De voormalige Mon Pèrekerk. ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 BOTER ACCIJNS WORDT NIET VASTGESTELD Waarschijnlijk pas bekendmaking Zondagavond door de radio of Maandag morgen; verandering van werkwijze te wachten? Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Vrjjdagsche vaststelling van den crisis- boteracijns voor de volgende kalenderweek niet plaats gehad. De accijns bedraagt op het oogenblik nog 80 centen per kilo en werd vorige week niet verlaagd, hoewel de boterprijs met een stuiver steeg. Gisteren is deze prijs nog eens mei? zes centen gestegen, zoodat de accijns thans met een dubbeltje per kilo zou behooren te wor den verlaagd, indien de regeerrng althans wil vasthouden aan haar politiek, om het binnenlandsche prijspeil niet te laten stij gen, waar zij dat in haar macht heeft. De accijns zal nu hetzij Zondagavond door de radio worden omgeroepen, hetzij Maan dagmorgen aan de belanghebbenden wor den medegedeeld. Het ,Hlbd." schrijft dan verder: Het niet op Vrijdag vaststellen van den nieuwen accijns, gevoegd bij het weglaten bij de prijsnoteering van den termijn, ge durende welke deze geldt, kan er op wij zen, dat er een zekere verandering wordt voorbereid. Wil men misschien einde lijk! tegemoet komen aan de zeer ge rechtvaardigde klachten van den binnen- landschen groothandel in boter, die zoo ge dupeerd worden doordat de noteeringster- mijn (Vrijdag tot Vrijdag) en de accijns termijn (kalenderweek) elkander niet dek ken? Wij hebben reeds eenige malen er op aan gedrongen, om hierin verandering te bren gen, doch het eenige gevolg was tot dus ver, dat „de zaak in onderzoek is". Het is ons bekend, dat de Zuivelcen- trale omtrent de administratieve zijde der zaak reeds geruimen tijd overleg heeft ge pleegd met den Crisisaccountantsdienst en dat deze laatste toen een voorstel heeft in gediend bij Regeeringscommissaris Lou- wes, gebaseerd op een vasten boter-groot- handelsprijs voor het binnenland. Verder is ons bekend, dat de Zuivel- centrale, na onderzoek der administratieve consequenties hiervan, tot de conclusie is gekomen, dat de volgende vier mogelijk heden denkbaar zijn: le. Invoering van een gesplitst week- rapport voor de perioden Zondag tot en met Donderdag en Vrijdag tot en met Za terdag (volgens de centrale kan de afslui ting op Donderdag zonder veel bezwaar in de bestaande boekhouding plaats vin den); 2e. Invoering van een bedijfsweek van Vrijdag tot en met Donderdag (de Alg. Ned. Zuivelbond, de Ver. v. Zuivelindustrie en de directeuren der afdeelingen van zui- velcontrole hebben verklaard, hierin zeer groote moeilijkheden te zien, maar 't Cri- siszuivelbureau, hoewel deze bezwaren in ziende, acht dit toch de meest ideale oplos sing; het meent, dat verandering van ka- lenderweek-administratie in een adminis tratie van Vrijdag tot Donderdag voor de bedrijven zelf eenvoudiger is dan de tot nu toe gevolgde methode). 3o. Het vaststellen van een binnenland- schen groothandelsprijs met een heffing gelijk aan het verschil tusschen dien prijs en de Leeuwarder noteering, welke heffing dan met terugwerkende kracht tot den daaraan voorafgaanden Zondag wordt vastgesteld, zulks in overeenstemming met de noteering (de Crisisaccoutantsdienst heeft deze methode onaannemelijk ver klaard). Als bezwaren zijn genoemd, dat bijna iedere week een andere heffing moet wor den vastgesteld, terwijl zich tevens moei lijkheden zullen voordoen bij de expoht- restitutie. Deze moeilijkheden zullen zich volgens het bureau niet voordoen bij: 4o. Het vaststellen van de heffing op de zelfde wijze als thans geschiedt, doch eveneens niet ingaande op den volgenden Zondag, maar met terugwerkende kracht tot den voorafgaanden Zondag. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Blijkens het voorloopig verslag over de begrooting van het Verkeersfonds voor 1937 vestigden vele leden opnieuw de aan dacht op het groote aantal ongelukken, dat zich voordoet op de niet-afgesloten over wegen. Gaarne zouden zij vernemen, hoe veel van deze ongelukken in het laatste jaar hebben plaats gehad en hoeveel menschen- levens daarbij te betreuren zijn. Eenstemmig waren zij van oordeel, dat het plaatsen van feilloos werkende automa tische veiligheidsinrichtingen het aantal on gelukken aanzienlijk zou doen verminde ren. Met het oog op de snelheid van de mo derne auto's meenden sommige leden, dat de Andreaskruisen, waardoor de onbewaak te overwegen worden aangekondigd,, te dicht bij de spoorbaan zijn geplaatst. Naar hun oordeel zou deze afstand, welke thans 15 20 meter bedraagt, zonder bezwaar verdubbeld kunnen worden. Algemeen uitte men zijn waardeering voor de toewijding en de moedige en vast beraden houding, waarvan het lojomotief- en treinpersoneel blijk gaf by het ongeluk op den overweg te Berkum. Verscheidene leden achtten het dringend noodzakelijk, ook voor het spoorwegperso neel den 8-urigen arbeidsdag in te voeren. Andere leden maakten hiertegen ernstig bezwaar. De toestand waarin het pensioenfonds der Ned er lands che Spoorwegen verkeert, stemde verscheidene leden tot ernstige be zorgdheid. Eenige leden meenden te weten, dat de N.V. Spoorhóut nog immer bestaat, zulks niettegenstaande de minister indertijd heeft toegezegd, dat zij zou worden opgeheven. Zij zouden hieromtrent gaarne nadere inlichtingen van den minister ontvangen. Wordt verbouwd tot overdekte zweminrichting Onze lezers weten reeds sedert enkele weken, dat er groote kans was, dat de oude Mon Pèrekerk aan de Haarlemmer straat met pastorie aan de Oude Vest ver kocht zou worden. Een combinatie van personen wilde in het complex gebouwen een overdekte zweminrichting maken. Wij hebben van dit laatste destijds met opzet geen melding gemaakt, omdat de verkoop nog niet zijn beslag had ge kregen. Gisteren is de acte voorloopig gepasseerd, clw.z. de combinatie aanvaardt het gebou wen-complex, zoodra doe bouwvergunning door de gemeente is verleend. De heer E. A. Freyser, kantoor van vaste goederen, hypotheken en assurantiën, heeft het gebouwencomplex in opdracht van zijn lastgever, waarvan voorloopig alleen de heer A. Koster, architect te Haarlem ge noemd kan worden, aangekocht van het R.K. Par. Kerkbestuur. De heer A. Koster heeft reeds overdekte zweminrichtingen gebouwd te Alkmaar, Groningen, Leeuwarden, Velzen en Hille- gersberg. Hij is de motor van de combi natie van personen, die middels een N.V. deze zweminrichting zullen exploiteeren. De kosten dezer inrichting zullen rond 150.000 bedragen. Er zal natuurlijk aan het oude kerkge bouw en aan de pastorie heel wat verbouwd en veranderd moeten worden, zoodat voor al het idee van kerkgebouw zal verdwij nen. Op de kleine teekening hierbij ziet men het front der nieuwe inrichting afgebeeld, op de groote teekening de plattegrond, wel ke in totaal een oppervlakte van 1590 M2. beslaat. Middenin bevindt zich de hoofdingang met een hal, rechts en links kantoorgebou wen; links geeft verder toegang voor hee- ren, rechts voor dames. Het groote zwembassin zal 'n afmeting hebben van 12 x 25 M., daarachter komt een kinderbassin van 5 x 6 M. Rondom het bassin komt een perron van 3 M. br., daaromheen bevinden zich de cabines, 17 vaste en 13 wisselcabines ter linkerzijde, 20 vaste er. 10 wisselcabines ter rechter zijde. Voorts worden douches aangebracht, ka mers voor Eerste Hulp en Personeel, ter wijl in het gedeelte, dat nu de oude pas torie is, de technische installatie zal wor den oniergebracht, terwijl daarnaast ge legenheid is voor afzonderlijke kuip- en douchebaden voor degenen, die niet wil len of niet kunnen zwemmen. Ook aan de zijde van de Oude Vest is een ingang. Geheel ter rechterzijde van de inrichting is gelegenheid voor rijwielstalling, terwijl aan de zijde Oude Vest een ruime gelegen heid voor autn-stalling wordt gemaakt. Er zal een groot aantal tarieven worden gemaakt, om het den zwemmers en zwem sters- zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Voorts zal de combinatie zich in verbin ding stellen met de zwemvereenigingen ter plaatse om h:-ar voor haar leden gelegen heid tot zwemmen te geven. DOD rMfSAP' Wanneer deze zweminrichting gereed zal zijn? Dat is een vraag, welke moeilijk te be antwoorden valt. Wanneer de bouwvergunning van de ge meente afkomt, kan onmiddelijk worden begonnen, want de bouw is reeds gegund. Aannemer is de heer Visser uit Leeuwar den. IndienB. en W. spoedig de gevraagde bouwvergunning verleenen hoopt men de inrichting met Mei a.s. gereed te hebben. DE MOERDIJKBRUGFEESTEN TE BREDA. Het volledige programma vastgesteld. De Bredasche commissie tot het organi- seeren van festiviteiten bij gelegenheid van de opening der Moerdijkbrug, is thans met de samenstelling van haar programma gereed gekomen. Vast staat thans, dat de plechtigheid van de opening der brug door H. M. de Koningin op Zaterdag 12 December a.s. des middags te ongeveer 12 uur zullen zijn beëindigd, waarna H. M. naar 's-Gravenhage zal terug- keeren. Bij de openingsplechtigheid op de Moer dijkbrug door H. M. de Koningin zullen de pantserboot „Frisio" en de nieuwe on derzeeër O. 16 in het Hollandsch Diep sa luutschoten lossen. Direct daarna zullen de diverse autori teiten de brug passeeren en hun weg ver volgen in de richting Breda, alwaar, zooals bekend, groote festiviteiten zullen plaats hebben. Nadat de autoriteiten de brug zijn ge passeerd zullen ook de deelnemers aan de sterritten, club tochten enz. uitgeschreven door A.N.W.B., K.N.A.C., B.B.N., en K.N. M.V. de nieuwe brug over trekken, ten einde zich naar Breda te begeven, alwaar het eindpunt van deze ritten ligt. Direct na aankomst der deelnemers, zullen door de besturen van deze lichamen de diverse belooningen worden uitgereikt. Het volledige programma der Bredasche feesten als volgt: Vrijdag 11 December: Aanvang der golf- wedstrijden op het terrein der Noord-Bra- bantsche golfclub Toxandria. Opening der winkelweek, schitterende verlichting van den prachtigen Bredaschen toren. Te 5 uur wordt de z.g. winterkermis ge opend, terwijl concerten worden gegeven in de voornaamste Bredasche café's en restau rants. Zaterdag 12 December: Te 2.30 uur n.m. wordt in het Kasteel van Breda (Kon. Militaire Academie) op gevoerd het historische openluchtspel: „De inneming van het Kasteel van Breda", naar historische gegevens, bewerkt en ingestu deerd onder leiding van kapitein P. G. A. Fortanier, leeraar aan de K. M. A. Het spel wordt uitgevoerd door cadetten van de K. M. A. en dames en heeren leden der Breda sche Jacht vereen iging en Bredasche Ma negeclub. De rol van Prins Maurits zal worden vervuld door luit.-kolonel H. C. J. van Stock um, voorzitter der Bredasche Jachtvereeniging. Na afloop hiervan, te ongeveer 4 uur, heeft een groote historische optocht plaats, voorstellende „De intocht van Prins Mau rits in de stad Breda". Te 8.30 uur des avonds zal in het gebouw Concordia, dat op feeërieke wijze zal wor den verlicht en versierd, een groot gecos- tumeerd avondfeest plaats hebben, n.l. een Bredasche carnaval met gecostumeerd bal en uitvoering van prachtige Spaansche balletten in de stad zal kermisvreugde heer- schen, terwijl de toren van de Groote Kerk wederom schitterend zal worden verlicht. Zondag 13 December: Te 2 uur n.m. voetbalwedstrijd Breda Dordrecht (NAC.D.F.C.), waarvoor een prachtige zilveren Moerdijkbeker is uitge loofd. In den namiddag winterkermis en des avonds wederom verlichting van den grooten toren. ARBEID IN BANKETBAKKERIJEN. De Minister van Sociale Zaken heeft: A. aan hoofden of bestuurders van banketbakkerijen niet tevens zijnde broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund: I. dat, in afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919: le. in het tijdvak van 18 tot en met 28 November 1936 door arbeiders van 18 jaar of ouder gedurende 11 uren per dag en ten hoogste 60 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde dat: a. met uitzondering van de Zaterdagen, de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 8 uur des namiddags; b. op Zaterdagen de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des voormiddags en 10 uur des namiddags; 2e. in het tijdvak van 18 November tot en met 5 December 1936, benevens op 23. 24, 30 en 31 December 1936, door jongens van 16 en 17 jaar gedurende 10 uren per dag en ten hoogste 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd in zijn geheel gelegen is tus schen 7 uur des voormiddags en 7 uur des namiddags; een en ander met dien verstande, dat, in dien ingevolge het onder le en 2e bepaalde een arbeider op Zaterdag na 1 uur des namiddags arbeid verricht, hij in dezelfde werkdag na 1 uur des namiddags, hetzij op Maandag voor 12 y% uur des namiddags, geen arbeid mag verrichten; H. dat, in afwijking van het bepaalde in artikel 22, derde lid, der Arbeidswet 1919, op Zondag 6 December 1936 door ar beiders van 18 jaar of ouder arbeid wordt verricht tusschen 9 uur des voormiddags en 12 uur des middags; B. toegestaan, dat, in afwijking van het bepaalde in artikel 2 van het Rustdagbe- sluit voor Transportarbeiders te land 1929, door mannen of vrouwen op Zondag 6 De cember 1936 tusschen 9 uur des voormid dags en 5 uur des namiddags arbeid wordt verricht, bestaande ip het vervoeren van banketbakkerswaren. Radio-examens. In Januari 1937 en zoo noodig in de daarop volgende maanden zullen weder examens worden gehouden ter verkrijging van het certificaat als scheepsradiotelegra- fist en -telefonist. Verzoeken om toelating moeten vóór 2 Januari 1937 worden gericht tot den di recteur-generaal der P. T. T. Een overzicht van de bepalingen welke voor toelating tot deze examens in acht moeten worden genomen alsmede het re glement en de regeling van deze examens zijn verkrijgbaar bij het hoofdbestuur der P. T. T. vijfde afdeeling A. Voor de programma's der examens wordt verwezen naar de Staatscourant van 6 November 1935t nr. 217 t. Automatiseering te Beverwijk en Wijk aan Zee. In verband met de indienststelling te Beverwijk en Wijk aan Zee van automati sche telefooncentrales op Dinsdag 17 dezer te 13 uur, zal van dit tijdstip af de tele foongemeenschap met de aangeslotenen op deze netten gedurende korten tijd niet steeds mogelijk zijn. Afwikkeling van ge- spreksaanvragen zal niettemin worden beproefd. Blijkt de totstandkoming der verbinding niet mogelijk in verband met de overzet ting, dan wordt de aanvrage als vervallen beschouwd. DE NOBELPRIJZEN. Regeering wenscht prof. Debeije geluk. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft namens de Nederland- sche regeering prof. P. J. W. Debeije, wien de Nobelprijs voor scheikunde is toege kend, telegrafisch gelukgewenscht. DE LEDEN VAN DE NIEUWE PAUSELIJKE ACADEMIE. Onder de 70 geleerden, die door den Paus zijn benoemd tot lid van de nieuw opgerichte Pauselijke Academie behoort ook onze vroegere landgenoot de zeereerwa pater dr. Stein S.J., Directeur van de Va- ticaansche Sterrewacht. Afwikkeling achterstallige handels vorderingen op Duitsche debiteuren. In de week van 914 November 1936 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R.M. 1.000.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Ver- rechungskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten liepen van 9523495894. Het totaal bedrag van de op het Sonder konto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 0.4 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixee- ring is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhaenderkonto-poste is door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van onge veer M. 350.000 meta de begunstigden afge rekend. Het hoogste afgerekende volgorde- was 32812. Het totale bedrag van de op het Treu- haenderkonto Niederlande uitstaande vor deringen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik om- straeeks R.M. 6.3 mililoen. De Treuhaen- derkonto-posten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. £jb U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt ImESwl k°n Pass®®'"«nl Maar langs yly den weg moet u dat niet „den- ken", u moet 't zeker weten!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6