RECHTZAKEN STOOMVAARTBERICHTEN DINSDAG 1 DECEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 Aangehouden werd de zaak tegen F. M. van R. te Den Haag en G. van H. te Was senaar, die gezeten op een racefiets een meisje hadden aangereden, op den Hooge Rijndijk te Leiden, dat reed op het rij wielpad. Het meisje was met een kluwen wielrenners ten val gekomen en gewond. De wielrenners waren daarna rustig verder gereden zonder zich verder om het slacht offer te bekommeren. LOTEN OP AFBETALING. Zeshonderd gulden boete geëischt. De kantonrechter te Amsterdam, mr. Haase, behandelde Maandag de strafzaak tegen den directeur van een crediet- en administratie-kantoor, verdacht van over treding van de loterijwet. De man zou certificaten in den zin van art. 2 van de loterijwet hebben verkocht, subs, was hem het aanleggen van een ver boden loterij ten laste gelegd. „Het is verboden zegt art. 2 van de loterijwet certificaten, recht 'gevende op den gedeeltelijken eigendom van een oor spronkelijk aandeel in een loterij of een premieleening of op de aan zoodanig aan deel verbonden winstkans bij trekking, on der welke benaming ook, te verkoopen, te koop aan te bieden, af te leveren, in voor raad te hebben of op eeniger andere wijze de deelneming door middel van zoodanige certificaten in loterijen en premieleeningen open te stellen of openlijk te bevorderen." In de etalage had een wederverkooper een bord met het volgende verlokkende op schrift: „2 Januari 1936 eindigt het oude en begint het nieuwe jaar met een ver standige daad. Weg met uw crisiszorgen als u deelneemt aan de te Parijs te houden groote Fransche trekking der 5 pet. pre mieleening der Credit National 1920". Een geheel lot kostte 55.doch men kon zijn geluk „op afbetaling" beproeven. Voor 3.kreeg men een z.g. „aankoop nota" en speelde in de Fransche loterij mee. De ambtenaar van het O. M., jhr. mr. A. Reigersman was van meening, dat de aan koopnota's moeten worden beschouwd als aandeelen in een loterij. De loten werden voor veel te veel geld verkocht.. Er werd een woekerwinst gemaakt en het was zwendel. Wegens het aanleggen van een boden lo terij eischte spr. een geldboete van 600. De verdediger, mr. Okma, was van mee ning, dat hier geen sprake is van zwendel. De verdachte had de origineele stukken in voorraad. Det loterijwet verbiedt niet het verkoopen op crediet van premieloten, zoo als in het onderhavig geval, waarbij slechts sprake is van een overeenkomst van koop en verkoop. PI. drong a&n op ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter bepaalde het schrifte lijk vonnis op 14 December. Daarna stond terecht de houder van een administratiebank te Haarlem voor hetzelf de feit. Tegen hem eischte het O. M. eveneens 600 boete. Ook in deze zaak zal 14 De cember uitspraak worden gedaan. VAN OEGSTGEESl KANTONGERECHT TE LEIDEN. Voor het Leidsche Kantongerecht wer den weer een groot aantal overtredingen berecht. Overtreding vleeschkeuringswet. Voortgezet werd de zaak tegen N. L. D. slager te Noordwijkerhout, die een aantal stukken spek in zijn perceel aan wezig heeft gehad, die niet van de ver- eischte stempels waren voorzien. Het betrof hier een zevental stukken versch var- kensbuikspek, die te zamen vormden een halve zijde. Verdachte had de vorige maal betoogd, dat het pekelspek was, dat reeds gekeurd was. Een en ander werd door een getuige deskundige- weerlegd, die ver klaarde, dat het wel degelijk versch spek was geweest, dat hoogstens een nacht in den pekel had gelegen. Eisch 30 subs. 20 dagen. Uitspraak 30 subs. 10 dagen. 'Baldadige jeugd. C. L. B. te N o o r d w ij k was ten laste gelegd, dat hij tijdens een optocht, die werd gehouden te Noordwijk ter eere van de verloving van de Prinses, op een balda dige wijze een brandende sigaret heeft geworpen naar eeriige meisjes, die in den stoet meeliepen. Verdachte had het bij wijze van grapje gedaan zooals hij ver klaarde. De ambtenaar vond het echter heelemaal geen grapje en noemde het bui tengewoon gevaarlijk. Eisch 7.50 subs. 3 dagen. Uitspraak 3 subs. 1 dag. G. J. B. te O e g s t g e e s t heeft uit een tuin daar.ter plaatse appels en peren ge roofd, maar, aangezien het fruit nog niet rijp was, ze daarna weggegooid. Eisch 4 subs. 2 dagen. Uitspraak 1 maand hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar. Gevaarlijke weggebruikers. J. P., vrachtrijder te Nieuwkoop, heeft op den Heerenweg te Leimuiden een ernstig verkeersongeluk veroorzaakt door te trachten tusschen eenige wielrijders en een paard, dat aan de hand geleid werd, door te rijden. Zulks was hem niet gelukt; integendeel het paard werd aan de ach terzijde door een uitstekenden haak van de auto gegrepen en zeër ernstig gewond. De haak was zoo diep in het vleesch van het dier terecht gekomen, dat hij finaal werd afgerukt. De verdachte had volgens zijn zeggen heelemaal niets van een onge val bemerkt en was rustig doorgereden. Na een tweetal getuigen gehoord te heb ben, die verklaarden, dat de schuld geheel bij verdachte lag en dat het paard niet een zijsprong had gemaakt zooals ver dachte beweerde, eischte de ambtenaar een boete van 20 subs. 10 dagen. De kantonrechter wees er in zijn von nis op, dat het maar niet aangaat om paarden, die - toch geheel weerloos staan tegenover het snelverkeer, ernstig te ver wonden. De meeste automobilisten denken maar dat zij meester van den weg zijn". Dit is echter niet het .geval; zij hebben wel degelijk, rekening te houden met voetgan gers en dieren, die zich op den weg be vinden. De uitspraak was tenslotte 25 subs. 10 dagen. A. v. R., die verstek liet gaan, is des avonds met zijn motorrijwiel een wielrij der achterop gereden, op den Veurschen Weg te Voorschoten, en heeft toen zonder eenige aanleiding, dus door pure onoplettendheid, dezen wielrijder omver gereden, waardoor deze wielrijder een schade had gekregen van 22.Verdachte had aan de politie gezegd, dat hij verblind was geworden door een tegenligger, het geen door den aangereden wielrijder per tinent werd ontkend. Eisch 25 subs. 10 dagen met toewijzing van de civiele vordering ad 22. Uitspraak conform. J. V. te Leiden heeft op den Terwee- weg te Oegstgeest met zijn auto zonder noodzaak den bocht daar ter plaatse links genomen, door welke manier van rijden hij in botsing was gekomen met een truck met oplegger, die uit tegenover gestelde richting kwam. Na den chauffeur van de aangereden auto als getuige gehoord te hebben en nadat de verdachte verklaard had, dat hij zich van het geval niets meer herinnerde, achtte de ambtenaar het wet tig en overtuigend bewijs geleverd en eischte een boete van 20.subs. 10 da gen. Uitspraak 15 subs. 5 dagen. N. v. D., expediteur te L e i d e n( heeft op den Ouden Rijn te Leiden een wielrij der aangereden en diens rijwiel ernstig beschadigd door, terwijl hij dwars voor zijn garage stond en toen bemerkte, dat hij er zoo niet in kon komen achteruit was gaan rijden juist op het moment, dat er zich eenige personen achter zijn auto be vonden waaronder ook de aangereden wielrijder. Verdachte had niet behoorlijk uitgekeken en was gaan rijden zonder zich eerst te overtuigen -of het verkeer het wel toeliet. Eisch 15 subs. 3 dagen. Uit spraak 15 sub3, 5 dagen. W. v. d. W. te L e i d e n, heeft op de Steenstraat te Leiden een wielrijder aan gereden, die een zijstraat aan zijn linker zijde wilde in gaan en dit door het uitste- I ken van zijn hand duidelijk kenbaar had gemaakt. Niettemin was de verdachte door onoplettendheid met den wielrijder in bot sing gekomen. Eisch en uitspraak 7.50 subs. 3 dagen. Gisteravond te 7 uur kwam de Raad de zer gemeente in openbare vergadering bij een. Voorzitter weth. P. v. Egmond. (Bur gemeester v. Gerrevink was wegens ziekte verhinderd de vergadering te leiden). Aan wezig 12 leden. Afwezig de heer Kruizinga wegens ongesteldheid. Notulen worden goedgekeurd. Ingekomen stukken. Verzoek van het bestuur der Oranjever- eeniging om toekenning van een subsidie van ƒ500 voor het houden kinderfeest ter gelegenheid van het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Wordt behandeld bij punt 12 der agenda. Van den heer Bik was een verzoek inge komen tot aankoop van 600 M2. grond aan de Rijnzichtweg a 10 per M2. Wordt goed gekeurd. Burgemeester en Wethouders deelen me de, dat door di\ K. J. Brouwer alhier, ter plaatsing in het gemeentehuis, is aangebo den een geschilderd portret van H. D. Ter wee, oud-Burgemeester van Oegstgeest. B. en W. stellen voor dit geschenk, onder dankbetuiging aan den schenker, te aan vaarden. Goedgekeurd. Voorts, dat zij G. J. Heeren, J. Hand: graaf en J. A. Voskuil, met ingang van 30 November 1936, en met een opzeggingster mijn van 3 maanden, op arbeidscontract bij gemeentewerken in dienst hebben genomen. Het loon bedraagt 18.per week. Weth. v. Egmond geeft nadere toelich ting. Het is de bedoeling deze jongelieden op te leiden tot gemeentewerkman. De heer Paardekooper wijst er op, dat het dus eigenlijk de bedoeling is, dat deze la ter zullen worden aangesteld in vasten dienst De heer Bakker vraagt of meerdere per sonen in de gelegenheid zijn gesteld naar de functie te dingen. De voorzitter antwoordt, dat geen oproep is geplaatst; e.a. is geschied op aanwijzing van den opzichter. De heer Paardekooper is het niet eens met de wijze waarop dit is geschied en komt daar met klem tegen op. Deze drie aspirant-gemeentearbeiders zijn spreker allen onbekend. De heer Sanders vestigt de aandacht er op, dat deze drie aangestelde zijn benoemd met het vooruitzicht, binnen korten of lan- geren tijd in vasten dienst te zullen over gaan. Spreker wil daarom erop wijzen, dat meerderen reeds langen tijd op arbeidscon tract werken en ook verlangen naar'vaste aanstelling. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. bij eventueele voordracht met e.a. rekening zullen houden. De heer Paardekooper verklaart zich te gen de wijze van benoeming. De overige le den stemden voor. B. en W. deelen nog mede, dat den Minis ter van Sociale Zaken heeft medegedeeld, dat voor den bouw van 37 arbeiderswonin gen door „Buitenlust" gerekend kan worden op het beschikbaar stellen van voorschotten uit 's Rijks kas tot bedragen van ten hoog ste resp. 23.652.80 en 84.500.—. B. en W. verwijzen hiervoor naar de afzonderlijk aan de Raadsleden gezonden nota. De voorzitter zeide, naar aanleiding van een zoo juist ontvangen telephonische me- dedeeling, dat het Rijk bereid is het te kort bij te passen. Wordt goedgekeurd. Benoeming leden der Commissie tot we ring 'van schoolverzuim, wegens periodie ke aftreding. B. en W. hebben de vraag on der de oogen gezien of het niet wensche- lijk is het aantal leden der commissie, die thans uit 9 personen bestaat, tot een kleiner aantal terug te bregen. Volgens de meening van B, en W. zullen de werkzaamheden der commissie er niet onder lijden indien deze uit een kleiner aantal bestaat. Boven dien geeft e. en a. een aanmerkelijke be zuiniging op de presentiegelden. B. en W. stellen voor het aantal leden van 9 tot 5 terug te brengen. Het presentiegeld bedraagt thans 171 en kan, indien het voorstel wordt aangeno men, worden verminderd tot ƒ95. De ver goeding, die de secretaris der commissie uit en door de leden te benoemen geniet, blijft gehandhaafd op ƒ38. De heer Smit wijst er op, dat de commis sie van toezicht ook reeds is opgeheven, en nu weer vermindering van leden der com missie tot wering van schoolverzuim. Spre ker vraagt of dit wel gewensoht is. De voorzitter zegt, dat weinig belangrijke zaken worden behandeld. Spreker meent voorts, dat de commissie te groot was. De heer Smit maakt verder aanmerking op de voordracht. Voor No. 1 staat de heer R. van Til en No. 2 C. P. Paardekooper, terwijl de heer Paardekooper vroeger voor zitter der commissie was. Dan moet de heer Smit nog opmerken, dat de commissie er drie heeft uitgebracht en den heer Vester heeft voorgesteld, terwijl B. en W. nu de heer Molenkamp op de voordracht plaatste. Spreker vraagt of er redenen voor waren hiervan af te wijken. De voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Paardekooper1 betoogt de wen- schelijkheid van een commissie van 9 per sonen en stelt dit voor. Het voorstel wordt verworpen. - De heer Bakker zou deze voordracht wil len terugzenden; dan kunnen B. en W. met een nieuwe voordrach komen. De voorzitter zegt, dat de leden vrij zijn in de keuze. Ze kunnen buiten de voordracht om benoe men. Vervanging van den heer van Noort door den heer C. P. Paardekooper is niet mogelijk. De heer Paardekooper zou voor vacature 4 de heer Vester willen aanbevelen volgens .advies der oommissie. Benoemd worden de heeren R. van Til, J. W. v. Leeuwen, J. S. van Mameren, A. J. Vester en J. van Noord. Benoeming lid Burgerl. Armbestuur we gens periodieke aftreding van den heer J. v. d. Voet. B. en W. stellen voor: 1. J. v. d. Voet, 2. J. Hoogstraten. Benoemd wordt de heer J. v. d. Voet. Tot lid van het Heilige Geest Armbestuur wordt benoemd de heer A. Hoogstraten. Voorstel B. en W. tot wijziging der ver ordening, regelende de eisohen van benoem baarheid en de bezoldiging der gemeente veldwachters. Art. 3 lid 1 van de verordening regelen de de eischen van benoembaarheid bepaalt, dat de toekenning der jaarlijksche perio dieke verhoogingen wordt berekend naar de dienstjaren in deze gemeente of elders in politiedienst doorgebracht. De regeering berichtte, dat, nu door de invoering van het capitulantenstelsel, waarbij, met uitsluiting van andere gega digden alleen militaire en gewezen mili tairen voor een benoeming in aanmerking kunnen komen het ongewenscht is, dat de dienstjaren door deze personen doorge bracht bij de Koninkl. Maréchaussée en de politietroepen voor het berekenen der jaarwedde meetellen. Aldus wordt besloten. De tarieven voor verhuur van het gym nastieklokaal en het gebouw -Geversstraat 9 worden vasgtesteld. Daar de exploitatie kosten van het gymnastieklokaal in de school aan den Terweeweg vrijwel gedekt worden, stellen B. en W. voor dit tarief weer ongewijzigd vast te stellen. Goedge keurd. Op voorstel van den heer J. Smit wordt de huur van een schuur door den heer G. v. d. Ameele met 2.50 verlaagd. Voorstel tot vaststelling vergoeding van bijz. vervolgonderwijs over 1934 aan de christelijke school aan de „Morsch". De vergoeding bedraagt 135.93. Vergoeding bizonder onderwijs. Voorstel tot vaststelling van de exploita tie vergoeding voor de bijz. lagere scholen over 1934. De gemiddelde kosten per leerling van de gelijksoortige openbare scholen voor ge woon L. onderwijs bedraagt ƒ10.90 per leerling. De voorschotten over 1934 zijn berekend naar 80 pet. van 1920 is 1536, zoodat het voorschot 4.46 per leerling hooger is dan de werkelijke vergoeding. De school Endegeesterstraatweg genoot daardoor teveel 650.77, Hooge Morsch- school 323.86, R.K. School 399.45, Duin zicht 341.39. De te veel ontvangen uitkee- ring komt in mindering op het nog te ont- vengen voorschot over 1936 en het voorschot 1936. Goedgekeurd. Voorstel betreffende de feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana op 7 Jan. w.o. het verstrekken van een crediet van extra sub sidie Oranjevereeniging en andere feestuit gaven. B. en W. stellen voor 500 beschikbaar te stellen voor kindertractaties en 500 voor feestgave aan bdhoeftigen. Een lid van 't dagelijksch bestuur der gemeente moet zitting nemen in de commissie der Oran j e vereeniging. De heer Kattenbusch vraagt of de Oran jevereeniging, ook mede voor de feestgave aan behoeftigen iets beschikbaar stelt. De heer Paardekooper antwoordt beves tigend en deelt nog mede, dat de heer Goossen, oud-voorzitter van het crisis-co mité, voorzitter dier commissie is. Comptabiliteitsbesluiten werden zonder commentaar genomen. Alvorens tot behandeling der Gemeente- begrooting werd overgegaan werd de rond vraag aan de orde gesteld, waarvan ech ter niemand gebruik maakte. Gemeentebegrooting. De heer Uitenboogaard opent de alge- meene beschouwingen en spreekt zijn waar deering uit over de samenstelling. Spreker drukt zijn teleurstelling uit, dat geen wer ken in werkverschaffing worden uitgevoerd en noemt verschillende objecten, die daar voor in aanmerking komen. Speciaal wijst spreker op den Rijnsburgerweg, die in slechte toestand verkeert. Spr. acht een rij wielpad zeer gewenscht. De voorzitter deelt méde, dat er reeds vergevorderde plannen zijn voor verbete ring van genoemden weg. Een algeheele op lossing zou zeker wel op ƒ80.000 komen. Dit gaat de fin. draagkracht der gemeente thans te boven. De heer Kattenbusch heeft vorige maal gewezen op niet al te ruime raming der begrooting. De wenschelijkheid daarvan wordt door spreker nader betoogd. Hoe ruimer de raming der middelen is, des te gemakkelijker geeft men uit. Spreker is B. en W. dankbaar, dat aan de wenschen in zeker opzicht is voldaan. Voorts dringt spre ker aan op zuinigheid bij huishoudelijke uitgaven. Dr. Simon Thomas juicht het toe, dat B. en W. kans hebben gezien meer reserve te maken. Het aspect der begrooting acht spreker niet juist. Op papier is meer uitge geven dan ontvangen. De voorzitter beantwoordt op bevredi gende wijze beide sprekers eri toont zich dankbaar voor de waardeerende toon. Men gaat tot artikelsgewijze behandeling over. Bij volgn. 177 vindt dr. Siman Thomas de rij wiel toelage van 30 te hoog. De heer Kattenbusch onderschrijft zulks en heeft bij behandeling der vorige begrooting daarop reeds gewezen. Dr. Simon Thomas stelt voor de toelage op 25 te stellen. Over het voorstel staken de stemmen. Er wordt op de volgende ver gadering weer gestemd. Bij volgn. 195. Kosten vergaderingen en verteeringen van het huishoudelijk be stuur, stelt de heer Kattenbusch voor deze PROFESSOR SLIM EN ZOON. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. ENGGANO (uitr.) arr. 28 November te POELAU ROEBIAH (thuisr.) arr. 28 Nov. te Belawan. KON NED. STOOMB. MIJ. BARNEVELD (uitr.) vertr. 27 Nov. v. Valparaiso. JUNO, v. Lissabon naar Napels, pass. 29 Nov. Gibraltar. NEREUS, v. Aarhus naar Amsterdam, pass. 30 Nov. Brunsbuttelkoog. OBERON vertr. 30 Nov. van Gibraltar naar Malta. (v.o.). STUYVESANT vertr. 23 Nov. van Cu racao naar New York. VULCANUS arr. 29 Nov. van Genua te Piraeus. KON. HOLL. LLOYD. SALLAND (uitr.) arr. 28 Nov. te San tos. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. BANTAM vertr. 27 Nov. van Batavia naar Lourenzo Marques. NIEUW HOLLAND, Singapore naat Adetlaide, pass. 28 Nov. Thurday Isles. ROGGEVEEN, vertr. 27 Nov. van Hong kong naar Bangkok. HOLLAND-AMERIKA-LIJN. BINNENDIJK arr. 28 Nov. van Rotter dam te New York. BLOMMERSDIJK, Rotterdam naar N.- Orleans vertr. 29 Nov. van Antwerpen. BURGERDIJK vertr. 29 Nov. van Rot terdam naar New York. LEERDAM arr. 29 Nov. van New- York te Boston. MAASDAM vertr. 28 Nov. van New York naar Rotterdam. ROTTERDAM, New York naar Rotter dam, 30 Nov. nam. 8.30 uur te Boulogne verwacht. VEENDAM, van Rotterdam naar New York, 29 Nov. 10.21 uur v.m. 350 mijl Z.W. van Valencia. KOTTERDAMSCHE LLOYD DEMPO* (thuisr.) pass, 29 November te Kaap del Armi. DJAMBI (thuisr.) pass. 29 Nov. Oues- sant. KOTA BAROE (thuisr.) pass. 30 Nov. Gibraltar. KOTA NOPAN (uitr.) pass. 30 Nov. te Finisterre. KOTA PINANG vertr. 28 Nov. van Ba tavia naar RRotterdam. ROTTERDAMZUID AMERIKA LIJN. ALDABI (uitr.) vertr. 29 November van Vlissingen, STOOMVAART MIJ OCEAAN. ALCINOUS, van Batavia naar Amster dam, via Havre, 29 Nov. 8.11 voorm. 55 m. Z. van Lizard. DEUCALION, van Japan naar Rotter dam, vertr. 28 Nov. van Port Said. EURYMEDON vertr. 28 Nov. van Batavia naar Amsterdam. EURYADES, van Batavia naar Amster dam, vertr. 27 Nov. van Suez. PROMETHEUS, Java-Amsterdam, pas seerde 29 Nov. Gibraltar. EMZETCO LIJN. JONGE ELISABETH, van Carthagena n. Rotterdam, pass. 29 Nov. Gibraltar. post met ƒ250 te verlagen. De voorzitter ontraadt dit voorstel, het welk wordt verworpen. De heer Paardekooper heeft vorige jaren aangedrongen op verlaging van den bur gerwacht-subsidie, wegens te weinig acti viteit. Thans blijkt, dat meerdere activiteit aanwezig is. Spreker gaat accoord met de Subsidie. Bij vólgn. 250 vraagt de heer Smit, of die extra-subsidie voor „Het Groene Kruis" permanent is geworden. De voorzitter antwoordt, dat in verband met het belangrijke werk eerder nog ver hooging zou moeten plaats hebben. Subsidie „Leidsche Hout" stelt de heer Paardekooper voor deze post inplaats van op 405 te stellen op 300. De voorzitter verdedigt deze post en moet het voorstel van den heer Paardekooper ontraden. Over het voorstel staken de stemmen; er moet in een volgende vergadering weder om over worden gestemd. De andere artikelen werden zonder ver dere opmerkingen goedgekeurd, waarna de begrooting wordt aangenomen. De begrooting van het grondbedrijf wordt eveneens aangenomen zonder opmer king. Hierna sluiting. 49. Professor Slim had het veel te druk om op zijn zoon- i 50. Eerst was Pietje nergens te vinden, maar na veel ge- tje te letten, die daardoor aan de bes likte. Na ongeveer een roep en geschreeuw van den professor antwoordde hij ein- uurtje besloot de professor om weer naar huis terug te j delijk: „hier ben ik pa." Ze verstopten hun verkleeding tus- keeren. I schen het kreupelhout en keerden als gewone menschen I naar huis terug.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10