STADS NIEUWS DINSDAG 3 NOVEMBER 1936 No. 8563 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang Qz&tidbch&(2<yuft<MÜ OF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 1 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betyekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een krachtiger optreden geëischt Wij wezen er gisteren op, hoe afkeurens waardig zijn manieren, waarop de N.S.B. den strijd voert tegen „De Dage raad"! Wy kunnen ons niet voorstellen, dat er één eerlijk mensch is, die zélf denkt, die het niet afschuwelijk vindt, als de N.S.B.'sche dominé van Duyl een rede te gen „De Dageraad" aankondigt met: „Voor God, tegen Colijn". Ook de N.S.B.'ere, die wij persoonlijk kennen, moeten wij twijfelen er niet aan het als weerzinwekkend verfoeien, dat zóó naar een politieken tegenstander wordt gespuwd; dat men zóó zichzelf als een beschermer van den Godsdienst op werpt, terwijl men een ander, die anders optreedt, wil wèg-trappen als goddeloos... 't Is een wanstaltige ergerlijkheid. Wij zouden wel 'ns hierover in onze courant de meening willen hooren van de N.S.B.'ers, als wij hier bedoelen. Intusschen heeft het feit, dat de N.S. B. de actie van „De Dageraad" bestrijdt en het bestaansrecht dezer organisatie loo chent, onze volkomen instemming. Ook zijn wij het met de N.S.B. eens, dat de achtereenvolgende regeeringen vaak slap en futloos hebben gestaan tegen de god- loozen-actie van „De Dageraad". Ook wij kunnen in dit opzicht geenszins bewonde ren de principieele activiteit dier regeerin gen; integendeel! Een zoo krachtig mogelijk optreden te gen die godloozen-actie mag en moet van een regeering worden geëischt. En dat optreden is ó.i. zeker tot op he den niet geweest: zoo krachtig mogelijk! Daarin heeft de N.S.B. gelijk. Het bestuur in de „droge" Zuiderzee. Overgangstijd voor de vorming van een nieuwe gemeenschap. Verschenen is de memorie van ant woord aan de Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. Hieraan is het volgende ontleend: Dat aan de ingezetenen van dit deel van het rijk niet de geringste invloed zal wor den gegeven op de samenstelling van de bestuursorganen, is een bezwaar van tijde- lijken aard. Hoewel zij op geen enkele, door de wet geregelde wijze, van hun in zichten en opvattingen kunnen doen blij ken, mag wel worden aangenomen, dat zij deze op andere wijze zullen weten ken baar te maken. Men bewijst naar gemeend wordt, de zich vormende gemeenschap een beteren dienst door overgangstijd in het leven te roepen, waarbij de bevolking de gelegen heid krijgt den gemeenschapszin te ont wikkelen en te leeren beoordeelen, welke personen in aanmerking komen als verte genwoordiger in een autonoom bestuur op te treden, dan wanneer men haar vroeg tijdig plaatst voor de moeilijkheid perso nen te kiezen, die zij nog niet voldoende kent. Bovendien mag niet uit het oog worden verloren, dat de nieuwe gemeenschap mo gelijk vooralsnog niet in staat zal zijn aan een der eerste eischen voor een autonoom bestuur, namelijk de voorziening uit eigen kracht in de kosten van hare huishouding, te voldoen. De regeering moet zich alzoo de zeker heid verschaffen van een voorzichtig fi nancieel beleid, waartoe zij slechts in staat is door de benoeming en het ontslag van de leden der bestuurscommissie in handen te houden. Er is gestreefd naar het scheppen van waarborgen voor een lenig en voorzichtig beheer, waaraan in een tijdperk van ont ginning in de allereerste plaats behoefte bestaat. De Wieringermeer zal tot de provincie Noor d-H olland be- hooren. Opheffing van den Zuiderzeeraad ligt niet in de bedoeling. Het ligt niet in het voornemen den raad hoofdzakelijk uit ambtenaren te doen be staan. Anderzijds zal dit college echter ook geen representatief karakter dragen, daar bij de benoeming van zijn leden allereerst op de bekwaamheden van technischen, fi ll ancieelen en sociaal-oeconomischen aard zal worden gelet. In dit verband komt het niet 'wensche- lijk voor, bepaalde groepen aan te wijzen, waaruit de leden, van den raad moeten worden gekozen, of bepaalde personen aan te duiden, welke voor een benoeming in aanmerking zouden kunnen worden ge bracht. De begrooting zal op voordracht van den minister van waterstaat bij de Staten-Ge- neraal worden ingediend. Het is gewenscht, dat de organen, welke elders op normale wyze hun beheerstaak uitoefenen, ook in de Wieringermeer daar toe zoodra mogelijk worden geroepen. Aanvankelijk zal het openbaar lichaam daarvoor zijn aangewezen, doch gaande weg zullen ook de Rijkswaterstaat en de provincie kunnen worden ingeschakeld. Ter voldoening aan de dienaangaande bij de behandeling van de begrooting van het Zuiderzeefonds voor 1936 in de Twee de Kamer gedane toezegging is aan deze memorie van antwoord als bijlage toege voegd eene nota inzake beheer en uitgifte van de Wieringermeer en oprichting van een staatsbedrijf. Deze nota is samengevat in de volgen de conclusie: Uitgifte van bouwperceelen ln de dorpen. Zoodra de publiekrechterlijke organisatie van de Wieringermeer is geregeld worde de gelegenheid geopend bouwgrond in de dorpen in vollen eigendom te aanvaarden. Uitgifte van cultuurgronden. 1. De cultuurgronden in de Wieringer meer, voorzoover deze niet voor staatsex ploitatie zullen worden bestemd, worden, zoodra de cultuurtoestand dit mogelijk maakt, aan particuilere landbouwers in pacht uitgegeven, waartoe met het stich ten van behuizing voor zooveel noodig worde voortgegaan. 2. Zoodra de conjunctuurverhoudingen dit naar het oordeel van de regeering mo gelijk maken, zal tot uitgiften van cul tuurgrond in koop of in erfpacht worden ovei-gegaan, met dien verstaande, dat noch voor. verkoop, noch voor uitgifte in erf pacht meer dan 5000 H.A. zal worden be stemd. 3. Er worde rekening mede gehouden, dat de onderscheidene uitgifte-stelsels in verschillende deelen van de Wieringermeer worden toegepast. i 4. Voor definitieve staatsexploitatie wordt i een oppervlakte van ten hoogste 300 H.A. ter beschikking gesteld en ingericht voor exploitatie van een aantal normale bedrij ven van gevarieerde grootte grondsoort en bedrijfsinrichting, gelegen in verschillen de deelen van de Wieringermeer. 5. De onder 4 bedoelde staatsexploitatie wordt uitgevoerd onder leiding van den raad, bedoeld in artikel 4 van de Ontwerp- wet tot instelling van een openbaar lichaam voor de Wieringermeer. 6. De gronden, voorzoover deze niet zijn verpacht of voor blijvende staatsexploi tatie zijn bestemd, worden geëxploiteerd door de onder leiding van de directie van de Wieringermeer staande landbouwcul- tuurmaatschappij en wel tot het tijdstip, waarop deze gronden aan particulieren kunnen worden uitgegeven. De wereld in vogelvlucht In Spanje schijnt gisteren weinig ge beurd te zijn, want de berichten-stroom is, gelijk een berg-rivier in den zomer, tot een nietig beekje ingeschrompeld. Madrid is weer eens gebombardeerd, hetgeen ten doel heeft om de bevolking schrik aan te jagen. Wanneer de Madri- leensche bevolking er toe gebracht zou kun nen worden om de regeering die, tus- schen haakjes, alweer een wijziging schijnt te hebben ondergaan, wat geen teeken van sterkte is weg te jagen en de stad aan de belegeraars over te geven, zou dat voor de nationalisten nog wel zoo aangenaam zijn als een stormloop. Wacht Franco daar soms op? De rede van Mussolini wordt thans in alle landen besproken. Men houdt zich over 't algemeen wat gereserveerd. Vooral En geland doet koel; Engeland voelt niet veel voor een Middellandsche Zee-pact. Laat al les maar zoo blijven als het is, beter hoeft het niet, zegt Londen. In Amerika is men vandaag bezig aan het kiezen van een president. Weliswaar gaat dat kiezen niet rechtstreeks; men kiest n.1. kiesmannen, die op hun beurt den pre sident kiezen. Maar omdat deze kiesman nen niet vrij" zijn in hun keuze, weet men na afloop van de verkiezingen van heden precies, wie gekozen zal worden. De strijd gaat tusschen Roosevelt en Landan. Waar schijnlijk zal Roosevelt herkozen worden. Nieuwe Staatsleening Groot 100 millioen Naar wij vernemen wordt er een nieu we staatsleening uitgegeven, groot 100 millioen, tegen den koers van' 95%. De rente bedraagt 3 In verband met het feit, dat deze leening in 20 gelijke jaar lij ksche termijnen zal worden afgelost vroegere leeningen hadden in den regel een looptijd van 40 jaar, terwijl de aflos sing in annuiteiten geschiedde zal het gemiddelde rendement van deze leening 3% bedragen. Uiteraard zal het aan merkelijk hooger zijn voor hen, wier stuk ken de eerste jaren worden uitgeloot. Bij de keuze van het- rentetype heeft mede de overweging gegolden, dat door goedkoop geld het economisch leven kan wonden bevorderd. De inschrijving op deze leenihg, waar van 50 millioen geplaatst is bij ver schillende rijksinstellingen, zal op Dinsdag 10 November worden opengesteld. De stor ting zal moeten geschieden op Dinsdag 1 December bij de verschillende kantoren van inschrijving. De half-j aarlij ksche cou pons dezer leening zijn op 1 Juni en 1 De cember betaalbaar. Zij zijn vrij van cou ponbelasting. Groote bestelling van tankschepen Order van 11 a 12 millioen gulden Naar ons ter oore komt heeft de Ko ninklijke Shell dezer dagen bij verschil lende Nederlandsche scheepswerven we derom een groote order geplaatst voor den aanbouw van tankschepen. Deze or der zou opdracht bevatten tot den bouw van acht schepen. In verband met dit bericht hebben wij ons tot de directie van de Koninklijke ge wend, die ons bevestigde, dat de Bataaf- sche Petroleum Maatschappij een order van acht tankschepen bij Nederlandsche werven heeft geplaatst. Besteld zijn bij: Wilton-Feijenoord 1 tankschip van 12000ton, 1 tankschip van 9000 ton; Nederlandsche Scheepbouw Mij. 1 tankschip van 12000 ton, 1 tankschip van 9000 ton; Maatschappij „De Schelde" 1 tankschip van 12000 ton; Rotterdamsche Droogdok-maatschappij 1 tankschip van 12000 ton; Nederlandsche Dokmaatschappij 1 tankschip van 9000 ton; Fa. van der Giessen 1 tankschip van 9000 ton. Deze order is een van de grootste en een van de belangrijkste, welke de Nederland sche scheepswerven ooit hebben ontvan gen. Naar ons werd verzekerd is met deze op dracht gemoeid een bedrag van circa elf a twaalf millioen gulden. Het spreekt wel vanzelf, dat deze order aan duizenden handen een geruimen tijd werk zal geven en daarom in de kringen van de scheepsbouwers met groote vreug de is begroet en als een zegen voor de Nederlandsche werven en industrie wordt beschouwd. De motoren van de tankschepen worden gebouwd door „Werkspoor" te Amsterdam, behalve die van de beide schepen, welke bij Wilton-Feijenoord op stapel zullen worden gezet. Deze zullen n.l. op deze werf zelf wor den vervaardigd. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: Voorbereidend Kerkelijk examen de heer J., A. v. d. Meide, Den Haag; Doctoraal examen .Geneeskunde de hee- ren Ko Sing Poo, Oegs.tgeest, L. Zel- denrust, Den Haag, P. M. Broekman, Voorburg. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Madrid opnieuw gebombardeerd. (2de blad). Heden presidentsverkiezing in de Vereen. Staten. (2de blad): Uitbreidingsplannen der K. L. M. in West-Indië. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Met ingang van vandaag is de crisishëf- fing op koffie vervallen. (2de blad). Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp betreffende de instelling van een openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leggen deelen van het IJsselmeer. (2de blad). Een millioenen-bestelling aan petroleum- tankschepen. (1ste blad). De inbraak in het kasteel Nijenrode voor het Amsterdamsche Hof. (2de blad). Het Rijk schrijft een geldleening uit van ƒ100 millioen. (1ste blad). KON. ONDERSCHEIDING AAN Ir. F. GULJé. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ir. F. H. E. Guljé, alhier, voorzitter van de Algemeene R. K. Werkgeversvereeniging. Deze onderscheiding is den heer Guljé voorzitter van de Alg. R. K. Werkgevers verleend, omdat de Regeering wilde er kennen de groote verdiensten, die de heer Guljé heeft verworven in verschillende delegaties en bij verschillende conferenties, waarin hij het oeconomisch belang van ons land moest behartigen en bepleiten. Wij bieden den heer Guljé onze geluk- wenschen aan. A. COUVéE r In het Diaconessenhuis is gisteravond na een langdurige ongesteldheid in den ouder dom van bijna 65 jaar overleden de heer A. Couvée, vroeger lid van de directie der graanmaalderij van P. J. Couvée. De thans overledene nam, zonder zich op den voorgrond te dringen, 'n vooraan staande plaats in het openbaar maatschap pelijk leven in. Hij was meer dan veertig jaren bestuurs lid en vele jaren penningmeester van het bestuur van het Diaconessenhuis, bestuurs lid van de Ver. voor Christelijk Onderwijs, commissaris der Leidsche Broodfabriek, der Leidsche Spaarbank, der Leidsche Zoutkeet en van de Distilleerderij „de Fransche Kroon". Tot 1917 maakte hij deel uit van de di rectie der graanmalerij der fa. P. J. Cou vée, die in den bekende molen „De Stier" aan de Houtmarkt haar bedrijf gevestigd had. Destijds was hij tevens lid van de Com missie tot Reorganisatie van het Acad. Zie kenhuis. Voor zijn belangrijk werk in deze commissie verricht, werd hij door H. M. de Koningin benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis van het stoffelijk overschot zal plaats hebben a.s. Donderdagmiddag te 1 uur op de begraafplaats Rhijnhof. Naar wij vernemen heeft de heer G. A. Smit, pastoor der Oud-Kath. Gemeente, bedankt als voorzitter van den Armenraad. Dr. Boonacker neemt tijdelijk het presidium waar. FRITZ HIRSCH JUBILEUM. Operette „Sissy". Voor ons is de avond van Allerzielen wel niet het meest geschikte oogenblik om een jubileum te vieren, maar voor deze „lustige Leute", die bij gelegenheid van hun tweede lustrum in ons land, waar zij zóó ingeburgerd zijn, naar Leiden waren gekomen en de heerlijke sfeer van het oude Ween en wederom met zich mee had den gebracht, ziet men wat door de vin gers. Tien jaren zwerft het Fritz Hirsch-gezel- schap reeds door ons land de groote landkaart met de plaatsen, waar zij optre den, wijst uit, dat zij geen plekje over slaan en nog altijd trekken zijn ope rettes volle zalen, nog altijd is men ge charmeerd door zijn opvoeringen, door den Schwung en de onvergelijkelijke sfeer, welke het gezelshcap eigen is. Dat is een prestatie,waardoor de Hir- schhianen zich een plaats in ons hart heb ben veroverd, een plaats, welke zij nog lang mogen behouden. Als jubileum-stuk is gekozen de aller aardigste operette „Sissy", een herinne ring aan keizerin Elisabeth, de echtge- noote van keizer Franz Joseph, in de wan deling Sissy genaamd. Wie Friedl Dotza bij het gezelschap teruggekeerd in on verwelkte glorie op de planken ziet ronddartelen als Sissy in de ontluikende liefdes-idylle met den jeugdigen keizer (wij zijn nl. omstreeks het jaar 1850), kan zich bezwaarlijk indenken, dat de Oostenrijk- sche monarch met zoo'n vrouw niet geluk kig is geweest. Maar och, een operette is geen historisch spel. Fritz Hirsch was hier een zeer prettige hertog Max van Beieren, vader van Sissy, en dit tweetal was als vader en dochter weer volkomen in z'n element. Ook in haar samenspel met den keizer, Peter Gerhard, die van zijn vrij moeilijke -rol een aannemelijke vertolking gaf, was Friedl Dotza prachtig op dreef. Het komi sche gedeelte was in handen van Paul Harden en Otto Aurich, beiden als cere moniemeesters, en Walter Triebei als Gast- wirt en dirigent van de zangvereeniging van Ischl, uitstekend verzorgd. Wij zullen ze niet allen noemen, de bekende en de nieuwe artisten van het Fritz Hirsch ge zelschap. De geheele opvoering was wederom tot in de puntjes verzorgd en aan alle kanten af. Zang, dans, decor, muziek, alles was zooals wij dat van Fritz Hirsch gewend zijn. Een paar aardige momenten willen wij even naar voren brengen. Zoo ontlokte bijv de herinnering aan vorige operetten, ver gezeld van een liefdesverklaring van Fritz Hirsch aan het Nederlandsche publiek een langdurig applaus, terwijl ook de film-reis van Beieren naar Ischl aller-geestigst was. Aan het einde van den avond werd hulde gebracht. De studenten wierpen handen vol bloe men naar het tooneel, terwijl kransen wer den aangedragen met bijbehoorende spee ches namens het Schouwburgbestuur, het L. Stud. Corps en de Ver. van Vrouwelijke Studenten. Fritz Hirsch dankte namens zijn colle ga's met enkele woorden. Het tweede lustrum worde gevolgd door meerdere, in steeds stijgende lijn! Voor het examen politiediploma van den Ned. R. K. Politiebond St. Michaël. te 's Bosch, is geslaagd voor het diplom; de heer H. J. Broeksema alhier.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1