VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 ÖE LEIDSCHE COURANT VIJFDE BLAD. - PAG. IV VAN M N BOEKENTAFEL GEMEENTERAAD VAN HAZERSWOUDE De Vuurduivel. Door Johan Ram. Uitg. „De Spaarne- stad", Haarlem. Toen ik in '33 var} „De wereldreis van Janus Bonk in de recensie zei: „daar heb ben we weer zoo'n jongensboek, dat geeft, waarover iedere jongen droomt en dat dus zyn volle belangstelling heeft", dacht ik wel, dat Johan Ram in deze richting nog imeer pijlen op zijn boog had en dat er nog wel een „vervolg" volgen zou. En daar ligt het voor ons. „De Vuurduivel", de wagen, met zyn wonderlijke krachten en bestuurd door prof. Nitchikof. Janus Bonk kan bij behouden thuiskomst tevreden zijn. Avon turen heeft ie beleefd zoo groot en won derlijk, dat zijn vader en moeder stom van verbazing staan als ze hooren van het dal vooral, waar de diamanten voor het grij pen lagen. Een pracht-jongensboek! Ook goedge keurd door den Keurraad. Tarakanner tegen wil en dank. Door Disk Laan. Uitg. van Holkema en Warendorf N.V. Dit werk voor onze jongens boven de 14 jaar, geeft ons de geschiedenis van de groote reis naar Noorwegen, waaraan 550 jongens, verdeeld over 36 groepen, deelna men. Als middelpunt vinden we Ted, die als verstekeling de reis meemaakt. Zijn bedoe ling was naar de West te varen, maar hij kwam bij toeval op de Tarakan terecht. Ted werd van diefstal van 't proefwerk beticht en mocht deswege niet mee. Mooi wordt be schreven, hoe de ware dief van dat stuk ontmaskerd wordt en Ted de held van den dag wordt en de vriend van groot tot klein; zijn leeraar en'zijn vrienden Rob en Kees vooral, zijn in de wolken, toen hij ten volle gerehabiliteerd werd. Dit boek moet en zal gelezen worden. Ieder H.B.S.-er of Gymnasiast of oudere leerlingen voor voortgezet onderwijs, ver zuimen niet zich dit werk aan te schaffen of voor hun verjaardag te vragen. De gouden draad. Door Hélène Laman de Vries. Uitg. van Holkema en Warendorf, Am sterdam. Dit is nu eens een boek bij uitnemend heid voor onze meisjes boven de 14 jaar. Wij vinden hier het huisgezin terug Van mr. Huibert Tobias Noorduijn, de bewoners van Beukenoord, zooals het was voor de kinde ren en de vrienden en vriendinnen, die er kwamen en gingen. We zien hier van top tot teen voor ons staan mevrouw van Noor duijn, als de sublieme moeder en de gulle gastvrouw; Emy, het kleine meisje met donkerbruine krullen en groote blauwe oogen, waarop Joost, de ernstige, eenzelvi ge, manke, stroeve Joost van meet af aan verliefde, zonder te spreken over de an dere personen, die een rol spelen in' dit huiselijk tafereel van gezelligheid, opge wektheid en levenslust. En we zijn blij voor Emy, als ze aan 't slot van dit romannetje zeggen kan bij het wegbrengen van haar Joost: „de gouden draad is gegleden in haar wachtende han den en die draad zal haar niet meer ont glippen". Naar inhoud en vorm; naar literaire waarde en kunstvaardige uitbeelding der personen, een zeldzaam mooi boek. Kleine Levens. Door J. P. Zoomers-Vermeer. Uitg. van Holkema en Warendorf, Am sterdam. Als wij met mevrouw Zoomers-Vermeer het kinderziekenhuis binnentreden, dan kunnen we zeker er van zijn een veilige gidse te hebben. Haar begaafde pen toch zal de kleine levens in de heldere kribben voor u uitbeelden, zoo natuurgetrouw, dat ze voor u staan, de stumperts, en gij volgt haar op haar weg door dat groote zieken huis. En zij vertelt u van Emma, de kleine, 'n kind van 'n kind-moeder op de heide; van Rinus en Tin us en Theootje en niet te vergeten van Stien, het verpleegstertje, die zooveel van die kleintjes houdt en die daarom door die kleitjes op de handen gedragen wordt. Zij vertelt u van Fietje en Ploontje en Nardus en Bram en Dientje en vooral van Joke en gij luistert met volle, intense aandacht. Zij vertelt ook van die stoet van kleine bezoekers en be zoeksters: van die klompklepperende grie- selpotten en snotneuzen" uit de achterbuur ten enge geniet en.leert. Voor onze volwassenen een mooi boek. Nieuwe druk van de Tip-top- Serie. Uitg. van Holkema en Warendorf, Amsterdam. Toen ik een paar jaar terug deze serie beoordeelde zeide ik reeds, dat ik de Uit gevers zoowel als de auteurs feliciteerde met deze uitgave van uitstekende jongens- en meisjesboeken. Meer er over te zeggen, vind ik niet noo- dig. Deze serie is bekend en elk deel van één tot en met zeven, kan ik onvoorwaar delijk onzen jongens en meisjes gerust aan bevelen. Voor me liggen: I. Om de schatten van de Onoverwinne lijke vloot, door J. G. Kramer. Voor jongens 12 tot 14 jaar. II. Het drijvende vlot, door J. A. Slemp- kes. Voor jongens 12 tot 14 jaar. IH. Kampeeridyllen, door J. v. Dorp. Voor meisjes 14 tot 16 en ouder. IV. De zoon van den berenleider, door G. Holle. Voor jongens 10 tot 14 jaar. V. In de Poolstreken verdwaald, ver taald door Willy Pétillon. Voor jongens en meisjes 12 tot 14 jaar. VI. Onder de Duinkerkers, door G. C. Hoogerwerff. Voor jongens 12 tot 16 jaar. VII. Bob en Ina, door Nanda. Voor meisjes van 10 tot 14 jaar. J. G. T. Vergadering van den raad der gemeente op Woensdag 13 Nov. des v.m. 10 uur. Aan wezig alle leden. Voorzitter is de burge meester, de heer A. Warnaar, die de ver gadering opent met ambtsgebed. De secre taris, de heer B. den Braver, leest de no tulen, die onveranderd worden goedge keurd en vastgesteld. De Koudekerksche brug. Naar aanleiding van de notulen, waarin ter sprake werd gebracht het op Zondag sluiten van de Koudekerksche brug, deelt de voorzitter mede, dat deze zaak in de raadsvergadering van Koudekerk is bespro ken en dat door B. en W. informaties zul len worden ingewonnen of het mogelijk zou zijn hiertoe over te gaan. De voorzit ter doet mededeeling van ingekomen stuk ken w.o. Missives van Ged. Staten hou dende goedkeuring van raadsbesluiten en rekening 1934. Mededeeling van den Mi nister van Sociale Zaken, dat over 1935 aan B-steuntrekkers een extra uitkeering zal worden verstrekt van 1.71 per werklooze, en dit bedrag in natura zal worden ver strekt. Verslag van den Keuringsdienst voor Waren, waarbij slechts in twee geval len melding wordt gemaakt, dat de waar, die werd verkocht, is afgekeurd. Verder was ingekomen een verzoek van den heer G. Verheul alhier om voor een bedrag van 300 per jaar in aanmerking te mogen komen voor het vervoer van zieken in de gemeente naar Ziekenhuizen. B. en W. zijn van oordeel, dat voldoende in deze zaak wordt voorzien, en stellen voor hierop niet in te gaan, waarmede de raad zich kan ver eenigen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten tot het aangaan van een rekening courant met de Bank van Ned. Gemeenten te 's Gravenhage tot een bedrag van 30.000 voor 1937. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche Zaken om toe te treden tot de Vereeniging van luchtbescherming, waarvan de kosten bedragen 2.50 per jaar. Na toelichting door den voorzitter, wordt na breede bespreking besloten als lid toe te treden tot de vereeniging. Op voorstel van B. en W. wordt besloten den fitter G. Ruis, die voorloopig voor een jaar in tij de- lijken dienst Voor de gemeente bij het wa terleidingbedrijf was aangesteld, nu in vas ten dienst aan te stellen, en zijn weekloon dat 22 bedroeg, met f 1 per week te ver- hoogen, en alzoo op 23 te brengen, met een bedrag van 30 als toelage voor een rij wiel. Stad en Landschap. Hierop komt aan de orde een voorstel van B. en W. om tegen een bedrag van 5 per jaar lid te worden van het Instituut „Stad en Landschap". De voorzitter geeft omtrent dit punt een nadere toelichting, waaruit blijkt, dat het Instituut bij eventueel voor komende gevallen van advies dient, waar bij veelal blijkt, dat bezuinigd wordt, zon der dat aan de sierlijkheid afbreuk wordt gedaan, daar in het Instituut bekwame mannen zitting hebben. Bij de bespreking verklaren zich de heeren Jac. Loomans en M. Scheel tegen het voorstel, dat daarop in stemming gebracht met 9—2 stemmen wordt aangenomen. Hierop komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot voteeren van gelden voor een uitkeering in eens ingevol ge art. 205 der L.O.-wet, voor de R.K. school op het Dorp en het aangaan van een geldleening daarvoor groot 124.800. Hoewel op de vorige vergadering B. en W. van meening waren voldoende grond te hebben het verzoek af te wijzen, is nu na bekomen inlichtingen gebleken, dat het verzoek voor inwilliging vatbaar is. B. en W. stellen nu voor hierop in te gaan en een geldleening aan te gaan tot dekking der kosten. Voorgesteld wordt daartoe bij de firma Bael te 's Gravenhage van de Vic toria Bank te Amsterdam een geldleening aan te gaan van f 124.800 tegen 4 1/8 pro cent en 1/4 procent provincie, af te lossen in 30 jaren. De heer A. J. de Jong infor meert of het niet mogelijk zou zijn tegen 4 procent een leening te sluiten voor dit bedrag. De voorzitter doet uitkomen, dat het in het financieel belang der gemeente is, spoedig met de leening klaar te zijn om het bedrag te kunnen voldoen, en dat ge noemde firma, daarvoor aangezocht, zich bereid verklaarde tot deze leening aan de gemeente. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Op grond dat de capi tul anten wet voor onze gemeente van geen beteekenis is wordt besloten ontheffing aan te vragen van de verplichting tot het aanwijzen van ambten en betrekkingen die door militairen of gewezen militairen moeten worden ver vuld. Een voorstel tot vaststelling van een verordening op de algemeene begraaf plaats, wordt met algemeene stemmen aan genomen. En eveneens wordt een veror dening op de heffing, en een op de invor dering van begraafrechten met algemeene stemmen vastgesteld. In verband met de ontruiming van grafruimten op de oude begraafplaats wordt op voorstel van B. en W. besloten op de nieuwe begraafplaats een grafkelder gratis beschikbaar te stellen aan hen die op de oude begraafplaats er een bezaten. Goedgevonden werd tegen vergoe ding van de betrokken familie, dat de ge meente het onderhoud der graven op de begraafplaats verzorgt. Mededeeling wordt gedaan van den uitslag der verpachting van vischrecht en grasgewas. Het visch- recht in het water in de Loete is gegund aan L. van Veen voor 15.55; het grasge was aan het Jaagpad op de Provinciale weg aan D. v. d. Werf voor ƒ36, en het gras gewas aan den Westzijdeweg aan C. v. d. Bosch voor 25 per jaar. Naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot het converteeren van twee loo- pende geldleeningen werd goedgevonden hiertoe over te gaan voor een bedrag van 18.000 bij den Pensioenraad tegen een rente van 4 1/3 procent; en voor een be drag van 78.200 tegen 4 1/2 procent bij de Bank van Ned. Gemeenten. Begrooting 1937. Hierop werd, aleer tot behandeling der begrooting voor den dienst 1937 werd over gegaan, eenigen tijd gepauzeerd. Na her opening der vergadering wordt voorgele zen het rapport van de commissie belast met het onderzoek van de begrooting der gemeente en die van het Waterbedrijf, voor den dienst 1937. De commissie heeft de be- .grootingen onderzocht, en een der leden, n.l. de heer Jac. Loomans, heeft op enkele posten op- en aanmerkingen. Het aanbren gen van een markies aan de ambtswo ning van den Burgemeester, op kosten der gemeente, acht hij niet goed, eveneens voorziening van de woning van den secreta ris met electrisch licht op kosten der ge meente. Verder acht hij het gewenscht, dat de brandweer van uitrusting werd voor zien, en de bediening van de straatlantaarns in eigen beheer werd genomen. Spr. heeft vervolgens bezwaar tegen verhooging van de vergoeding van den controleur bij de werkloozen, is tegen het verleenen van een bedrag van 500 voor de werkver schaffing en zag gaarne het weekloon van fitter G. Ruis gebracht op ƒ24. De overige leden der commissie gaan niet accoord met de op- en aanmerkingen van den heer Jac. Loomans, en adviseeren tot goedkeuring der begrootingen. De voorzitter stelt voor bij de behandeling der begrooting genoemde posten te behandelen, en geeft gelegenheid tot algemeene beschouwingen, waarvan door den heer M. Scheel gebruik wordt ge maakt. Algemeene beschouwingen. Bij een blik in het verleden mag de heer Scheel met genoegen constateeren, dat bij den aanleg van de nieuwe begraafplaats vele werkloozen aan het werk zijn gesteld door de goede zorgen van B. en W. en brengt daarvoor een woord van dank. De verbin ding van Loet weg van Cepierkade is tot stand gekomen, en een nieuwe autospuit, waaraan zoo groote behoefte was, is aan gekocht. Het laatste gedeelte van den aan leg van den Provincialen weg zal weldra worden uitgevoerd en de heer Scheel spreekt de hoop uit, dat B. en W. pogin gen zullen aanwendenom de werkloozen in de gemeente daarbij werk te doen vin den. De lasten drukken nog zwaar op allen, ook op hen, die het moeilijk kunnen mis sen. Laten B. en W. zooveel mogelijk mid delen beramen om de salarissen op peil te houden. Het wapen van de oppositie is ma tig gehanteerd, laat het niet noodig zijn ook voor het R.K. gedeelte der bevolking, dat het moet worden gebruikt. De heer Scheel besluit met den wensch, dat weer een Kerstgave mag worden verstrekt aan allen, die het noodig hebben en daarom in menig gezin zeer welkom zal zijn. De voorzitter zegt erkentelijk te zijn voor dé hulde door den. heer Scheel aan B. en W. gebracht, en geeft de verzekering, dat B. en VV. actief zullen blijven in het belang der werkloozen naar het zoeken van objec ten voor werkverschaffing. Wat het bezet ten van posten betreft in de gemeente, heeft zeker de raad het in handen daarin te handelen naar eigen meening. De be- grooing is belangrijk ongunstig beïnvloed door maatregelen, die de Regeering moest nemen. Eenige lichtpunten vallen waar te nemen, daar o.a. blijkt dat de daling der in komsten tot staan is gekomen, hoewel de personeele belasting nog steeds in dalende lijn blijft. De minder gunstige toestand is geen gevolg van de maatregelen der Re geering, maar moet gezocht in de econo mische tijdsomstandigheden. Daarop stelt de voorzitter aan de orde: Vaststelling van de begrooting van het Waterleidingbedrijf voor den dienst 1937. Bij de behandeling der uitgaven acht de heer Scheel het niet goed de winst die het bedrijf oplevert ten bedrage van ongeveer 1000, te gebruiken als sluitingspost voor de begrooting der gemeente. Spr. zou dit willen aanwenden tot verlaging van het ta rief voor waterverbruik, om de lasten der ingezetenen te verlichten. De voorzitter merkt hierbij op, dat bij een zuinig be heer, zooals plaats heeft, een winst van 1000 niet overdreven is, en acht het te genover de gemeente ten volle gerechtvaar digd, dit bedrag voor het voorgestelde doel te gebruiken. Wanneer het moest worden aangewend tot verlaging der tarieven, zou de beteekenis daarvan zoo gering zijn, dat het voor de aangeslotenen niets beteeke- nen zou. Na eenige bespreking werd de be grooting voor het Waterbedrijf met alge meene stemmen vastgesteld. Hierop komt aan de orde: Vaststelling van de begrooting der gemeente over 1937. Een markies voor den burgemeester. Bij de behandeling der uitgaven, post 136, komt ter sprake het aanbrengen van een markies aan de ambtswoning van den bur gemeester. De heer Jac. Loomans is van meening, dat de gemeente voor de kosten van het aanbrengen daarvan niet aanspra kelijk is en zou dit voor rekening van den bewoner willen zien gebracht en dus deze post schrappen. Enkele leden spreken in denzelfden geest; waarop een voorstel van den heer Loomans, gesteund door den heer Scheel, deze post te schrappen in stemming wordt gebracht, maar verworpen wordt met 7 tegen 4 stemmen. De secretaris krijgt licht. Bij behandeling van volgn. 137 komt in bespreking de woning van den secretaris van electrisch licht te doen voorzien ter vervanging van gas, waarvan de kosten zul len bedragen 150. De heer Scheel acht het niet noodzakelijk, dat de gemeente daar voor alleen zorg draagt en zou willen voor stellen, dat de gemeente in de kasten 50 bijdraagt en de secretaris de resteerende 100 voor zijn rekening neemt. De voor zitter acht het niet goed in deze te mar- chandeeren, daar het moeilijkheden zou opleveren, en zou willen, dat de raad zich uitsprak voor of tegen. Door de heeren Jac. de Kort en G. Goedhart wordt opgemerkt, dat op een vorige vergadering een derge lijk verzoek van het bestuur der Chr. school aan den Rijndijk is geweigerd en zij zouden het niet consequent achten nu het verzoek in te willigen. Ook de heer Jac. Loomans handhaaft zijn meening, dat de gemeente hiervoor geen zorg draagt. De heer N. J. Kaptein verklaart zich voor het aanbrengen van electrisohe verlichting in de woning van den secretaris. Bij de ge houden stemming werd met 8—3 stem men besloten deze post op de begrooting te handhaven. Tegen de heeren Jac. Loo mans, M. Scheel en G. Goedhart. Bij punt 153 acht de heer Scheel het gewenscht, dat bij voorkomende gevallen ook de politie telefonisch is aangesloten. De voorzitter wijst er op, dat de ambtswoning van den burgemeester telefonisch is aange sloten, en acht dit voldoende daar de po litie zoo veel noodig ook van deze gele genheid gebruik kan maken. Wat uitrusting voor de brandweer betreft, is het voorne men deze zaak met de brandmeesters te be handelen om daarna deze zaak in dezen raad aan de orde te stellen. Bij volgn. 159, waarbij door den heer Jac. Loomans als lid der commissie voor on derzoek was ter sprake gebracht de ver zorging van straatlantaarns in eigen be heer te nemen, geeft de voorzitter een na dere toelichting. Hierbij wordt in het licht gesteld, dat bij dit werk reparaties voor komen, die een gewoon werkman onmoge lijk zou kunnen verrichten, waarbij komt, dat de gemeente van de Sted. Fabrieken van Gas- en Electriciteit geheel afhanke lijk is, zoodat het niet zou gaan om extra personeel hiervoor aan te stellen. De h°er G. Goedhart merkf op, dat in enkele ge deelten aan den Rijndijk een betere ver lichting geen weelde zou zijn, daar het op sommige plaatsen te donker is voor het verkeer. De voorzitter belooft deze zaak te zullen onderzoeken, maar wil er aan toe voegen, dat, indien blijkt, dat op andere gedeelten de toestand niet beter is, er geen gevolg aan kan worden gegeven. De heer Scheel zou voor een geheele reorganisatie der verlichting zijn, en het gas willen doen vervangen door electriciteit. De voorzitter belooft hiervan nota te willen nemen en deze zaak in B. en W.-vergadering te be spreken. Deze post op de begrooting, groot 400, wordt gehandhaafd. Bij volgn. 159: subsidie bijzondere be waarscholen, stelt de heer A. J. de Jong voor het bedrag van 100, dat daarvoor disponibel wordt gesteld, te verhoogen met 100, en het te brengen op 200. Het blijkt voortdurend, dat ouders van kinderen, die de bewaarschool bezoeken, het schoolgeld niet, of zeer moeilijk kunnen betalen. Daar nu genoemde inrichting als voorbereiding voor de Lagere school van zoo groote be teekenis is en de leeftijdsgrens voor het bezoeken van de Lagere school is verhoogd, zou hij gaarne willen, dat het bedrag aan subsidie werd verhoogd ter tegemoetko ming in de kosten voor het bestuur dezer scholen, die soms met moeilijkheden heb ben te kampen. De heer Scheel acht ver hooging van het bedrag wel gemotiveerd, daar het meest arbeidersgezinnen zijn, die hun kinderen naar de school zenden, 'en de kosten niet kunnen betalen. De voorzitter en de heer C. A. van Dam wijzen op het groote nut van genoemde instellingen, waarbij de heer D. Buitenhuis zich aansluit en opmerkt, dat aan H.B.S.-scholen ook door de gemeente subsidie wordt verleend, en deze inrichtingen daarmede op een lijn zijn te stellen. Het voorstel van den heer A. J. de Jong, gesteund door den heer M. Scheel, het bedrag aan subsidie te bren gén op 200, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Schooltoezicht. Bij volgn. 244: plaatselijk schooltoezicht lagere scholen, stellen B. en W. voor, dit als niet noozakelijk in de gemeente, op te hef fen en dit bedrag te schrappen. Het bedrag voor kinderfeesten Lagere scholen, waar voor een bedrag van 100 was gevoteerd op de begrootingen, wordt op voorstel van B. en W. verhoogd met f 100 en alzoo ge bracht op 200. De vergoeding aan de con troleur voor werkloozen, dat f 30 per maand bedroeg, wordt na eenige bespreking op voorstel van B. en W. op 360 per jaar gebracht, waarvan de helft door het Rijk wordt vergoed. De post ƒ500 aan de Ver eeniging Werkverschaffing, waarop door den heer Loomans, als lid der commissie, aanmerking was gemaakt, wordt na af doende toelichting door den voorzitter ge handhaafd. By behandeling der ontvangsten wordt op voorstel van B. en W. besloten de con ciërgewoning boven het Raadhuis weer voor een jaar te verhuren aan Jac. vaji Pij len voor 4 per week, en het voormalige tolhuis aan den Rijndijk weer voor een jaar met aanvang van 1 Jan. 1937 aan Vos kuil voor 3 per week. Vastgesteld. Hierop wordt met algemeene stemmen de begrooting der gemeente voor den dienst 1937 vastgesteld. De ontvangsten en uit gaven voor den Gewonen dienst bedragen 188.876.53, met een bedrag aan onvoor ziene van 1796.44. De Kapitaaldienst in ontvangsten op f 8580.50, de uitgaven 7406.12, alzoo een saldo van 1174.38. De ontvangsten en uitgaven van het Wa terbedrijf zijn begroot op f 15.590; en van de Kapitaaldienst op 689.24. Goedgevonden wordt wijziging begroo ting 1936. Rondvraag. Bij de rondvraag wijst de heer Scheel op den onhoudbaren toestand van sommige slooten in de gemeente, waarop de voor zitter mededeelt, dat aan eigenaars reeds bericht is gezonden hierin verbetering aan te brengen. Indien hieraan niet wordt vol daan, moeten zij zich voor de gevolgen wachten. De heer Jac. Loomans informeert naar het verschaffen van groenten aan werkloozen. De voorzitter deelt mede, dat in naburige gemeenten een onderzoek is in gesteld, waarbij bleek, dat het voldeed. In geval de raad er prijs op stelt, zullen B. en W. ook bereid worden bevonden hun medewerking te verleenen. Hierop volgt ongeveer 6 uur sluiting door den voorzitter. SPORT MOTORRIJDEN DE TERREINKAMPIOENSCHAPPEN In Zuid-Holland op 20 December a.s. Het Provinciaal bestuur der K.N.M.V. in de provincie Zuid-Holland organiseert op Zondag 20 December a.s. een terreinrit voor motorrijwielen, op 't landgoed Duyn- rell van den graaf van Zuylen van Nije- velt, te Wassenaar. Aan dezen terreinrit zyn verbonden de terreinkampioenschap pen der K.N.IvI.V. in Zuid-Holland. Er zal woiden gestart in twee catego rieën. n.l. een z.g. oefenklasse en een wed strijdklasse De oefenklasse is alleen open gesteld voor ongeoefende terreinrijders. Hieraan is geen kampioenstitel verbonden. In de wedstrijdklasse is ook een zijspan- klasse ingedeeld. Nadere inlichtingen worden verstrekt door het secretariaat van de regelingscom missie, Valkenhoschkade 393, Den Haag en het secretariaat d er K.N.M.V., 2e Van den Boschstraat 38, Den Haag. DE STERTOCHT NAAR DE MOERDIJKBRUG. Ook voor treintoeristen. De A.N.W.B. schrijft ons: Het blijkt ons, dat veie liefhebbers voor den door den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. ter ge legenheid van de opening der Moerdijk- brug te houden stertocht niet weten, dat ook treintoeristen aan dezen tocht kunnen deelnemen. Het station van aankomst voor dezen is Dordrecht en ook voor hen zyn twee groe pen, één voor deelnemers, die reeds op Vrijdag 11 December aankomen, de fees telijkheden te Dordt bijwonen en den volgenden dag per autobus naar de Moer- dijkbrug worden gebracht, en één voor degenen, die op Zaterdag 12 December komen en zich op het Stationsplein bij de gereed staande autobussen vereenigen. Alle treintoeristen worden per autobus van Dordrecht naar de Moerdykbrug ge bracht, trekken, na de openstelling daar van, gezamenlijk met de automobilisten de brug over en rijden dan verder door naar Breda. De terugreis geschiedt per trein. Er wordt een laag inleggeld gehe ven en de geringe kosten van den auto- busrit worden over de deelnemers omge slagen. De deelneming is ook voor deze groep opengesteld zoowel voor leden als voor niet-leden van den A.N.W.B. Het aantal deelnemers dat zich voor den A.N.W.B.-stertocht heeft laten inschrijven is thans reeds tot over de 2500 gestegen. Alle vormen van toerisme zyn daarbij ver tegenwoordigd, zoowel automobilisten en motorrijders, als wielrijders, wandelaars, ruiters, trein-, water- en luchttoeristen zullen* er aan deelnemen, terwijl ook in schrijvingen zijn ontvangen van deelne mers, die met paard en rijtuig den tocht zullen ondernemen. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 20 Nov. Vee. Totale aanvoer: j 510 runderen, 228 kalveren, 1252 schapen. 633 varkens, 5 paarden, 1 veulen en 9 bokken of geiten. Prijzen: 17 stieren f 120 270, handel tamelijk; 134 kalf- en melk koeien 120225, handel stil; 181 vare koeien e.a. 90—150, handel stug; 168 vette koeien f 110220, schoon gewicht 4262 cent, handel tamelijk; 74 graskal veren 20—55, handel vlug; 29 vette kal- I veren f 3665, schoon gewicht 4876 ct., handel stug; 125 nuchtere kalveren f 612 handel vlug; 1000 vette lammeren 13—17 en 252 weideschapen 11—16, handel ma tig; 30 zeugen f 3050, 245 mestvarkens 3050, 360 biggen f 48, handel stug; 9 bokken of geiten 2—9 handel tamelyk Kaas. Aanvoer 71 partijen waarvan 56 partijen Goudsche kaas le soort f 21 22, 2e soort 1920, 15 partijen Leidsche kaas le soort 1920.50, handel matig. DELFT, 19 Nov. Vee. Aanvoer 2 paar den, 97 runderen, 2 graskalveren. 84 nuch tere kalveren, 341 magere varkens, 558 biggen, 4 schapen of lammeren, 4 geiten of bokken. Prijzen: paarden f 50150, kalfkoeien 125—245, varekoeien 75—145 nuchtere kalveren 412, magere varkens f 1528, biggen f 615, geiten of bokken f 37, rundvleesch 42 cent, 50 cent en 58 cent per kg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 15