MAANDAG 30 NOVEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter: M. F. Berkhout, Burgemees- i ter. Aanwezig alle leden. De voorzitter opende de vergadering en zegt, dat bij zijne installatie als Burgemees ter dezer gemeente er op gewezen is, dat de geheele gemeente als het ware eene groo- te familie is. Wanneer er dus belangrijke data voorkomen, leeft de familie mede. Zulk een feit heeft in de afgeloopen week in deze gemeente plaats gehad en wel bij een man, waarmede wij steeds contact heb ben. Immersaan wethouder Mens is bij de viering van zijn veertig-jarig jubileum als organist van de R.K. kerk een hooge onderscheiding ten deel gevallen, welke heden met reohtmatigen trots zijn borst siert, en spreker wenscht wethouder Mens geluk met deze hooge onderscheiding en hoopt, dat het hem gegeven moge zijn nog tal van jaren deze onderscheiding te mo gen dragen. Wethouder Mens dankt den voorzitter voor zijne vriendelijke woorden tot hem gericht en hoopt, dat de wensch van den voorzitter in vervulling moge gaan. B. en W. stellen den raad voor een de posito-overeenkomst aan te gaan met de Coöp. Boerenleenbank alhier. Deze over eenkomst biedt het voordeel, dat de kas van den gemeente-ontvanger kleiner kan wor den gehouden. De rente van de te storten gelden zal niet minder mogen bedragen dan 2 pet. beneden het promesse disconto der Ned. Bank. Aldus aangenomen. Daarna stellen B. en W. den raad voor met ingang van 1 Januari 1937 de commis sie voor toezicht op het Lager onderwijs op te heffen onder dankbetuiging aan de leden dier commissie voor de bewezen diensten. De heer Mulholland zegt, dat het Rijk thans de gelegenheid heeft gegeven deze commissies op te heffen uit oogpunt van bezuiniging, doch daar deze commissie al hier geen toelage geniet kan spr. zich met dit voorstel niet vereenigen. De voorzitter meent, dat deze commis sie, die geen enkele bevoegdheid bezit, vrijwel zonder beteekenis is, doch vroeger was deze commissie imperatief door de wet voorgeschreven. Wethouder J. A. Mens verklaart sedert jaren voorzitter dezer commissie te zijn ge weest, doch ook hem is gebleken, dat de commissie van zeer weinig beteekenis is. Met algemeene stemmen wordt daarna tot afschaffing besloten. Door den heer J. Braggaar is by de be handeling der begrooting de te heffen re cognities aan den Hofweg besproken. Deze zaak is onderzocht en van zeer weinig be teekenis, daar de geheele opbrengst slechts ƒ5.50 bedraagt. Weshalve B. en W. voor stellen deze heffing te doen vervallen. Al dus besloten. Vervolgens verzoeken B. en W. den raad hun college machtiging te verleenen een Kerstgave te verleenen aan de werkloozen, die ondersteund worden, bij goedkeuring van het Rijk. Wordt goedgevonden. De uitloozing der riolen. I Reeds geruimen tijd geleden kwam een verzoek binnen bij het college van B. en W. van de Algemeene Overste der Eerw. Zus ters Dominicanessen alhier om verandering te doen brengen in de uitloozing van het gemeenteriool op de vijvers en sloten van huize Bijdorp. Het riool werd dicht gestopt, waardoor uitloozing verkregen werd in den Binnenpolder. Genoemd bestuur heeft zich bereid verklaard den bestaanden toestand te willen bestendigen, wanneer zij vanaf 1 November j J. een vergoeding van 2 per week verkreeg. B. en W. adviseeren den raad aldus te besluiten. Wordt aangeno men. Door den heer N. W. Wassenaar is ver zocht om ontheffing van artikel 22 le lid sub b der bouwverordening om te kunnen bouwen een fabriek en werkplaatsen aan de Donklaan alhier. B. en W. adviseeren den raad aan dit verzoek te voldoen. Wordt aldus besloten. Voorheen werden de pensioensgrondsla gen van sommige ambtenaren door den raad vastgesteld. Het is eenvoudiger, dat het college van B. en W. alle pensioens grondslagen vaststelt. B. en W. stellen den raad voor aldus te besluiten. Wordt zonder discussie of hoofdelijke stemming aangeno men. Vervolgens wordt de zekerheid van den chef-boekhouder der bedrijven enz. vastge steld op een bedrag van ƒ1000. De vereeniging van Ned. Gemeenten heeft door een commissie een registratuur plan doen samenstellen, dat gelegenheid schept tot toepassing van een dossierstelsel op uniformen grondslag. B. en W. advisee ren den raad tot toetreding met 1 Januari 1937 a.s. De kosten voor de gemeente zul len bedragen voor het eerste jaar 135 en voor de volgende jaren ƒ65 per jaar. Met algemeene stemmen wordt besloten toe te treden tot het registratuurbureau der ver eeniging van Ned. Gemeenten. Punt 11 der agenda vermeldt uitbreiding telefooninstallatie in het Raadhuis. De be staande telefooninstallatie in het Raadhuis is geheel onvoldoende, slechs twee toestel len zijn aanwezig. Het hoofdtoestel bevindt zich op het bureau van den eersten ambte naar, wat zeer storend werkt, temeer daar de politie steeds moet telefoneeren op liet secretarie, wat menigmaal zeer hinderlijk is. De kosten voor de automatische huis telefooninrichting met 8 toestellen zullen bedragen 17.90 per maand of f 14.40 per maand meer dan het abonnement van de huidige installatie. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot den aanleg van auto matische huistelefoon installatie. De heer Bakker meent, dat de huidige te lefooninstallatie niet verouderd is, en vraagt eenige inlichtingen omtrent de nieu we installatie. De voorzitter geeft de gevraagde inlich tingen en zegt, dat bij uitbreiding van de bestaande installatie het Rijk geen toestem ming meer verleent en men dus voor de keuze staat of een nieuwe installatie of de zaak te laten zooals zij is, wat zeer onbe holpen is. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. aange nomen. Het aanplakbord op het Kerkplein moet worden vernieuwd, doch gezien het weinige belang, geven B. en W. er de voorkeur aan dit bord geheel te verwijderen. Aldus goed gevonden. In verband met het toenemend verkeer acht het college van B. en W. het noodza kelijk de voorschriften te herzien en bie den den raad een nieuwe verkeersverorde- ning aan, bestaande uit een dertigtal arti kelen. De heer C. Muilholland heeft bezwaar dit artikel 12 dezer verordening, waarin voor rang wordt verleend aan de voetgangers bij den overweg van de spoorbaan alhier. Spr. noemt dit ouderwets en dus uit den tijd. De voorzitter zegt, dat het een alge meen gebruik is dit artikel aldus te redi- geeren. De politie kan opvoedend optre den. De heer J. Braggaar heeft bezwaar te gen artikel 8 alinea 2 b, in welk artikel het verboden wordt aan bestuurders van auto mobielen, van een rijwiel of ander rij- of voertuig een optocht of een begrafenisstoet voorbij te gaan. Spr. meent, dat aldus het verkeer een groote stagnatie kan onder vinden en kan worden stop gezet voor een geruimen tijd, wat hij met een voor beeld aantoont. De voorzitter erkent dit bezwaar en meent dit bezwaar te ondervangen door bijvoeging der woorden „dit verbod geldt alleen voor de bebouwde kom. Aldus aan genomen, waarna de verkeersverordening met algemeene stemmen wordt vastgesteld. Vervolgens worden nog eenige besluiten comptabiliteit genomen. In verband met het a.s. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bern- hard vragen B. en W. den raad, een crediet aan van ten hoogste 250 als subsidie voor de Koningin Wilhelminavereeniging voor het houden van eenige feesten. De heer C. Mulholland vraagt of het niet beter is af te wachten wat dé inzameling zal opbren gen. De voorzitter zal zeker rekening hou den met de opbrengst dezer collecte en daarom vraagt het college van B. en W. ook een crediet aan van ten hoogste f 250. Aldus aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Bij de opmeting van gronden benoodigd voor de verbreeding van den Leidscheweg is gebleken, dat er tusschen de maten, die genoemd zijn en de werkelijke maten op het terrein toebehoorende aan de erven van de wede. P. M. Hoogmans en oons. een aan merkelijk verschil is, waardoor de koop prijs te betalen door de Gemeente in plaats van 2259.20 wordt 3060, aldus een ver schil van ongeveer ƒ750. B. en W. stellen den raad voor het genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw besluit als hier boven is aangegeven te nemen. Aldus be sloten. Bij de rondvraag vestigde de heer C. Mulholland de aandacht van B. en W. op de verlichting in een straat achter de Schoolstraat, die veel te wensch en over laat. De voorzitter zal dit onderzoeken, waar na de openbare vergadering wordt geslo ten en de raad overgaat in een besloten ver gadering. UIT DE OMGEVING HBLLEGOM. Onderling Belang. In café „Zomer- zorg" aan de Meerstraat hield de leden raad der Coöperatieve Verbruiksvereeni- ging „Onderling Belang" haar 28ste jaar vergadering. De belangstelling was groot. De voorzitter, de heer L. Burggraaf, be sprak in zijn openingswoord het vereeni- gingsleven. Het ledental bedraagt thans 879. Voor de laatste maal is in het vorige jaar in samen- werrking met de Handelskamer aan werk- looze leden ruim 200 crisis-pakketten le vensmiddelen uitgereikt. De totale omzet bedroeg ƒ232096.85. Er werd vervolgens 500 aan obligaties uit geloot. Werkloosheid. Het aantal werkzoe kenden bedraaft thans 405. Nu de werk zaamheden op de tuinen grootendeels ge daan zijn, neemt het aantal personen, in geschreven bij het Gemeentelijk Arbeids bemiddelingsbureau snel toe. Dieven aan het werk. Aan de Mar grietenlaan zijn een drietal konijnen gesto len: het loopt tegen Kerstmis. Uit een schuurtje aan de Veenenburgerlaan zijn 3 manden Hyacinthen ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. KATWIJK. Gemeenteraad. De raad dezer gemeen te komt in openbare vergadering bijeen op Woensdag 2 Dec., n.m. 2 uur, zoo noodig voortzetting 's avonds 7.30 uur en op Don derdag 3 December 's middags 2 uur. Pun ten van behandeling zijn: 1. Vaststelling van de notulen der openbare vergadering van 29 October 1936, no. 350 en der geheime vergadering op gelijke datum, 2. Me- dedeeling van de ingekomen stukken. 3. Benoeming 'van commissarissen der ge meente-spaarbank. 4. Benoeming -lid com missie van Toezicht op de arbeidsbeurs. 5. Voorstel tot aankoop van grond van de N.V. Leidsche Duinwatermaatschappij. 0. I Voorstel tot aansluiting bij de N.V. „Ge- kro" voor destructie van afgekeurd vleesch. 7. Voorstel tot aangaan van een geldleening. 8. Voorstel tot wijziging van de verordening op de straatbelasting. 9. Voor stel tot verleenen van korting op de land- huur. 10. Voorstel met betrekking tot de herziening van salarissen van enkele amb tenaren. 11. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegrooting voor 1936. 12. Voorstel tot wijziging van de begrooting voor het grondbedrijf voor 1936. 13. Voorstel tot wy- ziging der verordening op het aanleggen en de aansluiting van leidingen voor elec- triciteit in de gemeente Katwijk. 14. Prae- advies op het verzoek van bewoners der Baljuwstraat om verbetering van het weg dek van die straat. 15. Prae-advies op het adres van „Schuttevaer" inzake verlaging van havengeld. 16. Voorstel tot verleenen van toestemming tot opheffen van de zeker heid voor den directeur der bedrijven. 17. Voorstel tot vaststelling van een capitulan- tenverordening. 18. Behandeling van de ge meente en bedrijfsbegrooting voor 1937. 19. Rondvraag. Werkloosheid. Mannen 363. Jeugdige werkloozen: jongens 28, meisjes 13, totaal 404. NOORDWIJKERHOUT. St. Nicolaas. Zondagmiddag één uur arriveerde St. Nioolaas aan het station met zijn knecht, verwelkomd door de jeugd en door de muziekvereeniging „St. Jeanne d'Arc". Nadat de Bisschop in een met twee paarden bespannen open landauer had plaats genomen ging men in optocht naar het dorp. Van alle kanten stroomde de jeugd toe om te grabbelen naar de peper noten en suikerbeestjes welke Zwarte Piet strooide. Alle straten trok de optocht door. Gecollecteerd werd voor de harmonie „St. Jeanne d'Arc" evenals alle andere jaren. R.K. Landarbeidersbond. Tijdelijke cootributiewijziging in zicht. In café „de Zwaan" hield de R.K. Landarbeiders- bond, alhier, een vergadering, voornamelijk ter bespreking van het collectief contract. De voorzitter, de heer J. v. d. Voet, opende met den chr. groet en heette alle aanwezi gen hartelijk welkom. Hierna werden de notulen voorgelezen, welke ongewijzigd werden goedgekeurd. Eerst werd besproken de beschrijvingsbrief voor den op 4 en 5 Januari a.s. te Haarlem in het St. Bavo- gebouw te houden Bondsraad. De voorstel len welke door de verschillende afdeelin- gen zijn ingediend en de daarop betrekking hebbende prae-adviezen van het Hoofdbe stuur werden door den voorzitter voorgele zen en toegelicht. In den beschrijvingsbrief komen twee belangrijke voorstellen voor van het Hoofdbestuur, welke in den Bonds raad behandelt moeten worden. Deze voor stellen hebben betrekking op: le. De con tributie-regeling. 2e. Werkloosheidsverze kering. Voorgesteld wordt: a. de bestaan de contributieregeling handhaven; b. het bestuur te machtigen tijdelijk daarvan af te wijken en tijdelijk de navolgende regeling in te voeren: le. elke af deeling wordt in gedeeld in dezelfde klasse waarin zij ook voor de Werkloosheidsverzekering is inge deeld; 2e. de contributie voor klas A is minstens 17 cent.; voor klas B minstens 22 cent en voor klas C, waaronder Noord wij- kerhout dus valt, is minstens 27 cent per week en per lid; 3e. de afdeelingen mo gen van de bondsoontributie, genoemd on der 2e., vijf cent per week afhouden voor de plaatselijke kas. Dit geldt echter niet voor adspiranten. Daarvoor mag geen con tributie voor de plaatselijke kas berekend worden. Practisch wordt dat aan den bond afgedragen: voor klas A 12 cent, voor B 17 en voor C 22 cent per lid en per week. De afdeelingen mogen in geen geval de contributie zoo stellen, dat zij minder dan 5 cent per week en per lid voor him plaat selijke kas behouden, wel kan onder goed keuring van het hoofdbestuur de contribu tie iets hooger worden gesteld dan hier boven is aangegeven, wanneer dit om in de plaatselijke behoeften te voorzien, nood zakelijk wordt geacht, 4e. De adspiranten beneden de 16 jaar be talen in alle klassen 5 cent per week; ad spiranten van 1618 jaar betalen in alle klassen 10 cent per week. 5e. De A- en B-regeling voor oude le den blijft ongewijzigd. De voorzitter deelde mede, dat over deze tijdelijke regeling in het afd.bestuur nog ernstig gesproken moet worden. In ver band met het voorstel-Grootebroek inzake het beschikbaar stellen van gelden voor viering van jubilea, zeide de voorzitter, dat hij er eigenlijk wel voor zou zijn, omdat het volgend jaar 7 December, het 25-jarig bestaan van de afdeeling gevierd zal wor den, het zou een aardig „douceurtje" zijn wat Grootebroek voorstelt. Er werd van zelfsprekend niet nader op ingegaan. Hierna kwam het punt: Bespreking loon- actie, in behandeling. De voorzitter deelde mede, dat de bedrijfsraad voor de bloem bollen bedrijven een voorstel heeft inge diend bij de werkgevers- en werknemers organisaties om het huidige collectief con tract te laten doorloopen en een commissie te mandateeren, die een regeling voor jeugdige arbeiders vaststelt, alsmede een minimum loon voor aangenomen werk. In een conferentie tusschen besturen van pa troons- en arbeidersorganisaties is in be ginsel besloten om het voorstel aan te ne men. De ledenvergaderingen van de pa troonsorganisaties moeten echter nog ge raadpleegd worden. Vervolgens kwam de rondvraag aan de orde, waarna^ sluiting volgde van deze belangrijke vergadering. VOORHOUT. Verpoozingslokaal werkloozen. Het comité voor de verzorging van werkloozen heeft besloten evenals vorige jaren het pa rochiehuis als ontspanningslokaal open te stellen, zulks met ingang van Dinsdag 1 December a.s. des v.m. te 9 uur. Zeer ze ker zullen vele werkloozen van christelijke overtuiging darvan gedurende den komen den winter veel nut en genot ondervinden. Het behoeft geen betoog dat de collecte, welke wekelijks ter financiering ook van deze kosten gehouden wordt, nogmaals in ieders milddadigheid wordt aanbevolen. WARMOND. St. Deus Dedit. Onder groote belang stelling hield de afdeeling Warmond van den R.-K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" haar jaarvergadering in hotel „De Stad Rome", welke vergadering onder lei ding stond van den heer B. M. Moerkerk. Te ruim acht uur opende deze de bijeen komst op de gebruikelijke wijze. Spreker heette allen hartelijk welkom, in het bij zonder den nieuwen adviseur kapelaan ten Hengel. De adviseur dankte den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. Hij zal door persoonlijk bezoek trachten meer le den voor de vereeniging aan te werven. Het jaarverslag van den secretaris werd onder dankzegging aangenomen. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat over het ëfgeloopen jaar een batig saldo te boeken viel van 30. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het hoofdbestuur met betrek king tot de contributieregeling. Na eenige discussie werd met algemeene stemmen be sloten in de thans bestaande regeling geen verandering te brengen. Als leden der kas- commissie voor 1937 werden aangewezen de heeren Q. Beugelsdijk en J. Sikking. Door het bestuur zal hieraan nog een derde lid worden toegevoegd. De aftredende be stuursleden werden bij acclamtie herkozen, terwijl de heer B..M. Moerkerk met over- groote meerderheid van stemmen werd herkozen als voorzitter. De voorzitter drong er bij de leden met klem op aan zich te organiseeren in de R-K. Kiesvereeniging mede met het oog op de aanstaande ver kiezingen. Gebleken is, dat nog zeer velen buiten deze vereeniging staan. De heer We vers deelde mede dat het stempelen voor den bond te zijnen huize zal plaats vin den iederen Dinsdag van 10 tot 10.30 uur, terwijl de uitkeering zal geschieden des Zaterdags na het stempelen. Nadat de voorzitter nog had medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt in Januari a.s. een feestavond te organiseeren werd de zeer geanimeerde bijeenkomst gesloten. ZOETERMEER. Auto-ongeluk. Op den Voorweg, al hier had Zaterdagavond 5 uur een onge luk plaats. Van dit ongeluk werd onze plaatsgenoot C. K. het slachtoffer. K. begaf zich per rijwiel naar huis en reed op eeni- gen afstand van een auto. De bestuurder daarvan stopte onverwachts, waardoor de wielrijder tegen de auto botste. Hierdoor kwam K. te vallen op den rijweg. Op het zelfde moment kwam uit tegenovergestel de richting een melkvrachtauto gereden, die den gevallen wielrijder overreed. On middellijk bracht de chauffeur van de melkauto het voertuig tot stilstand. Door de overrijding had K een gecompliceerde beenbreuk bekomen. Dokter Palthe ver leende de eerste hulp, die overbrenging naar het ziekenhuis „St. Antoniushove" te Voorburg noodig oordeelde. Voor zoover is kunnen blijken treft den melkautobe- stuurder geen schuld. Collecte Nationaal Huldeblijk. De in de afgeloopen week in deze gemeente ge houden ^ollecte voor het Nationaal Hulde blijk voor Prinses Juliana en Prins Bern- hard bij gelegenheid van hun huwelijk heeft 145.26 opgebracht. De som bestaat uit 507 giften. LUCHTVAART MOLLISON NAAR KAAPSTAD VERTROKKEN. Gisterochtend 9.30 uur is de bekende vliegenier Mollison tezamen met Corniglion en Molinie van Londen vertrokken voor een vlucht naar Kaapstad. Mollison verklaarde voor zijn vertrek, dat hij Zondagavond 11 uur te Kairo hoop te te zijn. Alvorens te vertrekken vóór zijn vlucht naar Kaapstad verklaarde Jim Mollison aan de pers, dat het vliegtuig in goede con ditie verkeert en met wat geluk hoopt hij over vijf dagen den Britschen mist terug te zien. De naam van het1 vliegtuig is „Miss Dorothy". Om 10.38 passeerde Jim Mollison giste ren het vliegveld le Bourget in de richting van Marseille. Heden wordt uit Cairo gemeld: Millison en Corniglion-Molinier, de giisteren van Croydon vertrokken voor een vlucht naar Kaapstad, zijn hedenochtend 3.27 uur Grenwichtijd te Cairo aangekomen en te 5.25 vertrokken zij weer naar Khartoem. DE RETOURVLUCHT VAN HEYMANS EN SLUYTER. De heeren Heymans en Sluyter zijn Za terdagmorgen te 6.30 plaatselijken tijd van Rangoon opgestegen en zijn na tusschen- landingen te 9.45 te Agyan en te 13.27 te Calcutta om 15.47 te Caya aangekomen. Vandaar zetten zij gisteren hun tocht voort De reis werd door goed weer begunstigd. Uit Jodpur wordt gemeld, dat de hee ren Heymans en Sluyter te 5.50 van Alla habad zijn vertrokken en te 8.10 te Jhansi aangekomen. Vandaar vertrokken zij weer om te 14.13 uur te Jodhpoer te landen. Hier zullen zij twee dagen blijven voor de revi sie van de machine. LUITSCH VERKEERSVLIEGTUIG HEEFT EEN ONGELUK. Her verkeersvliegtuig van de lijn Lon denBerlijn, de „Marschall von Bieber- stein" is Zaterdagmiddag voor de landing in Hannover door ijsafzetting te vroeg met den grond in aanraking gekomen, waarbij het toestel licht beschadigd werd. Nadat alle passagiers en de bemanning het toestel verlaten hadden vloog de ma chine in brand, tengevolge van het feit, dat een benzinetank bij het raken van den grond gescheurd was. Van de in totaal 15 inzittenden van het toestel bekwamen 7 lichte verwondingen. Na verleening van de eerste hulp konden zij hun reis voortzet ten. INGEZONDEN STUKKEN Mynheer de Redacteur, Mag ik een weinig plaatsruimte verzoe ken in onze Leidsche Courant. In de courant van 1.1. Zaterdag komt voor de beschrijving van 20 gemoderniseerde poldermolens in Zuid-Holland, verbeterd of geheel opgetrokken. Het zijn er geen 20 doch 21. Als ingelande van de Meerbur gerpolder kan ik aan alle polderbesturen mededeelen, dat de 21e poldermolen aan de Meerburgsche polder een kolossale ver betering heeft ondergaan, niet alleen de wieken, maar ook het inwendige, door de practische kennis van den heer Dekker. In het regenseizoen is het gebleken, dat met een weinig wind in een dag malen wij geheel van de overlast van het water be vrijd waren. Met dank voor de plaatsing. J. C. STADHOUDER, Zoeterwoude. ORANJE BOVEN Aan de hectometer- palen met oranje koppen kunt u zien, dat u op een voor- rangsweg rijdt. PROFESSOR SLIM EN ZOON. 47. Pietje begon erg te huilen, maar de professor was te verstandig om zich daar iets van aan te trekken. Hij had een groote snip gezien en probeerde van het dier een kiekje I te maken. 48. Pietje intusschen liet zich van een heel leeiyite kcmu zien. Terwijl vader niet op hem lette, klom hij vlug in een plant „nachtschade-plant" heette ze en plukte er vlug een zwart besje van af. Ik zal er niet van eten, dacht Pietje maar ik wil er toch wel eventjes aan likken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11