Droevig ongeluk bij Oegstgeest Mussolini's rede te Milaan. Italië's buitenlandsche politiek De Volkenbond krijgt ervan langs 28ste Jaargang MAANDAG 2 NOVEMBER 1936 No. 8562 S)e £cid4eli£(Bau/fca/tit DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pel week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit ALLERZIELEN vier bladen. Dat zijn niet de manieren Wij waardeeren in den tegenstander wat wij als goed kunnen erkennen. En in me- nigen tegenstander is.... meer goed, dan wij vaak in kortzichtige zelfingenomenheid opmerken! Maar met dit al kunnen wij toch vol strekt niet waardeeren de manieren, welke de N.S.B. gebruikt, om de Vrijden kers-'Vereeniging „De Dageraad" te be strijden! Wij constateeren, voor onze lezers ten overvloede, dat „De Dageraad" een ver eeniging is, die de grondslagen, waarop iedere samenleving moet rusten, wil zij aan redelijke en zedelijke eischen kunnen be antwoorden, direct aangrijpt en ondermijnt. En wij waardeeren allen, die de actie dezer vereeniging bestrijden, haar bestaansrecht ontkennen. Maar de manier, waarop moet rede lijk zijn en moreel! Afkeurenswaardig is, en in hoo- ge mate ergerlijk, als dè N.S.B. aankondigt een openbare protestvergadering tegen de „Dageraad" te Amsterdam en daarbij an nonceert, dat ds. G. van Duyl zal spreken over:„Voor God, tegen Colijn". Zóó ver-partijpolitiekt men den strijd tegen „De Dageraad" al te erg en ergerlijk! Ontoelaatbaar is in een land, waar een wettige regeering aan het bewind is, waar bovendien het volk op wettelijke v/ijze zijn invloed kan uitoefenen op de regeering, om „De Dageraad" te bestrijden, door met geweld het houden van een bij eenkomst onmogelijk te maken. Zooals ge meld, is verleden week te Utrecht een ver gadering van „De Dageraad" gestoord door N.S.B.'ers door middel van een regen van projectielen, eieren, tomaten en vuurwerk. „Volk en Vaderland" vermeldt het verloop dier vergadering aldus, en besluit haar ver slag: De vergadering is afgeloopen, de er gerlijke godslastering gestaakt, dank zij het optreden o.a. van vele N.S.B.'ers. Buiten verzamelen zij. Fier klinken de strijdliederen tegen de gevels van de Oude Gracht. Ziet dat kunnen en mogen niet zijn manieren om „De Dageraad" te be strijden. In zulk een strijd moet kracht zich uiten in een, de passies in toom hou dend». zelfbedwang! Echtpaar op slag gedood Gisterenmiddag omstreeks kwart voor zes is op den rijksstraatweg tusschen de „Drie witte palen" en de Haagsche Schouw, bij de boerderij „De Slaagh" een ernstige aanrijding gebeurd, welke een echtpaar het leven heeft gekost. De slachtoffers zijn de ongeveer 55-jarige heer Nachtegaal en zijn echtgenoote, uit Oegstgeest. Zij wilden den weg overste ken juist op het oogenblik, dat een perso nenauto, bestuurd door den heer A. P. uit Overschie naderde. Deze kon niet meer uitwijken met het noodlottig gevolg, dat zij onder den wagen kwamen en op slag werden gedood. Het stoffelijk overschot van het echtpaar is naar het lykenhuisje van de algemeene begraafplaats te Oegstgeest vervoerd. De heer Nachtegaal was als arbeider in lossen dienst werkzaam bij de gemeente. 't Is op meerdere plaatsen helaas niet erg druk in onze Hollandsche stedeh de gewoonte, om op Allerzielen-dag de kerkhoven te bezoeken. En daar te verwij len midden in de herinnering aan onze dood en; en daar aan onze dooden te bren gen bloemen, die verzinnebeelden de ge negenheid onzer naar hen gerichte gedach ten, maar ook en vooral méér dan die bloe men der natuur, die slechts zinnebeelden zijn: bloemen van gebed, „Kerkhofblom men", zooals Guido Gezelle de „zielegebe- den" noemde. Op den avond van Allerzielen-dag in den geest der Kerk en hare Liturgie zal iedere dag de zielen der gestorvenen ge denken! willen wij hier afdrukken een dier juweeltjes van fijn gevoel, die Guido Gezelle vrijgevig den menschen heeft ge schonken in zijn „Kerkhofblommen": Rust in vrede, rust in vrede, Gij, die wandlend zijt van, hier, Voorwaarts en voorbij getreden Onder Christus' kruisbanier. Die naar 't land zijt, het verdoken, Waar de koninklijke staf Ligt bij 't naamloos stof gebroken, Van 't onedel werkmansgraf; Waar geleerdheid niets kan baten, Waar men Christi lessen niet, Waar men geld en goed moet laten, Waar geen schoonheid overschiet. Rust gij. leer aar en geleerde, Rust scholier en schoolregent, Rust, dien elk-ende-een vereerde, Rust, dien niemand heeft gekend. Rust die 't zelfde bloed in d'aderen Droegt misschien als ik; en gij, Vrome zielen onzer vaderen Rust, en dat u vrede zij! Moge God u ruste geven, Die begonnen, die volend Of die, midden in het leven Wakend hebt den dood gekend! Rust in vrede, rust in vrede Jonge en oude, groot en smal, Rust en, in Gods zaligheden, Rust gij, afgestorv'nen al. Rust in vrede, rust in vrede U nog eens vaarwel gezeid Eer ik weg en thuiswaarts trede Rust.... tot in de eeuwigheid. De wereld in vogelvlucht Mussolini heeft gistermiddag te Milaan een groote rede gehouden, waarin hij de buitenlandsche politiek van Italië uiteen zette. Deze redé was aangekondigd als zeer belangrijk en werd over de heele we reld ongeveer per radic uitgezonden. Mus solini brulde en het Milaneesche volk loei de van geestdrift op het groote Domplein, maar veel nieuws heeft de Duce eigenlijk niet gezegd. Over Spanje zweeg hij, over de Duitsch—Italiaansche besprekingen zei- de hij niets positiefs, behalve dan, dat op de spil BerlijnRome alle staten van Eu ropa, die van goeden wil zijn, kunnen mee werken. Wat Rusland betreft, hield hij zich op de vlakte. Alleen de Volkenbond kreeg er geducht van langs, maar dat Mussolini vooral na het Abessijnsche avon tuur geen vriend van Genève is, wisten we reeds. Aan ontwapening geloofde hij niet, evenmin als aan de collectieve vei ligheid of aan den ondeelbaren vrede. Wanneer staatslieden als Mussolini zulk een standpunt tegenover deze idealen gaan innemen, dan verdwijnen ze inderdaad in het nevelen-rijk der illusies. De Hon garen zullen overigens wel blij zijn met Mussolini's verklaring, dat aan Hongarije, „de groote verminkte", recht gedaan moet worden. Dat kan Mussolini gemakkelijk zeggen, want hij heeft daar niets mee uit te staan. Als hij hetzelfde eens gezegd had van Oostenrijk, waarvan Italië Zuid-1'irol heeft ingepikt.... Uit Spanje melden de berichten, dat het tegenoffensief van Madrid weinig heeft uitgehaald. De nationalisten blijven op rukken in de 'richting van de hoofdstad. Zij zijn thans in het Zuiden niet meer dan 19 km. van Madrid verwijderd. Het laat zich aanzien, dat het lot van Madrid nu spoedig beslist zal zijn. VERDWENEN ILLUSIES. Ontelbare zwarthemden, gevolgd door tallooze burgers trokken gisteren door de rijk versierde straten van Milaan om zich naar het plein voor den Dom te begeven, waar zij vele uren wachtten tot de Duce zijn groote rede zal houden. Overal in de stad wappert de Italiaan sche vlag en hangen poidretten van den Duce, terwijl in groote letters opschriften zijn aangebracht, waarin de Duce wordt bedankt voor de stichting van het impe rium. Een stralende zon staat aan den hemel en verhoogt nog het enthousiasme van dé menigte op het plein voor den Dom, welke den tijd kort met het zingen van fascisti sche liederen. Bij zijn aankomst wordt de Duce luide toegejuicht en als hij het hooge spreekge stoelte beklimt, dat voor den Dom is op geslagen, duurt het gejubel van de menig te enkele minuten. In zijn rede verklaarde Mussolini, dat hij de positie van. het fascistische Italië uiteen wil zetten wat betreft de betrekkin- ge tot de overige landen in dit zoo ver warde oogenblik. Ieder van zijn woonien is weloverwo gen, zoo zeide hij. Op de eerste plaats moet het internationaal tei\Êin woi-den gezuiverd van iedere leugen en illusie van de ideolo gie van Wilson. Een van deze, de ontwapening, is reeds verdwenen. Niemand wil ontwapenen en een ontwapening van allen is onmogelijk. Een andere illusie is de collectieve vei ligheid, die nooit bestaat. Verder moet de ondeelbare vrede worden afgewezen. Ten aanzien van den Volkenbond zeide de Duce, dat deze is gegrondvest op de be lachelijke stelling van absolute juridische gelijkheid van alle naties. De Volkenbond mag steiwen. De Bond moet vernieuwd worden, of sterven. „Aangezien vernieuwing uiterst moeilijk is, kan de bond, wat ons betreft sterven. Wij zullen nooit de duivelsche eco nomische blokkade vergeten, welke de Volkenbond tegen Italië ontketende. Italië toonde zich hierbij in staa' tot alle opoffe ringen en verzette zich tegen de 52 staten, welke aan deze blokkade deelnamen". Sprekend over de betrekkingen met Frankrijk zeide Mussolini, dat zoolang Frankrijk een afwachtende houding aan neemt, Italië niet ande^T kan handelen. Hierna ging de Duce over op de verdra gen met Oostenrijk en Hongarije, na te hebben gewezen op de uitstekende verhou ding met Zwitserland. Hij noemde Hongarije „de groote ver minkte", welke recht moet woiden gedaan in het Donaugebied, opdat hier vrede heer- sche. De betrekkingen tot Joego-Slavië, zijn verbeterd en de grondslagen voor een hechte vriendschap tusschen beide landen zijn gelegd. Ten aanzien van de betrekkingen tot Duitschland verklaarde de Duce, dat dit groote land de sympathie geniet van het Italiaansche volk. „Op de spil Berly'nRome kunnen alle staten van Europa, die van goeden wil zijn, mewerken. Het anti-bolsjewistisch vaandel is de oude vaan van het fascisme. Het bolsjewisme is niet-sanders meer dan een wreed super-kapitalisme". Er moet thans een einde worden gemaakt aan de tegenstelling tusschen fascisme en democratie. Italië opent den weg tot de ware be schaving door den arbeid. Italië is een eiland in de Middellandsche Zee, verklaar de de Duce verder, zich richtend tot de En- gelschen, die hem hoorden. Deze Middel landsche Zee, welke voor Engeland een weg is om zijn overzeesche bezittingen te bereiken. Voor Italië is de Middellandsche Zee het leven. Italië wil dezen weg noch bedrei gen, noch onderbreken, doch het wil zyn rechten geëerbiedigd zien. De Engelschen moeten zien, dat dit een voldongen feit is, waaraan niet valt te tornen. Er is slechts één middel tot een alge- heele oplossing. Indien men Italië in deze zee tracht te verstikken, zal het geheele Italiaansche volk zich verheffen. De leidraad van het 15e jaar van het fas cisme is vrede met allen, doch een gewa pende vi-ede. Ten slotte verklaarde de Duce, dat Italië derhalve zijn bewapening ter zee, te land erria de lucht, zal perfectionneeren. De natjtonale "industrie zal bevorderd worden. '®ch richtend tot het Milanee- sche volk besloot de Duce, zijn rede met de woorden: „Gij móet de voorhoede zijn om het imperium -waardevol te maken om hier van in zoo kort mogelijken tijd een ele ment van welvaart en voorspoed te maken tot glorie van het vaderland." Deze rede van den Duce werd herhaalde malen door luide toejuichingen onderbro ken. Na zijn rede bleef de Duce nog wel 10 minuten staan kijken naar het imposan te gezicht, dat het plein bood, vol men schen, die zwaaiden met Italiaansche vlag gen. Meermalen dankte de Duce hiervoor door het brengen van den Romeinschen groet. Het aantal personen, dat op het plein ver zameld was, wordt op 250.000 geschat. Op de tribune van de autoriteiten van staat en partij werden ook opgemerkt de leden van de Duitsche delegatie, welke op het oogenblik Italië bezoekt. Zij werden door.de menigte toegejuicht. Het Italiaansche .volk werd in de gele genheid gesteld de rede van den Duce te beluisteren door middel van luidsprekers, welke op de pleinen van alle steden en dorpen waren opgesteld. Het enthousiasme was hier niet minder dan te Milaan. FRANSCHE PERS CVER DE REDE VAN MUSSOLINI. PARIJS, 2 November. (Reuter A.N.P.). De Fransche pers critiseert eenstemmig de rede van Mussolini en men is veront rust over de wijze, waarop de Duce de col lectieve veiligheid, de ontwapening en den Volkenbond beschouwt. De „Oi-dre" schrijft, dat Mussolini te ver staan heeft gegeven, dat voor alle volke ren van Europa slechts één weg open blijft, moreel en materieel bewapenen. De „Echo de Paris" schrijft ten aanzien van de woorden van Mussolini over de collec tieve veiligheid, dat de Duce aanhanger is van de Duitsche theorie van localiseeren van de conflicten. Verder vraagt het blad, waarom Mussolini den Volkenbond niet verlaat, als deze toch wat hem betreft kan sterven. De wooi-den van den Duce over de regeling in de Middellandsche zee noemt het blad bijna dreigend. In de „Populaire" schrijft Lerroux, dat Mussolini nog nooit zoo ver is gegaan in zijn negatie van de interaationale wet en in het afstand doen van de grondbeginselen, welke vastgeworteld schenen in het wereld- geweten en zonder weike Europa terugge- stooten kan worden in het barbarisme en den chaos. Deze rede maakt meer dan ooit noodig, dat de collective vredes-organisatie wordt geschapen,, het verheven doel van alle volkeren, die een algemeene ruïne van Europa willen voorkomen. De „Petit Parsisien" schi'ijft, dat de spil Beiiijn-Rome, waarom Mussolini de overige landen zou willen verzamelen, de groote mogendheden niet erg aanlokt. Zij zijn van meening, zelf spil genoeg te zijn en voelen geen lust rond een andere as te draaien. De „Oeuvre" schrijft, dat de wijze, waar op Mussolini den- vrede voorstelt aan de wereld, herinnert aan die van Hitler, men zou deze als volgt kunnen samenvatten: „Geef mij alles wat ik vraag en ik zal u met rust laten". Het oogenblik is thans voor de democratische landen Engeland en Frankrijk gekomen om nauw samen te gaan en de kleinere staten door hun gemeen- schappelijke, vastberaden houding het ver trouwen te geven, dat men een weinig heeft verloren in de vredesorganisatie van Genève. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het tegenoffensief van Madrid heeft weinig geholpen. De nationalisten nade ren in het Zuiden de Spaansche hoofdstad. (4de blad>. Groote rede van Mussolini te Milaan, (lste blad). Poolsch incident te Dantzig. (4de blad). Het resultaat der Praagsche besprekin gen. (4de blad). De staatsgreep te Bagdad (4de blad). Vliegongeluk in Thuringen eischt 10 slachtoffers. (Luchtv., 2de blad). Groote overstroomingen in Polen. (Buitenl. Ber., 4de blad). BINNENLAND. Volgens opgave hedenmorgen bedroeg het aantal dooden bij de ontploffingsramp te Schiedam dertien, terwijl nog één per soon werd vermist. (2de blad). Te Heiligerlee werd een truck met aan hangwagen door een trein gegrepen, waar bij twee personen om het leven kwamen. (Gem. Ber., 3de blad). LEIDEN. Overleden is het gemeenteY. Kuipers, (lste blad). OMGEVING. Een echtpaar te Oegstgeest door auto overreden en gedood, (lste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal: NederlandNoorwegen ein digde in gelijk spel (33). Het Bonds- elftal voor den wedstrijd om den Gouden Onafhankelijkheidsbeker. (2de blad). Zwemmen: Interessante wedstrijden tc Amsterdam en Haarlem, waarbij twee Ned. records werden verbeterd. (2de blad). Motorsport: De motorwedstrijden op Duinrell te Wassenaar-(2de blad). BINNENLAND DE MONOPOLIEHEFFING OP GRANEN. Vooralsnog geen verlaging. Van velschillende zijden is de verwach ting uitgesproken, dat binnen zeer korten tijd de monopolieheffing op granen zal wor den verlaagd. De monopoLieheffingen zijn, als onderdeel van de landbouwcrisiswetten, een tijdelijke maatregel en er kunnen zich omstandig heden voordoen, waardoor zij worden ver minderd of afgeschaft. In de wijzigingen der graanprijzen, mede tengevolge van de monetaire veranderingen, heeft de regeering geen aanleiding gevonden tot verlaging "te besluiten. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, bestaat bij de regeering niet het voornemen, vooralsnog tot verlaging van deze monopo lierechten over te gaan. De Vereeniging van Boerderijen en Pluim veefokbedrij ven heeft het volgende telegram aan den Minister van Landbouw en Visscherij gezonden: „Namen met diepe teleurstelling van de pers-mededeeling kennis, dat bij de regee ring niet het voornemen bestaat, vooralsnog tot verlaging der monopolie-rechten- over te gaan. Tegelijk namen wij kennis van de veran- dering der restitutie, welke bij den eier- uitvoer wordt gegeven, waardoor het peil van vóór de munt-depreciatie wordt be reikt. Maken er Uwe Exxcellentie met na druk op attent, dat in verband met de hui dige positie op de Engelsche en onze bin- nenlandsche markt, de export-toeslag voor de pluimveehoudei-s geen volledige resti tutie der graanrechten beteekent, zulks in tegenstelling met de in deze ontvangen toe zegging, zoodat de pluimveehouders onder de graanrechten gebukt b 1 ij v e n gaan. Moge deze getroffen maatregel voor be paalde export-coöperaties aangenaam zijn, zoo is die allerminst in het belang van on zen binnenlandschen afzet. Bovendien wordt door dezen vorm van restitutie het prijspeil kunstmatig verhoogd, hetgeen niet in overeenstemming met het in deze door de regeering uitgestippelde regeeringsbeleid is. Het in de getroffen regeling schuilend dualisme komt dan ook scherp naar voren. Herinneren aan het onderhoud, dat wij reeds op 19 November 1935 met Uwe Ex-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1