers werd geopend door den pasioor, die in warme bewoordingen dank bracht aan zyn medehelper, hem daar bij Godi onmisbaren zegen toewenschend op zyn verheven loopbaan. Door mej. Truus Volwater werd als hoofdprefecte van de St. Agnes-congregatie een korte toespraak gehouden. Zij liet haar woorden vergezeld gaan van een geschenk n.l. een brevier. Het zangkoor van deze congregatie zong ver volgens onder bekwame leiding van mej. Clara Stockmann de cantate „Priester- Glorie" van Dobbelsteen R.K. Pr. Deze can tate werd keurig uitgevoerd en een dank baar applaus beloonde dirigente en zan geressen Namens den L.T.B. sprak de heer Jac de Jong, die namens de afdeeling een tweetal palmen aaroood. Namens kerk en veilingbestuur sprak de heer W. van der Zwet. Achtereenvolgens voerden nog het woord de heeren W. van Ruiten en Wesselman, namens Volksbond en Hanze, terwijl mej Agatha van Berkel in dichter lijke bewoordingen de groote waardigheid van het priesterschap schetste. Een drie tal jongens en meisjes van de bijzondere scholen bleven met hun heilwenschen niet ten achter. Hilversum I 1875 M. K.R.O.-uitzending. 4.00—5.00 H.I.R.O. 8.009.15 en 10.30 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modécursus. 4.00 Gram.pl. 4.05 „Wordt de menschheid geleid vol gens een vast plan?", causerie. 4.30 HIRO-Post. 4.35 Gram.pl. 4.40 „De taak v. d. Protestant", cau serie. 5.05 Gram.pl. 5.10 De KRO-Melodisten m.m.v. solist. (Om 5.45 Felicitatiebezoek). 6.40 Espetantocursus. 7.00 Berichten A.N.P. Mededeelingen. 8.10 KRO-Kamerorkest m.m.v. solist. 8.50 Qram.pl. 8.55 Fluit en piano. 9.05 Gram.pl. 9.15 Sted. Orkest Maastricht m.mv.. Kon. Zangvereeniging. „Mastreechter Staar" en de Maastrichtsche Orat. Vereen. (In de pauze: grampl. (Om 10.30 Berichten ANP). 11.00—12.00 Gram.pl. Hilversum II 301 M. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Gram.pl. 11.00 Huis. wenken. 11.30 De Octophonikers. 1.00 Het Omroeporkest. I.45 Gram.pl. 2.00 Het Omroeporkest en solist. 3.00 Knipcursus. 4.00 Zangvoordracht. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest en solist. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Causerie over de zending. 8.15 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Filmreportage. 10.20 Bridgeles. II.00 Berichten ANP. 11.10 Lajos Kiss' Zigeunerorkest. 11.30—12.00 Gram.pL Droitwich 1500 M. 11.20 Orgelspel. i 11.50 Gram.pl. 12.05 Het orkst van het Royal Theatre te Birmingham. 1.05 H. Engleman's kwintet m.m.v. so list. I.35 Orkest v. h. Leger des Heils. 2.35 BBC-Empire-oikest. 3.35 Gram.pl. 4.20 „The people who speak", causerie. 4.40 Het Forum theater-orkest. 5.10 Gram.pl. 5.35 Alfredo Campoli's crkest. 6.45 Piano-recital. 7.20 Gevar. programma. 7.50 „History from Observation", cau serie. 8 20 Radiotooneel. 9.05 Reportage. 9.40 Economische causerie. 10.00 Viool en piano. 10.20 Oude Grieksche liederen. 10.35 BBC-orkest m.m.v. solist. II.20 Bram Martin en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.) Zeer onder den indruk van de hulde sprak kapelaan Hofstede een dankwoord. Hij bracht allereerst dank aan God, die hem tot zulk een verheven waardigheid had ge roepen. Eerst nu besefte hij ten volle welke groote verantwoordelijkheid hem op de schouders is gelegd. Hij dankte het comité voor deze huldiging en de sprekers voor de tot hem gerichte gewenschen In het bij zonder sprak Z.Eerw. een woord van dank tot mej. Clara Merkmann en haar zan geressen voor hun keurig ten gehoore ge brachte cantate. Deze dag, aldus de jubi laris, is voor hem en zyn familie gewor den een onvergetelijke dag. Van de receptie werd in den namiddag een zeer druk gebruik gemaakt. Het was een komen en gaan. Ook de harmonie liet van haar belangstelling blijken en bracht aan den jubilaris een serenade. Met een plechtig Lof, waaronder toe spraak van den Jubilaris, werd deze feest dag besloten. PROFESSOR SLIM EN ZOON. Radio Paris 1648 M. 7.20 en 8.20 Gram.pl. 11.20 Parijsch Kamerorkest. 2.50 Gram.pl. 4.20 Vocaal ensemble en Parijsch Sym- phoneorkest. 5.50 Poulet-kamer-orkest. 9.05 Zang. 11.20 Pascal-dansorkest. Keulen 456 M. 5.50 Militair concert. 7.50 Saarbrucker Orkestvereen. en Scrammelensemble. 11.20 Militair concert. 12.35 Omroeporkest en dansorkest. 1.35 Gevar. concert. 3.35 Trio-concert. 4.35 Gram.pl. 6.00 Omroepkoor en solisten. 7.30 Omroepkleinorkest. 8.20 Radio-tooneel. 10.0011.20 Omroepdansorkest, schram- melkwartet en solisten. Brussel 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.20 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroeporkest. 6.50 Gram.pl. 7.20 Omroepsalonorkest. 8.20 „La Traviata", opera. In de pauze: Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Omroeporkest. I.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.35 Gram.pl. 6.50 Omroeporkest. 7.35 Zang. 8.20 Omroepsymphonieorkest en solis ten. 10.30—11.15 Gram.pl. Deutschlandsender 1571 M. 7.30 Barnabas von Geczy's dansorkest. 9.00 Het Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.50 Cembalo-recital. 10.05 WTeerbericht. 10.2011.20 Gram.pl. Gemeentelijk Radio Distributiebedrijf. 3e Programma, 8.00 Keulen of div. 10.20 Gram.muz. G. R. D. (krontjong- en gamelanmuziek ter gelegenheid van het Javaansch Nieuwjaar). II.20 Keulen. 12.20 Brussel VI. 13.05 Droitwich. 16.20 Parijs R. 17.20 Brussel VI. 18.50 Boedapest of div. 22.00 Droitwich. 22.20 Berlyn. 23.20 Parijs R. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Diversen. 10.35 Londen Reg. 11.20 Droitwich. 13.35 Londen Reg. 16.50 Droitwich. 18.20 Diversen. 18.45 Droitwich. 19 50 Londen R. 22.35 Droitwich. WASSENAAR. Tentoonstelling van Kerststallen. Op Donderdag 17, Vrijdag 18, Zondag 20 De cember zal door den R.K. Volksbond in het Vereenigingsgebouw Kerkstraat een tentoonstelling worden gehouden van de door de leden zelf gemaakte kerststallen. De opening vindt plaats Donderdag 17 Dec. des middags 3 uur. Tot juryleden zullen optreden: de Z.eerw. heer Pastoor C. N. J. Meysing en den architect P. N. de Bruyn. Aangezien de bezichtiging van het tentoon gestelde vry is. wordt een groote belang stelling verwacht. Gaspedalen zijn gewillig! Maar als uw autosnelheid verdubbelt wordt uw remweg (afstand, noodig om te stoppen) 2X2=4 maal zoo groot! 71. Processor Slim had voorloopig genoeg van zijn spin- 1 72. Buurman vond dit een prachtige gelegenheid om hem nenstudie. Hij zocht met Piet een rustig plekje en bleef daai eens te plagen. Hij deed net of hij over het ontkiemende kijken naar een plantje dat ontkiemde. Hij was een erg ge- plantje wou loopen. Dat kon professor Slim niet verdragen duldig man en bleef net zoolang liggen kijken tot het een Hij sprong op en gaf den kwaadwilligen buurman een flinke heel eind boven den grond was uitgegroeid. 1 opstopper.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11