„EOMESZORG" - CONSUMPTIE PRIJSVERLAGING STADS NIEUWS Vanaf heden zijn onze AVOND-, ZON- EN FEESTDAGEN-TARIEVEN VERLAAGD DINSDAG 10 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 D[JS tijdens muziek GEWONE CAGTADIFVFN I AS- DONDERDAG 12 NOVEMBER: HOLLAND-AMERIKA-AVOND door onie BEROEMDE KAPEL JEANNE GULDEMOND COR KOHLER I iiiw.ivn vk ff vmL UHVlKrULVI.ll Een programma om van te smullen, met een Dtoe. Onze zalen zijn dien avond speciaal versierd. 1982 DE DIRECTIE HOE WORDT HET WEER KOUDER. DE BILT SEINT: Krachtige tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind, afnemende bewolking, aanvankelijk nog kans op regen of hagel buien en iets kouder. Hoogste barometerst.: 765.8 te Toulouse. Laagste barometerst.: 739.0 te Skudesnaes. De depressie is. in diepte afnemend, ver der Noord-Oost waarts getrokken en in het Zuiden en op de Britsche Eilanden stijgt overal de barometer, maar ver in het Westen nadert weer een volgende vrij diepe depressie. Op de Britsche Eilanden werd het weer guur, in Schotland kwam zelfs vorst voor. De wind is nog krachtig tot stormachtig om de Iersche Zee en in het Kanaal en er valt plaatselijk regen- of hagelbuien. Ook in Zuid-Frankrijk daal de de temperatuur in verband met een helderen nacht, zoodat overdag hoogere temperaturen te wachten zijn. In het Noorden waait het krachtig uit Zuid-West met regenbuien. Ook Noord- en West- Duitschland hebben nog krachtigen Zuid- Westelijken wind met enkele regenbuien. In het Zuiden is de lucht opgeklaard. Scan dinavië heeft nog zeer regenachtig weer met krachtigen Zuidelijken wind aan de Zuidelijke Oostzee-kust. In onze omgeving is tijdelijk eenige opklaring te wachten met afnemenden wind, aanvankelijk nog met regen- of hagelbuien. Vermoedeiliïk volgt dan na een kouden nacht krimpende en toenemende wind. LUCHTTEMPERATUUR 10.3 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Dinsdagnamiddag 4.44 uur tot Woensdagmorgen 6.45 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 11 Nov. voorm. 0.42 en nam. 1.01 uur. NIJMEGEN'S POLITIECOMMISSARIS VOOR DE ARNHE3ISCHE RECHTBANK. Hedenmiddag twee uur heeft de recht bank te Arnhem een aanvang gemaakt met de behandeling van de strafzaak tegen den Nijmeegschen politiecommissaris. Het was op den 2en Juli van dit jaar, dat de rijksrecherche op last van den offi cier van justitie te Arnhem overging tot de arrestatie van den commissaris van po litie te Nijmegen, den heer S. J. W. van der M., op grond van de ernstige verden king, dat hij zich aan verschillende finan- cieele onregelmatigheden zou hebben schul dig gemaakt. Eenige dagen tevoren was de commissaris met ziekteverlof gegaan. De controleur van financiën verscheen eenige malen op het politiebureau. In den namiddag van den 2en Juli ging men na een kort verhoor tot de arrestatie over. De commissaris werd naar Arnhem over gebracht, en in het huis van bewaring in gesloten. De opzienbarende arrestatie. Groot opzien heeft deze arrestatie in de eerste dagen van Juli gewekt, vooral in Nij megen, waar de heer van der M. eerst kort de leiding van het politiecorps had, dat hij geheel reorganiseerde. De comimssaris had snel promotie ge maakt. Tevoren was hij inspecteur van po litie te den Haag. De toenmalige hoofdcom missaris, de heer F. van 't Sant, gaf hem meermalen eervolle en belangrijke op drachten. Zoo was hij belast met het on derzoek naar de knoeierijen bij het vuil- transport der Haagsche gemeentereiniging. Ook heeft hij destijds in gezelschap van een collega den te Helsingfors gearresteer den Salomon Liebermann, den hoofdver dachte in de bekende Veendammer hypo theekbank-affaire van Finland naar ons land overgebracht. In opdracht van de justitie maakte hij tal van dienstreizen naar het buitenland en als commissaris van politie te Nijmegen had hij kort te voren nog reizen naar Duitschland, Engeland en Zwitserland on dernomen. De aard -der malversaties. Hoewel van de zijde der justitioneele autoriteiten de grootst mogelijke stilzwij gendheid in acht werd genomen omtrent den aard der door den commissaris gepleeg de malversaties, lekte het toch vrij spoe dig uit, dat de heer van der M. verschil lende geldbedragen, gezamenlijk duizen den guldens bedragend, zich had toege- eigend. en dat hij deze feiten bekend had. Het betrof hier o.m. gelden, welke door vreemdelingen als borgstelling gestort wa ren en voorts bedragen welke door hem in zijn functie van commissaris van politie waren toevertrouwd om die aan anderen uit te betalen of die door hem in beslag waren genomen. Bij het verschijnen van de dagvaarding is voorts gebleken, dat de commissaris zich behalve aan verduistering ook aan valsch- heid in geschrifte zou hebben schuldig ge maakt door het opmaken van een valsche schuldbekentenis. De ten laste legging. Den verdachte is ten laste gelegd, dat h^j in 1935 te Nijmegen valschelijk heeft op gemaakt, althans vervalscht, een schuldbe kentenis, gedagteekend: 's Gravenhage 15 Mei 1934, waarin door H. B. Paré, commis saris van politie te 's Gravenhage, wordt verklaard in leen te hebben ontvangen van den heer S. J. W. van der M., inspecteur van politie le klasse te 's Gravenhage, de som van ƒ7500.in welke schuldbeken tenis voorts de voorwaarden werden om schreven van de leening, bedoeld als on- derhandsche hypotheek op een heerenhuis te 's Gravenhage. In de tweede plaats is aan verdachte ten laste gelegd: dat hij in 1934, 1935, 1936 te Nijmegen als ambtenaar, in hoedanigheid van commissaris van politie te Nijmegen, hulp-officier van justitie, opzettelijk bedra gen aan geld, welke hij in zijn bediening onder zich had, heeft verduisterd, n.l.: le 2000 toebehoorende aan J. S. van Gendt, hem door dezen ter hand gesteld ten einde dit aan het burgerlijk armbestuur af te dra gen: 2e. 1000 door of namens en ten be hoeve van een vreemdeling I. Kremer, toe behoorende aan dezen, aan verdachte als commissaris van politie, als borgstelling overhandigd en door hem aangenomen; 3e. 255, toebehoorende aan Geertruida S. Cle- ton, door hem als commissaris van politie voor haar in bewaring ontvangen en aan genomen; 4e. f1677 gevonden in een in boedel van de Wed. A. Jacobs-Meyler en toebehoorende aan deze vrouw, welk be drag hij in bewaring had ontvangen, ten einde het af te dragen en uit te betalen, deels aan den gemeentedienst voor maat schappelijk hulpbetoon te Nijmegen, en deels aan de Joodsche Invalide; 5e. ƒ945, door hem als commissaris van politie van J. J. Leenders, aan wien dat bedrag toebe hoorde, in bewaring genomen, teneinde daarmede een door Leenders veroorzaakt tekort bij de firma Hack aan te zuiveren; 6e. 1605, welk bedrag door hem als com missaris van politie in een strafzaak contra Th. J. Neyenhuizen, door dezen door mis drijf verkregen, ten dienste van de justitie in beslag is genomen en onder zich geno men. Groote belangstelling. Er bestond heden groote belangstelling voor de behandeling van deze rechtzaak. Voor het paleis van justitie te Arnhem hadden zich eenige honderden nieuwsgie rigen verzameld. Slechts een klein gedeel te van hen werd door de rijksveldwachters op de publieke tribune toegelaten. Ook van de zijde van de balie was de belangstelling groot. De rechtbank is als volgt samengesteld: mr. J. Houwink, president mr. J. H. Smits en jhr. mr. J. F. van Beeck Calkoen, rech ters, mr. W. M. Hazerhoff Roelfzema, grif fier; officier van justitie is mr. F. Couvee en verdediger mr. P. D. M. Lem, uit Nij megen. Er zijn van de zyde van het O.M. 13 getuigen gedagvaard waaronder dr. J. G. Schnitzler, arts te Arnhem en H B. Paré commissaris van politie te den Haag. PATER ED. v. d. SNOEK, O. F. M. VOOR DEN H. K. W. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Mogen wij al onze leden en huisgenoo- ten, en vooral ook onze ongeorganiseerde collega's kantoor- en winkelbedienden, herinneren aan en dringend uitnoodigen voor den Ontwikkelingsavond op Woens dag, 11 November a.s. in café-rest. „de Harmonie" Breestraat t.o. de Papengracht, des avonds half negen. Pater v. d. Snoek, welbekend om zijn boeiende betoogtrant en steeds inhoud rijke rede is het beluisteren overwaard. Het onderwerp „Leeke-strijders in Christus' Kerk", een heden ten dage ac tueel stuk katholieke actie, moet iedere weldenkend katholiek interesseeren. In dit onderwerp worden richtlijnen uit gestippeld, worden wegen aangegeven, welke wij dienen te volgen, willen wij katholieken stand blijven houden in deze, zoo zeer vermoderniseerde wereld, waarin zooveel moois en dierbaars dreigt ten on der te gaan. Handels-, kantoor- en winkelbedienden ook van ons worden daden verwacht. Stellen wij een daad en toonen wij onze belangstelling, onze groote belangstelling, door allen, met huisgennoten en met vele ongeorganiseerde collega's, op den eersten ontwikkelingsavond in het winterseizoen aanwezig te zijn. VEREENIGING TOT BESTRIJDING DER TUBERCULOSE TE LEIDEN. Hoewel er tot nu toe in het algemeen, ondanks de reeds vele jaren durende oeco nomische malaise, van een toename der tu berculose gelukkig niet kan worden gespro ken, heeft toch dit jaar onze vereeniging in de eerste helft van het jaar, grootere uit gaven moeten doen dan voorzien was. Dit komt wel meer voor. Het aantal uit te zen den patiënten toch, wisselt ieder jaar, zoo ook de verpleegduur. Men kan nooit nauw keurig voorspellen hoe groot de uitgaven in een volgend jaar zullen zijn. De inkomsten echter, subsidies en contri buties, blijven nagenoeg dezelfde of, wat helaas in de laatste jaren het geval is, da len. Vroeger konden de extra-uitgaven van een bijzonder duur jaar worden opgevangen door het kapitaaltje der Vereeniging; dit kapitaaltje is echter, door de veel uitgebrei dere werkzaamheden, reeds lang verdwe nen. Een duur jaar dreigt daarom steeds met een tekort te eindigen. Dit is ook heden het geval. Het vorig jaar slaagden wij er in zij het met moei te alle lijders die sanatorium- of andere verpleging noodig hadden, te helpen. Dit jaar echter zien wij, door de groote uitga ven in de eerste helft van 1936, hiertoe geen kans. Ja, het zal zelfs, indien geen hulp wordt geboden, noodzakelijk zijn, patiënten uit de sanatoria terug te laten komen, voor dat hun kuur geheel geëindigd is. Wij wenden ons daarom tot u, stadgenoo- ten, met het verzoek ons werk te steunen. Bedenkt wat het zeggen wil voor zieken, onvermogend zelf de kosten te dragen, zich de genezingskans te zien ontgaan door ge brek aan geld. Bedenk bovendien, dat het ook uw zaak is de vreeselijke ziekte zoo veel mogelijk in toom te houden. Elke niet- genezen lijder kan een besmettingsbron vormen waarvan de kiemen op vaak onna speurlijke wijze ook in uw gezin kunnen doordringen. Daarom, doet allen wat eenigszins moge lijk is. Zenöt ons een gift, ook een kleine is welkom. Stort nog heden op ons gironummer 45396. Het bestuur: prof. dr. W. A. Kuenen, voorzitter, mr. E. J. M. H. Bolsius, vice- voorzitter, A. J. B. Poortman, secret.-pen- ningm., dr. M. D. Horst, mevr. Coebergh, prof. dr. P. C. Flu, mej. dr. Cath. Hovens Greve, dr. Jac. J. de Jong, dr. W. J. Simons, E. W. Wichers Rollandet, mevr. Krantz- Kastner, mevr. Hannema, mej. Coebergh. BRAND IN EEN HOUTBEWERKINGS INRICHTING. Spoedig gebluscht. Gisteravond om 9 uur brak brand uit in de machinale houtbewerkingsinrichting van C. K. aan de Clarasteeg te Leiden. De brand was vermoedelijk veroorzaakt door kortsluiting achter het schakelbord, waardoor het houtwerk van zoldering en dak gedeeltelijk doorbrandde. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met twee stralen op de motorspuit den brand te blusschen. De schade was gering. Verzekering dekt de schade. De commissaris van politie, de heer R. Meijer, was mede op het terrein van den brand aanwezig. VERDACHT VAN FRAUDE. Een veertigjarige kasbediende van de Stedelijke Lichtfabrieken, die reeds tal van jaren als zoodanig in dienst is, wordt ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan het achterhouden van. gelden van betaalde kwitanties. De fraude dateert pas van de laatste maanden, zoodat het bedrag der verduisterde gelden vermoedelijk slechts gering is. JEUGD ZONDER WERK. De R. K. Commissie voor Jeugd werk- loozenzorg begint weer haar winteractie voor de werkloozen tusschen 14 en 25 jaar. Woensdag 18 Nov. vergadert het groot comité! De leden hiervan ontvangen dezer dagen de convocatie en worden vriendelijk verzocht reeds nu dezen avond te reser veeren. Op Maandag 23 November zullen de ver schillende bijeenkomsten van de jongeren aanvangen. Vanaf heden kan men zich bij voorkeur schriftelijk opgeven bij rector Beune, Zoe ter woudsche Singel 33. Men verzoekt ons te willen vermelden, dat bij den penningmeester der St. Peti-us Conferentie, de heer J. H. Hosman, van N.N., naar aanleiding van de predicatie, Zondag 1 dezer in de St. Petruskerk ge houden, nog 20.binnenkwam. Berichten reeds geplaatst in een gedeelte onzer vorige oplage. GEMEENTERAAD. 5o. Voorstel tot het aangaan van een transactie met de provincie Zuid-Holland inzake overdracht van strooken grond, ge legen bij de Spanjaardsbrug en bij de Wil- helminabrug. Goedgekeurd. 6o. Voorstel tot verkoop van een per ceel bouwterrein aan de Houtlaan, kad. be kend gemeente Leiden, Sectie P No. 1977 (ged.) aan F. J. A. en C. G. van Beu kering, te Voorburg. Goedgekeurd. 7o. Rekening, dienst 1935, van de Stede lijke Werkinrichting. Goedgekeurd. 8o. Voorstel inzake belegging van kas gelden. De heer de Re ede (C.H.) gelooft, dat de gemeente aan overtollige kasgelden met zoo veei zal hebben uit te leenen, doch hij maant tot de uiterste voorzichtigheid bij het uitleenen, ook aan publiekrechtelijke instellingen. Wethouder Verwejj (S.D.A.P.) beaamt dit, dooh hij wijst erop, dat het hier gaat om eventueele „overtollige" kasgelden. Daarna goedgekeurd. 9o. Voorstel inzake het aangaan van kas- geldleeningen gedurende de maanden No vember en December 1936 en het le kwar taal 1937. De heer <i e R e e d e (C.H.) merkt op, dat ae bedragen voortdurend grooter worden. Hij vreest dat men bezig is den kapitaal- dienst met kasgelden te financieren, wat z.i geen goede politiek is. Wethouder Ver we ij (S.DA..P.) herin nert eraan, dat de gemeente aan het eind van het jaar een 2 millioen-leening moet aflossen. Tevens moet de consolideering van een groot deel van de kasgeldschuld aan het eind van het jaar plaats hebben. De tijdsomstandigheden zijn daarvoor gunstig. Dat is de reden, waarom thans kasgelden voor den kapitaaldienst gebruikt worden. Daarna goedgekeurd. lOo. Voorstel tot wijziging van de ge- rneentebegrooting, dienst 1936, ter aanvul ling van de voor den Stadhuisbouw be schikbaar gestelde gelden. Goedgtkeurd. llo. Voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting, dienst 1936, ter aanvul ling van de voor werkloozensteun en ar menzorg beschikbaar gestelde gelden. Goedgekeurd. 12^.. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen M. W. Blommen- steyn, te Leimuiden, strekkende tot vergoe ding aan de gemeente van het restant der schade, haar toegebracht door aanrijding van een vluchtheuvelpaal op den Rijnsbur- gerweg. Goedgekeurd. 13o. Voorstel inzake het verleenen van een toelage uit de gemeentekas aan de kweekelingen, verbonden aan de o. 1. scho len, die niet zelfstandig met het onderwijs in een klasse zijn belast, over het tijdvak van 1 September 19361 September 1937. Goedgekeurd. 14o. Voorstel inzake het verstrekken van brandstoffen aan daarvoor in aanmerking komende werkloozen gedurende het win terseizoen 19361937. Den heer Tobé (R.K.) is het opgeval len, dat sommige werkloozen met een groot gezin geen brandstoffen ontvangen. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) ant woordt, dat in het geheel niet meer dan 95% van -het vroegere loon mag worden uitgekeerd. In sommige gevallen leidt dat tot een toestand, zooals de heer Tobé ver meld heeft. B. en W. zullen echter maat regelen overwegen, om dat te voorkomen. Daarna goedgekeura. 15o. Voortzetting van de behandeling van het voorstel inzake het bij wijze van proef oprichten van een werkinrichting voor blinden in de v.m. bewaarschool aan de Groenesteeg en tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling. De heer Goslinga (A.R.) heeft den indruk, dat in de in te stellen blinden-inrich ting alleen te werk gesteld zullen worden blinden, die gesteund worden door Maatsch. Hulpbetoon. Worden blinden, die door bijv. kerkelijke instellingen gesteund worden, uitgesloten? Spr. is het met mevr. de Cler niet eens, dat drie in plaats van twee raadsleden ver sterking van den invioed van den raad ten gevolge heeft. Deze raadsleden hande len immers volgens eigen inzicht. Boven dien hebben raadsleden niet per se ver stand van alles. Spr. zal tegen het amen dement stemmen. Wethouder v. Stralen (S.D.A.P.) zegt, dat de oppositie tegen het voorstel van B. en W. het college is tegengevallen. De heer v. d. Kwaak heeft gevraagd, wat het verschil in opzet zal zijn met vroeger. Dat is in de stukken toch wel uitvoerig aan gegeven, n.l. geen groote voorraden; an dere regeling van het uit te keeren loon, waardoor het verband wordt vastgelegd tusschen het loon en cte behoefte van het gezin van den blinde, enz. Wat gebeurt er met blinden, die buiten de steun vallen? Van de 10 blinden, die te werk gesteld waren, is er slechts één die niet voor steun bij M. H. in aanmerking komt. Alle blinden, die dat wenschen, kun- AGENDA Dinsdag, Societeitsavond Ned. Reisver. voor Katholieken, voor leden en intro- ducees, Den Burcht, 8.30 uur. Woensdag, R. K. Rijtuig- en Wagenmakers- patroonsver. „St. Joseph", kring Leiden, ledenvergadering, café Bremmer, Beestenmarkt 34. 6 uur. Woensdag. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbed. „St. Francis- cus van Assisië". Ontwikkelings avond Pater Ev. van der Snoek O.F.M. over: „Lekestrijders in Christus' Kerk". Harmonie 8 y. uur. Woensdag, R.K. Kapperspatroonsbond, „Bel- levue", te half 9. Donderdag Geloof en Wetenschap, Dr. A. Stubbe over: „Rubens en de kunst der 17e eeuw", „In den Vergulden Turk", 8.15 uur. Vrijdag, R. K. Bond van Spoor- en Tram wegpersoneel „St. Raphaël", leden vergadering Bondsgebouw, 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst dei- apotheken wordt van Maandag 9 tot en met Zondag 15 Nov a.s. waargeno men door de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 502, D. J. v. Driel sum, Mare 110, telef. 406 en J. Doedens, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, tel. 274. nen in de inrichting worden opgenomen. De vorige subsidie-regeling was duurder dan de thans voorgestelde regeling. Een. moeilijk probleem blijft de afzet der afge werkte producten. De gemeentelijke instel lingen zullen ze zooveel mogelijk afnemen, maar ook op de burgerij zal een beroep worden gedaan. Als na een jaar blijkt, dat de instelling in het leven te houden is, dan zal slechts een bedrag van ƒ3600 waar schijnlijk benoodigd zijn. Het zal gewenscht zijn de inrichting onder te brengen op een in 't oog loopende plaats; vooi-loopig zal met een bewaarschool genoegen moeten worden genomen. Met de bezwaren van den heer Beeken kamp is spr. het niet eens. Inderdaad hou den de blinden niet van weldadigheid, maar hun toestand doet hen aangewezen zijn op gemeenschapssteun. Ook particulieren, êüe zich met blindenzorg belasten, kunnen dat met doen tenzij gesteund door de overheid. Bij alle particuliere armenzorg steunt de overheid met niet minder dan 80 pet De Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden steunde uitsluitend op overheids subsidie. Waarom heeft de heer Beeken kamp thans plotseling bezwaar tegen over heidshulp? B. en W. hebben rekening ge houden met alle mogelijkheden, doch zien geen anderen en beteren weg dan de in stelling van een gemeentelijke commissie. De gemeente geeft haar geld en verlangt dus ook controle op de besteding van het geld. Inzake de geopperde centralisatie van de hulp aan onvolwaardige arbeidskrachten zegt spr., dat B. en W. de samenkoppeling van alle onvolwaardigen hebben overwo gen, doch het vraagstuk der onvolwaar digen is zoo gecompliceerd, dat B. en W. geen kans zien, den raad binnen-een afzien- baren tijd een voorstel voor te leggen. De motie van den heer Beekenkamp c.s., die dat verlangt binnen een half jaar-, is niet aanvaardbaar. Wie heeft den heer Beeken kamp ingelicht, dat deze zaak reeds in het vorige college was voorbereid? Dat is on juist. In 1929 heeft de Armenraad een com missie benoemd om dit vraagstuk onder de oogen te zien. In 1930 heeft deze commis sie eenige plannen opgemaakt doch heeft sindsdien niet meer vergaderd. De heer Ro- mijn schijnt in 1934 plannen gehad te heb ben. maar sindsdien heeft niemand er meer iets van gehoord. Een desbetreffende staats commissie is al niet verder gekomen. Daar uit blijkt wel, hoe moeilijk het vraagstuk is, dat overigens wel een nauwgezete studie verdient. Spr. zelf heeft het plan om een commissie van onderzoek te doen instel len. Spr. adviseert de voorstellen van de motie-Beekenkamp om deze motie in te trekken. Wat de motie-mevr, de Cler be treft, heeft de meerderheid van B. en W. er bezwaar tegen, de minderheid evenwel niet. De heer v. d. K w a a k (C.-H.) meent op grond van de laatste exploitatie-cijfers, dat de exploitatie op de voorgestelde basis geen grooter loon zal opleveren dan de steun van M. H. en dat de kosten voor de gemeente grooter zullen zijn dan tot nu toe. Een organisatie op breedere basis is nood zakelijk om betere resultaten te verkrijgen. Spr. meent ten slotte, dat het beter is, te blijven in het oude perceel aan de Pieters kerkgracht. De heer Beekenkamp (A.-R.) is door het betoog van den wethouder gestijfd in zijn oorspronkelijk standpunt. Door het in stellen van een gemeentelijke commissie wordt elk particulier initiatief gedood. Spr. verwacht voor een gemeentel, instelling geen grootere belangstelling dan voor de vroegere particuliere vereeniging. Spr. zegt, dat er heel wat meer voorbereidende plan nen geweest zijn wat betreft het probleei der onvolwaardigen, en hij is niet ben zijn motie in te trekken.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2