DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Duitsche duikboot gezonken 28ste Jaargang ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 No. 8579 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pei week2.50 per kwartaal By onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, by vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cenl per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. i Laster en kwaadspreken. Laster en kwaadspreken zijn zonden ook in de politiek. Een eenvoudige waarheid; de herinne ring daaraan is echtei niet teneenenmale overbodig! Ten onzent heeft de ontaarding nog niet zoo diep in den politieken strijd ingevreten, als men dat elders kan waarnemen. In Frankrijk heeft zich nu pas weer dat ver schijnsel van laster en kwaadspreken op allerdroevigste wijze gemanifesteerd. Men heeft gelezen van den tragisehen dood van Minister Roger Salengro, burgemeester van Rijssel. Nu heeft naar aan aanleiding van dezen dood de Aartsbisschop van Rijssel, Kardi naal Lienaart, een proclamatie uitgevaar digd, waaraan wij hier het volgende ont leen en: „De tragische zelfmoord van Roger Sa lengro heeft groote beroering teweegge bracht in alle harten. Ook wij kunnen daar bij niet onverschillig blijven. Wij gevoelen de diepste smart om aeze daad, waardoor een ziel, gedreven door moreel lijden, de groote wet van God uit het oog verliest, en zich vrijwillig in de eeuwigheid heeft gestort. Wij betreuren het dat laaghartige en hartstochtelijke aanvallen tot deze daad hebben geleid. Het is onze plicht om telkens weer er aan te herinneren, dat in de politiek niet alles geoorloofd is; dat laster en kwaadspreken zonden Zijn, die door God worden veroordeeld, en dat men geenszins het recht heeft zich van alle mogelijke middelen te bedienen, om zijn doel te bereiken. Een'soort pers die er een specialiteit van maakt om steeds te lasteren, kan niet chris telijk genoemd worden. Wij verfoeien zooiets in naam van Hem, die ons voorschrijft zelfs onze vijanden te beminnen, en wel te doen aan die ons haten of vervolgen. De Katholieke Kerk kan zich niet ver eenigen met dergelijke polemieken tegen personen, in wie zij zielen ziet, die door het bloed van Christus werden vrijgekocht. Wij stellen ons boven de hartstochten, die de edelste gevoelens der menschen dooden en de geesten verblinden". Aldus Zijne Eminentie Kardinaal Lienaart Het verschijnsel van laster en kwaad spreken in de politiek heeft, zooals wij reeds opmerkten, in ons land niet zulke groote afmetingen aangenomen, als elders er is een groot verschil onder dit opzicht in ons voordeel. (Wij mogen dat gerust con- stateeren). Maar toch is er ook bij ons reden voor ongerustheid op dit gebied. Er móeten ook hier ergeilijke feiten van las ter en kwaadspreken in de politiek worden geconstateerd! Wij wezen dezer dagen op een hoogst ergerlijk feit weerzinwekkend voor ieder, wiens fatsoens-begrip van politiek niet is afgestompt! Over het hier bedoelde feit laten wij ook hieronder een meening hooren. WAT ANDERE BLADEN ZUIVERING. De Avondpost schrijft: „Wij hebben onlangs zonder er veel uit te citeeren (wij hebben er ook zoo over gedacht en ook heel weinig geciteerd. Red. L. Crt.) gewag gemaakt van de brochu re van zekeren heer Wessels tegen de N.S.B. Thans is er een contra-brochure versche nen, geschreven door.... zijn gescheiden vrouw. Fraaie strijd! Vooral wanneer men weet, dat die con- De wereld in vogelvlucht De strijd in Spanje schijnt gisteren vrij wel geheel tot stilstand te zijn gekomen, 't Is te koud om te vechten. Men zou juist het tegenovergestelde verwachten, want waar flink gevochten wordt, gaat het er „heet" naar toe. De Spanjaarden kunnen echter blijkbaar niet tegen de kou, alhoe wel het toch in het hoog gelegen binnen land 's winters vrij koud'kan zijn voor een zoo Zuidelijk gelegen land. Overigens beginnen zich allerlei inter nationale verwikkelingen voor te doen, o.a. met de kwestie der blokkade. Franco wil een paar havensteden blokkeeren, maar komt daardoor in conflict met de buiten- landsche mogendheden. Franco's regeering is nog niet erkend door de meeste mogend heden en derhalve heeft hij geen recht om buitenlandsche schepen aan te houden. Om een conflict evenwel te vermijden zoekt men naar een uitweg, die gevonden zou kunnen worden in de erkenning van de nationalisten als oorlogvoerende partij. Naar verluidt zou Engeland daartoe waar schijnlijk overgaan. Voorts heeft Italië reeds een duidelijke waarschuwing gericht tegen Rusland om geen roode basis te vestigen in Catalonië. Weliswaar is de waarschuwing slechts ver vat in een artikel van de Giornale d'Italia en heeft men in „welingelichte" kringen te Rome verzekerd, dat dit artikel geen of ficieel karakter draagt, maar in een land als Italië schrijft het bovengenoemde blad geen artikelen zonder instemming van hoo- ger hand. Officieel zegt Italië niets, maar je hoort hem brommen. VAN DE BEMANNING KONDEN TWAALF LEDEN GERED WORDEN. Acht personen vermist. Vrijdagmorgen is de Duitsche onderzee- ,er U. 18 van het duikbootflotille „Weddi- gen", bij een oefening in het torpedoschieten in de Luebecker Bocht tengevolge van een aanvaring gezonken. Van de uit twintig leden bestaande be manning konden twaali gered worden. Geen van allen verkeeren in levensgevaar. Acht man worden vermist. Er bestaat geen hoop meer hen te redden. Voor de berging van het schip en de vermisten zijn de noodige maatregelen genomen. „GODSDIENST IS ONZE GROOTSTE VIJAND". Stalin's toespraak tot het Roode Leger. Door de Sovjet-radio-zenders is een re devoering uitgezonden, die Stalin voor het Roode Leger heeft uitgesproken. Hierin verklaarde de Sovjet-dictator: „Wij beschouwen iederen godsdienst als onzen grootsten vijand. De strijd tegen den gosdienst moet onverminderd voortduren. Er kan geen verdraagzaamheid tegenover den Godsdienst bestaan, daar deze begin selen lijnrecht in strijd zijn met de onzen". tra-brochure (die met opzet, ook uiterlijk, dus bedrieglijk, als een tweede brochure van den heer Wessels wordt voorgesteld) niets anders bevat dan een schets van het particuliere leven van dien heer. Wij mengen ons hier niet in, doch hoe bedenkelijk is, in die kringen, het peil van den openbaren strijd aan het dalen. Wij weten niet, of de heer. Wessels in alles wat hij schreef, gelijk heeft. Wij we ten alleen, dat zijn brochure zakelijk niet is weerlegd, en dat hij dus gelijk kan heb ben, ook al zou die' tweede brochure geheel en al juist zijn. Overigens wensohen wij ons met dezen onverkwikkelijken en cnsmakelyken strijd niet te bemoeien. Maar of dit nu de zui vering is van de politiek en van ons volks leven?" BINNENLAND PRINSES JULIANA EN PRINS BERNARD OP SOESTDIJK. Gistermiddag omstreeks kwart voor drie arriveerde Prinses Juliana, vergezeld van freule de Brauw, geheel onverwachts per auto van het Loo ten paleize Soestdijk. Eenige minuten later arriveerde Prins Bernhard eveneens per auto uit de rich ting Amsterdam, vergezeld, van architect ir. J. de Bie Leuvelink Tjeenk, aan wien het maken van een plan voor in de naaste toekomst in het paleis aan te brengen veranderingen is opgedragen. Tijdens een rondgang door het paleis wérden de ver schillende plannen ter plaatse besproken. Deze zullen aan de Koningin worden voor gelegd. Omstreeks kwart voor vier vertrokken de Prinses en de Prins in den auto van laatstgenoemde in de richting van het Loo. HET PRINSELIJKE PAAR TE ZEIST. Gistermiddag om kwart voor vijf heb ben Prinses Juliana en Prins Bernard een onverwacht bezoek gebracht aan Zeist, teneinde een visite te maken bij de familie van jhr. jnr. F. v. d. Poll, waar den laat- sten tijd ook freule van de Poll verblijft, die hofdame bij wijlen Koningin Emma is geweest. Het nieuws ging spoedig door het plaatsje, met het gevolg, dat weldra een groote menigte was samengestroomd, die het jonge paar geestdriftig heeft begroet. De pogingen van de politie om wat ruimte te maken voor Prins Bernhard's Ford wa ren vrijwel vruchteloos. DE VERSIERING VAN DEN HAAG Bij het huwelijk van de Prinses Het spreekt vanzelf, dat alle mogelijk heden, die zich bij verlichting en versie ring van Den Haag voordoen, vooral op den weg dién de bruidstoet op 1 Januari zal volgen, zullen benut worden. Het „open gedeelte" van de Plaats, Vijverdam en Buitenhof staat onder de zorgen van de gemeente en het overige „gebied" (bijv. de omgeving van. paleis, stadhuis en Groo te Kerk) onder die van particulieren- Met de versiering van het stadhuis is de heer van Zeggeren belast. Daarentegen wordt de Groote Kerk niet versierd, omdat dit in strijd wordt geacht met het karakter van het gebouw. Over een illuminatie van den toren is nog geen beslissing genomen. Bij alle plannen, welke thans voor de versiering en verlichting van den weg dien de bruidsstoet zal volgen, bestaan, is er ter dege rekening mede gehouden, dat zoowel het verkeer als het uitzicht niet dienen be lemmerd te worden. Het oprichten van eerebogen in de Heulstraat, om een voor beeld te noemen, is niet mogelijk, zonder een veilig verkeer te belemmeren. Daarom zullen de huizen van deze straat aan weers zijden van glazen transparanten voorzien en met slingers van groen en bloemen ver bonden worden. Op de plaats nu zal een waaiervormige decoratie worden toegepast met het standbeeld van Johan de Witt als middenpunt. Wie het voorrecht heeft ge had, dit plan op, teekening te hebben, moet wel groote verwachtingen omtrent zijn ef fect koesteren. Men weet, dat het vorste lijk bruidspaar na de kerkelijke inzege ning langs een omweg naar het paleis Noordeinde zal terugkeeren. Versiering en verlichting van den weg, welken voor dezen rit is uitgekozen en bekend is, heeft dus ook de bijzondere aandacht van het co mité. De versiering en verlichting van Plein 1813 (ook het monument wordt verlicht) komt geheel voor rekening van de ge meente. De gevels van de deftige patriciërs huizen in de Alexanderstraat zullen met combinaties van kleuren uit de familiewa pens der bewoners worden gedecoreerd. Aan de uitmondingen van deze straat (Ja- vastraat en Parkstraat) en op Plein 1813 zullen ruw gevlochten teenen bloemen manden ter breedte van anderhalve meter en twee meter boven den grond van de versiering deel uitmaken. Tenslotte zij nog medegedeeld, dat de overwegende kleuren van den bruidsweg groen en goud zijn, gecombineerd met de Oranje- en Lippische kleuren en het Nas- sau-blauw. Het beeld van het overige stads gedeelte Historische „kernpunten" van den Haag zijn zonder twijfel de Vijverberg, de Vij- verdam en het Lange Voorhout, al maken zij op 7 Januari geen deel van den ko ninklijken weg uit. Op den Langen Vijverberg worden ver sieringen van groen .en bloemen tusschen de boomen, aan weerszijden van den ry- weg, aagehracht. Aan- de zijde van den Vijverdam worden, lichttorens geplaatst i en naar alle waarschijnlijkheid, komt er midden in den vijver een lichtfontein. De parlementsgebouwen worden van Rijkst wege verlicht. Op het Lange Voorhout zal een illuminatie worden toegepast, welke van de traditioneele en veel becritiseer- de gekleurde ballonnetjes zal afwijken. Wat dan wel? Er zal een dubbele haag van hooge masten worden opgericht, welk een diffuus licht (men zou van lichtkransen kunnen spreken) zal verspreiden. In de Sophialaan zal de illimunatie een speciaal karakter dragen en wel door toe passingen van gasvlammen op schalen. Voorts ligt het in de bedoeling om ook die gedeelten welke niet tot de binnenstad gerekend kunnen worden, door buurt- en wijkcommissies tedoen versieren en ver lichten. Zonder eenige aanspraak op volledigheid te maken, moet voor het oogenblik met dit overzicht van de plannen worden volstaan. PARK BIJ PALEIS SOESTDIJK ZAL MET BLOEMBOLLEN BEPLANT WORDEN. Door Hillegomsche arbeiders. Door de Algemeent Vereeniging voor Bloembollencultuur was door bemiddeling van den burgemeestei van I-Iillegom het aanbod gedaan om het park bij het paleis Soestdijk met bloembollen te doen beplan ten. Heden kwam bericht bij den burge meester binnen, dat Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard dit aanbod in dank aanvaarden In verband met den reeds ge vorderden planttijd wordt onmiddellijk met de werkzaamheden begonnen. Het hoofd bestuur van de vereeniging is gisteren op Soestdijk geweest ter bespreking van de plannen. Het werk zal in hoofdzaak ge schieden door Hillegomsche arbeiders; de bollen worden voor het grootste deel door Hillegomsche bloemisten geleverd. „Tel." ROTTERDAM LEENT 23 MÏLLIOEN. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisterenmiddag in een spoedeischende ver gadering met algemeene stemmen het voor stel van B. en W. goedgekeurd tot het aan gaan van een onderhandsche leening ten bedrage van 23 millioen gulden. AMSTERDAM LEENT TIEN MILLIOEN. Als resultaat van door B. en W. van Am sterdam gevoerde onderhandelingen ont ving het college van den directeur der Rijks postspaarbank een aanbieding tot het, op aannemelijke voorwaarden, op onderhand- sche schulbekentenis verstrekken van een geldleening, groot f 10.000.000, af te lossen in 40 gelijke jaarlijksche termijnen. Bij den aanvang van dé gisteren gehouden raadszitting heeft de burgemeester een voorstel om in den geest een besluit te nemen, aan de orde gesteld. Zonder hoofde lijke stemming heeft de raad de voordracht aanvaard. NEDERLANDSCH LUCHTVAART INSTITUUT. Opening door den Minister van Waterstaat. De Minister van Waterstaat, Z. Exc. jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude heeft van middag te drie uur het Nederlandsch Luchtvaart Instituut officieel geopend. Deze plechtigheid géschiedde in „Pays Bas" te Utrecht, dat naast het vroegere stedelijke gymnasium is gelegen, waarin thans het Nederlandsche Luchtvaart Insti tuut is ondergebracht. Reeds in begin October was dit gebouw feitelijk in gebruik genomen en waren de lessen er begonnen. Men is in Utrecht dan ook reeds eenige weken vertrouwd ge raakt met een vlotte donkerblauwe uni form en een platte pilotenpet, waarop de letters N. L. I. verkondigen, dat de drager hoopt binnen niet al te langen tijd een loopbaan als vlieger in te zetten. Het Nederlandsch Luchtvaart Instituut is namelijk voor de luchtvaart, wat zee vaartscholen zijn voor de scheepvaart. Het instituut leidt op voor radio-telegra fist, werktuigkundige en aanverwante vakken, geeft cursussen over speciale on derwerpen, terwijl sport- en zweefvliegers er het eerste inzicht in de geheimen der luchtvaart kunnen opdoen. Sommige, leer lingen ontvangen een theoretische voor opleiding voor de militaire luchtvaart, ge combineerd met de opleiding voor het rijksexamen voor navigator le of 2e klasse. Na het einde van deze studie wordt de leerling door het instituut voorgedragen voor de opleiding te Soesterberg of De Kooy. De K. L. M. heeft reeds belangstelling voor deze luchtvaartschool getoond door eenige van haar candidaat-verkeersvlie- gers, opgeleid aan de zeevaartschool te Amsterdam, specialisten-cursussen te Utrecht te laten volgen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De strijd in Spanje ligt vrijwel stil wegens slecht weer. (2de blad). Volgens Duitsch standpunt treedt de oude acte van Mannheim voor de Rijnvaart niet weer in werking. (2de blad). Wordt een Nederlander opvolger van Lester als Volkenbcnds-commissaris over Danzig. (2de blad). Rusland vraagt opheldering te Tokio over de DuitschJapansche overeenkomst. (2de blad). Duitsche duibkoot gezonken. Acht ver misten. (1ste blad). BINNENLAND. Leeningen van Amsterdam en Rotterdam (lste blad). De versiering van Den Haag bij het vor stelijk huwelijk, (lste blad). ALG. VEREEN, v. BLOEMBOLLEN CULTUUR. Kort verslag vergadering hoofdbestuur Bloembollencultuur. De vergadering was in hoofdzaak gewijd aan de voorbereiding van de eerstvolgende algemeene vergadering, waarvan de datum werd bepaald op Maan dag 21 December a.s. De beschrijvingsbrief werd vastgesteld en daarop geplaatst het voorstel der afdeeling Heemstede tot op richting van een economische afdeeling. Als begin van uitvoering van dit. door de 179e algemeene vergadering aan het hoofdbe stuur in onderzoek gegeven voorstel," wordt thans voorgesteld over te gaan tot instel ling van een boekhoudbureau; het praead- vies, waarin de werkwijze van deze nieu we instelling volledig is weergegeven, wordt vastgesteld. Ten einde uitvoering te geven aan het voorstel om tegelijk met deze reorganisa tie tot een verlaging van contributie over te gaan voor de groepen leden die in de laagste contributieklasse zijn ingedeeld, worden de wijzigingen in de betreffende artikelen van het huishoudelijk reglement ontworpen, welke voorstellen een geheel zullen vormen met een voorstel tot weder instelling van een beursentree, uit de in komsten waarvan de mindere ontvangsten, die van de contributie-verlaging het ge volg zouden zijn, worden gecompenseerd en gelden beschikbaar komen voor noodza kelijke onderhouds-werkzaamheden aan het gebouw. Indien deze voorstellen worden aangenomen, zal een aanwas van het le denaantal kunnen worden verwacht en te gelijk de finantieele positie der vereeniging niet worden verzwakt. De, in overeenstemming met deze voor stellen, ontworpen begrooting 1937 wordt daarna behandeld en met de toelichting op de posten vastgesteld. Besloten wordt om onmiddellijk na het verschijnen van den beschrijvingsbrief een bespreking te houden met de voorzitters der afdeelingen teneinde hen voor te lich ten over de bijzonderheden van de hier- bovengenoemde voorstellen ter voorberei ding van de behandeling ervan in de afdee lingen. Omtrent de overige behandelde punten kan worden meegedeeld, dat goedgekeurd werden eenige voorstellen van de sub-com missie voor Gladiolus ten doel hebbend de eischen te verzwaren waaraan inzendingen van nieuwe variëteiten 'moeten voldoen die beoordeeld worden voor de diverse getuig schriften der vereeniging. Instemming werd betuigd met de voorge nomen uitzending van een deputatie naar de conferentie te Washington ter verdedi ging van de Nederlandsche belangen bij het behoud van den onbelemmerden invoer van onze producten in de Ver. Staten van Noord-Amerika. Besloten werd de medewerking der leden in te roepen voor de uitvoering van het denkbeeld om door het Centraal Bloembol len Comité namens het bloembollenvak aan te bieden een beplanting met bloem bollen van de tuinen van het Paleis Soest dijk, als huwelijksgeschenk aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard. Na afdoening van allerlei zaken volgde slui ting.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1