Slecht-Hoorend VRIJDAG 20 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAU. 14 LEIDSCHENDAM. St. Josephgezellen. Op de gisteravond gehouden vergadering van de St. Josephge zellen vereen iging heeft de heer E. Franke voor de gezellen, die in zeer grooten ge tale waren opgekomen, behandeld het on derwerp: „De verhouding tusschen Priester en Leek". Op de hem eigene wijze heeft spreker de verschillende opmerkingen en bezwaren, welke er steeds over en tegen het Priesterschap worden gemaakt, op zeer dui delijke wijze weerlged en op de juiste wij ze toegelicht. Het gesprokene zal zeker hebben bijgedragen tot een beter begrij pen van de priesters en hun taak. Vol aan dacht werd door allen de lezing gevolgd en deze avond ..iag als welgeslaagd ge noemd worden. L. T. B. Hedenavond komt de R. K. Land- en Tuinbouwbond, afd. Leidschen- dam en O., te 7 uur in algemeene verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.m.: lezing door den heer lr. A. W. Ausems over de Pachtwet. Voorstel tot oprichting van een retraiteclub. Voorstel om dezen win ter enkele lezingen te houden gecombi neerd met de Hanze. RIJNSBURG. Tuinbouw. 't Is een „dunne boel" zeg gen de tuinders. Daarmeer bedoelen ze dat de opbrengst der producten gering is. De grove producten zijn ook weinig waard. Roode kool b.v. in de beste kwaliteit gaat voor 1.201.60 per 100 K.G. en met gele kool is het nog slechter gesteld, n.L ƒ1. 1.30 per 100 K.G. Ook met uien is het de laatste dagen slecht 1.60 tot hoogstens 2.per 100 K.G. Wespeen bracht van 1-752.50 per 100 K.G. op en Kroten van 1.25 tot hoogstens 1.50. Met bloemkool is het zoo goed als afgeloopen en Groene kool wordt gekocht voor 0.601.50 ped 100 stuks. VOORHOUT. Varkensgehakt in blik. Door B. en W. alhier is een nieuw besluit genomen betref fende distributie van varkensgehak in blik. Door werkloozen en armlastigen is dit ge hakt in blik verkrijgbaar na zich ten eer ste opgegeven te hebben ter gemeentese cretarie. Vervolgens zal dit alleen ver krijgbaar zijn op Woensdagen tusschen 9 en 4 uur bij de navolgende slagers (in volgorde), v. Hagen, v. Velzen, v. d. Berg. De kostende prijs bedraagt 32 1/2 cent per K.G. De eerste uitreiking zal plaats heb ben op 25 Nov. a.s. Veiling D. V. V. Het aantal aange voerde dieren was deze week weer groot. Waren er wat minder kippen en jonge ha nen aangevoerd, het konijnenaantal be droeg 160. De vele koopers vertegenwoor digde dan ook veel kooplust. De prijzen waren als volgt: Konijnen 0.341.35; slachtkippen 0.56; hanen tot 90 ct. Vol gende week is het weer veiling op Don derdag 26 Nov. te 7.30 uur. Goed afgeloopen. Bij de firma C. Co- lijn alhier heeft zich gisteren een onge val voorgedaan, dat betrekkelijk goed is afgeloopen. Terwijl eenige arbeiders aan het bloembollen storten waren, is de draad van een katrol, waarmede de manden bol len naar boven geheschen worden, ge knapt, en naar beneden komen vallen. De 18-jarige H. Schuring kreeg hierdoor on gelukkigerwijze de katrol tegen het hoofd geslingerd, waardoor hij een niet zeer ern stige hoofdwonde opliep. De jongen werd naar het St. Agnes Gesticht alhier overge bracht waar door de eerw. Zusters een eerste verband werd gelegd. Hierna keerde hij huiswaarts. WOUBRUGGE. Extra uitkeering werkloozen. Deze gemeente heeft den Minister bericht ge zonden voor de extra uitkeering aan werkloozen ad f 1.71 in aanmerking te wil len komen. Deze extra uitkeering bedraagt 99.18. De totale uitkeering pl.m. 500. zal omstreeks Kerstmis worden verstrekt in natura aan de dan in ondersteuning zijn de personen. De natura-verstrekking ge schiedt evenals andere jaren via den den plaatselijken middenstand. WASSENAAR. Veedieven ingerekend. In den laatsten tijd werden alhier verschillende stroop tochten ondernomen door personen die er hun werk van maakten bij verschillende boeren kippen, ganzen enz. te ontvreem den. Zoo werden bij een boer aan den Zij- deweg 70 kippen weggehaald. Een boer aan de Ammonslaan zag zijn 10 ganzen ver dwijnen. Ten nadeele van een landgoedbe- zitter aan de Rust- en Vreugdlaan werden 2 kalkoenen gestolen. Voorts werd een be zoek gebracht aan een weiland bij den Maaldriftschen weg, alwaar 2 schapen in het land werden geslacht; de vachten en de ingewanden werden achtergelaten, ter wijl de bout werd meegenomen. De daders kwamen per fiets en bedienden zich voor vervoer van het gestolene zelfs van een auto. Als verdacht van bij deze misdrijven min of meer betrokken te zijn werden thans door de gemeentepolitie van Wassenaar ge arresteerd, de 35-jarige C. L. en de 17-ja- rige A. v. M., beiden uit Den Haag, en de 48-jarige H. W. uit Voorburg. Zij zijn ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie. F. Z., 41 jaar, en A. v. M., 45 jaar, beiden uit Den Haag, die ook aandeel hebben in deze diefstallen, werden bereids aangehou den door de marechaussee te Loosduinen wegens soortgelijke diefstallen onder die gemeente. Geboren: Nicolaas August z. v. J. Blom en J. L. D. Veth. Arie z. v. P. Ver steeg en J. F. Robertz. Petrus Jacobus Jasper z. v. J. J. van der Spek en C. G. M. Ruijgrok. Sape Anne z. v. R. Zijlstra en M. van der Land. Overleden: Anna Jacoba de Haan 68 j. e. v. B. J. Barendse. Catharina Adriana Antonia Bijmans 81 j. Ritske Clewits 64 j. wednr. v. J. Russer. Ondertrouwd: P. C. Chaudron en M. J. Hoek. Getrouwd: J. Slootweg en J. M. Bre- derode. Gevestigd: J. A. van Asten, R. K., bloemist, uit Tilburg, Raaphorstlaan 33 J. Beekman en vrouw, N.H., huisbewaar der, uit Stad Delden, v. d. Oudermeulen- laan 6 A. B. van Bekkum, R.K., dienst bode, uit Den Haag, Groot Hoefijzerlaan 75 G. Bindreiter, vreemd, Ev., dienstbode, uit Den Haag, Laan van Koot 39 Wed. S. Meihuizen geb. Binnerts, D. G., zonder beroep, uit Kollumerland, c.a., Schouw- weg 72 W. P. Th. Buijtendijk en gezin, geen, koopman, uit Den Haag, Laan van Rhemen van Rhemenshuizen 17 C. J. L. Coster, R.K., broodbakken, uit Rijns burg, Oostdorperweg 50 W. Engel, N.H., vertegenwoordiger, uit Den Haag, Crocus- straat 38 J. C. Klikee, geen, zonder be roep, uit Den Haag, Groot Hoefijzerlaan 21 K. Konrad, vreemr, R. K., dienstbode, uit Proleb, Oostenrijk, Duinvoetlaan 2 A. H. de Laater, N.H., dienstbode, uit Steenbergen, Konijnenlaan 8 Wed. E. J. van Lier, geen, zonder beroep, uit Me- dan N. O. I., Schouwweg 72 D. v. d. Marei, N.H., slager, uit Den Haag (Loos duinen), Schoolstraat 12 D. W. v. d. Meer, N.H., zonder beroep, uit Hengelo O,. Crocusstraat 1 E. M. Nicholson, vreemd, geen, gouvernante, uit Engeland. Duinrell 2 C. Pozzo, vreemd, R.K., dienstbode uit Den Haag, Groot Hoefijzerlaan 67 J. van Rhee, R.K., kleermaker, uit Den Haag, Schoolstraat 68 (en vrouw) C. G. van Schaik, N.H., zonder beroep, uit Den Haag, Park Oud Wassenaar 1 A. M. C. Schoonheijt, -N.H., zonder beroep, uit Rotterdam, van Heeckerenstraat 5 C. Schreuders en gezin, N.Hboekhouder, uit De Haag, Santhorstdaan 33 E. Tillmann, vreemd, leerl. kookster, R.K., uit Bochum, Did., Eikenlaan 35 A. J. Vrijhof, G.K., dienstbode, uit Voorschoten, Nassaulaan 8 M. Weiss, vreemd, R.K.. dienstbode, uit Den Haag, Laan van Koot 8 P. Wijnia, G.K., landarbeider, uit Nigterecht, Deij- lerweg 35. Vertrokken* P. W. G. M. Julicher naar Beesel, Reuver 464 L. J. v. d. Zan den en gezin, naar Den Haag Gouverneur laan 377 M. Boves naar Den Haag, Waalstraat 41 J. Haken en gezin, naar Ede Gld., Veenderweg 67 Wed. J. Vis ser geb. Oijevaar naar Rijswijk Z.H., Delft- scheweg 5 P. Th. M. van Dartel naar Dordrecht, de la Reijstraat 30 A. van Beesten geb. van Emmerik naar Hilversum, Lage Naarderweg 13 Z. Spreider naar Den Haag, van Hoeylaan 3 Ch. van Brink naar Sidney, Australië C. Pas- sens naar Den Haag Schenkade 23 J. C. Neijzen naar Wognum, St. Agne^gesticht C. van Voorts naar Lisse, Kanaalstraat 168 C. J. M. Pauwels naar Arnhem, Zaslaan 9 J. van Lunteren naar Den Haag, van Hogenhoucklaan 83 B. J. v. Noort en vr., naar Eindhoven, Maria Stuartstraat 2 M. Sammet naar Den Haag, de Stillestraat 108 M. Schero naar Den Haag, van Dieoenbruchstraat 74 M. Weiner naar Den Haag Hofzichtlaan 27 G. Demant naar Den Haag. Nassau- plein 24 A. J. Rotman naar Apeldoorn, Sumatralaan 149 J. P. Wigman naar Wamel, aan boord schip „Hen-Cor". I vaststellen van een reglement, in welke commissie werden benoemd de heeren: J. de Groot, D. Soeteman, P. de Raadt en J. Blom. Hierna volgde sluiting. De rijwielbelasting. Niet minder dan 17 personen werden gisteren verbaliseerd, omdat zij bleken niet in het bezit te zijn van het vereischte rijwielbelastingmerk. Alphensche Schaakclub. Het 1ste tien tal der Alphensche Schaakclub speelde Dinsdagavond tegen het 1ste tiental der R.K. Schaakclub „Utile Dedit" te Roe- lofarendsveen voor de competitie 2de klasse B van den Leidschen Schaakbond met, na beslissing door den arbiter van de borden 1 en 6, het volgende resultaat: Roelofarendsveen IAlphen I. P. van DoorenC. Brunt y,y, Thè OlyerhoekD. Brunt 01 G. van RijnJoh. Brunt 10 J. HillebrandW. v. d. Roest 1—0 Joh. O omenA. Posthuma 01 A. van PeltA. Post 01 H. BakkerH. Vroom 10 Jac. v. d. MeerA. Oudshoorn 10 J. van KlinkJ. van Wijk 01 P. SeipH. Verschuur 10 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Nationaal Huldeblijk. Een daartoe ge vormde commissie uit de gemeente, welker samenstelling wij reeds publiceerden, zendt ons het volgende communiqué: Ongetwijfeld zal ook in onze gemeente de wensch wor den gekoesterd bij gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard, op daadwerkelijke wijze blijk te geven van het medeleven van Alphen's burgerij. Ondergeteekenden heb ben zich vereenigd tot een commissie, wel ke zich ten doel stelt gelden bijeen te bren gen, opdat ook uit deze gemeente zal wor den bijgedragen tot het nationaal huwe lijksgeschenk, aan Prinses Juliana en Prins Bernhard aan te bieden. Dinsdag 24 Novem ber 1936, zal aan de huizen der ingezete nen een collecte worden gehouden, welke zij ten zeerste aanbevelen. ..E.H.B.O, In hotel „Centraal" werd gisteravond de jaarlijksche algemeene le denvergadering van de E.H.B.O. gehouden onder leiding van den voorzitter, den heer J. F. Allart. Na opening werden de notu len der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Uit de jaarverslagen bleek, dat het ledental iets is teruggeloopen. Wat het financieele gedeelte betreft kunnen wij be richten, dat de rekening ontvangsten en uitgaven sloot op een bedrag van 611.75 met een eindsaldo van 7.92. D- totale geld middelen met inbegrip banksaldo bedroe gen per 1 November 1936 168.37; vorig jaar ƒ39.90. Bij de gehouden bestuursver gadering werden herkozen de aftredende leden de heer J. F. Allart en P. Laros. Na benoeming der kascommissie volgde met een toepasselijk speechje uitreiking van een drietal diploma'ê aan leden der red dingsbrigade. Het diploma A. kon worden uitgereikt aan den heer A. de Groot en mej. G. Bulk, terwijl het voorbereidend diplo ma werd uitgereikt aan mej. v. Leeuwen. Bij de rondvraag werden door verschil lende bezwaren kenbaar gemaakt omtrent de verre ligging van het cursuslokaal aan den Oudshoornscheweg en een commissie benoemd tot herziening of het opnieuw Totaaluitslag 5 y, 4 y A.s. Maandag heeft het 2de tiental der Alphensche Schaakclub een competitiewed strijd te spelen tegen Hazerswoude II te Hazerswoude. Geboren: Jacob, z. van H. Verkerk en J. Meerveld Klaas, z. van G. Roze- boom en K. Jonkers Margaretha Frede- rika ,d. van F. H. Th. Jasperse en W. van Vliet Pieter, z. van P. J. van Wilgen en N. Oosterom Gerritje, d. van K. Vonk en W. C. Guldemond Jan Piet, z. van B. van der Lee en K. Pols Harm, z. van H. Schonewille en S. H. van der Heijden Theodoras Petrus, z. van F. J. Binken en C. van Toor. Gehuwd: M. Overes 26 j. en C. van Leeuwen 30 j. D. Houweling 25 j. en M. Janssen 19 j. G. J. A. Buis 23 j. en T. van Amsterdam 25 j. Overleden: Arend Kisjes 84 j., ge huwd met J. K. Stoffers Rense de Jong 59 j., gehuwd met G. van Es Stefana Ali- da Meiman, 64 j., weduwe van J. Oudejans Cornelis Schellingerhout 81 j., wedr. van S. M. Dikken. Gevestigd: Jan van der Vliet van Zuilen Margaretha C. van de Poll van Zwammerdam Cornelia Lepelaar van i Amsterdam Gijsberta J. van Dam van Ter Aar Johanna van Ewijk van Lei- muiden Nicolaas Keizer van Boskoop Huibertje Buis van 's-Gravenhage. Vertrokken: Jacoba de Groot naar Leiderdorp ^attheus C. Plaum naar Voorburg Jantje Blom naar Warmond Jacob Verseput en gezin naar Heem stede Willem H. van den Berg en gezin naar Kassongan, Borneo Anne J. Lager- weij naar 's-Hertogenbosch Maria C. van der Pijl naar Ter Aar Adriana H. E. Hack naar Tiel Nicolaas C. van Niekerk naar 's-Gravenhage Jasper Groeneveld en gezin naar Rijnzaterwoude. HAZERSWOUDE (Rijndijk). B.V.L. De schietoefeningen zullen de zen winter beginnen op Donderdag 26 No vember a.s. in het schietlokaal van de Coöp. Ver. „de Hoop" aan den Rijndijk des avonds van half 8 tot half 10 uur, waar dan zoo veel mogelijk alle Landstormers worden verwacht om te komen oefenen voor de ko mende wedstrijden. Vervolgens zullen de oefeningen iedere week gehouden worden op Donderdag avond op bovengenoemden tijd. Tevens is er nog gelegenheid om zich als lid op te geven voor den Bijzonderen Vrij willigen Landstorm, zoowel Motordienst als voer- tuigendienst. Onze plaatsgenooten, de heeren G. v. Goozen en W. v. Dam, behaalden dit jaar het brevet als scherpschutter. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Dammen. Voor eenigen tijd is hier een damclub opgericht. Woensdagavond werd een simultaan gespeeld, waar als simultaanspeler optrad de heer J. Wort- man van G. S. Er werd aan 17 borden ge speeld waarvan er 12 door Wortman wer den gewonnen en 5 verloren. Binnenkort gaat „Stultus Pomens" met één tiental spelen in de competitie van district Leiden. Indien nog eenige leden kunnen worden aangeworven zal ook een tweede kunnen meedoen. Clubavond des Woensdags bij v. d. Voort. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Volksbond. Den leden van den R.K. Volksbond wordt medegedeeld, dat a.s. Zondag 22 Nov. het jaarfeest wordt gevierd. De tooneelvereeniging zal hierbij haar medewerking verleenen. Opgevoerd zal worden „Samson en Moot" doen aan bok sen". De uitvoering begint des avonds om half acht in het patronaatsgebouw. RECHTZAKEN zijn wielrijders, die bovenstaand kenteeken op hun fiets voeren Sfe („Steunt Hen" wil dat „SH" SÉA tevens zeggen: „let even extro op!") NA ACHT JAAR HERKEND. Gewezen hoofdcommies voor de Rotterdamsche rechtbank. Gisteren heeft de Rotterdamsche recht bank de zaak behandeld tegen den 65-jari gen gewezen hoofdcommies J. K., zonder vaste woonplaats, gedetineerd, die in De cember 1927 ten nadeele van de gemeente Rotterdam een bedrag van ongeveer 21.000 gulden zou hebben ontvreemd. Verdachte was als hoofdcommies werkzaam bij den gemeentelijken geneeskundigen dienst en was als zoodanig belast met de regeling van de uitbetaling der salarissen van dok toren en verloskundigen. Ook beheerde hij de kleine kas. Vermoedelijk had de man tevoren reeds verduisteringen gepleegd, zoodat hij op een gegeven moment geen anderen uitweg meer zag dan de vlucht. Hij deed dit echter met medeneming van een bedrag van ongeveer 21.000 gulden. Op 30 December 1927 maakte hij zich met medeneming van dit bedrag uit de voeten en sedert dien heeft niemand ooit iets van hem gehoord. In Augustus van dit jaar ech ter meldde zich bij de politie te Apeldoorn een zwerver aan, in wien men den destijds verdwenen hoofdcommies meende te her kennen. De man werd aangehouden en naar Rot terdam overgebracht. Hij gaf echter voor anders te heeten en maakte verder den in druk zijn geheugen kwfjt te zijn. Tijdens het vooronderzoek evenwel heeft hij zijn houding gedeeltelijk gewijzigd. Bij de openbare behandeling van de zaak, welke gisteren plaats vond, werden ver scheidene getuigen gehoord, die hem posi tief als den gewezen hoofdcommies Kune- ken herkenden. Het O. M., dat werd waargenomen door mr. F. Wilbrenninck, achtte het bewijs ge leverd en eischte tegen verdachte een ge vangenisstraf van een jaar en zes maan den. De raadsvrouwe, mej. mr. M. K. J. Slot, pleitte clementie. Uitspraak 3 December. STRAFBARE POGING TOT UITVOER VAN BLOEMBOLLEN. Tot 3000 boete subs. 3 maanden hechtenis veroordeeld. Voor den kantonrechter te Arnhem heeft terecht gestaan een bloembollenhandelaar uit Voorhout wegens poging tot uitvoer van bloembollen, zonder toegelaten te zijn over eenkomstig art. 2 va nhet bloembollensa- neeringsplan-1935 (hij is door de Ned. Sier teeltcentrale niet erkend als exporteur). Op 3 October heeft verdachte te Voor hout vijftien kisten bloembollen, voor het overgroote deel tulpen en verder hyacin then en crocussen, per auto naar Arnhem doen vervoeren. Nadat de partij was opge slagen in een loods van de G.T.M. is zij naar Zevenaar gebracht. Verdachte vond daar geen opslagplaats en deed ze naar Arnhem terugbrengen en in een ander ma gazijn opslaan. Daarna zijn de bloembollen in beslag genomen. Ambtenaren, belast met de opsporing van strafbare feiten in zake de Landbouwcrisiswet, hadden tijdens het transport de auto gevolgd. De kantonrechter heeft gistermiddag in deze zaak vonnis gewezen en verdachte veroordeeld tot een geldboete van 3000 subs, drie maanden hechtenis. Voorts zijn verbeurd verklaard de in beslag genomen kisten met bloembollen. „Hbld." KERKNIEUWS LUISTERVINKEN, RADIO-PARADIJS. Wat is dat voor een station? Is dat mis schien geen vergissing? Moet dat niet zijn Radio-Parijs? Neen toch niet. Ik bedoel Radio-Paradijs, die u niet de stem laat hooren van een of ander beroemd zan ger of spreker, maar die van God zelf. En weet u, waar u dat station het zui verst kunt beluisteren? In een Retraiten- huis. Thuis is er zooveel gewoel in de aether van uw dagelij ksche beslommeringen, dat er veel te veel storingen zijn, en ge Gods stem niet zuiver kunt opvangen. Ieder Retraitenhuis bezit een prachtin- stallatie voor de uitzendingen des hemels, zonder storingen. De K.R.O. Za' u niet kwa lijk nemen, dat ge eenige dagen Hilversum uitschakelt om u rechtstreeks en alléén met Radio-Paradijs in verbinding te stellen. Wat zult u daar veel goeds opdoen. Wenscht u via Noord wij kerhout met Ra dio-Paradijs in verbinding te komen, in het St. Clemensretraitenhuis wordt ze eenige dagen voor iedere klas van personen afzon derlijk afgestemd. Zaterdag 2124 Nov. Heeren Zangers 6.50; Woensdag 2528 Nov. Gymnasium en H.B.S. 6.50; Zaterdag 28 Nov.1 Dec. Heeren Zangers 6.50; Dinsdag 14 Dec. Jonge Mannen ƒ6.50; Dinsdag 811 Dec. Heeren L.T.B. 8.Zaterdag 1215 Dec. Mannen 6.50; Zaterdag 1922 Dec. Man nen 6.50; Dinsdag 2225 Dec. Jonge Man nen 6.50; Vrijdag 2528 Dec. Jonge Man nen 6.50; Maandag 2831 Dec. Jonge Man nen 6.50; Zaterdag 25 Jan. Jonge Man nen 6.50; Dinsdag 58 Jan. Mannen 6.50; Zaterdag 912 Jan. Mannen 6.50; Dinsdag 1215 Jan. Jonge Mannen 6.50; Zaterdag 1619 Jan. Mannen ƒ6.50; Dinsdag 1822 Jan. Mannen gereserveerd 6.50; Zaterdag 2326 Jan. Mannen en Jongelingen 6.50; Dinsdag 2629 Jan. Meisjes 6.50. LUCHTVAART SOESTERBERG BESTELT VLIEGTUIGEN. Van de F. K. 51 tradervliegtuigen van de N.V. Koolhoven Vliegtuigen, waarvan er gistermorgen drie voor Prins Bernhard zyn gedemonstreerd? zijn nog vier en veer tig toestellen besteld door Soerterberg, zoodat men dan over een vloot van vijf en vijftig van dergelijke vliegtuigen zal be schikken. Ook de Marine heeft een niet onbelangrijk aantal van deze vliegtuigen besteld en Koloniën niet minder dan twintig. Ten einde de aflevering van deze vlieg tuigen te bespoedigen, heeft de N.V. Kool hoven aan de Aviolanda Fabrieken te Pa- pendrecht gevraagd of men daar de rom pen voor deze machines zou kunnen bou wen. Men zal zich herinneren, dat bij de Aviolanda de laatste jaren geen vlieg tuigen meer zijn gebouwd en dat men zich daar vrijwel uitsluitend op de fabricatie van parachutes had ingesteld. Wanneer de Aviolanda in staat zal zijn de rompen voor deze vliegtuigen te bouwen, is er dus weer een gelegenheid geschapen om de Papen- drechtsche onderneming van den nationa- len luchtvaartdienst een werkzaam aan deel te doen innemen. (Tel.) JAPY ERNSTIG GEWOND. De Fransche vliegenier André Japy, die getracht heeft het record op den afstand ParijsTokio te verbeteren, is bij een noodlanding in het Noord-Westen van Kioesjoe ernstig gewond aan hoofd en dij. Zijn leven zou echter niet in gevaar ver- keeren. Zijn vliegtuig werd vernield, toen hij in de bergstreek ten Noord-Westen van het eiland Kioesjoe een heuvel raakte. Het was toen 6 uur 20 A.T. N Japy werd vier uur later ontdekt door dorpelingen, die op het gerucht van het ongeluk waren komen opdagen. Na hem uit het puin van zijn toestel te hebben be vrijd, verleenden zij hem de eerste hulp. In extra-edities geven de Japansche bla den nadere bijzonderheden omtrent het ongeluk, dat den Franschen vlieger Japy is overkomen, alsmede een interview met den aviateur. Het schijnt, dat Japy nabij Foekoeoka een noodlanding heeft willen maken, doch door den hevigen regen en dikken mist uit den koers is geraakt en tegen den berg Seboeri is gevlogen, welke gelegen is op de grens tusschen de prefec turen Saga en Foekoeoka. De slag van de botsing werd gehoord door houtskoolbran ders, die onmiddellijk de brandweer waar- schuwden. Meer dan honderd brandweer- J lieden beklommen den berg, waar zij het I wrak van het toestel vonden. Japy werd I uit de wrakstukken gehaald en naar het ziekenhuis vervoerd, waarbij zijn para chute als draagbaar werd gebruikt. Japy's verwondingen zijn van ernstigen aard doch I niet van levensgevaarlijken aard. Hij heeft een diepe wonde aan het voorhoofd, als mede breuken in schouderbeen en rechter dijbeen, waarvan de genezing wel een half jaar za] duren. Japy verzocht den journa listen aan zijn moeder te telegrafeeren, dat zijn wonden niet ernstig zijn en tevens aan het blad Intransigeant te seinen, „dat hij den tocht helaas niet had kunnen vol- brengen, doch dat de machine zich prach- j tig gehouden had". Het keizerlijk lucht- vaartgenootschap heeft besloten aan Japy de medaille van verdienste toe te kennen I voor zijn recordvlucht van Parijs naar Japan. NACHTPOSTVLIEGER VERONGELUKT. Vermoedelijke oorzaak: mist. De British Airways deelen mede, dat twee harer vliegers, Hattersly en Breden- kamp gistermorgen omstreeks 4 uur om gekomen zijn bij Crawley, vlak bij het vliegveld Croydon. Zij vlogen den nacht maildienst KeulenLonden. Er waren geen passagiers aan boord. De post uit Scandinavië en Duitsch- land is behouden en per trein doorge zonden naar Londen. De twee andere leden van de bemanning de telegrafist en de werktuigkundige zijn gewond. Aanvankelijk kon geen oorzaak opge geven worden. Later ging men vermoeden dat de ochtendmist den vliegers parten heeft gespeeld. De nachtpostdienst van de Engelsche maatschappij (de tweede gesubsidieerde van Engeland) verlaat om 21 uur 30 des nachts Gatwick naar Keulen en Hannover, waar om 1 uur het toestel uit Scandinavië aankomt met de nachtpost. Een ander toe stel van de Engelsche maatschappij neemt van de Scandinaviërs de Engelsche post over en vertrekt 's nachts om 1.30 uur uit Hannover naar Keulen, waar het de Duit- sche post overneemt (onze Douglas komt daar om 1 uur aan). Om 3.25 uur vertrekt dan het Engelsche toestel verdei naar Londen, 5 minuten na onze Douglas. De aankomst in Engeland (Gatwick) is vastgesteld op 5.15 uur. Nachtvlucht is nachtvlucht, pleegt men in de vliegerij te zeggen, om er mee aan te geven, dat oppassen de "boodschap is. Vooral voor de postvliegers, die grooter risico nemen, dan met passagiers aan boord. Van dit jaar is het reeds het derde nachtpostvliegtuig, dat is vergaan. Op 21 April verloor de Belgische Sabena een Fokker F VII, op 30 April de Swiss-Air een Amerikaansche Clark G 43. De kans is groot, dat bij dit Engelsche ongeluk een Fokker F XII betrokken is. Onlangs immers heeft de K. L. M. er daar twee van aan de Engelsche maatschappij verkocht voor den nachtpostdienst.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 14