No. 8585 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruit!:eh'ing: Voor Leiden 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De wereld Het geneesmiddel van onzen tijd „Want de wereld kan niet door haat, ook niet door strijd en bloedbad vernieuwd en op een hooger gelukkiger plan ge bracht worden, maar alleen slechts door het vuur der Goddelijke Liefde, door so ciale rechtvaardigheid en door de gemeen? schapszin van alle menschen zonder uit zondering". Het bovenstaande is ontleend aan een schrijven van den Bisschop van Katto- witz, Polen, dat morgen in de kerken van genoemd Bisdom zal worden voorgelezen. Deze woorden wijzen zoo kernachtig aan, waar alléén kan worden gevonden de genezing van de samenleving. Meer sociale rechtvaardigheid, meer ge meenschapszin en deze deugden kun nen slechts worden verkregen door het vuur der Goddelijke Liefde. Niet door den arbeid van een politieke partij, welke dan ook. Een politieke partij kan de uiterlijke omstandigheden gunstig maken voor den groei van sociale recht vaardigheid en gemeenschapszin. Een po litieke partij kan, als sociale "rechtvaardig heid en gemeenschapszin leeft onder het volk, er naar streven, deze in wetgeving en bestuur te consolideeren, vast te leg gen. Maar die sociale rechtvaardigheid en gemeenschapszin zelf kunnen slechts wor den verkregen door het vuur der Godde lijke Liefde-in de individueele zielen! De Bisschop van Kattowitz herinnert ver der in zijn schrijven aan de christelijke opvatting omtrent het gebruik van het eigendomsrecht in deze woorden: „Men kan het met het christelijk gewe ten niet in overeenstemming brengen, dat een mensch, die in overvloed aardsche goederen bezit, het recht zou hebben, deze ook dan voor zich alleen te gebruiken, wanneer zijn evennaaste in nood verkeert of bijna van honger sterft. Want dan moet het recht op privaat bezit wijken voor het primaire recht van dén naaste op zijn le ven. Derhalve heeft ook de Staat absoluut ongetwijfeld het recht om ten dienste van de behoeftige menschen een rechtvaardig offer te vragen, om den Staat te behoeden voor een oproer der vertwijfeling onder de armen. Ook Christus beschouwt het of fer voor de naasten als een plicht en niet als 'n dienst, die men iemand bewijst. Meer nog, Christus verlangt dat wij niet slechts van onzen overvloed geven, maar zelfs van onze eigene noodzakelijke bestaansmogelijk heid, opdat wij het offer als een werkelijk verlies zouden kunnen ondervinden. Eerst dan wanneer wij zelf het offer voor den naasten pijnlijk gevoelen, wanneer wij zooveel weggeven, dat wij onze eigene be hoefte tastbaar móeten beperken, eerst dan hebben wij het gebod der naastenliefde zoo vervuld, als de Zoon Gods van ons ver langt. Hij zelf kwam in armoede ter we reld en heeft ons bevolen de armen te be minnen als Hemzelf". H. PRIESTERWIJDING FRATER DOMINICUS GODDIJN. Zondag 6 Dec. 1936 hoopt Frater Domi- nicus Goddijn, O.-Carm. te Sao Paulo (Bra zilië) zijn H. Priesterwijding te ontvangen. Als jongen van 14 jaar vertrok hij 15 Dec. 1926 uit het R.-K. Weeshuis aan de St. Jacobsgracht onder leiding van Pater Lans, O.Carm. naar Brazilië, waar hij zijn eerste studies begon in het klein-semina- rie te Itü. Na een jaar noviciaat in het klooster te Mogy Das Cruzer begon hy zijn hoogere studies in het groot-seminarie de Convento De Carmo. In 1937 hoopt de jonge priester zyn Eer ste Plechtige H. Mis op te dragen in de St. Petruskerk alhier. in vogelvlucht De Spaansche regeering heeft een nota gericht tot het secretariaat van den Vol kenbond en bijeenroeping gevraagd van den Volken bondsraad. Dui^schiand en Ita lië woraen hiermede voor het forum van de wereid gedaagd en beschuldigd van „gewapende interventie in den Spaanschen burgeroorlog ten gunste van de opstande lingen, weiKe haar hoogtepunt heeft ge vonden in de erkenning van den leider der opstandelingen, die zich als regeering heeft opgeworpen". De Engelsche regee ring is er niets mee in haar schik, dat daarvoor nu weer de Volkenbondsraad moet worden bijeengeroepen. Zy heeft gelijk: dergelijke dingen Drengen deining en een hoop narigheid op internationaal gebied en men schiet er niets mee op. Wanneer de erkenning van Franco het hoogtepunt is van de Spaansche beschul digingen, dan heeft de zaak heeiemaal niets om het lijf. Want tot die erkenning waren Berlijn en Rome volmaakt gerechtigd en daar kan geen Volkenbondsraad wat tegen doen. De andere beschuldigingen van wa penleveranties e.d. zijn reeds vroeger door de non-interventie-commissie onderzocht en afgewezen als zijnde niet voldoende ge fundeerd. Het wordt dus weer een storm in een glas water. Overigens geen nieuws van het front van Madrid, slechts bombardementen te Carthagena en Malaga. Te Londen hebben ,v. Zeeland en Eden elkander eeuwige trouw gezworen, wat heel vriendelijk en geruststellend is, maar voor ons weinig nieuws beteekent. Een zeer invloedrijk en tevens een zeer geheimzinnig Engelsohman is gisteren te Monte Carlo overleden, n.l. sir Basil Za- haroff. Hij was een der rijkste mannen ter wereld en beïnvloedde met zijn geld en zijn wapenleveranties de groote politiek der mogendheden. De wereld hoorde wei nig van hem, hij zat altijd achter de scher men. Zijn geheimzinnigheid heeft waar schijnlijk zijn invloed grooter doen schij nen dan zij feitelijk was, maar een ge vaarlijk man was hij zeker. Hij was wel een internationaal type, want zijn vader was een Rus, zijn moeder een Grieksche; hij werd in Turkije geboren, werd En- gelschman en kreeg een Engelschen adel lijken titel; hij woonde in Frankrijk en hij stierf in Monaco. BINNENLAND TE VORMEN EEREFRONT VAN RES.-OFFICIEREN BIJ HET VORSTELIJK HUWELIJK. De Gouverneur der Residentie brengt ter kennis van alle reserve-officieren der Koninklijke Landmacht, niet geboren in de jaren 1909 of 1911, dat het in het voor nemen ligt, om ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard op 7 Januari een eerefront te doen vormen door officieren, dat zal worden opgesteld in de omgeving van de Groote Kerk. Zij, die hiervoor in aanmerking wen- schen te komen, worden verzocht daarvan schriftelijk kennis te geven vóór 9 De cember a.s. aan den korpscommandant of chef van het dienstvak waartoe zij behoo- ren. Rekening houdende met de bepaalde plaatsruimte waarover zal kunnen worden beschikt, zal t.z.t. worden bericht, wie van de officieren, die zich voor deelnemen hebben aangemeld, in aanmerking komen. Het deelnemen aan het eerefront wordt niet als dienstreis aangemerkt. De tenue is ceremonieele tenue met grijze overjas aan. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. De tribunes langs den bruidsweg. Er bestond gistermiddag in de oude raadszaal van het stadhuis te 's-Graven- hage groote belangstelling voor het openen van de oiljetten, waarop vermeld waren de namen van de inschrijvers voor het pachten van grond langs den weg, die de koninklijke stoet op 7 Januari zal volgen. De bedragen van inschrijving waren zeer hoog. Er was gelegenheid tot inschrijven voor 7 kavels. Het hoogste aanbod was 82.000 voor het totaal aantal kavels ten name van den Handel-maatschappij C de Ruyter te Am sterdam. Voor 75.000 schreef A. Tailleur te Amsterdam in. Vermelding verdient nog dat de K.N.A.C. voor de 60 meter Toren straatNoordwal voor 10.500.— in schreef. Binnen enkele dagen zullen B. en W. de gunning bekend maken. Naar men weet zal het gunningsbedrag door B. en W. worden afgestaan aan liefdadige instellin gen, waaraan de naam van Prinses Ju liana verbonden is. HET JONGGEHUWDE VORSTELIJK PAAR EN INDIë. Uit Bandoeng wordt gemeld: Aan de officieele instanties zal mede- merking worden verzocht voor de bewe ging, die beoogt het jonggehuwde vorste lijk paar uit te noodigen voor een reis naar Ned. Indië. Het ligt in de bedoeling dat voor dit doel een buitenhuis zal wor den aangeboden nabij Nagrek, om tot verblijf van de Prinses en den Prins te dienen. Dr. COLIJN BIJ DE KONINGIN. H. M. de Koningin heeft gistermorgen minister-president H. Colijn in gehoor ontvangen. „Hbld." Mr. C. RIDDER VAN RAPPARD WORDT NEDERLANDSCHE GEZANT TE BERLUN. Naar gemeld wordt, is dezer dagen de benoeming te verwachten van mr. C. rid der van Rappard, Hr. Ms. gezant te Bern, tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Berlijn. Mr. P. H. M. HILDEBRAND. Benoemd tot burgemeester van Buitenzorg. De heer mr. P. H. M. Hildebrand uit Utrecht, welbekend bij het R. K. Onder wijs, thans werkzaam bij het Departement van financiën te Batavia, is benoemd tot burgemeester van Buitenzorg, de residen tie van den Gouverneur-Generaal. De heer Hildebrand was eenige jaren wethouder der gemeente Batavia en een vooraanstaand lid van de Indische Katho lieke Partij. Sedert het vorig jaar, na zijn terugkomst van verlof naar het moeder land, was de heer Hildebrand lid van den Ned.-Indischen Volksraad. AANKOOP VAN BOOMKWEEKERIJ- PRODUCTEN. De minister van Landbouw en Visscherij stelt 270.000 beschikbaar. Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is ter beschikking van de Nederlandsche Sierteeltcentrale een bedrag van ten hoogte ƒ270.000 gesteld. Van dit bedrag zal 27.500 worden bestemd voor den aankoop van rozen; het restant ad ƒ242.500 zal worden gebruikt voor den aankoop van andere boomkweekerijproduc- ten, met uitzondering van vruchtboomen en Picca Excelsa. DE STADHUISBOUW TE DEN HAAG. Een mil Li oen besparing op den steun. De burgemeester van den Haag heeft gisteren in de gemeenteraadsvergadering medegedeeld, dat over enkele weken het ontwerp Luthmann (Stadhuisbouw) nader zal zijn uitgewerkt en door de betrokken diensten en de dagelijksche commissie voor het stadhuis zal zijn bestudeerd. Het zal dan in de groote stadhuiscommissie kunnen worden behandeld. Wanneer er dan geen belangrijke veranderingen in het plan komen, kan het in April van het volgend jaar gereed zijn voor een behan deling door- den gemeenteraad. Intusschen wordt een globale begrooting gemaakt van de kosten van verzwaring, verlichting en luchtverversohing, wordt nagegaan wat gebeuren moet met de ge bouwen, die na het gereedkomen van het nieuwe stadhuis zullen vrijkomen, worden stappen gedaan om voor den bouw steun van het Werkfonds te verkrijgen en wordt overlegd gepleegd met het rijk om reeds vóór het einde van 1938 de beschikking te krijgen over het Alexanderveld. Als dat laatste punt bevredigend wordt opgelost, waarop de burgemeester meende te mogen vertrouwen en de gemeenteraad in Mei een beslissing zal hebben genomen, dan zou in de laatste maanden van 1937 met den bouw kunnen worden begonnen. Wat de steunbesparing door den bouw van bet stadhuis betreft deelde de burge meester nog mede, dat op het werk 1 millioen verloond-zal worden, waardoor 1 millioen aan steun zal worden be spaard. Daarnaast, zal de levering van ma teriaal een werkverruiming brengen voor de Nederlandsche industrie in het alge meen. Op grond daarvan wordt steun uit het Werkfonds gevraagd. DE PENSIOENREGELING VOOR LEDEN VAN GED STATEN VAN ZUID-HOLLAND. In de vorige zitting van de Prov. Staten van Zuid-Hollanr is aangenomen de over eenkomstig de z.g. Anti-cumulatiewet door een commissie uit de Staten voorgestelde regeling inzake het verleenen van wacht geld of pensioen aan hen, die ophouden lid van Ged. Staten te zijn, nadat te voren uit het voorstel waren gelicht de bepalingen, welke beoogden een nieuwe cumulatie-re- geling in het leven te roepen voor de reeds gepensionneerde en de zittende leden. Aan de commissie werd verzocht zich omtrent de wenschelijkheid en billijkheid dezer bepalingen nader te beraden, doch ook na hernieuwde overweging meent de commissie thans de ontworpen regeling on gewijzigd te moeten handhaven. Zooals men zich zal herinneren, komt die regeling in hoofdzaak hierop neer, dat de commissie onder de tegenwoordige om standigheden, voor de reeds verleende pensioenen en de pensioenaanvragen van de zittende leden geen vrijgeviger regeling in stand wenscht te houden ten aanzien van cumulatie van pensioenen voor nieuwe leden van Ged. Staten. Voorts wenscht de commissie de wacht geldregeling der nieuwe wet na aftre den een in drie jaren afloopend wacht geld en daarna op 65-jarigen leeftijd pen sioen niet van toepassing te verklaren op de reeds gepensionneerde en de zit tende leden, voor wie derhalve gehand haafd wordt de bestaande toestand, dat het pensioen onmiddellijk na aftreding ingaat, ongeacht den leeftijd, waarop dit geschiedt. Tegenover het behoud van deze gunstige regeling heeft de commissie ten slotte een beperkende bepaling voorgesteld. v-d'ie verder gaat dan de nieuwe wet. Hierin worden inkomsten, uit openbare ambten en betrekkingen alleen dan in de cumula tieregeling betrokken, als zij tezamen met het wachtgeld meer bedragen dan de wed de, welke de belanghebbende laatstelijk als Gedeputeerde genoot, terwijl voor de nieu we Gedeputeerden na hun pensionneering eerst op 65-jarigen leeftijd cumulatie van hun pensioen met dergelijke inkom sten onbeperkt wordt toegelaten. Ten aan zien van de reeds gepensionneerde en de zittende leden, die immers geen wachtgeld zullen krijgen, stelt de commissie voor, dat hun pensioen tezamen met genoemde in komsten niet meer mag bedragen dan het laatstelijk als Gedeputeerde genoten wed de. De commissie wil deze bepaling voor hen ook doen gelden na het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Voorgesteld wordt, bovenstaande bepa lingen in werking te doen treden met in gang van 1 Januari 1937. NOORD EN ZUID VERBONDEN. De wegverbinding tusschen de nieuwe brug bij Moerdijk en Zeven bergschenhoek gereed gekomen. De vrees van velen, dat de wegverbin ding tusschen de nieuwe brug by Moer dijk en de Bredasche baan bij Zevenberg- schenhoek niet tijdig vóór de officieele opening van de brug, op 12 December, ge reed zou komen, is niet gerechtvaardigd gebleken. Weliswaar heeft men met man en macht en de laatste week, met het oog op de dreigende vorstperiode, met dubbele ploe gen moeten werken, doch daardoor ook heeft men bereikt, dat Vrijdagmiddag, dus veertien dagen vóór den vastgestelden tijd, de verbindingsweg, waarover op 12 De cember meer dan 1000 auto's hun weg van Dordrecht naar Breda moeten vinden, ge reed kwam. Vrijdagmorgen omstreeks 11 uur waren de stratenmakers, die zoowel van de zijde van Zevenbergschenhoek als van de nieuwe brug waren begonnen, elkaar even noordelijk van het viaduct, waar de weg MoerdijkLage Zwaluwe onder den nieuwen weg doorloopt, elkaar tot op on geveer 4 meter genaderd. Te ongeveer 3 uur was ook de afstand overbrugd en was de laatste 25 M2 met klinkers belegd. Hoewel daarmede dus feitelijk de ver binding Noord-Zuid is tot stand gebracht, wil dit nog geenszins zeggen dat de nieuwe wegverbinding gereed is. Gereed is immers slechts de afgaande baan Noord-Zuid, dus van Holland uit het rechter-weggedeelte, terwijl eerst later wanneer is nog niet bekend het linker-weggedeelte zal wor den aangelegd. Alvorens tot dezen aanleg over te gaan, wenscht men eerst af te wachten of zich binnen afzienbaren tijd met het thans ge- j reed gekomen weggedeelte nog ernstige moeilijkheden zullen voordoen. „NJl.Crt." VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De Spaansche regeering wendt zich tot den Volkenbond. Carthagena en Malaga gebombardeerd. (2de blad). Blum verdedigt zijn beleid op een ver gadering van het Volksfront. (2de blad). Eden verzekert van Zeeland den steun van Engeland voor België. (2de blad). Sir Basil Zaharoff overleden. (2de blad). Overeenstemming tusschen Japan en Italië. (2de blad). BINNENLAND. In den Haag had gisteren de inschrijving plaats voor het pachten van den grond langs den bruidsweg, waar tribunes zullen worden opgeslagen voor het belangstel lend publiek. (1ste blad). Voor de overname van boomkweekerij producten is 270.000 ter beschikking ge steld van de Ned. Sierteeltcentrale. (1ste blad). Wie voor herhalingsoefeningen ln 1937 onder de wapenen moeten komen. (1ste blad). De accijns op margarine wordt met In gang van morgen wederom verlaagd. (1ste blad). SCHOENFABRIEK TE BUNSCHOTEN. Wil men deze fabriek, met steun, exploiteeren? Het Kamerlid Van der Putt heeft aan de ministers van Waterstaat en van Han del, Nijverheid en Scheepvaart de volgen de vragen gesteld: Is het de ministers bekend dat de schoenenfabriek te Bunschoten (Spaken burg), waarover door steller deze vragen op 20 November 1934 schriftelijke vragen tot de regeering werden gericht, welke op 18 Maart 1935 werden beantwoord, in staat van faillissement is verklaard? Kunnen de ministers bevestigen, dat er plannen bestaan om deze fabriek opnieuw in exploitatie te brengen met steun van de gemeente Bunschoten en met toepassing der Zuiderzeesteunwet? Zoo ja, achten de ministers deze steun toelaatbaar en willen de ministers mee- deelen of, voor het geval steun wordt ver leend, tegelijkertijd afdoende waarborgen zullen worden verkregen dat deze schoen fabriek geen concurrentie zal aandoen aan de reeds bestaande Nederlandsche fabrie ken? DE HERHALINGSOEFENINGEN IN 1937. Voor herhalingsoefeningen zullen in 1937 voor den tijd van 17 dagen (onderof- - ficieren 24 dagen) onder de wapenen moe ten komen de lichtingen 1931 en 1933 van de regimenten infanterie (hieronder be grepen het regiment grenadiers en het re giment jagers), het regiment wielrijders, de regimenten huzaren (met uitzondering van de postduivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het remontedepot), de regimenten veldartillerie, het korps rij dende artillerie, het regiment motorartil lerie, het regiment kustartillerie, het korps luchtdoelartilelrie, het regiment genietroe pen, de schoolcompagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en de tweede ploeg, de school compagnie torpedisten, het korps motor- dienst en de compagnie intendancetroepen, de lichtingen 1930 en 1932 van de school compagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de der de ploeg, de lichting 1931 van de com pagnieën geneeskundige troepen, met uit zondering van de ziekenverplegers, en de lichting 1933 van de compagnieën genees kundige troepen. Afwikkeling achterstallige handelsvorde ringen op Duitsche debiteuren. I In de week van 2328 November is j door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks Rm. 1.300.000 van de ,op het Treuhaenderkonto Niederlande uitstaande vorderingen met de begunstig den afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer vjas 33402/1059. Het to tale bedrag van de op het Treuhaender konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks Rm. 4,6 millioen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1