VRIJDAG 27 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 TWEEDE KAMER Minister Geiissen over de economische pro blemen. - Motie betreffende Amsterdamsche wereldtentoonstelling aangenomen - Wordt de accijns op gedistilleerd en bier verlaagd? Vergadering van gisteren. BEGROOTING VAN HANDEL, NIJVER HEID EN SCHEEPVAART. Minister GELISSEN wijst er op, dat de tuinbouw niet achtergesteld is, ook niet in de handelsverdhoudingen met Duitschland. Er is voor den tuinbouw een extra bedrag van een millioen op de clearing verkregen, alsook grooteren uitvoer. Voor den tuinbouw wordt ge streden tot het uiterste. Spr. vestigt de aandacht op de moeilijk heden waarmede onze handelsdelegaties te kampen hebben. B.v. door het verschil in prijsstijging na de devaluatie van Indi sche aan de wereldmarkt meer onder worpen producten en van Nederlandsche. De degatie die thans te Berlijn on derhandelt, is van het belang van tuin- bouwexport zeer doordrongen. En als na 1 Januari de ongeveer 14 pet. ach terstand met Duitschland grootendeels zal zijn ingehaald, zal 'n belangrijk deel daarvan aan den tuinbouw ten goede komen. Tot het uiterste zal voor den tuinbouw worden gestreden doch er is geen reden om veel toeneming van den export te verwachten. Men moet niet vergeten dat onze verhouding tot Duitschland een andere is dan die van Denemarken en vooral dan die van Italië. Bovendien heeft Duitschland geen sancties tegen Italië toegepast en in dien tijd is het Italiaansche deel aan den Duitschen import niet onbelangrijk toegenomen. De industrieele ontwikkeling. Ten aanzien van de industrialisatie zegt spr., dat gelet moet worden op ineenpas sing van Nederlandsche industrieën en het vestigingen van nieuwe. Spr. wijst op het nut van de regionale instituten. Daarnaast is er de maatschappij voor industriefinan ciering en de economische voorlichtings dienst. Wat de ineenpassing van industrieën in het bedrijfsleven betreft, is er dan ver schil in tempo en methode. Op dit alles moet worden gelet. Men kan van de Ne derlandsche regeering niet alles ineens ver wachten, maar er is veel meer gedaan voor versterking van bestaande en vestiging van nieuwe industrieën, dan menigeen denkt. Men bedenke eens. dat de regeeringen met veel meer macht dan de Nederlandsche vier-jaren-plannen moesten maken; men kan van de Nederlandsche- regeering niet het onmogelijke eischen. Spr. geeft een statistiek van hetgeen er alzoo gedaan is hier te lande ten behoeve van de indus trie. Op tempo en omvang der industriali satie heeft de devaluatie ongetwijfeld ge werkt. Relatief, de conjunctuur in aanmer king genomen, is de werkloosheid hier te lande zeker niet grooter dan elders, en ab soluut neemt de werkloosheid thans hier te lande af, in een tijd waarin ze anders altijd toeneemt. Doch hoe de conjunctuur zich ook wijzigt, van een deel der werkloosheid zullen we nooit meer afkomen. De con sequenties der mechanisatie, is dat de werktijd verkort wordt, en het even wicht zal voorloopig nog niet zijn ver kregen tusschen mechanische- en han denarbeid. Binnenkort zal een stichting in het leven worden geroepen, waarin het cenrtaal technologisch instituut en andere instan ties op dit terrein zullen worden onderge bracht. De financieele afdeeling van het Werk fonds heeft in het algemeen reeds 20 mil lioen voor industrieele projecten en onder werpen, de scheepvaart betreffende be schikbaar gesteld. De borgstellingsfondsen wer ken nog tekort. Wat aangaat de borgstellingsfondsen, ze werken tekort, dan dat de geoefende cri- tiek rechtvaardig zou zijn. Ze zijn pas be gonnen, laten ze eerst eens werken met de kleine bedragen waarom het nu gaat; en laten we b.v. over een jaar de practijk eens weer nagaan. De rente is te hoog, werd gezegd; doch ze is niet onbelangrijk la ger dan die van andere banken. Er is geen enkel rechtsgrond om het groote winkelbedrijf aan andere normen te binden dan het middelgroote of kleine. Het cadeaustelsel heeft niet zoodanige vormen aangenomen dat het geboden is daartegen maatregelen thans te nemn. Wat betreft de desbetreffende opmerkingen, verschillende broodprijsverhoogingen waren reeds toe gezegd; er wordt alleen opgetreden tegen onredelijke broodprijsverhooging. Afschaffing der graanrechten kan het Landbouwcrisisfonds niet dragen. Ten aanzien van de evenredige vracht- verdeeling in de binnenscheepvaart, zegt spr., dat de oorzaken van den slechten toe stand bekend zijn. Spr. betoogt, dat er den laatsten tijd echter eenige opleving te be speuren valt. Intrekking der wet en vervanging door een steunverleening stuit ook op groote be zwaren. Wat het goederenverkeer in de havens betreft, blijken Rotterdam en Amsterdam zich te hebben aangepast; inmiddels is er te Rotterdam reeds een kleine opleving. Op de havenkosten is de devaluatie van grooten invloed; ten deele zijn de tarieven te Rotterdam thans lager dan te Antwer pen. De handelspolitiek moet verband blijven houden met de betalingsbalans. Nederland dankt zijn betrekkelijk goede positie nog aan de wijze waarop het zich in het Euro- peesche verkeer heeft ingeschakeld. Er zijn nog meer lichtpunten, welke wel geen hel deren hemel maken, maar dan toch licht punten zijn. Spr. noemt een aantal cijfers betreffen de de inkomende en uitgaande scheepvaart, den import en den uitvoer, de relaties met het buitenland ontwikkelen zich in gunsti- gen zin. Er zijn onmiskenbare teekenen van opleving. Bij onze handelspolitiek moeten we de bestaande structuur van ons econo misch herstel zooveel mogelijk handhaven, verschuivingen daargelaten. Het voeren eener actieve handels- en economische politiek blijft geboden. Hierna wordt gerepliceerd. De wereldtentoonstelling- te Amsterdam. In de eerste plaats door den heer VAN DEN TEMPEL (Soc.-Dem.) die niet bevre digd is door 's ministers opmerkingen be treffende de Amsterdamsche tentoonstel ling, welke van belang is voor het heele land. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer gelet op de onderscheiden voordeelen van nationalen aard inzonderheid voor be drijfsleven en werkloosheid van een inter nationale tentoonstelling te Amsterdam, de Regeering uitnoodigt, het tot stand komen dezer tentoonstelling ook door financieele medewerking te bevorderen. De heer STUMPEL (R.-K.) vergelijkt den middenstand met een schip dat op de helling moet om geheel te worden hersteld, en niet met een streekje verf kan volstaan. De regeering late aan de besturen der borg stellingsfondsen meer vrijheid. Door 's mi nisters opvatting omtrent het cadeau-stel sel is spr. teleurgesteld. De heer S m e e n k (A.-R) acht de mo- tie-v. d. Tempel te vaag. Ook moet er een waarborg zijn dat de tentoonstelling niet vergezeld gaat door vermakelijkheden, waartegen velen bezwaren hebben. De Re geering zal door deze motie niet gebonden zijn. De heer KORTENHORST (R.-K) is het niet met den heer Smeenk eens. Wü zijn niet verantwoordelijk als er eens iets ver keerds op de tentoonstelling mocht gebeu ren. Bovendien kan in den anti-rev. burge meester van Amsterdam voldoende waar borg worden gevonden. Spr. dankt den mi nister door de uiteenzetting van diens han delspolitiek. De MINISTER dupliceert. Den laatsten tijd is men al veel soepeler t.a.v. de con- tingenteering dan vroeger. Voor den middenstand zijn verschillende maatregelen genomen of in voorbereiding. Meer vrijheid voor de borgstellingsfondsen zal spr. overwegen, doch nog verleden jaar drong de heer v. d. Tempel aan op alge- meene richtlijnen. Enkele verzoeken be treffende verbindend verklaren van collec tieve arbeidscontracten in middenstands- bedrijven zijn in onderzoek. De motie-v. d. Tempel aangenomen. De motie-van den Tempel wordt aange nomen met 52 tegen 19 stemmen (tegen de anti-rev., christ.-hist. behalve mej. Katz, de Staatk. Ger. en de heer Lingbeek, Herv. Ger.). De begrooting van het Dep. van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt z.h.st. aangenomen. BEGROOTING VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. Aan de orde is hoofdstuk 3 (Buitenland- sche Zaken) der Rijksbegrooting voor, 1937. De heer VLIEGEN (Soc.-Dem.) vraagt of er iets bekend is van het bericht in een Engelsch blad over verdeeling van econo mische invloedsfeeren in Indië tusschen Duitschland en Japan, en: wat is de invloed van de opzegging door Duitschland van de Rijnvaart-actie voor ons land? Spr. deelt mede, dat het dit jaar de laat ste maal is, dat spr. bij de begrooting van buitenlandsche zaken een rede heeft ge houden. De heer RUTGERS VAN ROZENBURG (C.-H.) vraagt inlichtingen omtrent uit breiding van den consulairen dienst. De heer LINGBEEK (Herv. Ger.) ge looft, dat alle profetieën omtrent den Vol kenbond dezelfde waarde hébben daar het Christelijk beginsel ontbreekt in de poli tiek der groote mogendheden. De heer BONGAERTS (R.-K.) gaat de geschiedenis van het Rijnvaarf-verdrag van Mannheim na. Spr. kan zich niet voorstel len dat men zulke groote commercieele be langen voor geheel West-Europa zou over laten aan bilaterale verdragen. Spr. komt op tegen pogingen om Nederlandsche tus- schenwateren te internationaliseeren. Het is hoogst gewenscht, te trachten, ons eigen recht vast te stellen. Er kome een nieuwe internationale rivieren-commissie, b.v. door den Volkenbond. Het is de taak van Nederland, den Vol kenbond te helpen in stand houden. De vergadering wordt te 5.15 uur ver daagd tot des avonds acht uur. AVONDVERGADERING. BEGROOTING VAN FINANCIëN. In de avondvergadering van de Tweede Kamer is de begrooting van Financiën be handeld. De rij der sprekers wordt geopend door den heer v. d. WEUDEN (R.K.), die aan dringt op afschaffing van de grondbelas ting, welke geen rekening houdt met de draagkracht en vooral voor de landbouwers zeer drukkend is. Het is niet juist, dat deze belasting geamortiseerd is. Pachtprijsver laging en huurverlaging zouden door deze afschaffing gediend worden. Technische herziening van de omzetbelasting is noodig, want het is dwaas dat poeliers wèl onder deze belasting vallen en vischhandelaars niet. Op vervanging van de dividend- en tan tièmebelasting door een winstbelasting dringt de heer IJZERMAN (S.D.) aan. Mis bruiken van den vennootschapsvorm zou den daardoor o.a. worden bestreden. Door den heer COHEN (V.D.) wordt in het licht gesteld, dat de personeele belas ting op oafé's en restaurants niet hooger moet zijn dan die op hotels. Met 1/3 der huurwaarde zou kunnen- worden volstaan. Van vakbladen, die om de 10 of 14 dagen verschenen, wordt omzetbelasting geheven, terwijl dag- en weekbladen, alsmede tijd schriften, daarvan zijn vrijgesteld. Spr. zou opheffing van deze ongelijke behandeling toejuichen. Vakbladen dienen toch ook een cultureel doel. De heer J. TER LAAN (S.D.) klaagt er over, dat op 's ministers departement te veel menschen op arbeidscontract werken. De personeele belasting voor café's en restaurants moet verlaagd. De regeering moet die verlaging niet op de gemeenten afschuiven. Ook voor bedrijfsauto's is de belasting te hoog. Het misbruik, dat van z.g. beroepsauto's gemaakt wordt, neemt toe, en eveneens belangrijk is het misbruik, dat gemaakt wordt van art. 17 der Wet op de inkomstenbelasting. De heer LOUWES (Lib.) bepleit de grondbelasting ten behoeve van den eigen geërfden boer aan te" wenden, om te bren gen boerenland in boerenhand. Dit zal het bodemgebruik bevorderen. Afschaffing van den accijns op sigaret tenpapier wordt bepleit door den heer v. d. PUTT (R.K.). Het komt hier uit België voor den prijs van 1.50 per honderd boek jes. De belasting brengt dien prijs op 9.90. Zij moest eigenlijk 2 millioen opbrengen, doch de opbrengst bedraagt nog geen 80.000, een gevolg van den smokkelhan del. Afschaffing van de grondbelasting wordt eveneens bepleit door den heer WEIT- KAMP (C.H.), die de opbrengst zou willen halen uit de vermogensbelasting. Spr. is tegenstander van vermindering van accijns, op bier en gedistilleerd, welke daarentegen door den volgenden spreker, de heer SCHILTHUIS (V.D.) wordt aanbe volen met het oog op de smokkelarij, die ook afbreuk doet aan het overheidsgezag. Verder wordt de volksgezondheid erdoor geschaad, want uit Brabant gaan de men schen bij troepen over de grens om in Bel gië de veel goedkoopere, doch naar even redigheid slechtere, alcohol te gaan drin ken. Verlaging van den bieraccijns is even eens gewenscht. Mej. MEIJER (R.K.) bepleit de belangen van de collecteurs en collectrices der Staats loterij, wier bestaan bedreigd wordt door de zg. premieleeningen. Het trekken op de Staatsloterij door premieleeningen wordt nog altijd toegepast, in strijd met de wet. Vele collectrices zijn vooral bij de 47ste loterij met vele loten blijven zitten. De heer VAN POLL (R.K.) bepleit cle mentie voor de poeliers. De MINISTER VAN FINANCIëN, de heer OUD, moet tegenover de wenschen t.a.v. afschaffing van de grondbelasting zijn standpunt handhaven, dat die belasting niet kan worden gemist. Ook niet door de ge meenten. Op het door den heer Louwes ge opperde denkbeeld kan spr. niet ingaan. De heffing van personeele belasting voor café's, restaurants enz. is mede een stuk ge meentelijke autonomie, en dat gaat den mi nister zeer ter harte. De gemeenten heb ben deze zaak in de hand. Een juiste toe passing van art. 17 van de wet op de in- komstenbelasting leidt niet tot onbillijkhe den. Belangrijke economische bijwerkingen maken dat een winstbelasting de bezwaren tegen de dividend- en tantièmebelasting niet zou wegnemen. De laatste voldoet bij juiste toepassing ook aan hoogere eischen. Zwaardere belasting van de gekerfde ta bak om den accijns op sigarettenpapier te vervangen stuit op allerlei bedenkingen van de sigarettenfabrieken, die 't toch al moei lijk hebben. Het is makkelijk, in biologischen zin, uit te maken wat een levend .en wat een dood dier is, doch belastingtechnisch is men er maar zoo niet mee klaar. Intusschen behoeft de poelier geen omzetbelasting te betalen, hij moet die verhalen op de klanten. Bui tendien kan men wild als luxe beschouwen. Zou men hier de belasting afschaffen, dan is dit het begin van het eind der geheele belasting. Verlaging van accijns op bier en gedistil leerd acht ook spr. gewenscht. Hij hoopt, dat de interdepartementale commissie, wel ke deze zaak bestudeert, spoedig tot een conclusie zal komen. Omtrent de verkoopers en verkoopsters van staatslotery-loten zal spr. overleg ple gen met zijn ambtgenoot van Justitie. De algemeene beraadslagingen worden gesloten. Bij de afd. Dienst der Belastingen zegt de heer J. TER LAAN (S.-D.), dat het perso neel aan de grens behoorlijke wapenen moet hebben om zich te kunnen verdedigen. Maar nu is onlangs een smokkelaar, die si garettenpapier over de grens bracht, in den rug neergeschoten. Daarvoor dienen de vuurwapens niet: een menschenleven is nog RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstallen te Wassenaar. In September jJ. zijn te Wassenaar eenige inbraken gepleegd in perceelen aan den Groot Haesebroekweg en in een perceel aan den Schouwweg. De dieven verschaften zich een toegang door ver breking van een ruit en namen alles wat van hun gading was mede, terwijl zy uit een tuinhuisje een aantal gereedschappen, toebehoorende aan den tuinman medena men. Als daders van deze inbraken stonden te den Haag terecht de gebroeders F. A. en H. G. H., beiden gedetineerd, die de hun ten laste gelegde feiten toegaven. De tweede verdachte zeide de inbraken alleen te hebben gepleegd, terwijl zijn broeder buiten op den uitkijk bleef staan. Deze verdachte heeft zich bovendien schuldig gemaakt aan diefstal in het per ceel aan den Schouwweg, waar hij alleen opereerde, doch daar de beide getuigen in deze zaak niet waren verschenen, werd de zaak tegen hem uitgesteld tot 24 De cember a.s. Het O.M. waargenomen door mr. Rouf- faer, vorderde tegen ieder der verdachten een jaar gevangenisstraf. Mr. T. Bakker, raadsman voor den eer sten verdachte F. A. H., betwistte, dat hier van mededaderschap kan worden ge sproken, omdat zijn cliënt z.i. niet rechts- streeks heeft deelgenomen aan het straf baar feit, waarbij hij op den uitkijk heeft gestaan, zoodat hem slechts medeplichtig heid daaraan kan worden ten laste ge legd. Mede op grond, dat zijn cliënt in bijna dertig jaren niet met de justitie in aanraking is geweest, achtte pleiter alle redenen aanwezig om hem ditmaal voor waardelijk te straffen. De rechtbank zal 10 December uitspraak doen. ZIJN WONING IN BRAND GESTOKEN. Tegen bejaarde man drie jaar gevangenis straf gevorderd. De Offiicer bij de Haarlemsche Recht bank heeft een gevanigenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest ge- eischt tegen een 68-jarigen inwoner van Beverwijk, die op 18 Augustus getracht had zijn woning aan de Koningsstraat in brand te steken; de brand werd spoedig ontdekt en richtte weinig schade aan. De verdach te bleef tot het laatste toe hardnekkig ont kennen. Na het getuigenverhoor bracht de Offi cier een woord van hulde aan de politie en den deskundige, die zooveel bezwarend materiaal hebben aangevoerd, dat het niet moeilijk valt, het bewijs in deze zaak te leveren. Verdachte is een geboren en ge togen Drent en op echt Drentsche manier is hij begonnen met ontkennen en daar blijft hij bij. Brandstichting zelf is een ernstig feit, dat zwaar moet worden ge straft, doch spr. wilde in dit geval reke ning houden met verdachte's hoogen leeftijd en eischte een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van het voorarrest. Mr. J. Verlooy, meende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was en pleitte vrijspraak, subs, clementie. De Rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. altijd meer waard dan een pakje sigaret tenpapier. De organisatie van den dienst en de com missie voor g. o. vormen ook het onderwerp van verscheidene sprekers. Minister OUD doet zijn best om de smok kelarij te beteugelen. Aan versterking der grensbewaking is het noodige gedaan, maar het verband in den dienst maakt, dat men deze uitbreiding niet tot het uiterste kan doorvoeren. Van een misbruik maken van vuurwapenen kan niet worden gesproken. Als de heer Ter Laan meent, dat het vuur wapen alleen voor zelfverdediging mag worden gebruikt, vat hij de zaak te cim- plistisch op. Dan zou er van bestrijding van de smokkelarij niet veel terecht komen. In het door hem genoemde geval was de smokkelaar op de fiets en stopte hij niet op sommatie. De afdeeling wordt goedgekeurd. Bij de afdeeling Eerediensten zegt de heer LINGBEEK (Herv. Ger.), dat bij in trekking van de Kon. besluiten van 7 Ja nuari 1816 en 23 Maart 1852 het gevaar ont staat, dat alle band vervalt. In 1816 is de kerk in boeien geslagen, men zou haar bij intrekking der besluiten in stukken scheu ren. De heer ZANDT (St. Ger.) bepleit inte gendeel de intrekking van deze besluiten; er is gruwelijk onrecht gedaan op de oud- vaderlandsohe kerk, die ten koste van groote offers aan goed en bloed op Spanje is bevochten. De heer KROL (C.-H.) bestrijdt dit be toog, als volkomen overbodig. De heer Zandt zou niet weten wat er zou moeten gebeuren als hij zijn zin kreeg. Minister OUD zegt, dat de Herv. Kerk haar organisatie kan herzien, de regeering zal haar hierbij geen stroobreed in den weg leggen. Bij de afd. garanties, door het Rijk ver leend, bespreekt de heer IJSSELMUIDEN (R.K.) het middenstandscrediet, dat zeer gering is. De normen dienen ruimer gesteld. Minister OUD zegt, dat men met het middenstandscrediet op den goeden weg is. Voor verruiming van de normen ziet spr. geen reden, al zijn er slechts 612 credieten verstrekt. De begrooting is hiermee afgehandeld en wordt z.hs. goedgekeurd. De vergadering wordt gesloten. Ruwe Huid jPüROL Ruwe Handen n n T Doos 30 cent Ruwe hippen Bij Apoth. en Drogist VERDUISTERING DOOR POST AMBTENAAR. Hij had trouwplannen, doch kon van zijn salaris niet rondkomen. Voor de Haarlemsche Rechtbank heeft een 27-jarig thans gedetineerde kantoor bediende uit Velsen terecht gestaan, die als ambtenaar, belast met den zegelverkoop in het postkantoor te Beverwijk, in de ja ren 19341935 en 1936 telkenmale geld ver duisterde tot een totaal van bijna ƒ994. De waarnemende directeur van het post kantoor te Beverwijk, als getuige deskun dige gehoord, verklaarde, dat er vele klachten tegen verdachte waren ingeko men. Daar verdachte echter den geheelen kwitantiedienst in handen had, betaalde hij, zoodra er klachten binnenkwamen, gauw de achtergehouden kwitanties uit en verduisterde dan ander geld, zoodat hij het eene gat met het andere stopte Op 20 Oc tober heeft getuige de kas van verdachte gecontroleerd en een tekort van 994 ge constateerd. Verdachte is niet onslagen, doch zal wel ontslagen worden. Hij heeft-al het verduis terde geld terugbetaald. Verdachte bekende. Door middel van gi ro-kwitanties heeft hij een reservepot ge kweekt, waardoor hy telkens het kastekort tijdelijk wist aan te zuiveren, zoodat bij de maandelijksche controle niets bemerkt werd. Verdachte kon van zijn salaris (ƒ8694 per maand) niet rondkomen. Hy had trouw plannen en had daarom aankoopen voor zichzelf te doen. Daarvoor heeft hij zich aan de kas vergrepen. De Officier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte ook geknoeid heeft door valsche handteekeningen te plaatsen. Verdachte is nog nooit veroordeeld en het reclasseeringsrapport is zeer gunstig. Verdachte is geen opmaker, heeft geen schulden gemaakt, doch wel te royaal ge leefd. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en opdracht aan de R.-K. Reclasseeringsver- eeniging, om toezicht op verdachte uit te oefenen. De verdediger, mr. H. O. Drilsma pleit te clementie en wenschte de onmiddellijke invrijheidstelling van verdachte. Na raadkamer wees de rechtbank dit af. Uitspraak 10 December. VERDUISTERING EN HELING. Wegens verduistering en diefstal is de 29-jarige inwoner van Hoofddorp L. v. P. door de Haarlemsche Rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenis straf. Hij had op verschillende tyden ten nadeele van een rijwielhandelaar een rij wiel en een bakfiets, die hy in bruikleen had, verduisterd. Hij had op 22 September te Hillegom een onbeheerd rywiel verduis- teerd. De eisch luidde een jaar. Een 32- jarige caféhouder uit Bennebroek W. v. V., verdacht van heling van de ontvreem de rijwielen, werd vrijgesproken. Tegen hem was vier maanden gevangenisstraf ge- eischt. DE „DROGE WASSCHERIJEN". Geen oneerlijke concurrentie. De Rotterdamsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak van K. L., houder van een wasch- en strijkinrichting, tegen wien door het O. M. een geldboete van 25 subs. 10 dagen is geëischt wegens oneer lijke concurrentie. Het betreft hier een principieele beslis sing omtrent de vraag, of verdachte, die zijn zaak als wasch- en strijkinrichting an nonceerde, doch verreweg het grootste ge deelte van de hem ter bewassching gegeven goederen aan een andere wasscherij uit besteedde, waarna hij deze goederen onder eigen naam afleverde, zich daardoor aan oneerlijke concurrentie schuldig maakte. De rechtbank heeft verdachte vrijgespro ken. HELER KRIJGT ZWARE STRAF. De Amsterdamsche Rechtbank veroor deelde een recidivist wegens heling van pakjes, afkomstig uit expeditieauto's, tot twee jaar gevangenisstraf. Het O. M. had zeven maanden gerequireerd. LUCHTVAART DE SPORTVLIEGERS HEIJMANS EN SLUITER OP DEN TERUGWEG. De sportvliegers Heijmans en Sluiter, die op zoo succesvolle wijze naar Oost- Indië zijn gevlogen, hebben gistermorgen de terugreis naar het vaderland aanvaard. Om 7.10 uur plaatselijken tijd stegen zij te Batavia op en bereikten gistermorgen Palembang, van waar zij om 9.45 uur ver trokken naar Singapore. Deze plaats werd om 13 07 verlaten en de tocht werd voort gezet naar Alorsoar, waar men om 18.00 uur plaatselijken tijd aankwam. Onderweg hadden de sportvliegers mooi weer. Van daag zouden zij verder vliegen. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10