STADS t NIEUWS ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HELDER KOUD WEER. DE BILT SEINT: Meest zwakke wind uit Oostelijke tot Zuidelijke richtingen, licht tot hall be wolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, temperatuur om het vriespunt overdag. Hoogste barometerst.: 778.0 te Hannover en Berlijn. Laagste barometerst.: 741.1 te Janmayen. Het hoogedrukgebied breidde zich naar het Zuid-Oosten nog iets uit, overigens kwam in de luchtdrukverdeeling weinig verandering. Langs de Noorsche kust waaien nog krachtige Zuid-Westelijke winden met regenbuien. De temperatuur steeg belangrijk in geheel Scandinavië. In het Zuidelijk deel van de Britsche Eilan den is de wind nog Oostelijk, overigens is de wind daar naar het Zuiden en Zuid- Westen omgeloopen. Plaatselijk daalde de temperatuur onder het vriespunt. Een uitgebreid gebied van lichte vorst lag he denmorgen over Polen, Duitschland en het Oosten van ons land, in het Oosten met betrokken lucht, plaatselijk nevel en in het Westen licht bewolkt. In de Alpen is het mooi helder weer, in Frankrijk waaien nog matige, plaatselijk krachtige Oostelijke winden met in het Zuiden nog eenige regen. LUCHTTEMPERATUUR 2.2 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Zaterdagnamiddag 4.29 uur tot Zondagmorgen 7.04 uur; van Zondagna middag 4.28 uur tot Maandagmorgen 7.05 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 22 Nov. voorm. 7.47 en nam. 8.22 uur; Maandag 23 Nov. voorm. 8.56 en naih. 9.36 uur. RAVAGE BIJ WOERDEN GEHEEL OPGERUIMD De wissel in kwestie is door den zwaarderen z.g. Engelschen wissel vervangen De vernieuwing van de hoofdsporen, signalen en wissels, welke bij het spoor wegongeluk te Woerden geheel vernield werden, is, naar we in het „Utrechtsch Nieuwsblad" lezen, j.L Woensdag volkomen gereed gekomen. Behalve nieuwe hoofd signalen zijn ook alle signalen weer ge plaatst en in dienst gesteld. De afstand tusschen de herplaatste signalen is echter korter geworden, terwijl de wissel, waarop het ongeluk plaats had, door een zwaar deren, een z.g. Engelschen wissel, is ver vangen. Ook de telegraafpalen, die by het Gngeluk sneuvelden, zyn door nieuwe ver vangen en het telelegraafverkeer is over die lijn geheel hersteld. De seinbrug, die bij het ongeluk werd medegenomen, zal niet meer terugkeeren. Hiervoor zijn nieuwe signalen geplaatst. De schade van het ongeluk wordt door des kundigen op niet minder dan 1 millioen gulden geschat. „HblcL". UIVOER VAN MELKPRODUCTEN. Pogingen om Griekenland als afzetgebied te behouden. De heer Lovink heeft aan den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de voigende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend dat de ex port van melkproducten uit ons land naar Griekenland sedert eenige maanden is .stopgezet aangezien dit land deze produc ten alleen wenscht in te voeren uit lan den, waarmede het of een actieve handels balans of een compensatie overeenkomst heeft, en dat de levering van deze produc ten thans o.a. door Denemarken geschiedt? 2. Is de minister niet van oordeel, dat, gezien de steeds kleiner wordende uitvoer- mogelijkheden van zuivel- en melkproduc ten, alles in het werk gesteld moet worden, dit afzetgebied voor Nederland te behou den? 3. Is de minister niet bereid mede te deelen, welke stappen ter zake reeds zijn gedaan of nog gedaan zullen worden, ten einde tot een spoedig overeenkomst met Griekenland te geraken? LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. DE TOESTAND IN HET VEEHOUDERIJ BEDRIJF. In een vergadering welke het onlangs op gerichte comité van actie inzake kal ver- teelt-beperking gistermiddag te Leeuwar den heeft belegd, is besloten in verband met deze beperking een telegram aan den betrokken minister te zenden. In dit schrij ven, dat onmiddellijk na het beëindigen van de bijeenkomst is verzonden, geeft het comité haar afkeuring te kennen over de kalverteeltbeperking, waarin het comité slechts een benadeeling ziet van het vee houderij bedryf. Men is van meening, dat deze beperking indruischt tegen de practi- sche behoeften tot opbouw en instandhou ding van den veestapel, waardoor zorgwek kende toestanden zijn ontstaan. Het comité van actie verzoekt tenslotte den minister zich persoonlijk op de hoogte te komen stellen van de situatie en spoedig een bezoek te komen brengen aan het ge dupeerd bedrijf in Friesland. DUITSCHLAND KOOPT 230 PAARDEN. De dieren zijn bestemd voor den landbouw. Door bemiddeling van her Nederlandsche Trekpaaroenstamboek worden op het oogen- blik voor Duitsche rekening in ons land 230 koudb.oedpaarden van drie-, vier- en vijfjarigen leefty'd aangekocht, die blijk baar bestemd zijn voor den Duitschen land bouw. Toezicht op deze aankoopen wordt ge houden door de Nederlandsche Rijkscom missie (secretaris de heer Blom, Bureau Nederl. Trekpaardenstamboek te 's-Graven- hage), die met de Duitsche aankoopcom missie de monsterplaatsen bezoekt. Te Winterswijk weruen reeds 34 paarden aangekocht; te Eist weiden van de 42 aan geboden paarden ei 22 afgenomen. De ge middelde prijs is t 460 per stuk. De paarden worden volgende week in Zuid-Limburg af- geieverd en gaan van daar over de grens by Vaals. .Hbld." DE SCHEEPVAARTDIENST VAN AMSTERDAM OP ZUID-AMERIKA. Maatschappij opgericht tot voortzetting van de Kon. Holl. Lloyd. Naar het „Hbld." verneemt, is een defi nitieve beslissing in zake de voortzetting van den door den Konmlijken Hollandschen Lioyd onderhouden scheepvaartdienst zeer binnenkort te verwachten De dienst zal worden voortgezet door een nieuwe N.V., welke dooi Wm. H. Müllex en Co. en de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot Maatschappij zal woraen opgericht en den naam zal voeren „Maatschappij .tot Voort zetting van den Koninklijken Hollandschen Lloyd". EEN NIEUW ARTILLERIE- INSTRUCTIESCHIP. Door den minister van defensie a.i. is opdracht gegeven voor den bouw van een nieuw artillerie-instructieschip, ten laste van het defensiefonds. Het schip zal worden gebouwd bij de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij; de machines en ketels zullen worden geleverd door Stok-Hengelo en de electrische instal latie door de firma De Hoop. Het schip zal een waterverplaatsing heb ben van pl.m. 2100 ton, de snelheid zal on geveer 25 mijn zijn. De bemanning zal be staan uit 4 kanons van 12 c.M. en twee dubbel-mitrailleurs van 40 m.M. De bouwtijd van het nieuwe schip is 27 maan den. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS De centrale propaganda-commissie voor de weldadigheidspostzegels voor het kind deelt ons mede: 1. De serie van vier postzegels, ont worpen door mr. Sjollema, zal verkrijg baar zijn van Dinsdag 1 December tot en met 5 Januari a.s. aan alle postkantoren, bijkantoren en hulpkantoren in Neder land, alsmede bij de 750 plaatselijke co- mité's. Zij blijven 5 jaren geldig. 2. Tegelijk met de postzegels worden, uitsluitend door de comité's, verkocht zeer fraaie gekleurde prentbriefkaarten, te we ten: een nieuwe serie van 5 bloemenkaar- ten door J. Voerman Jr. ad ƒ0.35, en 5 verschillende losse kaarten, ontworpen res pectievelijk door H. Willebeek le Mair, Anton Pieck, J. Voerman Jr., ad ƒ0.07 per stuk. 3. Een groote prijsvraag, waar van de oplossingen moeten zijn gefran keerd met 2 weldadigheidspostzegels van 6 cent, zal omstreeks 20 December worden uitgeschreven. De hoofdprijs werd beschikbaar gesteld door H.K.H. Prinses Juliana; deze prijs be staat uit een geschenk ter keuze van den winnaar. Vervolgens 5 Fongers-tamdems en vele andere prijzen. 4. De reclame-campagne wordt met in gang van heden gevoerd over geheel het land. Van groote medewerking van de pers wordt met voldoening gewag ge maakt. Alle omroepvereenigingen verleenen vol le medewerking. Dinsdagavond a.s. spreekt om 21.35 voor den K.R.O. de directeur-ge neraal der P.T.T., ir. M. H. Damme. Op Dinsdagavond 10 December om 7.15 uur spreekt over beide zenders Zijne Ex cellentie mr. P. J. de Wilde, minister van Binnenlandsche Zaken. Voor het overige raadplege men de di verse radioprogramma's. De reclameplaten, ontworpen door mr. J. Sjollema, zullen voorts het publiek tot koopen opwekken. BIJ REMPROEVEN MOET BIJ VOORKEUR DE CHAUFFEUR ZELF RIJDEN. Instructie aan rijksveldwacht en marechaussee. Vele automobilisten hebben met angst in het hart gezien, dat by het nemen van rem proeven de controletrende ambtenaren soms zelfs achter het stuur gingen zitten, want niemand kent zijn wagen zoo goed als de eigenaar. De A.N.W B. die zich tot de bevoegde autoriteiten gewend had met het verzoek een dergtlijk optreden te be perken tot die gevallei., waarin het noodig is om redenen van veiligheid van het ver keer of door de tegenwerking van den be stuurder, heeft hiermedt succes gehad. De Bond heeft thans van de betrokken auto riteiten bericht ontvangen, dat zij zich ge heel met de zienswijze vereenigen en dat aan de ambtenaren, zoowel van marechaus see als rijksveldwacht, dienovereenkomstig instructie is gegeven. VERBOUWING VOORBURG'S RAADHUIS Grooter crediet noodig. De Voorburgsche gemeenteraad heeft in dertijd 50.000 beschikbaar gesteld voor de verbouwing en uitbreiding van het raad huis. Thans blijkt dat dit crediet onvoldoen de is Daarom vragen B. en W. aan den ge meenteraad alsnog een crediet van bijna 24.000. „Hbld." Mis-week in de Hartebrugkerk te Leiden D'r is een misverstand aan het groeien. Van verschillende zijden merkte ik het. Er zijn er, die meen en, dat deze Mis- week bestemd is voor mcnschen, die wat achter zijn in hun geloofskennis, of die van hun godsdienst niet zooveel (meer) afweten; zoo'n soort ouderwetsche avond school of 'n soort gratis gelegenheid om „bijgewerkt" te worden; zoo, dat iemand, die z'n plichten gewoonlijk doet, eigenlijk net zoo goed kan wegblijven; of misschien nog wel beter doet met niet te komen, om plaats te maken voor zoo velen, die 't wél kunnen gebruiken. Men ziet de liefde is vindingrijk. Neen dat is een fundamenteele mis vatting. Onze Mis-week is voor de heele parochie, voor allen jong en oud, arm en rijk, weinig geletterden en „gestudeerden", werkgever en werknemer, jongens en meisjes, (ook voor oudere jongens van om en de om 20 jaar): niet iets aparts voor Derde Orde, H. Familie, Congregatie, Pa tronaat of wat dan ook 'n Tweede misvatting: Sommigen meenen, dat er 'n soort re traite gegeven wordt, dat ze 'n reeks mis sie-preken gaan krijgen, dat er „van alles" gedaan moet worden. Neen niets van dat alles. Onze Mis-week is een reeks conferenties over het H. Misoffer, 'n werk-week, ik zou haast zeggen 'n soort stud ie-week: we gaan het H. Misoffer leeren verstaan, beter leeren verstaan; we gaan de H. Mis beter leeren bijwo nen: we gaan het hoogste wat we hebben, onzen godsdienst, beter begrijpen, en daarom beter doen béter verrichten. Want dit is de grondoorzaak van ons gebrek aan belangstelling, de diepste grond van onze onverschilligheid, dat we van het H. Misoffer geen tiende part ver staan. 't Is stout gezegd, maarwaar. Als iemand maar één tiende part be greep. dan zou hij geen enkelen dag de H. Mis verzuimen, of nooit de H. Mis bij wonen op een wijze die toch allerminst onder de „goede manieren" kan gerang schikt worden. Ik wil direct toegeven, dat vele lezers méér, en véél meer dan een tiende part ervan begrijpen, maar dat ons practisch geloof te kort schiet: het lééft niet in ons, wat de H. Mis is; wij gelooven en wij weten wat de H. Mis is; maar 't is geen bewust geloof, geen bewust weten en ook, waar wij weten (willen of) durven wij de prac- tische gevolgtrekking niet aan. Ik durf het nog eens te herhalen: We hebben geen idee wat eigenlijk de H. Mis is en daarom is er zoo weinig belangstelling voor; wij begrijpen veel te weinig, wat het Offer eigenlijk is; wij be grijpen veel te weinig van de zinrijke ceremoniën; wat daar aan het altaar ge beurt, het spreekt zoo weinig tot ons. En omdat wij practisch zoo weinig be grijpen van de H. Mis, hebben wc ook een absoluut verkeerd begrip ervan hoe wij de H. Mis moeten bijwonen: We beschouwen onszelf veel te veel als toeschouwer, als eenvoudige toehoorders, die er alleen maar bij hoeven te zijn, die enkel de Mis „hooren", terwijl de priester aan het altaar het eigenlijke Offer op draagt, en de 51020 ook nog iets meer er bij mogen doen. Pater van Clé, de „uitvindei*" der Mis- weken, verhaalt in zijn brochure „Een Mis-week" hoe hij eens iemand, die achter in het portaal stond, vroeg, wat hy eigen lijk kwam doen, en de jongen antwoordde hem, heel teekenend: Wachten tot 't ge daan is. En, eerlijk gezegd, hoeveel van die wach ters tellen wij niet onder onze geloovigen. Want dat „wachten tot 't gedaan is" kan op 20 verschillende manieren gebeuren: of men lui tegen een pilaar aan hangt ach ter in het portaal, op z'n hurken zit, op 'n stoel knielt, in 'n bank heel devoot in z'n boek leest, z'n rozenkrans bidt.... 't is Hoofdpijn, Kiespijn. pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 et. Bij Uw Drogist 74U6 Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 1621 November is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks Rm. 400.000 van de op haar sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechnungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De num mers van deze posten liepen van 95895 96272. Het Sonderkonto is thans geheel afge wikkeld. Aan Treuhaenderkonto-posten is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelf de periode in totaal een bedrag van onge veer Rm. 450.000 met de begunstigden af gerekend. Het hoogste afgerekende volg nummer was 33402/453. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen beloopt op het oogenblik om streeks Rm. 5.9 millioen. Nu het Sonderkonto geheel is afgewik keld, zullen de gelden die uit de Neder- landsch-Duitsche clearing beschikbaar ko men voor de afwikkeling der achterstallige handelsvorderingen op Duitsche debiteu ren, tot nader bericht in hun geheel wor den aangewend voor de afwikkeling van het Treuhaenderkonto-Niederlande. a allemaal: wachten tot :t gedaan is. Neen, als wij naar de H. Mis gaan, dan gaan we naar de Mis, en dan gaan we niet ons morgengebed bidden, dan gaan we niet „even" naar de kerk, omdat we met een noveen bezig zijn, omdat we dien dag tentamen of examen moeten mahen, dan gaan we niet met de beste bedoelin gen en de heiligste intenties van alles doen, behalve de H. Mis bijwonen, neen, als we naar de kerk gaan om het H. Mis offer bij te wonen, dan gaan we ons „even." verdiepen in 't groote gebeuren van Cal- varië, dan gaan we met den priester mee- offeren, dan mogen we ook ons woord gaan meespreken, of bij plechtige gele genheden meezingen. Men versta mij goed: In het voorafgaande heb ik volstrekt geen op- of aanmerking willen maken op degenen, die dagelijks de H. Mis bijwonen; en al weten zij ook practisch weinig van het H. Misoffer degenen, die zoo „ge woon", „op z'n ouderwetsch" de H. Mis bijwonen, doen honderdmaal beter werk dan degenen, die niet komen, en ze heb ben er zeker veel verdiensten van, maar. Ook zij moeten beslist wat meer weten over onzen H. Godsdienst, over het hei ligste en het allervoornaamste wat we hebben in ons H. Geloof; ze hebben recht op wat beters voor hun zieleleven, zij heb ben recht op het beste wat wij geven kun nen. En hoevelen juist van de goemeenen- den, zoeken iets beters, iets hoogers; en omdat zij het beste niet kennen, trachten zij een surrogaat te zoeken in allerlei de voties, gaan wel naar het lof, gaan wel naar St. Antonius of St. Majella, maar het eigenlijke, het allervoornaamste de H. Eucharistie, het Hoogheilig Misoffer, ja wij kennen het, maar we konden er zoo oneindig meer aan hebben. Nog eens, men versta mij goed, ik zeg volstrekt niets van hen, die naar 't lof gaai., die den H. Gerardus Majella, St. Antonius, St. The- resia v. Lisieux vereeren, integendeel, maar Wat het zwaarste is, moet het zwaarste wegen. E. B. PIJLTJESDAG R.K. JEUGDBEWEGING Op Bisschoppelijk voorschrift heeft mor gen de verkoop plaats van de bekende Jeugdpijltjes. Het is genoegzaam bekend, hoe in de zen tijd de jeugdbeweging een kerkelijk en maatschappelijk belang is van den aller- eersten rang; daarom beveelt dit werk zich uiteraard in aller mildheid aan. Wegens de 3 Octoberfeesten was het dit jaar niet nuttig dezen pijltjesdag te hou den op denzelfden Zondag, waarop in de andere plaatsen van ons Bisdom deze pijl tjes verkocht werden. Daarna is de groote Leidsche Missietenloonstelling aanleiding geworden tot een nieuw uitstel. Mogen onze Katholieken morgen na de H. Missen graag hun offertje geven voor dit zoo voorname belang van ons Bisdom. De Katholieke Jeugd aan Christus! VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Zondag 29 November zal de vereeniging „Katholiek Leiden" in alle Parochiekerken de H. Mis laten op dragen om Eerher stel te brengen aan God voor gele den smaad en verachting. Wij verzoeken aan all ejc atholieken van Leiden om dezen morgen ter H. Com munie te gaan voor Eerherstel. Als 29 November zoo wordt ingezet, zal Gods zegen zeker niet uitblijven. Tot slot van dien dag een groote bijeen komst in de Stadsgehoorzaal, waar zal sprekenJ de Weleerw. heer Henri de Gr e eve, Pd., over „De gruwel der ver woesting". Programma's, tevens bewijs van toegang, ad 0.25 verkrijgbaar bij: Wed. Huibers, Haarl.straat; Graalhuis. Hooigracht; A. Langeveld, Aloëlaan 20a; J. v. d. Fluit, Nieuwe Brugsteeg 2: J. H. Buel, Hugo de Vriesstraat 1. AGENDA LEIDEN. Zondag, Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Maandag. Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Dinsdag-, Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Dinsdag. Oprichtingsvergadering afd. Jon geren der R.-K. Staatsparty. Spre ker rector Bots, Kleine Stadszaal, 8.30 uur. De Zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Flim, De Graaff, De Jager, Lahr en Winkler. De Zondagsdienst der huisartsen te Oegstgeest wordt waargenomen door dok ter Varekamp, Tel. 1916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst dei- Apotheken wordt van Maandag 16 tot en met Zonda g 22 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Doedens, Wil'nel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. Wacht niet! tot de laatste dagen voor St. iV icolaas. - Een goede foto heeft een goede af werking nodig. - Bij ons 'is U daar zeker van SLEGTENHORST's FOTOWERKEN Nieuwe Rijn 46 b Teletoon 3010 OPROEP KATHOLIEKE JONGEREN Nogmaals een oproep aan de Katholieke Jongeren van Leiden. Voor hen, die den oproep welke giste ren in de „Leidsche Courant" stond, niet gelezen hebben en voor hen, die geen per soonlijke uitnoodiging hebben ontvangen, herhalen wij onze uitnoodiging voor de vergaderinge, welke Dinsdagavond zal worden gehouden in de Stadsgehoorzaal. Alle katholieke jongens en meisjes van Leiden in den leeftijd van 18 tot 25 jaar worden nogmaals tot die vergadering uit- genoodigd. Geeft gehoor aan onzen oproep en komt in grooten getale. Nadere bijzonderheden voor de verga dering Maandagavond per advertentie in de „Leidsche Courant". Het bestuur der afdeeling Leiden van de R.K. Staatsparty. „ALS DE WINTER KOMT!" komt voor velen armoede, zorg en ver driet. Vele ouders, die hun kinderen het brood- noodige in spijs en kleeding niet kunnen geven. Meermalen hoorden wij ze verzuchten: „ik zal me wel redden, maar die kleine stumpers". Dat is hard.... Gebrek aan kleeding en dekking, te kort aan voedsel. U kunt helpen zonder dat het u een cent kost. Kijkt u eens op zolder of in bergpiaats. Is daar niet iets opgeborgen, dat u hoogst waarschijnlijk toch nooit meer zult ge bruiken. U kon er alleen nog moeilijk afstand van doen! Maar toch wel om uw arme mede-broeders of zusters ter liefde Gods te helpen! Kijk eens bij u rond. Stelt u niet uit, doe het nu! Wij nemen gaarne boodschappen om goe deren af te halen in ontvangst. M. Th. Laken, Kamerlingh Onneslaan 10. Tel. 2938. G. Fleerkamp, Hoogewoerd 136. Vincentiusgebouw, Hoogl. Kerkgracht 32. K.JM.V. „ST. PETER KANIS". Morgenavond zal in de drie zalen van „Zomerzorg" een dansavond gegeven wor den voor introducees en leden (ingang restaurant). De Soiree vangt te 8 uur aan Een avond onder goede leiding met goede muziek engezellige sfeer. Kaarten voor leden en introducees zyn verkrijgbaar aan het. Secretariaat Boter markt 26 en des avonds aan de zaal. Tentoonstelling Rhijngeest, Endegeest en Voorgeest. Onder verwijzing naar de daarop be trekking hebbende advertentie in ons blad, vestigen wij de aandacht op de jaarlijk- sche tentoonstelling met verkoop van de door de patiënten van Rhijngeest, Ende geest en Voorgeest vervaardigde artikelen, welke Maandagavond a.s. om 7 uur zal worden geopend. Tot deze tentoonstelling heeft men vrijen toegang. Men vindt er een groote verschei denheid fraaie- en nuttige handwerkarti- kelen. speelgoederen, huishoudelijke- en kunstnijverheids-artikelen enz. tegen zeer billijke pry zen. Wij wekken gaarne tot een bezoek op. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving. 6845. „De Nieuwe Boekhandel", Leiden Turfmarkt 2. Boekhandel en leesbibliotheek. E.: J. W. Jansen Schoonhoven, Oegstgeest. Opheffing. 6680. R. Ravestein. Lei den, Vondellaan 40. Makelaar en bouwkun dige.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2