_Z DONDERDAG 29 OCTOBER 1936 DE LEÏDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMEENTERAAD VAN LEIDERDORP Voorzitter: Burgemeester Brug. Alle leden zijn aanwezig wanneer de voorzitter de vergadering met gebed opent en eenige woorden wijdt aan de verloving van onze Prinses met Prins Bernhard. Hierna is aan de orde de beëediging van het toegelaten raadslid, den heer W. H. van der Wal. Deze legt de beloften af, waarna hij door den voorzitter welkom in den Raad wordt geheeten,. De voorzitter spreekt hierbij den wensch uit, dat het nieuwbe noemd raadlid steeds de belangen van de gemeente voor oogen zal houden. De notulen van de vergadering van 2 Sep tember j.l. worden onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden behandeld, o.a. een missive van Ged. Staten, ten ge leide van de goedgekeurde statuten van de Sportstichting; het goedgekeurd raadsbe sluit tot onderhandsche verhuring van het voetbalterrein en de goedgekeurde veror dening op het beheer van het grondbedrijf, deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De ingekomen voorstellen van den heer van der Wal zullen bij de betreffende agenda punten worden behandeld. Het voorstel van B. en W. betreffende de vaststelling van een verzoek tot ontheffing van de vaststelling van een capitulanten- verordening wordt zonder bespreking met algemeene stemmen aangenomen, nadat de voorzitter het voorstel uiteen heeft gezet. Een aanvulling in het Reglement van het Burgerlijk Armbestuur wordt hierna be sproken. Ged. Staten hebben verzocht in dit reglement op te nemen bepalingen omtrent de kasopneming van den penningmeester en het sluiten van een verzekering tegen dief stal enz. De heer Rijnsburger vindt het verzeke ren tegen diefstal overbodig, omdat de pen ningmeester van het Burg. Armbestuur •bijna nooit geld in kas heeft. Spr. neemt deze gelegenheid waai om er op aan te dringen den penningmeester kasgeld te geven. Ook de heer Groenendijk is hiervoor. De voorzitter zegt, dat dit onderwerp thans niet aan de orde is. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aange nomen. Evenals het voorstel betreffende de regelen inzake belegging van de gelden van de Sportstichting. Het suppletoir-kohier Hondenbelasting wordt vastgesteld op een bedrag van 8. Een wijziging in de begrooting 1936 wordt eveneens goedgekeurd. B. en W. stellen vervolgens voor de be grooting van het grondbedrijf 1937 vast te stellen, de baten en lasten op 77-13.34, de kapitaalsontvangsten en uitgaven op 120.097.38. Aangaande deze begrooting vraagt de heer Klaver inlichtingen over de geraamde opbrengst van de Kinderspeelplaats, welke 200 bedraagt. Spr. acht dit te hoog ge raamd. De opbrengst voor de ijsbaan, t.w. 300, vindt spr. te laag. De voorzitter antwoordt, dat B. en W. inlichtingen hebben ingewonnen hierom trent te Leiden. Daar deze aangelegenheden voor onze gemeente nieuw zijn, zal moeten worden afgewacht, wat de opbrengsten zullen zijn. Spr. hoopt, dat de geraamde in komsten ook werkelijk zullen worden ont vangen. Het voorstel van den heer Van der Wal betreffende de onbewoonbaarheid van de woningen der gemeente in Achthoven komt hierna in behandeling. De voorzitter zegt. dat wanneer de gelegenheid zich voordoet men zal overgaan tot opruiming. Wanneer dit dadelijk zou geschieden, zouden onge twijfeld de bewoners in moeilijkheden raken. De heer Van der Wal vreest, dat het mis schien wel lang zal duren, voor dat die gunstige gelegenheid er is. Spr. merkt op, dat de woningen geenszins aan de eischen voldoen. Spr. dringt er op aan een onder zoek door den Inspecteur der Volksgezond heid te laten instellen. De heer de Haas acht dit niet raadzaam. In deze gemeente staan op dit oogenblik wel eenige woningen leeg voor een niet te hoogen huurprijs. De bewoners van de ge meentewoningen wenschen hier echter blijkbaar geen gebruik van te maken. Spr. wil aannemen, dat deze bewoners zullen worden gedupeerd, wanneer op een even tueel advies van den Inspecteur, tot oprui ming der woningen zal worden overgegaan. Het voorstel van den heer Van der Wal vindt geen steun. De begrooting van het grondbedrijf wordt zonder stemming vastgesteld. Bij de vaststelling van de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, komt in behandeling het voorstel van den heer Van der Wal om in het vervolg alleen onder steuning in geld te verstrekken. De heer Klaver vindt dat het geld in de gemeente moet worden uitgegeven; dit ge schiedt indien de ondersteuning door bon nen geschiedt. De heer Groenendijk, voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur, zegt dat in enkele speciale gevallen, het beter werd geoor deeld bijkomstig ook steun in geld werd verstrekt. Spr. ontraadt geheele ondersteu ning in geld. Het voorstel van den heer Van der Wal vindt geen ondersteuning; de begrooting van het Burg. Armbestuur wordt vastgesteld in ontvangsten en uitgaven op 4100.—. Vervolgens komt aan de orde: vaststelling gemeente-begrooting 1937. De Commissie tot naziening van deze begrooting heeft bericht, dat met de begrooting instemming werd betuigd, de vereischte zuinigheid was betracht. Over het voorstel van den heer Van der Wal, om enkele werken niet in werkver schaffing te doen uitvoeren, zooals de be grooting en de memorie van toelichting aan geeft. woiden besprekingen gevoerd. De heer de Haas kan zich deels met het voorstel van den heer Van der Wal ver eenigen; het voorstel verkreeg echter geen verdere steun. De voorzitter verstrekte nog eenige in lichtingen over sommige posten, waarna de begrooting zonder stemming werd vastge steld, de gewone dienst op 138.370,23 met een post onvoorziene uitgaven van 7621.81 en de kapitaaldienst op 15.886,25. Het voorstel van B. en W. tot het toe staan van een crediet van J 1000 voor even- tueele inbeslagname van goederen wegens prijsopdrijving, wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Rondvraag. De heer Van der Wal vraagt inlichtingen inzake een door een werklooze ingediend verzoek om steun. De voorzitter zegt, dat hierop geen antwoord kan worden gege ven. De heer Groenendijk vraagt of het moge lijk is in het contract van den pachter van de Leiderdorpschebrug een bepaling op te nemen, dat de brug Zondagsmorgens van 9.1510 uur voor de scheepvaart gesloten moet blijven. De voorzitter geeft ten ant woord dat dit eventueel ter sprake kan worden gebacht bij een nieuw op te maken contract. De tegenwoordige pachter is de Kerkgangers steeds zooveel mogelijk ter wille. Nadat de voorzitter nog eenige vragen heeft beantwoord welke betrekking had den op eenige onderhoudswerken en straat verlichting, sluit de voorzitter de vergade ring. De heer Muiholland vraagt of het dt be doeling is van B. en W. ook de aldaar staande lindeboomen te rooien. De voorzitter merkt op, dat alleen de iepenboomen zullen worden gerooid, zoo als in het voorstel staat, waarna met al gemeene stemmen het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Hierna komt aan de orde de vaststelling van de verordening op het beheer van den dienst voor maatschappelijk hulpbetoon, een tak van dienst als bedoeld in art. 252 der Gemeentewet Deze verordening be staat uit 35 artikelen. Aldus besloten. Tevens volgt de vaststelling instructie voor den administrateur van den hier bo- vengenoemden dienst, doch dit punt wordt van de agenda afgevoerd. Door de splitsing van de functie Boek houder en Kassier der Gemeentebedrijven is het noodzakelijk de bestaande bedrijfs- verordening voor de Gemeentebedrijven te wijzigen en bieden B. en W. thans den raad een nieuwe bedrijfsverordening aan. Aldus aangenomen. De „contraprestatie." Thans komt in behandeling punt 16 der agenda n.l. „werken voor steun" In deze gemeente is ingevoerd de contra-prestatie voor de steunverleening door extra straat reiniging, waaraan werken niet meer dan 10 werklieden per dag en daarvoor 10 pet. boven hun steunbedrag ontvangen. Deze regeling is door den Minister goedge keurd tot 31 October 1936. B. en W. mee- nen, dat de proef geslaagd is en wenschen deze extra straatreiniging voort te zetten. De heer J. Braggaar kan zijn stem aan dit voorstel niet geven. Het werken voor steun heeft groote schaduwzijden. Het is voor hem een onoverkomelijk bezwaar dat de menschen buiten alle verzekeringen staan ondanks dat zij arbeid verrichten. De heer D. Limburg vraagt of het wer ken voor iedereen verplichtend is en of er over deze zaak met de besturenbond gesproken is. De voorzitter meent, dat het niet nuttig is over deze zaak lang te spreken, daar in de vorige vergadering reeds daarover van gedachten gewisseld is. Het is waar dat deze menschen buiten de verzekering staan, doch daaraan is niets te veranderen. Men is verplicht zich te onderwerpen aan de voorwaarden, die gesteld worden. Een bespreking heeft plaats gehad met het hoofdbestuurder van den modernen land- arbeidersbond, den christelijken en den R. K. Bond en het is opmerkelijk dat ook deze personen geen bezwaar hebben gemaakt voor het werken voor steun al hadden zij andere wenschen Vóór het voorstel van B. en W. stemmen: de wethouders J. A. Mens en C. Eggink en de leden: W G. Duynisveld. Schimmelpenninck van der Oye, P, Koot, R. Vieveur, C. Mulholland. D. Limburg, en A. Verboom. Tegen stem men: J Braggaar en W. Bakker, zoodat het I voorstel van B. en W. is aangenomen met 9 tegen 2 stemmen-. -- I Aankoop grond Kath. Armbestuur. GEMEENTERAAD VAN VOORSCHOTEN Voorzitter M. F. Berkhout, burgemees ter. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en onveranderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna legt de nieuwbenoemde Gemeen teontvanger, de heer H. N. van Ameren in handen van den voorzitter de Dij de wet vereischte eeden of, waarna de voorzitter hem feliciteert met zijn nieuwen werk kring en den wensch uitspreekt dat hij zich in deze betrekking ook verdienstelijk zal weten te maken. Punt 3 der agend; de benoeming van leden der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs wordt van de agenda Tot lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs worden aanbe volen, de heeren: Dr. M. v. d. Stoel, 2. W, A. Caron. Benoemd wordt de heer Dr. M. v. d. Stoel met 10 stemmen. De pensioensgrondslag voor den Burge meester wordt vastgesteld op f 4350.— en voor den secretaris op f 3350. Vervolgens stellen B. en W. den raad voor als begunstiger toe te treden tot de vereeniging van luchtbescherming, daar het college van B. en W. van oordeel is, dat de arbeid dezer vereeniging ten volle verdient gesteund te worden. De kosten bedragen 10 per jaar. Aldus besloten. Daarna wordt aan de orde gesteld de re kening en verantwoording van den School- artsendienst over 1935 en de begrooting van dien dienst voor 1937. Uit de reke ning over 1935 blijkt, dat de inkomsten hebben bedragen 9474.75 en de uitga ven hetzelfde bedrag. De begrooting voor 1937 wordt geraamd op een inkomsten van 9200 en een uitgave van f 9200. Aldus goedgevonden. Door den heer J Becker is verzocht om een vergoeding ex-artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, doch B. en W. advi- seeren op dit verzoek afwijzend te beschik ken, daar adressant meer dan het maximum inkomen, geldende voor deze regeling, geniet. Wordt aldus besloten, Op het verzoek om subsidie van den A. N. W. B. wordt op voorstel van B. en W. gunstig beschikt en bepaald op f 5.— per jaar. Een zuurstof-apparaat voor de E. H. B. O. De E. H. B. O.-Brigade alhier, heeft eeni- gen tijd geleden het eerste lustrum her dacht en daar deze vereeniging reeds vele malen hare diensten bij ongelukken heeft bewezen en geheel belangloos, stellen B. en W. den raad voor aan voornoemde ver eeniging een huldeblijk aan te bieden als blijk van waardeering vpor de verleende hulp bij ongelukken en aan deze vereeni ging een zuurstof-apparaat te schenken, dat gebruikt kan worden voor het verlee- nen van eerste hulp aan drenkelingen. De kosten hiervan zullen bedragen f 200. De heer J. Braggaar verklaart zich te kunnen vereenigen met dit voorstel, daar de E. H. B. O. eene zeer nuttige vereeni ging is en een dergelijk huldeblijk volko men verdient. Aldus besloten. Punt 11 der agenda vermeldt: „Aankoop grond voor verbreeding Leidscheweg" van Mevrouw A. J. E. van Merkensteyn, wede. van den heer H. H. G. Wullings, wonende alhier, groot 9 Aren 33 centlaren voor de som van 1985^. Aldus aangenomen. Zieke iepen. Op de Wyngaardenlaan staan vele iepen boomen, die wegens de iepziekte gerooid moeten worden, waardoor een zeer on- oogelijk gezicht ontstaat. In het voorste deel dezer laan staan reeds een partij lin deboomen. Alle iepenb'oomen wenschen B. en W. te rooien en te vervangen met lindeboomen en vragen hiervoor een cre diet aan van f 500. Thans komt aan de orde punt 17 der agenda n.l. Aankoop van grond van het R. K. Armbestuur. De voorzitter deelt den raad mede, dat aanvankelijk met het R. K. Armbestuur overeenkomst was bereikt wat de leden van den raad is rondgezonden, doch het is gebleken, dat de kerkelijke autoriteiten bezwaar hadden tegen dezen vorm van aankoop, zoodat een andere vorm is ge zocht om aan deze onoverkomelijke be zwaren tegemoet te komen, wat gelukt is, daarom stellen thans B. en W. den raad voor van het R. K. Armbestuur aan te koopen 5488 M2. grond, wat niet voor straataanleg bestemd is voor f 1 per M2. Het R. K. Armbestuur staat gratis af aan de gemeente 8318 M2. grond bestemd voor straataanleg met de verplichting dat het R. K. Armbestuur bij verkoop van bouw grond deze straat tot de halve breedte aan legt enz. enz. Een gedeelte van het aan te koopen terrein zal worden bestemd voor plantsoen bij het te stichten park. De heer R. Vieveen kan die bezwaren der ker kelijke autoriteiten zooals het plan aan vankelijk was voorgesteld begrijpen. Spr. vraagt of het mogelijk zal zijn een gedeel te van het terrein te bestemmen voor speelweide. De heer J. Braggaar meent, dat de prijs per M2. aan den hoogen kant is, gezien het aangekochte terrein voor plantsoen van de familie Deurloo a 0 40 per M2. De voor zitter zegt, dat het college van B. en W. niet voordeeliger is kunnen slagen en men moet niet vergeten, dat aankoop van klei ne stukjes altijd duurder is dan een stuk van 2-5 Hectaren. Wethouder Eggink merkt op, dat de prijs zeer zeker gemotiveerd is, daar men nu een fatsoenlijken toegang krijgt naar het nieuwe park. Met algemeene stemmen wordt daarna het voorstel van B. en W. Wetgangers Bedenkt dat U met over steken steeds een weg betreedt die ook voor snelverkeer bestemd is Kiest dus den kortsten weg en kykt daarbij eerst naar links en dan naar rechts. aangenomen en tót aankoop overgegaan. Het nieuw te maken park zal in werkver schaffing worden uitgevoerd onder leiding van de Heidemaatschappij en onder de voorwaarden, die het Rijk zal stellen, daar eene bijdrage van het arbeidsloon door het Rijk zal worden verleend. De heer J. Brag gaar doet een poging om het minimum uurloon te bepalen op 0.30 per uur, ook voor de onvolwaardige werklieden, doch de voorzitter merkt op, dat het Rijk de voorwaarden vaststelt en niet de gemeen te, waarna wordt besloten het park met den vijver te doen aanleggen in werkver schaffing en onder leiding van de Heide maatschappij. Behandeling der begrooting. Vervolgens wordt aan de orde gesteld tie behandeling der begrootingen van de Gemeente en de Gemeentebedrijven voor 1937. De heer C. Mulholland uit zijn leedwe zen dat er zoo weinig tijd beschikbaar is om de begrooting werkelijk ernstig te be- studeeren en daaromtrent bij meerbevoeg den inlichtingen in te winnen en hoopt, dat bij een volgende gelegenheid daarme de rekening zal worden gehouden. Nadat de heer Mulholland nog eenige opmerkin gen heeft gemaakt op de begrooting van het Gasbedrijf inzake het verkoopen van gas beneden de inkoopprijs, wat echter niet juist blijkt te zijn en eenige inlichtin gen vraagt omtrent de post „kosten van uitbreiding en verniewing bij het gasbe drijf en de heer J Braggaar de posten volgnommer 36. 141 en 164 heeft besnro- ken en zich verklaart tegen de post Bur gerwacht in de Gemeentebegrooting en de heer W. G. Duynisveld de post 195 inzake keuringsgelden heeft besproken en B. en W. verzocht te trachten met andere Ge meenten eer. actie op touw te zetten om hierin verbetering te brengen en de voorzitter verschillende inlichtingen heeft verstrekt en als zijne meening heeft uit gesproken. dat er inzake de keuringsgelden niets te bereiken is, worden de begrootin gen der Gemeentebedrijven van Electrici- teit, gas en water en badhuis dienst 1937 als volgt vastgesteld: Electriciteitsbedrijf: Afdeel ing I totaal baten f 71.703.32; totaal lasten 71.703 32. Afdeeling II:. totaal kapitaalsinkomsten 56.638.29, totaal kapitaalsuitgaven 56.638.29. Gasbedrijf: Afdeeling I. Totaal baten: i 58.797.13, totaal lasten f 58.797.13. Afdee ling II, totaal kapitaalsinkomsten f 32.911.95 totaal kapitaalsuitgaven f 32.911.95. Waterleidingbedrijf: Tfdeeling I: Totaal baten f 25.011.70, totaal lasten 25.011.70. Afdeeling II: totaal kapitaalsinkomsten 26.119.06: totaal kapitaalsuitgaven f 26.119.06. Badhuisbedrïjf: Verzameling. Afdeeling I. Totaal baten 266.595, totaal lasten 2665.95. Afdeeling II. Totaal kapitaals inkomsten 4490.84, totaal kapitaalsuitga ven 4490.84. De begrooting der Gemeentedienst 1937. I. Gewone dienst: Totaal inkomsten 322.717.76, uitgaven 322.717.76, Batig slot 178.551.81, nadeelig slot f 178.551.81. II. Kapitaaldienst: Totaal inkomsten 106.488.22, uitgaven 177.036.07, Batig slot 76.15; nadeelig slot f 70.624.— Totaal nadeelige sloten: 70.624.totaal batige sloten: 76.15; per Resto nadeelig slot: 705.47.85. Vaststelling van een nieuwe legesver ordening. B. en W. bieden den raad eene nieuwe legesverordening aan, daar blijkt, dat meerdere malen voor afgifte van verschil lende stukken, verordeningen enz., zoome de voor de verrichting van diverse hande lingen ten behoeve van particuliere perso nen en instellingen geen legesgeld kan worden geheven, omdat de bestaande ver ordening te dien opzichte onvolledig is. Mede is op deze verhooging bij de samen stelling van de begrooting gerekend. Al dus B. en W. in het prae-advies. Deze ver ordening bestaat uit 57 artikelen en de opbrengst wordt geraamd op 2100. Na eenige bespreking wordt aldus be sloten. Op de reclame inzake aanslag in de hon denbelasting over 1936 van den heer C. A. Paap wordt gunstig beschikt en de aanslag vernietigd. Vervolgens worden eenige besluiten comptabiliteit genomen. Door Ged. Staten zijn enkele aanmerkin gen gemaakt op de wijziging van de poli tieverordening. B. en W. stellen den raad voor aan de wenschen van Ged. Staten te gemoet te komen. Aldus besloten. Door den heer R. Waal is een verzoek gezonden om per 1 Januari 1937 in het genot van wachtgeld te worden gesteld. B. en W. stellen den raad voor op dit ver zoek afwijzend te beschikken, omdat be doelde persoon vermeld staat op den door B. en W. vastgestelden staat, bedoeld on der art. 2 lid I van het ambtenarenregle ment. De heer W. G. Duynisveld verklaart, dat, wanneer de heer R. Waal recht heeft op wachtgeld hem dit dan ook te verleenen. De heer J. Braggaar kan zich met dit prae-advies niet vereenigen en meent dat het niet aangaat hem buiten het ambtena renreglement te stellen. De voorzitter verdedigt dit prae-advies, waarna tot stemming wordt overgegaan en in stemming wordt gebracht het verzoek van den heer R. Waal. Tegen stemmen: de wethouders: J. A. Mens en C. Eggink en de leden Schimmel penninck van der Oye, R. Vieveen, D. Limburg en P. Koot. Vóór stemmen: de leden J. Braggaar, Bakker, C. Mulholland, A. Verboon en W. G. Duijnisveld, zoodat het verzoek van den heer R. Waal is af gewezen. Aan den heer Kras wordt ontheffing verleend van art. 22 der bouwverordening om zijn werkplaats te kunnen uitbreiden. Vervolgens deelt de voorzitter den raad mede, dat er voor de werkloozen een schriftelijken cursus zal worden gegeven door de vereeniging P. B. A. Een 25-tal personen hebben zich aangemeld. Het Rijk zal 50 pet. in de kosten bijdragen. B. en W. stellen den raad voor medewerking te verleenen. Deze cursus zal dan aanvangen op 9 November a.s. Wordt aldus besloten. In verband met de mogelijkheid, dat de zen winter wederom ontspanningslokalen voor werkloozen worden ingericht door particulieren of vereenigingen, stellen B. en W. den raad voor die lokalen vrijstel ling te verleenen van het benoodigde gas en water en het college te machtigen, om, indien zulks noodig mocht blijken, nadere regelingen dienaangaande te geven. Aldus aangenomen. Bij.de rondvraag informeert de heer A. Verboon hoe het staat met de verbreeding van den Leidscheweg. De voorzitter zegt, dat hiervan nog niets kan gezegd worden, waarna de openbare vergadering wordt gesloten en de raad overgaat in een be sloten vergadering. TOONTJE VAN TEUTEN, DE MILLIONAIR. 293. Toen kwam er een meneer met een grooten boor, die j 294. Doch toen klonk er zoo'n hevig gebruil uit het 'om- eens wildé zien wat er eigenlijk in den sneeuwman verbor- I nenste van den sneeuwpop, dat hij van angst een luchtsprong gen was. Hij ging op een boomtak zitten en boorde er lustig maakte en niet verder meer durfde boren, daar hij dacht. 0p ios> 1 dat er wel een wild beest in verborgen kon zitten.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11