Een ontijdige ontploffing NED. OOST-INDIE De ramp van de „Van der Wijck" BINNENLAND Regeling van de Pacht LETTEREN EN KUNST VRIJDAG 23 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 BUITEBUMDSCHE BERICHTEN ERNSTIG ARBEIDSONGELUK IN FRANKRIJK. 21 dooden, 4 gewonden. In een „Castine"-mijn in de Fransche ■gemeente Cauvicoürt op 16 K.M. van Fa- laise heeft zich gistermiddag tegen drie uur een verschrikkelijk arbeidsongeval voorgedaan, dat 21 arbeiders het leven heeft gekost en vier arbeiders verwondde. De toedracht van het ongeluk was als volgt: „Castine" is een soort kalksteen, die met ijzererts wordt vermengd om het smelten te vergemakkelijken. Teneinde de casti- ne-steen te doen springen gebruikt men gemeenlijk vloeibare luchtpaitronen, die op igeregelden afstand van elkaar worden ge plaatst en met een Bickfordleiding worden verbonden. Tussahen het o ogenblik, waarop de lont wordt ontstoken en dat, waarop de ontplof fing ontstaat, verloopen meestal twintig mi nuten. Ditmaal echter deed de ontploffing zich veel sneller voor, met bovenvermeld noodlottig gevolg. TREIN GRIJPT AUTOBUS. Acht dooden, veertig gewonden. Op de Roemeensch-Tsjechisohe grens heeft een trein een autobus gegrepen, die juist passeerde. Acht personen werden daarbij gedood, veertig gewond. Verschei dene gewonden zijn er zeer ernstig aan toe. SCHEEPSRAMPEN DOOR TYPHOON. Aan den Zuidpunt van Karafto op Sa- chalin is het 1000 ton metende s.s. „Aisjoe Maroe" gestrand. Het te hulp gesnelde red dingsschip „Oera" is in den typhoon ge zonken, waarbij de bemanning van 35 kop pen verdronk. De „Aisjoe Maroe" wordt thans eveneens vermist. Aan de Westkust van Hokkaido is voorts tengevolge van den typhoon een 10.000 ton metend steenkool schip gestrand. EEN BRAND. DIE VIJF WEKEN GEDUURD HEEFT. Te Tokio is een brand, die vijf weken ge duurd heeft, eindelijk geblusoht. Het vuur was uitgebroken in een steenkoolopslag plaats in de wijk Foekagawa, waar het door zelfontbranding na regenval ontstaan is op 17 September. De eerste brandweer- afdeeling, die ter plaatse arriveerde, begon het blusschingswerk met water op de ko len te werpen, hetgeen echter tengevolge had, dat het vuur nog eens zoo fel ont brandde. Men ging toen over tot het weghalen van den nog niet aangetasten kolenvoorraad. De totale schade wordt geraamd op 20.000 yen. GROOTE BRAND IN EEN POOLSCH DORP. In den afgeloopn nacht is brand uitge broken in een dorp in het Poolsche district Biala Podlaska. 21 woonhuizen, meer dan 30 schuren werden eerj prooi der vlammen. Een groote hoeveelheid vee kwam in de vlammen om. HET AANTAL SLACHTOFFERS. Vermist 49, overleden 4. Aneta seint uit Batavia: Het stoffelijk overschot van het gisteren in de centrale burgerlijke ziekeninrichting overleden slachtoffer van de „Van der Wijck", me vrouw C. Brandes, is hedenmorgen per trein naar Batavia vervoerd. De geredde 63-jarige mevrouw Brandes keerde naar Batavia terug. Omtrent den toestand van de gewonden kan nog het volgende worden medege deeld: de hoofdwerktuigkundige Wey- henke, de eerste stuurman Hermsen, en de vierde stuurman Stada worden nog in het ziekenhuis Darmo vprpleegd. De geredde passagier Franken heeft hedenmorgen het ziekenhuis verlaten. Van de Europeesche verpleegden in de centrale burgerlijke ziekeninrichting wer den mevrouw Hartman en haar beide kin deren naar het ziekenhuis Darmo overge bracht, hetwelk zij intusschen weer heb ben verladen. Thans worden in de centrale burgerlijke ziekeninrichting nog verpleegd mevrouw Kamer-Tawalyan en 16 inheemsche slacht offers. De Koninklijke Paketvaart Maatschap pij deelde hedenmiddag te 15 uur 45 mede, dat volgens een hedenmiddag uit Soerabaja ontvangen lijst, het totaal aantal vermis ten van de ramp 49 bedraagt en wel: 8 Europeesche passagiers, 3 Europeesche kin deren, de marconist, 15 leden van de in heemsche bemanning, 19 inheemsche dek passagiers en 3 koelies, afkomstig uit Ma kassar. Behalve deze 49 vermisten zijn in totaal 4 slachtoffers overleden, n.l. de twee TWEEDE KAM EK (Vervolg zitting van gisteren). De heer Van de Sluis (Soc.-Dem.) zegt, dat onder ons huidig recht de onte vredenheid over de pachtregelingen wel moest toenemen. De sociaal-democratie heeft al lang op verbetering der positie van den economisch- zwakken pachter aangedrongen. Vele pach ters zijn overgeleverd aan de willekeur der verpachters. En dat in een tijd, waarin de mollen, visschen en zangvogeltjes zelfs een rechtpositie hebben. Er zijn menschen, die beweren, dat deze wet den verpachter rechteloos maakt. Spr. ziet daar niets van. Spr. is geneigd, vóór het ontwerp te stemmen, tenzij het te zeer gedenatureerd wordt. Een nieuwe pachtwet is noodzakelijk. De heer de Geer (C.H.) wijst op de moeilijke taak van de rechterlijke instantie, aan welke de beslissingen zullen worden opgedragen, en aan welke eischen worden gesteld van alwetendheid en helderziend heid. Het zou verkeerd zijn, als de ontwikke ling van economische en sociale verhoudin gen steeds meer in handen van den rech ter wordt gelegd. Spr.'s bezwaar is voorts dat de rechter partijen kan dwingen, zekere bepalingen in contracten aan te gaan. Dergelijke dwang is in een rechtsstaat ontoelaatbaar, vrijwillige con tract-sluiting wordt een daad, waaraan groot risico ver bonden is. De Regeering neme dit terug, de rechter verklare nietig, wat hem niet aanstaat, hij behoude zijn recht van veto, maar hij krijge niet de vrijheid in ander mans contracten te knoeien. Bovendien be denke men dat „buitensporig" geen wis kundig begrip is. Wie zal zeggen dat wie 'buitensporigheden uit contracten haalt, deze inderdaad van fouten zuivert? Spr. wijst op de verdere moeilijkheden voor den rechter en geeft aan de oorspron kelijke redactie van art. 8 de voorkeur boven de gewijzigde. Thans wordt een prae gegeven aan den minder goeden pachter boven den betere, terwijl toch het begrip „redelijk bestaan" op den voorgrond moet worden gesteld, in het belang van den goe den pachter. Een beklemde meier! De heer L o u w e s (Lib.) zegt, dat het er om te doen is, te komen tot een juiste afweging der belangen van den grondbe zitter en den pachter. Dit is echter buiten gewoon moeilijk. Ware het alleen al door de felle concurrentie onder de pachters om te komen in het bezit van een boerderij. Er zijn tal van bezwaren, b.v., dat men wel den zittenden doch niet den komenden pachter beschermt. Ook neemt dit ontwerp niet alle onzekerheid voor den pachter weg. Spr. wijst voorts op de moeilijkheden voor den beklemden eigenaar en beklemden imeier, en op het gevaar van erfelijk worden der continuatie en dus van aantasting van den eigendom. De eigenaar zal de pacht moeten kunnen beëindigen als hij de hoeve zelf wil gaan exploiteeren. In het ontwerp zullen ver schillende veranderingen moeten worden aangebracht, zal het voor spr. aannemelijk zijn. Zoo krijgt de rechter te groote be voegdheden. Een moord op het pacht-instituut. De heer v. d. Heuvel (A.R.) betuigt in stemming met opzet en vorm van het ont werp. Niettemin zijn er enkele bezwaren die een donkere schaduw werpen op het ■goede er van. Door alle pacht er in op te nemen, springt de Regeering over het doel heen. Spr. denkt aan kleine stukjes grond om eigen groente te telen; dit heeft met levensbesta an van een pachter niets te maken. Voor verschillende gevallen is de om slachtige regeling der wet niet noodig. Spr. voorspelt schadelijke gevolgen bij onge wijzigde toepassing van het ontwerp. Bescherming van den pachter mag ook niet leiden tot onrecht voor den verpachter. Geeft men teveel rechten van den ver pachter in handen van den pachter, dan vermoordt men op den duur het instituut van de pacht. Langdurige pachtovereen komsten zijn in het algemeen belang, maar dan moeten die ook worden bevorderd. Het recht van den pachter tot het doen uitvoe ren van herstellingen gaat in dit ontwerp veel te ver. Men vermoorde het pachtstelsel niet bij een niet-kapitaalkrachtigen boeren stand. Mèn zorge, dat niet te ver gegaan wordt met het continuatierecht; dan ga men liever in eens over tot socialisatie van den grond. Beter is een regeling der schadever goeding aan den pachter, die het veld moet ruimen, zooals in Engeland bestaat. In Ier land, waar het continuatierecht werd inge voerd, is men daarop moeten terugkomen. Spr. betuigt zijn instemming met eenige aangebrachte wijzigingen, en zal met het ontwerp medegaan, als er eenige verbeterin gen worden aangebracht, met name de wij zigingsbevoegdheid van pachtcontracten door den rechter vervalt. Europeesche dames Wisse en Brandes en twee inlanders. Deelneming- van H. M. de Koningin. Ingevolge van een door den minister van koloniën overgebrachte opdracht van H. M. de Koningin verzocht de gouverneur- generaal aan de diret'ie van de K. P. M„ den gouverneurs van Oost- en West-Java en den consul-generaal te Singapore Harer Majesteits deelneming tt doen blijken aan de nabestaanden van de omgekomenen bij de ramp van de „Van der Wijck". De heer Eb els (Vrijz. Dem.) is van oor deel, dat zonder ingrijpen door den wet gever aan bestaande misstanden niet tege moet te komen is. De kleine perceeltjes. Spr. zou willen weten of de buitensporig heid in de pachtcontracten alleen slaat op de pachtprijzen, dan wel op de voorwaar den. Wat het continuatierecht betreft, on redelijke beëindiging der pacht komt wei nig voor; spr. vestigt eveneens de aandacht op het Engelsche stelsel, doch merkt op dat ■bij elke pacht-beëindiging de pachter on vermijdelijk schade lijdt. Er moet ook meer rekening worden gehouden met de groote verscheidenheid der pacht, welke hier te lande voorkomt. Bezwaren zijn er ook t.a.v. de vele kleine verpachte perceel tjes. Er schuilen in het ontwerp elementen die het sluiten van nieuwe pachten belem meren. Over het algemeen heeft het wets ontwerp spr.'s sympathie. De vergadering wordt te 4.50 uur ver daagt tot heden één uur. HET HUWELIJK VAN DE PRINSES EN DE NEDERLANDSCHE SCHOOLJEUGGD Ons wordt bericht: Thans is definitief gevormd het comité uit de vertegenwoor digers van het onderwijs en de Nederland- sche schooljeugd, dat zich ten doel stelt geld in te zamelen voor een geschenk aan Prinses Juliana en Prins Bernhard bij de gelegenheid van hun huwelijk. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren: dr. Joh. H. van Burkom, voorzitter, A. P. Jungcurt, secretaris, dr. W. van der Wijk, penningmeester en Joh. H. M. Derksen, vertegenwoordiger van het Katholiek Onderwijzers Verbond. Voorts hebben er in zitting de heeren: dr. J. P. Chr. de Boer, rector van het R. K. Lyceum voor Meisjes te Den Haag, N. van Dooren, als vertegenwoordiger van de ver- eeniging voor Chr. Mulo, J. de Klerk, na mens het Nederlandsch Onderwijzersgenoot schap en mej. E, Mesdag, als vertegenwoor digster van het nijverheidsonderwijs, be nevens een negental leerlingen van ver schillende onderwijsinrichtingen, hiervoor door het lot aangewezen. Het comité heeft zich in verbinding ge steld met den voorzitter van het Nationale Comité, mr. L. J. A. Trip en hem de plan nen medegedeeld, waarbij het zich de volle sympathie van mr. Trip mocht verzekeren. Binnen enkele dagen zal een oproep aan de scholen worden gezonden, vergezeld van een lijst van autoriteiten, voorzitters van organisaties, enz., die hun instemming met het plan betuigen. Op deze wijze hoopt het comité onge veer 1millioen leerlingen van lagere, middelbare, voorbereidend hoogere en nijverheidsscholen te bereiken en hun me dewerking te verkrijgen. PRINS BERNHARD NAAR 'S HERTOGENBOFCH. Naar wij vernemen heeft Prins Bern hard het voornemen kenbaar gemaakt het escadron pantserwagens dat in 's Herto genbosch is gestationneerd, te bezichtigen. Daartoe zal zijn Hoogheid a.s. Donderdag I 29 October een bezoek aan de Hertogstad brengen. DENATURATIE FABRIEKS AARDAPPELEN. In aansluiting op het persbericht inzake de denaturatie van fabrieksaardappelen vernemen wij van bevoegde zijde, dat on der de fabrieksaardappeltelers onzeker heid bestaat omtrent de eischen waaraan de na 1 April 1937 ter denaturatie aan te bieden fabrieksaardappelen moeten vol doen om voor de in uitzicht gestelde ver goeding in aanmerking te kunnen komen. Daarom wordt nog medegedeeld, dat de bedoeling van deze regeling is, ertoe mede te werken, dat de telers van fabrieksaard appelen een gedeelte kunnen reserveeren voor eventueelen export, zonder dat zij, indien er geen vraag voor uitvoer mocht komen, schade zullen lijden. Fabrieksaardappelen worden bij deze regeling beschouwd als behoorende tot de in zg. rubriek b van de consumptie-aard appel-steunregeling ingedeelde aardappe len. Dit beteekent, dat van de ter denatura tie aangeboden partijen de aardappelen welke kunnen vallen door een opening van 35 m.m. vierkantsmaat, moeten zijn uitgesorteerd, terwijl ook de z.g. nat-rotte aardappelen moeten zijn verwijderd. Partijen aardappelen welke zoodanig door ziekte zijn aangetast, dat zij niet meer voor veevoeder geschikt kunnen worden geacht en partijen die stukken bevatten, welke op andere wijze dan bjj het rooien of omwerken of wel door vreterij van in secten zijn ontstaan, komen niet voor steun in aanmerking. Z.g. bonken, aardappelen boven 60 m.m. vierkantsmaat, zullen echter wel worden gesteund. BAKKERS TE AMSTERDAM DREIGEN MET SLUITING HUNNER ZAKEN Gisteravond hebben de Algemeene brood- bakkerspatroonsvereeniging „De Voor zorg" en de afdeeling Amsterdam van den bond van Chr. Bakkerspatroons vergaderd ter bespreking van den noodtoestand in het bakkersbedrijf. De Chr. bakkerspatroons hebben met algemeene stemmen besloten hun zaken te sluiten indien niet binnen een week een loonende prijs is verkregen. Toen dit besluit bekend werd op de vergadering van de „Algemeene", werd besloten, om, wanneer niet uiterlijk 31 October a.s. een redelijke minimumbrood prijs is tot stand gekomen, het bestuur op dracht te geven, terstond de sluiting voor te bereiden. DE NIEUWE BACONINSCHRIJVING Weer belangrijk lager De nieuwe bacon-inschrijving, welke gisteren om 12 uur besloten werd, heeft tot resultaat gehad, dat de baconbereiding weer belangrijk goedkooper wordt. De hoogste inschrijving was thans 1.99, de laagste 85 ct. De meeste aanbiedingen liggen even boven of even onder den gulden. De hoogste inschrijving komt van een buitenstaander, die tot nog toe niet had meegedaan aan de baconbereiding. De laagste is van een kleine onderneming. Een der groote fabrieken schreef in voor 89 cent. De „N. R. Crt." teekent hierbij aan: „Het verschil met vroeger is wel heel groot. Aanvankelijk werd ƒ4.80 betaald per 100 kg. Geleidelijk is het minder ge worden. Bij de laatste inschrijving, slechts enkele maanden geleden, had men nog prijzen, die varieerden tusschen ƒ2.40 en 2.80. Een enkele fabriek had toen inge- teekend voor ƒ1.70. Men mocht bij de voorlaatste inschrijving echter slechts re kenen op een gebruik van 35 pot. van de fabriekscapaciteit. Thans is dit percentage verhoogd tot 45 pet. wat de zaak wel iets goedkooper kan maken. Het verschil blijft echter zeer groot, zelfs wanneer men rekening houdt met het veelbesproken „opzetje" van 60 cent (een bedrag, dat de fabrikant in een ge meenschappelijk steunfonds moest stor ten). Dan blijft er een verschil van 80 a 90 cent. Met andere woorden: de prijs is in de laatste maanden tweemaal zoo hoog geweest als hij thans blijkt te zijn. En dat nog wel na de devaluatie. Men moet daaruit echter niet te spoe dig concludeeren, dat er al te veel ver diend is. De tegenwoordige prijs is niet gebaseerd op kosten-calculatie van het varkensslachten zelf. maar op de voordee- len welke dit slachten meebrengt in het geheel van een, meer „afdeelingen omvat tende vleeschwarenfabriek". EEN „ORANJE KOP" BIJ AVOND VERLICHTING. Duidelijker onderscheiding van de voorrangswegen. Bij de jongste wijzigingen van het mo tor- en rijwielreglement is het zoo lang verbeide begrip voorrangsweg in onze verkeerswetgeving gekomen, een verbe tering die in verkeerskringen vrijwel una niem met vreugde is begroet. Een belangrijke factor bij dit geven van voorrang aan het verkeer op een bepaal den weg, is de wijze, waarop dit dien weg en op de daarop uitkomende zijwegen is aangegeven, daar misstanden hier fatale gevolgen zouden kunnen hebben. Het is de bedoeling dat in ons land de voorrangswegen buiten de bebouwde kommen o.a. aangeduid zullen worden, door de erlangs geplaatste hectometer- paaltjes een oranje kop te geven. De vraag is nu gerezen in hoeverre deze aanduiding welke overdag natuurlijk goed zichtbaar is, op zichzelf ook bij donker goed waarneembaar zal zijn. In verband hiermede heeft de A. N. W. B. bij avond proeven met verschillende in de practijk voorkomende verlichtingssys- temen genomen, waaruit het volgende is gebleken. Op wegen zonder eigen verlichting, waar dus alleen de autolampen als lichtbron functionneeren, komen de oranje koppen duidelijk uit. Hetzelfde is het geval op wegen welke door middel van gas of gloeidraadlampen zijn verlicht. Anders is het evenwel gesteld op wegen die door natriumlampen verlicht zijn. Zoo- als op theoretische gronden reeds te ver- wachten viel, is een oranje kop op een hectometerpaal hier vrijwel niet te onder scheiden, van een witte kop. Juist waar natriumverlichting voor de groote verkeerswegen steeds meer terrein wint en deze wegen uit den aard der zaak in aanmerking komen om tot voorrangswe gen te worden geproclameerd, vraagt de A. N. W. B. zich af of het niet wensche- lijk is de markeering der hectometerpalen niet uitsluitend tot het aanbrengen van een bepaalde kleur, i. c. oranje, te beper ken, maar bovendien een teeken van be paalden vorm toe te voegen, waarvan de waarvan de waarneembaarheid r bij ver schillende soorten kunstlicht verzekerd blijft. Volledigheidshalve werden door den A. N. W. B. ook nog proefnemingen ver richt bij resp. kwikdamplampen en z.g.n. gemengd licht d. w. z. verlichting door armaturen, waarin zoowel een kwikdamp lamp als een gloeidraadlamp is aangebracht Hierbij bleek, dat, hoewel de kwikdamp lamp het oranje reeds betrekkelijk duide lijk min of meer vaalbruin naar voren doet komen, eerst het menglicht aan de Oranje kleur volkomen recht doet weder varen. De verschillende proefnemingen leidden den A. N. W. B. tot de conclusie, dat het speciaal met het oog op de toepassing van natriumverlichting wenschelijk geacht moet worden dat de aanduiding van voor rangswegen niet alleen in een bepaalde kleur, maar ook in een bepaalden vorm geschiedt. De A. N. W. B. heeft hierop de aandacht van den Minister van Waterstaat gevestigd. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter i§, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 25 tot 31 October vastgesteld op 0.80 per kg. BOTERNOTEERING 61 CENTEN. De Leeuwarder Commissie-noteering voor boter is onveranderd vastgesteld op 61 centen. STAND DER GROENTEN- EN FRUIT TEELTGEWASSEN OP 20 OCTOBER. Algemeen overzicht. De weersomstandigheden zijn sinds de vorige berichtgeving niet onverdeeld gun stig geweest voor de ontwikkeling dier groenten- en fruitteeltgewassen. In de maand September en in het bijzonder om streeks 21- September viel er veel regen. In de eerste weken van October bleef de regenval beneden normaal en bedroeg het aantal uren zonneschijn 87, tegenover 50 normaal. De temperatuur onderging een sterke daling en bedroeg in de eerste 10 dagen van October 4 gr. beneden normaal. Tot dien datum kwamen herhaaldelijk nachtvorsten voor, welke aan enkele ge wassen, zooals andijvie en bloemkool, scha de toebrachten. Mede in verband met de regens in September komt bij ruiven nog al het verschijnsel van lamsteligheid voor. Groenteeltgewassen. Andijvie. Hoewel het gewas sinds de vo rige berichtgeving geleden heeft door het optreden van nachtvorsten, is de stand nochtans goed te noemen. Bloemkool staat er dn Noord-Holland goed voor; in Zuid-Holland en op de Zuid- Hollandsche eilanden heeft het gewas zich echter matig ontwikkeld. Boerenkool vertoont een goeden tot zeer goeden stand. Koolrapen, waarvan de teelt vooral in Friesland wordt uitgeoefend, geven goede oogstverwaohtingen. Roode kool. Sinds de vorige berichtge ving zijn de vooruitzichten verbeterd; in West-Friesland zijn zij nog zeer matig, aan den Langendijk en omgeving, alsmede op de Zuid-Hollandsche eilanden en elders, is de stand goed. Witte en savoye kool staan er thans in het algemeen goed voor. Spruitkool ontwikkelde een goed tot zeer goed gewas. Prei. Ook ten aanzien van dit gewas zijn de verwachtingen goed te noemen. Schorseneeren vertoonen een goeden stand. Fruitteeltgewassen. Druiven. De var. Black Alicante en Gros Colman leveren algemeen een oogst van zeer goede kwaliteit. De var. Frankentha- ler heeft te kampen met lamsteligheid, waardoor de stand minder goed is dan van de hierbovengenoemde variëteiten. CHRYSANTHEMUMTENTOON STELLING. Te Kwakel, gemeente Uithoorn. Nog enkele dagen en de chrysanthemum tentoonstelling, die van 29 October tot en met 1 November 1936 in gebouw Leenders te De Kwakel, gemeente Uithoorn gehou den zal worden, opent haar deuren. De aanvragen om plaatsruimte waren zoo belangrijk, dat het gebouw geheel met bloemen gevuld zal worden. De officieele opening van deze tentoon stelling van schitterende groot- en klein- bloemige chrysanten zal worden verricht door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw en Visscherij Mr. Dr. L. N. Deckers. Speciale autobusdiensten zijn, zoowel vanaf Uithoorn, als vanaf Aalsmeer inge legd, zoodat de tentoonstelliing heel ge makkelijk te bereiken is. Een uitstapje naar deze expositie, welke gehouden wordt in het centrum van niet minder dan 70 kweekersbedrijven, zal de moeite zeker meer dan waard zijn. De kleurenpracht en schitterende vor men van de koningin der herfstbloemen is reeds dikwijls bezongen en toch komt men er opnieuw telkenmale van onder de bekoring. NAAMSVERANDERING VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN" Zal voortaan „Soerabaja" heeten. Naar wij vernemen, is bij Kon. Be.sl. be paald, dat de naam van Hr. Ms. pantser schip „De Zeven Provinciën" wordt ver anderd in „Soerabaja". Deze naamsverandering is het gevolg van het feit, dat het schip bestemd wordt tot opleidingsschip voor inlandsche sche pelingen. Het wordt verbouwd en gestationneerd te Soerabaja. NIJMEEGSCHE-EX-COMMISSARIS. In het verslag over het hoofdstuk Politie der Haagsche gemeentebegrooting worden aan B. en W. inlichtingen gevraagd om trent het bekende geval van den onlangs in hechtenis genomen Commissaris van po litie te Nijmegen. Zij zouden gaarne ver nemen, of deze ambtenaar destijds, toen hij naar Nijmegen solliciteerde, is aanbe volen door autoriteiten of ambtenaren, thans nog in functie bij- de gemeente Den Haag. Hebben B. en W. of heeft de bur gemeester, aldus wordt gevraagd, nage gaan of hier op ongeoorloofde wijze een ambtenaar is „weggerecommandeerd" en, zoo ja, willen B. en W. of wil de burge meester daarover mededeeling doen aan den raad? Mevr. Speenhof geopereerd Mevrouw Speenhoff heeft gisteren na een geheel geslaagde oogoperatie door prof. Van der Hoeve het Academisch Ziekenhuis te Leiden kunnen verlaten. Een lichte be handeling zal thuis geschieden. Zoowel in het ziekenhuis, als in haar woning heeft de echtgenoote van den be kenden dichter-zanger talrijke blijken van belangstelling in velerlei vorm ont vangen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7