De Rex-betooging te Brussel DE RING ROND MADRID Dégrelle Zondag gearresteerd, doch s nachts weer vrijgelaten Nog slechts spoorwegverbinding met Valencia MAANDAG 26 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 Een vrij rumoerige dag SPANNING IN DE HOOFDSTAD. De morgen was rustig. Er heerschte Zondagmorgen een ietwat opgewonden stemming in de Belgische hoofdstad. Politie-agenten en gendarmes stonden op alle kruispunten opgesteld en voornamelijk in de Karthuizerstraat, waar het hoofdkwartier der Rexisten gevestigd is, die de laatste maatregelen voor de be tooging troffen. Tot elf uur gebeurde er echter niets bij zonders. Op dit tijdstip begon het défilé van oud-strijders voor den koning, het tra- ditioneele, jaarlij ksche défilé ter herden king van den Yzerslag, dat de Rexisten hadden aangegrepen als een inleiding voor hun inmiddels verboden betooging. Het défilé voor den koning. Het défilé van oud-strijders ter herden king van den slag aan den Yzer begon gis termorgen. De stoet trok van het Paleis plein tot aan den Congreszuil, onder stroo menden regen voorbij den koning. Tijdens het défilé deden zich nog steeds geen incidenten van beteekenis voor, hoe wel er nu en dan wel tusschen politieke tegenstanders wel met allerlei leuzen over en weer werd gedemonstreerd. Na het défilé, dat een half uur duurde, trokken de Rexisten naar de binnenstad, onder het roepen van den kreet „Rex zal overwinnen". Socialisten en communisten hielden tegenbetoogingen en riepen hun leuzen, doch het kwam niet tot handtaste lijkheden. Het duel bleef geheel monde ling. De Rexisten waren niet in bijzonder groot aantal, men schatte het op eenige duizenden. Dégrelle wordt gearresteerd. Op het St. Goedele-plein verscheen Dégrelle voor een venster en wilde z.ijn aanhangers toespreken. Bij het verlaten van dit huis werd hij gearresteerd. Met een glimlach op de lippen liet Dégrelle zich wegleiden. Hij werd naar het hoofdbureau van po litie gebracht. Na zijn arrestatie had een betooging plaats bij de beurs. De politie dreef de betoogers uiteen en arresteerde een veertigtal personen. Graaf de Grunne en Knaèpen werden ge arresteerd omdat zij weigerden gevolg te geven aaon het bevel van de politie door te loopen. Onrustige middag. Den geheelen middag was het in de binnenstad onrustig, vooral in de omgeving van de beurs en de groote boulevards. Doorloopend verspreidde politie en gen darmerie samenscholingen en velen wer den gearresteerd omdat zij weigerden de politie te gehoorzamen. De openbare gebouwen werden door militairen bewaakt. Tijdens een vechtpartij in de omgeving van het Volkshuis tusschen Rexisten en politieke tegenstanders, werd een persoon ioor een schot gewond. Vechtpartijen in den avond. Later op den middag en in den avond werd het drukker op de boulevards tus schen de beurs en het Brouckèreplein. De Rexisten stonden langs den weg en floten en riepen hun leuzen. Hun tegenstanders deden hetzelfde en de politie verbood te blijven staan. Bereden gendarmen dreven hun rijdieren tot op het trottoir. De rexis ten gingen uiteen, doch later kwamen zij weer samen. Dit ging zoo eenige malen en tenslotte ontstond hierdoor een nerveuse stemming. Omstreeks vier uur mengden zich poli tieke tegenstanders onder de Rexisten en de gebalde vuist werd opgestoken tegen de gestrekte hand. Op de kreet „Rex zal overwinnen", werd geantwoord: „Fascis ten naar Berlijn". Eenige malen raakten beide groepen slaags en de politie trad steeds strenger op. Zij kon echter niet verhinderen, dat de vechtpartijen steeds talrijker werden en ook in ernst toenamen. Het bleef intusschen bij plaatselijke klop partijen, en door arrestaties wist de gewa pende macht steeds de grootste lawaai makers er uit te pikken. Den heelen avond bleef het zeer woelig te Brussel en er kwamen nog tal van vechtpartijen voor. Dégrelle c.s. in vrijheid gesteld. Om één uur vannacht werden Dégrelle de leider der Rexisten, en diens politieke vrienden in vrijheid gesteld. REDE VAN VANDERVELDE OP HET SOCIALISTEN-CONGRES. In een rede op het socialistisch congres te Brussel verklaarde Vandervelde, dat de regeering van Van Zeeland vastbesloten is, het hoofd te bieden aan het Rexisme. Ten aanzien van Spanje verklaarde spre ker, dat de socialisten voort zullen gaan hun sympathie te betuigen met hen, die in Spanje strijden voor de democratie; welke is gericht op de souvereiniteit van den ar- LEON DéGRELLE, de leider der Belgische Rexisten. beid. De regeeringen moesten thans onder zoeken, of de omstandigheden, welke voor de Fransche regeering aanleiding waren het non-interventie-verdrag voor te stel len, nog bestaan. Sprekende over de rede van den koning zeide Vandervelde, dat volgens zijn mee ning nooit een grooter waarheid omtrent de noodzakelijkheid van de versterking van het militair statuut werd gesproken. Men kan niet ontkennen, dat de» Volken bond een groot deel van zijn moreele auto riteit heeft verloren. Toch blijven de so cialisten gehecht aan den bond, er is geen sprake van een nieuwe politiek. De houding der Rexisten schreit ten he mel om wraak, zoo vervolgde spreker, het verbod was noodig om de orde te handha ven. Tenslotte verklaarde Vandervelde, dat men staat aan den vooravond van ern stige gebeurtenissen, hardnekkige en moei lijke strijd is in het vooruitzicht. BUITENLAND DUITSCHLAND. GRAAF CIANO BIJ HITLER Een hartelijke ontvangst De Italiaansche minister van Buiten- landsche Zaken, graaf Ciano, heeft Zater dag te Berchtesgaden een onderhoud met Hitier gehad, dat twee uren duurde. Volgens welingelichte kringen was de bespreking buitengewoon hartelijk. Daar na werd het noenmaal gebruikt, waaraan 25 personen deel namen, o.m. Attolico, von Hassell, von Neurath en von Ribbentrop. Hitier heeft in hartelijke woorden af scheid van zijn gast genomen. Met opgeheven arm bleef hij op het bor des van zijn villa staan, totdat de auto, waarin Ciano had plaats genomen, den laatsten bocht van den weg voorbij was. Ciano werd daarop te München met bui tengewoon vertoon ontvangen; 300 man S.S. defileerden er voor hem, terwijl het Odeon-plein feestelijk was verlicht. Man schappen der S.S. fungeerden als fakkel dragers. Verklaring van Ciano voor de pers Zondagochtend heeft de Italiaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano een communiqué voorgelezen in een vergadering van de pers. Hierin zeide hij o.m. dat hij een harte lijk onderhoud heeft gehad met den Fueh rer te Berchtesgaden en met von Neurath te Berlijn over den algemeenen politieken toestand. Hieruit bleek, dat beide landen een anti-communistische actie zullen ont plooien ten gunste van den vrede. Ook werd gesproken over de onderhan delingen tot vervangen van Locarno-pact. Beide landen verlangen een garantie-pact voor West-Europa. i Verder werd de Volkenbond besproken. J Inzake de Donaulanden zullen beide lan den de tot nu toe gevoerde politiek voort zetten in vriendschappelijke samenwer king. Ten aanzien van de Spaansche kwestie werd overeengekomen, dat de regeering van generaal Franco door den vasten wil van het Spaansche volk wodtr gesteund. Waar deze regeering heerscht, wist zij de orde te herstellen, terwijl daarvoor de anarchie woedde. Beide landen verlangen, dat Spanje zoo spoedig mogelijk weer zijn plaats in de rij der volkeren inneemt. Italië en Duitschland willen samenwer ken voor de civilisatie van Europa en de cultureele betrekkingen tusschen beide landen zullen worden uitgebreid. Ciano naar Rome teruggekeerd De Italiaansche minister van Buiten landsche Zaken, graaf Ciano, is gisteren per vliegtuig uit München naar Rome te ruggekeerd. DE TENUITVOERLEGGING VAN HET VIERJARENPLAN Mobilisatie van den arbeidsdienst Minister-president Goering heeft in het kader van de tenuitvoerlegging van het vierjarenplan in overleg met den rijks- arbeidersleider Hierl de mobilisatie van den geheelen rijksarbeidsdienst bevolen. Dit bevel is noodzakelijk geworden door het vroege intreden van het koude weer. Men is reeds druk bezig met het binnen halen van den vroegen oogst. DE ERKENNING VAN HET ABESSIJNSCHE KEIZERRIJK DOOR DUITSCHLAND De Duitsche erkenning van het Italiaan sche keizerrijk Abessynië heeft te Parijs geen verrassing gebracht. Het Duitsche besluit, dat bij het vertrek van Ciano naar Berlijn verwacht kon worden, wordt te Parijs beschouwd als een logisch ge volg van de welwillende houding, die Duitschland van het begin van het Oost- Afrikaansch conflict af jegens Italië heeft aangenomen. Waar Duitschland geen lid van den Volkenbond is, kan het het Itali aansche keizerrijk erkennen, zonder dat daartegen juridische of politieke bezwaren kunnen worden ingebracnt. FRANKRIJK. REDE VAN BLUM TE NARBONNE Maatregelen tegen smaad in de pers De Fransche mini3ter-presiderft Blum heeft Zondag te Narbonne een groot feest maal van 2500 couverts gepresideerd. Hij hield een rede, waarin hij o.a. zeide, dat de regeering van het Volksfront een diepgaande wijziging heeft gebracht in de materieele en moreele condities van de werklieden. De landbouw-economie werd gewijzigd en de prijzen der landbouwarti- kelen werden op hun essentieele hoogte gebracht. Reeds is een economisch herstel in het land merkbaar. Wel is er nog critiek en Blüm wil hier niet de grond van nagaan, doch dat groote massa van het volk heeft de regeering be grepen. Spreker verklaarde verder, dat de da tum van het begin van de zitting van het parlement morgen in een ministerraad zal worden vastgesteld. De regeering wil een aantal wetsontwer pen indienen, waardoor het minder moei lijk wordt plaatselijke begrootingen te regelen. Het crediet van drie milliard franc van de Banque de France maakt het mo gelijk, de renten van zekere hypothecaire leeningen te verlagen en de gemeenten te steunen, die groote leeningen moesten sluiten om openbare werken uit te voeren, Verder is de regeering voornemens, een wet op de pers yoor Je stellen, waarin aan particulieren mogelijk wordt gemaakt zich te verdedigen tegen smaad. Ook moet deze wet de openbare macht mogelijk maken de machten na te gaan, welker doel is invloed uit te oefenen op de openbare meening, opdat men weet, vanwaar zij hun middelen krijgen. De mo gelijkheid wordt geopend hen te laten bewijzen, dat zij onafhankelijk zijn. Misschien kan de Kamer zich voor de sluiting van de buitengewone zitting hier mede bezig houden. Vervolgens zullen voorstellen van wet worden ingediend in zake nationale verzekering tegen rampen in den landbouw, werkloosheidsverzeke ring en ouderdomspensioen. De weken, die daarop volgen, zullen vrijwel geheel ge wijd zijn aan de begrooting 1937, deze moet voor het einde van het jaar zijn aan genomen. De meest sombere geruchten doen de ronde omtrent deze begrooting; een zoo eerlijk minister als Vincent Auriol zal evenwel niet spelen met cijfers of kunst matige berekeningen; de begrooting zal eerlijk zijn. Blum besloot zijn rede met een betui ging van trouw van de regeering aan het Volksfront. ITALIË. GROOTE REDEVOERING VAN MUSSOLINI TE BOLOGNA Mussolini heeft te Bologna voor een ge weldige menigte een toespraak gehouden, waarin hij een overzicht gaf van de Tiisto- rische geburtenissen gedurende de laatste tien jaren. Hij constateerde, dat het fascis tisch regiem in deze periode grootsche pro blemen heeft opgelost. De Duce zeide o.m.: Wij hebben in zeven maanden tijds met vijf veldslagen een keizerrijk ver woven. Wij hebben het niet alleen strijdende te gen de vijandelijke legers, die de verra ders van de Europeesche beschaving van kader hadden voorzien en gewapend, ver overd, maar tegenover een geheele coali tie, welke haar hoofdkwartier had opge slagen aan het meer van Genève. In zeven maanden hebben wij een kei zerrijk. Er zal veel minder tijd voor noo dig zijn om het te bezetten en te pacifi ceer en. Terwijl ik tot u spreek, zijn onze colonnes bezig op te rukken in de zeer vruchtbare gebieden der groote meren in het hartje van Afrika. Een andere colonne rukt naar het Wes ten op om te trachten de fantastische re geering van Gore op te sporen. Wanneer deze gebieden, welke zes maal zoo groot zijn als het moederland gepacifi ceerd zullen zijn, zal er plaats zijn voor allen. Op dit oogenblik, nu de Europeesche ho rizon onzeker is en in i wanorde, biedt Ita lië, aldus Mussolini, het bewonderenswaar dige beeld van discipline. Vervolgens sprak de duce over den olijftak, welke zich ver heft „boven het bosch van 8 millioen ba- STRIJD AAN TWEE FRONTEN. Op twee fronten is gisteren in Spanje revig gevochten. lo. Rond Madrid, waar de nationalisten hun opmarsch voorbij Navalcarnero voort zetten en er tevens in geslaagd zijn de ver binding tusschen de hoofdstad en Aran- juez af te snijden, terwijl de regeerings- troepen zich hardnekkig bij het Esecorial verdeigen, om daar event, den ring rond Madrid te verbreken. Een bericht van na tionalistische zijde, dat het Escorial in hun handen was gevallen, is nog niet beves tigd. 2o. In Asturië, waar de nationalisten trachten van Oviedo uit Bijjon Trubia en Mieres te bezetten, terwijl de mijnwerkers nieuwe aanvallen op Oviedo ondernemen. Wat den strijd ten Zuiden van Madrid betreft hebben de nationalisten vooral een groot succes te boeken door de bezetting van Borox en Esquivias, welke laatste plaats op enkele kilometers ten Noorden van Aranjuez is gelegen. De nationalisten zijn daardoor in het bezit gekomen van den laatsten spoorweg welke van de hoofd stad naar het Zuiden leidt, zoodat de re geering thans nog slechts de beschikking heeft over den spoorweg naar de haven stad Valencia. Alvorens generaal Varela, die aan den rechtervleugel van de nationalistische le gers het bevel voert, tot den nieuwen op marsch overging, had hij een onderhoud met generaal Mola, die naar Olliscas was gekomen, om de verdere militaire operaties te bespreken. Door zijn bezetting van Illes- cas, ten Noordwester van Aranjuez, had generaal Varela reeds bewezen, dat hij vlug weet te handelen en zijn opmarsch zou, naar de Havasverslaggever te Illescas op merkt, wel eens beslissend kunnen zijn voor het lot van Madrid. Geen aanval op Aranjuez. Het merkwaardige van het offensief in dezen sector is, dat niet tot een aanval op Aranjuez is overgegaan. De stad ligt op een 500 meter hooge rots en zou goed verde digd kunnen worden, zoodat een aanval zeer veel menschenlevens zou hebben ge- eischt. Toen generaal Varela dan ook gister morgen aan de artillerie, tanks en cavale rie, welke laatste onder bevel staat van kolonel Monasterio, bevel gaf op te ruk ken, lieten de afdeelingen Aranjuez rechts liggen. Een hevig gevecht ontwikkelde zich, doch de artillerie en de vliegtuigen wisten opnieuw den doorslag te geven; re- geeringsvliegtuigen werden niet gezien. Ondanks de hevige beschieting door de regeeringartillerie konden de nationalisten in de laagvlakte vlug oprukkgn. Kolonel Monateria slaagde er in de rivier de Ja- rama ten Noorden van Aranjuez te berei ken, zoodat thans Aranjuez volkomen van Madrid is afgesneden. Men kan deze operatie, aldus Havas, als een van de laatste, zoo niet de laatste in de directe omgeving van Madrid beschou wen. Een beslissende aanval op Madrid zal nu niet lang meer op zich laten wachten. Naar de nationalistische generaal Queipo de Llano voor de radio mededeelde, is ten Noorden van Aranjuez een aantal meisjes gevangen genomen, die verklaarden door de anarchisten gedwongen te zijn naar het jonetten" en hij besloot: Deze geest, welke achter de bajonetten en de kanonnen staat, is de geest, welke heiligheid en heroisme geeft en den geest, welke ons overwinning en roem zal geven., AMERIKA. EEN BRITSCHE „STROOVERKIEZING" Roosevelt zal vermoedelijk gekozen worden De eerste van Engelsche zijde georgani seerde strooverkiezing bij de a.s. presi dentsverkiezingen in de Ver. Staten heeft tot resultaat gehad, dat president Roose- veld in 32 van de 48 staten een meerder heid heeft boven zijn tegencandidaat Lan- don. Deze strooverkiezing is uitgevoerd door de verschillende Amerikaansche cor respondenten van Reuter en geeft aan, dat de Staten, waar Roosevelt een meerderheid kan verwachten, hem 314 stemmen verze keren in het electorale college, terwijl hij er slechts 266 noodig zal hebben om geko zen te worden. Landon zal slechts over 217 stemmen beschikken. BUITENLANDSCHE BERICHTEN VREESELIJK SPOORWEGONGELUK IN CHINA Zestig dooden. Op een helling van den spoorweg tus schen Kanton en Hankou zijn Donderdag j.l. twee treinen tegen elkaar gebotst. Hier bij zijn een zestigtal personen omgekomen, waarvan 53 soldaten. Het ongeluk had Donderdag j.l. plaats nabij Teng Tsjia Tang in Zuid-Hunan, doch eerst nu werd het ongeluk bekend. front te vertrekken en die zich onder be scherming der nationalisten plaatsten. In de omgeving van het Escorial wordt de zuivering voortgezet en de nationalisten verwachten, dat zij de plaats spoedig zul len kunnen bezetten. Talrijke kunstschat ten zijn reeds naar Madrid overgebracht. Ook bij Navalcarnero boekten de nationa listen terreinwinst. Oneenigheid te Madrid. Naar de regeering mededeelt, is de on derstaatsecretaris van Financiën Saucheda uit Madrid te Barcelona aangekomen. Vol gens de nationalisten bereiden de in Ma drid achtergebleven ministers eveneens hun vertrek voor. In verband hiermede meldt het D.N.B. uit Madrid, dat in het ministerie van Buitenlandsche Zaken al daar een stormachtige bijeenkomst van het roode comité is gehouden. Minister del Vayog gaf, wegens de groeiende ontevre denheid onder de roode militie, aan de lei ders daarvan een uiteenzetting van de mo tieven voor een verplaatsing van den zetel der regeering naar een havenstd aan de Middellandsche Zee. De vertegenwoordi gers der enarchisten eischten den terug keer van president Azana. Bij de discussies zouden de aanwezigen elkaar zelfs met re volvers bedreigd hebben. Ten slotte moest de minister zijn voorstel tot overplaatsing der regeering intrekken. De anarchistische vakvereenigingen C.N.T. en P.A.I. hebben haar vertegenwoordigers uit alle ministe ries teruggetrokken, daar zij ontevreden zijn over het beleid van den premier. Voorts is men ontevreden er over, dat de Sovjet-gezant Rosenberg zich in de bin- I nenlandsche aangelegenheden van Spanje I mengt. Minister del Vayo deelde ten slotte mede, dat zes Sovjet-schepen met munitie op weg naar Spanje zijn. Des middags zijn weer vliegtuigen boven de hoofdstad verschenen, die door machi negeweren en lucht af weer kanonnen wer den beschoten. De hemel was bewolkt en men zag slechts twee der toestellen. Vol gens bewoners der voorsteden zou een es cadrille reeds des morgens boven de stad hebben gevlogen. Om 5 uur keerde de rust weer. GROOTE OVERWINNING DER ASTURISCHE MIJNWERKERS. Om negen uur gisteravond heeft de ra diozender van het Spaansche vakverbond medegedeeld, dat de mijnwerkerscolonnes, welke in den sector van Oviedo strijden, een sterke afdeeling legionarissen, welke de stad verdedigde, hebben vernietigd. Meer dan 700 man werden gedood. DE NON-INTERVENTIE. Antwoord van Portugal- aan de non-interventie-commissie. Het antwoord van Portugal aan de non interventie-commissie, dat binnenkomt door deze commissie zal worden bestudeerd, is een lang document, onderverdeeld in twee gedeelten. In het eerste deel wordt de beschuldi ging van de Sovjet-Russische delegatie ontkend, in het tweede deel wordt de Sov jet Unie zelf beschuldigd de neutraliteit in Spanje niet in acht te hebben genomen. De Portugeesche regeering merkt op, dat zij alleen antwoordt op de Russische be schuldigingen „uit hoogachting voor de in ternationale commissie". De ontkenning gaat punt voor punt de beschuldigingen na en is vergezeld van een lijst van buiten landsche firma's, welke Portugal mitrail leurs leverden. Dez« wapens hebben het land niet meer verlaten. Vervolgens zegt de Portugeesche regee ring, dat de burgeroorlog in Spanje het ge volg is van den invloed der Sovjet-Unie in de binnenlandsche kwesties van het land. Het document maakt melding van een ver gadering van de derde internationale te Moskou in Februari j.l., waarin een plan tot Sovjetiseering van het Iberisch schier eiland tot in bijzonderheden werd uitge werkt. Dan wordt geconstateerd, dat in Maart 1936 Sovjet-Russische agitatoren te Barce lona zijn aangekomen, terwijl groote hoe veelheden wapenen en munitie aan boord van Sovjet-schepen werden aangevoerd Hierna wordt de Sovjet-Russische ambas sadeur te Madrid, Rosenberg, beschuldigd de regeering volkomen te overheerschen. Zelfs zou hij zitting hebben in den minis terraad. De Sovjets zouden ook de opper ste leiding hebben in de militaire opera ties, terwijl in September p.l. 5 Sovjet-of ficieren te Barcelona zouden zijn aange komen. Ten slotte wordt nog verklaard, dat momenteel het Russische schip „Heba" en het Mexicaansche schip „Jalisco" te Ali cante groote hoeveelheden Russisch oor- logsmaterieel ontschepen. BETOOGING VAN ELZAESSER KATHOLIEKEN. De Katholieke Liga voor den Elzas, heeft gistermiddag een betooging belegd te Mühl- hausen, waaraan ongeveer 40.000 personen deelnamen onder leiding van den bisschop van Straatsburg, Ruch, en in tegenwoordig heid van een twaalftal parlementsleden der departementen Boven- en Beneden-Rijn. Aan het einde der betooging namen de deelnemers een resolutie aan, waarin zij een broedergroet overbrachten aan de Ka tholieken in Spanpe en „hunnen volstrekten en prlncipieelen tegenstand jegens Marxis me en communisme" herhalen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5