28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 No. 8584 Ste £ekJ4eli£(3oti/fcci/iit OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij voornitvet-'ing: Voor Leiden 19 cent pei week J 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Hei Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 80 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. Het bederf in de politieke propaganda Den laatsten tijd wordt herhaaldelijk in de pers de aandacht gericht op het bederf in de politieke propaganda, in de propa ganda van "de politieke partijen. Men moet daarbij niet alleen en uitslui tend zien naar anderen. Ieder zorge eerst z'n eigen straatje schoon te vegen. Wij schreven onlangs, dat er in de prac- tijk aller politieke partijen van die eng- j hartigheden, onoprechtheden zijn, die wij j overtuigde voorstanders van de feitelijke noodzakelijkheid van het bestaan van politieke partijen moeten erkennen. Wij schromen niet, deze, als wij ze zien, te signaleeten, ook in eigen partij. Maar vriend en vijand althans de vriend, die niet verblind is zal moeten erkennen, dat de bedoelde onop rechtheden in zeer sterke mate overheer- sehen in de partij-politiek der N.S.B.. On oprechtheid is voor die politiek vaak wel een zeer zwakke kwalificatie. „Lieg er maar op los".... zet de „Resi dentiebode" (wier objeciviteit onlangs van N.S.B.-zijde werd geprezen) boven een artikeltje, waarin de propaganda der N. S.B. wordt besproken. Uit een der jongste nufnmers van „Volk en Vaderland" heeft genoemd dagblad het volgende fraais ge knipt: Wij smeeken de leiding der N.S.B. toch met alle macht te werken, waar door het geheele Nederlandsche volk de oogen geopend wordt voor de rad draaiers der vijftig en meer partijen, welker uiteindelijk doel enkel en al leen is het volk onder de macht van het communisme te brengen en daar mee den ondergang van ons stoere Ne derland te bewerken. Het uiteindelijk doel van de „rad draaiers" der partijen, dus ook van de R.K. Staatspartij zou zijn, het volk onder de macht van het communisme te bren gen! Zcoals ieder onmiddellijk duidelijk is, kan dit doel alleen beoogd worden door zich noemende Katholieken, als dezen in derdaad.... schurken zijn. Dat is allerdui delijkst! Maar voor die insinuatie deinst de N.S.B. in haar propaganda niet terug. Is zulk een grove lasterpraat niet weer zinwekkend voor alle eerlijke lieden, ook al zijn ze zelf N.S.B.'er? De klacht der Duitsche bisschoppen De wereld in vogelvlucht Het slechte weer schijnt in Spanje aan te houden en als het slecht weer is, vech ten de Spanjaarden niet. Naar gemeld wordt men kan evenwel niet alles ge- looven, wat gemeld wordt zouden de nationale troepen een nieuwe, tactiek willen gaan toepassen. Zij zouden n.l. hun ver sterkte stellingen in het Westen willen op geven en zich willen gaan toeleggen op het afsluiten van den eenigen uitweg uit Ma drid aan den kant van Valencia. Men pleegt evenwel zijn krijgstactiek niet van tevoren aan te kondigen, tenzij met een bepaald doel. Maar als deze tactiek werkelijk wordt gevolgd, dan volgt een zeer langdurige be legering van Madrid. De deining rondom het DuitschJa- pansch verdrag blijft nog wat aanhouden. Het schijnt, dat Italië ook van zins is een dergelijk verdrag met Japan te sluiten. Er worden tenminste besprekingen ge voerd. Het anti-communistisch front zou dan al weer verstevigd worden, al kan men nog steeds niet goed inzien, wat der gelijke verdragen nu in de practijk te be- teekenen zullen hebben. Mussolini, onder invloed van de feest stemming, waarin het bezoek van den Hongaarschen rijksbestuurder Hor thy plaats vindt, heeft erin toegestemd om binnenkort een tegenbezoek aan Boedpa- pest te brengen. Welke politieke kant er vastzit aan deze wederzijdsche bezoeken, is nog niet duidelijk. Wij zullen dat later wel gewaar worden. I De bisschop van Regensburg over de Kerkvervolging. PRIESTERHAAT WORDT AANGEKWEEKT. Geopenbaarde Geloofswaarheden naar het rijk der fabelen verwezen. Berlijn (K. W. P.). 27 November 1937. Bij gelegenheid van de slotplechtigeden eener Volksretraite in de Kathedraal te Re gensburg, hield de Bisschop dier stad Mgr. dr. Michael Buchberger een buitengewoon belangwekkende predikatie, waarin deze Kerkvorst den nadruk legde op de groote zorgen en het verdriet der Duitsche Bis schoppen in verband met de Kerkvervol ging die in het Derde Rijk steeds driester aan den dag treedt. Wij laten den Bisschop hier verder aan het woord: „Duizenden pennen en tongen worden iederen dag in beweging gebracht om ver warring te stichten in het Christelijke ge loof en om den Godsdienst te vernietigen. Het is alsof velen het totale geluk en de totale grootheid van het Duitsche volk daarin willen zoeken, dat zij ons volk on christelijk willen maken. Een buitenge woon felle strijd woedt vooral tegen de Ka tholieke Kerk. Katholiek zijn en Katholiek leven stellen velen op één lijn met onvader landslievend te zijn En zooiets durft men te doen na den wereldoorlog, waarin nie mand trouwer z'n plicht jegens het Vader land Vervuld heeft als de Katholieken." Vervolgens richt de Bisschop zich tegen de ongestoorde, teugellooze propaganda van Ludendorf en de „Duitsche Gèloofsbe- weging", die ook op het platteland meerenmeeringangvinden. Mgr. Buchberger richt zich dan tegen de ge- meene en lasterlijke strijdmethoden van de Duitsche geloofsbeweging wanneer hij zegt: „Is het nu werkelijk geen smaadvolle driestheid, wanneer deze Duitsche Geloofs beweging de Christenen op één lijn stelt met de Bolsjewieke.n? Is het niet triestig wanneer de Priesterlijke stand op de open bare aanplakborden in ieder dorp ten aan- schouwe van ieder kind gehoond en ver achtelijk gemaakt wordt? Een zoo juist verschenen nummer van een bepaald blad bevat een heele pagina foto's die slechts ten doel kunnen hebben het aanzien en het gezag der priesters omlaag te halen en het vertrouwen in hun werk te vernietigen. Een*spotprent op den H. Paulus, zooals in bedoeld blad is afgebeeld, zal men vaak tevergeefs zoeken in de schimpbladen van de felste vijanden der Kerk. Daar priester haat overal een kenmerkend verschijnsel van het Bolsjewisme is, zou men dergelij ke beelden eerder op een anti-Bolsjewisti sche tentoonstelling als op de openbare aan plakborden zoeken. In Rusland en Spanje beneemt men de priesters het leven, de Duitsche vijanden der Kerk berooven hen van hun eer en ontnemen, het vertrouwen van het volk. Er zijn veel Priesters die lie ver hun levens als hun eer zouden verlie zen. Het moet ons hart met diepe zorgen vervullen, dat in bladen die bestemd zijn ter informatie van de geheele onderwij zerswereld in Duitschland, de geopenbaar de waarheden betreffende de Schepping, Paardijs en zondeval, en vele andere ge loofswaarheden, als fabeltjes en sagen te hooren noemen, die aan andere volken ont leend zijn en totaal verkeerd zouden zijn weergegeven, een bewering die absoluut onjuist is. Waar blijft dan toch de basis voor het positieve Christendom?" Over de groote gevaren waaraan de Ka tholieke Jeugd in de Rijksjeugdorganisa ties is blootgesteld vervolgde de Bisschop: „Voor zielzorgers en priesters was het buitengewoon pijnlijk, dat de meisjes niet eens tijdens de Missie op Zaterdag zelfs niet een uurtje vrij konden krijgen voor de Algemeene H. Communie. Men kan de ze houding slechts begrijpen, wanneer men weet, dat bij de vormingscursussen van Jeugdleiders nog zelfs geen half uur vrij gelaten wordt om hun Zondagsplicht te vervullen, maar wel is er tijd voor een af zonderlijke vorming die anderhalve dag in beslag neemt om aan de leiders der jeugd te vertellen en hen er van te overtuigen, dat Rome met de Biecht, met de leer van Hemel en Hel, met de belooning van het goede en met de bestraffing van het kwa de, en met de leerstellingen over het pries terschap de volken vernedert en onder drukt. Hoe kan men het Katholieke Geloof in de jeugdig^ harten nog meer ondermij nen? Hoe kan een jeugd die zoo gevormd wordt nog achting hebben voor een pries ter? Geliefde Ouders! Gij kent uw rech ten en uw plichten en uw verantwoor- Prof. Vening Meinesz' onderzee-tochten EEN ONDERHOUD MET DEN HOOGLÊERAAR. Vol lof voor onze marine. In „de Bremberg", zijn prachtig gelegen woning aan de Potgleterlaan te Amersfoort, heeft prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz aan een vertegenwoordiger van het A.N.P. het een en ander verteld naar aanleiding van den tocht, dien hy met Hr. Ms. „O XVI" in de eerste maanden van het nieuwe jaar op den Atlantischen Oceaan zal maken. Gezeten in zijn ruime studeerkamer, welke uitziet op de Geldersche Vallei, heeft de geleerde ons een overzicht gege ven van de reizen, die hij aan boord van onderzeeërs in de aïgeloopen jaren in dienst van de wetenschap heeft onder nomen en ons bovendien enkele bijzonder heden medegedeeld o^er zijn wetenschap- pelijken arbeid. „Uw hoeveelste reis wordt dit, profes sor?" Een glimlach. .,Dat kan ik niet zoo dadelijk zeggen. Maar laat eens kijken: in 1923 ben ik met m'n „onderwatertochten" begonnen. U moet weten, dat het uiterst bezwaarlijk is, zwaartekracht-onderzoekingen te land te verrichten. Dat geldt in het bijzonder voor een groot deel van Nederland, waar de bodem daarvoor te „siap" is en te veel be weegt. Gewone schepen zijn er evenmin toe gescnikt, omdat zij eveneens te zeer aan beweging onderhevig zijn. Bij een on derzeeboot vervalt dil bezwaar weliswaar niet geheël, maar dgn toch voor een groot deel. Vandaar, dat ik de laatste jaren steeds van duikbo&tën gebruik heb ge maakt". „Maar om op mijn zeereizen terug te komen. In 1923 trok ik er op uit met de „K II", waarvan destijds gezagvoerder was kolonel Doorman, de tegenwoordige com mandant van den onderzeedienst. De com mandant van de „O XVI", luitenant ter zee, C. J? W. Waning, was toen jongste officier op de „K II". De boot was op de uitreis naar Indië en de tocht heeft waar devolle resultaten opgeleverd". „Enkele jaren later was er een nieuw toestel voor zwaartekiachtmetingen gecon strueerd en de marine-autoriteiten ver klaarden zich dadelijk bereid, mij in de gelegenheid te stellen, het te beproeven. Dat gebeurde in 1925, op de „K 11", die ook op de uitreis naar onze Oost was. Dien tocht maakte ik echter slechts mee tot Port Said". „Een jaar later ging ik met de „K XIII" via het Panamakanaal naar Indië. Niet minder dan 6 1/2 maand duurde de reis". „In 1928 onderzochi ik, op uitnoodiging van het Carnegie Institution", aan boord van een Amerikaanschen onderzeeër, de „S 21", de West-Indische wateren. In 1929 en 1930 maakte ik drie. reizen door onze Oost; in 1931 ging ik met de „O 12" de Noordzee op en in de eerste maanden van het volgend jaar met de „S 48'weer een Amerikaansche „schuit", maar West-Indie. In den zomer van 1932 ging het met de O 13' naar de Azoren, Madeira, enz. en in den winter van 1933 met een Fransche boot naar de Middellandsche Zee. Dezen laatsten tocht maakte ik mee, om een col lega in te werken. Er» toen kwam de tocht met de „K 18", waarover ik u wel niet veel meer zal behoeven te vertellen". „Het toestel, professor, dat u gebruik te „Dat was een slingerapparaat. Maar niet zoo een als men vroeger had, met een en kelen slinger, maar met meer slingers, waardoor alle bijkomstige effecten wor den geëlimineerd. U begrijpt, hoe nood zakelijk dat is, want Slingeringen zijn vaak buitengewoon gering". Het apparaat, waarvan hier sprake is, is door prof. Vening Meinesz zelf ontworpen en vervaardigd door den chef-instrument maker van Rest, van het Meteorologisch Instituut te de Bilt. „Hoeveel mijlen hebt u zoo ongeveer al afgelegd, professor?" „Dat heeft juist dezer dagen een kennis voor me uitgerekend: als ik deze reis ach ter den rug heb, dan zal ik er zoo'n 100.000 mijl op hebben zitten: 41/2 maal om de aarde". De hoogleeraar was als steeds, vol lof over de marine. „De medewerking, die ik van hoog tot laag heb ondervonden, is eenvoudig niet te schetsen. Soms werd het heelemaal aan mij overgelaten, de route te bepalen en meermalen is het ook voorge komen, dat de marine-autoriteit én de route mijnentwille veranderden. Ook in dit opzicht heeft het kleine Nederland aan tal van andere landeD een voorbeeld ge geven De route van de „O XVI" is in hoofd zaak door prof. Vening Meinesz zelf ont worpen, alleen de havens zijn door de marine aangegeven. Het gedeelte van den Atlantischen Oceaan rondom de Azoren j is op vorige tochten „verkend". De route van de „O XVI" gaat ook over dit gebied. Men treft er hier en daar „gaten" van 6000 a 6500 M. diepte aan, waaromtrent nog niet veel bekend is. Prof. Vening Me»nesz hoopt thans te onderzoeken, of de Middel-Atlantische rug een plooiingsgé- bergte is, zooals de Andes, de Himalaya, de Alpen of een zuiver vulkanisch gebied. Daarnaast zal men zich bezig houden met ioodingen. Wij merkten tenslotte nog op, dat het voor den professor wel „kort dag' was, nu de officieele toestemming voor het mee maken van de reis- met de „O XVI" eerst dezer dagen is verleend, terwijl de tocht, naar men weet, 11 Januari reeds aanvangt. „Inderdaad. Er moet nog heel wat werk worden verzet voor m'n vertrek. Maar en wijst u daar vooral op dat alles wordt mij veel vergemakkelijkt door de enorme medewerking, die de marine mij verleent. Mijn dankbaarheid daarvoor, en voor haar medewerking bij vroegere gelegenheden, is werkelijk niét in woorden uit te druk ken". VOORNAAMSTE NIEUWS ding voor het tijdelijk en eeuwig geluk uwer kinderen. Welke vader, welke moe der kan zwijgend toezien, wanneer hun kinderen het geloof ontnomen wordt? Over al waar wij rondblikken, woedt een gewel dige strijd tegen ons geloqf, in woord en geschrift, openlijk en in het geheim?" Deze predicatie- van den Bisschop van Regensburg, die met ontroering werd voor gedragen werd doorde duizenden geloo- vigen in diepe stilte aanhoord en dit her derlijk woord heeft op de vervolgde Duit sche Katholieken een geweldigen indruk gemaakt. AVONDVLUCHTEN IN DEN WINTER. Toenemend passagiersvervoer. De K. L. M. heeft dit jaar besloten ook in den winter verschillende late diensten naar en van het buitenland te handhaven. In deze dagen van herfststormen, mist en regen, gaat het luchtverkeer vrijwel onon derbroken voort en de perfectionneering van het nachtvliegen leidt ertoe, dat een steeds drukker gebruik wordt gemaakt van de avondverbindingen, die immers zulk een prachtige gelegenheid scheppen om voor een noodzakelijke bespreking naar het buitenland te vertrekken, nadat de dagtaak op het eigen kantoor is volbracht of om na afloop van een conferentie in een buitenlandrche hoofdstad nog denzelfden avond naar huis terug te kunnen keeren. Hoe groot het aantal reizigers is, dat juist in deze gure herfstdagen den voor keur geeft aan een snelle reis in de com fortabele beschutte cabine van de Douglas- machine boven een andere reismethode, blijkt wel uit de statistieken der K. L. M. over de eerste zeven weken sedert het in gaan van den winterdienst, dus van 3 October tot 21 November. De bezettingsgraad van 't avondvliegtuig naar Londen, dat des avonds te 5 uur van PrV^nhol vertrekt, bedroeg in deze periode 78.4 procent, d. w. z. dat er gemiddeld van de 14 plaatsen in de Douglas elf bezet wa ren. Het vliegtuig in omgekeerde richting dat des avonds 6 uur van Croydon naar Schiphol vertrekt, (men kan dus tot on geveer 5 uur in Londen zijn zaken afdoen) had een bezettingsgraad van 73 procent, dus gemiddeld 10 van de 14 stoelen bezet. En de overgebleven vervoerscapaciteit bleef niet ongebruikt maar werd grooten- deels productief gemaakt door het mee voeren van groote hoeveelheden post en vracht. De nog betrekkelijk jonge dienst op Frankfurt, heeft gemiddeld acht stoelen per vliegtuig bezet, en ook het verkeer naar Parijs, Berlijn en Malmoe is in ver gelijking met vorige jaren gestegen. Uit alle gegevens blijkt, dat het publiek lang zamerhand het denkbeeld, dat de winter maanden minder geschikt zijn voor lucht reizen heeft losgelaten en integendeel tot de overtuiging komt, dat er geen comfor tabeler manier van reizen is. juist des win ters, dan per vliegtuig, vooral nu het laat ste door de ontwikkeling, dis het heeft door gemaakt en dank zij de nieuwste navigatie- instrumenten, vrijwel onafhankelijk van de weersomstandigheden met een maximum aan veiligheid vliegt. Dit blijkt trouwens ook nog duidelijk uit het feit, dat de K. L. M. er dit jaar voor de eerste maal toe is overgegaan den nachtpostdienst op Keulen ook gedurende de wintermaanden te handhaven, wat tot nog toe met 100 procent regelmatigheid is geschied. Zelfs gedurende de achter ons liggende mist en stormdagen is de dienst op Keulen geen enkelen nacht gestaakt. BUITENLAND. Weinig nieuws van het Spaansche krijgsfront. (2de blad). Russisch en Poolsch commentaar op het Duitsch-Japansche verdrag. (2de blad). Mussolini heeft de uitnoodiging aan vaard om naar Boedapest te komen. (2de blad). De nieuwe grondwet van Rusland. (2de blad). Italiaanschr—Japansche onderhandelin gen. (2de blad). BINNENLAND. De wetten betreffende goedkeuring van het huwelijk van Prinses Juliana en natu ralisatie van Prins Rernhard in het Staats blad verschenen. (2de blad). Minister Gelissen verdedigt in de Twee de Kamer zijn economisch beleid. (2de blad). Het drama te Merkelbeek opgelost: de huishoudster heeft bekend. (1ste blad). Ex-notaris K. te Amsterdam voor de rechtbank, wegens verduisteringen. (Recht zaken 1ste blad). De dubbele moord te Merkelbeek. De gearresteerde vrouw heeft thans bekend Hedenmorgen heeft vrouw J. M. V. van Helden, die gearresteerd was in verband met den Zondag gepleegden dubbelen moord te Merkelbeek, een volledige be kentenis afgelegd. De vrouw was gisteren naar Maastricht overgebracht. Zij deelde mede den moord uit wraak gepleegd te hebben. Zij heeft hierbij gebruik gemaakt van een scheermes en een centrifugaal-sleutel. ADMIRAAL HORTHY OP HET VATICAAN. VATICAANSTAD, 27 Nov. (A.N.P.) De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft zich hedenmorgen in gezelschap van zijn echtgenoote en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken von Kanya, naar het Vativaan begeven. Zy werden ontvan gen door mgr. Nardone, den secretaris van de Congregatie der ceremoniën en andere hooge pauselijke autoriteiten. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. De staking te Rijssel wordt voortgezet. RIJSSEL, 27 Nov (A. N. P.). Gisteravond hebben de vertegenwoordigers van alle metaal-fabrieken te Rijssel waar gestaakt wordt, een vergadering gehouden in de arbeidsbeurs. De vergadering besloot te blijven staken tot alle eischen zijn inge willigd. Staking te Maubeuge. MAUBEUGE, 27 Nov. (A\ N. P.). De werklieden van twee metaalfabrieken van Saulve Sambre et Meuse zijn in staking gegaan en lubben de fabrieken bezet. Zij eischen loonsverhooging wegens de duurte en een collectief contract. DE ITALIANEN TE GORE. ROME, 27 Nov. (A. N. P.) De Italianen hebben Gore bezet. ROME, 27 Nov. (A.N.P.) De bezet ting van Gore door de Italiaansche troe pen wordt bevestigd. Zooals men weet, werd deze stad be schouwd als het laatste toevluchtsoord van de regeering van den Negus. De Ita lianen beschouwen deze bezetting als de laatste phase in de verdwijning van de autoriteit van den Negus.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1