VRIJDAG 6 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Geboren: Theodoras Adrianus, z. v. J. G. van den Elshout en G. van den Ent. Hendrik Gerardus, z. v. W. Sassen en G. Prins. Franciscus Johannes Gerardus, z. v. N. E. Zwartjes en A. M. A. van den Berghe. Gehuwd: Hubertus van den IJssel, oud 27 jaar met Cornelia van Gils, oud 22 jaar. Gerrit Gijsbertus ten Brummeler, oud 37 jaar met Lidia Rijlaarsdam, oud 30 jaar. Johannes Cornells van den Bos, oud 26 jaar met Pieternella Starreveld, oud 26 jaar. Overleden: Jacob van Egmond, oud 20 jaren. Ingekomen: Cornells Stigter en ge zin, Conradstraat 6, van Zevenhoven. Kinderen Swiebel, Raadhuisstraat 44, van 's-Gravenhage. Jan Schoen, Raadhuis straat 44, van Maarn. Cornelis M. Broers, Paradijslaan 6, van Boskoop. Andries Dijkstra en gezin, v. Mandersloostraat 38, van Haarlem. Gerardus Droog en gezin, Leliestraat 5, van Ter Aar. Martha van Zanten, echtgenoote van H. M. Keijzer, Raadhuisstraat 173, van Leiden. Corne lia A. Kroon, echtgenoote van J. A. Schou ten, Tooftstraat 208 rood, van Ter Aar. Maartje Stapper, de Langestraat 7, van Leiden. Elizabeth K. van Klaveren, echt genoote van P. van Teijlingen, Jaagpad 5, van Boskoop. Frederik Egeter, Pr. Hen drikstraat 32, van Marseille. Hendrik Visser, Raadhuisstraat 44, van Oegstgeest. Kinderen Muller, Raadhuisstraat 44, van Zandvoort. Roelofje Struik, Hoorn 58, van Assen. Vertrokken: Leendert Kleijweg en gezin, naar Leiden, Thorbeckesiraat 32. Wed. J. Corsel en gezin, naar Overschie, Schiedamscheweg 134. Martinus P. van Staveren, naar Leiden, Heerengracht 21. Hendrik H. Vlasveld, naar Leiden, Buys Eaillotstraat 14. Anne Duursma, naar Opsterland, Wijnjeterp 20. Emil Specken- bach, naar Duitschland, Gummersbach. Cornelis E. Bos en gezin, naar Delft, Bras serkade 109. Maartje van Velde, naar Leiden, Breestraat 161. Ruurd M. Stef- fers, naar Wassenaar, Teijlingerlaan 30. Marijtje van Tilburg, naar Amsterdam, Plantage Parklaan 13. Cornleis Swart en gezin, naar Zwammerdam, Schoolstraat 71e. LEIDERDORP. UIT EEN POT HEETE THEE GEDRONKEN. Kindje overleden. Het twee-jarig dochtertje van den heer H. heeft in een oogenblik dat haar moeder niet naar haai- keek, uit de tuit van een theepot, waarin zich kokende thee bevond, gedronken. Aan de bekomen brandwonden is de kleine overleden. Comité huwelijksgeschenk Prinses Ju liana. Te dezer plaaLse is opgericht een Plaatselijk Comité tot inzameling van gel den voor het Nationaal Huldeblijk voor het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard. Met den Burge meester bestaat het Comité van aanbeve ling uit de heeren: Ds. J. J. Dijk, Ds. G. J. Streeder, Dr. J. J. Persant Snoep, Dr. G. A. de Bruijne, M. P. Splinter, P. Boot, H. van Poelgeest, P. E. Viervant Tukker en N. Koot. Het werk-comité is als volgt samenge steld: de Burgemeester, eere-voorzitter, G. Los, voorzitter, H. D. van Osnabrugge, G. Groenendijk, G. den Braver, J. Nagtegaal, M. van der Vecht en C. de Koning G e v e s t i g d: A. F. W. van Hal en ge zin, Dr. de Bruijnestr. 7; M. Hoogervorst, Koningstr. 62; J. Lambooy en gezin, Zijl- cordkade 3; J. Klootwijk en gezin, Zijloord- kade 2; L. Tigchelaar en gezin, Lindelaan 11; H. Paling en gezin, Jaagpad 61; W. A. C. de Vreede en gezin, Koningstr. 26; J. M. Castelijn, Bruggestr. 1; G. en T. van der Lee, Hoofdstr. 64; J. L. Bakker, Ruigekade 1; M. J. de Witt-van Wilgen, Acacialaan 9; C. Stet, Koningstr. 69: G. Oldenburg-Müller en gezin, Koningstr. 69; N. van Gelder en gezin, Dr. de Bruijnestr. 9. Vertrokken: C. Kruithof naar Lei den, Breestraat 123a; W. Griekspoor naar Leiden, Voorstr. 30; J. M. v. d. Bosch, naar Voorschoten, Leidscheweg 348; Wed. J. Bosch-de Vrind, naar Utrecht, Nicolaasweg 123. NIEUWKOOP. Baggerwerkverschaffing. De Gemeen telijke bagger werk verschaf fhig, die gedu rende de zomermaanden was stopgezet, is deze week opnieuw aangevangen. De bag ger vindt nog steeds een flinke afzet naar de boomkweekers- en tuinbedryven te Bos koop en in het Westland. Geboren: Marinus, z. v. G. Verlooij en A. C. Bon. Leonardus Antonius, z. v. G. Aartman en A. van de Loo. Martinus Wilhelmus, z. v. M. van Koert en A. M. Brouwer. Ondertrouwd: D. van Eijk, 26 jaar, won. te Den Haag en G. de Rooij, 21 jaar. G. Schellingerhout, 28 jaar, won. te Zeg veld en M. Pos, 27 jaar. J. G. M. Ver steeg, 28 jaar, won. te Uithoorn en C. M. Rijnbeek, 25 jaar. Getrouwd: J. Th. Beuk, 26 jaar en C. W.'H. M. den Hartog, 26 jaar. Overleden: Jac. Verlooij, 57 jaar. NOORDEN. Staatspartij. Onder leiding van het Kringbestuur is men alhier sinds eeni- gen tijd bezig om de dissidentengroep weer bij de Staatsparty aangesloten te krijgen. Nadat enkele onderhandelingen zijn ge voerd, hield de afdeeling gisterenavond een goed bezochte ledenvergadering om haar goedkeuring aan de samenvoeging te verleen en. De heer Bader uit Sassenheim sprak een inleidend woord, waarop een prettige ge dachtewisseling volgde. Hierin was duide lijk te beluisteren de algemeene aandrang naar eenheid. Het verwonderde ons dan ook niet, dat de vergadering met algemee ne stemmen haar sanctie aan de samenvoe ging gaf. Katholieken van Noorden, aan u nu de daad. Een dezer dagen zal men u komen vragen lid te worden van de Staatspartij en contributie komen innen, dit laatste ook bij degenen, die reeds lid zijn. Geef dan zooveel als in uw vermogen is, doch min stens 25 cent. Komt ook allen naar de vermoedelijk op 25 Nov. in het café van den heer Kuyf te houden algemeene ver gadering, alwaar de verdere werkwijze zal worden uitgestippeld. Geeft u allen geheel aan de Katholieke zaak. INGEZONDEN STUKKEN Leiden, 4 Nov. 1936. Geachte Redactie, Met voldoening lees ik steeds uw artikel tjes op de eerste pagina van Uw blad, aangegeven met drie sterretjes, reden waar om ik deze „stukjes" dan ook altijd noem (dit in verband juist met die drie ster retjes) de cognacjes van de L. C.I Wat U me echter vanavond voorzette, geachte Redactie, ontnam me werkelijk alle interesse voor' het verdere nieuws in Uw blad. Bovenaan toch staat: „Hulde aan de Regeering" en verder: „Nederland móet zijn vrijheid behouden en voor die vrijheid op de bres staan!" Ik vraag U echter, ge achte Redactie: hoever mag die vrijheid gaan? Zoudt U dulden, wanneer het van U afhing, dat een dergelijke Godloozenbe- weging in alle "rijheid haar verpestend werk verrichtte? En zal nu die actie dus, wanneer ik het goed begrijp, voortaan op de bescherming kunnen rekenen van justi tie en politie? Probleiren, die dikwijls om oplossing schreeuwen, hebben doorgaans alleen maar „de voortdurende aandacht van de Regeering", en nu, plotseling een acti viteit alsof we van het kostbaarste beroofd zouden worden! P geef volkomen toe, dat die daad van een groep N. S. B.'ers niets anders is dan een politieke handigheid, maar is het daarom noodig dat we de Re geering huldigen om die flinkheid? 't Was me liever geweest, wanneer de Re- ge e r i n g dan eens paal en perk stelde aan de practijken van dergelijke ziele- moordenaars. Dan hulde. En, wanneer ze daar onmachtig voor is, zou ik het heele- maal niet erg vinden, wanneer een stel flinke Roomsche jongens de N. S B. vóór geweest was. Wanneer U dan ook verder schrijft, dat U „daarom op deze plaats met waardeering en dankbaarheid melding maakte van de mededeeling van regeeringspersdienst", is het me onmogelijk U hierin te kunnen volgen. Werkelijk, U heeft me vanavond een „cognacje" voorgezet, geachte Redactie, wat me beslist ee" beetje te zwaar viel. 1) Hoogachtend, Uwdw. J. A. VAN 'KLEEF. Adres: Van 't Hoffstraat 43a, alhier. RECHTZAKEN 1) Dat willen wij niet betwisten. Een cognacje de geachte inzender gebruikt nu eenmaal deze beeldspraak, waaromtrent wy niet zelf in een appreciatie zullen tre den kan soms heel gauw zwaar val len. De stemming, waarin degene, die de zen sterken drank gebruikt, verkeert, is daarbij niet zonder in rloed! Wat de zaak zelf betreft wij zijn blij er nog eens op terug te kunnen komen. Wij wijzen er nog eens op, dat in een land, waarin men de ware de ware vrijheid wil bewaren, alleen de dragers van het Gezag daden mogen stellen, die 'des Gezags zijn. En nu zal iedereen toe geven, dat de belemmering van een open bare vergadering door middel van geweld een daad is, welke uiteraard alleen ge zagsdragers kunnen stellen. Dat „heeren", die met rotte eieren wer pen, de taak van de gezagsdragers overne men, kan "niet als redelijk en geoorloofd worden beschouwd en toegelaten. Dat kan niet. Als zulks wel werd toegelaten, dan zou ten slotte iedere groep onder de be volking, als hij maar onder bepaalde om standigheden zich sterk genoeg gevoelt, de taak van het Gezag gaan overnemen. D 11 moet men go eJ begrijpen: Krach tig moet worden opgetreden tegen een ge welddadig optreden, om te verhinderen, wat de wettige Overheid toestaat. En dat de Regeering verklaart, tot zulk een krach tig optreden besloten te zijn, juichten wij toe; daarvoor brachten wij die Regeering hulde! Indien de Overheid niet verhindert, wat zy naar onze overtuiging eigenlijk moest verhinderen, dan is het ons recht en kan het zijn onze plicht, met alle geoor loofde en waardige middelen te ijveren en te ageeren, om daarin verandering te bren gen. Onder de geoorloofde en waardige middelen behoort niet het verstoren van een vergadering jener naar onze overtui ging hoogst afkeurenswaardige en verder felijke organisatie door het werpen van rotte eieren e.d.! - Red. „L. Crt." De „inbraak" in het kasteel Nijenrode De zitting van gisteren na de pauze Na de pauze hoort het Hof nog eenige getuigen betreffende „het financieele vraagstuk in deze zaak". Hoe stond Onnes er voor? Was de nood hoog gestegen? Of was er voor Onnes geen enkele reden tot bezorgdheid? Dit vraagstuk zal het Hof op moeten lossen. Een vroegere chef op het kantoor van den heer Onnes verklaart, dat de koffieafdeeling in 1932 verliezen op leverde. Deze tak van de zaak werd opge heven. Getuige en zijn mededirecteur zou den een schadeloosstelling van 10.000 krijgen. Van dit bedrag is ƒ2500 betaald, 2500 werd als vordering in het faillisse ment van Onnes ingediend, daarvan is 1 pet. 25.uitbetaald. Tot in de finesses bespreekt de president met getuige de positie van de handelszaak van Onnes. Nadat het financieele debat tusschen den procureur-generaal en Onnes, waarbij de laatste zich herhaaldelijk opwindt, is ge ëindigd, kemt Witbraad (de schakel tus schen Koning en Biesing) voor het hekje. Hij wil gaarne enkele aanvullende verkla ringen afleggen. „Hebt u er wel aan gedacht, meneer de President, dat Koning onmogelijk de dief stal zelf heeft kunnen plegen of laten ple gen, want hij heeft juist altijd gezegd: ,,'t Goed moet verdwijnen". Nu concludeert Witbraad, hij zou niets aan de diefstal hebben, wanneer 't gestolene verdween. President: Denkt u, dat wij daar nooit san gedacht hebben. Laat u conclusies maar aan ons over. Witbraad vertelt dan nogmaals, dat hij vlak na de inbraak, op 3 of 4 Maart 1000 van Koning had gekregen. Hoe verklaart u, vraagt de president aan verdachte, dat Witbraad vlak na de in braak 1000 van Koning kreeg? Hoe past dat in uw verdediging? Koning was immers doodarm. Verdachte: Koning kon best 1000 uitgeven. Hij kan 't zeer goed ergens ge leend hebben "of met een weddenschap hebben verkregen. Koning kon best f 1000 uitgeven om de buit van de „jon gens" binnen te krijgen. Witbraad zet zijn verhaal voort: aan vankelijk wilde Koning niets tegen On nes ondernemen, omdat hij dan zelf ook gevaar zou loopen. Pas later, toen Onnes Koning van chantage beschuldigde gaf hij zijn lezing van het gebeurde. Incident Een incident doet zich voor bij het ver hoor van Grotjohan, een der „verhuizers". Hij windt zich sterk op en hy protesteert er tegen, dat hij kort geleden is veroor deeld voor een andere zaak en dat toen de Nijenrode-zaak erbij is gehaald. Grotjohan wil een uitvoerige verklaring afleggen. Hij #smijt een tasch op het tafel tje voor het getuigenhekje: „Hier meneer de president, is de tasch waarin we de schilderijen hebben vervoerd. Nu kunt u zelf eens zien, dat er onmogelijk zeven schilderijen in konden worden meegeno men. Als Onnes beweert, dat er zeven zijn gestolen, is hij een leugenaar. Meer en meer windt Grotjohan zich op Hij is nau welijks tot bedaren te brengen. De verde digers, die hem hebben gedagvaard als getuige, deelen mee, dat ze van zijn ver hoor afzien. „Niet omdat we bang voor hem zijn, maar omdat we geen prijs stel len op verklaringen van een zoo opge wonden getuige". „Ik wil alles zeggen, alles, de heele zaak en ik wil nu gehoord worden". De president schorst de zitting: „Het Hof zal in raadkamer gaan, om er over te beslissen, of Grotjohan nog gehoord dient te worden. De rust in de zaal keer weer. Druk wordt het incident besproken en de ver wachtingen over de a.s. onthullingen van dezen opgewonden getuige zijn hoog ge spannen. De zitting wordt weer heropend: „Laat Grotjohan maar naar voren ko men", zegt de president. Ik zal vragen stellen en daaraan zult u zich bij de be antwoording moeten houden. Getuige: Als dan alles maar tot zijn recht komt. Prehident: Dat komt wel in orde. Grotjohan begint dan zijn verhaal. Maag en van Buysbergen waren bij hem ge komen met het verhaal, dat er wel tien mille te verdienen was. Gevaar was er niet bij. Ik voelde er wel wat voor aldus ge tuige. Ik hoorde al meer: Tenslotte wist ik, dat er op een kasteel wat schilderijen en eenige miniaturen moesten worden weg gehaald. Voor 2 Maart moet „het foefje" worden uitgevoerd. We zouden 10.000 krijgen plus de gouden voqorwerpen die we weg moesten halen. Ieder van ons zou een portie krijgen. Maag had er aanvankelijk niet veel zin, maar tenslotte kwam hij met de mede deeling, dat hij een brief had gekregen en dat nu alles in orde was. Het goed moest voorzichtig worden behandeld en daarom dacht ik: „oh, dat gaat om een familie kwestie". Getuige en van Buisbergen waren per fiets vanuit Amsterdam naar Nijenrode gegaan. De poort stond open en ik dacht: „Daar gaan we door, de meneer van het kasteel heeft 't zoo bedoeld". Bij 't uitsnijden van de ruitjes heeft Maag een beetje leven gemaakt. Pres.: „Maar dat mocht toch wel, u dacht toch niet dat 't een echte inbraak was. Getuige had den indruk gekregen, dat vooral „de Negerjongen" moest worden meegenomen. Zes a zeven schilderijen en een 50 miniaturen moesten „verhuisd" worden. Ook de vitrines hebben we leeg gehaald. „In totaal zijn we twee en een half uur in het kasteel geweest en we hebben nog een rondgang gemaakt of we niets verge ten hadden". „Ik weet zeker", zegt getuige, dat we maar vijf schilderijen hebbenmeegeno men. We kwamen er nog een paar tekort, maar zulke kleine stukken konden we niet meer vinden. Pres.: En hebt u geen geklop gehoord van de bewoners? Getuige: Neen, ik heb zelf wel tegen een muur geklopt om mijn kameraden aan het schrikken te maken. Bij 't weggaan had getuige een vyf- pfenning-stukje neergegooid. Wanneer het toch een echte inbraak was ik voelde me nog niet erg zeker zou men den ken, dat een Duitscher den inbraak had gepleegd, daarom heb ik in huis mijn hand schoenen ook aangehouden. Pres.: Wat hebt u na de inbraak ontvan gen. Getuige: Honderd gulden en een portie van het goud (ongeveer 160). Ook van de 10.000 van de verzekering had getuige zijn deel gekregen. Toen ik in de courant las, vertelt ge tuige verder, dat er z.g. zeven schilderijen waren verdwenen, dacht ik direct: ,,'t is een oplichting van een verzekering". Onthullingen blijven uit, het eenige nieuws is de tasch, waarin de schilderijen zijn vervoerd, en die bij de inbeslaggeno- men stukken wordt gelegd. Er worden nog eenige getuigen gehoord, o.w. Mees Gerritsen, de vroegere compa gnon van Blessing, de leveranciers van de „verhuizers". Hij verklaart o.a., dat er een parelsnoer te weinig op de recherchelij st stond, als het een kunstje voor de verzekering is, geef je wel te veel op, niet te weinig. Verd.: Ik heb naar beste weten alles opgegeven en toen bleek later, dat ik een snoer had vergeten. Getuige Mees G. besluit zijn verklaring met de mededeeling, dat hij er heelemaal niet van overtuigd is, dat Onnes achter de zaak zat. De zitting wordt dan geschorst tot Vrij dagochtend 10 uur. DRIE DAGEN HECHTENIS VOOR PRIJSOPDRIJVING Rotterdamsche kantonrechter stelt een voorbeeld De Rotterdamsche kantonrechter heeft de zaak behandeld tegen een kruidenier, die den prijs van zijn chocolade-hagelslag met 50 pet. had verhoogd. De ambtenaar van het O.M., mr. W. C. baron van Dedem, eischte een principale hechtenis van vier dagen. De kantonrechter meende hier een voor beeld te moeten stellen en veroordeelde den kruidenier tot drie dagen principale hechtenis. LANDBOUWCRISISMAATREGELEN EN BOLLENTEELT IN DE GRENSSTREEK Voor de rechtbank te 's Hertogenbosch hebben eenige Duitsche landbouwers te recht gestaan, die op hun landerijen aan de grens op Nederlandsch gebied bloem bollen hadden geteeld, zonder aangesloten te zijn bij de Centrale ingevolge de bepa lingen van het Crisisbloembollenteeltbe- sluit, dat bescherming van de reeds ge vestigde cultures beoogt. De kantonrech ter had ontslag van rechtsvervolging ver leend, van welk vonnis het O.M. in appèl was gekomen. Als gemachtigde der verdachten trad op mr. v. Sassen die zich beriep op verschil lende bepalingen van het tractatenrecht. In de Tractaten van 181? is uitdrukkelijk vastgelegd, dat landbouwers, die aan beide zijden van de grenzen hun landerijen heb ben, gerechtig zijn zonder betaling van douanerechten elke soort van oogst over de grens te brengen. De Weener Congres- acte, waarvan de beide Tractaten van 1816 een uitvloeisel zijn, formuleert dit begin sel nog ruimer en bepaalt dat bedoelde landbouwers niet gehouden zijn tot be taling van welke rechten dan ook. Verder legt de acte er den nadruk op, dat deze bepaling naar de meest vrijgevige beginse len is op te vatten. PI. bestreed voorts, dat deze landbou wers de Nederlandsche markt zouden be derven. Volgens den vertegenwoordiger van de Centrale bedrijven zij echter de Duitsche markt voor de Nederlandsche kweekers. De officier wees op reeds bestaande ju risprudentie, die de andere opvatting hul digt en eischte voor ieder geval ƒ5 boete. De rechtbank zal op 19 November von nis wijzen. Oud-minister veroordeeld. De Haarlemsche Rechtbank heeft een oud-minister van marine tot een geldboete van 25 of 50 dagen hechtenis veroor deeld. Deze had veertien dagen geleden terecht gestaan wegens het veroorzaken van een aanijrding op de Heerenweg te Heemstede, waardoor een motorrijder ern stig werd gewond. De veroordeeling was conform den eisch van den Officier -an Justitie. WILT U IETS WETEN? Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Noorden naar Zierikzee? Hoe veel K.M.? Antwoord: Noorden, Aarlanderveen. Boskoop, Gouda, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dordrecht, Willemsdorp, Moer dijk, Zevenbergen, Sanddaardbuiten, Din- teloord, Steenbergen, Nieuw Vossemeer, Anna Jacoba, Zype, Nieuwerkerk, Zierik- zee. Overvaren van Anna Jacoba naar Zijpe. Afstand 145 K.M. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Warmond naar Erpst-Costenberg (België)? Wat zijn de kosten voor de pont veren? Moet ik invoerrechten betalen voor de fiets? Hoeveel K.M.? Antwoord: Warmond, Oegstgeest, Haagsche Schouw, Voorschoten. Leidschen- dam, Rijswijk, Rotterdam, Rijsoord, Dord recht, Willemsdorp, Moerdijk, Oudenbosch, Roosendaal, Esschen, Calmpthout, Cappel- len, Antwerpen, Mortsel, Ter Slot, Meche- len, Sempst, Steen, Dry Toren, Eerpst-Cos- tenberg. Afstand 180 K.M.. Oevervaren te Zwijndrecht en Willemsdorp (kosten 0.10). Bona fide reizigers kunnen hun rij wiel gratis in België invoeren. (Het rijwiel moet in België voorzien zijn van een rood achterlicht). Vraag: Welke is de mooiste en kortste weg van Noord wij kerhout naar Hoorn? Hoeveel K.M.? Antwoord: Noordwijkerhout, Voge lenzang, Bloemendaal, Santpoort, Velzen, Beverwijk, Heemskerk, Castricum, Lim- men, Heiloo, Alkmaar, Oudorp, Ursem, Arnhem, Hoorn. Deze mooiste weg is te vens de kortste. Afstand pl.m. 65 K.M. Cederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 3 -4 au. gelegenneid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. XQ0PT BIJ HEN, DIE IN UW DAGBLAD ADVERTEEREN PROFESSOR SLIM EN ZOON. 7. Nu gebeurde er echter iets vreemds. De gal vlieg werd opeens heel groot, bijna net zoo groot als de professor en be|£in te spreken ook. „Dag haantje", zei de vlieg. „Kom je eens kijken hoe de zaken staan", De professor wist niet hoe hij het had en in zijn verbouwereerdheid greep hy naar zijn hoed en zette die af. 8. be vlieg scheen erg spraakzaam, want hij ue0uu uit zijn leven te vertellen. Hij nam de professor mee en liet hem een paar van die grappige bolletjes zien die je wel eens cp eikebladen aantreft.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11