Debatten rond de Rijksbegrooting ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 TWEEDE KAMER RECHTZAKEN UIT DE OMGEVING De Minister-President, de heer COLUN. vervolgt zijn rede. Spreker komt dan od de opmerkingen van den heer Albarda over de bestaande regeling betreffende so ciaal-democratische ambtenaren bij Defen sie. Spreker geeft toe, dat de bestaande re geling onbevredigend is, doch hij heeft ook bezwaren tegen de door den heer Joekes voorgestelde persoonlijke toelating. De re geering zoekt naar een andere regeling, doch is daar nog niet in geslaagd. Den economischen toestand en het beleid der regeering besprekend, bestrijdt dr. Co- lijn in de eerste plaats de critiek van den heer Albarda, die echter zelf den nadruk erop heeft gelegd, dat onze toekomst sterk afhankelijk is van den export en van den economischen toestand in ons voornaam ste achterland Duitschland. Cijfers, die niet door den beugel kunnen. De vergelijkende cijfers, die deze afge vaardigde heeft gebruikt, kunnen echter niet door den beugel. Hij vergelijkt de cij fers van 1929 met die van 19§5. Het tegen woordige kabinet is echter opgetreden in 1933. Gaat men de cijfers van dat jaar ver gelijken met die van 1935, dan blijkt de uitvoer gedaald te zijn van ƒ755 millioen tot ƒ711 millioen. Alleen de uitvoer naar Duitschland is in die periode met ƒ70 mil lioen gedaald, waaruit blijkt, hoezeer de uitvoer naar de overige landen is gestegen. Dit is het resultaat van den ingespannen arbeid van het kabinet, dat waarschijnlijk door de resultaten van een kabinet-Albarda niet overtroffen zou zijn. In 1936 bewoog onze uitvoer zich weer in stijgende lijn. Het scheepvaartverkeer nam toe. Vóór de depreciatie waren al geen schepen meer opgelegd. Ook in andere op zichten is er van de aanpassing iets goeds te zeggen. Dank zij de aanpassing konden wij bij de depreciatie gemakkelijker de ont stane kloof overbruggen. Spreker hand haaft zijn standpunt van de deugdelijkheid der aanpassing. Werkloosheid. De heer Albarda heeft geklaagd over het gebrek aan activeering van het binnenland- sche economische leven, en heeft zich als voorbeeld beroepen op Amerika, België en de Scandinavische landen. Zijn echter de levensomstandigheden der Belgische arbei ders beter dan in ons land? Amerika heeft in de laatste paar jaar 7 y, milliard dollar besteed aan relief-work. Zou men in Nederland hetzelfde doen, dan zou men naar verhouding een last van nog 750 millioen extra-schuld op zich moeten nemen. Maar wat heeft bovendien dit alles nog opgeleverd? In midden 1936 waren in Amerika 81 werkloozen per duizend, en in Nederland 41 werkloozen per duizend inwoners. Ook de vergelijking met de Scandinavi sche landen gaat niet op. De grondstoffen van de laatstgenoemde landen heeft men overal noodig; zij worden niet geweerd, zooals de eindproductie van ons land. Bo vendien zjjn deze landen minder afhan kelijk van den internationalen toestand. Tal van groote openbare werken zijn in de periode 19331936 uitgevoerd. De regeering heeft gedaan, wat zonder roekeloosheid op financieel gebied mo gelijk was. Spreker ontkent niet, dat men door een nieuwe credietpolitiek, door crediet-inflatie, heel wat werk in het leven had kunnen roepen. Men mag echter het oog niet sluiten voor de gevolgen. Spreker verwijst o.a. naar Duitschland, maar ook zou men in ons eigen land, waar veel kleine maar ook grootere banken en bedrijven het slachtoffer zijn geworden van een te ruime credietpolitiek. Productieverruiming is heel mooi, als er vermeerderde afzet voor is. Spreker wijst op het tuinbouwprobleem, tengevolge van de uit zetting van onzen tuinbouw om streeks 1925, en vooral de staat behoort zich te beperken bij het aangaan van nieu we verplichtingen. Bij de bespreking van het werkloosheids probleem wijst spreker op de verandering in den bouw der bevolking en de verschui ving der leeftijdsgroepen. Er hebben zich in Nederland zeer veel meer volwassenen gevestigd, dan er vertrokken zijn, en voorts is er ook de rationalisatie voor ons bedrijf. Spreker betreurt deze niet; zij heeft ons sterker gemaakt in de concurrentie met het buitenland, maar ons werkloozenaantal doen stijgen met naar schatting 25.000 per sonen. Factoren als de bovengenoemde hebben de werkloosheid doen stijgen buiten de schuld der regeering om, en.spreker blijft er dan ook van overtuigd, dat de regeering niet anders kon en niet anders mocht. Het kabinet heeft nog maar eenige maan den te leven over; de gevolgen der depre ciatie kunnen zich niet in eenige maan den duidelijk aantoonen; men moet zich niet overgeven aan fata morgana. Wat de monetaire politiek betreft, alleen de dollar en de Belgische franc zijn niet zwevend. De gulden schommelt minder dan onder de gouden standaard het geval was. Het egalisatiefonds wordt niet gebruikt om den gulden in de eene of andere rich ting een geforceerde waarde toe te kennen. De landbouw kan niet aan zijn lot wor den overgelaten. Wat de industrie betreft, contingenteering geldt ook als handelspoli tiek wapen, en is als zoodanig niet geheel te ontberen. Wat prijsopdrijving aangaat, er zijn in het geheele land slechts 25 over tredingen geweest. Spr. acht dit een verheugend blijk van het gezond ver stand van ons volk. Binnenkort worden voor den N. O. Zui derzeepolder werken aanbesteed, waarbij vele tientallen millioenen gemoeid zijn. Van verschillende door deze Regeering genomen of voorbereide maatregelen zal eerst het volgend kabinet profijt kunnen hebben. Spr. gunt het dit van harte: de moeilijkheden zullen nog groot genoeg zijn. Dit kabinet kan niet bespreken, wat er na de verkiezingen zou moeten gebeuren. Indien er economische verbetering komt. dan zal er nog veel zijn uit te halen alvo rens kan worden teruggekomen op geno men bezuinigingsmaatregelen, die noodza kelijk waren. Wat het ordenangsvraagstuk betreft, ver wijst spr. naar de memorie van antwoord. Besprekend de verhouding van kabinet en volksvertegenwoordiging, noemt spr. de hoofdzaak of er vruchtbare samenwerking is. Men mag elk kabinet parlementair noe men, dat er in slaagt in goede harmonie met de volksvertegenwoordiging haar pro gram ten uitvoer te brengen, hoe het ka binet ook is samengesteld. In Nederland regeert de Kroon; de mi nisters zijn dienaren der Kroon. Zij hebben zooveel mogelijk te handelen in den geest van het volksorgaan. Geestelijke verwant schap is daarbij onontbeerlijk; Nederland is een christelijke natie, wat zich weer spiegelt in het staatsbestuur. Men mag de grenzen echter niet te eng trekken, daarvoor is er teveel versplinte ring. In dezen tijd van geestelijke verwar ring mag niet aan de uiterlijke waarde van het Christendom worden vastgehouden, uit traditie. Een krachtige Christelijke levens overtuiging is het eenige middel tegen de verwoestende, ontbindende krach ten van dezen tijd. Ze is ook de basis voor een gezonde democratie; daarom worde er naar eenheid gestreefd ook als straks de vorming van een nieuw kabinet aan de orde komt. Rede van den Minister van Financiën. De Minister van Financiën, de heer OUD, vergelijkt de budgetaire positie van 1934 met die van nu, en wijst er op, hoezeer deze laatste beïnvloed wordt door de mone taire gebeurtenissen. Wat den begrootings- opzet betreft, beroept spr. zich op zijn ambtsvoorganger. Van verschillende zijden is spr. teveel optimisme verweten. Het is moeilijk, thans den invloed der monetaire gebeurtenis van 26 September reeds aan te wijzen. Maar wel is het waarschijnlijk, dat aan de cata- stophale daling der middelen een einde is gekomen; uit den binnenkort verschij nenden middelenstaat zal dat ook weer blijken. Geenszins heerscht er in de me morie van antwoord een andere teneur dan in de Millioenen-nota. Spr. verdedigt in zonderheid de overbrenging van verschil lende posten naar den kapitaaldienst. Wel zullen, in betere tijden, de zwakke plekken in de begrooting weer moeten wor den versterkt. De financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten is een onderdeel o.m. van de werkloosheidsbestrijding; het streven is gericht op eeo zoo billijk mogelijke verdee ling der kosten tusschen Rijk en gemeen ten. Het Werkloosheidssubsidiefonds moest steeds zooveel mogelijk in evenwicht zijn met de daarvoor beschikbare middelen. Nu is onjuist de stelling, dat een tekort in dat fonds een tekort van het Rijk zou zijn. Waarom zou het Rijk alles voor zijn reke ning moeten nemen? Bovendien moet er ten aanzien van de noodlijdende gemeen ten het noodige onderscheid worden ge maakt. Daarbij wijst spr. op de extra-hulp aan Rotterdam en Amsterdam. Spr. wil graag voor de gemeenten doen, wat hy kan, en als er ooit iemand de gemeentelijke zelfstandigheid een goed hart toedraagt, dan is het spr.; maar een goed werkende autonomie is alleen mogelijk als een be hoorlijke dosis der verantwoordelijkheid druikt ook op de gemeentebesturen. Spr. zet uiteen, dat er in de afgeloopen jaar heel wat is bereikt; er is gezegd, dat de feiten ten nadeele van de aanpassing hebben beslist. Spr. komt daar tegen op. Onze financieele politiek heeft met al haar gebreken vertrouwen gewekt. Dat bleek nog by de jongste leening. We hebben niet gedevalueerd, zonder meer; we werden genoodzaakt, den gouden standaard te verlaten, met als gevolg depreciatie van den gulden. Dit is heel wat anders dan willens en we tens tot devaluatie over te gaan. Elders is door devaluatie het vertrouwen ge- geschokt; hier te lande is dit niet het geval. Spr. wil het geen onbescheiden heid noemen, maar dit is toch een pluim op den hoed van het beleid der Regeering. Om tot resultaat te komen, moeten we blijven voeren een voorzichtig financieel beleid. Goudwinst voor de Nederlandsche Bank is er nog niet; maar mocht die er ko men, dan moet ze gebruikt worden voor werken met productief karakter of om de gaten te dichten die jaar op jaar in de staatsfinanciën zijn geslagen. In de gewijzigde omstandigheden zy men uiterst voorzichtig met verhooging der uit gaven. Men denke niet, dat we er al zijn. Spr. is erkentelijk voor den steun, door de overgroote meerderheid der Kamer ver leend. Lang niet alles is bereikt, doch men bedenke, dat de omstandigheden ook wel uitzonderlijk zwaar zijn en zijn geweest. De vergadering wordt te 4.05 uur ver daagd tot Dinsdag 1 uur. De Nijenrode-zaak (Vervolg zitting van gisteren). Na de pauze staat Koning weder terecht. De president stelt ook hem, alvorens den procureur-generaal het woord te geven voor zijn requisitoir, nog eenige vragen. Hij bespreekt met hem de kwestie van de z.g. gecamoufleerde correspondentie. Requisitoir. Ik kan in deze zaak uiterst kort zyn zegt de procureur-generaal mr. J. Versteeg bij den aanvang van zijn requisitoir. Ik heb reeds in mijn requisitoir tegen Onnes gezegd, dat ik de verklaringen van Ko ning als waar en aannemelijk beschouw. De vraag is hier, welke straf moet wor den opgelegd. Er is een ernstig misdrijf ver richt, al is het dan ook minder zwaar dan dat van Onnes. Ook deze verdachte is reeds zwaar getroffen. Spr. eischte vernietiging van het vrijspre kend vonnis van de rechtbank en verd.'s veroordeeling wegens medeplichtigheid aan oplichting tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest (eveneens ruim acht maanden). Het woord was daarna aan den verde diger mr. F. A. Kokosky. Mr. Kokosky noemde zijn taak moeilijk en pijnlijk. Hij zal hier niet moeten trach ten zijn cliënt buiten de gevangenis te hou den, doch hij zal een aanval moeten doen tegen den verdachte in de hoofdzaak. Ik moet helaas aldus pl. de veroordee- lig van Onnes vragen, ik moet het plei dooi van mrs. Muller Massis en Kappeijne ondermijnen, ik moet mij als verdediger van K. verzetten tegen de vrijspraak van Onnes. Door diens vrijspraak immers zou K. tot chanteur worden gestempeld. Hij heeft 'n fout gegaan, doch 'n chanteur is hy niet. Als K. gelijk heeft, is de houding van On nes van ongemeene perfiditeit. Hier staat eèn verdachte terecht, die volkomen be kent en hij wordt niet geloofd. In de samenhangende strafzaak tegen Onnes wordt hij als getuige opgeroepen en over alle twijfelpunten wordt hij onder eede gehoord. K. werd in een zeer moeilijke po sitie gebracht. Hij had de aanvallen van een scherpzinnigen verdachte en van twee eminente verdedigers te verduren. Men heeft gewroet in het verleden van K. De heeren verdedigers waren goede regis seurs om verd. in de oogen van het Neder landsche publiek zwart te maken en dat is uitstekend gelukt. Het is K. niet te doen om Onnes in de gevangenis te krijgen, hij wil gezuiverd worden van de blaam chan tage te hebben gepleegd. K. heeft reeds veel geleden en zal nog veel moeten lijden. Of hij zal een veroor- deelend arrest te zijnen laste krijgen, of hij zal worden Vrijgesproken, waarmee de •smet van chanteur op hem zal blijven rus ten. Hij wil niet worden vrijgesproken. Als raadsman moet ik mijn pleidooi besluiten met het vreemde verzoek: „veroordeelt u Koning". De procureur-generaal zal later replicee- ren. Na raadkamer deelde de president mede, dat re- en dubliek in deze zaak ook wor den gehouden na de schouw, dus op Woens dag 2 Dec. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Candidaatsexamen Theologie de heeren S. Postma, Bolsward en M. J. W. Zeven boom, Zierikzee. Geslaagd voor het examen van Apothe kers-assistent te Leiden de dames P. E. J. Kellenaers, Leiden en E. Huurman, Leiden. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken: H. G. Verweij, weduwe van C. M. Ver hagen, zonder beroep te Stompwp; cur.: mr. J. H. Heringa. A. J. Jansen, koopman te Rodenrijs, handelende onder den naam van firma Jo- han Eduard Jansen en Zoon te Rodenrijs; cur.: mr. H. Ligtenberg. A. Kloot, smid te Bodegraven; cur.: mr. A. A. N. Thomson. C. Schouten, handelende in manufactu ren te Leiden; cur.: mr. H. Burgersdijk. A. van der Meer, tuinder te Z e g w a a r t; cur.: mr. I. E. Hes. Opgeheven: De nalatenschap van J. W. Bakker, Was senaar. S. J. Ie Poole, Leiden. J. W. Swaak, Leiden. E. P. J. Beum'er, A1 p h e n. D. G. van der Meer, A1 p h e n. of uw Imker-richtingaan wijzer steekt u natüürlijk altoos tijdig uit, voor u 'n bocht naar links neemt Weet u, dat zoo'n teeken geen tooverstal is? En.» dat u dus uw beurt moet afwachten NEEUWVEEN. GEMEENTERAAD. Gisteren vergaderde de gemeenteraad. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter, burgemeester J. A. Bakhuizen opent de vergadering met lezen van het ambtsge bed. De notulen der vorige vergadering wórden onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten goedkeuring op genomen raadsbesluiten. Een reclame over de stratabelasting van de Prov. Waterstaat, inhoudende dat de Prov. Waterstaat aangeslagen is in de straatbelasting voor perceelen gebouwde eigendommen, terwijl het moet zijn, on bebouwd, wordt goedgekeurd. Volgt vaststelling suppletoir Hondenbe lasting, kohier 1936. Wordt vastgesteld op 17.50. B. en W. stellen voor om den ter mijn van ontruiming voor de onbewoon- baar-verklaardde woningen, de z.g. Barak, met 6 maanden te verlengen, de raad keurt zulks goed. Van de Gebr. Nout is in gekomen het verzoek om de grond van de aschwerf te koopen, waar zij arbeiderswo ningen op willen plaatsen. De heer Plomp zou deze grond niet goedkooper wenschen te verkoopen, als de prijs wat voor de erf pachtgronden in de polder is gevraagd, n.l. voor 75 ct. per vierk. M. daar deze grond toch gunstiger ligt dan in de polder. Be sloten wordt, dat B. en W. nader met de aanvragers zullen handelen. Komt ter tafel het rapport van de com missie voor onderzoek van de gemeente rekening 1935, behoudens enkele aanmer kingen, wordt de rekening goedgekeurd, met een woord van dank aan de commis sie voor het werk wat zij in deze verricht heeft. Alsdan komt de begrooting ter tafel. De commissie bestaande uit de heeren W. Plomp en J. Vreeken brengen rapport uit. Een opmerking is gemaakt over de ver goeding van de onbezoldigd ambtenaar ter secretarie, de heer Plomp meent dat men volstaan kan met een volontair, wel ke zienswijze de voorzitter niet kan deel en daar de werkzaamheden zoodanig zijn dat het niet overbodig is. Voorstel van B. en W. om deze post te handhaven wordt met 42 st. aangenomen. De post verwarming enz. voor het raadhuis 175.acht de commissie wel wat te hoog, gezien de cen trale verwarming welke wordt aange bracht. Na toelichting van den voorzitter blijft dat bedrag op de begrooting. De post gratificatie Rijkspolitie blijft hetzelfde. Een post telefoon enz. 35.wordt door de voorzitter uiteengezet, dat de Rijks politie ook telefoon krijgt. Nadat tenslotte nog de gemeentewoningen (onderwijzers- woning en het huis van den gemeente werkman) besproken zijn, wordt de be grooting goedgekeurd en vastgesteld. In gekomen is een ontslagaanvrage van de gemeente-ontvanger de heer J. G. E. Men- ningh, wegens zijn vertrek naar Borculo. Op voorstel van B. en W. wordt aan den heer Menningh eervol ontslag verleend. Een verzoek is ingekomen van het R. K. Armbestuur, om een bijdrage in de ver- pleegkosten van een armlastige vrouw in een gesticht. Na eenige bespreking wordt tot verleenen van bijdrage besloten. Hier na sluiting door den voorzitter. LEIDSCHENDAM. K. J. M. V. Zondag 15 November: Feestdag ,St. Albertus Magnus", te 7 uur H. Mis en na de H. Mis Generale H. Com munie voor alle K. J. M. V.'ers. Maandag 16 Nov.: Ontwikkelingsavond, wederom met eigen inleider. Wim Bleijs spreekt over „Het Katholieke Boek". Dinsdag 17 November te 7.30 uur Maria- Congregatie en Vrijdag 20 November: So- cieteitsavond. St. Josephsgezellen. Zondag 15 No vember te half 12 en na het Lfo bijeen komst; voortzetting van de winterwed- st rijden. Maandag te 7 uur tooneelclub „Adolf Kolping". Dinsdag te half acht Maria- Congregatie, daarna bijeenkomst. Donderdag te 8 uur verplichte vergade ring. Inleider de weled. heer E. Franke over „De verhouding tusschen priester en leek". Zaterdag na het Lof bijeenkomst. STOMPWIJK Groote propaganda-filmavond. Ja, da mes en heeren, alweer wat aan de hand. Een missiefilm, een uitvoering van den naaikrans, een cabaretavond van den Volks bond. Het staat niet stil. Want nu Dinsdag as. weer een film. En toch moet u die al len gaan bezichtigen. Het is de film van „Herw. Levenskracht". Allen wel eens van gehoord, maar nooit iets van gezien. Dat kan u nu a.s. Dinsdag 17 November zien. Aanvang half acht. Eentree vrij. Toe gang boven 16 jaar. STOMPWIJKVEUR. Grenswijziging. Van Ged. Staten van Zuid-Holland is bij B. en W. van Stompwijk en Veur inge komen het voorloopig ontwerp van wet tot vereeniging van de beide gemeenten en tot wijziging van de grens tusschen de gemeenten Leidschendam en Nootdorp. De raad wordt uitgenoodigd binnen twee maanden schriftelijk kennis te geven van zijn opmerkingen over het ontwerp. Het ligt in de bedoeling met ingang van 1 Juli 1937 de vereeniging en grenswijziging te doen plaats hebben. SASSENHEIM. Gemeenteraad. De gemeenteraad ver gadert op Dinsdag 17 November 1936, des middags om half drie uur, ter behandeling der volgende agenda: 1. Notulen, Ingeko men stukken en mededeelingen. 2. Aanbie ding gemeente- en bedrijfsbegrootingen 1937. 3. Benoeming leden Financieele Com missie. 4. Rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor 1937. 5. Wijziging begrooting 1936. 6. Aangaan geldleening. 7. Aangaan kasgeldleening. 8. Aankoop grond ter Lee- de naar aanleiding van legging gasbuis. 9. Levering gas Zuidhoek. Nationaal Huwelijksgeschenk. Gelijk we reels eerder vermelden, is op verzoek van den Edelachbb. heer Burgemeester een commissie gevormd ter inzameling van gel den voor het nationaal huwelijksgeschenk voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Hiervoor zal Woensdag 18 November a.s. een koor jonge dames de ge meente doorkruisen om bij eiken inwoner aan te kloppen. Het comité van aanbeve ling is samengesteld als volgt: Burgemees ter en wethouders en raadsleden, de Eerw. heeren pastoor en predikanten, plaatselijke geneesheeren, hoofden der scholen, nota ris, gemeenten-secretaris en gemeente-ont vanger. Het werkcomité bestaat uit J. M. J. A. Speelman, L. Ph. Bisschops, J. H. A. Vooizen, L. Dekker en A. Vogelaar. WARMOND. De Graal. 't Wordt weer kennis in Warmond, en wel 'n kermis'van de Graal. U weet reeds bij ondervinding, hoe ge zellig het er dan naar toe gaat en daarom noodiigen wij u allen uit Zondag weer eens een kijkje te komen namen in de zaal van Hotel „de Zon", waar de 1 _rmis werd op gebouwd. Allerlei vermakelijkheden zul len u nooden uw geluk te beproeven en ook 't gratis variété zal weer niet ontbreken. Na de officieele opening volgt een nationaal programma, weer gevolgd door de groote prijsvraag „Wat stel ik voor", zoodat het raadzaam is tijdig aanwezig te zyn, daar u anders veel zoudt missen, waar u latex- zeker spijt van zou hebben. Zondag 15 No vember a.s. des namiddags van 3 tot 6 uur en des avonds van 8 tot 10 uur geopend. Maandag 16 November des avonds van 8 tot 10 uur. Entreebewijs tevens lot ver krijgbaar aan de zaal 10 cent. Komt allen. Joseph gezellen. De zeereerw. Prae- ses H. Drost zal op Maandag 23 November a.s. wederom naar Warmond komen en zal dan eenige gezellen installeeren, waar bij hij tevens een propagandarede zal hou den voor de vereeniging. Het zal dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. Vreemdelingenverkeer. Naar ons ter oore is gekomen bestaan er ernstige plan nen tot het oprichten van een plaatselijke vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Het zou in de bedoeling liggen, een bestuur samen te stellen uit middenstanders en be langhebbenden in deze gemeente. Het hoofddoel van de vereeniging zal zyn door doelmatige reclame de aandacht van vreem deling en anderen op Warmond te vestigen, doch tevens de belangen van Warmond in het algemeen te behartigen. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Meubelen in plaats van groenten. In de Prins Hendrikstraat werd gisteravond een lasso geworpen over de groentenlading eener vrachtauto; aan de andere zijde trof het touw echter een lading meubelen eener passeerende auto. Een deel der meubelen kwam daardoor naar beneden zetten en viel op straat, waardoor dit huisraad aan zienlijk werd beschadigd. Opgesloten in een spoorwagen. Een paartje dat gisteravond langs de Spoorhaven een wandeling zou maken, kwam van een kouden kermis thuis. Het tweetal werd door een stortbui overvallen en zocht zijn schuilplaats in een ledigen spoorwagen. Zulks werd hen evenwel noodlottig. Een beambte, die omstreeks 7 uur op het ran geerterrein kwam, deed den openstaanden wagen op slot, niet wetende, dat zich daar in de beide personen bevonden, waarna hU vertrok. Onze avondwandelaars zaten ge vangen en hun bevrijding liet lang op zich wachten. De zenuwen begonnen hen par ten te spelen. Eerst tegen het middernach telijk uur werden beide door werklieden, die in een in de nabijheid staande loods vertoefden, uit hun gevangenschap verlost. HAZERSWOUDE (Groenendijk). Publieke verkoopixig. De boerenhofste de, genaamd „Wel Gelegen" met 32,06,21 H.A. uitmuntend weiland, bewoond door de heeren Gebrs. Groen, eigendom van wij len P. Groen, is gisteren ten overstaan van notaris F. C. Engelberts by publieke ver- kooping na combinatie afgemijnd op 1700 door den heer Huisman te 's Gravenhage, zoodat de totale opbrengst is 64.501. 'ZEVENHOVEN Stukje ijzer in het oog. De smids knecht S., werkzaam in de stoomsmederij van de firma J. Slingerland alhier, had dezer dagen het ongeluki dat hij een stukje gloeiend ijzer in zijn oog kreeg. Op advies van zijn huisdokter werd hij direct overgebracht naar een ziekenhuis te Lei den.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7