STADS NIEUWS DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 R. K. VOLKSBOND. Hans Hermans over Communisme, Prof. Cleophas over de taak, die allen wacht. De eerste van de serie ontwikkelings avonden van den R. K. Volksbond, gis teravond gehouden, was maar matig bezet, hetgeen wel mag worden toegeschreven aan het feit, dat hij in de Missieweek werd vastgesteld. De voorzitter der afd., de heer J. H. Nijhuis, uitte er zijn teleurstelling over, dat zoo weinigen deze^ bijeenkomst bij woonden en sprak de hoop uit, dat de vol gende ontwikkelingsavond beter bezet zul len mogen zijn. De heèr Hans Hermans, die hierna het woord verkreeg, wijst er in de inleiding tot zijn onderwerp over het communisme op, dat men eerst het verleden van deze richting moet kennen om het goed te be grijpen. In het verleden nu van Europa, speciaal van Rusland, ligt het communisme. Het leergezag des Pausen, werd op zij gezet door den mensch, die geen leiding meer noodig had en het Protestantisme ontstond. Met den Bijbel verging heb als den Paus, de mensch brak er mee en hij gooide alles overboord wat naar God of godsdienst streefde. De cultuur-mensch zette God op zij, wilde geen Paus of geen Bijbel meer, hij wist het zelf wel. Met moraal- en rechtsvaardigheidswet- ten werd gebroken, de huwelijkswet werd met voeten getreden. Geen leiding meer, dat was de leus. Met het staatkundig denken ging het evenzoo. Met Godsdienst en moraal had de staat niets te maken, wijl deze geen Wet en geen gezag boven zich noodig achtte. De staat in den staat werd de leus der democratie. Met de economie precies hetzelfde. De mensch boorde bronnen van energie aan, waardoor hij zich van anderen onafhan kelijk maakte. De machine verving den arbeider, 'n ongekende wereldproductie veroorzaakte een crisis die de geheele welvaart kapot sloeg. Dat alles 'n gevolg van het denken van den souvereinen mensch, die van geeii wet ten en geboden wilde weten. Het liberalisme heeft de eenheid van den kosmos uiteengerukt, waarbij de gods dienst naar. de huiskamer werd verwezen efi ieder zich ten koste van den ander kon verrijken. „Het werd een wereld-chaos. Het socialisme wilde op den basis van het menschelijk verstand orde scheppen in dien chaos door het proletariaat weer zeggenschap te geven. Een proletarische staat en een proletarische Kosmos, dat was de orde hersteld zonder God en tegen God. Uit dat verleden heeft het communisme zijn levensbeschouwing geput. Met het li beralisme en socialisme als vader en moe der was het erfelijk belast en verkreeg men de rationalistische levensbeschouwing, welke wortel schoot in Rusland. In het oude Rusland bloeiden weten schap en kunst als in Westelijk Europa. En die cultuur zou zich in goeden 'Zin ontwikkeld hebben, waren niet de Tarta- renhorden Rusland binnengedrongen, die na Kief een groot gedeelte van Rusland platbrandden. Dat de Tartaren niet verder zijn geko men en de Europeesche cultuur niet tege lijk hebben verwoest, dat dankt Europa aan Rusland, die den Tartarenstorm heeft tot staan gebracht. Die Tartaren-over- heersching duurde 300 jaar. Toen stond Europa op het hoogtepunt van zijn cultuur, doch Rusland was teruggevallen tot het barbarisme. Spr. schetst vervolgens de mentaliteit van den Rus, wien de uitersten ten zeerste aantrekken. Zoo is het in godsdienstig-, zoo ook in staatkundig opzicht. Zoo fanatiek als de Rus is in zijn godsdienst, zoo fanatiek is hij ook in het navolgen der Koningsmoorde naars van de Fransche revolutie, zoo fa natiek ook in het doorzetten van het marxisme. Lenin was daarvan de man. Zijn leer was een theologie zonder God. Scherper dan Marx wendt Lenin zich af van de wetten door God in de natuur neergelegd. Alles wat op God, op natuur of traditie lijkt moet radicaal op zij gezet worden en, wat de machine maatschappij uitdenkt, moet met wortel en al worden uitgetrok ken. In groote trekken laat spr. dan zien op welke manier het communisme zijn le vensbeschouwing optrekt. Vanaf het opkomen van het communis me zijn onnoemlijk veel priesters en voor aanstaande leeken ofwel economisch on mogelijk gemaakt, in concentratiekampen opgesloten of gedood. Het communisme vaagt alles weg wat van God is of naar God zweemt. Daarvoor in de plaats stelt het een nieuwen eere- dienst, -waarvan Lenin en Stalin de helden zijn. Het eigendomsrecht wordt opgeheven ter wille van den staat, alles wordt genatio naliseerd. Dat is het proletarische recht, de proletarische moraal. Hoe het met de huwelijkswetten gaat, is bekend. Huwen of scheiden is slechts een verschil van loketje bij den ambtenaar van den burgerlijken stand. Wil men geen kinderen, men kan gehol pen worden, wil men ze wel, men kan ook dan terecht en de kinderen worden opge voed in crèches, maar ze worden daardoor eigendom van den staat, om later door hen den proletarischen staat te kunnen voort bouwen. De naam Rusland zelfs verdwijnt; het is thans U, S. S. R., de Unie van Socialisti- sche Sovjet Republieken. De staat n.l. moet los staan van het volk. Men erkent thans nog de landsgrenzen, maar de communistische beweging strekt zich veel verder uit, men wil een wereld communisme. Op elk terrein van het leven ziet men de proletarische eenheid opbouwen, waar bij de mensch de koning der natuur moet zijn. Spr. besloot met erop te wijzen, dat elke ordening onderwerping vraagt van onder geschikten. Wij nu buigen ons voor God, onzen Schepper, maar de ondergeschikte van het communisme buigt zich voor den mensch. En dat is slavernij. (Applaus). De vice-voorzitter, de heer v. Oyen, dankte den heer Hermans voor zijn inte ressante uiteenzetting en hij wekte allen op den volgenden ontwikkelingsavond cp 25 November te bezoeken. Na 'n korte gedachtenwisseling over het gesprokene bracht de geest, adviseur, prof. Cleophas in herinnering het bisschoppelijk schrijven over het gevaar van het commu nisme. Spr. uitte er zijn blijdschap over, dat het bestuur ouder voorlichting van het Centraal Bestuur, vóór dit bisschoppe lijk schrijven reeds besloten had om dit wel zeer actueel onderwerp nader te be schouwen. Men zegge nu niet, dat wij geen last hebben van het communisme. Gij misschien niet, aldus spr., doch gij hebt thuis ook jongens en gij weet niet wat zij zullen worden, gij weet niet, hoe onder hen door communisten en nat. socialisten gewroet wordt. Daarom wijst spr. op de taak der sociale organisaties, om haar leden te behoeden tegen de moderne stroomingen en daar tegen een dam op te werpen. Daarvoor is echter noodig de standorganisaties zelf te zuiveren van ongewenschte elementen. Het wordt tijd klare wijn te schenken en het is noodig in een organisatie menschen te hebben, waarop men voor 100 pet. kan rekenen. Niets toch wreekt zich zoo sterk dan dat men een organisatie heeft, welke niet voor haar taak berekend is. Een der krachtigste vormen van goede organisatie is, dat men volgzaamheid moet toonen aan de leiding. Critiek uitoefenen kan goed zijn, maar zij moet eerlijk zijn en rekening houden met de omstandighe den. 't Communisme dient zich ook niet zon der meer aan, maar 't doet dit in den vorm van critiek, ontevredenheid zaaien tegen de leiding. Men "ziet hetzelfde gebeuren in Frank rijk. Wanneer daar geen wonder gebeurt, dan gaat het land ten onder. Daarom is het op het oogenblik taak, niet in de eerste plaats om zieltjes te win nen, doch verdieping van ons eigen leven en daardoor alle onredelijke critiek na te laten. Immers, waarom onredelijke cri tiek op menschen, die men zelf tot leider hèeft gekozen? Men hoeft de critiek niet te dooden, maar men moet zorgen daartegenover iets opbouwends te stellen en in ieder geval den katholieken waardig. Daarom spoort spr. aan dezen winter te werken als nooit tevoren, dat zal zijn in- het belang van kerk en maatschappij, maar ook van de leden en hun nabestaan den. (Applaus). Op deze klare wijn van den Geest. Ad viseur antwoordde de vice-voorz., dat deze geen krans meer behoefde. Hij deelde nog mede, dat het jaarfeest op 8 November zal worden gehouden, waarna de vergadering werd gesloten. NED. BOND VAN TECHNICI AFD. LEIDEN. Lezing met lichtbeelden. In café-rest. „In den Vergulden Turk" hield de Ned. Bond van Technici afd. Lei den en de Federatie van Leidsche instal- lateursvereenigingen gisteravond een bij eenkomst, waarin als spreker optrad de heer K. F. Geuzendam. Na een kort openingswoord, door den voorzitter, den heer C. v. d. Hoogt, ver kreeg de heer Geuzendam dadelijk het woord. Spr. had voor dezen avond het onderwerp gekozen: de beveiliging van electrische installaties en motoren en de electrische afsmelt-stomplasch machine. Voor de pauze werd behandeld de be- veilingsmethode voor de diverse sluitin gen zooals kortsluiting, aardsluiting en aan rakingssluiting. Op aanschouwelijke wijze, verduidelijkt door tal van projectieplaatjes, kwam hier naar voren hoe bijna alle electrische ap paraten, zoowel huishoudelijke gebruiks voorwerpen als motoren, door behoorlijk isolatie-materiaal en dito isolatie voor de bediener (ster) geheel gevaarloos worden. In het tweede gedeelte werd behandeld de beveiliging van installaties en moto ren. Uitvoerig werden door spr. behandeld de diverse methoden, die een installateur toe kan passen. Beginnende bij de smeltpatroon, om ver volgens via de Elfa-automaat bij de Tardo- zeltering te komen werden met een serie lantaarnplaatjes en een filmapparaat dui delijk gemaakt meerdere voordeelen, die laatstgenoemde bieden boven de smeltpa troon. Het zou te ver voeren om dit on derwerp uitvoerig te behandelen. De talrijke vakmenschen echter die aan wezig waren, hebben de diverse uiteenzet tingen met alle aandacht gevolgd en na afloop nog verschillende vragen gesteld. Met eenige woorden van dank aan den spreker werd deze uiterst leerzame avond vervolgens beëindigd. VEREENIGINGEN VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING. Protest-vergadering van het Streekverband „Bloembollenstreek". Dinsdagavond werd in hotel „In den Ver gulden Turk" alhier een buitengewone Al gemeens vergadering gehouden door het Streekverband „Bloembollenstreek van vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in Nederland", welke vergadering bij verhin dering van den voorzitter, den heer P. P. de Koning van Leiden, werd gepresideerd door den heer C. Bolle van Voorschoten. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op, den Directeur van. het Academisch Zieken huis te Leiden, den heer dr. Maas, den heer A. van Dijk namens het St. Elizabeth Zie kenhuis, den heer dr. G. A. de Jager, arts te Leiden en voorzitter van het Ziekenhuis fonds „Boerhave; den heer J. P. Gouver neur, Burgemeester der Gemeente Sassen- heim. van den Burgemeester van Lisse was bericht van verhindering ingekomen) en voorts een groote kring van afgevaardig den uit alle vereenigingen uit den omtrek, zoowel aangeslotenen als niet aangeslote nen bij de Federatie. Na een'kort welkomstwoord van den voorzitter, den heer Bolle, werd het woord gegeven aan den voorzitter van de Federa tie van Vereenigingen voor Ziekenhuisver pleging in Nederland, den heer C. Stolk, te Wassenaar, welke dezen avond eenige toe lichting zou geven op het door Minister Slingerberg ingediende wets-ontwerp be treffende de ziekenverzorging. De strekking van dit wets-ontwerp, aldus de heer Stolk, is duidelijk en wel deze, dat in dit wets-ontwerp er op aangedrongen wordt, dat de Ziekenfondsen zich zullen gaan belasten met de verpleging der zieken. Tot nog toe werd deze arbeid niet of zeer sporadisch door de Ziekenfondsen behar tigd, en zijn daardoor de vereenigingen voor Ziekenhuisverpleging in het leven geroe pen. Het wetsontwerp bedoelt althans, dat bevorderd worde, dat de Zieikenfondsen dezen arbeid ter hand zullen gaan nemen. Deze zullen dus thans de taak van de ver eenigingen voor Ziekenhuisverpleging over gaan nemen en de ziekenhuisverpleging als een onderdeel van de Ziekenfondsen zal worden beschouwd. Spr. merkt op, dat de Ver. voor Ziekenhuisverpleging zich buiten den strijd hebben gehouden met de Zieken fondsen, doch thans worden wij geroepen voor onze belangen en de belangen van vele duizenden verzekerden op te komen. Het is de bedoeling van het wetsontwerp, dat bij de Ziekenverzorgingswet de arbeider en de kleine middenstand geholpen worden. Bij onze vereenigingen kan ieder lid zijn. Door den Minister wordt echter een streep ge plaatst. Is het echter juist, dat deze maat staf strekken zal tot heil van den kleinen middenstand en den arbeider? Het wordt ook door den Minister erkend, dat de arbei- dersklass de grootste risico oplevert. En wat is nu het geval? Dit, dat de groep die de grootste risico oplevert, nu ook geheel alleen voor dit risico zal hebben zorg te, dragen. Bij onze vereenigingen betalen ook zij, die tot de grootste groep behooren, een zelfde contributie als zij, die niet zulk een groot risico opleveren. Hierdoor wordt door de beter gesitueerden mede gedragen in de kosten van de minder bedeelden, het geen duidelijk is. Zoo draagt de betere klas se bij aan de mindere klasse. Door de wet voor Ziekenverzorging zal een Commissie worden ingesteld, bij wie iedere vereeniging de boeken ter controle zal hebben in te zenden. In deze Commis sie hebben zitting zoowel de deelnemers (doktoren, apothekers, tandartsen en vroed vrouwen) en daarnaast ook afgevaardigden uit de verzekerden zelf. Het wordt dus nu zoo, dat zij die belang hebben bij de Zieken fondsen (Geneesheeren e.d.), zullen gaan beslissen over de Ziekenfondsen zelve. Een en ander brengt mede, dat ambtenaren zul- i len moeten worden aangesteld ter controle van de boeken e.d., hetgeen veel geld zal kosten, wat uiteindelijk met zich meebrengt contributieverhooging. De kosten zullen voor de helft worden gedragen door de be langhebbenden en voor de andere helft door de verzekerden, doch het komt vanzelf in den tijd wel hier op neer, dat ook de helft die de belanghebbenden te' betalen hebben zullen worden verhaald op de verzekerden in een of anderen vorm. Gevolg zal zijn dat velen door de zwaardere lasten van- con tributieverhooging zullen moeten bedan ken. De Gemeentekas zal weer meerdere offers moeten gaan brengen en belasting- verhooging zal niet uitblijven. Met argu menten toonde spr. aan, dat dit wetsont werp niet tot stand moet komen. Wij gaan ons niet tegen „een" regeling verzetten, maar tegen deze regeling! Het geheele wetsontwerp geeft duidelijk aan, dat heel ons mooie werk van de Ziekenhuisverple- ging zal worden onthoofd. Spr. wil niet ontkennen, dat er niet iets goeds in dit ontwerp van wet gelegen zou zijn, dch dan niet voor ons. Er wordt in het ontwerp ook gewezen op de administra tie van de Ziekenfondsen, die de admini stratie van Ziekenfonds en Ziekenhuisver pleging gescheiden dienen te houden. Doch wat is dit anders, dan dat iedere tak van arbeid door twee verschillende vereenigin gen worden verricht? Waarom moet dit dan onder een bestuur geschieden? Wat voor verschil is hierin? Waarom ons werk niet gelaten zooals het is? De Minister wil het werk van Groene Kruis e.d. onaangetast laten, doch de vraag rijst, waarom wij dan niet ons werk kun nen blijven voortzetten? Het Kruiswerk moet niet weg, maar wij moeten verdwij nen!! Spr. gaat vervolgens in den breede in op de twee artikelen die in het ontwerp spe ciaal handelen over de Ziekenhuisverple ging en wijst er hierbij op, dat ook hier de Minister niet op den juisten weg is. De Kroon zal de werkzaamheden gaan regelen, doch een voornaam punt, het Zie- kenvervoer wordt buiten beschouwing ge laten. Dat mogen de vereenigingen opknap pen door contracten af te sluiten, doch waarom mogen wij dat dan niet doen ten aanzien van contracten met doctoren? en Ziekenhuizen? De bescherming der ge- neskundigen ligt aan dit wetsont werp ten grondslag! Wij willen echter vrij blijven, ook in het afsluiten van contracten./ Er is in dit wetsontwerp zeer veel dat voor onze vereenigingen onaanvaardbaar is, hetgeen spr. met bewijzen aantoond, waar om spr. ook niet schroomt om deze wet een slechte wet te noemen en we hebben lie ver geen wet dan een slechte wet! Ook de rechtspositie van onze vereenigingen dient tot in de puntjes verzorgd te worden, dat is een eisch die te billijken is. Op dit gedocumenteerde betoog volgde een warm applaus. Na de pauze werd door verschillende sprekers het woord gevoerd en vond de heer Stolk ruimschoots gelegen heid op een en ander nader in te gaan. Vele punten werden hierbij nog nader be licht. Ten slotte werd, gehoord de besprekin gen een motie van verzet met algemeene stemmen aangenomen. De voorzitter sloot hierop deze drukke vergadering, onder dank aan den heer Stolk voor zijn principieel betoog. Maak los die kou! Doe wat Dampo in beide neusgaten. Doos 30, Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drogisten. DAMPO daar lucht je van op. Uit Leiden vertrokken. L. W. C. Adank, Bussum, Mecklenb.laan 47. J. J. Arkeveld, Rotterdam, Haringspak- kersstr. 15b. Wed. E. R. A. Belinfante Belinfante en Fam., Katwijk, Zeeweg 45. A. v. Bree, Den Haag, Moerweg 268. Th. Ch. v. d. Broek, N.-O. Indië. D. Broekhuizen en fam., Oegstgeest, Terwee- weg 126. M. Brunet de Rochebrune en fam., Overschie, Pieter v. Asstr. 2b. J. J. M. Bruschke en fam., Oegstgeest, Regen- tessel. 31. Wed. C. E. Zeemande Bruijn, Oegstgeest, Emmalaan 24. G. A. Cordes, Ede, Stationsweg 39. A. Das, Baarn, Heemsterlaan 47. C. v. Diemen en fam., Oegstgeest, Spaargarenstr. la. F. J. Drukker, Den Haag, Goudenregenstr. 174. ,C. Dubbelaar, Velsen, Trompstr. 199. M. C. MarisDuij verman, Willemstad, Voorstraat 58. E. Falkenberg, Bo- chum (Dl.). J. M. v. Gelderen en fam., Valkenburg Z.-H., Valkenb.weg 3. H. Chr. Gietema, Willige Langerak, A84. A. F. K. Hartogh, San Francisca Am. W. F. C. Heering, Amsterdam, Singelgr. 306. H. M. v. RosseHoffmaan en fam., Hamborn, Marienstr. 15. T. Huitema, Oegstgeest, Warm onder w. 88. M. A. de Jong en fam., Voorschoten, Leidscheweg 566. H. M. Kingma, Heerlen, Ringstr. 5a. K. L. Liem, Oegstgeest, Julianalaan 20. - P. v. Mastrigt en fam., Heerlen, Ben- zeraderw. 223. W. F. v. d. Mee en fam., Zoeerwoude, H. Rijndijk F128c. H. P. Ober en fam., Amsterdam, Kanaalstraat 49H. C. M. Pikaar, Haarlem, Schoterw. 45. L. v. d. Reijden, Johannesburg, Z. Afrika. M. de la Rie, Den Haag, Kemp straat 335. J. B. van Seters, Renkum, Rijksstraatweg 189. A. Sipma, Wasse naar, v. Z. v. N-eveltstr. 193. J. Starken- brug, Wassenaar, Bloemluststr. 80. A. v. Velzen, Oegstgeest, Regentessel. 31. Wed. J. SudmannVerheij, Rotterdam, Abr. Kuyperl. 18. B. AbspoelVerhoog, Den Helder, Ruigeweg 321. Wed. M. Stoof—Vollebregt, Haarlem, Kanariestr. 74 W. J. A. Vos, Den Haag, Stuyvesantstr. 379. A. C. v. d. Weijden, Katwijk, Val kenb.weg 34. E. M. G. KeulemansZit man en fam., N.-I.I. Personen te Leiden gevestigd. B. H. Adam, Breestraat 122 J. F. A. Alozery, bouwk. ing., Mariënpoelstraat 43 W. H. Bakker, Noordeinde 37 C. J. van Berkel, dienstbode. Oude Vest 33a H. B. Molde Juninck-Bertelink, Kapteyn- straat 27 J. Blom, Zoeterw. Singel 97 D. D. Boer, Vreewijkstraat 16 J. M. Boe- ré, Noordeinde 37 T. Bolhuis, 1.1. ver pleegster, Rijnsb.weg 10 P. Bos, Mee- zenstraat 2 G. van Brakel, dienstbode, Aalmarkt 16 J. S. M. C. Breukel, Stad houderslaan 30M. G. van Broekho ven, hulp in de huishouding, Steenstraat 57a A. J. Caspers, dienstbode, Plant soen 1 H. E. V. Coster v. Voorhout, Oegstgeesterlaan 51 J. Duiker, dienst bode, Zoeterw. singel 94 M. M. W. Overdevest-Duynisveld, 3 Octoberstraat 51 P. H. L. Êggermont, Vree wijkstraat 14a A. E. G. Ernst, Vliet 3 R. Gerbrands en Fam., Lorentzkade 45 H. A. de Graaf en Fam., koperslager, Meidoornstr. 45 M. H. S. Graus, winkel juf rauw, Lan- gebrug 47a W. Griekspoor, Voorstr. 30 W. Grisel, fabrieksarbeider, Morschweg 75a G. Groothedde, Costuumnaaister, Tasmanstraat 82 H. G. Halbertsma, Rijnsburger weg 62b M. L. Halbertsma Rijnsburger weg 18 J. Hanenburg, Ce- lebesstraat 18 J. Hanenburg, haring venter^ Celebesstraat 18 C, Harteveld, orgelmaker, Oude Singel 2 M. J. A. den Haselaar, winkeljuffrouw, L. Rijndijk 118 K. can Hellemond, Mariënpoelstr. 35 J. C. Hemerik, huishoudster, Ger. Doustraat 63 J. P. Hensing, dienstbode, Meezenstraat 2 E. Hesselink, Rapenburg 83 M. C. Hoogenboom, dienstbode, Nw. Rijn 82 A. den Houdijker, H. Rijndijk 110 H. L. H. Hij mans, Groenho venstraat 11 H. M. Sen gers—de Jogh, Pesthuisl. 6 A. J. M. Jongmans, winkelbediende, de Meij v. Streefkerkstraat 17 S. J. M. Kempers, hulp in de huishouding, Jan van Houtkade 29 M. H. W. Kerkvliet, dienst bode, Langebrug 6a G. J. Kessels, ar beider, Jan Vossensteeg 3 M. M. de Kier, dienstbode, H. Rijndijk 172 J. M. Klerks, dienstbode, Oude Rijn 2 J. F. Kok, ass. rijkspharm. lab., Rapenburg 104 A. G. Koolwijk, 1.1. verpleegster, Rijnsb. weg 10 C. Kruithof, dienstbode, Bree straat 123a E. Lantrok, dienstbode, Gal gewater 19 H. Leferink, 1.1. verpleegster Rijnsb. weg 10 J. E. Lens, Hoogewoerd 129 J. M. Lepoter en Fam., electr. las- scher Acaciastraat 25 Liem Tjao Ho, Bilderdijkstraat 2 A. C*. v. d. Linden, dienstbode Hooigracht 99 P. Loebis, Roodborststraat 31 C. J. A. Matthes, Botermarkt 15 C. C. M. Molenkamp, dienstbode, Haarlemmerweg 57 A. H. van Nierop, Breestraat 135a A. Novak, dienstbode, Nieuwsteeg 10a H. Pelser, winkelbediende, Oude Rijn 4a L. Ro ver'sPrevo, Leuvenstraat 65 G. F. Rila en Fam., kantoorhouder Maasbode, Rapenburg 11 H. de Roest, Wasstraat 2 O. G. L. de Roos, arts, Rijnsburgerweg 46 S. J. BrouwerRol, Seringenstraat 55a M. A. Rosmolen, verpleegster, Rijns burgerweg 10 F. L. Rutgers, Witte Sin gel 106 L. A. Schreiner, ass. huishou- din„ Rapenburg 23 J. Schweers, Zee manslaan 35 M. C. H. Springer, Wever straat 2 H. J. Sloos, instr. maker, da Costastraat 10 H. W. RijnhartSorch, Kapteyhstraat 60 A. J. Staverman, P. de la Courtstraat 70 J. C. van Straaten, kellner, Garenmarkt 38 Raden Pandji S. Tjondro Negoro, Nieuwe Rijn 69 A. F. Tronchet, Oude Vest 181 A. Tijseling koopman, Oude Singel 2 C. M. Veltema, verpleegster, Morschkade 5 C. M. Ver meulen, huishoudster, Karstanjekade 8 E. H. Vermeij, Groenho venstraat 11 M. G. A. Vierling en Fam., kellner, Lijster straat 28 H. M. J. Vink, dienstbode, Oude Vest 21 A. van Westrienen, Ra penburg 83 A. v. d. Windt, Meezenstr. 1 A. v. d. Windt en Fam., fabrikant idem A. C. M. Witkamp en Fam., procuratie houder, Jan van Houtkade 29 J. M. van Wouw, dienstbode, Breestraat 11-5 P. W. Zandvliet, dienstbode, Rijnsb.weg 116. WILT U IETS WETEN? Vraag inzake. TIolI. Grondcredietloten en Hanze-bank. Antwoord: Inderdaad hoort men daar niet veel van. De liquidatie is evenwel nog niet definitief geëindigd. Vraag inzake den duur van uitkeering ziektegeld krachtens de Ziektewet. Antwoord: Wanneer de ongeschiktheid tot werken onafgebroken voortduurt is de maximale uitkeering 6 maandem Vraag: Ik ben verhuurd per maand, krijg de eerste der maand mijn geld; nu hen ik de 9e opgezegd. Ben ik nu verplicht te blijven tot de 9e der volgende maand of kan ik gaan met de eerste der maand? Antwoord: Wanneer een werkgever ermede instemt, kunt u op den eerste der maand vertrekken. U hebt evenwel het recht om langer te blijven en wel tot den 15e van de maand. lederen Dinsdag- en Donderdagmiddag van 34 uur gelegenheid tot het verkrijgen van mondelinge juridische inlichtingen aan ons bureau. STOOMVAARTBERICHTEN STOOMV. MIJ. NEDERLAND. BENGKALIS arr. 20 Oct. van Amsterdam te Batavia. CHRISTIAAN HUYGENS vertr. 21 Oct. van Amsterdam naar Batavia. JOHAN DE WITT vertr. 21 Oct. van Ba tavia naar Amsterdam. POELAU BRAS (thuisr.) pass. 19 Oct. Gibraltar. KON. NED. STOOMB. MIJ. ACHILLES vertr. 20 Oct. van Palermo naar Trapani. ARIADNE arr. 21 Oct. van Aarhus te Kopenhagen. AURORA arr. 21 Oct. van Venetië te Triëst. EUTERPE arr. 21 Oct. van Bordeaux te Amsterdam. MARS, van Canea naar Amsterdam, pass. 21 Oct. v.m. Gibraltar. RHEA, van Tarragona naar Amsterdam, 21 Oct. 12 uur 's middags 40 mijl Z. van te TRITON arr. 21 Oct. van Lissabon Amsterdam. KON. PAKETV. MAATSCHAPPIJ. NIEUW ZEELAND vertr. 19 Oct. van Batavia naar Adelaide. STOOMVAART MIJ OCEAAN. EURYMEDON, van Liverpool naar Ma- casser, arr. 20 Oct. te Port Said. MELAMPUS, Java-Amsterdam vertr. 2* October van Belawan, VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. (HollandAfrika Lijn.) BOSCHFONTEIN (uitr.) vertr. 21 Oct. van Port Soedan naar Aden, RANDFONTEIN (thuisr.) vertr. 20 Oct. van Dar-es-Salaam naar Zanzibar. (HollandAustralië Lijn) AAGTEKERK (thuisr.) arr. 21 October te Antwerpen. (HollandOost Azië lijn). ZUIDERKERK. van Antwerpen naar Hamburg, pass. 21 Oct; Vlissingen.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 9