Londens Kristal Paleis in vlammen DINSDAG 1 DECEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 BINNENLAND Officieele Crisispublicaties Bekend gebouw verwoest Vuurgloed in verren omtrek zichtbaar In het bij velen bekende Kristallen Pa leis te Sydenham, een der voorsteden van Londen, is gisteravond een enorme brand uitgebroken. De vlammen zetten een groot deel van de zuidelijke wijken der Brit- sche hoofdstad in een feilen lichtglans. Duizenden toeschouwers slaan in de in den omtrek gelegen straten den brand ga de, die kort nadat hij was uitgebroken met razende snelheid om zich heen greep en reeds vrij spoedig het enorme dak van het middengedeelte van het gebouw deed in storten. Het springen van de glazen ruiten, het gekraak van binten en spanten, die aan het vernielend element ten offer vielen en het loeien der vlammen was ook voor hen, die op een vrij grooten afstand het schouw spel zagen, duidelijk hoorbaar. De vlam men bereikten nu en dan een hoogte van ongeveer 150 meter, terwijl de vonken tot in een omtrek van niet minder dan 3 km. op den grond neerkwamen. In het centrum van Londen, een afstand van ongeveer 12 km. van de plaats des on- heils, was de brand zichtbaar. 65 Motorspuiten in actie. Ondanks het feit, dat niet minder dan 65 motorspuiten een zee van water op de ge weldige vuurzee wierpen, duurcte het toch niet lang of het heele Kristallen Paleis werd tot een laaiende hel. De vlammen sloegen over naar de twee torens van het gebouw, van welke de eene met donderend geweld ineen stortte, terwijl de andere niet lang daarna eveneens dreigde in puin te vallen, hetgeen een ernstig feit zou zijn, aangezien daardoor vermoedelijk de spoorlijn zou worden geblokkeerd. Brokstuk na brok stuk van het middengedeelte stórtte in. Toen de brand uitbrak, waren de leden van het orkest juist bezig met repeteeren, doch zij slaagden er in ongedeerd het ge bouw te verlaten. Op het terras van het parlementsgebouw slaan tal van Lagerhuisleden het vuür ga de .waarvan de gloed tot zelfs.in Brighton zichtbaar is, welke plaats op 80 km. van Londen ligt. Twee torens behouden? Nader werd hedennacht gemeld: Terwijl de vlammen hoog blijven op schieten uit het pracfcisch geheel verloren Kristallen Paleis, hoopt men toch nog in staat te zullen zijn een der twee torens te behouden, hoewel ook deze uiteraard zwaar beschadigd zal worden. Van den tweeden toren, staat vrijwel niets meer overeind, dan het geraamte, de inwendige bouw is volkomen ingestort. Verscheidene brandweerlieden hebben lichte kwetsuren bekomen. Honderden gezinnen, die in de omgeving woonden hebben hun bedreigde woningen moeten ontruimen. Baird's televisie-installatie verloren. De inrichting der Baird Television Co. is voor 90 procent bij den brand in het Kristallen Paleis verloren gegaan. Naar gemeld wordt, was het gebouw ge heel verzekerd. Er heeft nog geen officieele schatting van de aangerichte schade plaats gevonden. Door den brand zullen de voorstellingen van een beroemd circus, die kort vóór Kerstmis zouden aanvangen, uitgesteld moeten worden, evenals verschillende an dere openbare gebeurtenissen, die in het gebouw zouden worden georganiseerd. Het Kristallen Paleis (Crystal Palace), eens een zeer populair centrum van ver maak, later meer bekend als tentoonstel lingsgebouw, is gelegen juist buiten de Zui delijke grens van het graafschap Londen, bij Sydenham. Het gebouw, voornamelijk samengesteld uit glas en ijzer, staat op een hoogte en is dientengevolge op grooten af stand reeds te zien. Het gebouw bestaat uit en centrale hal, een schip van ruim 500 meter lengte, met een hobg koepeldak; aan iedere zijde daarvan bevinden zich torens van ben goede 70 meter. Van den Noorde lijken toren uit, waarin een lift naar het bovenste gedeelte voert, heeft men op hel dere dagen uitzicht over acht graafschap pen. Vermaard is nog het groote orgel, met meer dan vierduizend pijpen. Het gebouw werd omgeven door uitgestrekte tuinen, welke in de .goede jaargetijden dikwijls het tooneel waren van feesten en groote bijeenkomsten en waar zoo nu en dan fraaie vuurwerken werden afgestoken. In den winter verleende het gebouw onderdak aan tentoonstellingen, voornamelijk van die ren. Crystal Palece is opgebouwd uit de ma terialen van de groote industrieele tentoon stelling in Hyde Park van 1851 en geopend in 1854. Na den grooten bloei van de eerste kwarteeuw van zijn bestaan kwam het ge bouw eenigszins uit de belangstelling en vlak voor den oorlog heeft men het gebouw ternauwernood uit de handen van den sloo- per kunnen redden, dank zij den energie ken arbeid van den toenmaligen Lord Mayor van Londen. LONDEN, 1 December (A.N.P.). Heden ochtend was de brand in het Kristallen Pa- DE HONGAARSCHE KINDEREN EN PRINSES JULIANA. Naar de Hongaarsche bladen berichten, verzamelt de Hongaarsche kinderbescher mingsliga handteekeningen van kinderen, die ten tijde der Hongaarsch-Nec erlandsche kinderactie in Nederland waren, voor een adres van gelukwensch aan Prinses Julia na bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. WIJZIGING VERZOCHT VAN DE GRAANRECHTEN Graanhandelaren in district Gouda protesteeren De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gguda en Omstreken ontving van een twintigtal graanhandelaren uit haar dis trict het verzoek om er bij den minister van landbouw op aan te dringen, dat bij een eventueele wijziging in de heffing van de monopolierechten op het graan, de mo- geljke verbeteringen niet alleen ten goede zullen komen aan de importeurs, doch dat ook daarvan door den graanhandel zal worden geprofiteerd. Sinds de depreciatie van den gulden be stond algemeen de meening, dat de hooge monopolieheffing zou worden verlaagd. De daaromtrent uitblijvende beslissing en de daardoor ontstane onzekerheid heeft ten gevolge, dat men weinig ondernemingslust bezit om voorraden op te slaan, daar een eventueele verlaging van deze monopolie heffing een verliespost voor den hande laar zou beteekenen. De graanhandel in het district der Ka mer, welke dit artikel per scheepsgelegen heid vanuit Rotterdam ontvangt, en steeds gewoon is van November af een aanvang te maken met het vormen van voorraden, zoowel voor het grootere voederseizoen als met het oog op mogelijke stremming van het vervoer te water, verkeert thans in een zeer moeilijke omstandigheid, doordat hij kennis heeft gekregen van een schrijven, waarin word medegedeeld, dat ten depar- temente een regeling in voorbereiding is, om bij verlaging der monopolieheffing, res titutie te verleenen alleen aan importeurs. De graanhandelaren nu meenen, dat het leis gebluscht. De schade wordt op onge veer 11/2 millioen pond sterling geraamd. Hoewel de schade volledig door verzekering wordt gedekt, is toch veel verloren gegaan, dat niet meer vervangen kan worden, o.a. een orgel-partituur in manuscript van Haendel. Het laboratorium van de Baird Televisie is vernield, de televisie-zender is voor een groot deel intact gebleven. TEELTPREMIE VLAS. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1936, hetwelk met inachtneming van de te dien aanzien gegeven voorschriften is verkocht in het tijdvak van 27 Septem ber 1936 tot en met 3 October 1936, een teeltpremie zal worden uitgekeerd over eenkomende met een bedrag van gemid deld 60.— per H.A. De teeltpremie voor het vlas, verkocht in het tijdvak van 4 October 1936 tot en met 25 October 1936, zal overeenkomen met een bedrag van gemiddeld 25. per H.A., terwijl voor vlas. verkocht in het tijdvak van 25 October 1936 tot en met 14 November 1936, geen teeltpremie zal wor den uitgekeerd. billijk moet worden geacht, indien zij de zelfde rechten zouden verkrijgen als toe gezegd aan de importeurs en zij doen daar toe den minister het verzoek. De Kamer is van oordeel, dat dit verzoek inderdaad, voor wat betreft de voorraden, die nu noodzakelijk door de handelaren moeten worden ingeslagen, te verdedigen is en zij vraagt den minister zoo mogelijk op korten termijn te willen beslissen, ten einde den gang van zaken niet te zeer te ontwrichten, waartoe mede het komende winterseizoen door te duchten wintermoei- lijkheden veel kans biedt. DE NAVORDERING VAN OMZET BELASTING. Antwoord van de minister van financiën aan den heer Westerman. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid Westerman betreffende het na vorderen van omzetbelasting ingevolge art. 28 van de financiën o.m. het volgen de geantwoord. De minister staat inderdaad op het stand punt, dat de negenvoudige verhooging van belasting slechts kan worden opgelegd bij gebleken ontduiking. Het is juist, dat de minister in de instruc tie op artikel 28 der omzetbelastingwet be paald heeft, dat bij dwaling of verschoon baar verzuim geen verhooging behoort te worden opgelegd. Het is verder juist, dat de minister in een brief van 6 Mei, als zijn meening heeft te kennen gegeven, dat, als vaststaat dat de belastingplichtige geheel te goeder trouw eenig verzuim heeft begaan of eeni- ge onjuistheid in zijn gegevens heeft ver meld, er aanleiding is het opleggen van een verhooging achterwege te laten, en dat er slechts aanleiding is deze toe te pas sen in gevallen, varieerende tusschen aan merkelijke nalatigheid of slordigheid en opzettelijke belastingontduiking. Met het oog op het karakter van den brief van 6 Mei 1935, welke een antwoord bevatte op een brief, waarin bepaalde ge vallen waren behandeld, is het voor het verkrijgen van een juisten indruk van be lang daarbij bovendien op te merken, dat in genoemden brief tevens is medegedeeld, dat in gevallen, waarin den belastingplich tige het verwijt kan worden gemaakt van meer of minder groote nalatigheid of slor digheid, termen aanwezig kunnen zijn voor het opleggen van de verhooging en dat er slechts dan aanleiding bestaat de verhoo ging achterwege te laten, indien vaststaat, dat de belastingplichtige geheel te goeder trouw eenig verzuim heeft begaan of eeni- ge onjuistheid in zijn gegevens heeft ver meld. Het is den minister niet bekend, dat er inspecties zijn, waar de hierboven genoem de maatstaven worden ter zijde gesteld. Ook is de minister niet gebleken, dat de door hem gegeven maatstaven er toe lei den, dat, in het algemeen gesproken, de verhooging wordt opgelegd in gevallen, waarin zij redelijkerwijze achterwege had moeten blijven. Hij deelt voorts nog mede, dat hij in de maand Mei van dit jaar de aan de inspecteurs gegeven aanwijzingen nopens het veelvoud van de op te leggen verhooging in dien zin heeft gewijzigd, dat thans in gevallen, waarin geen dwa ling of verschoonbaar verzuim, dóch en kel achteloosheid aanwezig is, zonder zich daarbij verzachtende of verzwarende om standigheden voordoen, slechts een enkel voudige verhooging behoort te worden op gelegd. Bij die wijziging is tevens bepaald, dat in gevallen, waarin de navordering betrekking heeft op een tijdvak van twaalf maanden of langer, en in die, waarin de in specteur de enkelvoudige verhooging, met het oog op de financieele draagkracht van den belastingplichtige, te zwaar acht, een geringere verhooging kan worden opge legd. Voor het opnieuw geven van aanwijzin gen aan de inspecteurs acht de minister dan ook vooralsnog geen termen aanwezig. DUITSCHLAND VRAAGT MELK KNECHTEN EN VEENARBEIDERS. Blijkens de dagelijksche berichten van den rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling bestaat er bij voortduring groote vraag naar ongehuwde melkers voor Duitschland, tegen een loon van 25 tot 50 per maand, met vrye kost en huisvesting. Deze melkers moeten tien of meer koeien kunnen melken. In een dezer dagen te Assen gehouden bijeen komst van ambtenaren der arbeidsbemid deling, heeft een vertegenwoordiger van den rijksdienst op deze voortdurende vraag gewezen. In den loop van 1936 zijn 214 melkknechten in Duitschland geplaatst, waarmede bij lange na niet in de behoefte is voorzien. Ook kunnen wel gezinnen ge plaatst worden, doch voorwaarde is, dat man, vrouw en eventueel volwassen kinde ren, goed kunnen melken. Naast melk knechten kunnen voorts veenarbeiders in Duitschland werk bekomen. Het loon voor deze categorie bedraagt, 's winters 1417 gulden per week; in het voorjaar en in den zomer hooger. BENZINE EN BENZOL. Verboden en verplichte vermengingen. De minister van financiën heeft de vol gende beschikking uitgevaardigd: 1. Ter uitvoering van artikel .2 bis, let ter a der wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine wordt met ingang van 1 Februari 1937 voor de aldaar verboden vermenging met benzine mede aangewezen benzol, waaronder, ook voor de toepassing van de verdere voorschriften van deze beschikking, tevens worden be grepen andere benzolkoolwaterstoffen en alle in hoofdzaak uit benzolkoolwaterstof fen bestaande, met of zonder bewerking of vermenging als motorbrandstof geschikte voelstoffen. 2. Mede met ingang van 1 Februari 1937 en zulks zoowel wat het in het vrije ver keer brengen, als wat het ten vervoer aan bieden, het vervoeren en het in voorraad hebben betreft, zal alle benzol per kilogram aethyleendichloride, terpentijn of lijnolie moeten bevatten en zullen deze reken- ningsmiddelen of bestanddeelen welke daarvan afkomstig zijn, zich niet in ben zine mogen bevinden. 3. Het onder 1 genoemde mengverbod en het onder 2 voor benzil ingestelde meng- gebod gelden niet voor benzine en benzol welke met elkander worden vermengd. Voorts gelden nog een aantal uitzonde ringen ten aanzien van het onder 2 be paalde. DE VERSTOORDE VERGADERING VAN „DE DAGERAAD" Minister Van Schaik over de rol van leden der N. S. B. Op de schriftelijke vragen van het Twee de Kamerlid, den heer Van der Waerden, in verband met de verstoring van een openbare vergadering van de vereeniging „De Dageraad" te Utrecht, heeft de minis ter van Justitie geantwoord. Inderdaad hebben verscheidene personen, die de orde der vergadering verstoorden, zulks gedaan o.m. door te werpen met al lerlei voorwerpen en hebben deze lieden zich met geweld verzet tegen de aanwe zige rechercheurs van politie. Tegen een aantal personen, die allen tot de N.S.B. behooren, is thans nog een onderzoek gaan de op grond van zeer ernstige verdenking, dat zij zich aan de bovenbedoelde feiten hebben schuldig gemaakt. Reeds thans kan worden medegedeeld, dat onderscheidene N.S.B.-leden, wier identiteit is komen vast te staan, de ver gadering hebben bezocht en dat zij van Amsterdam naar Utrecht zijn vervoerd in autobussen, welke door een gewestelijk or ganisatie-inspecteur van de N.S.B. daartoe waren besteld. Dat tusschen hét gebeurde in de Dage raadsvergadering te Utrecht en den over val te Weesperkarspel in Juli 1.1. verband zou bestaan, is tot dusver niet gebleken, behoudens dan in dezen zin. dat tusschen bende gebeurtenissen een zekere verwant schap niet te miskennen valt. In beide ge vallen toch heeft men te doen met soort gelijke zeer laakbare handelingen, welke door de daders blijkbaar als oirbare strijd- methoden werden beschouwd. Eenig gege ven, dat er op zou wijzen, dat een speciale organisatie tot het bedrijven van terreurda den zou bestaan, is er niet. In gevallen, waarin de verstoring der orde in een vergadering niet is uitgegaan van hen, die haar hebben belegd, doch van tegenstanders, behoort de politie van haar bevoegdheid uit art. 22 der wet tot rege ling en beperking der uitoefening van het recht van vereeniging en vergadering, in dien eenigszins mogelijk, geen gebruik te maken. Zij is zich daarvan wel bewust. Het kan echter voorkomen, dat de verstoring der orde van dien aard is, dat geen an der middel zch tot doeltreffend herstel leent. HET NIEUWE RAADHUIS TE AMSTERDAM. Achthonderd architecten vragen eischen. Naar de „Tel." verneemt is de belang stelling voor de Stadhuisprijsvraag zeer groot. De termijn voor aanvrage van het programma van de prijsvraag was gisteren verstreken. Niet minder dan ruim acht honderd belangstellende architecten heb ben tot dusver het programma van eischen voor het nieuwe rtadhuis gevraagd, terwijl op het oogenblik ook nog verzoeken bin nenkomen. N.V. VERZEKERING MIJ. S. PETRUS. Groote belangstelling bij de opening van het nieuwe gebouw. In tegenwoordigheid van vele autoritei ten en zeer veel belangstellenden is het nieuwe kantoorgebouw van de N.V. Ver zekering Mij St. .etrus in de Maliebaan te Utrecht Zaterdag officieel in gebruik ge nomen. Onder de aanwezigen waren o.m. de burgemeester der stad met de wethouders Bekker, mr. van Maarseveen de Haas en Ploeg. Voorts de secretaris van de Kamer van Koophandel, mr. Milius, de heeren Jos. ten Berg en A. A. Frylink van de Kamer van Koophandel en een groot aantal ver tegenwoordigers van bevriende maat schappijen en vereenigingen. Na een korte begroeting door den heer mr. dr. J. W. Schneider, hebben verschil lende sprekers het woord gevoerd en eeni- ge geschenken voor verfraaiing van het ge bouw aangeboden. Het gebouw was rijke lijk met bloemen versierd. DE ONTZETTENDE BRAND IN CRYSTAL WALACE TE LONDEN. Boven: Een foto van het beroemde glazen tentoonstel lingsgebouw te Londen vóór den brand. Daaronder: de geweldige vuurgloed tijdens den brand, die in de ageloopen nacht het groote gebouw geheel verwoestte.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9