UIT DE OMGEVING ZATERDAG 14 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 16 LIS SE. Oranje-Comité. Het Oranje-Comité stelt zich voor in het programma der fees telijkheden, die zullen worden gehouden in de week, waarin het huwelijk zal wor den voltrokken en eventueel daarvoor een groote herdenkingsbijeenkomst op te ne men, waaraan zal worden medegewerkt door één of meer feestredenaars, alsmede door de plaatselijke zang- en muziekver- eenigingen. Voorts zullen feesten worden georganiseerd voor alle kinderen, terwijl ook volksspelen zullen worden gehouden. In overleg met de Middenstands-organisa ties zal een étalagewedstrijd worden uit geschreven. terwijl nu reeds vaststaat, dat het geheele dorp, dank zij de activiteit van de verschillende buurt- en straatco- mité's smaakvol versierd en verlicht zal zijn. Prijzen zullen worden uitgeloofd voor de fraaiste versiering van straat, perceel of étalage. Optochten, muziek-uitvoerin- gen, een wedloop om en door Lisse en an dere plannen zijn in overweging. Defini tieve mededeelingen zullen t. z. t. worden gedaan. Voor dit alles is geld noodig, veel geld. In het zeer bijzondere karakter van het vorstelijke huwelijk van onze Kroonprin ses vindt het comité echter vrijheid, zich om bijdragen te wenden tot alle gemeen tenaren, wier harten warm kloppen voor het Oranjehuis. Zulks temeer, omdat het overgroote deel der uitgaven in onze ge meente kan worden besteed. De leden van hét Oranje-comité zullen persoonlijk de bijdragen huis aan huis inzamelen, welk bezoek derhalve in een der dagen van de as. week verwacht kan worden. Ten einde een vlotte afwerking van deze zeer tijd- roovende collecte te bevorderen, wordt men verzocht de bijdrage zoo mogelijk ge reed te leggen. Het is bekend, dat ook bijdragen van het Nederlandsche volk worden gevraagd voor het Nationaal Huwelijksgeschenk. Om verwarring te voorkomen en de inge zetenen geen overlast aan te doen, heeft het Oranjecomité, op verzoek van den burgemeester zich bereid verklaard, een deel van zijn ontvangsten te bestemmen voor dit geschenk. Voor dat doel zal dus niet weer opnieuw een beroep op uw offer vaardigheid worden gedaan, waarmede men wel rekening zal willen houden bij het bepalen van het bedrag zijner bijdrage voor h®t Oranjecomité. Opgemerkt wordt, dat deinen, die uitsluitend of meer in het bijzonder wenschen bij te dragen voor het huwelijksgeschenk zulks op de lijsten kunnen vermelden. Het Oranje-comité doet een krachtig be roep op aller medewerking, ook financieel, opdat een veelzijdig en waardig feest kan worden georganiseerd een feest, waar in onze beste nationale gevoelens tot uiting kunnen komen en dat een treffen de demonstratie moet zijn van onze liefde voor ons Vorstenhuis. Fancy-fair voor de St. Vincentiusver. Onze plaats heeft den laatsten tijd niet te klagen, dat er geen Fancy-fairs voor lief dadige doeleinden worden gehouden, in tegendeel, de eene is nauwelijks vergeten of een nieuwe wordt wederom geopend. Binnen enkele weken hebben we ze gehad voor Kruisvaart, Missienaaikring, R. K. Wijkverpleging en gisteravond is er een geopend voor de plaatselijke Vincentius- vereeniging. Werden de eerstgenoemde in het patronaatsgebouw gehouden, de laat ste is thans in de groote achterzaal van het Bondsgebouw, welke zich daar om haar ruimte en haar breedte veel beter toe leent en er bij de verschillende stands meer ruimte is voor het publiek. Wij moe ten dan ook beginnen met te zeggen dat het er werkelijk aardig uitziet en een be zoek overwaard is. Wij telden er niet minder dan twaalf stands en wel: Rad van avontuur, slingertrap, Sweepstake, home trainer, schilderijententoonstelling, schiet tent, sjoelbak, ballengooien, oliebollen- kraam, loterij zonder nieten, wonderpomp en consumptietent. Zooals men ziet, ver scheidenheid genoeg om de portemonnaie eenigszins te ontlasten. Immers de ver schillende attracties zijn middelen om tot het doel te komen n.l. om de kas van de Vincentiusvereeniging te versterken waar aan voor den komenden winter zeer zeker weer groote behoefte zal zijn. De presi dent der vereeniging, de heer G. v. d. Veld. opende met den christelijken groet waarna de R. K. Gemengde Zangvereeni- ging „St. Gregorius" een nummer ten bes te gaf. Vervolgens richtte de President een woord van welkom tot de talrijke ge- noodigden. Hij wees er op dat we dezen zomer het zilveren bestaan hebben her dacht waarvan deze fancy-fair 'n uitvloei sel is. Als vanzelf is deze er om de mid delen te versterken waaraan groote be hoefte is. Door de werkloosheid hebben we er een nieuwe zorg bij gekregen n.l. de stille armen. De voorzitter bracht een oprecht woord van dank aan den secretaris en penning- meeste^ de heeren C. G. Schraag en T. K. Donk elm an voor de groote moeite en zor gen, meer speciaal besteed aan de kinde ren welke vanwege de vereeniging onder voogdij staan. Voor dit onderdeel is de zorg voor de financiën zeer groot. Na al len dank gebracht te hebben voor den milden steun voor dit mooie werk tot dan toe genoten, gaf hij het woord aan de heer C. Strik, voorzitter der feestcommis sie, die zijn vreugde te kennen gaf over de schitterende opkomst. Toch, zeide hij, bewonder ik den moed van de aanwezi gen, omdat ze er van verzekerd kunnen zijn dat de „Oranje"-geschorte jonge da mes zoo aanstonds een aanval op hun beurs zullen doen waarvoor gij allen, naar ik hoop, vatbaar zult zijn. Spreker zette de bedoeling der verschillende stands uiteen en hij hoopte dat de daarin voorhanden prijzen, vanwege de groote deelname, meermalen zullen moeten worden aange vuld opdat het doel worde bereikt. Wethouder Warmerdam sprak namens den Burgemeester, die verhinderd is. Ook hij schetste den grooten nood bij een deel der gemeentenaren en noemde het in dit verband verblijdend, dat op charitatief terrein eenige vereenigingen werkzaam zijn om den nood te lenigen. Namens het gemeentebestuur dankte hij de Vincentius vereeniging voor het vele in 't belang der arme katholieken van Lisse verricht, en den milde gevers, die hen daartoe in staat stelden. Nadat de Zangvereeniging nog een nummer had ten beste gegeven was het woord aan den zeereerw. heer v. Zuylen, pastoor der St. Agathaparochie. Deze zei- de, dat de indruk, welke hij bij zijn bin nenkomen kreeg, hem herinnerde aan het woord van den H. Augustinus,, Waar lief de woont, geeft men zich met heel zijn ziel". Als ik, aldus zijneerw., het werk aan mijn geest laat voorbijgaan, hetwelk in de afgelegde 25 jaren is verricht, dan zou ik meenen, dat de heeren zouden kun nen gaan rusten. Echter niets van dit al les. Men zet met frisschen moed een fancy- fair op om de middelen te versterken en het liefdewerk onverdroten voort te zet ten. Men weet van geen rusten! Het stre ven der Vincentiusvereeniging heeft geen egoistische strekking; men doet in alle stilte wil aan hen die dat zoozeer behoe ven. Heeft steun aan dit schoone werk nog aanbeveling noodig? Zijneerw. wees op het feest dat we deze week hebben ge vierd n.l. het feest van St. Maarten. Pas toor stelde deze heilige als voorbeeld en hij hoopte dat zijn parochianen, die daar toe in staat zijn, een tweede St. Maarten zouden worden, opdat de Vincentiusver eeniging in den komenden winter weer menig in nood verkeerend gezin zal kun nen helpen. Pastoor verklaarde de fancy- fair voor geopend. Nadat de voorzitter allen een woord van dank had gebracht, welke voor dit mooie doel prijzen hadden geschonken werd een wandeling langs de stands ge maakt en nam de bedrijvigheid een aan vang. Vermelden we nog dat deze fancy- fair duurt tot Maandagavond en dat zjj wordt opgeluisterd door de Skeerensband uit Haarlem. Moge het doel worden be reikt! NOOTDORP. Oranje-vereeniging. Deze week vond onder voorzitterschap van den heer J. A. Post plaats een vergadering van de Oranje commissie ter bespreking van eventueele feestelijkheden ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Mede was aanwezig de Burgemeester, de heer H. C. A. M. Schölvinck. Lettende op de allerwege in de gemeente voorkomende zeer sterke Oranjegezindheid, kwam uit verschillende kringen der ver gadering de wensch naar voren de Oranje commissie om te zetten in een Oranjever- eeniging, waarvan alle gemeentenaren lid zouden kunnen worden. Op deze wijze zou den verschillende gebeurtenissen, betrek king hebbend op ons Vorstenhuis, steeds in nauw contact met de bevolking gevierd kunnen worden. Besloten werd tot oprichting van een Oran j evereeniging. De kosten van het lidmaatschap bedragen per jaar 25 cent voor iedere inwoner van 16 jaar en ouder. Dezer dagen zullen ver schillende heeren de gemeentenaren be zoeken om leden te werven. Nadere mede deelingen zullen nog volgen. Gaarne wekken wij onze gemeentenaren op allen spontaan lid van deze vereeniging te worden gezien ook de zeer geringe con tributie. Electrisch koken. Naar wij vernemen zal per 1 December 1936 voor degenen, die electrisch koken, een belangrijke verbete ring vanwege het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf worden ingevoerd. Tot heden kon van 11 tot 1.30 in den morgen voor electrisch koken stroom worden afgeno men tegen den prijs van 4 cent per K.W.U. Per 1 December 1936 wordt deze tijd ver ruimd en zal deze in het vervolg zijn van 10 uur tot 1.30 uur. NOORD WIJKERHOUT. R. K. Gymnastïekvereeniging opgericht. In café „Het Wapen van Noord wij ker- hout" had op initiatief van „N.V.C." een bijeenkomst plaats, om te geraken tot op richting van een R. K. Gymnastiekvereeni- ging hier ter plaatse. De leiding van de vergadering stond onder voorzitterschap van den heer M. C. J. Braun, voorzitter van N.V.C. Aanwezig waren een groot aan tal jongemannen. Ook was tegenwoordig de geestelijk adviseur van de Voetbal vereeni ging. De heer Braun leidde de besprekin gen in en zeide o.a. dat er stemmen waren opgegaan om te geraken tot oprichting van een R. K. Gymnastiekvereeniging Hij sprak de hoop uit dat vele jongens tot de op te richten vereeniging zouden toetreden. Uit gezien zou worden naar een gediplomeer den leeraar. Hierna was er gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan druk gebruik werd gemaakt. Ook de te heffen contributie voor het lidmaatschap werd terdege besproken. Tot oprichting der vereeniging werd ver volgens besloten. Er zal een junioren- en senioren-afdeeling komen. 19 leden gaven zich reeds staande de vergadering op. In het voorloopige bestuur werden ge kozen: J. v. Kampen, H. Broekhof en Chr. Broekhof. Bij deze personen kan men zich voor lid opgeven. N.V.C. zal zich voorloopig met de verdere werkzaamheden belasten. Fancy-fair St. Josephparochie. Vrij dagavond werd onder groote belangstel ling van de parochianen de jaarlij ksche fancy fair geopend ten bate van de armen. Om 7 uur hadden zich een groot aantal genoodigden verzameld in de St. Joseph school om de opening, welke geschiedde door den zeereerw. heer Pastoor Maas, bij te wonen. We merkten o.m. op den hoog- eerw. heer Westerwoudt, Rector Thijssen van het Maria-Gesticht, Rector Elsenbroek van het St. Bavo-Gesticht, de kapelaans van de St. Josephparochie, de wel eer w. heeren Van Egmond en de Kleermaker, de echt- gen oote van den burgemeester, de Moeder- Overste van „Sancta Maria" met een aan tal verpleegsters, eenige Zusters van het St. Jozef Zusterhuis, den gemeente-secreta ris, Kerk- en Armbestuur en de besturen van verschillende sociale vereenigingen. Nadat de dames van de naaikrans, die de verschillende stands van de bazar bedie nen, een welkomstlied hadden gezongen, nam de zeereerw. heer Pastoor Maas het woord. Hij bracht dank aan de genoodigden die bijna allen aan de uitnoodiging om bij de openinig aanwezig te zijn, hadden ge volg gegeven. Ook bracht hij dank aan de dames van de naaikrans voor al het werk dat zij hebben verricht om de fancy fair op touw te zetten. Vervolgens zeide Z.Eerw. dat hij den Burgemeester moest veront schuldigen, deze kan wegens uitstedigheid niet aanwezig zijn. Vader Overste van het St. Bavogesticht en eenige andere genoo digden hadden eveneens bericht van ver hindering gezonden. De Pastoor bracht ver volgens grooten dank aan de winkeliers en particulieren voor de talrijke giften welke zijn geschonken om de fancy fair te doen slagen. Deze medewerking werd door Z.Eerw. op hoogen prijs gesteld. Dank bracht hij aan W. van der Klugt voor de moeite welke hij zich had getroost voor de aankleeding enz. van de zaal, dank aan de broeders van het St. Bavo-Gesticht voor het afstaan van de versieringen en ook grooten dank éfen de zusters van „Sancta Maria" voor alles wat zij voor de fancy fair hebben gedaan. „Sancta Maria" heeft op bijzondere wijze de fancy fair gesteund, aldus de Pastoor. De Pastoor bracht groo ten dank aan de aanwezige dames van de naaikrans die het geheele jaar gewerkt hebben om kleeren te vervaardigen voor de armen der parochie. Ook is veel gedaan voor arme moeders en veel kleertjes zijn gemaakt voor de babys van deze moeders. Ten slotte sprak de Pastoor zijn dank uit aan ieder, die, op welke manier ook, heeft medegewerkt aan de fancy fair, waarna de opening was geschied. Op uitnoodiging van den Pastoor begaven zich de genoodigden naar de verschillende stands. ALes is leuk en gezellig ingericht, het is een kermis in 't klein, een rad van avontuur, een tentje om koek te slaan, voet ballen, werptenten schiettenten, oliebollen- kraam, te veel om op te noemen. De kleeren welke gedurende het afgeloopen jaar zijn gemaakt zijn keurig lanks de wanden van het speelokaal opgehangen. Ook eenige priestergewaden voor het altaar zijn ten toongesteld. Er is door de dames veel ge naaid want het hangt vol. Er heerschte den geheelen avond een ge zellige drukte en menig bezoeker kwam eens even op verkenningstocht. Zaterdag is de fancy fair geopend van 411 uur en Zondag na de Hoogmis tot 11 uur, waarna trékking van de groote ver loting. Allen op dus naar de St. Jozefschool en geofferd voor het mooie doel: ondersteu ning van de armen der St. Jozefparochie. OEGSTGEEST. Volksbond. Onder voorzitteüchap van den heer A. J. Dofferhof hield bovenge noemde vereeniging haar tweede winter vergadering. Bij de opening sprak de voor zitter zijn teleurstelling uit over de ge ringe opkomst, gezien toch de belangrijk heid dezer vergadering. Spreker verwel komde voorts het hoofdbestuurslid, de heer v. d. Akker, als ook de nieuwe geestelijk adviseur, Kapelaan Sanders. Notulen wer den na voorlezing goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was os. een schrijven van de centrale inkoopcommissie, dat de prijs der dekens van 5.70 tot 7.50 is ver hoogd. Hierna kwam de bestuursverkiezing aan de orde wegens bedanken van den heer Dofferhof. Gekozen werd de heer J. Zand vliet, die zijn benoeming onder dankzegging voor 't vertrouwen aanvaardde. Tot voorz. werd met groote meerderheid benoemd de heer N. Kerckhoff. De heer Dofferhof wenschte den heer Kerckhoff geluk met zijn benoeming en hoopte, dat onder zijn leiding nog veel in het belang der afdee- ling mag worden verricht en reikte „de hamer" aan den nieuwen voorzitter over. De heer Kerckhoff dankte voor de vriende lijke woorden tot hem gericht en is zeer er kentelijk voor het vertrouwen, dat de ver gadering in hem heeft gesteld. Spreker hoopte zijn beste krachten aan de afdeeling te geven, waarvoor hij ook de medewerking der andere bestuursleden en leden inriep. Vervolgens bracht de heer Kerckhoff dank aan den scheidenden voorzitter. Hetgeen hij voor de afdeeling heeft gedaan is niet ge ring in de 10 jaar van zijn voorzitterschap. Namens bestuur en leden werd den heer Dofferhof een pendule aangeboden als blijk van waardeering voor zijn werk. Aan de echtgenoote van den oud-voorzitter werd een bloemstuk aangeboden. De heer Doffer hof dankte bewogen voor deze niet ver wachte erkentelijkheid. Vervolgens voerde nog het woord het hoofdbeschuurslid, de heer v. d. Akker, alsook Kapelaan Sanders, die beide den scheidenden voorzitter dank brachten voor het belangrijke werk voor de afdeeling verricht. De heer v. d. Akker hield daarna een lezing met als onderwerp „Ons offensief in dezen tijd", waarna hij een applaus der vergadering en een dank woord van den voorzitter had in ontvangst te nemen. Hierna sluiting. VOORHOUT. Aan Voorhoutsch ingezetenen. Het jaar 1936 spoedt weder ten einde, doch met vaste overtuiging moeten wij aannemen, dat in de laatste maanden van dit jaar de werkloosheid weer een zoo danige omvang zal aannemen, dat het Co- De Raad dezer gemeente kwam in open bare vergadering bijeen onder voorzitter schap van den burgemeester. Secretaris de heer W. J. Bocxe. Alle leden tegenwoordig. Na opening met gebed, worden de no tulen der laatste vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. De Minister van Sociale Zaken deelt mede geen bezwaar te hebben tegen 25 pet. bijdrage in de premie aan het ziekenfonds voor steuntrekkende werkloozen. Door de Kroon is goedkeuring verleend aan de verlaagde wedden van burgemees ter, secretaris, ontvanger en wethouders. Aan enkele administratieve aanmerkin gen van Ged. Staten op de gemeente-reke ning 1934 wordt tegemoet gekomen. Op een verzoek om toe te treden als lid van den Bond Heemschut, en bescherming van zuigelingen enz., wordt afwijzend be schikt, omdat de financiën het niet toe staan. Een verzoek van de K. N. A. C. inzake verminderde belasting voor motorrijtui gen wordt voor kennisgeving aangenomen, daar inwilliging er van onmogelijk is ook al weer met het oog op de gemeentelijke schatkist. Van de drie werklieden-organisaties (hoofdbestuur -en plaatselijke afdeelingen) is ingekomen een verzoek om aan steun trekkende werkloozen de brandstoffentoe- slag weder toe te kennen. De voorz. zegt, dat B. en W. reeds in dezen gunstigen zin hebben beslist, en wel als vorig jaar n.l. 15 cent per stempeldag, en 1.bij een volle stempelweek. B. en W. zouden wel graag vernemen, of men uitkeering in geld of met een bon op prijs stelt; dit laatste zal bezwaar opleveren voor hen, die in den zomer coöperatief in kochten; daarom hebben B. en W. ge meend alleen dan een bon af te geven, als een werklooze de toeslag ontvangt, brand- stif koopt en ze niet betaalt; hiernaar kan bij de brandstoffenhandelaars geinformeerd worden. Aldus besloten en worden B. en W. in dien zin gemachtigd. Aan R. wordt op zijn verzoek in de ko mende wintermaanden een brandstoffen- bon verstrekt, als hij wegens koude zijn beroep niet zal kunnen uitoefenen, Inzake werkverschaffing deelt de voor zitter mede, dat polder Zevenhoven het oorspronkelijk gekozen object niet in werk verschaffing doet uitvoeren, evenmin als vier der vijf particulieren, die ook slooten zouden doen schieten of baggeren; met één object kan worden aangevangen zoodra het crediet daartoe wordt toegestaan; aan Ged. Staten was machtiging gevraagd, doch eerst na toekenning van het crediet door deze vergadering mag het werk aanvan gen; nadat de voorz. het financieele over zicht heeft gegeven, wordt dat toegestaan. Het z.g. diepspitten door tuinders is eveneens door den minister goedgekeurd; hiertegen bestaat bij B. en W. echter het bezwaar, dat ook niet-ondersteunden daar voor in aanmerking zullen komen met ge volg, dat het de gemeentekas méér kost dan verwacht was, waardoor ook geen dek king aanwezig is, zoodat hiervan afgezien moet worden, en in voorkomende geval len weer onderstand zal moeten worden verstrekt, zooals in één geval al gebeurt. De heer v. Veen is 't hiermede wel eens, als het laatste maar gebeurt en voldoende; hij zou een tuindersgezien dan ondersteund willen zien als een ongeorganiseerde ar beider. De voorz. zegt, dat we dit twee jaar hebben gedaan, maar de fouten van dat stelsel toen ook voor den dag gekomen zijn; onderstand aan die gezinnen moet per ge val worden behandeld, waartoe een vragen lijst is vervaardigd en waarmede bereikt wordt, dat men een volledig overzicht van den financieelen toestand van aanvrager verkrijgt, en beoordeelen kan of hulp noo dig is en zoo ja tot welk bedrag; er zijn hier te veel factoren, die meespelen, dan dat één lijn getrokken kan worden. Men blijkt 't hiermede algemeen eens te zijn, waarom van diepspitten in werkver schaffing wordt afgezien. Wat de inpoldering in werkverschaffing betreft, wordt nog op het rapport gewacht van den Cultuur Technische Dienst. Tij dens de vergadering wordt de voorz. op gebeld door dezen dienst, en blijkt te zijn mité voor Werkloozenzorg zich voor het feit geplaatst ziet, dat wederom de ver zorging voor ontspanning ter hand moet worden genomen. Reeds vier jaren is het in de wintermaanden mogelijk gemaakt, dat beslag kon worden gelegd op het Pa rochiehuis, om de werkloozen samen te brengen en hen een gedeelte van de lange dagen bezig te houden met schaak-, dam- of kaartspel, zoodat zij door die afleiding het gemis aan werk eenigszins zouden vergeten. Door velen wordt nog wel in twijfel getrokken, het groote nut van deze samenkomsten, doch het Comité zal het bijzonder op prijs stellen indien meerdere gemeentenaren eens kwamen kijken, want dan voorzeker zouden zij bij eenig naden ken moeten erkennen, dat niet alleen het saamhoorigheidsgevoel wordt bevorderd, maar dat er ook zeer zeker een moreele waarde aan kan worden toegekend. Wij erkennen wel, dat het voor de huisgezin nen beter zou zijn, indien regelmatig eenige levensbehoeften zouden verstrekt kunnen worden, doch daar een zeer groot aantal gezinnen hiervoor in aanmerking zou komen, is het begrijpelijk dat de op brengst der collectes dezen wensch niet in vervulling kan doen gaan. Niettegenstaan de zijn wij erkentelijk voor de steun die de gemeentenaren nu reeds vele jaren hebben verleend, waardoor het mogelijk VAN ZEVENHOVEN meegedeeld, dat volgende keek een grond onderzoek zal worden ingesteld; dat geeft meer moed! De toren. De voorz. zegt, dat eindelijk ten aan zien van den toren door B. en W. iets de finitiefs wordt voorgesteld en wel om bij Gemeente-crediet een geldleening van ten hoogste ƒ9000.aan te gaan voor alge- heele vernieuwing; deze maatschappij is bereid het geld te verstrekken, echter pas tegen een later te bepalen rente; de aflos- singsduur wordt gesteld op 60 jaar. Algemeen besloten. De N.-H. Kerkvoogdij deelt mede, in be ginsel bereid te zijn de door ons gevraag de bijdrage te verleenen, als hunnerzijds de noodige goedkeuring is verkregen. Als uitvoering mogelijk zal zijn, dan zal op de begrooting 1937 enkel nog maar de rente tot uitdrukking kernen, omdat de eerste aflossing over 1938 zal zijn; becij ferd is naar 1/2 jaar 4 1/2 pet, daar voor noodig te hebben 203.— Het wachten is dus nu op de goedkeu ring door Ged. Staten. De gemeente-rekening over 1935 en die vap het G. E. B. 1935 verwerven zonder eenige aanmerking de goedkeuring; de ge meente-rekening sluit met een nadeelig slot van bijna ƒ3000; het G. E. B. gaf ƒ475. winst, waarvan de helft in de gemeentekas is gestort. De gemeente-begrooting voor 1937 komt in behandeling; de voorz. zegt, dat zoo als trouwens niet anders verwacht kon wor den ze weer met een tekort sluit, nu echter met ruim 7000.waarvoor geen dekking is te vinden; de oorzaak ligt voor het grijpen; het tekort 1935, lagere belas tingopbrengsten, hoogere uitkeeringen aan steun en onderstand, meerdere kosten voor krankzinnigen. Verschillende posten worden hierna be sproken, waarvan wij noemen de wedden, welke onveranderd blijven zullen. De ver schillende onderhandsposten voor diverse eigendommen; belastingposten. Besloten wordt weder 75 opcenten op de fondsbe lasting te heffen en de straatbelasting ad 3 pet. op de gebouwde eigendommen on veranderd ook voor 1937 te heffen; de pos ten voor steun en onderstand, weer hooger gesteld dan in 1936, getoetst aan de tegen woordige uitgaven, noodig. Onvoorziene uitgaven is op 1000 ge steld. De G. E. B.-begrooting vraagt geen bijzondere bespreking. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt een nieuwe schoolgeld-verorde ning vastgesteld met als basis voor het ta rief van heffing de z.g. gemengde hoofd som; verder wordt een bepaling opgeno men, dat indien uit één gezin meerdere kinderen dezelfde school bezoeken, resp. 20, 40, 60 en 80 pet. van het bedrag voor de tweede en volgende zal worden geheven. In verband met de periodieke aftreding van alle leden der commissie tot wering van schoolverzuim per 20 Dec. a.s., heeft een nieuwe benoeming plaats, waartoe B. en W. een aanbeveling van vijf personen indienen, zoodat de commissie dus twee le den minder zal tellen. Benoemd worden de heeren W. Kerkhoven, Th. Visser, C. de Gier, L. v. d. Vaart en A. J. de Groot. De begrooting 1936 wordt overeenkom stig aangeboden concept gewijzigd. De z.g. veldwachters-verordening wordt gewijzigd in dien zin, dat z.g. capitulanten met de aanvangswedde als veldwachter aanvangen. De heer v. Veen vestigt de aandacht op het uurloon van 24 cent bij werkverschaf fing, terwijl het contractloon 25 cent is; hij vindt dit onbillijk en is hierover reeds in correspondentie getreden met zijn Bond. De voorz. zegt, dat de vergelijking niet opgaat, werkverschaffing is steun in ande ren vorm; iets anders is, als de aandacht werd gevestigd op de verschillende uur- loonen in werkverschaffing in deze en aangrijzende gemeenten; dit zegt de heer v. Veen ook reeds gedaan te hebben. Voor betaling van de bonds-wachtdagen onzerzijds vraagt de hier v. Veen de aan dacht van B. en W.; deze zegen die toe; de Raad keurt het goed. Verder roert de heer v. Veen aan de kwestie van het keeren van auto's bij par ticulieren, waardoor vernieling plaats heeft. De voorzitter antwoordt hierop en zegt nader onderzoek toe. Hierna sluiting. is geweest, hen samen te brengen in een verpoozingslokaal, en hun te kunnen ver strekken een kop koffie met een pijp ta bak. Het Comité acht zich ten volle ver antwoord op dezen ingeslagen weg te blij ven voortgaan en vraagt daarom uw aller medewerking, om de wekelijksche collecte naar vermogen te steunen, zoodat de mo gelijkheid bestaat, om wederom met Kerst mis of Nieuwjaar een kleine uitdeeling van levensmiddelen aan de gezinnen der werkloozen te doen toekomen. De collecte zal nu gedurende de wintermaanden we derom wekelijks gehouden worden en w(J vertrouwen dan ook dat niemand zich zal onttrekken iets voor dit sociale doel bij te dragen. Zooals boven reeds is aangehaald, hebben wij met uwe medewerking reeds vier jaren dezen daad kunnen stellen, doch laat ons hopen, dat de opleving welke in meer of in mindere mate valt te consta- teeren, niet alleen bestendigd wordt, doch dat de opleving in die mate zal opklim men waardoor deze actie van verzorging in de naaste toekomst niet meer noodig zal blijken te zijn. Dan zal het een ieder bevrediging schenken, dat hij in meer of mindere mate heeft bijgedragen voor de verzorging der werkloozen. Het Comité voor Werkloozenzorg.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 16