28ste Jaargang VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 No. 8578 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor LeideD 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week f 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen. Chemie en luchtbescherming Helaas geen onderwerp voor we tenschappelijke studie alléén! Maar óók een onderwerp van actueele practische be- teekenis. Overheid en bevolking moeten er zich voor interesseeren, omdat het zoo dringend noodig kan zijn, dat de burgerij wordt be schermd tegen een oorlog, waarbij chemi sche strijdmiddelen in toepassing worden gebracht. In een wereld van menschen, die hadden verloren hun gezond verstand, hun men* schelijk gevoel van medelijden van men schen, die waren ver-barbaarscht op ont stellende wijze, in zulk een wereld zou men niet op 'n ergerlijker wijze een oorlog kunnen voorbereiden en kunnen voeren, dan in onze moderne cultuur-wereld! 't Is bedroevend en angstwekkend: maar de werkelijkheid is zoo. En met de werkelijkheid moeten wij rekening houden. En daarom zal in veel breedere kringen, dan zulks gewoonlijk het geval is, belang stelling zijn voor het „congres", dat van daag te Leiden is begonnen en waarop het onderwerp van bespreking is: „Chemie en luchtbescherming". Wij geven er daar om een uitvoerig verslag van. Wij moeten met de droeve en angst wekkende werkelijheid rekening houden. Wij behoeven deze niet te aanvaar den, wij mogen deze niet aanvaarden als een dood-gewoon feit, waaraan niets te veranderen valt. Ieder op zijn wjjze en ieder op zijn plaats moet aankweeken een afschuw voor die geestesgesteldheid, welke helaas in verschillende landen moet worden gecon stateerd, de geestesgestelheid, welke een „modernen" oorlog in de uiterste geraffi neerde.... gemeenheid koelbloedig wil voorbereiden en koelbloedig wil gaan voe ren. God-zij-dank heerscht een dergelijke geestesgesteldheid in ons land niet. Wij be oogen met al onze militaire maatregelen niets, maar dan ook werkelijk niets a n d er s, dan de eventueele verdediging van onze kostbaarste en dierbaarste goe deren bij een oorlog, die geheel buiten cnze schuld en geheel tegen onsen wil zou uitbreken. God geve, dat die verdediging nooit noo dig zal zijn. Maar wij mogen toch niet voor de mo gelijkheid, dat zulk een verdediging nood zakelijk kan worden, de oogen sluiten. Wij blijven hopen, dat in geen land ter wereld een oorlog zal worden ontke tend wat de onbeschrijfelijke ramp van een wer e 1 d-oor 1 o g kan, en onder de huidige omstandigheden zeer waarschijnlijk ook zou tengevolge hebben.... Vreeselijk ongeluk In Japan STUWDAM DOORGEBROKEN. Men vreest, dat 1000 personen verdronken zijn. Hedenochtend vroeg is een stuwdam boven de Osaroesawa in het Japansche district Akita gebroken. De watermassa stortte omlaag en spoelde 300 huizen mee. De 1200 bewoners werden in hun slaap verrast. Minstens 300 personen zijn om het leven gekomen, nog velen worden vermist. Nader wordt gemeld, dat gevreesd wordt, dat te Osaroesawa meer dan 1000 personen om het leven zijn gekomen. Tot nu toe zijn 250 lijken geborgen, ruim 1000 worden nog vermist. Onder de lijken, welke geborgen werden, zijn ook die van vrouwen, welké hun kinderen nog tegen zich aandrukken. 18 personen werden gered, doch zij lij den aan vergiftiging, aangezien het water koperhoudend was. WAT ANDERE BLADEN SCH KIJVEN BYZANTINISME. De Volkskrant schrijft: Het Nationale Dagblad heeft „Gods wil" ontdekt in verband met twee data: de 18e van Slachtmaand 1421 en d^ lie van Bloei maand 1894. In den nacht van de eerste datum be zweek bij Werkendam <fce Merwededijk de befaamde St. Elisabethsvloed die een heel landschap in de golven deed ver dwijnen en Holland van Brabant (en Vlaanderen) scheidde; op de tweede da tum werd in hetzelfde kleine Werkendam Mussert geboren. Laten wij het Nationale Dagblad „de duiding van Gods wil" zelf verhalen: Werd Werkendam op de 18e van Slachtmaand 1421 door de St. Elisa bethsvloed op onze Dietse landschaps bodem dus het merkteeken van Dietse gespletenheid, op de lie van Bloei maand 1894, bijna vijf eeuwen later, aanschouwde in datzelfde kleine Wer kendam de man het levenslicht, die eenmaal de vlag van de volksche her opstanding, van de volksche hereeni- ging zou planten in alle Dietse gouwen. Deze man is Mussert! Waarlijk ligt hierin meer dan een simpel toeval. Voor wie de zin van ons volksverleden begrijpt, is dit een open baring, die niet mag worden misver staan. Nederlanders en Vlamingen, gij weet het nu: omdat Mussert in het jaar zooveel te Werkendam werd geboren, eeuwen nadat Werkendam „het merkteeken van Dietse gespletenheid" was geworden, was hij door „Gods wil" voorbestemd om „de vlag van de volksche heropstanding, van de volk sche hereeniging te planten in alle Dietse gouwen". Ware de heer Mussert niet te Werken dam, maar te Tietjerksteradeel bijvoorbeeld geboren, „Gods wil" met den Leider zou zich niet hebben gemanifesteerd. Wij hopen voor den heer Mussert, dat hij zelf dit Byzantinisme te bar zal vin den. De wereld in vogelvlucht Het vlot nog steeds niet erg met de inna me van Madrid. De nationale troepen ko men geen stap vooruit, hoewel zij de stad dagelijks bombardeeren. Het ziet er naar uit, dat de heele Spaansche hoofdstad to taal verwoest zal worden. Het hevigst wordt op het oogen lik gestreden bij de Universiteitswijk, waar de nationalisten vasten voet hebben gekregen en de tegen aanvallen der regeeringstroepen door staan. Officieel wordt medegedeeld, dat ruim 100 ton bommen en -ontplofbare stoffen in de laatste 48 uur op Madrid zijn gewor pen. Geen wonder, dat er van verschillende kanten stemmen opgaan om te trachten dezen onmenschelijken burgeroorlog te humaniseeren. Maar een oorlog laat zich nu eenmaal moeilijk „menschelijk" maken; het gaat op leven en dood Overigens heeft het den schijn, dat Franco wil trachten de aandacht wat van Madrid af te leiden door Barcelona te gaan aanpakken. De haven stad zou reeds beschoten zijn. Verder wordt aangekondigd dat de havens van Bar celona en Valencia geblokkeerd zullen worden. Volgens een berfcht in de „Telegraaf" zou binnenkort een „gebaar" van Hitier verwacht kunnen worden tot ontspanning van den gespannen toestand tusschen Kerk en Staat in Duitschland. De Katholieke jeugd zou weer vrij mogen marcheeren en aan andere ernstige bezwaren der Katho lieken zou tegemoet worden gekomen. Dat alles zou het gevolg zijn van het bezoek van kardinaal Faulhaber aan Hitier. Voor- loopig zullen wij het bericht maar voor kennisgeving aanvaarden. De Duitsche Ka tholieken zijn al meer blij gemaakt met een doode musch. Het zal wel niemand ontgaan, dat zoo ooit dan'in onzen tijd het alge meen welzijn het bestaan en den krachtigen bloei vordert van katho lieke Hoogescholen. Benedictus XV aan het Hoogw. Episcopaat van Nederland BINNENLAND VORSTELIJK HUWELIJK De uitgifte van den sluitzegel Het Haagsche comité, dat zich gevormd heefc ter viering van het huwelijk van het vorstelijk paar, is thans met de posterijen tot overeenstemming gekomen, omtrent de uitgifte van een sluitzegel, verkrijgbaar bij ale postkantoren in hét geheele land. De opbrengst van de verkoop komt aan ge noemd comité ten goede. 10 Sluitzegels worden ad ƒ0.25 verkrijgbaar gesteld. De uitgifte kan in de laatste helft van de vol gende week tegemoet worden gezien. De zegel is een uitwerking van een lucht foto van de K.L.M., voorstellende het pa leis Soestdijk. De wapens van Oranje en Lippe en van den Haag zijn in de afbeelding verwerkt, alsook initialen van de vorstelijke verloof den: J. B. De kleur van den zegel is Nas- sau-blauw. BOTER ALS „LIEBESGABE". Uitvoer alleen met rijksbotermerk. In verband met verleden jaar veelvuldig voorgekomen teleurstellingen bij de ver zending van boter als „Liebesgabe" naar het buitenland, vestigt de Rijkszuivelinspec- teur te 's Gravenhage er de aandacht van belanghebbenden op, dat op grond van de voorschriften der Landbouwuitvoerwet, slechts is toegestaan de uitvoer uit Neder land van boter, voorzien van het Rijksbo- tereontrolemerk, bestaande uit een afbeel ding van het Nederlandsche wapen, waar boven het woord „Nederlandsche" en waar onder de woorden „botercontrole" en „on der rijkstoezicht". Zendingen boter voor het buitenland, ge dekt door het zgn. crisismerk voor boter, bestaande uit de letters „N.Z.C." met er om heen het randschrift „Landbouwcrisiswet 1933 L.C.W.", welk merk in tegenstelling met het Rijksbotercontrolemerk geen en kele waarborg geeft voor zuiverheid en gehalte der daardoor gedekte waar,'staan bloot aan inbeslagneming aan de grenzen wegens poging tot verboden uitvoer. UITVOER VAN MELKPRODUCTEN NAAR ENGELAND Engeland ziet van verhoogde invoerrechten af In vervolg op hetgeen ten een gewijzigde regeling van den uitvoer van gecondenseerde magere melk naar Enge land reeds is bekend gemaakt, kan thans het volgende worden medegedeeld. Hoewel het „Import Duties Advisory Committee" aan de Engelsche regeering gunstig had geadviseerd ten aanzien van een verzoek van de Engelsche belangheb bende fabrikanten om de invoerrechten op melkproducten met een zoodanig bedrag te verhoogen, dat dit practisch prohibi tief zou werken, heeft de Engelsche regee ring bij besprekingen door haar met de Nederlandsche regeering gevoerd, van deze verhooging onder de volgende voorwaar den afgezien: 1. De contingenten voor den invoer van melkproducten uit de „Foreign Countries" zouden in zekere mate moeten worden ver laagd. 2. Met de Engelsche fabrikanten moet betreffende de verkoopprijzen voor gecon denseerde magere melk een regeling met voldoende waarborgen, omvattend o.a. een organisatie van de agenten in Engeland, voor een juiste naleving worden getroffen. Na overleg met het hierbij betrokken bedrijfsleven heeft de Nederlandsche re geering besloten langere doch in ieder geval gunstiger dan door de Engelsche regeering oorspronkelijk bepaalde con tingenten en een scherpere controle op den verkoop te prefereeren boven prohi bitieve invoerrechten. De onder 2 bedoelde regeling werd door een commissie, waarin de beide producen ten-organisaties zijn vertegenwoordigd, voorbereid en kan zeer binnenkort in wer king worden gesteld. De invoer van Ne derlandsche gecondenseerde mager melk in Engeland zal hierbij voorloopig uitslui tend zijn toegestaan aan een beperkt aan tal ondernemingen, die mede verantwoor delijk zijn voor de plaatsing van het con tingent en de naleving van de voor den verkoop te stellen voorwaarden. De thans bij den verkoop van Nederlandsche gecon denseerde magere melk werkzaam zijnde agenten zullen zooveel mogelijk met den verkoop blijven belast. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat deze regeling voorloopig is. Nagegaan zal worden, welke wijzigingen zullen dienen te worden aangebracht om de aan deze rege ling klevende bezwaren te ondervangen, zonder in conflict te komen met de af spraken met de Engelsche regeering. TOESLAGVERHOOGING OP DEN MELKPRIJS TE GERING? Verzoek van organisaties aan min. Deckers In verband met den toeslag op de melk en de verhoogde productiekosten hebben de Alg. Ned. Zuivenlbond, de Chr. Boeren- en uTindersbond in Nederland, de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond en het Kon. Ned. Landbouwcomité zich met een uit voerig schrijven gericht tot den minister van Landbouw en Visscherij. Daarin wordt o.a. gezegd: „In het persbericht, waarin de toeslag- verhooging per 1 November j.l. werd aan gekondigd, werd te kennen gegeven, dat deze bedoeld is om het verschil tusschen zome- en winterprijs te accentueeren. Er dient echter op gewezen te worden, dat in deze toeslagverhooging nog geen enkele vergoeding voor hoogere wintermelkpro- ductiekosten aanwezig is, daar de gemid delde melkrpijs thans nauwelijks hooger -komt dan gedurende de zomermaanden, terwijl de productiekosten ten gevolge van de depreciatie gestegen zijn. Ook in vergelijking met den vorigen winter is er met een toeslag van 2.40 cent per K.G. melk geen sprake van een hoo- geren melkprijs. De prijzen der zuivel- en melkproducten liggen thans in gedepre- cieerde munt ongeveer even hoog als die van verleden jaar omstreeks dezen tijd in goud. Wij weten naturlijk niet, hoe deze prij zen zich gedurende de komende winter maanden verder bewegen zullen, doch in het algemeen kan niet gezegd worden, dat de zuivelmarkt thans méér perspectief biedt dan een paar geleden. De productie kosten der melk zijn echter, vergeleken met den vorigen winter, 0.45 cent per K.G. melk gestegen, zoodat wij, rekening hou dende met een gelijken basisprijs der melk en gezien het feit, dat de toeslag van 29 September 1935 tot 16 Mei 1936 2.56 cent per K.G. bedroeg, tot de conclusie moeten komen, dat er, vergeleken bij den vorigen winter, bij een toeslag van 2.40 cent per K.G. melk voor den boer, op de inkomsten der melk een achteruitgang te boeken valt van 0.45 pl. 0.16 is rond 0.60 cent per K.G. melk. Alles bijeengenomen, moeten wij dan nok zeer tot onze spijt constateeren, dat de huidige toestand voor het veehoudersbe- drijf zeer onbevredigend is en moeten wij Uwe Excellentie dringend verzoeken, hierin verbetering te brengen, door den toeslag op de melk alsnog zoodanig te verhoogen, dat de veehouder hierin voldoende compen satie vindt voor de verhooging, welke de productiekosten der melk sedert den vo rigen winter ondergaan hebben. Een even redige vergoeding voor de hoogere kosten der wintermelkproductie kan daarin dan echter nog niet gezien worden. ACCIJNS OP BIER EN GEDISTILLEERD. Wenschelijkheid en mogelijkheid van verlaging in onderzoek. De minister van Financiën deelt mede, dat de regeering een commissie van eenige hoofdambtenaren, ressorteerende onder de departementen van Financiën, van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en van So ciale Zaken, heeft aangewezen, aan wie is opgedragen een ondei'zoek in te stellen omtrent de wenschelijkheid en de moge lijkheid van verlaging van de accijnzen op bier en gedistilleerd. Crisis-heffing op vet. In zijn vergadering van gistermiddag heeft het bestuur der Eerste Ned. vereeni- ging van banket-, biscuit- en wafelfabri kanten besloten zich in een adres tot de regeering te wenden in verband met de steeds stijgende vetprijzen. Het bestuur dringt er op aan de crisisheffing op de vet ten te verlagen in dezelfde verhouding als de stijging van de prijzen der laatste we ken. Het ziet zich anders genoodzaakt de prijzen der biscuits wederom te verhoogen. Voorraden geconserveerde Eenden eierdooiers. Naar het „Ned. weekblad voor kruide nierswaren" verneemt, is het Kon. besluit van 17 Maart 1936, waarbij is bepaald, dat na 17 September 1936 men geen geconser veerde eendeneierdooiers meer in voor raad mocht hebben, opgeschort tot 1 Januari 1938. Intusschen zal de regeer in g in overwe ging nemen, aan bonafide firma's ook na dien datum invoervergunningen te ver strekken, indien dit geconserveerde eenden eierdooiers geldt, afkomstig van goede, hy giënisch werkende Europeesche fabrieken in China. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Is Franco van plan de havens in handen der regeering te blokkeeren? Barcelona zou reeds beschoten zijn. (2de blad). Een gebaar van Hitier verwacht ten gunste van de vrijheid der Katholieken. (2de blad). Na den dood van minister Salengro. (2de blad). In Japan heeft een ernstige ramp ver moedelijk 1000 slachtoffers geëischt. BINNENLAND. De Tweede Kamer heeft gisteren de be sprekingen over de begrootingen van jus titie en van binnenlandsche zaken voort gezet. (2de blad). Verlaging van accijnzen op bier en ge distilleerd in onderzoek. Geen verlaging van suikeraccijns. (2de blad). LEIDEN. Het symposium over Chemie en Lucht bescherming. (3de blad). OMGEVING. Uitvaart en begrafenis van kapelaan Ph. Hoogervorst te Langeraar. (1ste blad). DE BELASTINGEN. Geen verlaging van Suiker-accijns. Herziening Omzetbelasting- en Tabakswet in ver gevorderden staat van voorbereiding. Vrijgezellenbelasting nog in onderzoek. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op het voorloopig verslag over de begrooting van financiën 1937 deelt de Minister mede, dat de bruto per ceptiekosten van den belastingdienst over 1935 gemiddeld 4 pet. van alle ontvangsten bedroegen. De minister is van meening, dat een rechtstreeksch staatstoezicht op het bank wezen niet wenschelijk is. Zoodanig toe zicht kan veel beter door tusschenkomst van de Nederlandsche Bank worden uitge oefend. Naar de meening van den minister biedt de wet op de personeele belasting den ge meentebesturen voldoende gelegenheid, zoo noodig den druk der belasting voor res taurants en café's te verlichten. Het vroeger reeds door den minister in uitzicht gestelde ontwerp tot technische herziening van de Omzetbelasting-wet is thans, nadat de adviezen van verschillen de instanties omtrent een voor-ontwerp zijn ontvangen, in een vergaand stadium van voorbereiding gekomen. De minister is voornemens de intrekking van het wetsontwerp tot heffing van een reisbelasting te bevorderen. Naar het oordeel van den minister kan met het oog op den toestand van de geld middelen van het rijk niet tot verlaging van den suikeraccijns worden overgegaan. Het vraagstuk van de belasting van on- gehuwden is thans nog in onderzoek bij een op 11 Juni 1936 door den minister in gestelde commissie. Met betrekking tot de ten aanzien van de tabakswet kenbaar gemaakte wenschen meent de minister te mogen volstaan met de mededeeling, dat een ontwerp van wet, houdende wijziging van de tabakswet, in een vergevorderd stadium van voorberei ding verkeert. R.K. STAATSPARTIJ Duizeuden nieuwe leden treden toe De Centrale Propaganda Dienst der R.K. Staatspartij deelt mede, dat voorzoover door de plaatselijke afdeelingen gegevens werden verstrekt in het tijdvak van 916 November eenige duizenden nieuwe leden tot de partij zijn toegetreden. Na deze suc cesvolle eerste week van de 100.000 nieuwe- leden-actie zijn aan de afdeelingen nieuwe opwekkingen verzonden, om deze groo' scheepsche ledenwervingsactie krach' voort te zetten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1