STADS NIEUWS VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - l*AG. Z HOE WORDT HET WEER HELDER KOUD WEER. DE BILT SEINT: Meest zwakke veranderlijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, temperatuur om het vries punt overdag. Hoogste barometerst.: 777.6 te Riga. Laagste barometerst.: 737.3 te Janmayen. Het hooge drukgebied verplaatste zich naar het Zuiden, ook over onze omgeving, en nam nog in beteekenis toe. De depres sie bleef hoog in het Noorden, een secun daire ligt evenwel over de Noorsche Zee: onder den invloed hiervan waait het storm achtig uit Zuid-West met regen langs de Noorsche kust. In het binnenland van Zweden nam de vorst tot streng toe. Op de Britsche Eilanden waaien meest zwak ke veranderlijke winden, met licht be wolkte hemel. In Oost-Duitschland ligt vrij veel sneeuw en het sneeuwt er nog op verschillende plaatsen. Ook in Polen valt plaatselijk sneeuw. Zuid-Frankrijk en Zwitserland hebben meest betrokken lucht met plaatselijk regen. LIJ U HTTEMPEK ATU ÜR. 5.1 gr. C. LlLtJl OP VOOR FTETSERS e. a. Van Vrijdagnamiddag 4.30 uur tot Zaterdagmorgen 7.02 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 21 Nov. voorm. 6.47 en nam. 7.17 uur. DE KATHOLIEKE WERELDPERS TEGEN BOLSJEWISME, NEOPAGANISME EN VRIJMETSELARIJ. Zooals gemeld, werd op het Internatio nale Roomsch-Katholieke Perscongres met algemeene stemmen besloten het Se cretariaat der R.-K. Perscentrale naar Ne derland te verplaatsen, en als parool voor de gemeenschappelijke actie in de R. K. Wereldpers werd aangegeven: de strijd te gen de „Onzichtbare Vijanden", die Kerk en Staat bedreigen, n.l. Bolsjewisme, Neo- Paganisme en Vrijmetselarij. Het Secretariaat is reeds eenige weken met zijn arbeid begonnen, en naar blijkt met goed gevolg. Tijdens een studiereis, welke de secre taris dr. Hein Hoeben in de afgeloopen we ken door Cefttraal Europa ondernomen heeft, is men allerwege overgegaan tot het stichten van nationale perscentrales, die in direct verband staan met het Internatio nale Secretariaat. Diensvolgens werd voor Oostenrijk deze taak overgedragen aan de „Reichspost" en de „Christliche Pressencen- trale" onder leiding van dr, Schreder. Op instignatie van den secretaris werd in Hongarije gesticht het „Bureau de presse catholique de l'Europe centrale" onder toe zicht van Pater Bangha S.J. en dr. Tóth. Ook Tsjecho-Slowakije, dat zich tot dus ver buiten onze R.K. Internationale had ge houden, heeft zich bereid verklaard, hand in hand met z'n naburen den strijd aan te gaan tegen de ontredderende elementen van Staat en Kerk. Tot vertegenwoordigers zijn benoemd prof. F. Dvornik, alsmede de chef redacteuren van „Lidove Listy" te Praag, en van „Slovak" te Bratislava. In genoemde landen heeft men besloten Katholieke Perscentrales in hun respectie velijke landstalen te doen verschijnen. Binnenkort zal tevens de oprichting van een R.-K. Perscentrale kunnen worden te gemoet gezien voor België, waar met P. Morlion O.P., leider van het Perscomité der Katholieke Actie reeds onderhandelin gen zijn ingeleid. DE REGEN EN DE POSTZEGEL AUTOMATEN Haperingen bij vochtig weer Het vochtige weer blijkt invloed te heb ben op de postzegelautomaten, die sinds kort in verschillende steden dés lands zijn aangebracht, aldus de „N. R. Crt.". Er zijn op de postkantoren klachten ingekomen, over het feit, dat de postzegels niet door de gleuf komen, daar zij door de vochtig heid tegen den binnenrand blijven plak ken. Dit verschijnsel komt vooral 's och tends voor en bij automaten in stille buurten, hetgeen er op wijst, dat het ver schijnsel ontstaat als de automaten weinig gebruikt worden. Het is eenige malen voor gekomen, dat personen die 's ochtends goed doordraaiden, in plaats van twee, vier postzegels voor 12 cent krijgen. Zij incas seerden, wat de gebruikers van den vori- gen avond te kort kwamen.... Daar de automaten naar Weensch voor beeld zijn vervaardigd, zal de Nederland- sche fabrikant (de Ver. Blikfabrieken -eenige wijzigingen dienen aan te brengen, j ■vereenkomstig ons klimaat. Naar bij navraag is gebleken, komt het bezwaar zoo goed als overal, waar de auto maten in gebruik zijn, voor. DE DIESELTREINEN. Toch nog stoomtreinen als E. M. Gelijk gemeld, zal ingaande 30 Novem ber a.s. het aantal treinstel-K.M. tot 340.000 per maand worden opgevoerd, het maxi mum, dat oorspronkelijk gesteld was. De gebreken dezer, bij het publiek zoo zeer in trek zijnde treinen, zijn thans geheel overwonnen. Zelfs is, door samenkoppeling van treinstellen, het bezwaar ondervangen, dat de treinen op bepaalde tijdstippen te weinig ruimte boden. Echter, zoo merkt het „U. D." thans op, heeft deze vinding tot gevolg, dat niet alle in den reisgids met EM gemerkte treinen, met Diesel-electri- sche tractie kunnen worden gereden, zoo dat ook vanaf 30 November a.s. nog eeni ge stoomtreinen als D.E.-treinen zullen blij ven rijden. MEVROUW DE BOER—VAN RIJK IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN Tot het ondergaan van een lichte ope ratie ter bestrijding van een ongemak, ver moedelijk gevolg van het auto-ongeval, mevrouw De Boervan Rijk onlangs over komen, is mevrouw de Boer heden ter be handeling opgenomen in het Port.-Israëlie- tisch ziekenhuis te Amsterdam. De toestand der paliënte geeft gelukkig geen reden tot bezorgdheid en de behandelende genees heer verwacht dat mevrouw de Boer weer binnenkort zal kunnen optreden. PROF. DR. J. S. THEISSEN. t Te zijnen huize in Amsterdam is giste ren op 62-jarigen leeftijd overleden prof. dr. J. S. Theissen, buitengewoon hooglee raar in de vaderlandsche geschiedenis aan de gemeente-universiteit en oud-bibliothe caris der universiteitsbibliotheek, aldaar. RIJ- EN NUMMERBEWIJZEN. Bij verhuizing naar een andere provincie. Dagelijks blijkt ons, aldus schrijft ons de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., dat men niet op de hoogte is van het voor schrift, dat bij verhuizing naar een andere provincie zoowel een nieuw rijbewijs als een nieuw nummerbewijs moet worden aangevraagd. Wij vestigen hierop de aan dacht, omdat degeen die deze bepaling overtreedt, bij aanhouding de kans loopt op een bekeuring, wegens het rijden zon der geldig rij- en nummerbewijs. Boven dien kunnen hem geen internationale pa pieren verstrekt worden, zoolang men niet in het bezit is van geldige Nederland- sche papieren. Om deze redenen is dus opvolging van dit wettelijk voorschrift noodzakelijk. Crisis-steunbeschikking 1936 (teruglevering ondermeik en karnemelk). De minister van landbouw en visscherij heeft goedgevonden: I. te rekenen van 29 December 1935 af de 2de alinea van het bepaalde voor groep a en b in het „Schema van berekening", behoorende bij bovengenoemde beschik king, te doen luiden als volgt: „Voor ieder week van de beperkingspe riode wordt vastgesteld de hoeveelheid kar nemelk, welke aan de boerderij is terugge leverd. Is deze hoeveelheid meer dan de hoeveelheid, teruggeleverd in de overeen komstige week van het voorgaande jaar zulks met inachtneming van de verhou ding tusschen de. ontvangen hoeveelheid melk, verminderd met consumptiemelk, room en doorgeleverde melk in deze week en in de de overeenkomstige week van de basisperiode 1934/35 dan komt het aan tal kilogrammen karnemelk, gevormd door het verschil van deze twee hoeveelheden, voor toeslag in aanmerking"; II te bepalen, dat, indien voor degenen, die voor steunverleening ingevolge de Crisis-Steunbeschikking 1936 (Terugleve ring ondermeik en karnemelk) in aanmer king komen, de als onder I gewijzigde be rekeningswijze nadeeliger is dan de tot dusver geldende berekening, deze laatste gehandhaafd blijft. KERKNIEUWS DEKEN B. M. J. VAN ROOY. De Hoogeerw. heer Deken B. M. J. van Rooy, te Gouda, heeft Gouda verlaten om voor herstel van zijn geschokte gezondheid elders genezing te zoeken. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Geneeskunde mej. J. A. v. d. Horst, Wassenaar, de heeren J. Donkersloot, Overschie, C. Th. Fontein, Leiden, C. de Langen, Rotterdam; candidaatsexamen Romaansche taal- en letterkunde mej. H. J. Dolk, den Haag; doctoraal examen Rechtsgeleerdheid mej. M. Schröter, Oegstgeest en de heer J. A. Heyse, Leiden; candidaatsexamen Rechtsgeleerdheid de heeren R. Knijp, Rotterdam, J. E. van Leeuwen, Den Haag, D. Eikelenboom, Rot terdam; artsexamen 1ste gedeelte de heeren W. C. Rensen, den Haag, H. G. Moorrees, den Haag, A. Donkers, Leiden, J. Ph. van Leent, Leiden; bevorderd tot arts de heeren J. A. van Beukering, Renkum, L. A. Coltof, Maas sluis, R. L. H. Sampimon, den Haag. Een oproep aan de Katholieke Jongeren van Leiden. Eenige dagen geleden stond in de „Leid- sche Courant" reeds een korte vermelding dat op 24 dezer" een vergadering zou wor den gehouden voor alle Leidsche Katho lieke jongens en meisjes van 1825 jaar, om hen op te wekken zich aan te sluiten bij de afdeeling Leiden der Roomsch-Ka tholieke Staatspartij. Voor die vergadering geldt thans deze oproep. Bij de jongeren zelf is er een rechtma tig verlangen hunnerzijds mede te werken in de gelederen der Roomsch Katholieke Staatspartij; de Staatspartij zelf ziet met volle sympa hie dat vjT langen en wenscht niets liever dan zijne rangen aangevuld te zien met een schare enthousiaste nieuwe le den, die jenmaal weer geroepen zullen worden de pla ts der ouderen in te ne men. En daarom heet het nu: „Samen aan het werk." Komt allen, die mee wilt werken, met ons op de vergadering van Dins dag 24 dezer in de Stadsgehoorzaal, geeft uw belangstelling door u aan te melden als lid en laat blijken van uw streven de Staatspartij te steunen. Ook voor hen speci. al voor hen die geen persoonlijke uitnoodiging voor de ver gadering var. 24 dezer ontvangen hebben geldt deze oproep; het was niet mogelijk allen te bereiken met een persoonlijke op roeping, maar wij herhalen daarom: Onze oproep geldt alle Katholieke jongens en meisjes var 18 tut 25 jaar. Het bestuurd' r afdeeling Leiden v n de R. K. S t a a t s p a r t ij. R.K. VROUWENBOND P. van Rooyen over Indië Gisteravond vergaderde de afd. Leiden van den R.K. Vrouwenbond in den foyer van „Den Burcht". Van de zijde der leden bestond er flinke belangstelling. De presidente, mevr. J. MandersVer meulen opende de vergadering met den chr. groet en een woord van welkom tot de nieuwe leden, die door andere leden geworven waren, waaraan spr. een woord van propaganda vastknoopte. Spr. deelde mede, dat er bij voldoende deelname een drietal cursussen zal worden gehouden en wel een moedercursus, een cursus zieken verpleging in huis en een cursus E.H.B.O. Voor de beide eersten hebben zich reeds een tiental leden opgegeven. Zoo mogelijk zullen de cursussen in Januari aanvangen. Vervolgens bracht mevr. Manders een nieuwe actie ter sprake n.l. om gratis maaltijden te verstrekken aan arme kraam- vi ouwen. Deze actie zal geschieden door de leden zelf, die de maaltijden zullen koken en bezorgen, Er is dus slechts wat geld voor materiaal noodig, wat met een drie tal collectes op de vergadering zal worden bijeengebracht. Hierna werd de heer P. van Rooyen verwelkomd, die direct het woord verkreeg over: „De Hollander in Indië". Spr. zegt te willen spreken in dit ver band over de dagelijksche dingen van het Ind. leven en begint met het vertrek van een jongeman, die een betrekking in Indië heeft gekregen. Vanaf het begin illustreerde spr. zijn geheele causerie met teekeningen, die hij met verbazende snelheid op het bord too- verde. Gezellig en enderhoudend vertelde hij eerst van de reis naar Indië, van Port- Saïd, Suez, Sabang en alles werd tegelij kertijd op het bord geteekend: een hard- loopende Chinees voor een rikshaw en al dus werd Indië uitgebeeld. Spr. vertelde van Indië, hoe men er woont, wat men er eet, over de kleeding en over het verkeer. Hij liet zien een Europeesche woning ib Indië met alle meubelen en beesten, die daar inheemsch zijn, om daarna een in- landsche woning en het leven der inlan ders op uitvoerige wijze in woord en beeld te schetsen. Vervolgens werd gesproken over de Indische rijsttafel, Europeesche en Inlandsche kleeding, waarbij spr. het St. Melaniawerk van harte aanbeval. Tenslotte behandelde spr. voor de pauze nog de verkeersmiddelen, waarbij natuur lijk de K.N.I.L.M. en de K.L.M. ter sprake kwamen. Na de oauze sprak de heer van Rooyen over de'Hollandsche taal in Indië, de mu ziek, waarbij hij wat Indisch muziek op de piano ten gehoore gaf. Tenslotte be handelde spr. nog de mentaliteit der in landers om niet een oowekking tot steun aan de Missie te eindigen. Het talrijke auditorium beloonde de veelzijdige taienten, welke de spreker in de boeiende causerie had tentoongesteld, met een mild applaus. Met een dankwoord van mevr. Manders en een eerste collecte voor. de nieuwe ac tie werd de vergadering besloten. Onze stadgenooten de heeren J. J. v. d. Burgh en R. R. Clements zijn te Delft ge slaagd voor het Practische en Theoretische Opticiens-examen, afgenomen door het Ge nootschap tot Bevordering der Weten schappelijke Optiek, Gisteravond te half acht heeft op de Haarlemmerstraat een vechtpartij plaats gehad tusschen een onbekend gebleven per soon en den 19-jarigen J. J. Deze kreeg met een scherp voorwerp een slag in het gelaat, waardoor hij een snede onder het oog opliep. Hij moest zich onder behande ling van een doktor stellen. STICHTING „HET LEIDSCHE BROKKENHUIS" De jaarvergadering Woensdag' hield de Stichting „Het Leid sche Brokkenhuis" haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer F. Sobels, openij de de vergadering met een woord van wel kom en gaf een kort overzicht van het af geloopen jaar. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen en de notulen ongewijzigd vastgesteld. Aan het jaarverslag van de secretaresse, mevr. S. KoertBoumap, is het volgende ont leend- In het bestuur vond een wijziging plaats; j de beer J. M. Vos, die zich niet meer her kiesbaar stelde, werd vervangen door mevr. H. Wichers RollandetTouw. In de vaca ture van den heer J. W. Cahen werd nog niet voorzien. Aan de lijst van medewerksters en wer kers konden weer enkele nieuwe namen werden toegevoegd, toch is hun aantal nog niet'groot genoeg voor het vele werk, dat verricht moet worden en gaarne zou het bestuur de beschikking over meerdere hulp willen hebben. Le inwoners van Leiden en omliggende gemeenten hebben ons door het afstaan van goederen in staat gesteld aan de vele aanvragen zooveel mogelijk te voldoen. Hierbij zij nog vermeld, dat na opbellen van telefoon no. 8 de goederen aan huis worden afgehaald. In totaal konden 2871 personen geholpen v/orden, waarvan 1552 voor rekening van Gem. Comm. v. Maatsch. Hulpbetoon, 1932 voor eigen rekening en de overige 297 voor rekening van verschillende instellingen en particulieren. In 't bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat het bestuur steeds bereid is, voor rekehing van particulieren goederen aan daartoe in aanmerking komende per sonen te verstrekken. Hiervan werd gedu- rede het afgeloopen jaar een ruim gebruik gemaakt, en wij geven belangstellenden op schriftelijke of telefonische aanvrage aan het secretariaat Emmalaan 28, Oegstgeest, Tel. 9889, gaarne inlichtingen. Op 26 Sept. had de zoo langzamerhand traditioneel geworden ophaaldag plaats en hebben de Padvinders in Leiden en Oegst geest goederen aan de huizen afgehaald. Voor deze zeer gewaardeerde hulp is het bestuur zoowel leiders als padvinders zeer dankbaar. Het verslag eindigt met een woord van dank aan allen, die hun tijd en kracht ge geven hebben aan dit veelomvattende werk; aan de Gem. Comm. v. Maatsch. betoon en andere instelingen, niet alleen voor de steun, die het bestuur mocht on dervinden, doch ook voor de goed samen werking, die steeds bestaan heeft. Het jaarverslag werd onder dankzegging vastgesteld. De rekening en verantwoording van den penningmeester B. van Kleef over het dienstjaar 1935/36 werden ongewijzigd goedgekeurd. De financieele administratie werd door de Kascommissie, bestaande uit de heeren P. Gillissen en notaris mr. H. Coebergh. nagezien en in orde bevonden, waarna de Penningmeester onder dank zegging décharge werd verleend. De be grooting 1936'37 werd na toelichting door den penningmeester vastgesteld Bij de bestuursverkiezing werden geko- zij de heeren Sobels en v. Kleef en mevr. Koert, die ah en bereid waren deze benoe ming aan te nemen, zoodat het bestuur nu als volgt is vastgesteld: F. H. Sobels, voorz.; mevr. G. StiasnyWijnhoff vice- viorz., mevr. S. KoertBouman, secreta resse, B. van Kleef, Penningmeester. Mej. A. M. de Vries, mevr. A. Ris, mevr. H. Wichers RollandetTouw, P. H. J. Vree burg en H. L. J. Tobé. De voorz. sloot de vergadering onder dankzegging aan deaanwezigen voor hun tegenwoordigheid. VereenSging tot bestrijding van tuberculose onder het Rundvee „Leiden en Omstreken". Deze vereeniging hield haar tweede jaar vergadering in „Den Burcht". Na het af handelen van verschillende huishoudelijke zaken.deelde de voorzitter, de heer C. van Vliet, mede, dat ir. P. Verhoeven uit den Haag een lozing zou houden over veever betering en melkcontrole, onderwerpen die noodzakelijk moeten volgen op de in de vorige vergadering gehouden lezingen door de heeren dierenartsen N. A. Commandeur en J. van Zij verden. Met verschillende voorbeelden maakte ir. Verhoeven duidelijk de resultaten van melkcontrole en vee verbetering; door een dagelijksche controle op de melkgift van elke koe kan iederen veehouder duidelijk worden gemaakt, wat zijn beste dieren zijn. Uiteindelijk kan en zal dan komen een veestapel, die kan voldoen aan hooge eischen, aangezien door een dergelijk over zicht het vee, dat een kleine melkgift geeft, of dat melk geeft met een gering vetgehal te, zal worden opgeruimd. Een zeer belangrijk onderdeel van deze lezing vormde ook „de veever betering"; het resultaat van een en ander was, dat opge richt is geworden een vereeniging voor melkcontrole, waardoor verkregen zal wor den een melkproduct, dat zal voldoen aan de hoogste eischen, opdat verstrekt kan worden melk met een zeer hoog vetge halte. De heer van Vliet dankte ook naméns de vergadering den spreker hartelijk voor zijn keurige inleiding; na de benoeming van een commissie van voorbereiding werd de vergadering gesloten. Zondag, Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Maandag. Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, Mare 43, 8.15 uur. Dinsdag, Filmavond in het St. Antonius Clubhuis, M$re 43, 8.15 uur. Dinsdag. Oprichtingsvergadering afd. Jon geren der R.-K. Staatspartij. Spre ker rector Bots, Kleine Stadszaal, 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Apotheken wordt van Maandag l6tot en met Z o n da g 22 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telef. 523 en J. Dosdens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest tel. 274. Leidsche Kappersclub „Hulp en Vriendschap". In de Oranjezaal van café-restaurant „De Harmonie", Breestraat alhier, gaf de Leid sche Dameskapclub gisteravond een kap- demonstratie voor leden en invité's. De voorzitter, de heer F. J. Cornelisse, heette ongeveer 9 uur de aanwezigen har telijk welkom, in het bijzonder mej. M. Riedl en den heer H. H. de Weert, beiden uit Den Haag, die in den loop van den avond eenige moderne, zeer fraaie kapsels n.l. een water- en ijzerondulatie, omgezet in verschillende variaties met de nieuwste haarversieringen te zien gaven hetgeen een luid applausje ontlokte. De voorzitter was de tolk der aanwezigen om beiden demonstranten dank te zeggen voor dezen aangenamen en nuttigen avond en een tot weerziens bepleitte. MUZIEK. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Ethel Bartleth en Rae Robertson. Immer volt het op te merken, dat er een frissche wind waait over het programma, dat het bestuur van de Maatschappij voor Toonkunst zijn leden aanbiedt. Naast wer ken uit de klassieken en romantiek, die zon der reden wat achteraf zijn geraakt, worden werken uit de moderne muziekliteratuur voorgelegd. Omdat de gemiddelde toehoorder nog al tijd wat onwennig staat tegenover het oeuvre van zijn tijdgencten, is eenige na- deze toelichting in het programma gege ven omtrent den componist en zijn werk, wat wij toejuichen en waardeeren. Dat het le „gewoon concert" met mede werking van de pianisten Ethel Bartleth en Rae Robertson interessant zou zijn, lag voor de hand, want zij beiden zijn fameuse pianisten, die met de techniek als 't ware lachen, die rasmuzikaal, volkomen op el kaar zijn ingesteld, zoodat gecharmeerde vrouwelijke souplesse en de meer krachtige manlijkheid zich volkomen aan elkander paren en vèr van alledaagsch zijn. Zoodra men hen even hoort, weet men dat zij op het klavier alles kunnen. Hoort men hen in Mozart „Fantasie für die Orgelwalze" in de bewerking van Busoni (zie het program ma, fantasie geschrev.n voor de orgelrol voor mechanisch orgel wellicht de oudst bekende compositie speciaal voor mechani sche wedergave geschreven) maar vooral in het „Duettino Concertante" (eveneens door Busoni voor twee klavieren bewerkt) dan geniet men van de decoratieve nuan ces, de prachtige analylstische ontledingen, de kleurverhoudingen van le en 2e klavier, waarin alles even melodisch evenwichtig is; en al deze decoratieve aanwendingen komen vofirt uit een intuïtief gegeven en fijn muzikale gewaarwording. De diep gaande invloed van de nuance leert men toch ongetwijfeld wel hooren bij dit kun stenaarspaar. Welk een overtuigd-char- mante Mozartvertolking. Cok Brahms „Va- riationen über ein Thema von Haydn" ge noten een dusdanige bijzondere interpre tatie waarop de aandacht scherp gecon centreerd blijft, om haar elgemeene even wichtigheid en fel werkende emotioneele stemming. Dit zich aanpassen, zich over geven, gaat gepaard met een pracht van deining van accenten en rhythme verscher ping; en het resultaat is buitengewoon want de sensitieve verrukking kan zich voort durend uitvieren. Na de pauze hoorden wij „Alt Wien" (Rapsodia Vinnese) van Mario Castelnuo- vo Tedesco in een voortreffelijke geestelij ke opbloeiing en karakteristiek gespeeld. Doorleefd was de interpretatie van „Piece en si mieur" van Qui Ropartz, gepronon ceerd van wil; en als brillant besluit „Scherzo" van Saint Saëns. Volkomen thuis zijn beide ook in de Romaansche kunst, van welke de gesoigneerde, zich subtiel uitlevende psyche zij volkomen aanvoelen, en die met fijn coloristischen inslag wordt weergegeven. Er is allei'schoonst gespeeld, zoo prachtig van klank en timbre, dat de interpretatie van dezen avond geboekstaafd mag worden onder de zéér fijnzinnige. De -twee pianisten stelden de vele aanwezi gen op heel bijzondere wijze in de gele genheid hun respect te betuigen voor de fameuse kennis der geheimen van hun in strument, die in de verschillende werken door de componisten zijn neergelegd. Elk een was meer dan enthousiast, het jubel de door den Schouwburg Van hun kant dankten de pianisten hiervoor met het spe len van twee klassieke klavierwerken van Gluck en Bach, al niet minder bewonde renswaardig. Mevrouw Ethel Bartleth ont ving bloemen in de Leidsche kleuren. J. K.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2