BINNENLAND ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Uit zijn opsomming blijkt, dat zij meest zeer hooge rangen bij leger en vloot heb ben gehad. De latere koning Willem II was als kroonprins veldmaarschalk; de latere koning Willem III in dezelfde eigenschap luitenant-generaal, inspecteur-generaal der infanterie; prins Frederik kolonel-generaal, belast met het opperbestuur van land- en zeemacht, later veldmaarschalk; Prins Alexander, de broer van Willem III' luite nant-generaal, inspecteur-generaal van de cavalerie (de Alexanderkazerne in Den Haag is naar hem genoemd); prins Willem, de kroonprins, oudste zoon van Willem III, generaal der infanterie, inspetceur der ca valerie en luitenant-admiraal; prins Alexander, zijn jongere broer, generaal- majoor en schout-bij-nacht. De eenige van "de Koninklijke familie, die effectief als zeeofficier heeft gediend, is Prins Hendrik („de Zeevaarder") ge weest, die als adelborst begonnen, alle ran gen heeft doorloopen en als admiraal van de vloot, met machtiging tot het voeren van den maarschalksstaf van wijlen koning Willem II, is gestorven. Gewoonlijk werden de Prinsen, op zeer jeugdigen leeftijd, tegelijk benoemd tot een rang bij het leger er de vloot. Prins Bernhard vervolgt nu de ry der Koninklijke Prinsen bij leger en vloot. Dat beiden hem me' groote ingenomen heid zullen begroeten, hieromtrent kan geen twijfel bestaan. Het zal een blijde dag voor onze weermacht zijn wanneer hij in haar midden wordt opgenomen. R.K. STAATSPARTIJ BIJ DE KAMERVERKIEZING Verdeeling van de zetels over gecombineerde kieskringen Naar het „Dagbl. van N.-Brabant" ver neemt is in verband met de a.s. Tweede- Kamerverkiezingen door het Partijbestuur der R.K. Staatspartij de samenvoeging van kieskringen voor 1937 ex art. 5 en 6 van het kiesreglement als volgt geregeld: Het land wordt verdeeld in 6 groepen van kieskringen: I. Maastricht; H Den BoschUtrecht; in. Tilburg; IV. AmsterdamDen HaagRotterdam; V. LeidenDordrechtMiddelburg-Haar lemDen Helder; VI. GelderlandZwolleAssenLeeu wardenGroningen. Tengevolge der z.g. geclausuleerde sa menwerking zal de verdeeling der zetels plaats hebben volgens een opzet, die voor het Partijbestuur als volgt aanvaardbaar lijkt: Bij eerste verdeeling worden toegewe zen aan groep I: 4 zetels; groep n: 6 ze tels; groep III: 3 zetels; groep IV: 3 zetels; groep V: 5 zetels; groep VI: 6 zetels. Voorts lijkt volgens den hierboven ver melden opzet de verdeeling der restzetels als volgt aanvaardbaar: 1 groep ni, 2 groep V, 3 groep IV en 4 groep I. Het Prinselijk Huwelijk De Kerkelijke inzegening Het verloop van den dienst. Naar wij vernemen zal de gang van den dienst in de Groote Kerk, waarbij het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard plechtig zal wor den ingezegend, waarschijnlijk als volgt zijn geregeld: Te ongeveer 11 uur 40 zal het Prinse lijke Paar bij den ingang der kerk, aan de zijde van de Riviervischmarkt, worden ontvangen. Van het oogenblik af, dat de Prinses en de Prins het Stadhuis zullen hebben ver laten, zullen de klokken van de kerk begin nen te luiden. Aan den ingang van de kerk zal een commissie van ontvangst het Prinselijke paar begroeten. Terwijl het orgel speelt, zullen Prins en Prinses, gevolgd door Bruidsjonkers en Bruidsmeisjes en de Vorstelijke personen het bedehuis binnenschrijden. De Gemeen te zal zich van haar zetels verheffen. Nadat het Paar en de officieele personen de voor hen bestemde zetels hebben ingeno men, zal prof. dr. Obbink, die de leiding van den dienst heeft, over de Gemeente den zegen uitspreken. De Motet- en Madrigaalvereeniging on der leiding van Sem Dresden zal hierna zingen, gevolgd door gemeenschappelijken zang. De zang der Gemeente zal worden gesteund door de Kon. Zangvereeniging „Excelsior". Dan zal prof. Obbink voorgaan in gebed en voorlezing van een gedeelte uit de Heilige Schrift. Wanneer de Gemeente we derom gezongen heeft, volgt de predikatie. Nadat deze ten einde is zal de voorganger het Huwelijksformulier voorlezen. Terwijl het Paar zich van zijn zetel zal verheffen zal aan den Prins de volgende vraag worden gesteld: „Bekent gij hier voor God en deze Zijn Heilige Gemeente, dat Gij ge nomen hebt en neemt tot Uw wettige huisvrouw, hier tegenwoordig, Haar belovende, dat Gij Haar nimmer zult verlaten, Haar lief te hebben en ge trouw te onderhouden, als een trouw en Godvreezend man aan zijn wettige vrouw schuldig is; dat Gij ook heilig met haar leven wilt, haar trouw en geloof houdende in alle dingen, overeenkomstig het Heilig Evan gelie?" Aan de Prinses zal de volgende vraag worden gesteld: „Bekent Gij hier voor God en de ze Zijn Heilige Gemeente, dat Gij ge nomen hebt en neemt tot Uw wettigen man, hier tegenwoordig en belooft Gij hem, gehoorzaam te zijn, hem te die nen en te helpen, hem nimmer te ver laten, heilig met hem te leven, hem trouw en geloof in alle dingen hou dende gelijkerwijs een vroom en ge trouw huisvrouw haar wettigen man schuldig is overeenkomstig het Heilige Evangelie?" Wanneer deze vragen bevestigend zijn beantwoord, zal het Paar neerknielen. Ds. W. L. Weiter zal dan den zegen uitspreken. Terwijl het Paar in geknielde houding ligt, zingt de Gemeente Psalm 134 4: „Dat 's Heeren zegen op U daal", VIERING VAN HET VORSTELIJK HUWELIJK IN AMSTERDAM Godsdienstoefeningen op den vooravond In een bijeenkomst van vertegenwoordi gers der verschillende Kerkgenootschap pen in Amsterdam is besloten, dat ter ge legenheid van het a.s. huwelijk van H.K.H Prinses Juliana, door alle op hetzelfde uur een godsdienstoefening of bedestond zal worden gehouden. Omdat op den lag zelf van 't huwelijk velen naar Den Haag zullen gaan en nog veel meer anderen de radio-uitzending van het huwelijk zullen willen volgen, werd deze algemeene bedestond gesteld op den vooravond en wel, na het sluiten der zaken, te half negen uur. Derhalve zal in alle kerken van het Dekenaat Amsterdam op Woensdag 6 Jan. des avonds ten half negen een godsdienst oefening worden gehouden, om den zegen Gods over het huwelijk van Hare Ko ninklijke Hoogheid en Prins Bernhard af te smeeken. Wij achten het nuttig, dit reeds thans bekend te maken, opdat zooveel mogelijk allen dien avond vrij houden. Afgesproken is óók, dat vijf minuten na het einde der vorstelijke hüwelijks-inzege ning alle klokken in Amsterdam geduren de tien minuten zullen beieren. Wij ver zoeken allen katholieken kerkbesturen, die een klok hebben, daaraan mee te doen. Dr. G. v. NOORT, Deken. DE BEëEDIGING VAN PRINS BERNHARD. Op 7 December te Amersfoort. Uit Den Haag verneemt het ,N. v. h. N." uit goede bron, dat de beëediging van Prins Bernhard tct officier van het Neder - landsche leger, vrijwel zeker zal plaats vin den te Amersfoort op Maandag 7 De cember as. Het is traditie, dat de mannelijke leden van het Koninklijke Huis een militairen rang en waardigheid hebben. In den „Militairen Spectator" van Octo ber j.L heeft W. baron van Ittersum, re serve-majoor der Jagers, dit door een over zicht van de militaire rangen, die zij, van koning Willem II te beginnen, hebben be kleed, in herinnering gebracht. NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK. De Hagenaars brachten ƒ36.000 op. Tot en met Vrijdag is bij het Haagsch co mité gestort: 36.821.52. Aantal stortingen: 2926. Het uitvoerend comité voor het natio naal huwelijksgeschenk heeft op 4 dezer een vergadering gehouden, waarin definitie ve besluiten konden worden genomen, na dat volledige goedkeuring van en instem ming met de voorloopige plannen was ver kregen van Hare Majesteit de Koningin en van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. In de eerste plaats werd besloten zoo spoedig mogelijk aan te vangen met den bouw van het prinselijk jacht voor de bin nenwateren. Plannen, die geheel zullen voldoen aan de wenschen van Prinses en Prins, en kostenraming zullen binnen eeni ge dagen ter beschikking zjjn. Het ligt in het voornemen een jacht te bouwen van omstreeks 31 meter lengte, 5 y, meter breed te en en diepgang van 1.70 meter. Dit jacht zal de Zeeuwsche stroomen, het Usselmeer, de Friesche meren en de andere, grootere wateren van Nederland kunnen bevaren. Het zal een motorjacht zijn en aan alle moderne te stellen eisohen van bouw en inrichting voldoen. Het zal in het aanstaan de voorjaar voor gebruik gereed zijn. Daarnaast is het definitieve plan voor moderniseering, verbouwing en inrichting van den door het prinselijk paar te bewonen vleugel van het paleis Soestdijk goedge keurd. Met den meesten spoed wordt thans aan het bestek gearbeid, waarna de aan besteding zal plaats vinden. Het betreft hier een omvangrijk werk, dat, naar ver wachting, uiterlijk tegen het eind van den volgenden zomer gereed zal zijn. Aan de' achterzijde van het paleis zal een groot terras worden aangebouwd, waarop de aan die zijde gelegen zitkamers en andere ver trekken, die gedeeltelijk vergroot zullen worden uitkomen. Het geheel zal worden voorzien van cen trale verwarming, terwijl voorts tennisba nen in het park zullen worden aangelegd. Dit is een korte weergave van de be sluiten van het uitvoerend comité. Hoewel reeds belangrijke bedragen bij den alge- meenen penningmeester zijn binnengeko men, is dit totaal nog niet voldoende, om die besluiten in him vollen omvang ten uitvoer te leggen. Dit kan geen verwonde ring wekken, daar in de provincie het doel matig bieden van de gelegenheid tot be dragen tijdroovend is. Het comité wenscht intusschen wel met allen aandrang te verzoeken, dat zy, die nog niet aan hun wensch tot het geven van een bijdrage hebben voldaan, zulks alsnog ten spoedigste doen, opdat de prinselijke woning binnen den kortst mogelijken tijd ter beschikking kan worden gesteld. De blijde huwelijksdag nadert snel en dus te vens het oogenblik, waarop het Nederland- sche volk zijn geschenk zal aanbieden. Tenslotte wensoht het comité te consta- teeren, dat de indruk als zou, in tegenstel ling met den uitdrukkelijken wensch van Prinses en Prins, een ernstige versnippe ring van geschenken te vreezen staan, niet juist is. Wel zijn of worden afzonderlijke inzamelingen gehouden, doch de daarmede verkregen gelden worden nagenoeg alle in overleg met en onder leiding van het nationaal comité voor een onderdeel van een der beide boven omschreven ge schenken bestemd. Nadere bijzonderheden over het te bou wen jacht en de veranderingen, die aan het paleis Soestdijk zulen worden aangebracht, volgen binnen enkele dagen. Stort uw bijdrage bij den penningmees ter van uw plaatselijk comité, of bij de dagbladen, of op rekening van den alge meen penningmeester te Amsterdam, giro 285285. Koninklijke Familie op een soirée bij den Franschen gezant. De Fransche gezant en barones de Vitrol- les hebben te hunnen huize gisteravond een soirée gegeven. Omstreeks tien uur hebben H. M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard zich naar dit avond feest begeven. De vorstelijke personen heb ben zich geruimen tijd te midden van het gezelschap opgehouden, i „TeL" CIJFEREN Diplomatieke Dienst Om toegelaten te worden tot den diplo- matieken dienst, aldus de „Msbd." moet men zich onderwerpen aan een commis sie die den candidaat examineert. Tot voor enkele dagen waren alle 6 le den van deze commissie niet-katholiek. Vergissen wij ons niet, dam is er nu in de vacature-Van Starkenborgh een katholiek benoemd. De attaché's moeten wederom geëxami neerd worden voor de benoembaarheid tot gezant. Van de 6 leden van deze commis sie is er weer geen één katholiek. Er bestaat ook een commissie voor aan wijzing van candidaten voor den consu- liaren dienst. Van de 6 leden is er niet één katholiek. Er bestaat verder een commissie, die examineert voor den consulair en dienst, Van de 6 leden is weer niet één katholiek. Zijn er nu onder de katholieke hoog leeraren, juristen en handelsmenschen of industrieelen nu nooit geweest, die voor al deze commissies in aanmerking komen? Natuurlijk is dat wel het geval. Is de uitsluiting dan expres geschied? Wij durven dat niet zeggen. Eerder lijkt het ons een gevolg van oude sleur. Maar dan wordt het toch waarlijk tijd, dat met die sleur radicaal gebroken wordt. Aan de Spoorwegen Men schrijft aan de „Msbd.": Het totaal niet-katholieken bij de Re- geerings-lichamen in Den Haag bedraagt 840 en dat der katholieken 106, ofschoon wij toch 36 pet. der bevolking uitmaken. Dee Nederlandsche Staatsspoorwegen vol gen eenzelfde taktiek. Op de volgende hoofdstations b.v. staat een chef le klas meerendeels met ster of wel le klas A, maar dan toch in alle ge val een niet-katholiek: Amsterdam W.P., Den Haag Holl., Den Haag S.S. Rotterdam Maas, Rotterdam D.P., Utrecht, Dordrecht, Haarlem. Arnhem, Vlissingen, Lage-Zwa- luwe, Nijmegen, Eindhoven, Boxtel, Til burg, 's Bosch, Roosendaal, Breda, Bergen- op-Zoom. De laatste vier jaren is in het Zuiden vrywel geen katholieke stations chef le klas meer geplaatst. En 't is nog van tamelijk recenten da tum dat de katholieke chefs van Haar lem, Nijmegen, Tilburg, Oss, Boxtel ver vangen werden door niet-katholieken. Roosendaal (N.Br.) heeft de laatste 14 jaren, Breda de laatste 10 jaren geen ka tholieken chef gekend! Dezer dagen lazen we zooiets van „historisch" gegroeid. En we wreven onze oogen uit, toen we ver namen, dat een revolutionnair-socialist te Apeldoorn werd geplaatst als chef le klas. De Koninklijke trein op veilig spoor! Bij verplaatsing van den niet-katholiek, kreeg Heerlen (L.) althans een katholieken on derchef. Verroomsching der Staatsspoorwegen? Lingbeek wees op uw hoede! KEURING VAN AUTOMOBIELREMMEN. Bij de 1 November j.l. in werking ge treden nieuwe bepalingen van de motor en rijwielbeschikking wordt bepaald, dat, indien een motorrijtuig niet voorzien is van twe onafhankelijk van elkaar werkende remmen, de dan toegepaste reminrichting vanwege den minister goedgekeurd moet zyn. De A.N.W.B. deelt mede, dat thans bij ministeneele beschikking ir W. W. E. von Hemert, hoofd van het bureau voor de in- schrijviing van zware motorrijtuigen van den Rijkswaterstaat, aangewezen is als de ambtenaar door wien deze keuring zal ge schieden. AFWIKKELING ACHTERSTALLIGE HANDELSVORDERINGEN OP DUITSCHE DEBITEUREN. In de week van 30 November5 Decem ber is door de Nederlandsche Bank In totaal een bedrag van omstreeks R.M. 1.200.000 van de op het Treuhaenderkonto Nied er lan de uitstaande vorderingen met de begun stigden afgerekend. Het hoogste afgereken de volgordenummer was 22603. Het totale bedrag van de op het Treu haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks R.M. 3,4 millioen. PROF. ROMME OVER DE N.S.B. In de vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland hielden de vertegen woordigers van de N.S.B. deze week bij de behandeling van de begrooting politieke beschouwingen. Prof. Romme bestreed daarop in een rede, die door allen onder de grootste stilte werd aangehoord, de N.S.B.-ers, naar aanleiding van een interruptie van den heer Vlekke, dat de overmacht van zijn beweging het bijzonder onderwijs en de jeugd opvoeding niet zou aantasten. „Ik kan de gretigheid voelen", aldus prof. Romme, „waarmede de N.S.B. haakt naar het oogenblik, dat het Nederlandsche Katho lieke volksdeel min of meer massaal zal gaan opstaan tegen het kerkelijk gezag. Daarmede zou de onmisbare schakel in de keten gevlochten worden, de schakel wel ken de N.S.B. noodig zal hebben om ooit tot eenige machtspositie in ons land te geraken. Maar ik raad den heer Vlekke aan voor eens en voor altijd te onthouden, dat hij goed doet afstand te doen van de illusie, dat het katholieke volksdeel daartoe ooit zal komen. Nooit zal het zoover komen, het voorbeeld dat door enkele ongelukkigen gegeven is, zal de massa der katholieken nu niet en in de toekomst niet volgen. Het is een onnoozelheid te zeggen, dat men het liegt, als men opmerkt, dat de confessio- neele school in den Ned. Nat. Soc. Staat gehandhaafd zal blijven. Dan kent de heer Vlekke zijn eigen nieuwe levensbeschou wingen niet. Misschien denkt hij zelf nog, dat dit onderwijs vrij zal blijven, maar dan zal hij zich moeten corrigeeren". Prof. Romme hekelde dan de lyn van de N.S.B.; telkens wordt het opgezette in be paalde brochures weer als onjuist verklaard in een volgende. No. drie wordt ingetrokken als nummer vijf verschijnt etc. Wat is de inhoud dan toch van de N.S.B.? In een brochure van 2 Maart 1936 lees ik, dat is voorgeschreven: „Opheffing van de vrijheid van groepeering naar Staatkundig Beginsel". Maar elk woord mis ik over de vrijheid van vereeniging naar levensbe schouwing. Onder groote hilariteit riep de professor daarop uit: „Dat zal nu wel weer in een volgende brochure komen, want men past zich in de N.S.B. zoo gemakkelijk aan". VERBINDENDVERKLARING VAN COLLECTIEVE ARBEIDS OVEREENKOMSTEN. Het reeds eenige malen aangekondigde wetsontwerp tot het algemeen verbindend en onverbindend verklaren van collectieve arbeidsovereenkomsten is thans bij de Tweede Kamer ingediend. De minister van Sociale Zaken heeft, na zijn optreden, aanvankelijk gemeend, bij het treffen van een regeling op het gebied van de verbindendverklaring van collec tieve arbeidsovereenkomsten zich in zoo verre te moeten beperken, dat niet de loo- nen, maar wel andere bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten zouden kunnen warden verbindend verklaard. Hij heeft, overeenkomstig de door hem gedane toezeggingen, de mogelijkheid daarvan na der onder de oogen gezien. Daarbij is hy tot de overtuiging ge komen, dat op deze wijze een oplossing, welke voldoenden steun biedt aan het instituut van de collectieve arbeids overeenkomst, niet verkregen kan worden. In het thans aangeboden wets ontwerp is daarom de mogelijkheid tot verbindendverklaring van bepalingen, welke op de loonen betrekking hebben, niet uitgesloten. KERSTGAVE VOOR WERKLOOZEN. De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen medegedeeld, dat hy heeft besloten dat ook dit jaar aan on dersteunde werkloozert boven him steun- uitkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedragen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkenen over de week van 13 tot en met 19 December a.s. aan uitkeering ontvangen. De minister vestigt er de aandacht op, dat niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag, berekend over artikel 6 of 18 der regeling, doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering (waar in begrepen eventueele brandstoffenlbij- slag), welke de ondersteunden over voren genoemde week ontvangen. Aan de in genoemde week bij de werk verschaffing geplaatste arbeiders kan over die week geen Kerstgave worden toege kend; met betrekking tot deze personen zal de minister bij afzonderlijk schrijven na der bericht zenden aan de gemeentebestu ren. Aan degenen, die een uitkeering uit hun ne werkloozenkas ontvangen, kan de Kerst gave worden uitgekeerd, indien zij aan kasuitkeering plus eventueelen kasbijslag minder zouden ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend in dien zij geen kasuitkeering ontvingen. OPENSTELLING GEDEELTE RIJKSWEG DEN HAAG—UTRECHT. Blijkens een bij den A.N.W.B. van den Rijkswaterstaat ontvangen mededeeling, zal de openstelling voor het verkeer van het gedeelte VoorburgZoetermeer van den nieuwen autosnelweg den HaagUtrecht, indien niet te veel tegenslag van het weer ondervonden wordt, omtrent Maart a.s. te gemoet kunnnen worden gezien. Van het oorspronkelijk plan om het thans vrywel gereed zijnde gedeelte Voorburg Nootdorp reeds eerder vrij te geven is af gezien, omdat daardoor een deel van het verkeer den HaagGouda over den smal- len, aan een zijde door een vaart begrens den Veenweg zou worden gebracht, waarin bovendien een onbewaakte overweg van de Z.H.E.S.M. voorkomt. By de hiervoor genoemde openstelling tot Zoetermeer vervallen deze bezwaren, ter wijl dan ook de tol bij Leidschendam in den weg naar Gouda, buiten de route zal val len. DE GEPENSIONNEERDEN VAN DEN KON. HOLL. LLOYD De St. Nicolaas-verrassing Gistermorgen is op het kantoor van den Koninklijken Hollandschen Lloyd aan de Oostelijke Handelskade te Amsterdam do uitbetaling begonnen van een gedeelte van het tegoed, dat de gepensionneerden van den K.H.L. hebben. Deze uitbetaling geschiedde door de B. E.N.A.S., als voorschot op het tegoed der gepensionneerden als concurrente-crediteu ren in den boedel van den K-HL- Zij moet beschouwd worden als de St. Nicolaas ver rassing, waarover de minister in de Ka mer heeft gesproken. Het bedrag, dat wordt uibetaald, komt overeen met vier maanden pensioen. Daar velen der gepensionneerden steun ontvan gen van maatschappelijken steun te Am sterdam, heeft de heer J. F. van Muylwijk namens het comité uit de negen samen werkende organisaties van het personeel van den K.H.L. zich met maatschappelij ken steun in verbinding gesteld om te voorkomen,, dat het uitgekeerde bedrag ge heel of voor een groot gedeelte van den steun zou worden afgehouden. De belang hebbenden verkeerden in zeer behoeftige omstandigheden, zoodat in dit geval van de St. Nicolaas verrassing weinig zou over blijven. Naar wij vernemen, heeft maatschappe lijke steun toegezegd, dat in de „crisis commissie" van deze instelling de zaak op welwillende wijze onder de oogen zal worden gezien. DE BOUW VAN BRUGGEN. Ook bouw op rijkskosten van andere bruggen dan die, in het plan tot versnelden bruggenbouw opgenomen. Blijkens de memorie van antwoord inzake de begrooting van het verkeersfonds ligt het in het voornemen geheel of gedeeltelijk op rijkskosten ook andere bruggen dan die, welke begrepen zijn in het plan tot ver snelden bruggenbouw, uit te voeren. Als zoodanig kunnen worden vermeld de brug over de Dieze te s-Hertogenbosch bij de Hoornbrug te Rijswijk. A.N.W.B.-STERTOCHT NAAR DE NIEUWE MOERDIJKBRUG. Reeds 4000 deelnemers. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft zich aangesloten bij de deelnemers aan den door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. uitgeschreven toeristische stertocht, ter ge legenheid van de feestelijke opening der nieuwe brug over het Hollandsch Diep op Zaterdag 12 Decembei a.s. Hierdoor is het aantal deelnemers aan den A.NW.B.-Stertocht thans tot boven de 4000 gestegen. Pijnlijke kwestie in Hedels Raad. In de vergadering van den raad van He- del heeft de burgemeester, de heer H. Dronckers, voorlezing gedaan van een schrijven van den wethouder S., loco-bur gemeester, wiens zoon betrokken is bij de in deze gemeente gepleegde misdrijven. In dezen brief deelt de wethouder mede, dat het hen^ in deze omstandigheden te zwaar valt de vergadering bij te wonen. Hij hoopt krachten te vergaren om in de volgende vergadering weer aanwezig te zijn. Een lid vroeg of de wethouder dus het plan heeft terug te komen, waarop de voor zitter onder groote stilte antwoordde, dat dit uit den brief voldoende blijkt. De bur gemeester zeide te begrijpen, dat deze vraag gesteld werd; er bestaat evenwel geen wetsartikel krachtens hetwelk men den wethouder zou kunnen weigeren de zitting bij te wonen. De wethouder had spr. na het gebeurde om raad gevraagd. Daar de zaak toen nog hangende was, had de burgemees ter zich van advies willen onthouden. Thans is het echter anders geworden. Het kan tot ongewenschte toestanden leiden, wanneer wethouder S. spreker moet ver vangen in zaken die nog in onderzoek zijn. De wethouder zou dan tevens hulpofficier van justitie zijn en spreker heeft hem openlijk op deze mogelijke complicaties gewezen. De burgemeester zeide, niet het recht te hebben meer van den wethouder te eischen. Het lid Van Boekei acht het verstandig als de wethouder een tijdlang zijn functie zou neerleggen. Zou men gezamenlijk den wethouder niet kunnen verzoeken het loco- burgemeesterschop neer te leggen tot de misdrijven berecht zijn? De burgemeester antwoordde, diat een tijdelijke afstand doen wettelijk niet moge lijk is. Er zijn trouwens menschen in de gemeente, die den wethouder aanmoedigen ondanks deze omstandigheden de functie te blijve-n waarnemen. Spr. heeft geadvi seerd: onthoud u van het medebestuur en van alles wat op de gemeente betrekking heeft. Als spr. in 's mans schoenen stond, zou hy niet meer in den raad terugkeeren. Ten slotte besloot de raad met algemeene stemmen den wethouder een brief te zen den, waarin hem wordt ter kennis gebracht, dat de raad het onder de-huidige omstan digheden niet gewenscht acht, dat de wet houder de besprekingen bijwoont. „Tel." PARUSCHE TENTOONSTELLING. De heer H. v. d. Eerenbeemt tot lid van de commisie voor NederL deelneming benoemd. Bij Koninklijk besluit van 3 December 1936 is aan ir. B. J. Koldewey, te Voor burg, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als lid van de tentoonstellingscom missie voor de Nederlandsche deelneming aan de in 1937 te Parijs te houden tentoon stelling „Kunst en Techniek in het heden- daagsche leven", ingesteld bij Koninklijk besluit van 20 Juni 1936 No. 31, terwijl als zoodanig is benoemd H. van den Eeren beemt, te Amsterdam.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6