DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 KATWIJK AAN DEN RIJN. Katholiek Katwijk.'' Deze Vereeni- ging hield een ledenvergadering voorna melijk ter bespreking van het winterpro- gram. De zeereerw. heer Pastoor Hesp opende de vergadering, de eerste verga dering van K. K. sinds het pastoraat van Pastoor Hesp in Katwijk. De secretaris, de heer J. v. d. Nouweland, las de notulen. Dan kwam in behandeling het voornaam ste agendapunt, het winterprogram. Be sproken werd het geven van ontwikke lingsavonden door tooneel, lezingen, voor drachten, lichtbeelden enz. Met het pro gram zooals door het bestuur ontworpen, kon de vergadering zich volkomen veree nigen. Het allereerst zal de zeereerw. heer Pastoor Houtman gevraagd worden een lezing te geven over de Engeglsche Kerk. Ook besloot men tot het gebruikelijke St. Nicola asf eest je voor de schooljeugd. LEIDSCHENDAM. K. J. 31. V. Op de gebruikelijke wijze opende de voorzitter, de heer Wim Bleijs, den ontwikkelingsavond van de K.J.M.V., terwijl hij in een kernachtig openingswoord o.m. zijn vreugde uitsprak over het schit terend slagen van het vorige week gehou den Eucharistisch Triduum, waarin door Pater Borr. de Greeve rake en ware en leerzame dingen gezegd zijn. Na een wel komstwoord krijgt drs. Hub. L. Jansen het woord voor de uiteenzetting van zyn on derwerp „De algemeene ontwikkeling van het economische leven". Op leerzame en duidelijke wijze toonde spreker aan, wat er zal moeten worden gedaan om te ko men tot een goede ordening van het econo mische leven. Wij zullen moeten zoeken naar een middenweg, een systeem, dat wij krijgen èn de persoonlijke vrijheid èn de gebondenheid voor het algemeen belang. Een interessante gedachtenwisseling besloot dezen alleszins geslaagden en leerzamen avond. LEIMUIDEN. Winkelweek. Het winkelweekbestuur hield in het café van den heer J. v. Graas, zijn algemeene vergadering De heer Ph. Muijs, voorzitter van het bestuur, opende de vergadering en bracht de plannen voor de winkelweek, die van November a.s. tot en met 5 Dec. a.s. zal worden gehouden, naar voren. De voorzitter raadde den deelnemers aan om zooveel mogelijk werk van hunne eta lages te maken, die op den dag der ope ning, des namiddags geopend zullen wor den. De voorzitter deelt mede, dat van B. en W., evenals vorige jaren, weer alle noo- dige medewerking werd verkregen. De winkelweek zal als andere jaren weder aanvangen met de inhaling van St. Nico- laas. Nu het station Leimuiden opgeheven is en de Sint niet meer met de trein mee kan komen zal hij uit de richting Alphen aan den Rijn het dorp binnen komen. Bij de Vriezenweg zal de schooljeugd St. Ni- colaas begroeten.. Daarna zal een rondgang gemaakt worden door het dorp. De offi cieele opening van de winkelweek zal 26 November a.s. des nam. te 7 uur plaats hebben in het café van de wed. J. Snee- boei*. door den edelachtbare heer J. A. Bakhuizen, burgemeester der gemeente. Na de opening zal in de groote zaal van de wed. J. Sneeboer de nieuwe Fordfilm worden vertoond. Door bemiddeling van den heer K. Breedijk is het gelukt beslag op deze uitermate mooie film te leggen. Op 1 December zal in de middaguren voor de kinderen de z.g. verlovingsfilm van H. K. H. Prinses Juliana vertoond worden. Op 1 Dec. des avonds zal nogmaals een film gedraaid worden in de zaal van mej. J. Sneeboer. De voorzitter deelt nog mede dat ge durende enkele avonden er muziek ge maakt zal worden in het dorp door de plaatselijke muziek vereen iging. Evenals andere jaren zal aan de winkelweek een z.g. raadwedstrijd verbonden worden. Oo 9 Dec. zullen des nam. te 8 uur in het café van den heer J. Keijzer de prijswinnaars van den wedstrijd bekend gemaakt wor den. Met een verzoek aan de ingezetenen om tijdens de winkelweek de vlag uit te steken wordt de vergadering, die uitste kend bezocht was, gesloten. Kalslagerpolder. Ingelanden van den Kalslagerpolder kwamen onder voorzitter schap van den heer H. Schellingerhout in openbare vergadering bijeen. De voorzitter deelde mede, dat de mededeeling van het Hoogheemraadschap Amstelland de kade op enkele plaatsen opgehoogd zal moeten worden. Op voorstel van het bestuur be sluit de vergadering om voor het jaar 1937 een kasgeldleening aan te gaan van 1500. Als bijzonderheid kunnen wij vermelden, dat buiten het dagelijksch bestuur slechts een ingeland de vergadering bijwoonde. Groene Kruis. Tot waarn. secretaris van het Groene Kruis afd. Leimuiden werd benoemd de heer D. L. Hakker. Het afd. bestuur besloot aan den heer A. van Loon, die gedurende lange jaren het secretaris schap der afd. heeft waargenomen bij zijn aftreden een dankbetuiging te zenden voor het vele door hem in het belang van de afd. verricht. SASSENHEIM. Ziekenzorg. De R.-K. vereeniging „Ziekenzorg" heeft zich aangesloten bij de „Federatie van Vereenigingen voor Zieken- huisverpleging in Nederland". Door deze aansluitinf is voor de leden o.m. het groote voordeel verkregen, dat bij verhuizing en daardoor overgaan naar een andere vereeniging geen wachttijd behoeft te worden gemaakt. Aanrijding. - Hedenmorgen heeft op den hoek Rijksstraatweg—Warmonderweg een botsing plaats gehad tusschen een auto uit Amsterdam en een auto uit Enkhuizen. De Enkhuizer auto werd zwaar, de Amster- darasche auto licht beschadigd. TER AAR. Personalia. Op de Zondag jl. algemee ne vergadering van den R. K. Bond van Fanfare en Harmoniegezelschappen in Zuid-Holland, is met algemeene stemmen tot voorzitter gekozen onze plaatsgenoot dt heer C. A. Volgering, xoorz. van de plaatselijke Muziekver. ,,Arti et Religioni". Geboren: Gijsbertus Hendricus Ma- rinus, zoon van S. van TolDisseldorp, Marinus. zoon van A. HunnemanBak ker Martinus Mari, zoon van G. Wolvers Turk. Overleden: T. Boekesteyn, 57 jaar NP. van Straalen, 85 jaar D. v. d. Hoorn, 87 jaar H. de Groot, 85 jaar. Getrouwd: J. A. Schouten, 31 jaar en C. A. Kroon 31 jaar P. J. ten Brink 21 jaar en M. A. G. van Nie, 21 jaar. Gevestigd: A. Koetsier, Noordwy- kerhout T. Sanders, Loon op Zand B. Koetsier en A. Koetsier, Leiden C H. v. d. Voorn, Rijnsaterwoude J. C. H. van Anker, Haarlemmermeer, Vertrokken: J. Stellingwerf, Al phen aan den Riin S. Verboom, 's Gra- venhage H. Rietveld, Wassenaar B. Stougie, Alphen aan den Rijn A. Kool, Alphen aan den Riin Ch Nieuwenh'iizen Nieuwkoop J. Floor, Ruwiel C. A. Kroon, Alphen aan den Rijn. WAR3IOND. Volksbond. Onder zeer groote belang stelling hield de afdeeling Warmond van den R.-K. Volksbond een feestvergadering in hotel de „Stad Rome" alhier. Toen om acht uur de zaal tot in de uiterste hoeken met belangstellenden was gevuld werd al lereerst door de band onder leiding van den heer L v. d. Kerkhof een vroolyke marsch ten gehoore gebracht waarna de voorzitter, de heer M. J. Hogenboom, het woord nam om alle aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen inzonder den pastoor en kapelaan. Deze bijeenkomst, al dus spr., staat in het teeken van feestelijk heid, wijl de tooneelvereeniging heden haar 2e lustrum herdenkt. Spr. bracht hul de en waardeering aan den heer C. Ma chen, regisseur, die geen moeiten en zor gen heeft bespaard om de tooneelvereeni ging op een steeds hooger plan te brengen. In deze hulde dienen ook te deelen de hee- ren Q. Beugelsdijk G. v. Winsen en W. den Dunne, die vanaf de oprichting hun zeer gewaardeerde medewerking aan d ver eeniging hebben gegev .i. Vervolgens werd gezamenlijk het bondslied gezongen, waar bij de heer Machen %ls solist optrad. Thans werd overgegaan tot opvoering van het dramatisch tooneelspel in 4 bedrijven ge titeld: „Spel van den sleutel", van J. Schmidt. In dit stuk werd van de spelers zeer veel geëischt en het stemt voorzeker tot groote voldoening, dat de opvoering als zeer geslaagd mag worden beschouwd.. Namen willen wij niet noemen, omdat al len hun uiterste best hebben gedaan dit stuk te doen slagen, doch wij willen hier op een uitzondering maken voor het zes jarige meisje Alie Koppers, dat de haar toegekende rol op uitstekende wijze ver vulde. In de pauze had de huldiging plaats van den heer Machen en werd hij namens de tooneelisten toegesproken door den heer L. Ritzen. „Wut de vereeniging ge worden is", aldus spreker, „heeft zij aan u te danken en zij die jaren met.u hebben samengewerkt weten, dat uw eenigste doel en streven is geweest, de tooneelver eeniging groot te maken. Tevens bracht spr. dank aan mevr. Machen, omdat zij haar echtgenoot vele avonden ter wille van de vereeniging in den huiselijken kring heeft moeten missen. Als stoffelijk blijk van waardeering bood spr. namens de tooneelisten een bloemenmand aan. De heer Machen bracht den heer Rit zen dank voor zijn sympathieke en vrien delijke woorden en de heeren tooneelisten voor de prachtige bloemenmand. Na dit officieele gedeelte werd opge voerd de klucht in één bedrijf getiteld: „Reisbureau van Levi Paardebek" van Th. Keizer. Het was een stuk vol grappige mo menten en tijdens de opvoering waren de lachsalvo's niet van de lucht. Een woord van hulde komt toe aan de spelers, die de vele aanwezigen hebben doen schater lachen. Op het einde der vergadering bracht de voorzitter allen die aan het wel slagen van dezen feestavond hadden mede gewerkt hartelijk dank. En hierna werd overgegaan tot een groote verloting zoo dat nog menigeen met een prijs kon huis waarts keeren. Deze prijzen waren geheel belangloos door ingezetenen beschikbaar gesteld, waarvoor hun een woord van dank toekomt. UIT DE RIJNSTREEK NIEUWKOOP. Oranje-comité. Als resultaat van de gehouden bespreking ten gmeentehuize on der leiding van Burgemeester Van der Weij- den is thans een circulaire rond gezonden waaruit ten duidelijkste blijkt dat de a.s. huwelijksdag van H.K.H. Prinses Juliana en Zyne Doorluchtige Prins Bernard ook voor onze ingezetenen niet ongemerkt zal voorbijgaan. WOERDEN. Zanguitvoering. Naar we vernemen is de zanguitvoering door het R. K. Dames koor en het Kinderkoor een maand uitge steld. Zij zal nu begin Februari plaats heb ben in het Patronaatsgebouw. Opgevoerd zal worden een operette, getiteld de Woud koningin. ZOETERWOUDE (DORP). Grootsche plannen voor het Jeugdwerk. De drie organisaties voor Jeugdwerk, Ge zellen, Graal en Kruisvaart, hebben plan nen gemaakt voor een groote tentoonstel- GEMEENTERAAD VAN VOORHOUT Begrooting Waterbedrijf. Nadat de leden Kruithof en Spierenburg in het algemeen hun zienswijze hebben kenbaar gemaakt, zegt de voorzitter ten aanzien van het waterbedrijf optimistisch te zijn. De tekorten dalen, het aantal aan sluitingen neemt toe. Inderdaad zijn de tarieven hoog, maar als men daartegen over stelt de bevordering der volksgezond heid, dan vindt spr. hiervoor rechtvaardi ging. Bij de postenbehandeling is het de leden Spierenburg en Kruithof opgevallen, dat sedert 6 jaren aan het tuinhuis der B. N. S. water is geleverd, zonder dat daar voor iets in rekening werd gebracht. Voor deze ontdekking hebben zij niets dan lof. Dank zy de activiteit van B. en W. zegt de voorzitter, is door hen deze waterleve ring ontdekt geworden. Het lid Soieren- burg wil voorts nog 5.verhalen op den verzorger van het pomnstation voor kosten van aansluiting aan het telefoon net. welk voorstel met 3 tegen 7 stemmen wordt verwerpen: alleen de leden Coliin, Soierenburg en Kruithof stemden vóór. Na nog eeniee op- en aanmerkingen wordt deze be?rooting zonder hoofdelijke stem ming geheel conform het ontwerp vastge steld. Begrooting Woningbedrijf 1937. Hierbij stelt het lid Kruithof voor, zulks in het belang der Volkshuisvesting, dat de garantiesommen worden verlaagd. Bij weekhuren van 3.25 ware 10.waar borg te heffen en wel f 5.ineens en 5. in weektermijnen van 0.25, bij woningen met 3.80 huur f 10.ineens en 5.in weektermijnen en zoo voorts in dezelfde verhouding. Een nader amendement-Wit- teman wordt na discussie ingetrokken; B. en W. nemen het voorstel-Kruithof over, waarna z. h. st dit voorstel wordt aan vaard. De wedde van den te benoemen administrateur steller B. en W. voor op: 245.en die van den incasseerder op: 117.Het lid Spierenburg doet een voorstel tot verlaging van de wedde ad ministrateur en verhooging wedde incas seerder hetwelk niet wordt ondersteund. Na toezegging van den voorzitter, dat in het vervolg alle onderhoudswerk zal wor den aanbesteed, wordt de begrooting van het woningbedrijf z. h. st. conform ont- werp vastgesteld. Gemeentebegrooting. Voor de algemeene beschouwingen opent het lid Spierenburg de rij. Aller eerst beziet spr. de allesbehalve rooskleu rige tijdsomstandigheden om dan met leed wezen te constateeren, dat de inschakeling van arbeiders in het particuliere bedrijf geheel is verdwenen. Spr. meent voorts dat men ten departemente al te zeer een rekensommetje heeft gemaakt van deze regeling, en doet een beroep op B. en W. indien mogelijk 'n byriagregeling te be pleiten. Spr. betreurt voorts de verlaging van de subsidie in de kosten tot verstrek king van kleeding. schoenen e. d Het feit dat er een belastingbijdrage groot: 7400 moet worden geraamd om de begrooting sluitend te maken, zal weer verdere in perking der financieele zelfstandigheid der gemeente tot gevolg hebben. Hoe onprettig het voor B. en W ook moge zijn, dat zij zonder vooraf verkregen hoogere goedkeu ring geen belangrijke met de financiën verband houdende voorstellen meer kun nen doen, hetzelfde geldi voor den raad, die op financieel gebied zoowat onmondig wordt. Spreker heeft met genoegen uit de begrooting geconstateerd, dat de wegen verbetering, ook voor 1937, op het plan staat. Met de bede om Gods' zegen by de volbrenging der werkzaamheden beëin digt spr. zijn algemeene beschouwingen. Het lid Kruithof valt op de eerste plaats de aanpassingspolitiek der Regeering aan, waardoor de gemeentelijke autonomie niet alleen in het gedrang komt maar zelfs ge heel wordt weggevaagd. Voorts laat spr. een woord van protest tegen de Regeering hooren, omdat ze eerst de gemeenten 99 pet, geeft in de werkloosheidslasten om ze later gedeeltelijk terug te nemen; omdat ze eerst een wet „Financieele verhouding" geeft om de uitkeering hieruit verkregen telkenjare te verminderen. Spr. breekt dan een lans voor het Plan van den Ar beid, om te belanden bij 'n citaat uit het Bijvoegsel Prov. Blad, waarin de zitting tot onbewoonbaarverklaring van een aan tal woningen is opgenomen. Voorts vraagt spr. de mogelijkheid van distributie van zeevisch en groenten te onderzoeken, en juicht het toe, dat intensieve controle op de werkloozen wordt uitgeoefend. Ook zou spr. het op prijs stellen, indien een ver slag van de schoolartsendienst werd uit gebracht, en ziet gaarne cijfers en gege vens nopens ondervoeding der kinderen. Ten slotte meent spr. de subsidie van de B.V.L. niet gerechtvaardigd; wij hebben, meent spr., veel nuttiger instellingen als de R. K. Muziekver. „St. Caecilia" en de Chris telijk Gemengde Zangvereeniging. Ook zou spr. het toejuichen indien men de wegen in het Boerhaavekwartier eens wat ging opknappen en de spoorwegovergang werd verbreed. De voorzitter wil op de algemeen econo mische of politieke beschouwingen niet in gaan. De z.g. B-steun kan niet worden ver hoogd, deze subsiidie wordt door de regee ring vastgesteld naar het gemiddeld aantal werkloozen. Spr. bevreemdt het eenigszins dat hier de subsidie voor den B.V.L. wordt aangevallen; zeker niet algemeen wordt hierop door de S.D.A.P. een aanval ge pleegd; gelukkig is de grootst mogelijke meerderheid in den raad voor handhaving. Als de eischen van de Ned. Spoorwegen tot verbreeding van den overweg niet zoo hoog waren, dan zouden B. en W. reeds lang ge leden met een voorstel in dezen geest ge komen zijn. Aan de schoolartsendienst vindt spr. dat geen verwijt is te richten, alles gaat goed, rapporten zullen bevorderd wor den. Het lid Spierenburg valt vervolgens het Plan van den Arbeid aan waarop het lid Kruithof zich blijkbaar gegriefd gevoeld, scherp reageert. Wethouder Van Reijsen verlaat hierop de vergadering. Postengewijze behandeling. Het lid Kruithof geeft in overweging 'n ambtenaar ter secretarie tevens administra teur voor de bedrijven op te roepen, ter wijl het lid Spierenburg een oproep alleen voor den administrateur van het woning bedrijf prefereert. Bij de post verteringen huishoudelijk bestuur wordt dank gebracht aan de echtgenoote van den burgemeester voor de gratis verstrekking van koffie voor B. en W. en den Raad. Het lid Spierenburg spreekt woorden van waardeering voor het werk van den schoolarts. Bij den dienst van openbare werken wordt er gesproken over 'n vermindering van het salaris van den opzichter om daarmede dat van den 2en gemeentewerkman te verhoogen, hetgeen echter na heen en weei gepraat niet in be handeling wordt genomen. Zonder hoofde lijke stemming wordt tenslotte besloten de helft van de kosten van aansluiting van de telefoon van den gemeente-opzichter op dezen te verhalen. Bij den post vergoeding ex. art. 101 der L.O.-wet 1920 aan de bijzondere scholen stelt het lid Spierenburg voor deze vergoe ding te brengen op 9.— per leerling, het geen door den voorzitter met klem wordt ontraden doch niettegenstaande dat met 5 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. Tegen stemden de leden: Var. den Nouland, van der Hulst, van der Geer en Nijssen, zoodat nu reeds de vergoeding op 9.werd ge steld. Het lid Spierenburg zou meer bekendheid willen geven aan het Rijnlandsch Borgstel lingsfonds, zoodat eventueel meerderen uit deze gemeente hiervan gebruik zullen kun nen maken. Nadat nog eenige posten vrij oppervlakkig worden besproken, wordt de begrooting 1937 zonder hoofdelijke stemming na en kele wijziging vastgesteld. Van de rond vraag werd geen gebruik gemaakt. Waar niets meer aan de orde was sloot de voorzitter deze bijeenkomst te circa kwart voor twee uren in den nacht. ling eind Januari in het Patronaatsgebouw en wel met een drievoudig doel: 1. om de jeugd tot activiteit te prikkelen in deze win termaanden; 2. Om op en door de tentoon stelling propaganda te maken voor het Jeugdwerk; 3. Om de noodzakelijke gelde lijke steun te verkrijgen, zonder welke ook het Jeugdwerk niet kan bestaan. Ieder Jeugdwerk krijgt zijn aparte stand. Ook wordt er een fancy fair aan verbon den. Men zal nog trachten de Graalklank- film dan op de bovenzaal te laten afdraaien. Als de geheele Jeu go meewerkt, kan het een pracht tentoonstelling worden. Allen aan den slag. Figuurzagen, houtsnijden, tee kenen, vakwerk, bloemen, naai- en bor duurwerk enz. enz., alles is van harte wel kom. Liturgische cursus. Prof. Beijersbergen van Henegouwen zal voor de leden van den R. K. Volksbond en voor de Gezellen en ook voor de leden der Jongemannen Con gregatie een cursus geven in Liturgie over drie Vrijdagavonden verdeeld n.l. 13 Nov., 27 Nov. en 11 Dec. in het Gezellenhuis. Deze cursus zal verduidelijkt worden met plaatswerk en gramofoon. Er wordt op veel bezoek gerekend, vooral omdat de Kath. A.ctie verdieping vraagt door meer mee te doen met de officieele eeredienst der H. Kerk. De prachtige liturgie der Advent wordt in de laatste les behandeld. Komt a.s. Vrijdagavond 7.30 uur in het Gezellenhuis, U zult er geen spijt van hebben. Werkloozenzorg. Er komt nu ook plaat werk voor automotoren; werkloozen die dat willen nateekenen om zoo inzicht te krijgen in de werking van een automotor moeten komen Woensdagmorgen 10 uur in de Gym. zaal. Bibliotheek. Het plan van de Jonge mannen Congregatie tot een parochiale bibliotheek wordt werkelijkheid. Met sta pels komen de boeken binnen in de Ka- techismuszaal. Nu nog aan het ordenen, kaften en nummeren der boeken en dan zal Zondag 22 November de bibliotheek ge opend worden. Niet alleen boeken voor ontspanning, maar ook voor ontwikkeling zijn er aan wezig, zooals: Geloofsvei-dediging, H. Schrift, Liturgie, geschiedenis, kunst, socio logie enz. Een gewoon boek kost 3 cent per week, een groot boek 5 cent. Men mag een boek nooit langer als één maand houden. Er zal gezorgd worden voor een goede admini stratie, zoodat er geen boeken wegraken. De milde gevers der boeken worden har telijk bedankt, boeken zijn steeds van harte welkom. Voor het uitleengeld worden tel kens zoo spoedig mogelijk nieuwe boeken gekocht. Welke jongen mannen komen Dinsdag avond 10 Nov. van 7.30—9.30 helpen om de boeken in te kaften in de katechismus- zaal, dan s.v.p. een schaar meenemen. Werkloozen kunnen boeken leenen voor den halven prijs. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. Officieele Crisispublicaties STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steun vergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 26 Octo ber 1936 tot en met 31 October 1936 1.50 per 100 K.G. zal bedragen. Voor in datzelfde tijdvak gedenatureer de groene erwten van de laagste klasse en andere erwten zal die steunvergoeding 1 per 100 K.G. bedragen. De steunvergoeding voor veldboonen, welke volgens de dateering van het dorsch- briefje zijn gedorscht in het tijdvak van 26 October 1936 tot en met 31 October 1936 zal 2.per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage 9 November 1936. BINNENLAND BEDRIJFSRADEN LANDBOUWBEDRIJF. Loonbijslagregeling gewenscht. Dezer dagen is in Den Haag een confe rentie gehouden tusschen de bedryfsraden voor het tuinbouwbedrijf in Noord- en Zuid-Holland en de rijksinspectie voor de werkverschaffing, ter bespreking van de huidige werkloosheid in het bedrijf. In principe bleken alle aanwezigen van meening, dat de huidige toestand het drin gend gewenscht maakt, het wederinvoeren van een loonbijslagregeling onder oogen te zien. Nadat de practische mogelijkheden breed voerig besproken waren, besloten de ra den zich dien aangaande tot den minister van sociale zaken te wenden en middeler wijl te trachten deze aangelegenheid nog nader met de rijksinspecties te bespre ken teneinde zoo mogelijk tot een eenslui dende opvatting te komen. Na afloop van de conferentie hebben de raden de vergadering voortgezet en zyn nog verscheidene onderwerpen besproken. Besloten werd o.a. aan de organisaties in het tuinbouwbedrijf het advies uit te bren gen om in de loopende en nog af te sluiten collectieve contracten een artikel te doen opnemen waardoor: a. in geval zich be langrijke wijzigingen in de kosten van het levensonderhoud zullen voordoen, ieder der partijen het recht zal hebben de wederpar ty op te roepen, teneinde een wijziging van het loon voor te stellen; b. partijen, indien geen overeenstemming wordt be reikt een scheidsgerecht zullen samenstel len om een definitieve uitspraak te doen. Vooral zij dan nog aan partijen bekend ge maakt, dat de bedryfsraden zelf gaarne be reid zyn om een uitspraak te doen en daar waar gewenscht van advies te dienen. In principe werd tenslotte nog besloten tot aansluiting bij het bureau van de Neder landsche bedryfsraden. TEGEN DE SANEERING IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF. Gisterenmiddag is in café-restaurant Brinkmann te Haarlem een vergadering gehouden van tegenstanders der saneering in het bloembollenbedrijf, welke was be legd door het anti-saneerings-comité. De vergadering stond onder leiding van den heer W. Murk uit Hillegom. Sprekers wa ren de heeren dr. M. D. Dijt uit Haarlem, J. de Brabander uit Hillegom, K. J. Grul- lemans uit Lisse en P. C. de Zeeuw uit Haarlemmermeer, die uitvoerig verschil lende grieven tegen de saneringsmaatrege len naar voren brachten. Zij betoogden o.a. dat door de saneering de bloembollenteelt in het buitenland is uitgebreid, waardoor afzetgebieden verloren zijn gegaan, dat de offers, door de kweekers gebracht, slechts aan enkelen ten goede zyn gekomen en dat door de saneering de met bollen be- teelde oppervlakte tot de helft is terugge bracht. Een der sprekers merkte op, dat men zelf de cultuur naar Duitschland, Engeland en Denemarken heeft overgebracht door bol len naar concurrenten te zenden. In dit verband stelde hij de vraag, hoeveel bloem bollen, als haringen verpakt, met Katwijk» sche loggers naar het buitenland waren gebracht. Na een uitvoerige gedachtenwisseling werd in principe besloten een vereeniging van anti-saneerders op te richten. De de finitieve oprichting werd afhankelijk ge steld van het aantal kweekers, dat zich be reid verklaart als lid te zullen toetreden. NIEUWE GEZANT TE ROME. Naai- wij vernemen is binnenkort de be noeming te verwachten van dr. J. B. Hu- brecht, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Boekarest, in gelijke hoe danigheid te Rome. ,,De Joodsche Middenstander". De permanente commissie tot de alge meene zaken van het Nederlandsch Israë- lietisch Kerkgenootschap heeft een aantal redactioneele medewerkers van het orgaan „De Joodsche Middenstander" tot een bij eenkomst samengeroepen op Zondag 8 No vember 1.1. in verband met de in zeer bree- den kring gedreven advertentie-colportage van dit orgaan. De bij de bijeenkomst aan wezige medewerkers hebben unaniem en onmiddellijk besloten van alle verdere me dewerking aan de redactie van „De Jood sche Middenstander" af te zien. Bij de me dewerkers, die verhinderd waren op de bij eenkomst te verschijnen, is erop aangedron gen dit voorbeeld te volgen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6