MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN FRANCO'S MANNEN IN DE STRATEN VAN MADRID. Het Westelijk deel reeds in hun handen. 28ste Jaargang No. 8568 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pei week 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 1 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. JohannesPetrusHuibers DOOR DE GENADE GODS EN DE GUNST VAN DEN APOSTOLISCHEN STOEL BISSCHOP VAN HAARLEM Aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van Ons Bisdom. ZALIGHEID IN DEN HEER! Beminde geloovigen, Met groot vertrouwen komt uw Bisschop wederom tot U om bij gelegenheid van de halfjaarlijksche collecte, welke a.s. Zondag 15 November in alle H.H. Missen zal ge houden worden tot aflossing van de schuld der noodlijdende Kerken, Uw onmisbaren, milden steun te vragen. Met groot vertrouwen. Want, ofschoon Wij het zeer goed weten en met groote deernis moeten erkennen, dat voor de meesten Uwer de tijden bij zonder moeiiijk zijn, Wij weten het toch ook en Wij hebben het zoo dikwerf onder vonden, dat gij een bewonderenswaardig en Godbehagelijk volk zijt, levend door het geloof en ijverig in goede .werken 1). Wat de H. Paulus tot zijn beminde Phi- lipiërs zeide in de epistel van den dag, dat mogen Wij met evenveel recht zeggen van U: „Gij zijt mijne vreugde en mijne kroon, gij mijne dierbare en welbeminde broeders" 2). Immers gij gaat voort Uwe liefdewerken te verrichten en houdt niet op „de voeten der heiligen te wasschen"3), zooals de Apostel de zorg noemt voor de armen en de ongelukkigen. En waar het geloof bidt en werkt, daar is de liefde en de zegen Gods. Gij ziet het in de beide voorbeelden, heden in het Evangelie verhaald 4), van de vrouw die aan bloedvloeiing leed, en van den hoofd man Jaïrus, wat God doet voor degenen, die hun geloof werkelijk beleven. En, wat Wij U thans vragen, is wel bij uitstek een werk van geloof. Want, wat gij doet is aan niemand bekend dan aan God alleen en geen andere voldoening kunt gij daarin zoeken dan de wetenschap, dat Hij het ziet, dat Hij U liefheeft en dat Hij het U eens zal vergelden. Wij vieren vandaag het Octaaf van Al lerheiligen. Wat zal het een onvergelijke lijke vreugde zijn, indien gij eens opgeno men wordt onder die verheerlijkte schare van Gods vrienden en gij dan zult zien hoe ge door uw stoffelijke gaven zelf hebt medegewerkt aan den opbouw van Gods heiligen tempel in den hemel, aan uw eigen onmetelijk geluk, maar ook aan dat van anderen, die door uw goedheid in staat werden gesteld God meer te ver heerlijken en trouwer te dienen. Wat een blijdschap zal uwe ziel doortintelen, als ge ziet, dat ge niet een nutteloos lidmaat zijt geweest van het geheimzinnig lichaam des Heeren, maar dat ge echt hebt mede gewerkt, althans iets hebt mogen doen tot grootere glorie van God en van alle Gods Heiligen. Dan zult ge uw moeite gering en uw of fer klein achten, niet te vergelijken met de glorie die u daarvoor wordt geschon ken 5). Nog treffender zal ons geloof tot ons spreken in deze Novembermaand, die ge heel gewijd is aan de hulp voor de zielen in het Vagevuur. Gij weet het, mijne dierbare geloovigen, wat het gebed vermag, dat met versterving en met de aalmoes verbonden is. Die aalmoes reinigt van zonden en doet barmhartigheid en het eeuwig leven vin den 6). Eindelijk, hoe zult ge ook velen van uwe geloofsgenooten, die nog in deze we reld als uwe medeleden van de strij dende Kerk op aarde in moeilijke om standigheden leven hoe zult gij ze ge lukkig maken, indien uw Bisschop weer een flinke som van de ongedekte schuld kan aflossen en velen het volle bedrag van hun geld terugontvangen. Daarom, mijne dierbare geloovigen, ko- j men Wij tot u met groot vertrouwen. Uw groote milddadigheid, geheel ingegeven door uw Heilig Geloof is werkelijk een uitbreiding van het Rijk van Koning Christus, die gezegd heeft: „Het is zaliger te geven dan te ontvangen" 7), en dit an dere woord: „Daaraan zullen allen erken nen, dat gij Mijne leerlingen zijt, als gij el kander hartelijk liefhebt"8). Tegenover de haat tegen God en de uit breiding van het rijk van den duivel en van de ongebreidelde hebzucht stellen wij ip stilte een daad van liefde, die het he- melsche rijk van Christus, het rijk van onbaatzuchtige liefde en onthechting aan het aardsche, werkelijk over de wereld verbreidt. Wy willen eindigen met den oproep van S. Paulus aan Evodia 9) en aan Syntiche en aan de medearbeiders van Clemens, dat is hier aan alle godvruchtige vrouwen en alle godvruchtige mannen, om een drachtig mede te helpen in den arbeid voor het Evangelie, zoodat ook uwe namen zul len staan opgeteekend in het Boek des Levens. Als onderpand hiervan schenken Wij u van ganscher harte onzen Bisschoppelijken zegen. Gegeven te Haarlem, Allerheiligen 1936. t JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Op last van Z.H. Excellentie: H. W. AGTEROF, Secretaris. 1) Tit. n. 14; 2) Phil. IV. 1); 3) I Tim. V 10; 4) Mt. IX. 18—26; 5) Rom. Vm. 18; 6) Tob. XII. 8—9); 7) Act. XX. 35; 8) 8) Jo. Xin. 35; 9) Phil. IV. 2. V België en Nederland. Wij doelen niet op de staatkundige ver houdingen tusschen België en Nederland. 't Is de bedoeling van dit opschrift, dat de volkeren van België en Nederland veel gemeenschappelijks hebben in aanleg en in streven; endat een rede, Zaterdag door den Koning van België gehouden tot het Belgische volk, even goed gericht had kun nen zijn tot het Nederlandsche. Koning Leopold heeft nJ. Zaterdag in een rede, gehouden ter herdenking van het feit, dat een eeuw geleden de wetten in zake het provinciaal bestuur werden afge kondigd, aangespoord tot eenheid en ge matigdheid: Het politieke klimaat van België, al dus de koning, is niet geschikt voor hevige wijzigingen. Niet dat België af- keerig is van evolutie in de ideeën en instellingen, verre vandaar, maar het wenscht die evolutie slechts na wijs beraad te doen voltrekken. De koning vestigde verder de aandacht der Belgen op de gevaren, die kunnen voortvloeien uit een voortdurende geeste lijke wanorde. Het is tijd terug te keeren tot tolerantie en gematigdheid. In het vet gedrukte kunt ge België ver anderen in Nederland. Ook wij, Nederlanders, zijn geenzins afkeerig van ontwikkeling in de denk beelden en instellingen; maar óók het poli tieke klimaat van Nederland is niet ge schikt voor hevige wijzigingen! En.... ook in Nederland willen wij zoo gaarne in de politiek de „tolerantie en ver draagzaamheid" hoog houden. De echte Nederlander, van vreemden politieken in vloed vrij, verafschuwt het gemis aan „to lerantie en verdraagzaamheid" in de poli tiek. Te velen echter zijn er in onze dagen, ook in Nederland, van afgeweken; zijn niet tolerant en onverdraagzaam. Helaas! DE NIEUWE STORM IJmuiden in den storm. De Zuidwesterstorm, die Zondagmorgen bij een barometerstand van 739 opstak, heeft weer tal van bezoekers van buiten naar IJmuiden getrokken. Heel wat auto mobilisten zijn naar de Semaphore gereden en hebben van een van de mooiste zeege zichten, die ons land biedt kunnen genieten. Zware brekers bogen hun kruin weer over de Zuiderpier en de lichtopstand op het eind van deze pier werd onophoudelijk door de golven bestookt. Een bijzondere attractie was het bezoek van de Canbia, die om streeks half twee, na passagiers te hebben ingenomen, de haven verliet. En om half vier kwam de Columbia van Hamburg binnen. De haven bood daardoor een leven dig schouwspel, dat vooral op de menschen uit de provincie een grooten indruk maakte. Loodsdienst te IJmuiden gestaakt. In verband met den hevigen storm is de loodsdienst te IJmudien sinds hedennacht weer" geweest. De wind was Z.Z.W. en is nu meer naar het Zuidwesten geloopen. Er zijn thans omstreeks honderd schepen, die in Scheveningen thuis behooren, op zee. Uit opgevangen radioberichten is op te maken, dat men vannacht door dien storm niet heeft kunnen „halen". (Inhalen van netten). Grieksch stoomschip in nood. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Het Grieksche stoomschip „Aglio Ni colas" bevindt zich bij het vuurschip „Maas" in nood. De sleepboot „Humber" van L. Smit en Co. en de reddingsboot „President Leis" zijn, voor het verleenen van hulp, uitge varen. Nader wordt gemeld: Het schip is door de sleepboot „Humber" den Waterweg bin nengesleept. Het heeft machineschade en gebroken stuurgerei. De reddingboot is weer in de haven van Hoek van Holland teruggekeerd. Schipper verdronken. Hedenmorgen te omstreeks half negen is in den IJssel te Ouderkerk aan de IJssel verdronken de 33-jarige schipper A. Blonk. Schipper Elonk, die met zijn boot „de Zes Gebroeders" te Ouderkerk a. d. IJssel thuisbehoort,e wilde het anker lichten en had zich daartoe in de roeiboot begeven. Tengevolge van het stormachtige weer is de roeiboot omgeslagen. De schipper ver dween vrijwel onmiddellijk in de diepte. Het lijk is nog niet geborgen De verdronkene was gehuwd en vader van drie kinderen. Schip op drift geraakt. Uit Schellingwoude wordt gemeld: Het motorschip „Trois Frères", schipper Lugthart, liggende in het binnen-IJ, is ten gevolge van den storm op drift geraakt en omhoogigevaren. Nadat door de sleepbooten Spes en Alva accoord gemaakt was met den schipper van de „Trois Frères"is verbin ding tot stand gebracht en is het mogen gelukken het motorschip vlot te sleepen en naar veiliger plaats te brengen. Boot omhoog gevaren. Tengevolge van den storm is het water in het buiten-IJ tot 1.50 M. beneden A.N. gedaald. Dit is ongeveer 1.35 M. beneden het normale peil. Ter hoogte van den vuur toren van Burgerdam zit tengevolge van den storm en lagen waterstand de Hoorn- sche boot „Baron van Dedum" omhoog. De Scheveningsche visscherij en de storm. Opnieuw heeft een stormweer zich sinds gisteren doen gelden. Vooral vannacht is het wat men in Scheveningen noemt „stug De wereld in vogelvlucht Het feit van den dag is de althans ge deeltelijke bezetting van Madrid door de nationale troepen van Franco. Dat de Spaansche hoofdstad binnen niet al te lan gen tijd moest vallen, was voor iederen onbevooróordeelden toeschouwer duidelijk. De opmarsch der rechtschen was niet teggen te houden. Maar zij gaan behoedzaam en strategisch te werk en daarom viel niet te voorspellen, wanneer de beslisende aanval op de stad zelf zou worden ondernomen. De stad was trouwens behoorlijk versterkt met loopgraven, zoodat de felheid der ver dediging ook een woordje meesprak. De eerste telegrammen waren Zaterdag avond nog vrij onzeker, doch thans staat het vast, dat de witte troepen vasten voet gekregen hebben in de stad, waar zij de rivier de Mauzanares, zijn overgestoken, welke rivier door het Westelijk deel van de stad loopt. De regeering had de hoofdstad reeds bij tijds verlaten en bevindt zich op het. oogen- blik te Valencia. De verovering van de hoofdstad heeft voor de nationalisten enor me waarde, vooral moreele waarde. De in druk van de val van Madrid moet reus achtig zijn. Tot nu toe hadden de regee- ringsgetrouwen nog altijd de voornaamste stad van Spanje in hun bezit en het ver lies daarvan moet den indruk maken van een grooten nederlaag. Bovendien komt nu de kwestie der erkenning door de mo gendheden naar voren. Weliswaar hebben Engeland en Frankrijk afgesproken dat zij voorloopig geen wijziging zullen brengen in hun houding tegenover de Burgos-re- geering, maar als Italië, Duitschland en Portugal voorgaan, zullen zij ongetwijfeld zij het wat aarzelend en schoorvoetend volgen: Slechts landen als Rusland en Mexico zullen een de facto-erkenning zoo lang mogelijk uitstellen. Moge de val van Madrid het einde van den bloedigen en onheil vollen burgerkrijg verhaasten. Er wordt verwoed gevochten, OVER DE MANZANARES. Volgens berichten uit Talavera zijn de Mooren en de manschappen van het vreemdelingenlegioen Madrid van uit Noord-Westelijke richting binnen gedrongen. Na een hevig gevecht, waaraan verscheidene tanks deelna men, bezetten zij de universiteitswijk en het hospitaal. De nationalisten declen mede, tus schen Toledo en Segovia de Manza- nares te zijn overgestoken, waarna zij verscheidene straten in het district ieseria bezetten. De troepen rukten met groote voorzichtigheid op, aange zien zij vreezen voor hinderlagen. Op het hoofdkwartier van generaal Va lera wordt medegedeeld, dat gisteren 200 personen, militairen en burgers naar de nationalisten zijn overgeloopen. Te Avila werd vernomen, dat de cen suur nog geen toestemming heeft verleend om bijzonderheden te publiceeren over de wapenfeiten der nationalisten te Madrid. Wel deelde gisteravond om 11 uur het hoofdkwartier der nationalisten o.a. het volgende mede: Aan het front van Madrid was onze activiteit zeer groot. Onze troe pen zijn met zeer veel enthousiasme opge rukt tot de rivier de Manzanares, na eerst alle voorsteden van de hoofdstad te heb ben bezet. Een ander communiqué meldt: In den sector ten Noorden van Madrid hebben wij Colmenas bezet. In den sector ten Zui den van de hoofdstad zijn wij thans mees ter over de bruggen over de Manzanares. Deze stellingen vormen het punt van uit gang voor den intocht onze troepen in de hoofdstad. Een omtrekkende beweging. De radioclub van Teneriffe deelt nadere bijzonderheden mede omtrent den strijd om de voorsteden van Madrid. De regee- ringstroepen verwachtten, dat de aanval op Madrid van het Zuid-Westen uit zou geschieden, doch de colonne-Yague voerde een omtrekkende beweging uit en begon den aanval op de hoofdstad van het Noord- Westen uit. Het objectief was een blok huizen ten Zuiden van de Manzanares, waar de mo delgevangenis gelegen is, waarin tal van gijzelaars zijn opgesloten. Tegen het ein de van den middag waren Zaterdag alle objectieven bereikt. In den sector ten Z. W. van Madrid werd de voorstad Valletas bezet, waardoor de verbinding tusschen Madrid en Valencia werd verbroken. Radio-Sevilla meldt nog de volgende bijzonderheden van de actie der opstande lingen tegen Madrid. De opmarsch der colonnes van Valera en Saliquet werd vooral bemoeilijkt door het slechte weer, dat de actie van luchtmacht, tanks en in fanterie belemmerde. Niettemin bezette de colonne van Castejon Casa del Campo, waarbij den regeeringstroepen zware ver liezen werden toegebracht. De universi teitswijk werd geheel bezet. De afdeeling van Ascensio maakte zich meester van de brug op den weg naar Estramadura, de colonne van Sarron nam de Segovia-brug, die van Telia de Toledo-brug. De rechter vleugel werd gedekt door de colonne van Monasterio, die langs den weg naar Va lencia vluchtelingen opving. Franco heeft een laatste proclamatie ter kennis van de bevolking gebracht, waarin hij zegt, dat de stad als militair doel beschouwd wordt. Hij raadt de bevolking, in het bijzonder vrou wen, kinderen en ouden van dagen aan, zich van de strategische punten te verwij deren; hij heeft hun wijken aangewezen, waar zy veilig zullen zijn voor den aanval der rechtschen. HEVIGE TEGENAANVALLEN DER REGEERINGSTROEPEN. De regeeringstroepen hebben hevige te genaanvallen ondernomen op den vleugel der colonne van Castejon en Asensio. De regeeringstroepen schijnen ten Noordwes ten van Madrid al hun beschikbare man schappen en materiaal te hebben gecon centreerd. De nationalisten hebben in dezen sector de beschikking over 25.000 man. DE BEVOLKING BEWAART KOELBLOEDIGHEID. Volgens telegrammen uit Madrid zou de bevolking haar koelbloedigheid bewaren, niettegenstaande de bommen en granaten, de gewonden, die in de ziekenhuizen zuch ten, en de duisternis in de straten, want de regeeringtroepen zijn erin geslaagd in een bijna bovenmenschelijke poging hun stellingen bij Carabanchel Alto en voor Villaverde te handhaven.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1