WOENSDAG 25 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANi TWEEDE BLAD - PAG. 7 ER MOEDER'S PARAPLUIE loopt Zus aJs een groote meid Stevige schoen tjes - warm inge pakt - haar deert geen regen! Geen vrees voor kou vatten. Moeder gaf haar Wybert tabletten. 50 - 35 - 20 ct. drijf. Er is inderdaad weinig perspectief voor velen, die eenvoudig werk verrichten. Voor het middelbaar personeel is dat iets beter. Hoofdcommiezen acht spr. niet noodig. Het is voorts een natuurlijke zaak, dat er in het P. T. T.-bedrijf werk voor vele vrouwen is, en voor jeugdig perso neel. Het ontnemen van den zendtijd aan den vrijdenkersradio-omroep is door enkelen afgekeurd. Spr. heeft zich niet in een be paalde richting laten dringen door de N. S. B. De vrijheid van woord en geschrift wordt niet beknot, maar wie van de radio gebruik wil maken, wordt aan controle onderworpen. Aan het radioreglement kan de V. R. O. eigenlijk niet voldoen, zij moet wel in botsing komen met art. 2 van «Jat reglement, volgens haar statuten. Het cultureele leven in ons vaderland zal er niet door lijden, als de V. R. O. niet meer bestaat. De Regeering had er wel eerder een eind aan kunnen maken, doch zij had op radio-gebied nogal wat te doen en uit de Kamer is nimmer aandrang in dit op zicht gekomen. De weekoverzichten moeten in dezen tijd ook onder de controle vallen. In an dere landen is de radio in handen van de regeering. Hier is zij aan omroepvereeni- gingen overgelaten, doch zij moeten zich controle laten welgevallen, anders is hst hek van den dam en het einde van de zaak moet wel ziin, dat de Regeering de taak overneemt. Het dierenleven kan zeer politiek zijn, o.a. de Vos Reinaert. ,.Bu- ziau, de clown", zoo luidde een voordracht van mevr. PothuisSmit -Zeer onschul dig, nietwaar? Doch mevr Rothuis zette Buziau op de publieke tribune van de Tweede Kamer en liet hem commentaar leveren over wat hij in de Kamer zag en hoorde. En dat was niet onschuldig. (Vroo- lijkheid). De rede werd van a tot z ver boden. De begroo+ing wordt z. h. st. aangenomen De vergadering wordt verdaagd tot he denmiddag 1 uur. BINNENLAND LUCHTVAART EEN JUBILARIS IN DE VLIEGSPORT 'Op 28 November a.s. zal het 25 jaar zijn geleden, dat Heinrifch van der Burg, oud- Amsterdammer, oud-kampioen motorren ner en oud-vlieger, thans een vreedzaam inwoner van Voorburg, zijn brevet als vlieger behaalde. Van der Burg was de eerste, die in ons land, in 1910, een vliegmachine bouwde, welke ook werkelijk vloog. Hij was de eerste en tot dusver ook de eenige Neder lander, die het vliegen leerde en zijn bre vet behaalde zonder ooit vliegles te heb ben gehad. Hij was de zesde, die in ons land het brevet verdiende en de eerste die de vereischte vluchten daartoe op een twee dekker volbracht. Heinrich van der Burg behaalde zijn bre vet op 28 November 1911'op het vliegveld van de eerste Nederlandsche vilegvereeni- ging „De Molenheide" geheeten, Bij Bre da, van welk vliegveld hij directeur-in structeur was. Het examen werd hem af genomen door jhr. G. Bosch van Drake- stein, sportcommissaris der Nederland sche Vereeniging voor Luchtvaart. Ook nadat hij was gebreveteerd, vol bracht van der Burg nog vele succesvolle vluchten. Hij verbeterde o.a. in October 1912 het duurrecord van Wijnmalen. Hij hield verscheidene goed geslaagde vlieg- demonstraties en bouwde voor de E.N.V. vele zeer goede machines. Het uitbreken van den wereldoorlog in 3914 maakte te vroeg een einde aan zijn loopbaan als vlieger. GESLAAGDE OPSTIJGING VAN ..GYROPLAAN" VAN BREGUET De „Gyroplaan" Breguet-Dcrand, die eer gisteren te Villacoublay reeds 2 K.M. had gevlogen, n.l. twee stukken in rechte lijn en een bocht, heeft gisteren het record in deze klasse verbeterd door op ongeveer 25 meter van den grond een afstand van 44 K.M. in een gesloten circuit af te leggen. Het toestel is gedurende 1 uur en 2 minu ten boven het vliegveld Villacoublay inde lucht gebleven. (De gyroplane is een toestel, dat van de autogiro in hoofdzaak hierin verschilt, dat bij de gyroplaan de motor, in plaats van de schroef in beweging te brengen, direct de beide wieken aandrijft, waardoor het toestel als een meikever loodrecht kan stijgen en dalen, m.a.w. de snelheid die de autogiro het opstijgen mogelijk moet ma ken, is niet noodig voor de gyroplaan). VERMIST VLIEGTUIG TERUG GEVONDEN Uit Cairo wordt gemeld: Het verkeers vliegtuig, dat vermist werd, is thans bij Raselnagb in Egypte teruggevonden, vaar het een noodlanding had moeten doen. De passagiers en de bemanning zijn ongedeerd. HET HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. Geheele personeel van de hofhouding bij kerkelijke inzegening aanwezig. Naar wij vernemen zal het geheele per soneel van de hofhouding van H. M. de Koningin, voor zoover de dienst zulks op 7 Januari zal toelaten, tegenwoordig zijn bij de kerkelijke inzegening van het hu welijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Hiertoe zullen bijv. ook behooren de boschwachters en het jagerspersoneel van het Loo. Feestelijkheden in Residentie. Naar ons wordt medegedeeld zal in op dracht van de Koningin ook aan het pa'eis Noordeinde een versiering en verlichting worden aangebracht. Tienduizend man troepen naar Den Haag. In verband met een doelmatige afzetting van den weg, welken de bruidsstoet zal volgen, zullen naar ons wordt gemeld, tienduizend militairen uit het geheele land naar de residentie worden getransporteerd die in verschillende scholen zullen worden gelegerd. De bedoeling schijnt te zijn, de afzetting door een man per strekkende me ter te doen geschieden. De gouden veder. De gouden veder, welke het comité voor de luisterrijke viering enz. te 's Gra- venhage Prinses Juliana en Prins Bernhard zal aanbieden om er hun huwelijksaangif te en huwelijksacte mee te teekenen, is ontworpen door de firma H. B. Lohman en Zoon, Den Haag. De veder zal geheel van goud worden vervaardigd. De schacht wordt niet ver sierd, maar op de veer worden in een medaillon de wapens van Prinses Juliana en Prins Bernhard geplaatst. Prins Bernard bij club van jonge werkgevers. Maandagavond is in hotel Bosch van Bre- dius te Naarden een conferentie gehouden van de club van jongere werkgevers, waar bij Prins Bernard aanwezig was. De Prins arriveerde half zeven, vergezeld van zijn secretaris, jhr. Roëll. Nadat alle heeren aan hem vvareh voor gesteld, zette men zich aan den maaltijd in het tot het hotel behoorende en juist geopende Giro-restaurant. De Prins zat tus- schen ir. Damme, directeur van Werkspoor en prof. de Vooys, directeur van de Enka- kunstzijdefabrieken. Mr Crena de Iongh, president van de Ned. Handelmij, zat tegenover hem. Verder waren aanwezig de volgende industrieelen: de heeren Dekker, Fentener van Vlissingen, Honig, de Haas, Kessel, Stork, ir. Otten, Tieleman, Hoyer, Ingenhousz, van Leeuwen, Twijnstra, van Heek, van Loon, Sijpesteyn, van Waveren en Wernink. Om 11 uur heeft de prins het gezelschap verlaten, na als eerste in het gouden gasten boek van het Ciro-restaurant te hebben ge- teekend. „N.R.Crt." JEUGDIGE ARBEIDERS IN DE PLAATS VAN VOLWASSENEN. Hooge Raad in meerderheid voor wettelijke regeling. Zal groote werkloosheid blijven voortduren? De Hooge Raad van Arbeid heeft zijn 45e vergadering gehouden onder leiding van zijn voorzitter, prof. mr. P. J. M. Aalberse. In deze vergadering heeft de Raad aller eerst het bestaande presidium (bestaande uit prof. Aalberse, voorzitter, H. P. Gel derman en E. Kupers, plaatsvervangende voorzitters) voor twee jaar bij acclamatie herkozen. De Raad heeft vervolgens zijn advies vastgesteld met betrekking tot het vraag stuk der vervanging van volwassen ar beidskrachten door jeugdigen, hetwelk door den minister van Sociale Zaken bij den Raad aanhangig gemaakt was. De Raad heeft zich met groote meerder- hend (34 tegen 9 stemmen) uitgesproken voor het treffen van een wettelijke rege ling, waarbij de overheid de bevoegdheid verleend wordt ten aanzien van de getals verhouding bij algemeene maatregel van bestuur bepaalde regelingen te treffen. De meerderheid der voorstanders van een wettelijke regeling (22 leden) wil de be voegdheid der overheid tot ingrijpen niet afhankelijk stellen van het initatief van het bedrijf. Een minderheid (9 leden) wil hiermee tevens de mogelijkheid verbinden tot het instellen van compensatiekassen, terwijl een kleine minderheid (5 leden) vóór de getalsverhouding naast de leeftijden de loonen als basis wil nemen. Een minderheid van den Raad acht een wettelijke regeling ongewenscht, omdat volgens hen het gewraakte verschijnsel zich over het algemeen niet voordoet, ja zelfs het tegendeel moet worden geconsta teerd Aan het adres zijn een ontwerp voor een „arbeidersgetalsverhoudingswet" met toe lichting toegevoegd en een uitvoerig rap port der arbeidsinspectie met enkele andere nota's bij de bijdagen. Ten slotte heeft de Raad zijn reeds in de vorige vergadering aangevangen discus sie voortgezet omtrent een voorstel van den heer E. Kupers en acht andere leden, om te doen nagaan, of er aanleiding toe bestaat, de vraag te doen onderzoeken, of ons land met een omvangrijke blijvende werkloosheid rekening zal hebben te hou den en, zoo ja, hoe groot de vermoedelijke omvang dezer werkloosheid zal zijn. De Raad droeg zijn voorzitter op, een studiecommissie in te stellen, die zal heb ben na te gaan: 1. of de gegevens, waarover thans be schikt wordt, een voldoende grondslag vor men voor de beantwoording van de gestel de vraag; 2. zoo dit niet het geval mocht zijn, welk materiaal nog zal moeten worden verza meld om die grondslag te verbeteren en wat dit zal moeten kosten, en 3. of, nadat alle door de studiecommis sie wenschelijk geachte gegevens zouden zijn verkregen, daaruit met geen al te groo te onzekerheid de conclusies getrokken kunnen worden, welke door den heer Ku pers c.s. worden gewenscht. NIEUWE VERSCHIJNING OP ONZE SPOORBANEN. DIESELMECHANISCHE WAGENS VOOR STILLE TRAJECTEN. Terwijl de Nederlandsche industrie nog pas begonnen is met de uitvoering van de groote order der Nederlandsche Spoorwe gen, welke het gevolg was van het besluit tot electrificctie van de thans door diesel- treinen bereden trajecten, vernemen wij thans, dat de N.S. een nieuwe opdracht aan „Werkspoor" zou hebben verleend. Het verkeer met stoomtreinen op trajec ten, waar het reizigersverkeer minder druk is als voorbeeld denke men aan de lijn Alkmaarden Helder heeft daar tot nu toe een onevenredig kostbare accomodatie aan materiaal en bediening geëischt. Er werd een sterke behoefte gevoeld aan zui niger materiaal op deze lyn-gedeelten. Om deze reden heeft de directie van de Neder landsche Spoorwegen thans besloten de proef te nemen met een nieuw type diesel- mechanischen spoorwagen en heeft zy aan „Werkspoor" order gegeven acht van deze wagens te maken. Een nieuwe verschijning zal daarmede op onze spoorwegen haar intree doen. Uiterlijk lijkt deze diesel-mechanische spoorwagen het meest op de electrische stroomlijnwa- gens, welke thans dienst doen op het baan vak RotterdamHoek van Holland. Hij heeft denzelfden gestroomlijnden neus en dezelfde groene kleur. Doch dit type kent geen treinstellen, zooals zijn diesel-electri sche familieleden. Elke trein zal slechts bestaan uit één enkelvoudigen spoorwagen, die met zijn ongewone lengte van 28.70 Meter de langste onder de Nederlandsche spoorwagentypen zal zijn. Elke wagen bevat een groote afdee- ling derde klasse met 56 zitplaatsen en acht staanplaatsen en een afdeeling tweede klasse met 15 zitplaatsen en acht staan plaatsen. Het inwendige komt overeen met dat van den diesel-electrischen trein, met dit verschil, dat eenige verbeteringen zijn aangebracht, waartoe de ervaring met de oudere gestroomlijnde treinen heeft doen besluiten. De nieuwe wagens hebben men, welke bijna geheel open kunnen w den gedraaid, zoodat des zomers de frissche lucht vrijer kan binnenstroomen. Ook zijn de vensters van de bestuurderecabine van hoogte veranderd. Dit heeft een onver wacht resultaat voor den reiziger. Tot de specifieke indrukken van een treinreis be hoort, dat men de wereld van opzij ziet. Men kan zich een treinreis niet voorstellen zonder plotseling te voorschijn schietende telegraafpalen en langzaam wegdraaiende landschappen. De reiziger in de lange die- selmechanische spoorwagens zal door de bestuurderscabine heen op den spoorweg kunnen zien. In verband daarmee zijn de eerste vier banken niet als in een coupe tegenover elkaar geplaatst, doch staan zy achter elkaar in hetzelfde front. Ze zijn bo vendien omkeerbaar, zoodat de reizigers op deze zitplaatsen op de heen- en terugreis steeds vooruit rijden. De exploitatiekosten van dit materiaal zullen op stille trajecten belangrijk lager zijn dan dat van de stoomtreinen. De be diening is eenvoudiger, het brandstofver bruik geringer en vooral het onderhoud is minder kostbaar. Door hun grootere aan- zetsnelheid zijn de wagens geschikt voor lijnen met veel stopplaatsen, terwijl zij per dag een veel grooter aantal kilometers kun nen afleggen dan stoomtreinen. Het aantal wagenkilometers wordt op 100.000 per jaar geschat; dat is evenveel als dat der diesel- electrische treinstellen. Aangezien het in de bedoeling ligt de acht bestelde wagens in October van het volgend jaar in gebruik te nemen, kan men de eerste proefritten in den volgenden zo mer tegemoet zien. De volgende zomer zal dus het reizend publiek verschillende nieuwigheden bren gen. Immers dan zullen de baanvakken Arn hemMaarn en Goudaden Haag, welke tot proeftrajecten zyn bestemd, geëelectri- ficeerd zijn en zullen van de 89 bestelde electrische treinstellen de eerste zijn afge leverd om op die baanvakken proefritten te ryden. Aan de electrificatie wordt hard gewerkt, al timmert men nog weinig langs den weg. Dit werk, dat 30 millioen gulden zal kosten, wearhoudt de N.S. niet op ander gebied nieuwe mogelijkheden te verkennen. „CLOITRéES". Een „Goede Herder "-film. De N.V. Filmafdeeling van het Centraal Bureau voor de K. S. A. te Leiden heeft de alleenvertooningsrechten voor Holland verkregen van de door den cineast Robert Alexandre vervaardigde geluidsfilm „Cloi- trées" opgenomen in het Generalaat van de Eerw. Zusters van den Goeden Herder te Angers. „De Maasbode" van 25 Jan. j.l. bracht over deze zeer bijzondere film reeds een uitvoerig geillustreerd artikel van den Pa- rijschen correspondent. In Frankrijk heeft deze film groote be langstelling getrokken. EEN IMPORTBUREAU VOOR GECONDENSEERDE MELK? Minister en commissaris wenschen uitschakeling van het begrip importeur. Uit een brief van den secretaris van den Alg. Ned. Zuivelbond (coöperatieve in dustrie), Dlijkt, aldus het Handelsblad, dat minister Deckers en regeeringscommissaris Louwes voorstanders zijn van een denk beeld der coöperatieve industrie, om den invoer van gecondenseerde melk in Enge land in handen te leggen van een bureau, met uitschakeling van het begrip „impor teur" (een administratief monopolie dus). Dr. Deckers verzocht den bondssecretaris, om regeeringscommissaris Louwes op te bellen in Londen en hem mede te deelen „dat de minister het meest voor dat sys teem gevoelt". Het plan kon niet direct worden verwe zenlijkt, omdat de tijd te kort was en om dat de meeste Engelsche agenten er tegen waren. SIERGEWASSEN EN KOUSEN. Invoerbeperkingen. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over een aan tal contingenteeringswetsontwerpen zegt de minister, dat wat den invoer van sierge wassen betreft, deze alleen kan plaats vin den door importeurs, die op de lijst van erkende importeurs voorkomen. Alleen in uitzonderingsgevallen worden wel eens voor kleine hoeveelheden bijzondere toe wijzingen gegeven. Het is dus niet moge lijk, dat gelegenheidskooplieden consenten overnemen van Belgische exporteurs. Wel is denkbaar, dat de geregelde importhandel hier te lande verder verkoopt aan deze ge legenheidshandelaren. Indien dit zoo is, zou de eerstgenoemde belangengroep het dus aan zich zelf te wijten hebben, indien de ongeregelde han del storend werkt. De regeering kan hierop geen controle uitoefenen. De minister wil hieraan overigens toevoegen, dat hem van een grootén omvang van het hier bespro ken euvel niet is gebleken. Naar aanleiding van de vraag, of alsnog extra consenten ter beschikking kunnen worden gesteld voor den invoer van die soorten kousen en sokken, welke hier te lande niet worden vervaardigd, deelt de j Bij Ongelukken „Het Oranje Kruis", ter- Ged. Staten meen en nu, dat uit deze besluiten niet valt af te leiden, dat de be stemming van de gronden voor landbouw doeleinden volgens de Kroon in strijd zou zijn met inhoud en strekking van de be palingen van bovengenoemde wetten. Waarschijnlijk is thans, dat de grond eigenaren in beroep zullen gaan bij de Kroon. NATUURSCHOON BEHOUDEN. Het landgoed Mariëndaal aangekocht door de stichting „Geldersch Landschap". Door bemiddeling van het makelaarskan toor A. L. van Elten, Willemsplein te Arn hem is aangekocht voor de Stichting „Het Geldersch Landschap" het landgoed „Ma riëndaal" tusschen Oosterbeek en Arnhem. Het gevaar, dat het landgoed verkaveld zou worden en tot bouwterrein bestemd, is dus te elfder ure bezworen. Het spreekt wel vanzelf, dat alle liefheb bers van natuurschoon zich over den aan koop door het Geldersch Landschap zullen verheugen. Op een klein gedeelte na, dat echter al» zoodanig intact blijft, is het park nu in zijn geheel behouden voor het toekomstig ge slacht. De laatste bewoonster van Mariën daal was mej. H. H. van Eek, die in Maart van dit jaar op 84-jarigen leeftijd overleed. Het landgoed is aangekocht voor een be drag van 310.365. Een klein gedeelte van het park. gelegen ten Noorden van den Schelmschen weg, valt buiten dezen koop, doch blijft eveneens in den bestaanden toe stand. E. H. B. O. De Nederlandsche Vereeniging Eerste Hulp Bij Ongelukken stelt zich ten doel hft bevorderen van goede eerste hulpver leening Opgericht in 1893 telt zij thans afdej- l.ngen in meer dan 100 gemeenten van ons land. Haar ledental bedraagt ca. 7500, waar van ca. 4000 een diploma E. H B. O. bezit ten. Met andere op dit gebied werkzaam zijnde vereenigingen en instellingen werkt zij samen in den Koninklijken Nationaler Lond voor Reddingweren er Eerste Huio minister mede, dat hij de importeurs steeds heeft geadviseerd, de beschikbare consen ten in de eerste plaats voor den invoer van deze, relatief onbelangrijke, soorten te be nutten. Het totale Duitsche contingent is van dien aard, dat de hierbedoelde kousen en sokken in den loop van een jaar in meer dan voldoende mate kunnen wérden inge voerd. De minister acht het dan ook niet gewenscht daarvoor thans extra consenten boven het contingent ter beschikking te stellen. STEUN TEXTIELNIJVERHEID. Gezegd wordt o.a. in het voorloopig verslag der Eerste Kamer over eenige In- sche suppletoire begrootingen 1935: Eenige leden verklaarden zich met de strekking niet in allen deele te kunnen vereenigen. Zij betwistten de stelling, dat de moeilijk heden in de batik-industrie in de eerste plaats zouden zijn te wijten aan de te h /Oge prijzen van de geïmporteerde cam brics. Naar het gevoelen van sommige ledsn strekt de contingenteering van katoenen manufacturen ten voordeele van de Twent- sche textielindustrie, doch blijft zij daarne vens strekken ten nadeele van de Javaaii- sche bevolking. Indien, aldus betoogden zij, de Twentsche industrie steun behoeft, dan moet deze worden gezocht in het scheppen van andere afzetgebieden dan waarover zij tot dusverre beschikte. AFTREDENDE KAMERLEDEN. In een „Haagschen Brief' van de „Tijd" lezen we: „Het is nog te vroeg, om verwachtin gen uit te spreken naar aanleiding van die verkiezingen. Het schijnt echter nu reeds vast te staan, dat eenige verdienste lijke leden der R. K. Fractie zich in 1937 niet meer verkiesbaar zullen stellen. Dit was een van de nieuwtjes, welke ik uit zeer betrouwbare bron in de Witte op ving. Genoemd werden de heer Engels, die zijn sporen heeft verdiend, ons éenig vrou welijk Kamerlid Mej. Meyer, de heeren van Koeverden en Kampschoer. Nog an dere namen werden vermeld van leden, die ongesteld zijn of wegens hun leeftijd en den duur van hun lidmaatschap liever zou den heengaan dan blijven; aangezien hun vrywillig aftreden echter nog niet vast staat, zou het onbetamelijk zijn hunne na men te noemen." (Vast staat, dat baron Van Voorst tot Voorst geen nieuwe candi- datuur meer zal aanvaarden. Red. L. Crt." UITBREIDINGSPLAN IN DE HAARLEMMERMEER. Ruim terrein rond Schiphol onbebouwd. Ged. Staten van Noord-Holland hebben, naar wij vernemen, een belangrijke beslis sing genomen ten aanzien van het uitbrei dingsplan in den Haarlemmermeer, wat betreft de omgeving van Schiphol en in verband met de uitbreiding van de lucht haven. Het plan is om een ruim groot ter rein rondom het tegenwoordige Schiphol onbebouwd te laten. Hiertegen hebben verschillende grond eigenaren bezwaar gemaakt, omdat zij zich benadeeld achtten. Zij meenden, dat dit plan in strijd is met bepalingen van de woningwet en het woningbesluit, omdat bij K. B. van 23 December 1935 en 9 Januari 1936 het uitbreidingsplan alleen mag aan- wijzen de bestemming van de gronden voor bebouwing, dus niet voor landbouw, vee teelt en tuinbouw. wijl zij ook aangesloten is bij de interna tionale organisatie op dit gebied. Zij genoot tot diens overlijden de hooge bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik, terwijl thans H. K. H. Prinses Juliana Beschermvrouwe der Vereeniging is. Een eigen orgaan der Vereeniging (de Voorpost van den Dokter) verschijnt maandelijks en is voor alle leden verkrijg baar voor 50 cent per jaar. De toenemende belangstelling in E. H. B. O. door het geheele land is verklaar baar om twee redenen nl.: a. het toenemend aantal ongevallen (waarover onze folders enkele cijfers ge- ven; daarnaast zouden wy er op willen j wijzen dat per dag gemiddeld 500 bedrijfs- I ongevallen bij de R. V. B. worden aange- geven) en I b. het toenemende inzicht dat de gevol- I gen van een ongeval in zoo belangrijke mate beinvloed worden door de wijze J waarop de eerste hulp verleend wordt. Goede eerste hulp kan niet alleen van beteekenis zijn om een ziekbed van kor ten duur te doen zijn, doch kan er ook toe bijdragen belangrijke invaliditeit te voor komen (men denke slechts aan infectie amputatie blijvende verminking!) en kan menigmaal ook direct levensreddende beteekenis hebben (bij schijndood, by ver drinking. door gasbedwelming, door elec- triciteitsongevallen enz. of slagaderlijke bloedingen zooals ze ook vaak voorkomen bij verkeersongevallen.). Het is daarom noodzakelijk dat overal in het land goede E. H. B. O. bevorderd wordt. Geheel onvoldoende moet worden geacht, wat men op vele plaatsen ziet ge beuren: het volgen van een cursus, het be halen van een diploma en daarna het ver- waarloozen van de verworven kennis en bekwaamheid. Noodig is dat stelselma tig georganiseerd wordt: het geven van cursussen, het blijven oefenen der gedi-" plomeerden, het aanschaffen en beschik baarstellen van materiaal en het inschake len der gediplomeerden in den practischen ongevallendienst. Dat alles vereischt dus vereenigingen, die zich ten doel stellen: bevordering der E. H. B. O. Aansluiting van al de plaatselijke vereenigingen in de landelijke centrale organisatie (de Neder landsche Vereeniging E. H. B. O.) geeft dan de verbindende schakel, tusschen alle locale vereenigingen. In het bijzonder moge ook de aandacht gevestigd worden op de beteekenis van E. H. B. O.-vereenigingen voor de bescher ming der burgerbevolking tegen aanvallen uit de lucht. Wettelijk is thans voorge schreven dat alle gemeenten maatregelen zullen hebben te treffen voor die lucht- bercherming. Daarbij dienen die gemeen ten te kunnen rekenen oo bijstand van een zeker aantal eerste helpers. Dat be kwame krachten, waarot) men vertrouwen kan ni^t. uit den grond zijn te stampen met enkele lessen, wordt nog veel te wei nig beseft! Men zal reeds thans maatrege len moeten nemen om een aantal goed on derlegde en goed petrainde helpers te ver krijgen. Een vaste kern goede krachten zal van veel meer beteekenis blijken te zijn dan een groot aanbal halve of minder dan halve bekwamen. Het is mede daarom dat onze vereeniging haar folders toezond niet alleen aan de doktoren, doch ook aan alle gemeentebesturen in plaatsen, waar nog geen afdeeling der vereeniring bestaat. Het secretariaat der vereeniging (Joh. Verhulststraat 117. Amsterdam Z.) is gaar ne bereid ten aden tijde alle gewenschte voorlmhting en hulp te verstrekken bij oprichting van plaatselijke afdeelingen

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7