VRIJDAG 4 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 INGEZONDEN STUKKEN DE JONGEREN EN DE R. K. STAATSPARTIJ. Geachte Redactie, Uw polemiek met den heer B. F. Müller is voor mij aanleiding de aandacht te ves tigen op een gevaarlijk symptoom in onze dagen. Uit het geheele ingezonden stuk blijkt niet, dat bovengenoemde heer N.S.B.-er is. Toch neemt U aan, dat hij het is. 1) 't Is het verschijnsel, waartegen ik wilde waarschuwen: het suggereeren van het di lemma: democratie of nationaal-socialisme. Die suggestie is vooral sterk in uw repliek onder No. 4, waar U de democratie weg denkt en dan ineens Duitschland ziet. De ongerijmdheid hiervan moge ik U aantoo- nen met een enkele verwijzing naar Oosten, rijk. 2) Ik zou in Uw antwoord geen aanleiding hebben gevonden op de zaak in te gaan, wanneer ik niet uit persoonlijke ervaring wist, hoe pijnlijke gewetensconflicten deze suggestie veroorzaakt. Er is ook een jeugd, die nadenkt, een in teil eet uee te en idealis tische jeugd, een jeugd vol ernst en besef van haar verantwoordelijkheid, die prin- cipieele tegenstandster van de Nederland- sche „democratie" is, en tegelijk de N.S.B. met minstens evenveel kracht, als dit de R. K. Staatspartij doet, afwijst. 3) Wie de waarde van onze beginselen kent, en wie weet, hoe dikwijls en hoe ra dicaal die in katholieke hoofden en harten worden „gekraakt", verwacht van de N.S.B. heelemaal geen heil. 4). Wanneer de heer B. F. Müller met mij Uw suggestie als onwerkelijk van de hand wijst, als hij met mij nog een derde mogelijkheid aanvaardt, valt er op zijn gewoonte, om „wij" te schrijven, niets aan te merken. Want naar mijn vaste overtuiging, zijn er zeer vele jeugdigen, die op principieele gronden even sterk de Nederlandsche de mocratie als het Nationaal-Socialistisch ab solutisme afwijzen. De afwijzing behoeft geen negatie of zelfs agressie jegens de Bisschoppelijke ver maningen te beteekenen. Nergens staat vermeldt, dat men de R.K. Staatsparty moet steunen of aanhangen. Er wordt gewaar schuwd tegen de N.S.B.; misscnien is deze partij wel verboden. Maar het vermaan om eenheid, geldt dat niet evenzeer voor de R. K. Staatspartij zelf ajs voor ons, jeug digen, die er zelfs gewetenskwesties van maken, hoe het welbegrepen belang van ons volk te dienen? Draagt steeds alleen hij de verantwoording, die zoogenaamd de eenheid verbreekt? Is het beslist onmoge lijk, dat zij, die althans uiterlijk de één heid bewaren, aan de verbreking ervan toch schuld hebben? Het gaat tenslotte om de vraag, of het mogelijk is, principieel tegenstander van de Nederlandsche „de mocratie", en, om haar aanvaarding van dit stelsel, principieel tegenstander van de R. K. Staatspartij te zijn. Dat er een derde mogelijkheid bestaat, dat afwijzing van de „democratie" geen haeresie behoeft te zijn, - bewijst wel het boek van Gerard Knuvel- der: „Vernieuwing van staatsbestel. Essay over de revolutie van Rechts en de Katho lieke Staatsleer", in 1934 uitgegeven bij N.V. Paul Brand's Uitg.-bedrijf, Hilversum. Welke ontvangst aan dit boek bereid werd door officieele Partij instanties, kan men lezen in de „R. K. Staatspartij", maand blad ter voorlichting van de leden en or ganen der Partij, No. 8, 22 Aug. 1934, Jaarg. 3, bldz. 184. En men legge daarnaast de noot van den censor van dit boek: „De schrijver verzocht mij, die elke afl. van „Roeping" censureer, daartoe door de Kerkel. overheid aangesteld, het „nihil obstat" ditmaal uitdrukkelijk te vermelden, omdat hij, met name na het Vastenamen- dement van de Ned. Bisschoppen, zelfs ei ken schijn van verzet tegen der kerkelijke overheid wil vermijden. Ik heb tegen zijn verzoek geen bezwaar, daar ik in zijn betoog geen enkele afwijking van de katholieke leei kan ontdekken; in tegendeel, ik meen, dat dit geschrift mach tig veel kan bijdragen tot verheldering der vertroebelde ideeën" 5) Deze steeds meer veld winnende neiging om ons voor het dilemma te plaats: R. K. Staatspartij of N.S.B.,. doet herinneren aan ook een periode van felle actie, van streven naar hervorming. Gelijk men nu direct klaar staat met het etiket „fascist", was op het einde van de 19de en het begin van deze eeuw iemand gauw een „rooie", wanneer hij bijv. betere arbeidsvoorwaarden na streefde. Die neiging teekent ook een men taliteit. Uit die mentaliteit is Uw antwoord ontstaan. Een ander, onze mentaliteit, stoot zich daarom niet alleen aan die sug gestie, maar stoot zich bijna aan iedereen zin van uw betoog. 6). Het zou echter te ver voeren daarop uitvoeriger in te gaan. Alleen uw tweede „Huiveringwekkend" zou ik als volgt willen wijzigen: „Huiveringwekkend is het, als er katho lieken zijn, die den gezegen-den Naam van Christus op de lippen dragen, terwijl hun handel en wandel een voortdurende over treding beteekenen van de beginselen, die ons in Christus' Naam zijn onderwezen". Of, een oogenblik mijn antipathie voor „groote woorden" overwinnend: „Huive ringwekkend is het schouwspel van den mensch, die bidt, dat ie klappertandt, en zich zat zuigt aan het hartebloed van zijn medemenschen." 7) Dit schrijft een jonge, katholieke intel lectueel, in alle oprechtheid 8) zonder per soonlijke rancunes, die U tevens beleefd verzoekt dit opstel in uw blad te willen opnemen, waarvoor hij U reeds bij voor baat beleefd dankt. Hoogachtend, H. A. M. v a n K e r k h o f f. Leiden, 27 Nov. 1936. 2) Over ongerijmdheid gesproken als ongerijmd mag worden gekwalificeerd, dat wij het dilemma suggereeren: democratie ^in haar huidigen vorm) of nationaal-socia lisme. Zóó hebben wij het niet geschreven en óók niet gesuggereerd. Wij zélf vinden dat dilemma vanzelfsprekendeen dwaasheid! Wij hebben alléén geschreven, dat, als de democratie d e oorzaak is van alle kwaad, het in landen, waar de democratie is verdwenen, dan toch wel beter zal zijn, dan in democratisch geregeerde landen. En wij verwezen naar Duitschland en naar Rusland. Dat het zonder de democratie goed kan gaan betwijfelt niemand, die iets van de geschiedenis kent, al was 't alleen maar uit de lagere school. Het gevaarlijke van de oppositie tegen de democratie zit hierin, dat men er toe komt, de democratie op zij te schuiven, er niet aan denkend, dat er ook veel slechters voor in de plaats kan komen. In ons land en in onzen tijd schept ongetwijfeld de dier a tuur, in welken vorm dan ook, het zeer groote gevaar, dat wij er, vergeleken bij den democratischen regeeringsvorm. zelfs bij den democra tischen regeeringsvorm met zijn niet-nood- zakelijke excessen héél erg op achteruit gaan 3) Wij hebben veel waardeering voor de nadenkende, de idealistische jeugd de spes patriae, de hoop van het vaderland. Maar zij moet dan ook wezenlijk naden ken. En niet gaan critiseeren zonder vol doende nadenken. Zooals de geacht inzen der ons nu is gaan becritiseeren, zonder met de verei&chte aandacht te hebben gelezen, wat wij schreven (wij constateerden dat on der 2). 4) In het geen-heil-ver wachten van de N.S.B. zijn wij het met elkaar geheel en al eens. Dat is echter negatief. Wij moeten er naar streven, het ook positief zoo veel mogelijk met elkaar eens te wor den. 5) Dit bewijst alléén, dat er verschil van meening kan zijn onder de katholieken over vraagstukken van politieken aard en er ook wel steeds verschil van meening zal zijn. Om bij dit verschii van meening prac- t. isch tot zoo groot mogelijke eenheid te komen moeten de katholieken samenwerken in één politieke organisatie, waarin ieder vrij, op organisatorische wijze, een mee ning (die niet in strijd is met de leer der Kerk) kan verdedigen en propageeren. 6) Wij willen veronderstellen, dat het feit,, dat u zich stoot of zich ergert aan ons betoog niet zoozeer moet worden ge weten aan dat betoog, als wel aan de phan- tasie, die u er van gemaakt hebt, doordat u, zooals wij eerder zeiden, het niet goed, niet met voldoende aandacht hebt gelezen. 7) Deze ontboezeming heeft 't is dui delijk met de kwestie, waarover het hier gaat, niets te maken. Op zichzelf is ze heel mooi. 8) Wij twijfelen geenszins aan die op rechtheid. Wij hopen, dat inzender ook in oprechtheid moge overdenken, hoe groote ramp het kan worden nuenh ier.indezen tijd er in ons land, als de katholieken in onderlinge verdeeldheid op politiek terrein tegenover elkaar staan; hoe noodzakelijk het is m.a.w. dat de katholieken, met alle vrijheid van verschil van meening (zooals hierboven reeds gezegd), zich aaneen slui ten in één politieke organisatie. Als inzen der dit ernstig wil bedenken, dan zien wij het gebeuren, dat hij zich zal opgeven als lid van de jongeren-afdeeling der R. K. Staatspartij. Wij moeten het nog 'ns met nadruk ver klaren: 't Is onze vaste overtuiging, dat de zeer groote gevaren, die ons, katholieken, bedreigen, niet óf niet in die ernstige mate werkelijkheid zullen worden, als wij één blijven. Natuurlijk is met éénheid niet be doeld éénheid op godsdienstig terrein. Dat wij op dit terrein één moeten blijven, is vanzelfsprekend! Bedoeld is éénheid in het maatschappelijk leven, eenheid vooral in politieke organisatie. Red. L. Crt. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. De feestweek van 4 tot 9 Januari. De feest-commissie doet een dringend be roep op de burgerij om op andere wijze gebouwen, straten en dergelijke te versie ren en te verlichten. Dit zal in vele ge vallen mogelijk zijn, wanneer bewoners van straten en tuinen zich groepsgewijze aaneensluiten en buurtcommissies vormen, die voor de uitvoering zorgen. Ongetwijfeld zal het gewenscht zijn, dat er samenwer king bestaat tusschen deze buurtcommis sies en de officieele commissie. Teneinde hiertoe te geraken zal op Vrij dag 11 December een bespreking plaats hebben om half 8 in het IJsbaangebouw onder leiding van ir. J. D. J. Waardenburg. Ter vergadering worden dringend uitgenoo- digd vertegenwoordigers van buurtcommis sies «en zij, die bereid zijn het initiatief te nemen om tot de vorming van dergelijke commissies te geraken. Particulieren en in stellingen die zelfstandig willen versieren en (of) verlichten, worden verzocht zulks tijdig te berichten aan den heer J. F. Al- lart, Raadhuisstraat, alhier. Op bedoelde vergadering zal men zich aan de hand van teekeningen ook een idee kunnen vormen van wat men zou kunnen maken en welke kosten daarmee gemoeid zijn. Ieder werke krachtig mee om tot een groatsoh geheel te geraken. Door sa menwerking zal veel te bereiken zijn. Begint met van uw be' \gstelling en goede gezindheid blijk te geven door uw financieelen steun en door uw aanwezig heid op Vrijdag 11 December ten 19.30 uur in het IJsbaangebouw! DE INBRAAK IN DE VILLA VAN H. M. DE KONINGIN TE APELDOORN. Acht verdachten staan voor de Zutphensche rechtbank terecht. Voor de Zutphensche rechtbank hadden zich hedenochtend achtereenvolgens acht mannen te verantwoorden, die betrokken waren bij de diefstal met braak in de vil la van H. M. de Koningin aan de Waldeck Pyrmontlaan, hoek Looscheweg te Apel doorn, in de maand October gepleegd. Er bleek voor deze zaak groote belang stelling te bestaan. Op het podium waar de rechtbank zetelt, stonden de gestolen voor werpen, al gold het een boedelveiling, ten toongesteld. Daar waren de twee bronzen paarden, een pendule-stel, een spiegel, eenige kandelaars, een marmeren klok en nog een klokje, vloerkleedjes, overgordij nen, lakens enz: Het eerst verschijnt W. J. F. B., monteur te Apeldoorn. Hem was ten laste gelegd, twee bronzen paarden te hebben wegge nomen. Verdachte bekent. De getuige jhr. van Suchtelen van de Haare, verklaarde, dat de voorwerpen in de villa hadden ge staan en dat zij het eigendom waren van H, M. de Koningin. De verdediger mr. Stolk, vroeg of het den getuige bekend was, dat de villa open stond en reeds lang open had gestaan. Get. wist niet, hoe de villa-deur open was gekomen. De verd. bevestigde, dat de villa open stond. De Officier van Justitie, die het feit be wezen achtte, meende dat de villa door de inbrekers geopend was. Inbraak in een leegstaande villa vond de Officier een ern stig feit, en hij eischte een jaar gevangenis straf. W. R. P., bakker te Apeldoorn, die met den vorigen verd. de bronzen paarden had weggenomen, hoorde anderhalf jaar tegen zich eischen, aangezien deze verd. als de gen werd beschouwd, het plan op touw te hebben gezet. E. van D., arbeider te Apeldoorn, werd ten laste gelegd, dat hij een hangklok, een stel overgordijnen, een broodtrommel, een spiegel en een vloerkleed had weggeno men. Tegen dezen verd., die al een aantal ver- cordeelingen ten zijnen laste had, werd twee jaar gevangenisstraf geëischt. H. van der M., grondwerker te Apel doorn en A. van V., zwervend, hadden een pendule-stel, eenige kandelaars, een inkt- stel en twee crapeau's gestolen. Tegen H. van der M. eischt de officier anderhalf jaar, tegen A. van V., die nog nooit ver oordeeld was, tien maanden gevangenis straf. H. B., chauffeur te Apeldoorn, die een klokje, twee vloerkleeden en een hoeveel heid anthraciet had gestolen, en evenals de vorige verdachten, bekende hoorde een jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. W. W., steenhouwer te Apeldoorn had verd. E. van G. het van den diefstal af komstige karpet, een marmeren klok en een aantal lakens gekocht. Verd. zeide dat hij niet wist, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. De officier van justitie meende echter, dat de opzettelijke heling bewezen was. De officier eischte fegen dezen verd. acht maanden gevangenisstraf. J. W., eveneens steenhouwer te Apel doorn en die zich ook wegens heling moest verantwoorden, zou van E. van D. een kar pet als geschenk hebben aangenomen. De officier achtte ook hier de heling be wezen en eischte zes maanden gevangenis straf. Tenslotte had M. van W., arbeider te Apeldoorn, zich te verantwoorden. Hij had verschillende gestolen voorwerpen in' be waring genomen. Voor hem luidde de eisch vijf maanden. De verdediger vroeg voor dezen verd. onmiddellijke invrijheidstelling, daar deze man de dupe van zijn goedheid was gewor den. Hij had n.l. de goederen opgeslagen, zonder te overwegen, dat deze van diefstal afkomstig waren. Later toen hij hoorde, dat de goederen gestolen waren, heeft hij on- middelijke aangifte bij de politie gedaan. De rechtbank willigde het verzoek van den verdediger in en stelde den man on middellijk in vrijheid. De verdedigers mr. Stolk en mr. Roobol hebben voor de overige verdachten clemen tie bepleit. De rechtbank zal over 14 dagen uitspraak doen. WILT U IETS WETEN? Vraag: inzake zegeltjes plakken voor een verpleegster. Antwoord: Ja, daartoe is u verplicht. Vraag: Wanneer ik zonder rijwielplaat je een rijwiel berijd, en ik word door een agent van politie aangehouden, hoeveel moet ik dan betalen om die bekeuring af te koopen? Antwoord: U kunt een vervolging steeds afkoopen door de hoogste boete te betalen, in dit geval 25. Gewoonlijk wordt evenwel een transactie aangegaan op een lager bedrag. Dat bedrag staat niet vast: meestal is het 5. Vraag: Moet men voor een Leesbiblio theek annex sigaren- en sigarettenzaak ook een vestigingsvergunning hebben? Antwoord: Een wet inzake vestigings- eischen is in de maak; doch op het oogen blik bestaat zij nog niet. lederen Dinsdag, en Donderdagmiddag van 3- -4 uui gelegenneid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. 1) De geachte inzender late de onvoor zichtigheid van de door ons gemaakte ver onderstelling gerust voor onze verantwoor delijkheid. Zang en muziek. De commissie voor de afdeeling zang en muziek verzoekt ons mee te deelen, dat zij naar haar beste weten alle zangvereeni- gingen heeft aangesdhreven. Tot die dames en heeren, welke buiten het vereenigingsleven staan, doch gaarne bij deze gelegenheid hun medewerking zouden willen verleenen, richt de commis sie het verzoek zich te willen opgeven bij den heer J. Basie, Julianastraat 64. De eerste repetitie zal worden gehou den op Maandag 7 December a.s., 's avonds te 8 uur in de kerkzaal van de Martha- Stichting. Het ligt in de bedoeling eenige nieuwe en eenige oude liederen, uit te voeren. Geboren: Jouke Teitsma, z. v. Jan Jongeleen en Maria M. M. Joha. Aartje, d. v. Christiaan Blaauw en Geertje van der Ham. Cornelia Greta Johanna, d. v. Christiaan Wansinck en Alida Stuijver. Frederik, z. v. Arie Vernes en Antonia Ketel. Dirk Hendrik, z. v. Pieter H. Bouthoorn en Jacoba Romijn. Maart je Geertje, d. v. Maarten de Jong en Sophia Verboom. Gerrit Arie, z. v. Jacob Lank- haar en Wilhelmina de Jong. Hermanus Leonardus, z. v. Cornells J. van der Post en Johanna C, Romijn. Overleden: Johana Simmerman, oud 69 jaar, echtgenoote van Bastiaan Heijman. Pieternella Beijer, oud 66 jaar, echtge noote van Johannes Honout. Jannigje de Kruijf, oud 71 jaar, echtgenoote van Gerrit de Regt. Ingekomen: Anne J. Lagerweij, Toussaintstraat 4, van 's-Hertogenbosch. Theodora Heijneman, Mauritsstraat 17, van Noordwijk. Wilhelmina A. van der Louw, Ridderbuurt 75, van 's-Gravenhage. Betje Stad, echtgen. van W. Kloot, Pr. Hen drikstraat 184, van Delft. Jacobus Baks, Groene weg 48, van Boskoop. Herman Pop, Zaalbergstraat 33, van Zoeterwoude. Hendrika de Vries, Aarkade 17, van 's-Gravenhage. Kurnelia H. Blom, echtg. van K. de Vries, Mauritsstraat 25, van Wou- brugge. Lammert Duiker en gezin, Vis- serstraai 9, van 's-Hertogenbosch. Vertrokken: Tonia J. Verburg naar Benthuizen, Dorpstraat 71e. Petronella Borst, naar Heemsteoe Asterkade 26. Clasina Voordouw, naar Leiden, Rapen burg 60. Lambert Schaap, naar Nigte- vecht. Maria G. Th. Vermaat, naar Baarn, F. Eliaslaan 35. Gerrit Goedhart en ge zin, naar Velsen, Lagerstraat 5. Cornelia H. van Leeuwen, naar Voorburg, Hoeken- burglaan 38. Jan Pilkes en gezin naar Hoogezand, Kielstraat 61a. BODEGRAVEN. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeen te vergadert op Maandag 7 December des namiddags 2 uur. Agenda- 1. Opening; 2. Vaststelling notu len vergadering van 4 November 1936; 3. Ingekomen stukken; 4. Voordracht wijzi ging Gemeentebegrooting voor 1936; 5. Voorstel tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van school geld; 6. Benoeming gemeente-geneesheer en aanwijzing leverancier van geneesmiddelen; 7. Waterleiding. Ondertrouw d:W. Wind, 26 jaar en J Veerman, 25 jaar. G e t r o u w d: A. J. Balvert, 28 jaar en N. IJsselstijn, 23 jaar. Overleden: Wijntje Graveland, wed. van H. Anker, 80 jaar. Gevestigd: G. Kloeck en gezin, van Waddinxveen; D. de Wit, van 's-Graven- hage; L. I Nagengast, van Utrecht; W. C. Verwoerd, van Alphen aan den Rijn; W. P. Peters en gezin, van Wijchen; G. Lensen, van Wijchen; Maria Scheen, van 's-Graven hage; Ph. van der Klok en gezin, van Heu- men. Vertrokken: C. M. Lamboo naar Woerden; Sj. G. Veenstra, naar Korte Zwaag; J. J. van Es naar Alphen aan den Rijn; E. Braauskamp naar Zwammerdam; Th. B. Smits naar Gouda; D. Hoogendoorn naar Utrecht. KOUDEKERK. Collecte Nationaal Huldeblijk. De door eenige jonge dames alhier gehouden inzameling voor het Nationaal Huldeblijk heeft opgebracht 46.41. Overleden: Cornelia Boere, 80 jaar wed. van D. Hoppenbrouwer. NOORDEN. Staatspartij. Gisterenavond had alhier in het café A. Kuijf een vergadering plaats van de R.K. Kiesvereeniging, afdeeling Noorden, hoofdzakelijk ten doel hebbend de verbroken eenheid weer te herstellen. Onder leiding van drie heeren van hmet Centraal Bestuur, begon deze goed bezochte vergadering te ongeveer 7.15 uur. De heer Houdijk uit Boskoop had de leiding der ver gadering en het bleek al spoedig, dat die in goede handen was. De voorzitter wees erop, dat het noodzakelijk was de eenheid terug te krijgen en drong erop aan, dat vooral het vertrouwen een der hoofdpunten vormde. Op dat woord kan niet genoeg worden gelet. De vergadering besloot om in het ver volg niet meer op de St. Franciscuszaal maar in een af andere inrichting de ver gaderingen te houden. Ook het z.g.n. groepenstelsel bracht de voorzitter ter sprake en gaf de vergadering in overweging dat stelseMos te laten voor een ander stelsel, dat ook zeer bevredigend werkte. De vergadering besloot voorloopig dat groepen stelsel los te laten. Nu kwam aan de orde het vormen van een commis sie tot voorbereidende werkzaamheden, die door de vergadering werden gekozen bij stemming. Bij stemming bleek, dat de hier na volgende heeren de meeste stemmen hadden en die dan ook in de commissie zitting hebben: J. Baas, A. J. den Hartog, J. Fransen, A. van Koert, S. Kuijf, P. de Jong en W. van Diemen. Ten slotte hield de heer Boeren uit Al phen aan den Rijn nog een korte uiteen zetting eij bracht naar voren, dat juist de verdeeldheid zoo gevaarlijk is. Spr. bracht in herinnering het spreekwoord: als twee honden vechten om een been, dan gaat de derde daar mee heen, m.a.w. dat juist an dere partijen uit deze verdeeldheid hun vruchten halen. Het was nog nooit ge beurd, dat b.v* iemand van de S.D.A.P. zijn medewerking gaf of had gegeven aan de R.K. Staatspartij. De voorzitter sloot te ongeveer half tien uur de vergadering en sprak zijn vreugde uit over de verkregen eenheid. Beide par tijen een woord van hulde, daar zij beiden offers hadden gebracht. WOERDEN GEMEENTERAAD Discussie over de levering van steenen. In de Woensdagmiddag gehouden raads vergadering is de rekening van het Bur gerlijk Armbestuur over 1935 vastgesteld. De heer A. C. van Beek (A.R.) wilde graag een controle op de uitgaven. Wethouder Sonnenveldt zal echter met het Burgerlijk Armbestuur onderhandelen over de mogelijkheid ervan. De laagste inschrijver voor de vernieu wing van de Rozebrug was f 12.212. Dit Ledrag is echter hooger dan het bedrag dat uit het Werkfonds ter beschikking was gesteld. Het Werkfonds wil z'n subsidie wel verhoogen mits men hetzelfde niet weer krijgt bij de aanbesteding van den bovenbouw. Bij de rondvraag brengt de heer v. d. Lee (S.D.A.P.) ter sprake de kwestie van de steenenleverantie door 3 verschillende firma's voor de bestrating van de Dahlia straat. Van deze 3 partijen was een partij goed, een tweede partij niet goed en de derde partij zelfs slecht. Nu blijkt dat men reeds begonnen is met bestraten en wel met de slechte partij, terwijl deze steenen nog niet gekeurd zijn door den gemeentearchitect. Hierover ontstaat een vrij vinnig debat, waarbij wethouder de Wit (publieke wer ken) verantwoordelijk werd gesteld. Tenslotte werd besloten de zaak in han den van B. en W. en van de commissie voor de publieke werken te stellen. Hierna brengt de heer van Doorn ter sprake de kwestie waarover reeds zoolang gepraat is, en wel het weksysteem voor de brandweer. Deze zaak wordt echter na ampele be spreking van den heer van Doorn (Ge meentebelang in handen van B. en W. ge steld. Hedenavond (Vrijdag) komt de Raad dezer gemeente wedreom bijeen. Als eenigst punt op de agenda staat: Bespre king rapport salariscommissie. ZOETERWOUDE. Diefstal. Dieven hebben zich door ver breking van een raam toegang weten te verschaffen tot een consumptietent van den heer H. aan den Hooge Rijndijk alhier en voor een waarde van ongeveer 20. geconsumeerd en gestolen. De politie stelt een onderzoek in. Werkloosheid. Gedurende de maand November werden bij het orgaan der ar beidsbemiddeling 104 personen als werk zoekend ingeschreven. Daarvan werden er 3 door bemiddeling van den agent ge plaatst. Op het einde der maand bedroeg het aantal werkzoekenden nog 78. Nationaal Huwelijksgeschenk. De col lecte ten behoeve van het Nationaal Huwe lijkscadeau zal de volgende week Donder dag in de geheele gemeente gehouden wor den. Dames voorzien van collectebussen en kenbaar aan een oranje band om den arm hebben bereidwillig het cpllecteeren op zich genomen. ZEVENHOVEN. De inwijding der nieuwe parochiekerk. Op 23 Dec. a.s. zal de nieuwe parochie kerk door Z. H. Exc. den Bisschop van Haarlem worden ingewijd. Landarbeidersbond. Woensdagavond hield de Landarbeidersbond „St. Deus De- dit" zijn jaarvergadering in Café Veenboer. Op vastgestelde tijd opende de voorz., de heer P. v. Tol. De secr., de heer C. v. Veen, las vervolgens de notulen. Vervolgens het jaarverslag van den secr., waaruit bleek, dat het ledental stationair bleef. Vervol gens gaf de penningmeester, de heer Jac. v. d. Hoort, zijn rekening en verantwoor ding van het afgeloopen jaar. Kasgeld op heden 74. Tot kas-controleurs werden voor dit jaar aangewezen de heeren C. Mesman en H. K. Bos. Bij de 'gehouden be stuursverkiezing wegen periodieke aftre ding van de heeren P. v. Tol en Jac. v. d. Voort, werden beiden met algemeene stem men herkozen. De heer Salman gaf een overzicht van den algemeenen toestand, de leden aan sporend trouw te blijven aan de organisa ties en te luisteren naar de leiders. Hierna sluiting. Na afloop van deze vergadering kwam de onderafd. Retraiteclub aan den tafel. De voorz. de heer Bos leidde de vergadering en opende de bijeenkomst met den chr. groet. De secr., de heer M. J. de Groot, las de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. De penningm., de heer S. P. v. Veen, gaf een overzicht van zijn finan ciën. De voorz. zeide, dat er op heden 3 personen een retraite kunnen meemaken. Door het lot werden aangewezen de heer Anth. Aartman, S. P. v. Veen en K. M. de Groot en drie reserven. De secr. zal om de kaarten schrijven. Staande de vergadering meldde zich nog 3 personen aan om een kaart, zoodat er zes personen uit onze af deeling naar Noordwijkerhout gaan. Hierna volgde sluiting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7