No. 8561 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN Allerzielen - op - Zee Ernstige ontploffing bij Wilton- Feyenoord te Rotterdam 28ste Jaargang ZATERDAG 31 OCTOBER 1936 2)e £eid4efi£0oti/fcci/iit DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Lelden 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzónderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 tl GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. De zee is weer tot rust gekomen. Huizenhoog werd het water opgezweept door een gierende, bulderende Wester storm. Schuimbekkend en sissend kolkten en kookten de golven als in woedend ver zet tegen de wilde, losgebroken luchten. Toen heeft, temidden van die razernij van scheurende wolken en donderende gol ven een snerpende, menschelijke kreet weerklonken, de schreeuw, van een mensch in doodsgevaar: Héér, réd ons, want wij vergaanDe storm loeide, de zee brul de, geen kreten meer, geen antwoord. Sedert dien onstuimigen nacht is van de bemanning van zoo menig schip taal noch teeken vernomen. De storm is bedaard, de zee is tot rust gekomen In de eindelooze deining van grij ze golven deinen en wiegelen de lijken mede, de doode oogen starend en starend, opwaarts naar den hemel. „Volgens den waan der dwazen schijnen zij dood te zijn; En hun uitgang uit ditleven een on geluk; Hun heengaan van ons werd voor onder gang gehouden. Maar z ij z ij n i n v re d e". De lijken drijven op zee; sommige er van zullen aanspoelen en, na herkend te zijn, schielijk begraven worden; de overi gen zullen onder den blooten hemel aan ont binding worden prijsgegeven. Dat is het einde. Dat is het einde, ook van ons. Het zal zoo lang met meer duren! Wij zijn toch al len ter dood veroordeeld Rustig en effen is de zee, welke ons le vensschip bevaart, doch, vóór wij het ver wachten, zal doodsgevaar dreigen; „Heer, red ons, want wij vergaan! Er zal geen redding komen, er zal geen antwoord zijn. Het leven zal zijn voorbijgegaan als een schaduw als een gerucht, dat voorbij ijlt, „Als een schip, dat het golvende 'water doorklieft, Zonder dat men een spoor van zijn voorbijgaan ziet." Ons leven zal worden afgesneden op straat of op zee of in bed. Ons lichaam ach, dat teeder-vertroetelde lichaam! zal worden afgebroken en verwoest. Onze dierbaren zullen treuren. Ons sterven zal beschouwd worden als een ongeluk. „Maar zij zijn in vrede". Dat is het troostwoord uit het Godde lijke Boek der Wijsheid, een troostwoord en een juichkreet. Het is de groote, de eenige troost voor de visschersbevolking, die door de ramp op ne zoo ruw getroffen werd; het is de groote troost, die als een blijde glimlach de gedachtenis van Aller zielen omstraalt. „De zielen der gerechten zijn in Gods hand En geen foltering kan hen deren". Gelouterd door een kortstondig lijden, bij God vergelding vindend ook door ónze offers en smeekingen, zullen de zielen jui chend opstijgen in het Eeuwige Licht. Dan zal de Heer Zijn belofte gestand doen; dan zal Hij „wegwisschen al de tranen uit hun oogen." Jongeren en ouden. Wij maakten Donderdag enkele opmer kingen betreffende het z.g. positief en ne gatief werk en onze conclusie was, dat wij het volkomen eens zijn met mr. Marchant (in diens voorwoord op zijn jongste werk, tegen het nationaal-socialisme, dat dezer dagen verschijnt), dat n.l. óók kan gezon digd worden door een tekort aan het zoo genaamde negatief werk. Toen wij dit schreven, hadden wij juist gelezen de „Limburger Koerier" van Woensdag, waarin het nieuwe boek van mr. Marchant wordt genoemd een teleur stelling voor de jongere Katholieken, om dat voor dezen negatief werk bekoring mist. De „Limburger Koerier" schrijft in be doeld artikel o.m:. Het schijnt sommigen menschen, die den leeftijd van mr, Marchant onge veer hebben bereikt, te ontgaan, dat Mussert niets beters vraagt, dan dat men in de katholieke pers zooveel mo gelijk tegen hem schrijft. Dat is ook een middel om populair te worden. Hitier heeft zijn populariteit voor een niet gering deel te danken aan de wijze, waarop zijn tegenstanders voor hem. reclame hebben gemaakt. Naar aanleiding van dit citaat willen wij de opmerking maken, dat de schrijver van het bedoelde artikel weinig waardeering schijnt te hebben voor het oordeel en het inzicht van menschen, die geestelijk ën wetenschappelijk en zedelijk hoog staan, maar.... niet jong meer zijn. Wij zeggen: „schijnt", omdat hij zoo vanuit de hoogte schrijft over „sommigen menschen, die den leeftijd van mr. Marchant ongeveer hebben bereikt", en wien het daarom schijnt te ontgaan, enz. Nu behoeft schrijver dezes niet voor zich zelf op te komen: hij heeft nog lang niet ongeveer den leeftijd van mr. Marchant bereikt! Maar in het algemeen mag toch wel 'ns de opmerking worden gemaakt, dat die zekere minachting voor het oor deel, het inzicht van menschen, wier eeni getekortkoming is, dat zij niet jong meer zijn, een gebrek is aan eigen inzicht óf aan beschaving. Men treft die onrede lijk beoordeeling tè vaak aan bij jongere menschen! Zij zien blijkbaar niet in, welke waarde heeft de ervaring, die het oordeel rijpt, het inzicht verdiept. Of zij missen de beschaving, welke noodig is, om onder het uiterlijk van den ouderdom te zien de schoonheid de stralende schoonheid van een leven, rijk aan streven en werken, ge lukkig óók vaak rijk aan verdiensten. Het laag neerzien op, het uitschakelen van hen, die nog jong zijn, werkt verlam mend op de activiteit, op de vruchtbaar heid der activiteit in het openbaar leven. Maar het onredelijke gemis aan waardee ring van het oordeel en het inzicht van hen, die oud zijn, kan nóg funester zijn! Wij achten ons gelukkig, van jongs-af geleerd te hebben, om te waardeeren de frissche energie van de jongeren en hoog te achten de gerijpte levenswijsheid van de oude menschen. DE CHINEESCH-JAPANSCHE SPANNING. Sjansi weigert Japansche onderhandelaars te ontvangen. PEKING. 31 Oct. (A.N.P.) Van Chi- neesche zijde wordt vernomen, dat de gou verneur van Sjansi, Yen Si Tsjang, gewei gerd heeft de Japanners te ontvangen, die gekomen waren om het Japansch-Chinee- sche incident te Ta Yuan Foe te bespre ken. Yen gelastte alle Japanners, die niet in het bezit waren van een paspoort, de stad Ta Yuan Foe te verlaten. Smokkelbureau gesloten. PEKING, 31 Oct. (A.N.P.) Het „bu reau van waarneming", dat kort geleden te Tientsin was opgericht om den afzet van Japansche gesmokkelde goederen te vergemakkelijken, is door de Chineesche autoriteiten gesloten. Blijkbaar willen zij een standvastiger houding aannemen ten aanzien van de Japansche eischen. Het Grieksche Stoomschip „Petrarkis Nomikos" in vlammen Hedenmorgen heeft op de scheepswerf van Wilton-Feijenoord te Schiedam een ernstig ongeluk plaats gehad, zooals gelukkig slechts zelden voorkomt. Aan boord van het Grieksche s.s. „Petrarkis Nomikos" vond een ontploffing plaats, waardoor brand ontstond, tengevolge waar van verschillende slachtoffers zijn te betreuren. Doordat een tweede ontploffing plaats vond, toen reeds red- dingspersoneel en brandweer aan boord waren, werd het aantal slachtoffers nog vergroot. Hoevele dooden dit vreeselijk ongeluk zal eischen, valt nog niet met benadering te zeggen. Uit Rotterdam wordt ons gemeld: He denmorgen omstreeks tien minuten voor tien heeft op het Grieksche stoomschip „Petrarkis Nomikos", dat voor het vier- jaarlijksch survey bij de werf Feijenoord lag, een zeer ernstige ontploffing plaats gehad. De ontploffing had plaats in het ketelruim. Onmiddellijk na de ontploffing brak aan boord van het schip brand uit. De brandweeren van Schiedam en van Rot terdam rukten direct na het eerste alarm met groot materiaal uit. Ook de drijvende stoomspuit van de Rotterdamsche brand weer werd onmiddellijk naar de werf van Wilton-Feijenoord gedirigeerd. Mén vreest met reden, dat de ontplof fing een groot aan4-»1 slachtoffers zal eischen. Intusschen zijn de geneeskundige dien sten van de gemeenten Schiedam en Rot terdam gealarmeerd en wordt veel mate riaal naar de werf gezonden. Van den Rotterdamschen geneeskundigen dienst zijn vier wagens naar Schiedam gegaan. Onmiddellijk is men op de werf begon nen met hulp te verleenen aan de arbei-# ders, die op het brandende stoomschip in gevaar verkeeren. Het stoomschip „Petrarkis Nomikos" is een tankschip, metende 7.020 ton. Het is in 1914 gebouwd en is eigendom van de reederij Petros M. Nomicos Ltd. te Pi raeus. Het schip was 21 October- van Le Havre naar Rotterdam gekomen voor bovenge noemd vierjaarlijksch survey. Groote consternatie in Schiedam. Nader wordt gemeld: De ontploffing, welke hedenochtend aan boord van het Grieksche tankschip „Pe trarkis Nomikos" heeft plaats gehad, heeft in Schiedam groote consternatie verwekt. Tot ver in den omtrek werd de ontplof fing gehoord en van alle kanten stroom den de inwoners van Schiedam en vooral zij, die bloedverwanten hebben, die in het bedrijf van Wilton-Feijenoord werkzaam zijn, naar den ingang van de werf. Voor de hekken van de werf stonden spoedig na het bekend worden van de ontploffing duizenden menschen, onder wie velen, die zich angstig afvroegen wat er met vaders, zoons of broeders zou zijn gebeurd. Ook op de werf zelf ontstond direct na de ont ploffing een groote consternatie. Onmid dellijk toen bekend werd, wat er gebeurd was, werd het geheele personeel der werf gerequireerd om zoo veel mogelijk hulp te verleenen. Aan boord van het Grieksche tankschip bevonden zich op het oogenblik der ont ploffing waarschijnlijk alle leden der be manning en vermoedelijk tusschen de twintig en dertig arbeiders van de werf. Tegen elf uur konden wij nog niet ver nemen, op welke wijze de ontploffing heeft plaats gehad. Dat deze echter zeer ernstig geweest moet zijn, blijkt wel uit het feit, dat direct na de ontploffing aan alle kan ten op het schip de vlammen uitsloegen. Het schijnt, dat brandende olie zich over het schip heeft verspreid. In Schiedam is de hulp ingeroepen van alle dokters en verplegend personeel, voor zoover beschikbaar, die zich allen naar de werf hebben begeven. Reeds is een aan tal slachtoffers van boord gehaald, ver moedelijk een vijftiental, onder wie twee of drie dooden. Het grootste deel der slachtoffers was bewusteloos. Zij worden naar de ziekenhuizen overgebracht. Twee ontploffingen na elkaar. Voor zoover op het oogenblik kan wor den nagegaan, hebben twee ontploffingen vlak na elkaar plaats gehad. De eerste ontploffing geschiedde in een oliebunker. Tengevolge hiervan is de bo ven dezen bunker gelegen ketel door het dek van het schip geslagen. Tijdens de ontploffing waren ongeveer dertig personen aan boord, van wie, zoo als gemeld, tegen elf uur vijftien, allen overdekt met ernstige brandwonden, van Het schip waren afgebracht. De hulpcolonne van de werf Wilton en de Roode Kruis transportcolonne verleen den de eerste hulp. De brandweren van Schiedam en Rot terdam, die korten tijd na de eerste ont ploffing ter plaatse verschenen, stonden tegenover de vuurzee aan boord vrijwel machteloos. Omstreeks tien uur volgde*een tweede ontploffing, welke, naar het schijnt, nog ernstiger is dan de eerste en ten gevolge waarvan, voor zoover op het oogenblik bekend is, verscheidene personen het le ven hebben gelaten. Van het brandweerpersoneel van Schie dam zijn eenige leden gewond, onder wie de brandmeester van de Schiedamsche brandweer, de heer J. van der Plas. Deze kreeg bij het blusschingswerk een ern stige wonde aan het achterhoofd. Omstreeks elf uur vreesde men, dat aan boord van het als een fakkel brandende schip een derde ontploffing zal volgen en in verband hiermede kon de brandweer niet aan boord blijven. Dikke zwarte rookwolken stijgen uit het schip op en verspreiden boven de werf en omgeving een verstikkende rook. Men vreest uitbreiding naar den wal. Zooals gemeld, vreest men nog meer ontploffingen aan boord van de „Petrar kis Nomikos" en in verband hiermede is te kwart voor elf hedenochtend bevel ge geven de machinefabriek van Wilton- Feijenoord, welke dicht bij het water staat, te ontruimen. Het is niet bekend hoeveel personen zich nog precies aan boord van het bran dende stoomschip bevonden. Onmiddellijk na de eerste ontploffing snelde van alle kanten hulp toe, en daardoor bevinden zich aan boord van het schip niet alleen nog leden van de bemanning en arbeiders van Wilton-Feijenoord, die bij het plaats hebben van de ontploffing aan boord wa ren, doch ook waarschijnlijk nog brand weerlieden en ander personeel van Wil ton, die te hulp waren gesneld. Wat het lot van al deze personen is, kan nog niet worden nagegaan. Na elf uur werd aan boord van de „Pe trarkis Nomikos" geen mensch meer toe gelaten in verband met het gevaar van verdere ontploffingen. Reeds drie dooden geborgen. Er bestaat geen enkele zekerheid om trent het aantal dooden, dat bij deze ramp zal zijn te betreuren. Tot dusver zijn drie dooden geborgen: de donkeyman, een vier de machinist van de bemanning en een man van het personeel van Wilton-Feijen oord. Eenige tientallen gewonden zijn in tusschen reeds naar het ziekenhuis over gebracht. Belangstelling van autoriteiten. Een groot aantal autoriteiten uit Schie dam en Rotterdam heeft zich naar de werf Wilton-Feijenoord begeven. Onder hen merkten wij op den burgemeetser van Schiedam, mr. dr. F. L. J. van Haaren, den subst.-officier van justitie, mr. Reumer, en leden van het parket uit Rotterdam. Twee schepen van de Rotterdamsche Lloyd, die in de buurt van het brandende schip lagen, zijn verhaald. Intusschen duurde bij het afzenden van dit bericht het vervoer van gewonden met brancards, ziekenauto's en tot ziekenauto's geïmproviseerde vrachtauto's nar het zie kenhuis voort. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Het tegen-offensief der regeerings-troe- pen bij Madrid. Bombardement op Madrid eischt tal van slachtoffers (2de blad). Men verwacht Zondag een belangrijke rede van Mussolini te Milaan (2de blad). Een militaire staatsgreep in Perzië (2e blad). Om het Amerikaansche presidentschap (2de blad). BINNENLAND. Een ernstige ontploffing in een Grieksch stoomschip op de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam eischt vele slachtoffers. (lste blad). Begrooting 1937 Provincie Zuid-Holland. (lste blad). Het standpunt der Regeering inzake de uitkeering in-eens aan de Schoolbesturen. (2de blad). Zes dooden geborgen, de werf ontruimd De toestand op de werf Wilton Feyen- oord bleef zich tot de middaguren voort durend ernstiger ontwikkelen. In verband met het groote gevaar voor nieuwe ont ploffingen en ook genoodzaakt door de groote hitte, die het brandende schip uit straalt, moesten de brandweer en de hulp colonnes zich tot op ongeveer 150 meter afstand van het brandende schip terug trekken. Het schip is thans voorloopig aan zijn lot overgelaten. De brand woedt in alle felheid voort. Om half twaalf heeft het geheele per soneel van Wilton, zoowel de arbeiders als het kantoorpersoneel, voor zoover zij geen deel uitmaken van de hulpcolonnes, bevel gekregen de werf te ontruimen. Op dat uur waren zes dooden geteld. Be halve de drie reeds genoemden zijn ten gevolge van deze ramp nog om het leven gekomen de heer Hoek, hoofdagent van politie te Schiedam, en de heer Nieuwen- huis, die deel uitmaakte van een der hulp colonnes. De indentiteit van 't zesde slacht offer is nog niet vastgesteld. Voortdurend stroomen nieuwsgierigen in de richting van de werf Wilton Feyenoord te Schiedam. In verband hiermede heeft de politie uitgebreide maatregelen geno men, waarbij assistentie wordt verleend door padvinders. Het publiek is terugge drongen aan de eene zijde tot den hoek van de Burg. Knappertlaan, en aan de andere zijde tot de vijf sluizen. Dit is aan beide zijden tot op ongeveer 200 meter afstand van den ingang van de werf. Het voetgangersverkeer over den Vlaar- dingerdijk tusschen Schiedam en Vlaar- dingen is voor een groot gedeelte gestremd. Het rijverkeer wordt gaande gehouden on der toezicht en leiding der politie. ZIE VOOR NADERE BIJZONDERHE DEN „LAATSTE BERICHTEN" OP PAG. 3. BINNENGEKOMEN SCHEPEN. Verschillende schepen zijn nog weer de Scheveningsche haven binnengekomen, Alle hebben het stormweer meegemaakt. Op zee zijn nu nog omstreeks 25 Scheve ningsche booten, die een worsteling met den storm moeten hebben doorgemaakt. Eenige zijn er onder, waarvan men nog niets ver nomen heeft. VISSCHERSVAARTUIG AANGEVAREN EN ERNSTIG BESCHADIGD. Hedenmorgen is op de Westerse helde te Vlissingen het visschersvaartuig VI. 28 aan gevaren door een uitgaand Duitsch stoom schip, dat tijdens het oversteken naar de Wielingen vermoedelijk tengevolge van de eb tegen de visschersboot is gedreven. Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, doch de VI. 28 werd aan de voor zijde zeer ernstig beschadigd.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1