De afbraak van een vredesverdrag MAANDAG 16 NOVEMBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT V1EKUE BLAD PAG. II Duitschland zegt internationalisatie zijner rivieren op Herstel zijner souvereiniteit op eigen gebied HET LAATSTE STIJK Duitschland heeft Zaterdag aan de be trokken regeeringen mededeeling gedaan van zijn besluit, de bepaling van het Ver drag van Versailles, betreffende de inter nationalisatie der rivieren, op te zeggen. Door deze eenzijdige daad heeft Duitsch land zich thans bevrijd van de laatste ban den, die door het Verdrag van Versailles waren opgelegd. Het betreft hier sectie twee van deel 12 van het Verdrag van Versailles inzake de scheepvaart op de Duitsche rivieren Elbe, Oder, Njemen, Donau en Rijn. Deze mededeeling werd gedaan te Lon den, Parijs, jRome, Brussel, Praag, War schau, Kopgnhagen, Stockholm, Kaunas, Boekarest, Belgrado Boedapest en 'sGra- venhage. Dit opzeggen sluit in, dat Duitschland de commissies, welke de toepassing van het verdrag in deze kwestie controleeren, niet meer erkent. In Duitsche politieke kringen wordt ver klaard, dat het doel van deze actie zuiver politiek is, men wenscht de souvereiniteit van Duitschland op de territoriale wate ren te herstellen, de scheepvaart op de ri vieren zal hiervan geen hinder ondervin den en de vrijhavens Hamburg en Stettin, welke aan Tsjecho- Slowakije zijn toege staan, blijven gehandhaafd. HET OFFICIEELE SCHRIJVEN In het officieele schrijven, dat door de Duitsche regeerxng aan de betrokken re geeringen gezonden is, betreffende de clau sules van het Verdrag van Versailles over de internationalisatie van rivieren, wordt allereerst gezegd, dat het niet gelukt is door onderhandelingen een toestand in het leven te roepen, die in overeenstemming zou zijn met het Duitsche standpunt. „Bo vendien, aldus gaat dit document verder, is de aan den Rijn, naast Duitschland, be langrijkste oeverstaat, het Koninkrijk der Nederlanden, niet toegetreden tot de in Mei j.l. tot stand gebrachte overeenkomsten. Juist echter aan deze rivier zijn duidelijke toestanden noodzakelijk". Voor Elbe, Oder en Donau, aldus het schrijven verder, be staan nog regelingen, die in strijd zijn met de Duitsche soevereiniteit, terwijl ook soe- vereiniteitsbeperkingen ten aanzien van het Keizer-Wilhelmkanaal moesten woraen gehandhaafd. De Duitsche regeering kan dit niet langer dulden. Zij ziet zich derhalve gedwongen tot de verklaring, dat zij de in het Verdrag van Versailles vervatte bepalingen omtrent de zich op Duitsch gebied bevindende water wegen en de op deze bepalingen berus tende internationale stroom-documenten niet meer voor zich als bindend erkent. Zij heeft dienovereenkomstig besloten de voor de Rijn op 4 Mei aangegane voorloo- pige overeenkomst (modus vivendi) vol gens artikel 3 paragraaph 2 met onmid- delijk van kracht worden op te zeggen en af te zien van de onderteekening der voor de Elbe ontworpen overeenkomst van ge lijk karakter. Het schrijven gaat dan ver der: „Tegelijkertijd deelt de Duitsche regee ring mede, dat de volgende regeling door haai getroffen is: De scheepvaart op de Duitsch gebied lig gende waterwegen staat open voor alle met het Duitsche rijk in vrede levende sta ten. Er wordt geen onderscheid gemaakt tusschen Duitsche en buitenlandsche sche pen. Dat geldt ook voor de kwestie van de scheepvaartgelden. Daarbij vooronderstelt de Duitsche regeering, dat op de waterwe gen van de andere betrokken Staten we- derkeerigheid verleend wordt. Bovendien zal de Duitsche regeering den Duitschen autoriteiten over de waterwegen instructie geven met de bevoegde autori teiten van de andere aan de waterwegen liggende Staten gemeenschappelijke pro blemen te bespreken en daarover even tueel overeenkomsten af te sluiten" DE REACTIE IN HET BUITENLAND Voor België een groot probleem Voor België is deze stap een groot pro bleem, aangezien de vloot van Belgische Rijnschepen ongeveer 1000 vaartuigen telt. De „Nation Beige" schrijft, dat onder de opgezegde bepalingen er een is, welke bij zonder België betreft. Dit is 't artikel, dat bepaalt, dat indien België een bevaarbare verbinding zou aanleggen van den Rijn naar de Maas, ter hoogte van Ruhrort, Duitschland het stuk zou moeten maken, dat over zijn gebied loopt. Het blad voegt hieraan toe, dat de scheepvaart van de betrokken mogendhe den in het vervolg kan plaats hebben bij 1 de gratie van Duitschland, d.w.z. van zijn I politieke inzichten. Dit is een nieuwe bron van wrijving en conflicten aan alle Duit sche grenzen. Europa heeft nu juist een dergelijk risi- co niet noodig. Parijs wil collectief protesteeren De Fransche minister van buitenland sche zaken deelt mede: De opzegging door Duitschland van de clausules in het Verdrag van Versailles aangaande de waterwegen op Duitsch ge bied, evenals de rivierenbepalingen, die op deze clausules gebasseerd zijn, komt op het oogenblik, waarop de centrale Rijn commissie, die te Straatsburg vergaderen zal, op het punt stond de schikkingen van kracht te doen worden, die bestemd waren in de plaats te komen van de clausules van het Verdrag van Versailles. Deze schikkin gen waren vastgesteld in een Fransch- Duitsch accoord, waartoe Duitschland het initiatief genomen had. Een accoord van denzelfden aard was reeds tot stand gekomen voor de Elbe en onderhandelingen betreffende de Oder wa ren op den goeden weg. De Fransche regeering pleegt overleg met de andere belanghebbende regeerin gen. De Fransche regeering is van meening, dat een collectief protest aan Berlijn moet worden gezonden. Ter beantwoording van Duitschland's geste heeft de Fransche regeering voorts besloten gebruik te maken van de 24 uur, die haar nog resteeren, teneinde op haar beurt de tot stand gekomen regeling van 4 Mei betreffende den Rijn op te zeggen. Eden zal vandaag een verklaring afleggen De minister van buitenlandsche zaken, Eden, zal waarschijnlijk vandaag in het Lagerhuis een verklaring afleggen naar aanleiding van de opzegging door Duitsch land van de bepalingen betreffende de in ternationalisatie der Duitsche rivieren. Men weet nog niet, of een Britsche stap te Ber lijn zal volgen. Het is niet onmogelijk, dat Eden's verklaring in het Lagerhuis de eenige officieele reactie zal zijn. Niettemin zal'over dit punt eerst een beslissing wor den genomen, wanneer het standpunt der andere belanghebbende regeeringen be kend zal zijn. In politieke kringen te Londen is men niet zeer geneigd, groote beteekenis aan de beslissingen van Hitier toe te kennen, men had dat gebaar al lang verwacht. BINNENLAND Het Prinselijk Huwelijk BRUIDSTOILET VOOR DE PRINCES BESTELD. Twaalf bruidsmeisjes uitgenoodigd. Naar wij vernemen zal het bruidstoilet van H. K. H. Prinses Juliana in de Resi dentie vervaardigd worden en wel in de ateliers van het modehuis der N.V. C. H. Kühne Zonen aan den Kneuterdijk 2, waar tevens de toiletten van de twaalf bruidsmeisjes zullen worden ontworpen. De uitnoodigingen aan de bruidsmeisjes zijn dezer dagen door het Hof verzonden. Er zijn ook enkele buitenlandsche vrien dinnen van de Prinses, die de vereerende invitatie hebben gekregen, doch voor het meerendeel zijn het meisjes van Nederland- sche adellijke huizen. „Tel." BLIJVENDE HERINNERING AAN ALLE SCHOOLKINDEREN. Het ligt in het voornemen van de Re geering om bij gelegenheid van het as. huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden en Z. D. H. Prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld een blijvende her innering te doen vervaardigen, die zal worden uitgereikt aan alle leerlingen en leerkrachten van hier te lande gevestigde inrichtingen van lager-, meer uitgebreid lager-, middelbaar-, voorbereidend hooger en nijverheidsonderwijs, de avondcursus sen inbegrepen, benevens aan de leerlin gen en leerkrachten van de Nederland- sche cursussen in Duitschland. Zij zal bestaan in een z.g. rijmprent, een combinatie van een toepasselijk dich terwoord met een zinrijke versiering in kleurendruk, waartoe inmiddels opdracht gegeven is aan een dichter en een grafisch kunstenaar. KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEELAND. Kort na de huwelijksreis van het Prinselijk Paar. Naar de burgemeester van Vlissingen in een vergadering aldaar meedeelde, zal bin nen niet al te langen tijd na de huwelijks reis van het Prinselijk Paar de vorstelijke familie een bezoek aan Zeeland brengen. In de huwelijksreis zal, naar vernomen wordt, een verblijf in Schotland worden opgenomen. PRINS BERNHARD TE BERLIJN. Prins Bernhard is hedenochtend met den nachttrein uit Parijs te Berlijn aangeko men. Naar aan te nemen is zal hij vermoe delijk door Adolf Hitler worden ontvan gen. Over een bijzondere plechtigheid bij dit afscheid van den Prins, als Duitscher, van zijn hoofd van staat, is nog altijd niets naders bekend. Men neemt echter in Duit sche regeeringskringen aan, dat dit af scheidsbezoek geen officieel karakter zal dragen en zich in allen eenvoud zal af spelen. Dinsdagmiddag is de Prins de gast van onzen gezant te Berlijn bij het noenmaal, waarop hij te drie uur des middags per vliegtuig naar Nederland terugkeert. DE HEFFING OP BOTER. Marktprijsstijging nog niet voor de helft gecompenseerd. De heffing op boter en de vervoerver- gunningen voor buitenlandsche boter is voor de week van 1521 November vast gesteld op 75 cent per K.G. behoudens tus- schentijdsche wijzigingen. (Wij herinneren er aan, dat de Leeuwar der boternoteering de vorige week 5 en deze week 6 cent is gestegen, zoodat de huidige heffingsverlaging van 5 cent de marktprijsstijging nog niet voor de helft compenseert). EXTRA HULP AAN WERKLOOZEN. Sociale Zaken heeft wollen dekens gekocht. De minister van Sociale Zaken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin gezegd wordt in aan sluiting op een reeds eerder verzonden circulaire dat van rijkswege een extra bedrag ten behoeve van de z.g. steunver- leening B (extra-hulp aan werkloozen) over het jaar 1936 beschikbaar gesteld zal worden. In verband met het feit, dat door het departement van Sociale Zaken ten behoe ve dezer steunverleening een partij wol len dekens is aangekocht behoudt de mi nister zich het recht voor, een gedeelte van het aan iedere gemeente uit te keeren bedrag niet in geld, doch in natura, met name in dekens te verstrekken. De dekens worden geleverd in de maten 150 bij 200 c.M. (1-persoons) 1900 gram; 175 bij 210 c.M. (2-persoons) 2270 gram. Zij zijn van Nederlandsch fabrikaat en van prima kwaliteit. De minister verzoekt de gemeentebestu- .ren omgaand te berichten of zij voor deze extra-steun in aanmerking wenschen te komen en zoo ja, of en voor welk gedeelte zij deze uitkeering in natura (dekens) wenschen te ontvangen. In het laatste ge val verzoekt de minister tevens opgave te doen van de aantallen, maten en soor ten, die de gemeentebesturen zouden wen schen af te nemen. REGEERING EN KON. HOLL. LLOYD. De onderhandelingen, om te geraken tot een liquidatie van den Kon. Hollandschen Lloyd, welke voor de intreding van de de preciatie in een eindstadium verkeerden, zijn hierdoor vertraagd, aangezien in de contracten wijzigingen moeten worden aan gebracht, aldus minister Gelissen in zijn antwoord aan de Tweede Kamer over de Begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart. Aan een definitieve afdoening staat thans niet veel meer in den weg. De voorzetting van den dienst Amster damZuid-Amerika, welke door een com binatie van W. H. Mulder Co. en de Kon. Ned. Stoombaot Mij. zou worden geëxploi teerd, is slechts mogelijk bij een zeer eco nomische exploitatie, die gezocht wordt in het inschakelen van het bedrijf in een an der groot bestaand bedrijf. Hierdoor wordt een belangrijke besparing op personeelskos ten verkregen. Het is dus duidelijk, dat slechts een klein deel van het oude perso neel noodig zal zijn voor 'den nieuwen ex ploitatievorm. Den pensioengerechtigden zullen het hun toekomende percentage bij liquidatie beko men van de concurrente vordering, die zij uit hoofde van de pensioenverplichtingen op den boedel kunnen doen gelden. Mede in verband met de monetaire maatregelen en hun gevolgen kan een vol ledig overzicht van de financieele verhou ding tusschen den Staat en den K.H.L. nog niet worden gegeven. Intusschen kan om trent het verloop van de schulden aan het Rijk en de gemeente Amsterdam het onder staande worden meedgedeeld. Ingevolge de reorganisatie van 1932 heb ben rijk en gemeente Amsterdam onder scheidenlijk, ca. 4.800.000 en ca. 1.600.000 uit eventueele winsten te vorderen, waar voor amortisatiebewijzen zijn uitgereikt. De uit hoofde van de overeenkomst van 29 Juli 1932 tusschen den Staat en den K.H.L. geleende gelden zijn echter reeds geheel door genoemde reederij terugbetaald. Van een nadien verstrekte hypothecaire leening is de K.H.L. nog ca. 250.000 schul dig, terwijl aan achterstallige rente nog pl.m. ƒ74.000 te vorderen zijn (preferent). Door de surséance zyn de hypothecair ge dekte gage- en oplegcredieten, te zamen groot pl.m. ff 220.000, opvorderbaar gewor den door de Benas. Voorts hebben het rijk en de gemeente Amsterdam nog vorderin gen op den boedel ten bedrage van resp. pl.m. 410.000 (gedeeltelijk concurrent) en pl.m. 120.000 (geheel concurrent). Na afschrijving en inclusief Benassteun is er (ook zonder rekening te houden met de niet-betaalde pensioenen) over de eerste negen maanden van 1936 geen exploitatie overschot. CURSUS VOOR LUCHTBESCHERMING. Door Minister de Wilde geopend. In tegenwoordigheid van tal van autori teiten onder wie de Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland, Bur gemeester en Wethouders en de gemeente secretaris van Haarlem, en generaal P. H. A. de Ridder, inspecteur voor de luchtbe scherming, is hedenochtend te elf uur de eerste cursus in ons land vooi luchtbescher ming door den Minister van Binnenland- sche Zaken, mr. J. A. de Wilde, geopend. VRIJGEZELLENBELASTING IN STUDIE. Het vraagstuk van een eventueele vrij- gezellenbelasting aldus deelt de „Tel." I mede wordt op het oogenblik bestu- Ideerd dcor een departementale commissie, welke zal hebben te adviseeren over de mogelijkheid van een heffing. GEWESTELIJKE LANDDAG VAN DE R.K. STAATSPARTIJ TE ROTTERDAM In de Nenytohal te Rotterdam ies giste ren een Landdag van de kringen Rotter dam en Dordrecht van de R.K. Staats partij gehoude.n De voorzitter van den kring Rotterdam, dr. A. M. Lucas, heette den hoogeerw. heer Deken van Rotterdam, de vele leden van Kamer, Provinciale Staten en Gemeente raden en de anderen een massa van ongeveer 4000 tot 5000 welkom. Vervolgens werd het woord verleend aan Dr. H. W. A. Moller, lid van de Tweede Kamer, die ging spreken over „Orde". Nadat geestdriftig ons Roomsche Blijd schap weerklonken had, trad Pater Mr. D. Beaufort O.F.M. onder applaus het podi um om te spreken over „Arbeid". Na het zingen van het Wien Neerlands Bloed werd vervolgens gepauzeerd, waar na de partijvoorzitter mr. C. M. J. F. Go- seling aan zijn onderwerp „Een" begon. De Katholieken moeten staan in de voor ste rijen van de beste vaderlanders, al dus spr. maar dat alleen kan bereikt worden, wanneer de Katholieken krachtig saamgebonden bijeen optreden. Ondanks de telkens weerkeerende verhalen, dat onze partij uit elkaar zal vallen, mogen we na 35 jaar nog zeggen, dat onze eanheid meer dan krachtig is. Maar het is spr.'s heilige overtuiging, dat wanneer het ons niet gelukt, gezamenlijk practische oplossingen te vinden, iedere po ging om in het Nederlandsche volk meer eenstemmigheid te brengen, falen moet. Wij moeten ook het communisme en het nationaal-socialisme bestrijden. Limburg is behoed geworden voor den rooden vloed golf, wij mogen ook vast vertrouwen, dat wij in Nederland den bruinen golf tegen houden. Afweer alleen is echter niet vol doende, wij zullen ook tot den aanval moe ten overgaan, niet door middel van rotte eieren en steennkolen, maar door bewer king van de geesten. Het allerbelangrijkste is de opbouw en het ligt tenslotte geheel aan ons, aan onze onderlinge samenwerking, of wij dien op bouw kunnen voltooien. Gelukkig, we gaan vooruit en we zullen winnen (ap plaus). De jongeren moeten zich langza merhand voorbereiden, om plaats te ne men in het groote leger, ook in allerlei plaatselijk werk, maar laten zij genegen blijven te profiteeren van de ervaring van werkers, die hen zijn voorafgegaan. Onze leuze moet zijn: het vaderland voorop, maar boven alles: de eer van Christus: Christus alleen wint! (Stormachtig ap plaus!) Er volgde nog een slotwoord en af scheidswoord van den heer Th. P. J. Ei sen, burgemeester van Naaldwijk. KATHOLIEKE ONDERWIJZERS VERBOND. Vergadering van het Verbondsbestuur. Het Verbondsbestuur van het K.O.V. ver gaderde dezer dagen in hotel „Noord- Brabant" te Utrecht, onder voorzitterschap van den heer Willem Wiitschut. Verschillende wenschen betreffende de hoofdakte-opleiding en het hoofdakte-exa men, vastgelegd in een uitvoerig rapport, werden aangenomen en zullen worden ge propageerd. Met algemeene stemmen werd besloten tot aansluiting bij het Weltverband, dat deze zomer onder leiding van den heer H. G. de Boer te Noordwijk een congres hield te Feldkirch in Oostenrijk. Betreffende het tuchtvraagstuk zal een uitvoerig rapport worden gepubliceerd en zal actie gevoerd worden tot verwezen lijking van de wenschen van het O.O.V, dienaangaande. De vergadering sprak zich uit, dat, in dien er gelden beschikbaar zijn, die uit eindelijk zullen leiden tot werkverruiming bij het onderwijs, verbetering van de leer* lingenschaa] de voorkeur geniet boven ver lenging van den leerplicht. Omtrent verschillende pensioenaangele genheden zal het bestuur zich in verbinding stellen met een pensioen-specialist. Aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal worden verzocht on verkorte handhaving van de spelling-Mar- chant. Ten opzichte van het wetsontwerp tot ver lenging van de termijnen in verschillende wetten vastgelegd ten opzichte van het lager onderwijs nam de vergadering een afwijzende houding aan. Zij wenschte daartegenover: 1. geheel vrije benoeming tot hoofd der school; 2. de Jonge werkloozen benoembaar ge steld in tijdelijke betrekkingen, die dienen ter vervanging van een leerkracht; 3. verplichting, dat een vacature van een vaste leerkracht binnen 6 maanden moet vervuld zijn door een benoeming voor vast. Verder werd besloten, dat er geijverd zal worden voor verlaging van de leerlingen- schaal, terwijl overwogen zal worden of actie gevoerd zal worden voor het blijven der kinderen op school tot hun 14de jaar. OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIE-DWANG. Verlenging weer met een jaar. Zooals bekend is, loopt de termijn van de wet, waarbij de verplichte vaccinatie wordt opgeschort tegen 1 Jan. af. Deze wet, zelf een verlenging van de vorige wet, gold voor de jaren 1935 en 1936. Thans is, naar „De Standaard" verneemt, weldra de indiening van een wetsontwerp te verwachten, waarbij opnieuw de termijn met één jaar wordt verlengd. De regeering stelt zich ook bij dit vraag stuk op het standpunt., dat dit onderwerp behoort tot de principieele kwesties, die niet door haar tot een beslissing kunnen worden gebracht. TOEZICHT OP KWALITEIT VAN ELECTRISCHE APPARATEN. De minister kondigt een wettelijke regeling aan. Aan alle electriciteitsbedrijven in Neder land heeft de minister van Waterstaat een schrijven gericht, waarin hij er op wijst dat de electriciteitsbedrijven hier te lande er zooveel mogelijk voor waken, dat voor de op hun netten aangesloten installaties deugdelijke electro technische materialen en toestellen worden gebruikt. Ten einde op afdoende wijze gebruikmaking van electro- technische toestellen en materialen, welke door lage prijzen, groote aantrekkelijkheid bezitten, maar die als zeer ondeugdelijk moeten worden beschouwd, te voorkomen, overweegt de minister de totstandkoming van een wettelijke regeling te bevorderen. Aangezien elders genomen maatregelen het vermoeden wettigen, dat het aanbod van ondeugdelijke materialen in de naaste toekomst zal toenemen, verzoekt de minis ter medewerking bij de bestrijding van het aangeduide kwaad, door een zoo noodig ver- scherjt toezicht op en keuring van de hoe danigheid der materialen en toestellen, die in electrische installaties in het verzorgings gebied worden gebezigd. De minister beveelt den electriciteitsbe drijven aan, handel en industrie en zoo mogelijk ook de verbruikers te waarschu wen, ten einde te voorkomen, dat, indien t. z. t. een wettelijke regeling tot stand mocht komen, het inmiddels aangeschafte of in voorraad genomen materiaal waarde loos zal worden. DE SANEERING VAN DE BOOMKWEEKERIJEN. Het algemeen bestuur van den Bond van Boomkweekers heeft besloten geen pogin gen te doen, die tot opheffing van de sa- neeringsmaatregelen kunnen leiden, aan gezien de credietverleening en de afkoop van het surplus voorshands voor de zwak kere bedrijven onontbeerlijk worden ge acht. Het bestuur zal de boomkweekersver- eeniging Naarden-Bussum, die om actie tot opheffing had gevraagd en zelfs met uittre ding heeft gedreigd, indien deze achter wege zou blijven, van dit inzicht op de hoogte brengen. CHR. L. WESSELING. Zaterdagmorgen ter aaide besteld. Met alle piëteit en alle zegeningen en ge beden van de H. Kerk werd Zaterdagmor gen te 's-Gravenhage het stoffelijk over schot van den heer Chr. Wesseling ter aar de besteld. In de mooie kerk van den H. Antonius Abt aan den ouden Scheveningschen weg droeg de oudste priesterzoon van den over ledene, Dom Th. Wesseling O.S.B., een plechtig gezongen H. Requiemmis op, daar bij geassisteerd door de kapelaans van de parochie. Tegelijkertijd lazen aan de zij altaren een jongere zoon. Pater Chr. Wes seling C.S.S.R., en Mgr. Dr. Th. Verhoeven stille H.H. Missen. De kerk was geheel gevuld met leerlin gen en oud-leerlingen van den overledene en het personeel van het R. K. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvieding. Te ongeveer twaalf uur had de teraarde bestelling plaats op het R. K. kerkhof aan de Kerkhoflaan. In den stoet kwamen mede Mgr. Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Cen traal Bureau en mr. H. de Jong, lid van den gemeenteraad, die administrateur van genoemd bureau is. Op de begraafplaats waren aanwezig, be halve de reeds genoemden: Mgr. Dr. P. van Gils, voorzitter van den katholieken school raad, pastoor dr. Hentzen O.F.M.lid van den Onderwijsraad, de pastoors Pompe en Beukers en het geneele personeel van het bureau, waaraan de overledene verbonden is geweest. De absoute en beaarding geschiedde door dom. Th. L. Wesseling, zoon van den ont slapene, met assistentie van pater Chr. Wes seling, eveneens een zoon, en Mgr. Dr. Th. Verhoeven. De oudste zoon, mr. Maarten Wesseling heeft voor de betoonde belangstelling be dankt. Machinesclirijven en stenografie. De Algemeene Bond van Directeuren van Particuliere Handelsinstituten (B.D.P.H.) heeft aan den Minister van Onderwijs vol gend adres gezonden: Kennis genomen hebbende van het bij de Volksvertegenwoordiging ingediend Ont werp tot wijziging van de Wet op het Mid delbaar Onderwijs; veroorlooft zich Uwe Excellentie drin gend in overweging te geven van deze ge legenheid gebruik te maken tot het invoe ren aan alle handelsdag- en avondscholen van machineschrij ven en stenografie als „verplichte" vakken en wel zoodanig, dat met het onderwijs bereikt worde: a. het leggen van een hechte basis, waarop later in de praktijk met succes kan worden voortgebouwd; b. dat leerlingen by het verlaten der school, derhalve bij hun intrede in de prak tijk, toegerust zijn met een vaardigheid, die werkelijk als aanvangssnelheid voldoende is en steunend op de onder a. genoemde basis gemakkelijk tot elke later ge- wenschte of noodzakelijk blijkende hoogte kan worden opgevoerd. Bij dit adres is gevoegd een brochure, welke tevens is rondgezonden aan alle onderwijs-autoriteiten, vertegenwoordi gers van den Handel, Werkgeversorganisa ties, enz. In deze brochure wordt ge motiveerd en toegelicht de noodzakelijk heid van den hierboven dringend aanbevo len maatregel.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11