Een nieuw orgel in Westminster Abbey. HELGA'S WEDDENSCHAP De blokkade langs de Spaansche Middellandsche Zee kust. De Spaansche kruiser .Libertad" houdt een visschersvaartuig aan om het te onderzoeken naar zijn lading De bouw van het nieuwe orgel in Westminster Abbey te Londen, dat met minder dan 20.000 oond sterling kost, is in vollen gang. Een typisch snapshot Vanwege de Ned Pomologische Vereemging. hootdatdeelmg fruitteelt der Ned Heide Maatschappij, werd Donderdag in een boomgaard te Gelder malsen een demonstratie gegeven met motorsproeimachmes Prins Bernhard verlaat in gezelschap van zijn secretaris, jhr. Röell. het gebouw der Tweede Kamer te den Haag. waar 2 D H Donderdagmiddag een zitting heeft bijgewoond Ten bate van het werk onder de Finsche zeelieden in Engeland werd deze week te Londen een bazaar geopend, waaraan meisjes in Finsche kleederdracht een karakteristiek cachet gaven Marx Dormoy (midden) heeft Woensdag de functie van Fransch minister van Binnenla^dsche Zaken aanvaard FEUILLETON Uit het Noorsch door SIGRID BOO. (Nadruk verboden). 12) En toen Lotten een van haar zijden kou- sebeenen uitstak, opdat Frigaard „die zoo vreeselijk sterk is" haar brocaatschoentje, dat losgegaan was, zou kunnen dichtknoo- pen, is het mogelijk, dat hij haar zwak en teer en hulpeloos vond, maar ik als zuster wist, dat dit een tactische zet was en zij zich integendeel heel, heel sterk voelde. Zoodra het met den schoen in orde was, keerde ze zich tot mij: Luitenant Myhre zegt, dat hij u vroe ger beslist ergens anders ontmoet heeft. Haar toon was onbeschrijflijk. Die zei alles en niets. Myhre? Het kon niet een van de Myhre-jongens van thuis zijn, want dien zou ik direct herkend hebben. Maar ze hadden een neef, kun jij je niet herinne ren, die lange Sigvart met het rossige haar. die af en toe in de vacanties bij hen logeerde? Die moest het zijn. Er stond me iets van voor, dat ik hem als cadet gezien had. Juist op dat oogenblik verscheen ge noemde luitenant in de deur, roepend om Lotten, Lotten, lieve kleine Lotten. Wis en zeker was het Sigvart, nu zag ik het ook. Hij was nog net zoo rood als vroe ger, maar een flinke, kranige kerel. Hij kwam de keuken in, tot vlak by ons. Het begon er op te lijk-a dat de gasten het feest in de keuken wenschten voort te zet ten. Ik vertel Helga net, dat jij beweert, haar vroeger ontmoet te hebben, zei Lot ten. Ja, dat heb ik zeker, betuigde Sig vart en zag me onderzoekend aan. Ik kan me niet herinneren waar. U heette toen ook Helga, ja, Helga. Haraldsen, vulde Lotten aan. Nee. De luitenant kon zich geen Helga Haraldsen herinneren, en Helga Harald sen kende bij haar weten geen luitenant, zoodat na verloop van tijd Lotten en hij de keuken dan maar weer uitgingen. Met een daarop schoof Frigaard zijn stoel te rug. En weet je wat hij zei? Natuurlijk kende u hem, snauwde hij en trok de deur achter zich dicht. Het is, zooals ik je gezegd heb; hij vindt me mystiek. Maar hij is zelf net zoo goed mystiek met z'n dikke boeken en al z'n geheimzinnigheid. Enfin, ik hoop dat die Sigvart hier maar niet meer komt. Anders ontdekken ze me nog voor ik er op verdacht ben. Hoe het feest verliep in de glanzende, rijk gemeubileerde zalen, kan ik moeilijk vertellen, maar ik .{eloof, dat het goed geslaagd was. De dames waren reuze chic, maar ik denk, dat we teruggaan naar de wespentailles, zoo omstreeks 1840, die je afgebeeld vindt in de oude modebladen. Een andere belangrijke gebeurtenis is. dat Olga laatst uit de stad terugwam met kort haar. Faar steile vlechtje was geval len voor de schaar. Allen bewonderden haar en Olga verklaarde met nadruk dat. zoo ze dit slechts vr e?er gedaan had. ze nu zeker al lang grootmoeder was ge weest. Laurense denkt er sterk over, haar voorbeeld te volgen; dat grootmoeder wor den is blijkbaar bijzonder verleidelijk. Ik heb tegen Laurense gezegd, dat, als ze haar haar laat afknippen, ze ook afstand zal moeten doen van haar soliede nacht japonnen en wollen onderrokken, want het geheel moet in stijl zijn. Doch Laurense ziet met diep wantrouwen naar mijn pya- ma's. Als je 's nachts maar half zoo goed gekleed was als overdag, zegt ze, dan was het niet zoo erg. Als jij naar bed gaat, heb je een zijden jasje en broek aan. Ja, daar is wel wat van waar. Gisteren had ik m'n vrijen Zondag en maakte ik een lange wandeling in m'n een tje over hard bevroren paden door een herfstig, roestkleurig bosch, hetgeen me bracht in een zwak melancholische stem ming, die bijna aangenaam te noemen was. Op den terugweg kwam ik Lotten en As- trid Bech tegen, die in hun tweed-pakken een paar Engelsche ladies leken. Ze liepen met me op! ik geloof, dat ze hadden afge sproken me eens uit te hooren. Zooveel vragen als ze me deden, dat heb je nog nooit beleefd. Of ik nog broers en zusters had? Of m'n ouders nog leefden? Wat m'n vader deed? Hoe oud ik was? Bescheiden waren ze niet, nee. Of ik naar huis ver langde? Of ik Frigaard aardig vond? Of ik vond, dat hij knap was? Hoe het verdere personeel me beviei? Waar ik dien donker- blauwen matei, dien ik aan had, had ge kocht? Wat ik er "oor gegeven had? Waar ik m'n haar gewoonlijk liet knippen? Of ik nog een andere school had bezocht dan de gewone volksschool? Of ik kon dansen? Ik antwoordde op al hun vragen, en ik sneed niet op, maar mijn antwoorden waren bui tengewoon diplomatiek, zoodat ze er niet veel wijzer uit werden. Thuiskomend, vonden we Frigaard op het erf, en ik hoorde hoe Lotten hem vroeg, hen 's avonds ergens naar toe te brengen met de auto. Lotten is zeer vervuld van haar vadems chauffeur. Dat kan een aller aardigst romannetje worden. De Zondagavond hier zijn de ergste. Gis teren was het erger dan ooit, ik geloof, dat ik heimwee had tot Laurense als 'n reddende engel kwam aanzetten met haar poëzie-album, dat werkelijk interessant is. Ik las het met grage belangstelling van begin tot eind. Olga's bijdrage was meer ouderwetsch en degelijk dan oorspronke- lija: Heb je man lief en stop zijn sokken, dan zal je weg op rozen gaan, Olga. Hetzelfde kan gezegd worden van wat Andreas had geschreven: Als je op een eenzaam pad een ver geet me nietje vindt, pluk het dan en denk aan mij, je vrind. Andreas. Ola daarentegen stelde zich niet tevre den met de geestes-producten van een an der; hij had zelf een gedicht gemaakt: Als ik je moet vergelijken met een bloem, Laurense mijn zal het een madeliefje wezen dat zich opent, teer en fijn. Ola. Hoe durft hij zoo openlijk den spot met haar te drijven, dacht ik bij mezelf. Maar Laurense dacht er zeker heel anders over. Is het niet prachtig mooi. zei ze, toen ik het hardop gelezen had. Och, het is zoo'n goeie jongen. Daarop moest ik er zelf aan gelooven. Na een half uur ingespannen arbeid was ik absoluut aan m'n eind, maar Laurense vond het resultaat „prachti mooi", en dat was het voornaamste. Zoo gauw je lied op de gitaar klinkt door de lucht, Slaan de zorgen ijlings op de vlucht. Helga. Heelemaal oorspronkelijk was dit even min; misschien zou Tetzel van de bloem lezingen me van plagiaat hebben beschul digd, indien hij nog in leven was, maar Laurense zei, dat ik „zeldzaam mooi kon dichten". En het wil me voorkomen, dat een ieder zich heeft neer te leggen bij Laurense's oordeeL Het ga je goed. Je Helga. Vingergaafd, 22 Nov. Vierde rapport. Lieve Gretel Na m'n laatste brief heb ik al weer heel wat meegemaakt. Onder meer kiespijn. Ongelooflijk, hoe schandelijk zoo'n kies zich gedragen kan; zy kan een mensch dag in, dag uit, martelen, nacht aan nacht, zelfs al woont je dichtstbijzijnde tandarts mijlen ver. Wat kun je razend worden op zoo'n ellendig ding! Daar heb je nu bijna twintig jaar lang goed voor ze gezorgd, geen fondants en bonbons gegeten, en groo- te hompen roggebrood naar binnen ge werkt, enkel en alleen om je gebit en dan krijg je dit tot dank. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9