Algemeene Beschouwing der Tweede Kamer over de regeeringspolitiek. \ê>jf REGELING VAN DE PACHT. DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT fWEEDE BLAD - PAG. 6 IS DEGRELLE TE BERLIJN GEWEEST? „Onthullingen over zijn gesprekken met Goebbels". Het Antwerpsche blad „Matin" en het Brusselsche orgaan „Midi-Journal" publi ceer en telegrammen van hun B er lijnsche correspondenten, waarin bevestigd wordt, dat Dégrelle 27 September jX te Berlijn is geweest. Volgens deze correspondenten was het doel van zijn reis, „zich bij het anti-komin tern te documenteeren en allerlei aanmoe digingen te halen". De rexistische leider zou bij deze gele genheid ontvangen zyn door vier vooraan staande persoonlijkheden, o.a. door Goeb bels. Hun gedachten wisseling zou onthuld zijn door in vertrouwen genomen personen. Op deze wijze zou de correspondent van de „Matin" vernomen hebben, dat Goebbels Dégrelle raadgevingen zou hebben ver strekt over de beste methodes, om langs parlementairen weg de macht in handen te nemen, nX „de massa te fascineeren en schrik in te boezemen, en het bolsjewisme in het donkerste licht af te schilderen". Tenslotte zou Goebbels Dégrelle envelop- pes ter hand hebben gesteld, waarvan de inhoud niet bekend is. Volgens de „Matin" zou Dégrelle, zeker zijnde van den steun van Duitschland, te verstaan hebben gegeven, dat een der eer ste daden van zijn regeering zou zijn „het onrecht te herstellen, dat Duitschland is aangedaan in de kwestie van Eupen en Malmedy". Tenslotte wordt nog vernomen, dat de politieke politie te Berlijn een onderzoek heeft ingesteld naar de personen, die zich aan deze indiscreties hebben schuldig ge maakt DUITSCHLAND. GOERING OVER HET VIERJAARPLAN. FRANKRIJK. EEN SCHRIJVEN VAN DE FRANSCHL KARDINALEN. Ook voor het christelijk regiem een plaats gewenscht De „Action Catholique Frangaise" publi ceert een herderlijk schrijven van de Fran se he kardinalen. De slotzin luidt: „Wij hopen stellig, dat Frankrijk, gedragen door zijn gezond ver stand. zijn trotsche ras en prachtige tradi ties en bezorgd voor zijn lot den socialen vrede zal herwinnen en zijn christelijk ideaal zal behouden. Wij hopen, dat tegenover het Sovjetre gime en de verschillende vormen van re geering, welke minder in overeenstem ming zijn met ons nationale temperament en die de volken hebben gemeend zich te moeten geven, plaats is voor een regime, onder hetwelk, onder de drievoudige toe- strooming van christelijk streven, Latyn- sche cultuur en onze Fransche tradities, een wijze en blijde vrijheid zal bloeien". TSJECHO-SLOWAKIJE. HET BEZOEK VAN KONING CAROL. President Benesj heeft ter eere van zijn Roemeensche gasten een groot diner aan geboden, tijdens hetwelk hij ook een rede uitsprak. Na den koning van Roemenië wel kom geheeten te hebben, zeide de presi dent, dat de politieke beteekenis van het bezoek van koning Carol is, uitdrukking te geven aan de duurzame vriendschap der beide landen en, daar ook Joego-Slavië, de vriend en bondgenoot, steeds in onze ge dachten aanwezig is, tevens aan het vol maakte samengaan der drie staten der Kleine Entente. Dit samengaan vormt, door den duur van zijn bestaan in het na-oorlog- sche Europa, alleen reeds een buitenge woon verschijnsel. In dezen tijd van on zekerheid en algemeene ongerustheid, waarin bondgenootschappen wankelen en nieuwe groepeeringen plaatsvinden, blijtt de Kleine Entente een stevigen en onver- woestbaren steun vormen voor haar leden, zonder echter de noodzakelijke aanpassing en elasticiteit te verliezen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ik«n, om er steeds een te ^denken, dat In het ver- A Ekkeer „veilig", „vlot" Jra IMKen „vlug" vlen. Tp^den zijn 1111 xjjjp Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Hoofdstuk 1 der Rijksbegrooting 1937. (Algemeene Beschou wingen). Daaraan is hieronder het volgende ont leend: Zeer vele leden meenden hun be schouwingen ditmaal te moeten aan vangen met uiting te geven aan hun blijdschap over de verloving van Prin ses Juliana. Men verklaarde zeer te zijn getroffen door het bijzondere, hartelijke karak ter van de hulde, die het geheele Neder- landsche volk bij die gelegenheid aan de Koninklijke Familie heeft gebracht. Voor zoover dit nog noodig was, is thans wel overtuigend gebleken, dat het Ne- derlandsche volk geen nieuwe vormen in zijn staatsbestel behoeft om zich een eenheid te gevoelen. In dit verband werd het denkbeeld geopperd, dat de Overzeesche gebieds- deelen zoo noodig door het moederland in staat zullen worden gesteld ter ge legenheid van de aanstaande huwelijks plechtigheden een deputatie naar Ne derland te zenden. Hierdoor zou, naar men meende, het saamhoorigheidsge- voel van de inwoners van het geheele Koninkrijk kunnen worden gesteund. BEGROOTING EN MONETAIRE TOESTAND. De oorspronkelijke oegrootingsstukken kunnen thans, naar vele leden meenden, niet meer dienen ais grondslag voor een ge dachten wisseling met de regeering over t»aar tegenwoordig en toeKomstig econo misch en financieel beleid. De wijziging in de monetaire politiek heeft tot gevolg, dat de begrootingspositie een andere wordt Vry algemeen heerschte het gevoel, dat na de devaluatie een nieuws kans was ontstaan voor herstel van ons eco nomisch leven. DE POLITIEK DER R. K. STAATSPARTIJ Verscheidene leden, zich aansluitend aan hetgeen doo; het lid der Kamer, den heer Goseling werd gezegd, stelden er prijs op, ae thans te volgen richtlijnen aldus samen te vatten: a. De regeering zal met het ver leden moeten breken. Zij zal de door baar noodgedwongen op monetaire ge bied genomen maatregelen niet alleen monetair-techmsch moeten uitvoeren, maar doelbewust economisch en so ciaal moeten richten, tot versterking van de positie van ons land naar binnen en naar buiten. b. Er zal een bewuste, typische poli tiek van conjunctuur stimuleering moe ten worden gevolgd. Daarin ligt ook de beste, maar dan ook de afdoende waar borg, dat sociale aftakeling en sociale afbraak worden beëindigd en voor komen. Op deze basis waren de leden, hier aan het woord, bereid aan dit kabinet een slot-vertrouwenscrediet te geven. Voorop stelden dtze leden, dat de ideo logieën, de levens- en wereldbeschouwing, het staa*kundige werk moeten blijven be- heerschen. In Nederland is verscheidenheid van beginselen als werkelijkheid te aan vaarden. Eerlijke strijd op dat niveau is verre te verk.ezen boven coffe-, kunstma tige eenheid door middel van staatkundige gelijkschaking. Wat hun denkbeelden betreft met be trekking tot de inrichting van het staats- Destel verwezen deze leden kortneidshalve naar hetgeen door hen werd, te berde ge bracht bij het afdeelingsonderzoek van de ontwerpen van wet tot het in overweging nemen van voorsteden tot verandering in de grondwet. Daaruit blijkt duidelijk, hoe zij de ordening van het maatschappelijk leven en de in verband daarmede ge- wenschte wijzigingen in ons staatsbestel als het centrale probleem op dit gebied zien. Wat het beieid op economisch en sociaal gebied betreft, behoort volgens dezelfde ieden richtsnoer en doelwit te blijven: ar beid voor ons volk. Sommige der leden, hier aan het woord, stelden er prijs op, iets nader in te gaan op de vooruitzichten, welke door het verbod van gouduitvoer zouden zijn geopend. Deze leden gaven als hun oordeel te ken nen, dat het krampachtig vasthouden aan den gouden standaard, terwijl 15/16 van den wereldhandel beheerscht werd door de met 40% in waarde gedaalde valuta's van pond en dollar, voor ons land noodlottig is geweest. Onze scheepvaart is zeer aanzienlijk in gekrompen en de Nederlandsche vlag is van een dieel der wereldzeeën verdwenen. Het verlaten van den gouden standaard, waartoe de regeering noodgedwongen en zeer tegen haar zin is overgegaan, zal naar de meening der hierbedoelde leden slechts een halve maatregel blijken te zijn, als de gulden niet wordt vastgehaakt aan dollar en pond. In sommige kringen wordt beweerd, dat de gulden slechts met 20% behoeft te zak ken, omdat wij reeds met 20% zouden zijn aangepast. Maar zonder net herstel van de oude pariteit zullen wij de toegepaste loons verlagingen en pensioenkortingen niet on gedaan kunnen maken, wat voor het her stel van de koopkracht toch noodig is. Als de toegepaste monetaire maatregel geen heil zal blijken te brengen, dan komt dat omdat hij onvoldoende is geweest. Werke lijke verbetering kan slechts van een af doende devaluatie worden verwacht. BREEDE SAMENWERKING. Mocht het gebeurde op monetair gebied er toe leiden, dat de samenwerking tusschen de politieke partijen in ons land wordt ver gemakkelijkt, dan zouden sommige leden dat toejuichen. Een reden om het tegen woordige kabinet thans hun vertrouwen op ce zeggen, zagen zij niet. Wat de toekomst betreft, achten zij een zoo breed mogelijke samenwerking, met uitsluiting nochtans van de extremistische partijen, zeer ge- v/enscht. In dit verband meenden andere leden er ook op te moeten wijzen, hoe wij in deze moeilijke tijden hebben ervaren welke waarde de constitutioneele monarchie heeft voor ons volk. Dank zij onze grondwet, die den Koning onschendbaar verklaart en de verantwoordelijkheid bij de ministers legt, staat de Kroon boven de partijen. Het strekt tot verheugenis dai ook groepen, die vroeger de waarde en beteekenis daarvan nauwelijks of niet erkenden, deze meer en meer zijn gaan geseffen en thans blijk geven te willen medewerken het geheele volk zich in eenheid om de Kroon te doen scharen.' POSITIE VAN KABINET STERK. Verscheidene leden gaven als hun oor deel te kennen, dat de positie van het Ka binet sterk is. Het volk gevoelt zich in me nig opzicht veilig onder zijn leiding. Het heeft vertrouwen in de bekwaamheid van de ministers, inzonderheid van den voor zitter van den Ministerraad en van den mi nister van Financiën. De groote verdienste De heer v. d. Heuvel (A.-R.) verde digt een amendement op art. 16 om de be palingen der voorgaande artikelen niet van toepassing te toen zijn op pachtovereen komsten betreffende een land van minder dan een halve hectare waarvoor de pacht prijs lager is dan nonderd gulden per jaar. Anders toch zouden arbeiders die b.v. stuk jes van i/10 hectare huren, daarvan wel gaan afzien, door den omslag der bepalin gen. Spr. zou dat zeer betreuren. De heer Bakker (C-H.i wil in het amendement doen gewagen van een kwart hectare en vijftig gulden. De heer van Koeverden (R.-K.) is het ten deele met den heer v. d. Sluis eens, want er komen wel spoedig handige, ge drukte formulieren. Voor het denkbeeld van den heer v. d. Heuvel vare anders wat te zeggen. Het zou echter beter zijn, als deze de cijfers ook halveert. De heer v. d. Heuvel acht het gevaar voor ontduiking overdreven. Spr. kan er echter mede accoord gaan, dat de opper vlakte in zijn amendement genoemd en de prijs gehalveerd worden (25 are en ƒ50). De heer v. Koeverden (R.-K.) dient een sub-amendement op het amendement- v. d. Heuvel in; om art. 7 er van uit te sluiten (dus het schriftelijk contract te be houden). De heer v. d. Heuvel neemt dit over. Minister v. Schaik constateert dat de heer v. d. Heuvel slechts ten deele aan zijn bezwaar is tegemoet gekomen. Zoo moet spr. het amendement ontraden, als niet passend in het systeem der wet. Het amendement-van den Heuvel wordt bij zitten op opstaan aangenomen. De heer v. d. Heuvel verdedigt een amendement op art. 19 om den pachter slechts noodzakelijke reparaties voor reke ning van den verpachter te mogen doen uitvoeren, „Na machtiging van den rech ter", deze laatste vijf woorden staan niet in het artikel en wenscht spr. in te lasschen. Minister v. Schaik meent, dat de pach ter wel voorzichtig zal zijn en niet te groot risico zal willen loopen. Beter ware het wellicht, een wijziging te brengen in den vorm van verrekening der kosten. De heer v. d.Heuvel wijzigt zijn amen dement in dien zin, dat in art. 19*lid 2 de pachter noodzakelijke reparaties zelf kan verrichten en de noodzakelijke kesten van den verpachter terug kan vorderen. Dit wordt z.h.s. aangenomen. De heer v. d. Heuvel bepleit een amen dement op art. 24 om een vordering van den pachter tot vermindering der pacht wegens veranderde omstandigheden (re- missierecht) te doen vervallen zes maan den na het pachtseizoen en zoo noodig den rechter te doen beslissen. De Minister neemt dit over. Art. 28 bepaalt dat de pachter de be stemming van het gepachte niet geheel of ten deele mag veranderen. De heer Droe- sen (R.-K.) verdedigt een amendement om dit wel toete staan, mits met machtiging van den rechter, die dan voorwaarden kan vaststellen, dit is gewenscht b.v. voor het keuren van grasland. Minister v. Schaik betwijfelt of de rechter toestemming zal geven bij waarde vermindering. Bovendien heeft de pachter iets gepacht voor een bepaalde bestem ming. Het scheuren van grasland zal meer een zaak zijn voor den wetgever. Tegen het amendement heeft spr. bezwaren. Het amendement-Droesen wordt aan genomen met 45 tegen 44 stemmen. Een amendement-Hiemstra op art 33 (ge volg van het amendement-Hiemstra op art. 25) wordt z.h.s. aangenomen. Dit aangeno men amendement zegt dat wijziging der pachtvoorwaarden ook een jaar (het ont werp gewaagt van 2 jaar) tevoren moet worden aanhangig gemaakt. van dit Kabinet is, dat het een krachtig ge zag heeft getoond. Het beleid, dat het Kabinet op econo misch en financieel gebied gevoerd heeft, noemden deze leden door de omstandig heden geboden. De aanpassingspolitiek was noodzakelijk door de voortdurende daling van de inkomsten van het volk en ook van die der openbare lichamen. Nu de regeering eenmaal tot wijziging van haar muntpolitiek gedwongen is ge worden aldus deze leden dient de nieuwe monetaire toestand dienstbaar te worden gemaakt aan hetgeen aan de aan passing nog ontbreekt, zoowel op het ge bied der openbare financiën als op dat van het bedrijfsleven. Het tot dusver gevolgde beleid maakt het gemakkelijker uit de maatregelen op monetair gebied, nu die eenmaal een feit zijn, profijt te trekken. Deze leden wezen op het gevaar, dat er voor het bedrijfsleven schuilt in een te sterke devaluatie. Op grond van dat ge vaar juichten zij den maatregel van de re geering, den gulden voorloopig zwevende te houden, toe. RECHTSCHE COALITIE. Verscheiden leden zagen in het herstel van de vroegere samenwerking tusschen de partijen ter rechterzijde den besten waar borg voor een juiste toepassing en goede werking van ons parlementaire stelsel. Of dit mogelijk is, kan thans niet worden be oordeeld. Opneming van de sociaal-demo craten in een regeeringscombinatie zou, af gezien van principieele bezwaren daartegen, naar hun meening slechts bevorderlijk zyn aan den groei van de N.S.B. Sociaal-demo cratische ministers zouden dan mede soort gelijke maatregelen moeten nemen, als het kabinet-Colijn heeft genomen. Dat zou bovendien den communisten wind in de zeilen geven. En de groei van die communis tische beweging zou op zijn beurt weer de N.S.B. versterken. TWEEDE KAMER De heer Eb els (Vrijz.-Dem.) verdedigt een amendement op art.. 36, waarbij de rechter een vordering van een pachter tot nietigverklaring eener pachtopzegging van de hand wijst, wanneer een verpachting het gqed zelf of door zijn kinderen wil doen gebruiken, en bij het aangaan der pacht beroep hierop is voorbehouden. De heer Louw ens (Lib.) heeft een sub-amendement op het amendement- Ebels om „kinderen" te vervangen door „bloed- en aanverwanten tot den derden graad inbegrepen of stiefkinderen". De heer Hiemstra (Soc.-Dem.) ver dedigt een amendement om den pachter in elk geval beroep tegen pachtopzegging te geven, ook al wordt hij nog niet door de opzegging ernstig In zyn belangen geschaad. De heer Truije.. (R.-K.) bepleit een amendement dat neerkomt op een verbe tering van het amendement-Ebels, gecom bineerd met het sub-amendement-Louwes, en waardoor de afwijzing door den rechter der vordering tot nietigverklaring van de opzegging, welke door den pachter is in- diend, niet geldt voor den verpachter die rechtspersoon is. De heer Loerakker (R.-K.) zou wil len zien bepaald, dat de opzegging niet in de eerste vijf jaar van de pacht mag ko men. De vergadering wordt om vijf uur ver daagd tot heden één uur. MUSSERT VERHEERLIJKT. Er zijn dwazen in Duitschland, die in Hitier een Messias, een door God gezonde ne, zien en die zijn beeltenis in hun kamer hebben hangen tusschen twee kaarsen. Ook hierin dreigt de N.S.B. haar Duit- sche voorbeeld te gaan navolgen. Op 30 September hield zij in de Doelenzaal te Rot terdam een vergadering. En volgens het „Rotterdamsch Nieuwsblad" heeft op die vergadering een harer voorgangers, domi nee Reeser, het volgende gezegd: Velen zeggen: Christus is de Leider en spr. onderschrijft dat. Maar Christus kiest personen uit op deze wereld, uitverkore nen, opdat die personen, staande voor Hem in deemoedigheid tot zegen kunnen zijn voor jonge menschen. Spr. is er van overtuigd, dat Mussert een uitverkorene is van Christus en dat hij in deze wereld iets heeft door te geven van het stralende licht van de wereld daar boven. Ieder, die hem plaagt, doet een lief kind van God pijn. Wie is ds. Reeser. Wij behoeven hier geen woord aan toe te voegen. Slechts dient vermeld, wie dominee Reeser is. Sommigen onzer lezers herinne ren zich misschien nog wel, dat enkele ja ren geleden de kranten verslagen bevatten van een strafproces tegen een predikant, die jarenlang allerlei menschen vervolgd heeft met in beleedigende termen en schim pende taal gestelde anonieme brieven en briefkaarten. Na knap werk van de recher che kwam men erachter, wie de afzender was. Het was een geruchtmakend proces en de dader ging voor een maand de ge vangenis in. De Synode der Nederlandsch- Hervormde Kerk ontzette hem uit zijn ambt. Welnu, deze zelfde predikant is do minee Reeser. Hy is door de beweging, die het geweten der natie beweert te zijn en wier leider fatsoenlijk noemt, wat anderen niet fatsoenlijk noemen, tot een van haar propagandisten 'dtverkoren! „De Opmarsch". „Duitschland zal onafhankelijk gemaakt worden". In het Sportpaleis te Berlijn heeft Goe- ring gisteravond een rede over het te Neu renberg aangekondigde vier jaarplan ge houden. Hy zeide, dat dit plan kan worden samengevat in één fundamenteelen zin: De beveiliging van de Duitsche eer en het Duitsche leven. Die beveiliging moet in de eerste plaats worden gezocht in de ver sterking van de economische kracht. Het treurigste hoofdstuk uit de Duitsche ge schiedenis is afgesloten en het nieuwe hoofdstuk is begonnen onder het devies: Vrijheid en eer zijn het fundament van het Derde Rijk. Het gaat er thans om Duitschland onafhankelijk te maken, op dat niet meer een hand van buiten het aan de keel kan grijpen. Men zal tot ons zeggen, aldus Goering: „Betaalt grondstoffen met goud". Wy zou den daartoe bereid geweest zyn, indien men ons niet al ons geld door de herstelbetalin gen had ontnomen. Wij willen thans eerlyk en vreedzaam bewerken, dat Duitschland de grondstoffen krijgt, die het buitenland ons onthoudt. In Duitschland wonen nu eenmaal 136 menschen op een vierkanten kilometer, in Engeland 137. Engeland bezit een derde der wereld als koloniën en wy hebben niets. Als wy een klein deel dier koloniën zou den hebben, zouden wy er niet over be hoeven te spreken, dat er gebrek aan grondstoffen is. Wij zullen ons tot het uiterste inspannen om ook het laatste uit den Duitschen bodem te halen. Wij zullen nieuwen grond voor den landbouw ontgin nen, de veeteelt bevorderen. Ook de pro ductie van vetten zullen wij doen toene men, wy zullen zorgen, dat ook het laat ste afval niet verloren gaat. Het belang rijkste is, dat de minderbedeelden en vooral de bevolking, die zwaren arbeid verricht, onder alle omstandigheden zullen krijgen, wat voor hun arbeid noodig is. Niemand zal honger lyden. Wy moeten allereerst nagaan, welke grondstoffen wij zelf kunnen produceeren. Het spreekt van zelf, dat nieuwe fabrieken zullen ontstaan, waarin wij zelf rubber maken, waarin wy onze eigen kleeding uit vezelstoffen ma ken, zoodat wij geen behoefte meer zullen hebben aan de katoen, die ons thans mil- lioenen aan deviezen kost. Wij zullen uit de Duitsche steenkolen benzine en olie trekken. Het woord van den „Fuehrer": „Binnen 18 maanden is de Duitsche benzine gereed", zal ik vervullen. Wij zullen er niet langer tevreden mede zijn, dat slechts een tiende van den bodem geëxporteerd is. Steenkolen, hout en ertsen zullen de ba sis zyn, waarop Duitsche fabrieken van eigen productie zullen ontstaan. Tenslotte deed Goering mededeeling van het treffen van eenige maatregelen tegen prysverhooging. Hij waarschuwde, dat te gen hamsteraars en prysopdrijvers met de uiterste gestrengheid zou worden opgetre den. Goering wees er op, dat de nat.-socialis- tische leiders zich aan dezelfde- discipline onderwerpen. „Ik voor mij heb geen boter meer gegeten. Ik ben 20 pond afgevallen. Weet ook, dat de Fuehrer boter noch vleesch eet. Kanonnen maken de natie sterk, vet maakt den buik dik. Gy kunt u een beetje ontzeggen, indien dat noodig is". EGYPTISCH STOOMSCHIP NABIJ ALEXANDRIE VERGAAN. Vijftig opvarenden vermist. Het Egyptische stoomschip „Abd el Latif Loefty" is op 15 mijl afstand van Alexan- drië gezonken Vyftig passagiers en ieden der bemanning worden vermist. Slechts één der opvarenden is gered. DE „QUEEN MARY" EN DEN STORM. De reis, weike de „Queen Mary" achter den rug heeft, zal in de annalen van het schip wel te boek blijven staan als een be wijs voor het feit, dat ook de grootste zee- kasteelen het tijdens een storm als die der laatste dagen allesbehalve aangenaam heb ben. Vooral op weg naar Cherbourg moest het schip zich een weg ploegen door ontzag iyk hooge zeeën, terwijl een wind met een snelheid van 90 K.M per uur het verblijf op de dekken zoo met onmogelijk, dan toch verre van genoeglijk maakte. Niet minder dan dertig passagiers, o.w. acht vrouwen, werden gewond. Een barer, mrs. Fieldsen, moest onmiddellijk bij aankomst te Sout hampton naar het ziekenhuis worden over gebracht. Al deze kwetsuren ontstonden aoordat de passagiers tegen de wanden van hun hutten en andere verblijven werden gesmeten, terwijl het schip hellingen van 25 en 30 graden maakte. De meeste slacht offers konden in hun hutten worden ver pleegd; eenigen moesten echter naar de ziekenverblijven van het schip worden over gebracht en tot tweemaal toe moest de snelheid verminderd worden van 28 tot 14 mijl per uur, ten einde de scheepsdokters m de gelegenheid te stellen, hun werk te verrichten. Toen de storm zijn hoogtepunt had be reikt, weigerden de liften in de passagiers- verblijven haar dienst. Op een gegeven oogenblik gleed het vloerkleed van den salon der toeristenklasse, dat niet op den vloer was vastgespijkerd, naai een kant van het vertrek, al het meubilair met zich meesleurend. En toen het schip onmiddel lijk daarop een andere helling maakte, gleed alles weer terug naar den anderen kant. De schade, aan de inrichting van de „Queen Mary" toegebracht, is dan ook niet onaanzienlijk, en vooral onder het glaswerk en de serviezen zijn groote verwoestingen aangericht. In weerwil van dit alles is men zeer te vreden over de wijze, waarop de „Queen Mary" den storm heeft doorstaan. De scha de beperkt zich dan ook geheel tot het meu bilair en^,; het schip zelf vertoont geener lei sporen van deze veelbewogen reis. De kapitein overleden. De „Queen Mary" is inmiddels Woensdag weer naar Amerika vertrokken. Twee uren vóór het vertrek is de gezagvoerder, sir Edgar Britten, in zijn hut door een beroerte getroffen. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar hij even later is overleden. V... dat is Voorzichtig zijn! IkDli V-vormtge veiligheidsadvies A Bemoeit u op uw voorruit plak-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6