Mi RADIO-PROGRAMMA'S DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. y GEMENGDE BERICHTEN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gisteravond bij het uitgaan der fabriek Heemaf te Hengelo kwam de ongehuwde ar beider Oude Kamphuis met zijn rijwiel in botsing met een vrachtauto, waardoor hij van zijn rijwiel werd geslingerd. Met een zware hoofdwonde werd hij opgenomen en naar het R. K. ziekenhuis vervoerd, waar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Te Amsterdam is gisteravond op den hoek van de Cornelis Kruesmanstraat en de Hendrik Jacobstraat een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. Een 65-jarige vrouw wei felde bij het oversteken van de straat en werd door een personenauto, die uit de rich ting van den Amstelveenscheweg kwam, ge grepen en overreden. Zij is bijna onmiddel lijk na het ongeluk overleden. AUTOBOTSING OP DEN HAARLEMMERWEG. Op den Haarlemmerweg bij het kruithuis is gistermiddag een gecompliceerd verkeers ongeluk gebeurd, dat, wat persoonlijke on gelukken betreft nog tamelijk goed is af- geloopen. De auto van den heer T. K. uit Zand- voort werd ingehaald door de auto van den heer K. uit den Haag. Op het oogenblik van het passeeren,. waarbij de voorbij rijdende auto op het midden van den weg kwam, werd hij aangereden door een tegen ligger. De auto kantelde en kwam met den zijkant op den weg te liggen. Op dat oogenblik verscheen een vierde auto, die tegen den gekantelden wagen reed. De bestuurder van den gekantelden auto werd licht gewond. De twee auto's werden licht beschadigd. ARBEIDER IN HET WATER GEWAAID EN VERDRONKEN. Op de werf van de firma R. J. Koker, houthandel en zagerij, gevestigd Lauwe recht te Utrecht, heeft zich tengevolge van den hevigen wind gistermorgen een ern stig ongeluk voorgedaan waarbij een 31- jarige arbeider het leven heeft gelaten. Op deze werf lag langs den waterkant een partij hout opgestapeld. In verband met de windkracht bestond er gevaar, dat dit hout in het water zou waaien, zoodat den 31-jarigen arbeider H. werd opgedra gen het hout in een huisje op de werf te bergen. Toen H. zijn werk aanving en een plank optilde, werd deze door den wind gegrepen, waardoor H. zijn evenwicht ver loor en in het water viel. Eenige voorbij gangers slaagden er na eenige minuten in den man met behulp van een dreg uit het water te halen. De inmiddels ontboden G. G. D. heeft ge tracht de levensgeesten bij het slachtoffer op te wekken, hetgeen niet meer mocht baten. WOONHUIS AFGEBRAND. Gisternacht is een woonhuis, gelegen aan de Spanjaardslaan te Heiloo en bewoond door het gezin J. Graf, tot den grond toe afgebrand. Door de zieke echtgenoote van den heer Graf werden wollen doeken gewarmd op een petroleum-vergasser. Toen zij enkele doeken van het verwarmingsapparaat wil de afnemen, werd de vrouw door een dui zeling bevangen en kwam zij te vallen, daarbij het brandende toestel meesleepen- de. De terstond ontwaakte heer G. kon niets anders doen dan trachten de bran dende kleeren van zijn vrouw te dooven, hetgeen hem inderdaad gelukte. Zonder iets te kunnen redden, kon het echtpaar slechts door eeh snelle vlucht aan de vlammenzee, welke door den storm werd aangewakkerd, ontkomen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde er in uitbreiding van den brand te voorkomen, dank zij de wind richting en de omstandigheid, dat het aan tal belendingen gering was. Het woonhuis is echter geheel door het vuur verwoest. De schade wordt door verzekering ge dekt. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisterenmiddag tegen twaalf uur is de kapitale boerderij het zgn. Groot Stikken, eigendom van het gasthuis en provisie fonds te Groenlo, bewoond door den land bouwer tuinte, geheel in vlammen opge gaan. De brand is ontstaan in een groote schuur, welke vlak bij de woning is gebouwd. Hier brandde een fornuispot en het vermoeden bestaat, dat hierdoor de brand is ontstaan. De hevige wind, welke in de lengterichting op het huis stond, was oorzaak dat de brand zich zeer snel voortplantte. Niet alleen de groote nieuwe schuur maar ook het hoofd gebouw, hetwelk enkele jaren geleden grondig werd verbouwd, stonden weldra in lichte laaie. Een buurjongen ontdekte den brand en waarschuwde de bewoners, die aan tafel zaten. Met de grootste moeite slaagde men erin het vee te redden. Van het huisraad kon zoo goed als niets ge houden worden. Groote hoeveelheden rogge en hooi, benevens een roggemijt van veer tig vim gingen verloren. De brandweren van Groenlo en Lichten voorde, die spoedig ter plaatse waren, kon' j den vrijwel niets uitrichten tegen de vuur zee. Slechts de muren zijn gedeeltelijk blij- I ven staan. De schade wordt door verzeke- ring gedekt. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. EEN MOTORBOOT VERGAAN? Geruchten te Harlingen. Te Harlingen loopen hardnekkige ge ruchten, dat de motorboot „Immingham", varende in geregelden dienst tusschen Har lingen en Huil en metende 500 ton, Maan dagmorgen ter hoogte van het Nederland- sche lichtschip „Haaks" zou zijn vergaan. Volgens deze geruchten, aldus meldt het „Hbld.", zou de loodsdienst van Den Helder Maandagmorgen door noodseinen zijn op geroepen om hulp te verleenen. Toen na een zware bui de loodsdienst uitvoer om hulp te verleenen, was er ech ter geen boot te zien. De „Immingham" komt anders gewoonlijk Zondags te Har lingen aan, maar was daar' Maandagavond nog niet gearriveerd. Op het kantoor van de Scheepvaart- en Steenkolen-Mij. te Harlingen, voor welk kantoor de „Immingham" vaart, was om trent de juistheid van deze geruchten niets bekend en kan men ook geen verdere me- dedeelingen verstrekken. De directeur van dit kantoor was van meening, dat de ruime vaartijd, welken de boot heeft om zijn ge- regelden dienst te onderhouden, het zeer wel mogelijk maakte, dat de kapitein, het ruwe weer in aanmerking genomen, er de voorkeur aan heeft gegeven, nog niet de Noordzee over te steken, maar op de Mum- ber voor anker te gaan.. De bemanning be staat uit zeven personen, waarvan drie, onder wie de kapitein, te Harlingen woon achtig zijn. Den Helder is nog niet ongerust. Te Den Helder toont men zich nog aller minst ongerust over de „Immingham", hoe wel er feitelijk niets over het schip bekend is. Het eenige wat men weet is dit, dat het lichtschip „Haaks" Zondagmorgen, op den tijd, dat de „Immingham" ongeveer pas seeren moest, een scheepje heeft gezien, dat wel wat op de Harlinger motorboot ge leek. Dit scheepje koerste aanvankelijk in de richting van Den Helder, maar wendde later den steven naar het Zuid-Westen. Het vermoeden is, dat men hier niet met de „Immingham" had te doen, aangezien de kapitein van deze boot zeer goed met de zee aldaar op de hoogte is en er derhalve voor hem, al was het dan ook stormweer, nog geen reden was om „buiten" te blijven. Her vermoeden is hier dan ook, dat de „Immingham" nog steeds onder de Engel- sche kust vertoeft. Voorts vernamen wij nog, dat de motor boot geen radio aan boord heeft. DE „UITGEVERS" MET EEN SAFE. Brutale oplichters aangehouden. De Bussumsche politie heeft een 53-jari gen man aangehouden, C. genaamd, en diens 21-jarigen zoon, die worden verdacht van verduistering. Beiden waren voornemens een nieuw blad op het gebied van huisvlijt uit te geven; zij gaven althans aldus voor. Zij bezaten niet de minste middelen hiertoe, doch wisten wel raad. In een der dagbladen plaatsten zij een advertentie, waarin zij voor hun uit te geven blad een vertegenwoordiger vroegen op een salaris van 35 per week plus pro visie. Reflectanten moesten echter 2000 waarborg siorten, hetgeen in den vorm van waardepapieren kon geschieden. Een der reflectanten, uit Maassluis af komstig, ging op het aanbod in, werd aan genomen en zou voor de gevraagde waar de papieren twee obligaties met een totale waarde van 2000 deponeeren. Men sprak af, elkaar in het Centraal Sta tion te Amsterdam te ontmoeten. Hier wer den de betreffende contracten ondertee kend, waarop de toekomstige vertegenwoor diger de obligaties aan den vader afstond. Deze gaf ze aan zijn zoon met de woorden: „Jij hebt den sleutel van de safe- beng jij ze even op". Spoedig bleek echter, aldus de „Msb.", dat er geen safe bestond laat staan dat de zoon een sleutel hiervan bezat. De zoon begaf zich met de obligaties naar een kassier en liet ze verzilveren. Hij ontving 1500 als voorschot en later het restant, dat, daar de obligaties boven pari stonden, zelfs nog 50 meer bedroeg dan de nog resteerende 500. Het tweetal schafte zich van het geld hierop twee tweedehands-auto's aan, betaal de zijn schulden en kocht tenslotte nog eenige andere dingen. De bedrogen „vertegenwoordiger" nam de politie in den arm en deze kon den zoon in de ouderlijke woning aan de Boschlaan te Bussum arresteeren. De vader bleek ver dwenen, maar de politie kwam er achter, dat hij zich te Soest verborgen hield. Ze toog erheen, maar aan de opgegeven woning werd haar de toegang geweigerd, waarop zij assistentie van de Soester politie ver zocht en vervolgens de woning wist bin nen te komen. Den gezochte vond zij boven waar hij zich op een slaapkamer hi d ver borgen en werd gearresteerd. Hij bleek re cidivist te zijn en reeds wegens verduiste ring veroordeeld te zijn. De man die den oudsten onbetrouwbaren „uitgever" verborgen hield werd geverbali seerd wegens het belemmeren van de politie bij het opsporen van een verdachte. DE DIEFSTAL IN DE KON. VILLA TE APELDOORN. Weer twee arrestaties. In verband met den onlangs gepleegden diefstal in een leegstaande villa van H. M. de Koningin te Apeldoorn heeft de mare chaussee aldaar nog twee personen gear resteerd, ni. van V. en v. d. M., beiden werkloos en te Apeldoorn, niet ver v'an de betreffende villa woonachtig. In de wonin gen van v. d. M. en een broer van van V., gelegen aan den Looschen weg zijn de ge stolen goederen, bestaande uit tapijten, gor- I \WYBER1-1A.6L,ÊT100V'regelmatige ver- S kende middel Vem-orgO"»"- Oria. flacon» Wvbert-Sirooo a f 1.50 .n 90 c dijnen en huishoudelijke voorwerpen terug gevonden. Volgens hun verklaringen zou de broer van v. V. er niet mee bekend zijn geweest, dat de goederen van diefstal af komstig waren. De gestolen goederen waren door de betreffende gezinnen deels in ge bruik genomen en voor het overige op zol der geplaatst. De marechaussee heeft alles in beslag genomen. De beide arrestanten zijn naar het huis van bewaring te Zutphen overgebracht. Als verdacht van dezen diefstal zijn dus teza men vier personen gearresteerd. Voorts zijn nog vier personen als ver dacht hiervan gearresteerd, ze zijn allen te Apeldoorn woonachtig. De marechaussee is op het spoor van de dievenbende gekomen, doordat haar ter kennis kwam dat een van dezen op straat was gezien met een pen dule onder den arm, waarvan de herkomst verdacht was. JEUGDIGE BOEFJES AANGEHOUDEN. De politie te Veghel heeft de hand weten te leggen op drie jeugdige boefjes, die er hun werk van maakten winkelwaren uit winkels te stelen. De jongens, die van 11 tot 13 jaar oud zijn, werden verhoord en bekenden. Op hun aanwijzingen werden, zes kistjes sigaren, die zij uit verscheidene win kels hadden gestolen, in het bosch gevon den onder Veghel, waar zij den buit ver stopt hadden. Een en ander werd in beslag genomen. Het onderzoek duurt voort. DE HOORNSCHE BOOT VLOTGEKOMEN. De Hoornsche boot „Baron van Dedum" welke was omhoog gevaren bij Durger- dam, is gistermiddag om drie uur door het lerugloopen van het water vlot gekomen. Het schip is naar Amsterdam opgevaren. SCHRIFT VAN AANGESPOELD SCH 197- BERICHT NIET HERKEND. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden aan het strand te Nieuw-Helvoet 'een flesch was aangespoeld met een briefje, waarin de opvarenden van de Sch 179 om hulp vroegen. Het schrift is echter door de nabestaanden te Scheveningen niet herkend, zoodat men waarschijnlijk te doen heeft met een misplaatste aardigheid. KERKNIEUWS Z. H. DE PAUS. Geneeskundige voorzorgen wegens ademhalingsmoeilijkheden van den H. Vader. Men schrijft uit Rome aan de „Msbd.": Zooals wij reeds dezer dagen hebben me degedeeld, is de H. Vader bij gelegenheid van de plechtige H. Mis van Requiem, Donderdag 1.1. in de Sixtijnsche kapel op gedragen voor de zielerust van de dit jaar overleden kardinalen Lega, Sincero, Lépi- cier en Binet, op de sedia gestatoria de ka pel binnengedragen, terwijl Hij voorheen steeds te voet naar de rouwdiensten voor overleden kardinalen kwam. Thans kunnen wij nog mededeelen, dat de geneesheeren van den H. Vader, Zijne Heiligheid hebben verboden, veel te loo- pen. De moeilijkheden bij de ademhaling ma ken het loopen voor den Paus zeer zwaar en derhalve heeft professor Milani, de chef van den Vaticaanschen geneeskundigen dienst, reeds in den afgeloopen zomer or der gegeven, dat de zoogenaamde „Portan- tina" weer in gebruik zou worden geno men, een draagstoel, welke reeds ten tijde van Leo XIII en Benedictus XV werd ge bruikt. Aanvankelijk weigerde Zijne Heiligheid te worden gedragen; thans evenwel heeft Hij aan de adviezen van Zijn geneesheeren gevolg gegeven. In dit verband kan nog worden opge merkt, dat de redacteuren van de ,-,Osser- vatore Romano" niet mochten vermelden, dat de H. Vader, inplaats van te voet, op de sedia gestatoria naar de Sixtijnsche ka pel zou komen, teneinde geen aanleiding te geven tot sensationeele berichten in de buitenlandsche pers. Pastoor \V. Bosch. Naar wij vernemen, zal de weleerw. heer V/. Bosch, thans pastoor te Schoorl, eeni gen tijd buiten de geestelijke bediening blij ven, teneinde door een volledige rustkuur tot hers-tel van krachten te komen. „Msbd." WOENSDAG 11 NOVEMBER. Hilversum I, 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Ensemble v. d. Horst. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 1.30 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gram.pl. 4.00 Pianorecital. 5.00 Kinderuur. 6.00 Landbouwhalfuur. 6.30 Onderwijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.00 Berichten. 7.15 Geref. Friesch half uur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Chr. Koorconcert. 9.00 Causerie over de wapenstilstands dag. 9.20 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Schaakles. 10.2012.00 Gram.pl. en schriftlezing. Hilversum II, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gram.pl. 9.30 „Onze keuken", causerie. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „Meldoy Circle", en Plan-causerie. 1.30 Causerie: De positie van de werk- loozen voorheen en thans. 12.00 Gram.pl. 12.30 „De Flierefluiters" m.m.v. zangso list. I.151.45 Gram.pl. 2.00 Orgelspel. 2.30 Voor de vrouw. 3.05 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest en gram.pl. 7.00 Sportuitzending. 7.15 Zang en gram.pl. 7.40 Causerie: Problemen der democratie. 8.00 Berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Residentie-orkest m.m.v. solisten- orkest. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Report, v. d. Zesdaagsche te Rotter dam. 10.20 Zang. 10.30 De Ramblers. II.00 Causerie: Huwelijksverhoudingen. 11.3012.00 Report, v. d. Zesdaagsche en gram.pl. Drcitwich, 1500 M. 10.45 Plechtigheid b. d. Cenotaaf, White hall. 11.3011.40 „Calute te the Dead", toe spraak. 12.05 BBC-NorthernIreland Orkest, m. m.v. zangsolist. 12.50 Dansmuziek. I.20—2.20 Birminghamsch Hippodrome Orkest. 3.10 Het Hanwell Silver-orkest. 3.50 Pianorecital. 4.20 Vesper. 5.10 Het John MacArthur Kwintet. 5.35 A. Saxon en zijn Band. 7.00 Orgelconcert. 7.20 BBC-orkest m.m.v. zangsolist. 8.20 Wapenstilstandsherdenking. 9.30 BBC-Symphonie-orkest en voor dracht. Radio Paris, 1648 M. II.20 Poulet-kamerorkest. 2.50 Orkestconcert. 5.50 Pasdeloup-kamerorkest. 8.20 Zang. 9.05 Nat. Orkest, Raugelkoor, zang en voordracht. 11.20—12.35 Goldy-orkest. K e u 1 e n, 456 M. 11.20 Orkestconcert. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.50 Bielefelder concertorkest. 5.20 Solistenconcert. 7.35 Rijksuitzending. 8.05 Omroepkoor, kleinkoor en solisten. 9.5011.20 Omroepkleinorkest. Brussel, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.30 Salonorkest. I.50 Gram.pl. 3.35 J. Schnijder's orkest. 4.20 Dansmuziek. 6.20 Klein-orkest. 7.20 Pianoduetten. 8.20 Gram.pl. 8.35 Radiotooneel. 9.35 Symphoniecor.cert. 10.30—11.20 Gram.pl. II.3512.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein-orkest. I.50—2.20 Gram.pl. 2.25 J. Schnfjder's orkest. 3.20 Zang. 3.35 Gram.pl. 3.50 Zang. 4.05 Gram.pl. 4.35 Kamermuziek. 5.35 Klein-orkest. 6.05 Gram.pl. 6.15 Reportage. 6.30 Gram.pl. 6.35 Salon-orkest. 7.05 Pianorecital. 8.20 Omroepsymphonie-orkest. 9.20 Radiotooneel. 10.30 Omroepdansorkest. II.2012.20 Gram.pl. Deutschlandsender, 1571 M. 7.30 Herdenkingsprogramma. 8.05 Ryksuitzending. 8.35 Omroepkoor en Franz Hauck's or kest. 9.50 Trioconcert. 10.2011.20 Omroepkleinorkest. Gem. Radio Distributiebedrijf te Leiden. 3e Programma. 8.05 Parijs R. 9.05 Keulen of div. 9.20 Diversen. 11.20 R. Danmark. 12.20 Brussel VI. 14.50 Parijs R. 16.20 Brussel Fr. 17.20 Keulen. 17.50 Parijs R. 18.20 Londen R. 18.55 Weenen of div. 4e Programma. 8.00 Brussel VI. 9.30 Gram.muz. G. R. D. 10.35 Droitwich. 11.50 Londen R. 12.50 Droitwich. 14.20 Londen Reg. 15.20 Droitwich. 18.20 Diversen. 19.00 Droitwich. 22.05 Diversen. Pl.m. 22.15 Brussel VI. 22.30 Brussel Fr. (Wijzigingen voorbehouden). INGEZONDEN STUKKEN De N.S.B. en de Dageraad. Naar aanleiding van uw driestar betref fende voornoemd geval, is het mij vergund een kleine opmerking te maken. Voor eenige jaren wilde de „Dageraad" een actie in de Limburgsche mijnstreek voeren voor haar schoon ideaal. Hier toe werden eenige autobussen vol derwaart gezonden. Dank zij de vrijheid in ons Chris telijk geregeerd Nederland, kon zulks vrij uit plaats vinden. Deze actie werd een groo te sof, dank zijhet optreden van een groot aantal Katholieken in het Zuiden, die door het afzetten van de wegen met hun auto's het den heeren onmogelijk maakten verder door te rijden. Deze han delwijze werd toen door de pers, in het bijzonder de R.K. Pers, luide toegejuicht. Limburg aan Rome en niet aan Moskou. Nu laten eenige N.S.B.-ers een dergelijk geluid hooren en nu zien wij van allen kan ten kwade gezichten. Nu komt er plotseling een mededeeling uit den Haag, dat er streng gewaakt zal worden tegen dergelij ke herhalingen. Ik voor mij zie in deze twee geen verschil. Het belemmeren van het ver keer op den openbaren weg of het belem meren van een openbare vergadering is voor mij in deze gelijk. Ik kan dan ook niet anders dan thans wederom dit optreden luide toejuichen. Aan de Katholieken en de N.S.B. is deze toejuiching te beurt ge vallen. Wie zal nummer drie zijn? Ik hoop de regeering. Redactie, weest eerlijk en beken, dat hier uwerzijds wel wat met twee maten is geme ten. Hoogachtend, Een N. S. B.- e r. P.S. Dit artikel is niet bedoeld als een soort verontschuldiging. Waarom wel goed gekeurd als Katholieken het doen en niet wanneer de N.S.B.-ers iets dergelijks op touw zetten. Werkelijk, wy zouden kun nen zeggen het was: goed voorbeeld doet goed volgen. Inzender. Inzender schryft ons, bezwaar te hebben, te onderteekenen, omdat hijbrood roof vreest. Hij schijnt banger te zijn voor broodroof bij zichzelf, dan voor eerroof .bij anderen. Want door de" Katholieken te be schuldigen ten onrechte, zooals wij zul len aantoonen dat zij met twee maten meten, dat zij niet eerlijk zijn, pleegt hij eerroof. En doet dat, terwijl hij zich zelf verschuilt. Wij willen zijn stukje toch plaatsen; mis schien misschien! kan hij tot an dere gedachten komen, als hij 't volgende wil overwegen: 1) 't Is niet waar, dat de bedoelde „Da- geraad"-actie in Limburg mislukt is alleen of hoofdzakelijk door middelen als het door hem genoemde. Voornamelijk is zij mislukt doordat de Limburgsche Katholieken in geen enkelen vorm, direct of indirect, hun medewerking verleenden wat óók een krachtige tegenwerking kan zijn, maar een tegenwerking, die geoorloofd is èn plicht kan zijn. 2) Als Katholieken individueel min of meer spontaan in middelen als door ons genoemd hun strijdwapens zoeken en vinden, dan is dat heel iets anders, dan dat het gezag of de leiding in een partij of beweging zulks goedkeurt of ertoe aanspoort. Ieder, die iets verder kan zien dan de oppervlakte der dingen, ziet het verschil! .3) Wat wij onder 2 zeggen houdt niet in, dat wij het zouden afkeuren, als het gezag optreedt tegen bedoelde min of meer spontane uitingen van individueel verzet. Natuurlijk niet! Het gezag mag óóik niet dulden, dat de een of ander op den open baren weg belemmerend optreedt voor an deren, wien het alléén door het gezag ver hinderd moet kunnen worden, van dien openbaren weg gebruik te maken. Zóó be hoort 't te zijn in een rechtsstaat. En niet anders. R e d. L. Crt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9