ZWANENBERGS Oramofoon vreemde ta!en DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER SOMBER WEER. DE BILT SEINT: Matige Westelijke tot Zuid-Westelijke wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring. Aanvankelijk kans op regen en zach ter. Hoogste barometerst.: 765.8 te München. Laagste barometerst.: 735.6 te Vardö. In het Noorden blyven zich diepe de pressies bewegen; die in Noord-Scandina- vië kreeg versterking. Een diepe secundaire trok over Schotland naar de Noorscheh kust. Een volgende daling nadert bij IJs land. De hoogedrukking trok zich uit de Golf van Biscaye terug. In Midden-Euro pa vormde zich hoogedrukking. In Enge land valt regen. Ierland en Schotland hebben tijdelijk opklaring bij matigen Westelijken tot Noord-Westelij ken wind. Aan de Noorsche kust stormt het uit Zuid-West en valt regen. In het Noorden valt sneeuw bij krachtigen Westelijken wind. Zweden heeft zwakken wind met betrokken lucht na matige vorst in het binnenland. Duitschland heeft in het Oos ten eenige zonneschijn met in het Westen en Zuiden mist of betrokken lucht. Frank rijk heeft grootendeels windstilte met be trokken lucht in het Noorden en lichte vorst in het Zuiden, die overdag voor de zon zal wijken. Na eenige regen is hier te lande korte opklaring te wachten, waar na waarschijnlijk weer krimpende en toenemende wind zal volgen. LUCHTTEMPERATUUR. 9.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. Z. Van Dinsdagnamiddag 4.56 uur tot Woensdagmorgen 6.33 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 4 Oct. voorm, 5.54 uur en nam. 6.22 uur. Handelsregister K. v. K. Nieuwe inschrijving: 6834 Ma chinale Loonzetterij W. van der Horst, i Leiden, Kaiserstrrat 9. Afkomstig uit Utrecht. 6833. H. J. van Eygen, Leiden, Ger. Brandtstraat 34, aannemer van betonwer ken. E.: H. J. van Eygen, Leiden. Wijzigingen: 390. Maatschappij Nu- tricia (bereiding van zuivelproducten), Leiden, Korenburgsteeg 3. hoofdz.: Zeg- waart. N. Beh. fil. Leiden: P. J. M. Mel- kert, Leiden. (B. P.). 6304. N.V. „Gemeentschappelijk Ei- j gendom" Maatschappij tot Exploitatie van J Woon- en Winkelhuizen. Leiden, Stations- j weg 18. Hoofdz.: 's Gravenhage, Stations- weg 21. Het bijkantoor te Leiden is opge- i heven. UIT DE OMGEVING BEVOLKINGSONDERZOEK IN DE DROOGGELEGDE ZUIDERZEE POLDERS. Donderdag a.s. oprichtingsvergadering in het raadhuis te Hoofddorp. Te Hoofddorp in de Haarlem mermeer, welk gebied gelden kan als de leerschool voor vraagstuken van ko lonisatie in ons land, zal Donderdagmid dag a.s. in het raadhuis de acte verleden worden van de stichting voor het bevol kingsonderzoek in de drooggelegde Zui derzeepolders. Aan dit op zoowel wetenschappelijke als practische gronden belangrijke feit zal het karakter van een officieele bijeenkomst worden gegeven, waaraan behalve de voor het meerendeel wetenschapsmenschen der stichting zelve, o. m. zullen deelnemen jhr. rar. dr. A. Roell, Commissaris van de Ko ningin in Noord-Holland, zoomede mr. A. Slob, burgemeester van den Haarlemmer meer. Over doel en werkwijze van deze stichting zal in deze bijeenkomst het woord gevoerd worden door den voorzitter van het bestuur, prof. dr. H. N. ter Veen, hoogleeraar in de sociale aardrijkskunde aan de gemeente-universiteit te Amsterdam HOOGMADE. Volksbond. Gisteravond hield deze vereeniging een buitengewone vergadering in de zaal van café Witteman met als spre ker de centraal-president J. W. v. d. Akker. De voorzitter betreurde de slechte op komst. Spr. deelde mede, dat Zondag a.s. 8 November een H. Mis zal worden opge- dragen voor de overledene en levende le den van den bond, met algemeene H. Com munie. De voorzitter spoorde de leden sterk aan, allen toch hieraan deel te nemen. Ook werd medegedeeld, dat de propaganda VLEESCH- EN GROENTECONSERVEN film van de Centr. Volksspaarbank zal worden afgedraaid op Vrijdagavond 18 De cember. Ook niet-ledan hebben toegang. Daarna werd nog besloten om het St. No- colaasfeest voor de kinderen te houden zooals gewoon; dag en uur zullen nader worden bekend gemaakt. De geest, adv., binnenkomende, werd door den voorzitter verwelkomd. De jeugdige werkloozen van 1725 jaar, die naar een werkkamp wil len gaan, kunnen zich opgeven bij het be stuur. Ook werd besloten om de z.g. gra tis verloting te houden, zooals wij jaar lijks gewoon zijn. De inkoopcommissie zou zich hiermede belasten. Daarna werd het woord gegeven aan den spreker van dezen avond, den heer v. d. Akker, die een uit eenzetting gaf van het ontstaan van het communisme. Spr. wekte allen op tot groo- te voorzichtigheid. Wij moeten, aldus spr., leven of gaan leven als echte Katholie ken, en op die wijze strijden tegen het communisme. De voorzitter zegde spr. hartelijk dank voor zijn zoo duidelijke uiteenzetting. Na beantwoording van eenige vragen sluiting der bijeenkomst. „Hulp in Nood" bracht op 1.73 1/2. HILLEGOM. Vereeniging voor T.B.C.-bestrijding. De plannen voor de a.s. Bazar ten bate der Hill. Ver. tot bestrijding der T.B.C. krij gen langzamerhand vasteren vorm. De in zameling bij de ingezetenen is alleszins naar wensch geslaagd: er is voor een be drag van 450 geteekend, terwijl heel wat toezeggingen zijn gedaan. KATWIJK AAN DEN RIJN. Aanbesteding. Door B. en W. is aan besteed het maken van een schoeiing aan de gemeentelosplaats „Landbouwluat" al hier. Ingeschreven was door Jac. Haasnoot Kzn, voor 720.door A. C. van Schie voor 699.aan wie het werk is gegund. LISSE. Personalia. Onze plaatsgenooten G. Langbroek en L. Kuipers zijn geslaagd voor het politie-diploma vanwege den Ned. R.K. Politiebond „St. Michaël". Verkeersongevallen. Maandag waren een tweetal vrachtauto's geparkeerd op den Heereweg tussohen de Kanaalstraat en den Grachtweg. Van de richting Haarlem kwam een personenauto, een motorrijwiel en een vrachtauto, terwijl een vrachtauto van de richting Leiden kwam aangereden, die inhield. De personenauto en de motor rijder passeerden en de daarachter rijden de vrachtauto wilde eveneens passeeren, doch toen kwam de vrachtauto van de rich ting Leiden eveneens opzetten. Het gevolg was een aanrijding, waarbij de wagens het geheele verkeer stopzette. De mate- rieele schade was aanzienlijk. De politie, die terstond aanwezig was, maakte het ver keer weer vlot en maakte van een en an der proces-verbaal op. NOORD WIJK. ARBEIDSDORP VOOR VOLWASSEN GEESTESZWAKKEN. Een initiatief van de v. d. Bergh-Stichting. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": Het bestuur van de mr. dr. Willem v. d. Bergh-Stichting te Noordwijk-binnen heeft besloten een proef te nemen met een door den directeur van deze inrichting, den heer Jüch, uitgewerkt plan, om op goedkoope en doelmatige wijze te voorzien in de ver zorging van oudere zwakzinnigen. Gedacht wordt aan die patiënten, wier karakter eigenschappen niet zoo hinderlijk zyn, dat gestichtsverpleging voor hen noodzakelijk is, terwijl zij toch anderzijds tegen het maatschappelijk leven niet zijn opgewas sen. Het voornemen bestaat tot het stichten van een arbeidsdorp voor deze onvolwaar- digen, waar zij in eenvoudige, vriendelijke huizen zullen worden gehuisvest en waar alles aangepast wordt aan hun persoonlijk heid. De opzet van he dorp zal zoodanig wor den, dat voor een zeer laag tarief de pa tiënten er geplaatst kunnen worden. Om de waarde van het plan te toetsen heeft het bestuur der Van den Bergh-stich- ting te Noordwijk-binnen besloten een be scheiden begin te maken met den bouw van het dorp en de eerste woning is dezer da gen aanbesteed. In breeden kring bestaat er belangstel ling voor dit plan, welke in het bijzonder bleek uit een spontane gift van ƒ5000, die de2er dagen van iemand, die onbekend wenscht te blijven, bij het bestuur is in gekomen als „eerste steen" voor het nieuwe dorp. Hollandsch Bloembollenkweekers Ge nootschap. De Afd. Noordwyk hield een goed bezochte vergadering op Vrijdag 30 October in café „Flora". Deze vergadering door een groep aangevraagd, is een zeer belangrijke geworden. Het motief voor deze aanvrage was de verplichte inlevering van tulpen-plantgoed en de in het uitzicht ge stelde inlevering van vroege tulpen lever baar. Nadat enkele woordvoerders op verbitter den toon hun meening over de Saneerings- maatregelen hebben uitgesproken, wordt het woord gegeven aan den heer Schone- veld, voorzitter van het H.B.G. De voorzitter van het Genootschap krijgt hier geen gemakkelijke taak. Telkens on derbroken door interrupties en verbitter de uitroepen, tracht hij klaarheid in den toestand te krijgen. De heer Schoneveld zegt, op deze verga dering te zijn gekomen naar aanleiding van de aankondiging in het Kweekersblad. Spre ker vreest voor groote verwarring omdat de leden niet bekend zijn met den toestand en aldus geen zuiver oordeel kunnen vormen. Allereerst wil spr. behandelen de inle vering van plantgoed. Volgens spr. tracht de Regeering door deze inlevering in de toe komst een te groot surplus aan bollen te voorkomen. Immers, wat hebben wij aan een overproductie van duizenden en tien duizenden manden bollen, die wij toch in den vorm van korting op onze rekeningen zelf weer moeten betalen. In beginsel ad viseerde het H.B. van het Genootschap geen in leveling van plantgoed te doen plaats hebben met het oog op het minder goede gewas bij vele kweekers. Eerst toen de Re- geerings-Commissaris een vergoeding voor het in te leveren plantgoed in vooruitzicht stelde, heeft het H.B zijn goedkeuring aan deze maatregel kunnen geven. De hoeveel heid verplicht in te leveren plantgoed zal plusminus 30.000 H.L. bedragen. Voor ver goeding is 225.000 beschikbaar. Dit be drag wordt niet uit het Surplusfonds ge nomen. Spr. beweert, dat men momenteel op de veilingen voor lageren prijs kan koo- pen, dan de waarschijnlijke vergoeding zal bedragen. Door eenige leden werden kwesties met de Ned. Sierteeltcentrale naar voren ge bracht, welke volgens den heer Schone veld, de groote lijnen van de saneering niet raken, maar meer persoonlijke zaken zijn. Hij raadt deze leden aan zich in uiterste instantie met een request tot den Minister te wenden. Vervolgens wordt de inlevering van vroege tulpen leverbaar aan de orde ge steld. De voorzitter van H.B.G. beschikt als be stuurslid van de Ned. Sierteeltcentrale, over nauwkeurig cijfermateriaal. Aan de veilin gen zijn opgeslagen 30.000 mand vroege tulpen Bij de kweekers geïnventariseerd 20.000 mand. Dit zijn cijfers van vóór de export naar Denemarken had plaats gehad. Nadien kan de voorraad eenigszins zijn in gekrompen. Het Surplusfonds kan voorzien in de uitbetaling van 27.000 manden. Door de verplichte inlevering van de voorge schreven hoeveelheid leverbare tuipen zal het surplus 36 000 mand minder bedragen. Hierdoor zal het fonds in staat zijn de volle 85% uit te betalen. Op de vraag, waarvar. de kweeker moet leven, als hij zijn bollen verkocht heeft en andere moet koopen om in te leveren, stelde spr. de wedervraag: „waarvan moet de kweeker leven, die z'n bollen niet heeft kunnen ver- koopen en uitbetaald wordt ver beneden 85%?" Duidelijk doet spr. uitkomen de sociale gedachte in de saneeringsmaatregelen. Na deze heldere uiteenzetting mag de heer Schoneveld den dank van de afd.- voorzitter in ontvangst nemen. Resultaat van deze besprekingen was, dat, hoewel niet allen, toch vele leden waren te vreden gesteld en in de inlevering konden berusten. Na de rondvraag, die geen belangrijks opleverde, werd de vergadering gesloten. NOORD WIJ KERHOUT. Esperanto. Ook hier zal getracht wor den, om evenals op vele andere plaatsen geschiedt, een cursus op te richten voor Espranto. Blijkens een in dit nummer voor komende advertentie zal Woensdag 4 No vember, des avonds om 8 uur in café „De Zwaan" de heer P. Heilker van den K.R.O. een lezing houden over de waarde van Es peranto als wereldtaal. Na afloop dezer lezing, welke zeer interessant belooft te zijn, zal er gelegenheid zijn zich óp te ge ven voor deelneming aan een te houden cursus. De heer S. P. Duin is met de lei ding van dezen avond belast. ZILK. Prijsjassen. -— Zaterdagavond was in het café „Bloemlust" van den heer van Straelen de gelegenheid opengesteld te prijsjassen om carbonade. In een spannenden strijd waren de winnaars: 1ste prijs J. Ruigrok en P. Zonneveld, 2de pr. P. Okkerse en C. van Maris, 3de pr. J. v. Elk en Th. van Maris. NOOTDORP. Filmveriooning. Op Woensdag 4 No vember zal in het R. K. Vereenigingsge- bouw aan den Veenweg de verlovingsfilm vertoond worden van H. K. H. Prinses Juliana en Z. H. Prins Bernhard met als bijprogramma ex cultuur- en amusements film. De voorstellingen zijn des middags te 2.30 uur en des avonds te 7.30 uur. RIJNSATERWOUDE. Een bewogen dag! Het was voor Rijnsaterwoude gisteren een dag van ongelukken. Maandagnamid- dag waren twee kinderen van den loon- dorscher J. v. Iperen aan het spelen met een kruiwagentje. Een 9-jarig dochtertje van den heer van Iperen zit in het wa gentje terwijl haar jongere broertje van een jaar of zes haar reed. Plotseling reed het ventje het wagentje van het erf op den openbaren weg juist voor een passee- rende vrachtwagen van den heer M. Bruij- nes uit Alphen aan den Rijn. Het meisje werd door het voorwiel of de bumper van de auto gegrepen en liep een gecompli ceerde beenbreuk op. Daar de doktoren E. Loth te Woubrugge en dr. Stapensea van Leimuiden afwezig waren werd dr. van der Bijl te Oudewetering ontboden, die een noodverband aanlegde, waarna het meisje per ziekenwagen van de firma Maarse en Kroon naar Leiden werd ver voerd. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur van den vrachtwagen niet de minste schuld. Ongeveer terzelfder tijd had in de Vierambachtspolder een aanrijding plaats tusschen een vierwielige wagen bespannen met een paard en bestuurd door B. Bak ker te Rijnsaterwoude en een auto bela den met stroo en een luxe auto. Deze ge compliceerde aanrijding had ten gevolge, dat de vierwielige wagen bijna geheel werd vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij gelukkig niet voor. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het on verlichte voertuig, de vierwielige wagen. De politie van Woubrugge stelt een onder zoek in. Niet zoodra was dit alles bekend ge worden of de mededeeling werd gedaan, dat de 74-jarige K. Knelange, manufactu- rier alhier, kopje onder met zijn rijwiel in de alhier langs den Heerenweg loopen- de sloot was gereden. Door een voorbij ganger was de heer K. op het droge ge holpen. Zoodra de heer K. op het droge was, was de redder verdwenen, zoodat de heer K. hem niet eens bedanken kon voor zijn menschlievende daad. Wel een bewogen dag voor het stille Rijnsaterwoude! SASSENHEIM. Vlaggetjesdag. Ten bate van het Mi litaire Tehuis te Leiden werd alhier een vlaggetjes-speldjesdag gehouden, welke heeft opgebracht ƒ90.45. STOMP WIJK. Ongeluk. De 42-jarige P. C. B., wo nende te Stompwijk, die zich gisteren door een vrachtauto liet voorttrekken, raakte op zeker oogenblik de macht over het stuur van zijn fiets kwijt en kam op den West- vlietweg nabij het doofstommeninstituut „Effahta" op de straat te vallen. Dr. K. van Voorburg, die geroepen werd en de eerste hulp verleende, constateerde behalve eeni ge bloedende wonden aan het gelaat ook een lichte hersenschudding. Met de zieken wagen van de firma Asbergen uit Rijswijk werd hij vervoerd nar St. Antoniushove te Voorburg en daar ter verpleging opge nomen. VOORSCHOTEN. P. V. „de Zwaluw". P. V. „de Zwaluw" hield in café „Overbosch" haar jaarver gadering. Bij de bestuursverkiezing onder ging het bestuur een kleine verandering. Het is thans als volgt samengesteld: F. Ie Mair, voorzitter; G. J. Zwaan, secretaris, ringenadministrateur, Bijdorpstraat; H. H. J. v. Klaveren, penningmeester; G. A. van Adrichem, comm.; J. Caspers, comm. Herbenoemd werden: hokcontroleurs G. J. Zwaan en J. v. d. Burg; kascontroleurs A. Oudshoom en J. Verhoeven. Vervolgens werd de mogelijkheid bespro ken van een te houden tentoonstelling, waar veel animo voor was. Plannen dienaangaand zullen door het bestum worden uitgewerkt en op de eerstvolgende vergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. UIT DE RIJNSTREEK AGENDA LEIDEN. Dinsdag, K. R. O. Troubadours, Stadsge hoorzaal, 8.15 uur. Donderdag. Openbare demonstratie Lingua- phone Institute, In den Vergulden Turk, 8.30 uur. Donderdag. Residentie-Orkest. 2de Abonne mentsconcert. Stadsgehoorzaal, 8 uur. Donderdag. R.-K. Reclasseeringsvereeni- ging, zitting in het gebouw der St. Vincentiusvereeniging Hoogland- sche Kerkgracht 32. De avond-, nacht- en Zondagdlenst dei- apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Nov. a.s. waargeno men door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, tel. 594, J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85, en J. Doedens, Wilhel- minapark 8, Oegstgeest, tel. 274. ALPHEN AAN DEN RIJN. HET BRUGGENPLAN. Er zal binnenkort een begin mee gemaakt worden. Nu de nieuwe hefbrug over de Gouwe te Boskoop gereed is gekomen, zal de pro vinciale waterstaat va Zuid-Holland een begin maken met de uitvoering van het omvangrijke bruggenplan, waar in de naaste toekomst niet minder dan vier nieu we bruggen zullen moeten worden ge bouwd. De eerste daarvan, n.l. die over het Aar kanaal, zal nog deze maand worden aan besteed. Het feit, dat deze brug het eerst onder handen zal worden genomen, wet tigt het vermoeden, dat thans ook spoe dig zal worden overgegaan tot den aanleg THE LINGUAPHONE INSTITUTE SPUI 23-27 - AMSTERDAM van haar metbode om door middel van de werkelijk te leeren spreken eu verstaan op Donderdag 5 November a.s. 8.30 u. Ca é-Restaurant „In den ver- gu.den Turk", Breestraat 84, Leiden TOEGANG VRIJ. van den nieuwen provincialen weg, welke de Oostzijde van den Ouden Rijn zal ver binden met den nieuwen betonweg naar Rijnzaterwoude en Leimuiden. Deze nieu we verbinding is dit jaar voor het eerst op het provinciale wegenplan geplaatst en vormt als het ware een schakel in de voor genomen verbeterde verbinding van Gou da en de Rijnstreek met Amsterdam en Haarlem. Wij vernemen nog, dat l Lnnenkort even eens dé aanbesteding is te verwachten van de nieuwe brug over de Gouwe, welke de beide oude ophaalbruggen bij Gouwsluis in den drukken verkeersweg LeidenUtrecht zal vervangen en welke door rijk en pro vincie tezamen zal worden gebouwd. DE RIJNDIJK VRIJ VOOR ZWARE WAGENS. De brug bij Gouwsluis gereed. Hoewel men gisteren nog niet geheel ge reed was gekomen met de werkzaamheden aan de beide bruggen aan Gouwsluis, was men toch reeds zoover gevorderd, dat door het aanbrengen van de nieuwe brugdek ken het verkeer voor voertuigen weer kon plaats vinden. We vernemen voorts, dat thans de maximum gestelde wielbelasting voor voertuigen os opgeheven. Jubileum. Onder zeer groote belang stelling herdacht gisteren onze plaatsge noot de heer R. W. de Grauw, den dag, dat hij gedurende een halve eeuw onafge broken in dienstbetrekking was geweest bij de firma Samson. In den morgen werd de jubilaris en familie van zijn woning per auto afgehaald en naar de zaak gebracht. Hier werden zij door de twee oudste leden van het personeel binnengeleid. Door een der firmanten, den heer N. Samson, werd de plichtgetrouwe jubilaris op hoogst waardeerende wijze toegesproken, zulks onder aanbieding eener enveloppe met in houd, benevens een fauteuil. Namens het personeel werd gesproken door den heer van Tuil, die tevens een damesfauteuil en een tafeltje aanbood. Nadat nog door verschillende aanwezigen het woord was gevoerd en men eenigen tyd gezellig bijeen was gebleven, werd de jubilaris per auto naar hiuis terugge bracht waar hem nog tal van schriftelijke en persoonlijke blijken van belangstelling ten deel vielen. Over ruim een jaar zal de heer de Grauw zijn langdurige dienst bij zijn patroons met pensioen verlaten. Een welverdiende rust zij hem van harte ge gund. Personalia. Tot controleur bij de steun- verleening is benoemd de heer J. J. van Wijk. ZOETERWOUDE (H. R.). St. Jos.-Gez. Woensdag 4 Nov. ge- comb. vergadering der St. Jos. Gez. en Pro- pagandaclub. Spreker da heer v. Mil, on derwerp: „Het werk der R.-K. Staatspar ty". Aanvang 8 uur. Al de leden zijn na tuurlijk, zonder uitzon lering, aanwezig. ZOETERWOUDE (DORP). Volksbond. De Ned. R. K. Volksbond hoopt op 8 November haar 20-jarig bestaan te vieren; alle leden worden met een huis- genoote of verloofde verwacht. De St. Jans fanfare heeft haar medewerking toegezegd. Tevens zullen humoristen den avond op luisteren. De eene verrassing zal den an der volgen. Er zal voor het Weipoortsohe gedeelte een bus beschikbaar worden ge steld, waarvan eenieder gebruik kan maken. Eindpunten van de bus Nic, v. d. Salm en C v. Velzen; 7 uur ziet men hem verschij nen. Dus maakt op tijd klaar te zijn, zoo dat wy op tijd kunnen beginnen. Tevens zal aan alle leden een winterpro- gramma worden uitgereikt op dezen avond. Het bestuur hoopt dat men hier veel notitie van zal nemen om na de feestvergadering weer met vollen moed het 5e lustrum in t« gaan.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2