STADS NIEUWS MAANDAG 9 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BUD - PAG. 10 Rijnlandsch Borg stellingsfonds. Mooi sociaal werk ten behoeve van den kleinen middenstand. In een heden, onder voorzitterschap van den heer D. ten Ca te Brouwer, gehouden vergadering van de Stichting Rijnlandsch Borgstellingsfonds met de Colleges van Burgemeester en Wethouders der 21 aan gesloten gemeenten is verslag uitgebracht van de werkzaamheden van het fonds se dert de oprichting tot en met 31 October 1936. Aan dit verslag is het volgende ont leend: Het fonds is op 17 Januari 1936 in wer king getreden en functionneert dus thans gedurende 10 maanden. In dien tijd heeft het bestuur volop gelegenheid gehad de bruikbaarheid van de richtlijnen, bij de oprichting uitgestippeld, aan de praktijk te toetsen en het terrein dat bestreken moest worden, voor zoover zulks voor het bestuur nog onbekend was, te verkennen. Tevens gelukte het zich een juist oordeel te vormen over de vraag of met de reeds beschikbare middelen een behoorlijke uit voering van den hem gestelden socialen taak mogelijk was. In herinnering wordt gebracht, dat op Initiatief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden, on der leiding van haar voorzitter, den heer D. ten Cate Brouwer, op 7 Juni 1935 een vergadering is gehouden, welke ten doel had middelen te beramen tot hulpverlee ning aan den kleinen handeldrijvenden en industrieelen middenstand. Doel der stichting. Het doel der stichting is hulpverleening en woekerbestrijding ten bate van den in dustrieelen en handeldrij venden midden stand binnen het gebied der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in den vorm van: a. borgstelling voor credietwaardige cre- dietbehoevenden trots ernstige pogingen, niet slaagden in het vinden van voor cre- dietverleening geëischte borgen of in het stellen van gevorderde zakelijke zeker heid; b. bemiddeling en voorlichting voor cre dietwaardige credietbehoevenden die ble ken, niet elders deze te kunnen verkrij gen. In den regel komen voor deze hulpver leening in aanmerking middenstandsbe- drijven, welke ten minste vijf jaar bestaan. Borgstellingen worden in den regel niet hooger verleend dan f 500. Deelnemende gemeenten. Een bewijs, hoezeer het werk doorde stichting beoogd noodzakelijk geacht werd, is wel hierin gelegen, dat 21 van de 25 gemeenten, behoorende tot het ambtsge bied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, zich bij het fonds hebben aan gesloten. Al moet hier aanstonds bij ver meld worden, dat de wijze waarop het fonds is opgezet, daarop zeker ook invloed heeft gehad. Het zijn de gemeenten Ter Aar, Alphen d. Rijn, Hazerswoude, Katwijk, Koude kerk, Leiden, Leiderdorp, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Noordwijk, Noord wij kerhout, Oegstgeest, Rijnsburg, Rijn- saterwoude, Sassenheim, Voorhout, Voor schoten, Warmond, Woubrugge, en Zoe ter woud e, zoodat slechts de gemeenten Alkemade, Benthuizen, Valkenburg en Zevenhoven, afzijdig bleven. De deelnemende gemeenten hebben aan het fonds een rentelooze leening verstrekt berekend naar 10 cent per inwoner. Op deze wijze kwam in totaal 19000.bij een. Bestuur. Het bestuur werd gevormd uit vertegen woordigers van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Rijnland. Burge meester en Wethouders van Leiden, den Minister van Economische Zaken, het be stuur van de Leidsche Mij. van Weldadig heid en de Burgemeesters van zeven, bij toerbeurt aan te wijzen, gemeenten. Borgstellingen. Door het Dag. Bestuur werden 255 aan vragen om een borgstelling behandeld. Deze aanvragen waren afkomstig uit de gemeenten: Alphen a. d. Rijn 48, Ter Aar Hazerswoude 10, Katwijk 13, Koudekerk 4, Leiden 90, Leiderdorp 7, Leimuiden 1, Nieuwkoop 7, Nieuwveen 2, Noordwijk 11, Noord wij kerhout 4, Oegstgeest 7, Rijns- burg 14, Rijnsaterwoude 1, Sassenheim 5, Voorhout 4, Voorschoten 6, Warmond 3, Woubrugge 9 en Zoeterwoude 3. In totaal werden 50 aanvragen geheel of gedeeltelijk ingewilligd tot een totaal be drag van 11670. Hiervan is tot en met 31 October 1936 afgedaan f 4336.68, zoodat per 1 Novem ber nog voor een totaal bedrag aan borg stellingen van 7333.32 uitstond. De leeningen werden verstrekt door de Gemeentelijke Hulpbank te Leiden, welke instelling tevens voor het binnenkomen van de vele kleine aflossingsbedragen zorgdroeg. Bij de behandeling der aanvragen is wel gebleken, dat de ongunstige economi sche toestand van de laatste jaren, spe ciaal bij de kleine neringdoenden een zeer groote verarming heeft te weeg ge bracht. De toestand, waarin meerdere kleine zakenmenschen verkeeren is in het algemeen ernstiger dan wordt ver moed. Bij velen van hen zijn niet alleen de allerlaatste resten van met groote spaarzaamheid verkregen reserven opge teerd, erger is, dat de winkelnering of handelszaak, doordat voorraden niet meer op tijd en in de gewenschte sorteering konden worden aangevuld, geheel verloo- pen is. Helaas konden zulke middenstanders door het fonds niet meer geholpen wor den, omdat de vraag of betrokkenen na ontvangen financieelen steun in zijn zaak een bestaan kan vinden en een aan te gane leening kan terugbetalen, het crite rium is, bij alle beslissingen inzake borg stelling-verleening. Hieruit vloeit voort, dat verschillende aanvragen moesten worden afgewezen, wilde het fonds ook op den duur voor zijn taak berekend blijven. Voor de daarvoor in aanmerking komende gevallen werd contact gezocht met de bestaande plaatse lijke commissie voor bijzondere nooden. Anderzijds kan met groote voldoening worden vastgesteld, dat in menig geval een borgstelling kon worden verleend en dat door hen, aan wien een borgstelling is toegekend, hunne verplichtingen over het algemeen behoorlijk wordt nagekomen. In enkele gevallen kon mede een zgn. „moreele borg" worden gesteld, omdat een familielid van den credietbehoevende be reid was, mede als borg op te treden. Ook was het in enkele gevallen mogelijk een polis van levensverzekering in onder pand te nemen, ten einde het risico voor het fonds zoo gering mogelijk te doen zijn. Bemiddeling, schuldregeling, saneering. In 37 gevallen werd bemiddeling ver leend of een schuldregeling getroffen met crediteuren, voor een totaal bedrag van f 164.694.—. Door afkoop van schulden, waartoe met een groot aantal crediteuren werd onder handeld, kon voor een bedrag van ƒ29316.89 worden gesaneerd. Het voor finale kwijting benoodigde be drag bedroeg ƒ9985.93 of ruim 49 pet. der schulden. Een bedrag van f 10330.96 werd aldus kwijtgescholden. De aan de bemiddeling, schuldregeling en saneering verbonden werkzaamheden zijn niet gering en vormen een moeilijke doch dankbare taak van het bestuur. In vele gevallen ging dit aan het verleenen van een borgstelling vooraf. Ook zijn onder scheidene middenstanders alleen met een schuldregeling geholpen. Het bevorderen van evenwicht in de kapitaalsrekening en de exploitatie-rekening is het spreekt vanzelf een eerste vereischte. Huurver- laging en vermindering van hypotheek las f en is in enkele gevallen bereikt kun nen worden. Het aanbieden van een ac- coord voor algeheele kwijting, het achter stellen van oude schulden, maakten mede een deel van dit werk uit. Er zijn ook re gelingen getroffen waarbij uiteindelijk de volle 100 pet. aan crediteuren zal kunnen worden uitgekeerd. In gevallen, waarin het voortbestaan van de zaak door dreiging met faillissement in gevaar werd gebracht, kon vaak de hel pende hand worden geboden. Zeer vele conferenties met schuldeischers, en zeer uitgebreide correspondentie, waren dikwijls noodig om deze kleine midden standers voor algeheele ondergang te be hoeden. Hierbij mag worden vermeld, dat bij het aangaan van een overeenkomst tusschen schuldenaor en schuldeischers, de belan gen van beide partijen in het oog worden gehouden. Verheugend is, dat mede op deze wijze menig kleine zelfstandige niet naar den steun of armenzorg behoefde te worden verwezen. Zeer vele middenstanders wil len dan ook liever zichzelf helpen door het aangaan van een leening. Het is een dank baar werk om hen daarbij, voor zoover mogelijk, behulpzaam te zijn. Zelfhulp is de beste hulp, die er is. De districtscommissaris, de heer P. A. van Aggelen, heeft in een persoonlijk on derhoud met de aanvragers velen met raad en daad bijgestaan. Het werk, dat door den heer van Aggelen voor de Stichting is gedaan, is zeer aanzienlijk geweest en wij mogen hem dan ook een woord van hul de en dank niet onthouden voor het baan brekend werk, dat hij gedaan heeft. Hij wordt bij het werk trouw geassisteerd door den heer J. A. van Zanten, aan wien eveneens hartelijk dank wordt gebracht voor het vele werk door hem verricht. Met het bovenstaande meenen wij den zegenrijken arbeid van het fonds te heb ben aangetoond. Ondanks de bescheiden middelen en ondanks het ontbreken van eenige finan- cieele steun van regeering en provincie kon het fonds, zij het dan ook in niet zoo rui me zin als gewenscht, behoorlijk aan zijn <ioel beantwoorden. Het is zelfs de vraag of, wanneer het fonds zou beschikken over steun van het Rijk en het zich daarbij moest onderwer pen aan alle bindende bepalingen, het fonds grooteren armslag zou kunnen ver krijgen. Immers, het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart eischt, dat met een risico-percentage van 40 pet. moet worden gerekend. Het bestuur acht dit percentage, vooral bij de door het be stuur gevolge methode, beslist te hoog. De tijd zal, zoo hoopt het bestuur, het leeren, dat een fcmds, mits goed beheerd, zeker rond kan komen met een risico-percentage van 20 pet. Het Rijnlandsch Borgstellingsfonds is in nauw contact met het Departement van Handel, Nijverheid en Schepvaart opgezet. Het is dan ook zeer te betreuren, dat nu achteraf verschillende bepalingen door dat Departement worden getroffen, welke met dien opzet en de werking van het fonds in strijd zijn. Een bijzonder woord van dank aan de R. K. Ver. v. Kraamverzcrging voor I alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau Boerhaavestr. 30 verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 24 UUR tot het ver strekken van de gewenschte Inlichtingen, aanmelden van contnbueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 3420. Aanvragen (schriftelijk) adres Boerhaave- straat 30. besturen van de plaatselijke crisis-comité's van Leiden, Katwijk, Warmond, Hazers woude, Oegstgeest, Alphen en Noord wij ker hout en vooral aan het Nationaal Crisis- comité voor den zeer belangrijken steun. Het fonds verkreeg van deze comité's aan giften een bedrag van rond f 17000. Tenslotte een woord van hartelijken dank aan de velen, die hetzij met hun ad viezen, hetzij met de daad, het fonds heb ben gesteund. Wij denken hierbij ook aan de midden- stands-vereenigingen en spreken de ver- wachtig uit dat die middenstandsvereeni- gingen, die nog achter bleven het fonds met een jaarlijksche contributie te steu nen. daartoe alsnog zullen besluiten. Moge de Stichting een steun voor de zoo zwaar getroffen middenstand blijven en mogen velen zich geroepen gevoelen dit werk ook financieel te steunen. FEESTDAG VAN .,ST. CHRISTOFFEL". Gisteren hield de afdeeling Leiden van de R.K. vereeniging van Handelsreizigers de jaarlijksche feestdag. Reeds in den och tend werd het feest ingezet met een H. Mis voor de levende en overleden leden der vereeniging in de bij uitstek intieme Sint Leonarduskerk. De feeststemming in de kerk was verhoogd door een kwistige versiering van het altaar met witte chry santhemums. De H. Mis werd gecelebreerd door den geestelijk adviseur, den weleer waarden Pater W. ten Brink. Vele leden met hun dames waren gekomen om door een gemeenschappelijke H. Communie Gods zegen af te bidden voor de belangen van zichzelf, hun gezin en de afdeeling. Na de H. Mis vereenigden leden en be stuur zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, aangericht in de „Harmonie". De voorzitter, de heer Bierlaagh, opende met den christelijken groet en sprak een harte lijk welkomstwoord tot den geestelijk ad viseur, de leden en hunne dames. Met vreugde constateerde spr. een ruime op komst. Vooral heette hij de velen, die, on danks het slechte weer, van buiten'waren gekomen, bijzonder welkom en stelde hen ten voorbeeld aan hen, die zooveel gemak kelijker hadden kunnen komen en schitter den door afwezigheid. Na gezamenlijk ge bed werd het ontbijt gebruikt en dra heerschte er een gezellige stemming. Hierna nam de voorzitter het woord om in een koTt maar kernachtig betoog het nut te beplei ten van het R.K. Vereenigingsleven. Hij wees in dit verband op den treurigen toe stand in Spanje, alwaar, niet in het minst door te slappe organisatie op katholiek so ciaal gebied, het gekomen is tot een bloedi ge broedermoord op grooten schaal. Spr. spoorde de leden aan om steeds paraat te staan en achter het bestuur op te gaan, strijdend voor geestelijke en stoffelijke be langen. Hij memoreerde, wat door ,St. Christoffel" bereikt is, o.a. de „Rechtsposi tie", waarvoor 15 jaar gestreden is en wat voor 80 pet. het werk van de Vereeniging is geweest. Een applaus beloonde spr. voor zijn aansporende woorden. De geestelijk adviseur, het woord nemend, wees de leden in het bizonder op de gees telijke belangen en drong er met klem op aan, dat men toch vooral zorge één te blij ven met Christus in de veelvuldige H. Com munie. Het werd in tusschen weer tijd huiswaarts te gaan, waarom de voorz. die geslaagde gedeelte van de feestviering besloot met den Christelijken groet en allen een tot weerziens toeriep in den foyer. 's Middags om vier uur trok de verloting in den foyer der Stadsgehoorzaal. De hoofd prijs viel op no. 395. Deze luisterrijke feestdag werd besloten met een balavond in den foyer. Om even half negen opende de voorzitter van „St. Pancratius", de efdeeling Leiden van de Ver. „St. Christoffel", de reeds volle zaal met den Chr. groet, stipte het doel van de zen avond, een batig saldo verwerven voor het V.O.F. én propaganda te maken voor „St. Christoffel", met enkele woorden aan. Hij dankte degenen, die door prijzen be schikbaar te stellen voor de loterij, hadden medegewerkt om dit doel te bereiken. Hierna zetten de band van de „Roto Co lour Players" een marsch in en schiep hier mede weldra een genoeglijke stemming. Het bal begon met een Polonaise en stond onder de bekwame leiding van den heer Sandbergen. Terwijl het duo Klare en Flo ra met een geestig woord en een vroolijk lied verder voor een prettig verloop zorg droegen. Het hoogtepunt werd bereikt toen men begon met de attractie van den avond, na melijk het hoeden en mutsenbal, waarbij voor de geestigste hoed een prijs werd uit geloofd. Geheel de avond kenmerkte zich door een vroolijken geest. Morgen herdenkt mej. Carolina Morvel den dag, dat zij 70 jaren geleden werd op genomen in het St. Jacobs Wees- en Oude- liedenhuis. Daar zij doofstom was werd zij op 12-jarigen leeftijd opgenomen, zoodat zij nu 82 jaar oud is. Overigens geniet zij nog een goede gezondheid. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 6571. N.V. „Alphia Film", Alphen aa d. Rijn, Stationsstraat 3. Geven van filmvoorstellingen enz. N. Be stuurder: P. A. J. van der Reyden, Brielle 554. Ma-nufacturenhandel en Kleeding- magazijn voorheen firma H. de Vries. N.V. Leiden, Haarlemmerstraat 203. N. Dir.: Wed. H. de VriesVleeschhouwer, Leiden. 1563. Leidsche Stoomververij en Chemi sche Wasscherij P. Stoeke en Zonen, Lei den, Haarlemmerstraat 4 (Voldersgracht 23). Uittr. Venn.: Chr. Stoeke, d.d. 1 Aug. 1936. Oph. fil.: Den Haag, Sui 166. Nieuwe inschrij vingen: 6836. De Leidsche Stoomververij en Chemische Was scherij, Firma P. Stoeke, Leiden, Volders gracht 21. E.: G. van der Reyden, Leiden. 6837. Leidsche Stoomerij en ververij „Stoeke". Leiden, Voldersgracht 23. E.: Chr. Stoeke, 's Gravenhage. 6838. „De Nationale Pers". Leiden, Kai- serstraat 9. Uitgeverij. Men verzoekt ons mede te deelen, dat als bestuurslid van de winkelweek-commissie Haarlemmerstraat hebben bedankt de heer N. A. van Wijk en de heer F. Wolters. RECHTZAKEN Rectificatie. In ons verslag van de rechtzaak tegen J. J. H. V., wegens het inwerpen van een ruit van het Kringhuis der N.S.B. te Leiden, stond verdachte vermeld als „communist". Deze verzoekt ons mede te deelen, dat hij geen communist is, doch wel anti-fascist. LAND- EN TUINBOUW TEELTREGELING VROEGE AARDAAPELEN 1937. Omtrent de tuinbouwteeltregeling voor het jaar 1937 vernamen wij, wat betreft de teelt van vroege aardappelen, van bevoeg de zijde het volgende: Ten einde deze teelt meer te doen aan passen aan de door den binnenlandschen consument meer gevraagde soorten, ligt het in de bedoeling, dat van de op tuinbouw - teelevergunning toegestaan oppervlakten vroege aardappelen bestemd voor de con sumptie, slechts 85 pet. van deze opper vlakte met vroege aardappelen zal mogen worden beteeld. De andere 15 pet. mogen beteeld worden met Eigenheimers of paars- pitten, of met van goedgekeurde poters te telen en ter keuring aan te bieden vroege pootaardappelen. De beperking van 85 pet. zal niet worden toegepast ten aanzien van een teler, die in het bezit is van een ver gunning voor het telen van vroege aard appelen tot een oppervlakte van 50 are of minder, terwijl ten aanzien van telers, die vergunning voor een grootere oppervlakte dan 50 are hebben, de beperking slechts in zooverre zal worden toegepast, dat de toe gestane oppervlakte niet beneden 50 are zal dalen. Telers van vroege aardappelen zullen goed doen met deze voor 1937 toe te passen regeling nu reeds rekening te houden. GEMEENTERAAD VAN VOCRHOUT Onder voorzitterschap van burgemeester G. Bulten, kwam de Raad ditmaal met af wezigheid van den heer H. J. Vester, wegens ziekte, bijeen in openbare vergadering, welke, geopend met gebed, den voorzitter inspireerde tot den wensch dat het afwe zige lid voor de zijnen en de gemeenschap moge blijven, in de hoop hem weer spoedig ter vergadering te kunnen begroeten. Het lid de Groot werd als le stemmer aangewezen bij loting. Nadat de notulen oer vorige vergade ring ongewijzigd werden vastgesteld, volgt rapport van het Verificatiebureau waarin wordt melding gemaakt van 'n niet in alle onderdeelen bijgehouden administratie, waardoor ook de controle niet volledig kon plaats vinden. Het lid Spierenburg, wien ook van onvol ledigheid in de bij houding vroeger schijnt gebleken te zijn, bevreemdt het, dat eerst nü hiervan in het rapport wordt melding gemaakt. Aan de orde is thans het verzoek van den Ned. R. K. Bond van Hotelhouders enz. om afschaffing, c.q. verlaging der biljart- belasting, waarop B. en W. adviseeren af wijzend te beschikken, aangezien zij meenen dat de beoefening van dezen tak van sport als 'n luxe dient te worden beschouwt, waardoor afschaffing of verlaging 'n on billijkheid beteekent tegenover andere be lasting-betalers. Het lid Kruithof vindt f 60.belasting voor één biljart wel te hoog. Al is spr. prin cipieel anti-alcoholist, toch meent hij al thans voor verlaging te moeten pleiten. Het lid Spierenburg acht de geheele per- soneele belasting veel te hoog en meent dat 1.20 belasting per week voor 'n biljart spoedig genoeg is terugverdiend als men ten minste de tarieven in oogenschouw neemt. Immers kan 'n biljard toch zeker niet bedoeld zijn als 'n instrument om winst te beoogen. Wordt er van 'n biljard gebruik gemaakt, dan wordt er ook consumptie ge bruikt, en daarin ligt de winst, het doel ook van 'n café: verstrekking van con sumpties. Nadat meerdere leden over deze kwestie met den voorzitter en elkander debatteeren, besluit de voorzitter met te zeggen dat de biljards 'n lokmiddel tot cafébezoek en dus tot drankgebruik zijn, hetgeen spr. voor jeugdige personen moreel zoowel als finan cieel niet verantwoordt acht. Het lid Witteman stelt dan voor de be lasting te brengen op: f 12. Het afwijzend voorstel van B. en W. in stemming gebracht kan geen meerderheid verkrijgen. Vóór stemoen de leden: Colijn, Spierenburg, Van der Hulst, Van Reijsen en Nijssen zoodat de stemmen staakten en in 'n volgende vergadering de beslissing zal vallen. In verband met de particuliere werkver schaffing wordt thans begrotingswijziging voorgesteld. Het lid Kruithof vraagt dan wat men verdienen, waarop de voorzitter laat vol gen: maximaal 14.40 -f 10%. Het lid Van den Nouland meent dat dit omspitten van land bij genoemde firma's Boot en H. de Graaff Zn. ook wel zon der werkverschaffing zou worden uitge voerd en dat het werk, zooals de voorzitter zegt, tot OctoberNovember 1937 duren zal, wil spr. betwijfelen. Met algemeene stemmen wordt tenslotte hiertoe besloten. Overname woningen van Her man Boerhaave. Het lid Spierenbugr is de eerste die hier over eenig geluid doei hooren. Vooral de te hooge huren met als gevolg daarvan de groote huurschuld maakten ingrijpen nood zakelijk. Of de genomen maatregelen de beste zijn, valt thans niet te beorodeelen. Apriori zou spr. 'n overheidsbedrijf niet prefereeren en zou de exploitatie liever overlaten aan een actief en bekwaam be stuur. Dat er ook iets aan de administratie mankeerde meende spr. te mogen conclu- deeren uit het feit dat eerst in October 1936 de balans per 31 Dec. 1935 kon worden overgelegd. De overeenkomst welke de gemeente met de bouwvereeniging heeft geeft het Ge meentebestuur zee weinig zeggenschap, niets meer dan het recht om de heele zaak over te nemen, hetgeen spr. zeer vreemd aandoet als hij de bedragen waarvoor de gemeente garant is, nagaat. Het laat zich aanzien dat de expolitatie door de gemeente jaarlijks circa 4000.- kost, hetgeen door een deel der bevolking zal worden aan gevoeld als 'n bijdrage uit hun zak om de huishuren mede helpen te verlagen, hetgeen formeel natuurlijk onjuist is. Spr. is het met de inhaling der huurschuld met B. en W. eens, indien B. en W. dan ook maar de daad bij het woord voegen en streng op treden indien huurschuld wordt gemaakt. Spr. besluit met het uitspreken van de hoop, dat het ter hand nemen van de exploitatie van de Boerhaave-woningen door de ge meente, in de toekomst zal blijken te zijn een maatregel die zoowel de belangen der gemeente als die der bewoners dient. Het lid Kruithof zegt thans dat hij ten opzichte van het te stichten woningbedrijf meer optimistisch gestemd is dan t.o.v. het waterbedrijf. Al was het allereerst maar de durf en den moed waarmede het Ge meentebestuur bezield was toen zy den Raad de overname voorstelde, al betreurt spr. het dat niet eerder hiertoe werd over gegaan. Het is jammei, zegt spr., dat nu het huidige bestuur een meer krachtige houding aanneemt, het gemeentebestuur zich genoodzaakt ziet om in te grijpen. Spr. kan zich niet vereenigen met het voorstel van B. en W. om van de debiteuren die huurschuld hebben dit met 0.25 per week te willen terugvorderen; spr. wil onder scheid gemaakt zien tusschen wanbetalers en huurders wien was toegestaan tijdelijk minder te betalen. Spr. wil geen critiek maar getuigt zijn volle erkentelijkheid voor hun werk. De voorzitter zegt dat volgens opgaaf der Bouwvereeniging een deel van den achter stand als volwaardig kan worden aange merkt, zoodat de geleidelijke inhaling daar van met 0.25 per week zeker niet onrede lijk mag worden genoemd. Om de schuld in zijn geheel kwijt te schelden voelt spr. een groote onbillijkheid tegenover die huurders die steeds trouw hebben betaald. Nadat de voorzitter op door het lid Spierenburg ge stelde vragen gezegd heeft dat de vereeni ging zonder toestemming van B. en W. geen verlaging van huur mocht toestaan; dat alleen van uitgestelde huurschuld sprake kan zijn; dat door het Verificatie- bureau der vereen, v. Nederl. gemeenten kas en boeken steeds werden nagezien; dat een genoegen nemen met lagere huur, zon der uitgesteld schuld voor verantwoording is van de leden van het bestuur individueel; werd z.h.st. in principe gesloten de wonin gen c.a. over te nemen. Thans wordt de vaste commissie van bij stand voor het water- en woningbedrijf ge kozen. De voorzitter, lid van het college van B. en W., zal door dat college worden aangewezen. Tot eerste lid wordt na 2 vrije stemmingen en herstemming gekozen het lid L. van der Geer, met 5 stemmen, ter wijl het lid Kruithof 3 stemmen verkreeg. Tot 2e lid wordt na 2 vrije stemmingen en herstemming bij loting gekozen verklaard het lid Van den Nouland. Begrooting Waterbedrijf. Het lid Kruithof zegt hierbij dat het hem niet is mogen gelukken een tariefsherzie ning tot stand te brengen, aangezien de belasting-inspecteur de door hem gevraag de gegeven van personeele belasting niet versterkte. Spr. vertrouwt op de juist be noemde commissie van bijstand die namertfe B. en W. bedoeld belastinggegevens ver moedelijk zal kunnen bekomen. Het lid Spierenburg vraagt waarom niet meer aandrang, desnoods met het in den arm nemen van Gedeputeerde Staten, is uitgeoefend om de uitbreiding van het net onder het buurtschap „De Zük" tot stand te brengen, is ook geer. uitbreiding aan de Torenlaan mogelijk? Voorts acht spr. de afschrijvingspercentages te laag. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 10