nederl. r.k. Volksbond ZATERDAG 21 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT üERDE BLAD - PAG. 10 IMTERPAROCHiEELE BEN JE ER BANG VOOR? Je bent zeker niet bang voor de tram, als die langs je heen glijdt. Net zoo min voor een auto op een behoorlijke afstand. Want je bent zoo gewend aan het geraas en gewoel van de altijd gehaaste wereld, dat je de euvels van al die herrie niet eens bemerkt. Bovendien heb je eenige voorzorgen ge maakt en mensohen, die veel tusschen de wielen zitten, hebben hun leven verzekerd. Hoewel zoo'n levensverzekering een gek ding is, want het baat je pas als je dood bent. Wat een zorg voor het leven, wat een zorg voor het lichaam. Is dat dan fout? Heelemaal niet en zelfs tot op zekere hoog te gewenscht. Want, zegt het maar eerlijk, je bent bang voor een ongeluk, bang voor kouvatten, bang voor een wondje. Maar zeg eens, jij jonge kerel, ben je dan niet bang voor je ziel? Zijn voor dat edelste, dat God je gaf, niet de allerbeste waarborgen noodig? En tochHet stormt in je ziel of het brandt in je geweten en je voelt, dat de bekoring je nadert. En dan de branding in zonder gebed? En dan het vuur tegemoet zonder God en zonder Maria en St. Jozef? Dan weet je van te voren, dat het mis loopt. Dus je grijpt het goede aan om het kwade te overwinnen. Zóó betaamt het den Christen! Maar tochwaarom sluit je geen le vensverzekering voor je ziel, althans waarom grijpt je geen waarborgen aan? De beste waarborgen vindt je in een re traite. Daar wordt alles gecontroleerd mèt Christus, daar wordt alles hersteld in Christus, daar wordt ge strijdbare mannen vóór Christus. Zeker kost dat strijd en moeite. Ben je er bang voor? Denk dan aan je plicht als christen en ga mee met de Kerst- retraite. En inplaats van angst komt er enthousiasme. S. M. DISTRI£TSNIEUWS. Maandag 23 Nov. spreekt in het Gezel- lenhuis te Leiden pater E. v. d. Snoek O.F. M. Ook nu weer kunnen de leden uit de dorpen komen. Donderdag 26 Nov. wordt in Leiden een vergadering gehouden voor de samenstel ling van een biljart-competitie en een ta- feltennis-mopetitie. De afgeavradigden daar voor dienen half negen aanwezig te zijn. Donderdag 3 Dec. vergadert de algemee- ne commissie voor de tentoonstelling in '37. De comm.leden houden dus dien avond vrij. Toezending der agenda volgt binnenkort. Roelofarendsveen maakt aan belangheb benden bekend, dat tot Secret, van het Comm. gekozen is de Gezel Jac. Straathof Wz., B. 319. „DE GRUWEL DER VERWOESTING". Dit is de titel van de rede, welke de Weleerw. heer H. de Greeve Zondag 29 Nov. in de Stadsgehoorzaal zal houden. Kaarten voor die bijeenkomst zijn voor onze leden a 25 cent verkrijgbaar bij den huismeester. „WE KOMEN D'R WEL". Dit is den titel van onze nieuwe revue, samengesteld door eigen krachten, zooda'c we met recht mogen zeggen: echt Gezel- lenwerk. Het is trouwens d e revue, omdat de opvoering verband houdt met het gou den Stichtingsfeest van onze vereeniging. Alle krachten gaan nu geconcentreerd worden op deze revue. Tooneelisten, musi ci en zangers, alsmede verschillende figu ranten gaan eerstdaags aan het werk. Houdt vast den dienenden Kolpingsgeest, dan wordt ook deze revue een gezond succes in ons feestjaar 1937. In '32 was het in waarheid „We zijn d'r nog niet". Maar nu.... „We komen d'r wel". Daartoe werkt ieder "gaarne mee! DE TWEEDE ONTWIKKELINGSAVOND. Maandagavond om half negen worden alle leden wederom verwacht in het Gezellen- huis. Pater E. v. d. Snoek O.F.M. spreekt dan over: „Het levensbeginsel der maat schappij". Gehuwden en Gezellen, gij als Kolpings- zonen behoort deze voorlichting goed in u op te nemen. De wereld heeft vele dwaze theorieën en daartegenover moet gij staan, klaar tot den aanval. Aanvaardt deze ge zonde en eerlijke voorlichting. De tijd eischt het. ASPIRANTEN-CURSUS. Vrijdagavond en Zondagmiddag zijn we derom de lessen. Verzuim zonder werkelijke reden kan natuurlijk niet aanvaard worden. Daarom moeten allen op tijd aanwezig zijn. JONGEREN EN POLITIEK. Nu de R.K. Staatspartij ook in Leiden de jongeren gaat organiseeren zullen onze Ge zellen hun medewerking zeker verleenen. Wij herinneren hen aan hetgeen onze vice- Praeses in de jongste vergadering heeft gezegd, n.l. dat de jongeren het werk van de ouderen zullen moeten overnemen. Daar toe is vorming en opleiding noodig. En dat geeft u een z.g. jongeren-afdeeling. Moge elkeen zijn taak begrijpen en as. Dinsdagavond present zijn in den foyer der Gehoorzaal. DE HUISVLIJT- EN VAK TENTOONSTELLING. Er was j.l. Maandagavond zoo weinig be langstelling, dat je aan eenig succes zou gaan twijfelen. Maar de secretaris had de blijde mededeelmg, dat bijna 30 Gezellen er aan meedoen. Daarbij komen nog deel nemers uit het district, zoodat op redelijk succes gerekend mag worden. Afgesproken werd o.a., dat een circu laire aan de deelnemers zal gestuurd wor den, waarin alle redelijke vragen over het in te zenden werk voorkomen, welke na tuurlijk beantwoord worden. De twee afdeelingen worden geheel zelf standig ingericht en komen bij de samen stelling onder leiding van een daarvoor geschikt persoon. Wel mag iedere inzender omtrent het plaatsen van zijn werk advies geven en wenschen uiten. Een kundige jury wordt samengesteld, waarbij zoo noodig nog personen voor meer vakkundige beoordeeling gevoegd kunnen worden. De werkstukken moeten Vrijdag 19 Febr. ingeleverd worden en alles wordt verze kerd. Overigens geeft de commissie alle in lichtingen. De samenstelling der plaatselijke com missie is: J. Vuurpijl, voorzitter; J. W. Vreeburg, secretaris; C. Bilderbeek, W. Roelands, F. de Jong en H. Klein, leden. Ter verduidelijking herinneren wij" er aan, dat deze tentoonstelling samenvalt met de bloemententoonstelling en dat alles ge houden wordt in de zalen van „De Burcht" op Zaerdag 20 en Zondag 21 Februari. Over het geheel staat een algemeene commissie, waarvan de Vive-Praeses en de Senior van Leiden resp. voorzitter en se cretaris zijn. T.T.C. „VAN NISPEN". Wanneer wij hier een nabeschouwing ge- van over den wedstrijd tegen de T.T.C. van Sassenheim, dan beginnen we met Sassen- heim te feliciteer en met de verdiende over winning. Een verdiende overwinning is dit zeker, omdat uit de geheele wedstrijd bleek, dat deze spelers onze meerderen waren. Onze leden kunnen hieruit leeren, om nu meer te gaan trainen en niet altijd en alleen partijen te spelen om maar te probeeren van zijn tegenstander te winnen. Het eerste zes-tal, met één invaller, ver loor met 75. Het tweede, spelend met 4 spelers, ver loor met 71. De dubbelspelen werden verloren met 3—1. Zooals men ziet heeft Sassenheim dus alles gewonnen. Dat wij verloren vindt op de eerste plaats zijn oorzaak in het verkeerd serveeren. Men moet namelijk buiten de tafel (tenminste 10 c.M.), tusschen de verlengde zijlijnen, serveeren en niet, dit is de fout van velen van ons, boven de tafel. Gedurende het spel mag men niet op de tafel steunen, of de tafel met het racket aanraken indien dit niet noodzakelijk is. Voor kleine personen kan het bijv. voorko men, dat zij wel eens op de tafel moeten steunen. Onze spelers moeten vooral voorzichtig zijn voor met effect gespeelde ballen. Een bal, met een bepaald effect gespeeld, moet men met tegeneffect beantwoorden, indien men dit kan. Voor beginnende spelers is het beter ge heel zonder effect te spelen. Onze spelers moeten zich vooral ook aanleeren om afwisselend kort en lang spel te spelen. Men kan, lang spel spelend, zijn tegenstander overbluffen door een onver- wachtschen harden kort gespeelden slag. De voornaamste fout is wel, dat men ge durende het spel zijn ballen niet richt. Waai men de bal op richten moet, is de witte lijn op den rand van den tafel. Nu richten we op den rechter, dan weer op den linker hoek van den tafel. Laten we hopen, dat deze kleine aanwij zingen over het spel voor onze leden een aanleiding zullen zyn, om nu eens geducht te gaan trainen om een mooi sportief spel te verkrijgen. Op de patent-canapé die u mij ge leverd hebt, kan ik niet slapen. Neemt u mij niet kwalijk, meneer, maar wij verkoopen deze meubelen reeds twintig jaar. Nu, en houdt u mij misschien voor een beginneling? Ik slaap reeds 65 jaar PLAATSELIJKE CENTRALE ARBEIDERSBEWEGING KATHOIEKEN WAAKT! Katholieken wilt niet slapen, Houdt toch, meer dan ooit de wacht! Weet ge wel dat tegen Christus Wordt gestreden dag en nacht? Overal en overschrokken Dringen Zijn vervolgers door, Brengen velen door beloften En hun leer op 't slechte spoor! Waarom zouden wij niet werken Even hard en kloek als zij? Maar dan vóór Gods eer en Kerke, Daarvoor leven, sterven wij! Ja wordt Rome z< vervolgd, 't Is, omdat men haar benijdt, 't Is, omdat de Rots van Petrus Staat, na eeuwenlangen strijd! Mogen and'ren triompheeren Naar men meent, soms langen tijd, Weet het wel, dat God blijft heerschen Nu en in de Eeuwigheid! Katholieken blijft U scharen Rond het Opperhoofd der Kerk Die, gesticht door Christus zeiven. Staat onwrikbaar vast en sterk! IS DAT ZOO. De eerste ontwikkelingsavond, gegeven voor de R.-K. werkloozen, stond in het tee- ken van groote belangstelling. Als bezoe ker van dien avond stond ik er paf van. De zaal was te klein om allen een be hoorlijke zitplaats te verschaffen. En, dan ga je bij je zelve denken: „Wat zijn de oorzaken, dat deze avond zich in zoo'n druk bezoek mocht verheugen?" „Is de juiste snaar getroffen"? Ik ging aan het piekeren. Wat werd er aien avond gegeven: le. een film, 2e. de voorzitter de heer Nij- huis sprak; 3e er was muziek; 4e. de gees telijk adviseur, prof. A. Cleophas, stak de menschen een riem onder het hart en ten 5e men kreeg een sigaar, van een meter lang, in de wandeling genoemd een hei paal. Ik philosofeerde verder. Neen, door die heipaal kon de belang stelling niet zóó overweldigend groot ge weest zijn, deze kan hoogstens gediend hebben om de zaal in den rook te zet ten. Men merkte mij op: „Dat is om de nieu we luchtkokers te probeeren!" Enfin, „waar het rookt, daar is het warm", zei Uilenspiegel. Nu het zal wel wat geholpen hebben, maar of het afdoende is geweest, ja, dat kon bij een zoo'n verwoeden aanval van rooklustigen moeilijk geconstateerd wor den. Intusschen dient opgemerkt te worden, dat het bestuur door de verandering, die nende tot verbetering van den rookuitlaat, stappen in de goede richting heeft gedaan, om van de zaal te maken, wat er in de gegeven omstandigheden van te maften was. Maar ja, ik had het over den ontwikke lingsavond maar niet over de zaal. Er was een film, waarbij een piano-man uit zijn instrument tonen deed opklinken, in overeenstemming met het vertoonde. Men noemt dit, ben ik welingelicht, illu- streerende muziek. Aller oogen waren ge richt, neenniet op Kwatta, maar op de film, terwijl de ooren gestreeld wer den door muziek. Het was doodstil en geen dissonant werd gehoord. Was dit de oorzaak van de overweldigen de belangstelling? Het is mogelijk, maar toch.... neen.... ik kan het niet gelooven! Ik geloof, dat de oorzaak dieper moet liggen, want anders zou ik me in de men taliteit van de Volksbonders toch eenigs- zins moeten vergissen. Maar wat moet het dan wel geweest zijn? O ja, de voorzitter heeft, als een echte spreker van den katheder gebruikt ge maakt, en vanaf die plaats een babbeltje gehouden tot zijn menschen. Heel gemoedelijk en vertrouwelijk wa ren de woorden, die van zijn lippen vloei den. Bij de aanwezigen had hij een aandach tig gehoor en.niemand interrumpeerde! Wat hij mededeelde? Wel hij maakte bekend, dat voor de werkloozen, evenals andere jaren, de groote zaal wederom werd opengesteld voor ontspanning. Niemand was daar tegen, enwie zwijgt stemt toe. Alzoo met algemeene stilzwijgendheid goedgekeurd. Dat was dus in orde. Maar toen kwam het!?Neen, niet de oorzaak van de groote belang stelling. Er werd bekend gemaakt, hoe men zich in de zaal te gedragen had. Een heele li tanie. Het vertrouwen werd daarbij uitgespro ken, dat allen zich daaraan zouden hou den. Dat zal wel, want een vriendelijk woord vindt altijd een goede plaats! Zoo is het me ten minste altijd geleerd! Nu, ik geloof wel, dat allen zich aan de dagorde zullen houden en mede zullen werken, om van de bijeenkomst in de groo te zaal werkelijk te maken een ontspan ning; een verzachting van het leed, dat men noemt: „werkloosheid". Maar, met dit al heb ik mij nog geen conclusie kunnen vormen van de vraag: „Vanwaar die groote belangstelling?" Of zou het kunnen zijn, dat allen geko men 2ijn om den geestelijk adviseur, prof. A. Cleophas, te beluisteern? Uitgesloten is zulks niet, want die zijn betoogtrant kent weet, dat van zijn woor den een invloed uitgaat, die de climax kun nen vormen van den avond. Inderdaad, wij meenen, dat dien avond zijn imponeerend woord een gróóte kracht had. Hoe schilderde hij de ernst van deze tijden, hoe werkte hij op het vaderhart enu hoe benadrukte hij het, dat men, on danks Piles, vertrouwen moet blijven stel len in Hem, den Schepper van hemel en aarde. Wat een heerlijke uitbeelding gaf spre ker cns van het geestelijk goed, dat wij als Katholieken bezitten. Ja dct was mooi, dat was schoon! Toen hij zijn goedvol uitgesproken rede beëindigd nad, werd de stilte verbroken! Een daverend applaus brak los! Ja het stond voor mij vast, dit was de clou van den avond geweest! Met ceze wetenschap ben ik naar huis gegaan, het vertrouwen in de Volksbon ders is daardoor in mij gesterkt. Dit is mijn conclusie: „De belangstel ling voor de geestelijke verdieping wint meer en meer veld". Vandaar dus de groote belangstelling. Aan u te bewijzen, dat mijn zienswijze juist is!!! EVEN VRAGEN WE UW AANDACHT.... voor hetgeen de geestelijk adviseur, prof. A. Cleophas, gezegd heeft in de groote Stadsgehoorzaal over de ontwikkelings avonden, georganiseerd doör den R.-K. Volksbond, afd. Leiden, voor de leden in dit winterseizoen. In die zaal, het was ter gelegenheid van de herdenking van het 42-jarig bestaan, maakte de geacht spre ker een vergelijking met de belangstelling dien avond en die welke op de ontwikke lingsavonden valt te constateeern. „De le den moeten niet bang zijn, dat de zaal in het Bondsgebouw te klein zal zijn om al len te kunnen bevatten! Zij moeten daar om geen verstek laten gaan, doch komen, wantis de zaal werkelijk te klein, wel nu dan breken we er een muur uit en alle leden kunnen dan geborgen worden." Welnu dan, laten allen zich met deze beeldspraak voor oogen, opmaken om in groote getale aanwezig te zijn op den 2den ontwikkelingsavond, welke gehouden wordt Woensdag 25 November as., des aivondn te 8 uur in het Bondsgebouw. Spreker is het Eerste Kamerlid Serrarens, geen onbekende in de arbeidersbeweging, die voor ons zal behandel e#: „Het Com munisme economisch een mislukking, ge zien naar Rusland als voorbeeld". Woens dag wordt dus de proef op de som gezet!!! Op de 3e ontwikkelingsavond, welke ge houden wordt op Woensdag 20 Januari as., treedt als spreker op de heer An- driassen, Eerste Kamerlid en voorzitter van het hoofdbestuur van den R.-K. Bouw vakarbeidersbond, met het onderwerp: „Onze Kruistocht". De bouwvakarbeiders zijn dien avond zeker allen present. Mis schien zal de zaal te klein blijken, en dan „WERKT GIJ MEDE AAN DE PROPAGANDA?" Dit is de leuze door den Ned. R.-K. Me taalbewerkers in het geheele land aange heven. Alle hens worden aan dek geroe pen, want: we zijn verre van: „Ziet hoe de menschen elkander beminnen". In de twintigste eeuw, de eeuw van licht en beschaving, beleven we kerkvervolgin gen als in de eeuwen ten tijde van Nero en Diocletiaan! Zie slechts naar Rusland. Mexico, Spanje. Hoe verdraagzaam en broederlijk- niet waar tegenover alles wat katholiek is. Lief ziet het er u waar het commuisme heer en meester is. Staan we voor zulk een onheil op de bres?! Ofzullen we ook in ons land moeten constateeren, dat door eigen slap heid, door eigen lamlendigheid, door eigen eigenwijsheid en betweterij, door eigen on gehoorzaamheid en opstand tegenover het kerkelijk gezag, de Katholieken oorzaak zijn geworden van hun onderdrukking en ongeluk. Zij zouden het dan aan zich zeiven te danken hebben! Laat ons daarom, voor het te laat is, wer ken, hard werken aan de vorming van eendracht, die ons machtig moet ma ken tegenover de vele gevaren, die ons, Katholie'xn, bedreigen. Luisteren wij allen naar den raad en de uitdrukelijk uitgesproken wenschen van onze Bis schoppen, door kracht te zoeken in onze katholieke organisatie! Gisteravond heeft de troepen-inspectie in het gebouw van den R.-K. Volksbond te Leiden plaats gehad, daar bondsvoorzit ter J. G. v. d. Brink zijn mannen heeft toe gesproken en de vraag gesteld: „Werkt gij mede aan de propaganda?" Enhet antwoord luidde.... „Ja!!!" Wordt het ook voor andere vakgroepen, na kennisname van het voorgaande, geen tijd, eens meer aandacht aan de propa ganda te besteden? Het antwoord kan niet ontkenned zijn, ook zij moeten vooruit, want de tijd dringt!!! DRIEJARIGE ONTWIKKELINGSCURSUS DER R.-K. ARBEIDERSBEWEGING. Er wordt aan gewerkt om een ontwikke lingscursus in het leven te roepen voor de R -K. Volksbonders van Leiden niet al leen, maar ook kunnen daaraan deelnemen zij die aangesloten zijn bij de afd. van de R.-K. Volksbonden te Voorschoten, War mond, Zoeterwoude I en II, Oegstgeest en Hoogmade. Een circulaire is reeds aan de genoemde afdeelingen verzonden om hun gevoelens te vernemen, waarna dan een naaere bespreking zal kunnen volgen. De cursus zou in die drie jaren omvat ten: Godsdienst, zedenleer, algemeene ge schiedenis, beginselen van staathuishoud kunde, taal- en stijlleer en plichten der verschillende maatschappelijke standen, beginselen van de katholieke maatschap pijleer, arbeidersbeweging, arbeidsrecht, boekhouden enz. enz. Tweemaal in de week zullen de lessen werden gegeven. De cursisten zullen eenig lesgeld moeten betalen, terwijl als het kan van de betrokken afdeelingen een subsi die wordt verwacht. De verdere onkos ten zullen gedragen worden door de R.K. Arbeidersontwikkelingscentrale. Daar het voor de afdeeling Leiden moei lijk zal zijn een voldoende aantal cursisten bijeen te brengen vertrouwen wü, dat de genoemde afdeelingen met Leiden willen medewerken om een dergelijke cursus tot stand te brengen. Tot onze leden van de afdeeling Leiden richten wij bij deze reeds het verzoek, dat zij, die voor dezen cursus iets voelen en daaraan bij eventueel doorgaan wenschen deel te nemen, zich nu reeds kunnen aan melden bij den secretaris van den R.-K. Volksbond: VerL Bloemistenlaan 45. ALS DE WERKLOOZEN WERKEN is -de ledigheid niet des duivels oorkus sen! Door het Werklozencomité worden zij daartoe in de gelegenheid gesteld. Het ver zoek is tot hun gericht om een Kerstkribbe te vervaardigen naar eigen idee en smaak, hetgeen tevens een verpoozing voor hen medebrengt daar de lange avonden wat worden bekort. Van deze werkstukken wordt verwacht dat zij uiterlijk Vrijdag 11 December worden ingeleverd op het kantoor. Het ligt in de bedoeling op Zon dag 13 Decembei een expositie te houden, waar de kijklustigen dan tevens in de ge legenheid worden gesteld de ten toon ge stelde Kerstkribben aan te koopen. Wij verwachten veel inzendingen, veel belang stelling van bezoekers en.... koopers! 29 NOVEMBER IS DE DAG. dat „Katholiek Leiden" een avond orga niseert waar de -weleerw. heer Henri de Greeve, Pr., het woord zal voeren over: „De vervolging der Katholieken in onzen tijd". Deze avond wordt gehouden in de Groote Stadszaal en, zijn onze inlichtingen juist, velen zullen teleurgesteld moeten worden, omdat de groote zaal nog te klein zal blijken. Er is slechts één middel om teleurstelling te voorkomen! Men voorziet zich tijdig van een plaatsbewijs aan de be kende adressen. Voorts werkt op dien avond mede De Graal, de R.-K. Gemengde Zangvereeni- ging „Pulchri Studio", terwijl het muziek gezelschap „Frans Schweitzer" onder lei ding van den heer Brunt voor goede mu zikale afwisseling zorg draagt. Een avond dus, waar men niet kar en mag ontbreken' IETS OVER BLOEMBOLLEN. De bollen, beschikbaar gesteld voor hen, die zich wilden belasten met de verzor ging daarvan, zijn allen gedistribueerd. Ennatuurlijk reeds in de potten ge plant? Wij zijn nieuwsgierig naar de bloe men, welke uit de bollen te voorschijn zul len worden getooverd. Allen nu geen zor gen en moeiten sparen hoor. Geeft aan dit verzoek gehoor dan kan de tentoonstelling in het Bondsgebouw een aardig effect op leveren. Wie zal tot prijswinnaar gepro moveerd worden? VAN DE REDACTIE. De correspondentie, deze rubriek betref fende, moet worden gezonden aan het re dactie-adres: Verl. Bloemistenlaan 45. De eerstvolgende rubriek verschijnt 12 Decem ber a.s. Bijdragen daarvoor bestemd wor den ingewacht uiterlijk tot 9 December.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10