'AME5 RUBRIEK Slank kleedende japonnen Een der nieuwste garneering is... de kurl<e steek Mantel- costumes. HET BESTELLEN VAN PATKONEN. Patronen van in deze rubriek voorko mende genummerde modellen zijn op aan vraag te verkrijgen bij ..Het Practisch Mo deblad". Postbus 36. Den Haag. Postreke ning 2032U3 De prijs der patronen bedraagt, indien niet anders staat aangegeven f 0.58 Betaling steeds vooruit, in postzegels, per giro ol per postwissel Min of meer gezette dames zul len steeds met vreugde constatee- ren, dat ook aan haar lijn meer dan gewone aandacht is besteed. Het is inderdaad gewenscht om die mo dellen te kiezen, die in de lengte werken. Iedere vrouw moet haar figuur aan critiek onderwerpen en nagaan of zij tot de slanke, de vol slanke of gezette vrouwen behoort en hare kleeding hierna regelen, hetgeen niet anders dan in haar voordeel kan zijn. Breede ceintuurs zullen zooveel mogelijk vermeden moeten worden, bij meer gezette figuren, óf indien men er op staat, mag deze slechts zéér smal zijn. Prinsesse-mo- dellen kleeden altijd zéér af. Wat de kleuren betreft zullen donkere tinten voor deze laatste fi guren het meest afkleeden, hetgeen niet wil zeggen, dat men alleen op zwart en donker marine-blauw is aangewezen, aangezien er genoeg mooie, warme tinten zijn, die flat- teeren. De eerste japon is gedacht voor de morgenuren, vandaar, dat de mou wen niet lang zijn. De streep geeft een zeer gunstige verdeeling aan, evenals het shawlkraagje, dat een bescheiden halsuitsnijding aangeeft. De rechter japon kan ook zonder ceintuur gedragen worden en heeft figuur naden aan vóór en rugzijde. Driekwart lan ge mouwen en knoopsluiting midden vóór. De halsafwerking is met breede spits toe- loopende revers, terwijl een opstaand kraagje op deze laatste geknoopt wordt. De gekleede japon links beneden, heeft een pas aan voor- en rugzijde van smalle ner- vures en smal kraagje, dat met een clips wordt afgewerkt. Dé mouw, die naar de pols toe wijder wordt heeft opgestikte plooien en een smal boordje als afwerking. In de taille is de japon aangesloten, ter wijl onder de clips een klein hoekje uit de stof wordt geknipt. Wie herinnert zich uit de jeugdjaren niet, hoe wij paardespannen im aakten van de kurke steek, het eenvoudige op klosjes en spijkers gemaakte hand werk. Hoe bonter de kleuren der wol waren, hoe grooter hei succes. Thans is deze z.g. kurke steek wel zeer modern als garneering. Men Ziet ze in gevlam de wol of wel van mooie effen tin ten aangebracht als vernieuwing van japonnen, kin der jurken, cein tuurs, zelfs op kappen van hand schoenen. Wat we voor deze origin ee le garneering noodig hebben is wol, een klosje, 4 spijker tjes en een groote maasnaald met stompe punt. We slaan de spijkertjes in het klosje en leiden de dra den van onder af naar boven en wikkelen ze om de spijkertjes. Met de dikke naald word* de lange draad die uit de opening komt tel kenmale over het lusje van de voor gaande toer gehaald en steeds gaat men. het werk draaiende, verder tot de garneering de vereischte lengte heeft. Onze afbeelding geeft bij 1 2, en 3 duidelijk de werkproef aan. Indien we het geheel nog wat mooier wenschen, dan worden ook me talen draden met de wol gemengd. Verzorging mond en tanden. Stofwisselings stoornissen zijn vaak de oorzaak van een slecht gebit. Deze, zoowel als maagbezwaren, chronische amandel ont stekingen e.d. moet medisch behandeld worden, wiï de verzorging van mond en tanden inderdaad goede en duurzame ge volgen hebben. Noodig is om minstens twee maal daags, s morgens en 's avonds moeten niet alleen de tanden goed gepoetst, doch tevens mond en keel gegorgeld worden. Poetsen naar alle richtingen met een niet te zachte, goed ge droogde en schoone tandborstel, die alle vier maanden door een nieuwe vervangen moet wo *den Van tijd tot tijd is het noodig de openin gen tusschen de tander met een sterke draad te re'.nigen om eventueel achterge bleven etensresten te verwijderen. Tand steen moet tweemaal per jaar door den tandarts verwijderd worden. Men kan dit niet zelf doen, door het los te steken met puntige instrumentjes, aangezien men de hals van de tanden dan licht beschadigt. Scherp mondwater mag wellicht een door velen gewenschte prikkeling geven, doch is niet aan te bevelen. Een gezond organisme geeft aan het speeksel alle chemikaliën die tot de instandhouding van het gebit noodig zijn. Massage van het tandvleesch met de vin gertoppen is uitstekend evenals het zeer goed is voor de tanden om korstjes brood te eten. Goed kauwen is noodzakelijk en voor komt maagiijden, zoodat hier als het ware een kringloop gevormd wordt. Ieder half jaar moet het gebit dooi een tandarts wor den nagezien. De mond vraagt evenzeer een goede ver zorging en ruwe plekjes of kloven moeten met zuiver vet worden behandeld. Cacoa- boter is uitstekend, zooals trouwens ook het regelmatig invetten gedurende de nacht. Het kind en de mode. Wij zien gaarne, dat onze kinderen er goed gekleed uitzien, doch zullen steeds alle opschik weten te vermijden, omdat een voud en practische zin bij kinderkleeding passen. Voor meisjes vanaf vier of vijf jaar zijn donkerblauwe plooirokjes altijd heel aar dig en tevens practisch, omdat ze er zoo wel sportieve blouses als een keur van jum pers en slip-overs bij kunnen dragen. In het lijfje wordt een flinke oprijg gemaakt, om te verlengen naar gelang van noodzaak. Schotsche ruiten met omliggend rond kraagje staan kleine zoowel als groo- tere meisjes goed. Tallooze eenvoudige modellen maken de keus gemakkelijk. Een combinatie van effen en geruite stof blijft modern De rokjes zijn nu eens rondom ge plooid, dan weer met opgestikte binnen- waartsche plooi of een weinig klokkend. De gebreide plissé rokjes zijn zeer nieuw voor meisjes van verschillende leeftijd en zijn tevens heerlijk warm. Mantels worden in pasteltinten gedragen door kleinere meisjes, doch voor de grootere ziet men meer donkere weefsels alsmede effen en geribd fluweel. Vilten zoowel als velours hoeden worden in eenvoudige modellen ge- aragen, eveneens barets en Bastische muts jes. De mantels sluiten vooral in de taiïe aan, zijn naar onderen toe min of meer klokkend en hebben meermalen een cape. Voor jongens worden veelal broeken van geribd fluweel of peau de pêche gekozen met eenvoudige flanellen en voor meer ge kleed, vyella blouses. Slip-over zijn zeer practisch om op koele dagen gedragen te worden, want onze jongens dragen liefst niet al te gauw een jas. Regencapes treden weer meer op den voorgrond, hetgeen niet te verwonderen is, want de stevige blauwe stof is niet doordringbaar en gaat jaren mee. Loden stoffen leenen zich eveneens buitengewoon goed voor jongens-regenjas sen. De jassen voor jongens zy'n veelal van r.eerenstof of van ratiné gemaakt. Matro zenpakjes ziet men eveneens weer opdui ken, hetgeen steeds bijzonder adrdig staat, evenals de donker-blauwe jekkers met ver gulde knoopen. Details van leer gemaakt. Niets past zich als garneering zoozeer aan den herfst als leer. Men kan van aller lei kleine restjes aardige garnituren maken, die met gaatjes geponst worden. Menige leeren. jas, die niet meer gedragen wordt heeft nog uitstekende deelen, waarvan een mouwloos vest gemaakt wordt. Men laat er gaatjes in ponzen om een veter door te rijgen, die de zijstukken verbindt, terwijl de voorpanden met houten knoopen sluiten. Deze vesten zijn heerlijk om over japonnen en blouses gedragen te worden onder een niet te warme mantel. Van leerresten, die men soms goedkoop bij een zadelmaker kan koopen, kan men aardige tasschen maken, door allerlei vor men met rikander te verbinden. Verschil lende harmonieerende tinten zijn het aar digst, wellicht kan men vierkantjes af an dere vormen gedeeltelijk donkerder kleuren, waardoor een bijzonder origineel geheel verkregen wordt. Dergelijke tasschen wor den met een ritssluiting gesloten, terwijl er twee stevige handvaten aangemaakt wor den. Reepen leer kan men vlechten tot aardige, moderne ceintuurs, terwijl men op korte handschoenen zelf kappen kan maken, die met gaartjes in aardige figuren worden geperforeerd. Voorlichting in de huis houding. Menige huisvrouw doet haar huishouding iederen dag naar de invallen van het oogen- blik. En toch is het van heel veel be lang, dat men een vast plan voor de werk zaamheden bezit. Door een goede dagindee- ling gaat geen tijd verloren en loopt de huishouding regelmatig. Dit is vooral van belang, omdat men het daardoor voor man en kinderen aangenamer en gezelliger maakt in huis. Dit en nog vele andere dingen kan men uitvoerig beschreven vinden in „De Huis houding m crisistijd", de extra-permie voor onze lezeressen. Men kan er heel wat bezui nigingen uit leeren, hetgeen in dezen tijd van onberekenbaar belang js. Profiteer van „De huishouding in crisis tijd" en vraag dit belangwekkend en leer zaam boekje aan bij Het Practisch ?- blad, Postbus 36, Den Haag, onder bij-, ui ting van twintig cents aan postzegels. Of gireer twintig cents op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad te Den Haag. „De Huishouding in crisistijd" wordt dan omgaand zonder verdere kosten toegezon den. DE PRACTISCHE HUISVROUW RAADT. Veel gedragen regenmantels kan men ge makkelijk zelf schoonmaken, zonder dat de stof minder waterdicht wordt. Men neemt 8 deelen lauw water en 2 deelen ammoniak en sponst hiermede de mantel stevig af. Lichte mantels worden met een zacht zeep- sopje afgenomen, evenals lichte gummi mantels, waarna men ze op een arm buiten de zon laat drogen. OPGETOGEN LEZERESSEN SCHRIJVEN OVER HERFSTKEUR. Wij ontvingen een groot aantal brieven van lezeressen, die onze premie Herfstkeur hebben aangevraagd en ons nadien hun meen in g over dit na j aars-modeblad hebben te kennen gegeven. En wij moeten zeggen, beste dames, dat er opgetogen brieven bij waren. De briefschrijfsters wenschen ons toe, dat alle lezeressen Herfstkeur zullen aanvragen en er hun voordeel mee zullen doen. Nu nog niet alle dames Herfstkeur heb ben aangevraagd, wijzen wij er hen op, dat zij dit nog kunnen doen. Maakt dus ge bruik van de gelegenheid herfstkundig journaal in uw bezit te krijgen, door van daag nog even te schrijven aan Het Prac tisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, on der bijsluiting van twaalf cents aan postze gels of door twaalf cents te gireeren op postrekening 203203 van Het Practisch Modeblad te Den Haag. PELS- GARNEERING. Moderne pelsgarneeringen ge ven de wintermantels een ge heel ander aspect en de hooge opstaande kragen van enkele ja ren terug behooren tot het ver leden. Soms zien wij kraag, re vers en een gedeelte van het middenstuk met bont of bontstof afgewerkt. Vos wordt zeer veel gedragen ter vervanging van de kraag, zooals de mantel met in geweven diagonaal in het midden te zien geeft. Dit model is bui ten gewoon geschikt voor meer gezette dames, aangezien de streep op bijzonder af kleedend verwerkt is. De rechter mantel geeft een pelerine kraag weer, diie met bont omzoomd is. Vele stoffen worden thans op bijzondere wijze waterdicht ge maakt, zoodat men niet altijd met regenachtig weer een speciale regenmantel behoeft aan te trek ken Onze weergegeven modellen zijn eveneens geïmprequeerd en de eerste mantel rechts met smal le bontreep in het midden is zeer gedistingeerd. De linker mantel heeft een opstaande bontkraag en puntige revers en vormt een geheel met de tweebaans rok. Smalle stofceintuur om het mid del. Zeer modieus zyn mantelcos- t n mes met fluweelen blouse, waarbij de revers van hetzelfde fluweel zijn gemaakt evenals de kleine opstaande kraag. Deze combinatie en garneering geven een zeer apart geheel. ONS PATRONENHOEKIE. EENVOUDIGE HUIS- OF KANTOOR JAPON. Succespatroon VKK 1965. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Om deze gelijke 'eenvoudige modellen te doen slagen is het van belang een aardige stof en mooie kleur te kiezen. Verschillen de soepele herstweefsels staan ons reeds ten dienste, zoodat het uitzoeken niet zoo veel bezwaren met zich brengt. De hals heeft een aardig puntig kraagje, terwijl het 1995 split door twee stofreepen bijeen gehouden wordt. Om het model nu en dan eens wat gekleeder te maken wordt er een kanten of geplisseerd batisten of zijden chabot opge dragen. De rug bestaat uit een pand, ter wijl de voorzijde een pas niet aangeknipt voorstuk te zien geeft, terwijl de ruimte der zystukjes ingehaald is. De mouw is in een tamelijk wijd armsgat gezet en wordt met rechte manchetten afgewerkt. Twee baans rok. Patronen in de maten 40, 42, 44, 46. JURKJE VOOR KLEINTJES VAN 2—4 JAAR. Succespatroon VKK 1993. Prijs 0.25 plus 0.05 voor adm.- en ver zendkosten. Bijgaand alleraardigst kinderjurkje, dat even aansluit, heeft een achterbaan uit één stuk met klein splitje, dat met knoopjes en lusjes sluit. Het kraagje, dat evenals het vestje van een klein ruitje is gemaakt, be slaat uit twee stukjes, in verband met het splitje. De puntige zijstukjes, die opgestikt zijn hebben geruite stof knoopjes. Blouse mouwtjes met smalle geruite manchetjes. BON VOOR GOEDKOOPE PATRONEN. Op te zenden aan ..Het Practisch Mode blad". Postbus 36, Den Haag, giro 203203. NAAM: STRAAT: PLAATS: Patroon No. Maat. Hierbij Ingesloten aan postzegels. Indien u tevens het laatste nummer van ..Het Practisch Modeblad" wenscht te ont vangen. gelieve u 10 cent extra in te slui ten (Postzegels liefst van 11/2, 3 of 6 cent

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 12