DONDERDAG 22 OCTOBER 1936 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HET WORDT ND TIJD VOOR DEMOBILISATIE! Crisis-controle is geen vorm van werkverschaffing. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Meelcentrale de zaak der depreciatie-res titutie ad 2.60 voor B-bloem, vrijgesteld van maalgebod, dus ongemengd en deswe ge belast met oorspronkelijk zeven, (thans vijf gulden) als volgt geregeld: De gebruikers van ongemengde bloem bestemd voor beschuit, koekjes, banket, zelfrijzend bakmeel en puddingpoeders, moeten éérst de volle 5 heffing betalen, om dan later 2.60 terug te ontvangen. De heffing bedraagt dus ten slotte ƒ2.40 per 100 K.G. De ongemengde bloem, bestemd voor biskwie blijft belast met slechts ƒ2.25, doch er volgt géén bonificatie van 2.60 uit hoofde der waarde daling van den gul den. Het administratieve verschil tus- schen biskwie-bloem en de overige B- bloem blijft derhalve bestaan, maar het financieele (heffings-) velschil is ver minderd tot zegge en schrijve drie stuivers per honderd K.G. Maar of er drie stuivers of drie guldens moeten worden gecontroleerd, maakt voor den crisis-ambtelijken rompslomp geen verschil! Had men eenvoudig biskwie bloem en de rest over één en den zelfden kam geschoren, dan zou er geen extra-controle op de biskwie-fabrikan- ten meer noodig zijn geweest. Immers in dat geval zouden de biskwie- fabrikanten geen lager belaste bloem ont vangen en zou er dus niet gecontroleerd be hoeven te worden, of zij met dat meel wel licht iets anders doen dan biskwie bakken! Een andere mijl op zever, is, dat voor de B-bloem éérst 5 heffing moet worden be taald (om het op denzelfden voet te bren gen met bloem, waarin 35 pet. inlandsche tarwe is verihalen), en dat later pas ƒ2.60 uit hoofde der waardedaling van den gul den het streven der regeering, om prijs stijging van levensmiddelen tegen te gaan) wordt gerestitueerd. Deze 2.60 nu wordt pas uitbetaald na verwerking van de bloem tot beschuit, koekjes, banket, bakmeel en puddingpoe der. En dit „verwerkt-zijn" moet aan de Meelcentrale worden aangetoond op „ver- werkstaten". Als men zóó gaat doen, komen we nooit van de crisis-ambtenarij en -pa- perasserie af en daarom dient er zoo spoedig mogelijk een einde aan te ko men aan dezen overbodigen, kostbaren rompslomp. Er moet thans een begin worden gemaakt met demobilisatie van het leger crisis-ambtenaren. Het heeft er echter veel van weg, dat de Meel centrale en de crisis-accountantsdienst en wie er meer bij zijn betrokken, po gingen doen, om door middel van noo- deloos ingewikkeld gehouden voor schriften en door het opblazen van be zwaren, inkrimping der controle tegen te houden. Zeker, de 2.60 depreciatie-toeslag („bo nificatie" staat in het reglement) wordt van week tot week en de B-heffing voor onbe- paalden, langen termijn vastgesteld, maar zóó .zweeft" de goede gulden toch niet, dat die 2.60 niet eveneens voor een lan- geren termijn kan worden vastgesteld, zoo dat het spel van 5 betalen en 2.60 te rugkrijgen, zeer zeker kan worden vervan gen door het direct betalen van ƒ2.40 en daarmee basta. En als men dan de ƒ2.25 der biscuitfa- fabrikanten eveneens op f 2.40 brengt (die drie stuivers zullen het toch óók niet meer doen, want het verschil is 4.50 dus dertig maal zoo groot geweest!), dan zal een aar dig stukje crisis-ambtenarij kunnen worden afgebroken en dan zullen we op den goe den weg zijn! Maar ook op ander gebied dan dat van de ongemengde tarwebloem tiert de hydra der crisis-ambtenarij welig constateert het „Hbld," DE SLAGERS VRAGEN AFSCHAFFING CRISIS-HEFFINGEN. Of toestemming van de regeering om de vleesch- en vetprijzen te verhoogen. De Nederlandsche Slagershond heeft gis ter in Tivoli een buitengewone vergadering bijeengeroepen, waarin het hoofdbestuur met de afgevaardigden en leden der afdee- lingen den moeilijken toestand, waarin het slagersbedrijf verkeert, onder de oogen heeft gezien. Tot uiting kwam, dat, hoewel eenige ver lichting is bereikt door de intrekking der crisisheffing op varkens, d.d. 7 October, de overige orisislasten en maatregelen nog te zwaar drukken om een eenigszins loonend bedrijf mogelijk te maken. Vermindering van deze orisislasten en stopzetting van de overheidsdistributie van vleeschproduc- ten in geconserveerden vorm vormden de eerste punten van het urgentieprogram, hetwelk door den secretaris, den heer T. Cuiper, werd toegelicht, nadat de bonds voorzitter, de heer E. Weima te Leeuwar den, de drukbezochte bijeenkomst had ge opend. De heer Cuiper gaf een overzicht over de van bondswege gevoerde actie tot het verkrijgen van verbetering in den noodtoe stand. Alle vakkundige adviezen uit vakkringen heeft de regeering naast zich neergelegd. Het eerst noodig acht spr. thans, om de crisisheffing ook op rundvee en vet op te schorten, opdat de slagers royaal hun toezegging kunnen houden niet tot prijsverhooging van deze eerste levens behoeften over te gaan. Gistermorgen is echter juist bericht van den minister ontvangen, waarin een daartoe strekkend verzoek wordt afgewezen op grond van het feit, dat de gelden uit deze heffing niet ont beerd kunnen worden. Ten slotte wees spr. er op, dat ook het bedrijf zelf niet vrij uit gaat en dat het kwaad in eigen kring, sloopende concur rentie etc. niet minder bestrijding verdient, dan de lasten, van overheidswege opge legd, en de beunhazerij, door de onvolko menheden der huidige vleeschkeuningswet mogelijk gemaakt. De rede lokte een uitvoerige gedachten- wisseling uit. De wenschen der vergadering werden ten slotte neergelegd in de volgende motie: „De Nederlandsche Slagershond, op 21 October in grooten getale in buitengewone ledenvergadering te Urecht bijeen, ter be spreking van den noodtoestand in het sla gersbedrijf, aanvaardende het urgentie-pro gramma van het bondsbestuur o'm tot bete re bedrijfstoestanden te komen, spreekt zijn diepe teleurselling uit over de houding der regeerdng, wijl deze het volksvoedsel, vleesch en vet, zwaar blijft belasten met crisisheffing en omzetbelasting, ondanks de stijging der rundveeprijzen gedurende het geheele jaar 1936, doet alsnog een ernstig beroep op de regeering om de heffing op rund- en kalfsvleesch en vet af te schaffen en zoo de regeering aan dit verzoek geen gevolg mocht geven, zij alsdan den slager toesta om de vleesch- en vetprijzen te her zien naar de thans geldende veeprijzen, welke herziening hoogst noodzakelijk is". Het urgentieprogram van de slagersbon den, dat, behalve afschaffing van heffin gen, stopzetting van overheidsdistributie van vleeschproducten in geconserveerden vorm, nog vraagt het tegengaan van over matige vestiging in het bedrijf en van sloo pende concurrentie, alsmede het verzoek om spoedige, indiening van het wetsont werp tot wijziging der vleeschkeuringswet werd aangenomen. Dit punt werd toegelicht door het hoofd bestuurslid, den heer Pruiksma. Nu er een wijziging van de accijnswet op het geslacht in voorbereiding is, heeft de vergadering zich beraden over het door den bond aan den minister van Financiën uit te brengen advies, speciaal wat aangaat wijziging van de accijnsheffing. Ook de R.K. Hanzebond van slagerspa troons heeft gister te Utrecht vergaderd. Het urgentieprogramma werd aangenomen en vertrouwen in de leiding uitgesproken. Ten aanzien van de verandering van ac cijns op het geslacht kan men niet mede gaan met het voorstel van den Nederland- schen Grossiersbond voor den Vleeschhan- del om het huidige stelsel (aangifte naar de getaxeerde waarde van het dier) te vervan gen door een vleeschbelasting per kilogram geslacht gewicht. MINISTER DECKERS MAAKT BACON- „OPZETJES" ONMOGELIJK. Bij te hooggeachten^prijs géén toewijzing; bij gebleken afspraakjes annuleering zonder éénige schadevergoeding. Naar het „Hbld." verneemt, zal de van 4 November af geldende aanbesteding van het bacon-slachten voor de Veehouderij- centrale morgen worden gehouden en be trekking hebben op een termijn van een half jaar, het dubbele dus van tot dusver. De particuliere fabrieken moeten inschrij ven voor 45 pet. van hun vastgestelde fa- briekscapaciteit (tot dusver 35 pet.). Indien de inschrijvingsprijs den minis ter te hoog voorkomt, geschiedt blijkens de insohrijvingsvoorwaarden géén toewij* zing, en wanneer vroeger of later blijkt, dat weer een geheime afspraak is gemaakt, zal de minister de overeenkomst zonder ééni- gerlei- schadevergoeding te niet doen. Zooals men weet, bedroeg de vorige in schrijvingsprijs bij slechts 35 pet. der ca paciteit, 2.40 2.60, waarvan 0.60 „op zet". Hierin heeft de minister dus thans een maatstaf voor de prijsbeoordeeling. STEUN AAN DE GROOTE ZEE- VISSCHERIJ. Bij de regeering in voorbereiding. Naar het „Hbld." verneemt is bij de re geering een maatregel in overweging, waarbij aan de zgn. groote zeevisscherjj (trawlvisscherijsteun zal worden ver leend. Hoewel men ons omtrent den vorm, waarin deze steun zal worden verleend, nog geen inlichtingen kon verstrekken, meenen we te weten, dat het bedrag, dat aan de groote zeevisscherjj ten goede zal komen om en nabij het dubbele zal zijn van hetwelk bij ministerieele beschikking king van 26 Augustus j,L aan de kleine zeevisscherjj is verleend, en dat 40.009 groot was. De beslissing der regeering kan binnen kort tegemoet worden gezien. ONGEBUILD TARWEMEEL. De prijs, waarvoor de bakkers het zullen kunnen ontvangen. Op 10 October ji. is een regeling getrof fen, welke ten doel had, den invloed van de monetaire maatregelen der regeering op den prijs van ongebuild tarwemeel te com- penseeren. Ter voorkoming van schade, welke die genen zouden lijden, die in het tijdvak van 28 September tot 10 October ongebuild tarwemeel tegen den verhoogden prijs heb ben gekocht, is thans, naar wij van bevoeg de zijde vernemen, de volgende regeling ge troffen. De bakkers, die in het tijdvak van 28 September tot en met 10 October 1936 on gebuild tarwemeel hebben gekocht voor een prijs, welke tengevolge van de mone taire maatregelen der regeering verhoogd was, zullen dit ongebuild tarwemeel kun nen ontvangen voor een prijs, welke ge baseerd is op het prijspeil van den betrok ken leverancier juist voor 27 September 1936. Voorzoover zij het ongebuild tarwe meel reeds ontvangen en betaald hebben, zal hun leverancier hun een dienovereen komstige restitutie verleenen. DE CLEARING MET DUITSCHLAND. Importeurs moeten storten tegen den officieelen markenkoers. In den laatsten tijd hebben verscheide ne importeurs zich gewend zoowel tot de regeering als tot het Nederlandsch Clea- ringinstituut, met verzoek het daarheen te leiden, dat voortaan de betaling van goe deren ingevoerd uit Duitschland en gefac tureerd in Reichsanarken, zal kunnen ge schieden tot een lageren koers dan dien welke tegenwoordig vöor Reichsmarken wordt genoteerd. In verband daarmede brengt het Neder landsch Glearinginstituut, daartoe gemach tigd door de regeering, onder de aandacht van belanghebbenden, dat zulks niet is overeen te brengen met de bepalingen van het Nederlandsch-Duitsche Clearingver- drag, en voor het overige ook niet zoude passen in het tusschen beide landen aan vaarde stelsel. Luidt de verplichting van de Nederland sche schuldenaren in Reichsmarken, dan dient de tegenwaarde van het verschuldig de bedrag, evenals tevoren, te worden be taald in gulden, berekend naar de offdcieele Nederlandsche noteering voor Reichsmar ken op den beunsdag, voorafgaande aan den dag van storting. Het Nederlandsch Clearinginstituut ves tigt er verder de aandacht op, dat Neder landsche schuldenaren gehouden zijn vo renbedoelde stortingen te verrichten op den vervaldag hunner verplichtingen. HET ROODE ACHTERLICHT OP FIETSEN. Het standpunt van den A N. W. B. Het roode achterlicht voor fietsen is bij de jongste wijzigingen van het Motor- en Rijwielreglement dus een voldongen feit geworden. Ook al vordt het eerst met 1 Januari 1938 verplichtend gesteld, aldus schrijft ons de A. N. W. B. In een bij uit stek door wielrijders bevolkt land als het onze beteekent het nieuwe voorschrift be paald een gebeuren van belang, waarbij wel even stilgestaan mag worden. Ofschoon het witte spatbord zeker een verbetering gaf vergeleken bij den ouden toestand, gaven toch de resultaten in de practijk den technischen dienst van den A. N. W. B. aanleiding vergelijkende proe ven te nemen ten aanzien van de waar neembaarheid bij avond van rijwielen voorzien van een wit spatbord met goe den reflector en van fietsen voorzien van een rood achterlicht Tevens werd speciaal met het oog op deze kwestie een inspectie reis naar België gemaakt, waar zooals men weet het roode achterlicht is voorgeschre ven, evenals in Frankrijk, Italië en Por tugal Al deze in de practijk genomen proeven wezen uit dat het roode achterlicht een zeer aanmerkelijk grootere waarneembaar heid dan het witte spatbord met reflector levert; hetgeen vooral ook sterk spreekt bij slechte weersgesteldheden en bij on gunstige belichtingstoestanden, zooals de ze zich voortdurend op den weg voor doen. Daar komt nog bij en dat is pas in den loop der maanden kunnen blijken dat het eenmaal wit geschilderde spatbord naar het schijnt nooit meer schoongemaakt of overgeschilderd wordt. Zoodat men spatborden in alle kleurnuances, van wit tot donker bruin, op den weg ziet. Politie toezicht is er in dit opzicht weinig en trou wens in welk stadium van verkleuring moet herschildering worden geëischt? De fietser beteekent, omdat zijn snelheid zooveel geringer is dan die van de auto en de naderingssnelheid bij inhalen dus groot is, bij donker een van de grootste gevaren op den weg» zoowel voor zichzefl als voor andere weggebruikers. Gezien het aantal ernstige ongevallen, waarbij wiel rijders des avonds betrokken zijn past hier naar de meening van den A. N. W. B. ze ker de beste beveiliging welke redelijker wijs toe te passen is. Het nieuwe voorschrift, waarbij zoowel het witte achterspatbord en de goedge keurde reflector, als het achterlicht ver plichtend worden gesteld, laat in dit op zicht niets te wenschen over. Ofschoon de A. N. W. B. dan ook ten volle beseft dat de wielrijder niet zwaarder belast moet worden dan hij thans reeds is, is aan den anderen kant de invoering van het achter licht met deugdelijken reflector zoodanig in het belang van de verkeersveiligheid en wel in de eerste plaats van de veiligheid van den wielrijder zelf, dat de betrekke lijk geringe kosten, welke daaraan bij het huidige stadium van de rij wiel verlichting 'verbonden zijn, ten volle verantwoord zijn te achten. De plaats van het achterlichtje, n.l. op het witte spartbordgedeelte laat nog wel eenige stof tot critiek open. In het alge meen zal het lichtje daar gemakkelijk aan beschadiging onderhevig zijn en ook de montage is niet zoo eenvoudig als b.v. aan de achtervork. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Ontvangsten eerste negen maanden f70.9 (v.j. 77.2) millioen. De geschatte ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen (incl. die der geëxploi teerde spoor- en tramwegen) hebben in September 7.696.800 (v.j. 8.128.000 bedra gen. Gespecificeerd waren de ontvangsten als volgt: Reizigers ƒ4.291.300, bagage 84.400, brief- en pakketpost 230.000, goe deren 2.819.000, levende dieren en lijken 55.400, diversen 117.700, totaal 7.896.800. De totale ontvangsten van 1 Januari af beliepen ƒ70.971.527 (v.j. ƒ77.216.510), ge middeld aantal kilometers 'in exploitatie van 1 Januari of 3.425 (3.540), dus ont vangst per dagkilometer ƒ75.64 (79.91). NED. R.-K. ONDEROFFICIERSVER. „ST. MARTINUS". Viering van het zilveren feest. Bij gelegenheid van haar zilveren be- staansfeest heeft de Ned. R.-K. Onderoffi- ciersvereeniging „St. Martinus" een feest- vergadering gehouden in hotel Noord-Bra bant te Utrecht. Vele autoriteiten en afgevaardigden woonden de feestvergadering bij. Boven dien kreeg deze jubileumbijeenkomst een speciaal karakter door het feit, dat de Aartsbisschop van Utrecht, Z.H. Exc. Mgr. dir. J. de Jong haar kwam bijwonen en de aanwezigen hartelijk heeft toegesproken. Feestredenaar was de Z.E. Pater Eycke- mans C.S.S.R. uit Roosendaal, die het belang van apostolaat onder Katholieke militairen uiteenzette. Na déze feestrede werd het woord ge voerd door den hoofdaalmoezenier kolonel Noordman, die den Minister van Defensie vertegenwoordigde. Spr. deelde med dat de voorzitter en secretaris van „St. Martinus", de sergeants van t Walderveen en Swart door H. M. de Koningin begiftigd zijn met de zilveren medaille van de Oranje Nas- sau-orde (met de zwaarden). Z.H. Exc. de Aartsbisschop heeft des mid dags de feestvierenden vereeniging toege- sporken. Mgr. verklaarde, dat hij aan de organisatie prettige 'herineringen heeft uit den tijd toen hij nog kapelaan te Amers foort was. Monseigneur De Jong bracht voorts dank voor het vele dat de Katho lieke vereeniging doet voor tienduizenden katholieke jonge militairen, die in him diensttijd aan vele gevaren zijn blootge steld. Na zijn gelukwenschen voor de ver eeniging te hebben uitgesproken, verliet Monseigneur de Jong zegenend de bijeen komst. Daarna werd nog het woord gevoerd door Rector Hooglugt uit Arnhem, den eersten adviseur der vereeniging. Als woordvoerder van een commissie tot aanbieding van een huldelijk aan het be stuur bestaande uit de voorzitters der af- deelingen Amersfoort, Breda, Leiden, Den Haag en Den Bosch, bood de afgevaardigde van Den Bosch onder het uitspreken van een toepasselijk speechje van hulde en dank het geschenk der vereeniging aan het be stuur in enveloppe aan. Hierna vereenigden de afgevaardigden zich aan een feestmaaltijd. Gisteren werd de vergadering voortge zet, waarna de aanwezigen deelnamen aan eenige excursies in de omgeving van Utrecht en Arnhem. DE VARKENSPEST. Maatregelen tegen uitbreiding noodzakelijk. Op de jongste vergadering der dag.-be sturen der Centrale landbouworganisaties werd de wenschelijkheid besproken de re geering te verzoeken de varkenspest te doen opnemen in de lijst van besmettelijke veeziekten volgens de Veewet en te bevor deren, dat onverwijld maatregelen wor den genomen, als verplichte aangifte, het trekken van grenzen, waarvoor het ver voer van varkens is verboden, enz., op dat een verdere uitbreiding van de ziekte zoo spoedig mogelijk wordt tegengegaan. Ook werd opgemerkt, dat in de laatste maanden zeer goede resultaten bereikt zou den zijn met een nieuw serum en ten slotte besloten het oordeel te vragen van prof. L. de Blieck, directeur van het instituut voor parasitaire en infectieziekten, te Bilt- hoven. Diens thans ontvangen advies luidt, dat ter bestrijding der varkenspest zoo spoe dig mogelijk wettelijke maatregelen moe ten worden genomen. Van goede resul taten met een nieuw serum (bedoeld is waarschijnlijk vaccin) is hem niets be kend, doch ook al ware dit het geval, dan dient deze zeer besmettelijke ziekte door politiemaatregelen bestreden te worden, zooals trouwens in vrijwel alle landen van Europa geschiedt. De wettelijke bestrijding kan zeer snel tot stand komen door toe passing van art. 45 der Veewet, waarin varkenspest is genoemd. Welke maatrege len zullen worden genomen, daarover dient op zeer korten termijn te worden beslist, daar de ziekte reeds vele slachtoffers heeft gemaakt. Prof. de Blieck raadt de C.L.O. den mi nister in overweging te geven zeer spoe dig over te gaan tot instelling van een commissie van advies, die direct de te ne men maatregelen kan overwegen. Ook in andere landen bestaan permanente com missies, welke in voorkomende gevallen van enzootieën en epizootieën paraat zijn en den minister bijstaan inzake het veeartse- nijkundig staatstoezicht. Hoofdzaak is, naar het oordeel van prof. de Blieck, dat de commissie klein is en snel kan werken. DE VLIEGTUIGCONSTRUCTEUR KOOLHOVEN WEER NEDERLANDER. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag verschillende naturalisatie-ontwerpen goed gekeurd, waardoor o.a. verscheidene als Nederlander geboren personen, die door één of andere oorzaak hun Nederlander schap hadden verloren, de Nederlandsche nationaliteit terug krijgen. Tot hen behoort o.a. de bekende Neder landsche vliegtuigbouwer Frits Koolhoven, die, zooals waarschijnlijk slechts weinigen weten, van Britsche nationaliteit is. Kool hoven, die in 1886 te Bloemendaal werd ge boren en in 1906 in Nederland zijn militai ren dienstplicht vervulde, vestigde zich daarna in Engeland, waar hij de Britsche nationaliteit aannam. Sedert 1920 woont hij echter weer in Nederland, waar hij met een Nederlandsche vrouw huwde en als direc* teur van de bekende Koolhoven-fabrieken en als constructeur van verschillende vlieg tuigtypen zeer veel heeft gedaan voor de ontwikkeling van den Nederlandsch en vliegtuigbouw. Zijn wensch, om opnieuw ook voor de wet Nederlandsch staatsburger te zijn, zal nu wel spoedig in vervulling gaan. TWEEDE KAMER (Vervolg zitting van gisteren). Minister G elisseii erkent dat de contingenteeringen een tweeledig doel heb ben: in de eerste plaats bescherming der Nederlandsche industrie, doch ook zijn ze geleidelijk geworden tot onderhandelings objecten. Ruimere contingenteering houdt verband met de houding van anderen op de internationale markt. Spr. zal met de ge maakte opmerkingen terdege rekening houden. Het algemeen belang is gediend door ordening van het bedrijfsleven ook door middel van contingenteering, temeer daar de productie steeds meer beïnvloed wordt door vaste lasten en die dus zoo sta biel mogelijk moeten zijn om te komen tot de zoo noodige kostprijsverlaging. Na re- en dupliek worden genoemde con- tingenteerings-ontwerpen zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Aan de orde is het wetsontwerp houden de bepalingen met betrekking tot emigran ten en transmigranten. Het wetsontwerp wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen, evenals het hiermede verband houdende wetsontwerp tot wijziging van de schepenwet. Aan de orde zijn de wetsontwerpen wij ziging van het negende hoofdstuk der rijks- fyegrooting voor 1936, wijziging en verhoo ging van de begrooting van uitgaven van het Verkeersfonds voor 1936, reorganisatie van de tramwegen in Noordbrabant. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men, evenals het wetsontwerp tot bevorde ring van de samenwerking van tramwegen in Drente, Overijsel en Zeeuwsch-Vlaan deren. De vergadering wordt te 5.45 verdaagd tot hedenmiddag 1 uur. Hr. Ms. GEZANT TE BERLIJN. Blijft nog slechts korten tijd zijn post bekleeden. De correspondent te Berlijn van de „N. R. Crt." meldt: Naar ik verneem, zal Hr. Ms. gezant te Berlijn mr. J. P. graaf van Limburg Sti- rum, na terugkeer van zijn verlof nog slechts korten tijd zijn post te Berlijn blij ven bekleeden. Naar aanleiding van het bericht dat H.Ms. gezant te Berlijn nog slechts korten tijd zijn tegenwoordigen post zal blijven be kleeden, wordt van bevoegde zijde mede gedeeld, dat eerlang een aantal mutaties zal moeten plaats hebben onder de hoofden van H.M.'s zendingen in het buitenland. Het ligt in de bedoeling, daarbij aan graaf van Limburg Stirum een anderen belang rijken diplomatieken post toe te vertrou wen. De uitvoering van dat voornemen zal ten gevolge hebben, dat deze gezant over eenige maanden zijn tegenwoordigen post zal verlaten, teneinde, na eenige maanden vacantie buiten bezwaar van de schatkist, zijn nieuwe bestemming te volgen. DE GROOTE AFSLACHTING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. Telegram aan den minister van landbouw. Door de vereeniging van broederijen en pluimveefokbedrijven is heden aan den mi nister het volgende telegram gezonden: „De abnormaal groote afslachting van den pluimveestapel zet zich voort. Zoo werd heden te Barneveld 28.000 stuks pluimvee voor de slacht aangevoerd, d.i. ruim 40 pet. meer dan in de correspondeerende week van het vorige jaar. Door den grooten aan voer worden de markten ontwricht en was de kilo-prijs hedenochtend drie cent lager dan de vorige week. Verschillende boeren- pluimveehouders hebben de mededeeling van hun leveranciers ontvangen, dat hun niet meer crediet gegeven kan worden en zij alleen nog maar voer tegen contante be taling kunnen krijgen. De pluimveehouders krijgen den sterken indruk, dat hun groote moeilijkheden volkomen worden onder schat. Verzoeken dringend, de heffingen op de granen, dier- en vischmeel, te doen ver vallen, waardoor ook de pluimveehouders wat meer lucht zullen krijgen". WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS IN NED.-INDIë. Evenals vorige jaren zullen ook dit jaar in Nederlandsch-Indië weldadigheidspost zegels worden uitgegeven, thans ten bate van het Leger des Heils daar te lande. De weldadigheidspostzegels zullen in In- dië worden verkocht van 1 December tot en met 9 Januari a.s. en zullen hier te lan de gedurende denzelfden termijn aan de philatelistenloketten verkrijgbaar worden gesteld. Jubileum P. Jac. van Dijk. De heer P. Jac. van Dijk te Helmond, voorzitter van den Ned. R.K. Bond van hotel-, café-restauranthouders en slijters en voorzitter van de Centrale Vereeniging voor den Gedistilleerdhandel in Nederland, heeft onder groote belangstelling uit het geheele land zijn 10-jarig jubileum in eerst genoemde functie gevierd. Ter receptie in hotel „Het Hert" te Helmond werd de energieke werker door velen uit en bui ten genoemde organisaties gehuldigd, waarbij tal van fraaie cadeaux werden aangeboden. Aantal luisteraars in Nederland. Op 1 October 1936 bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Ne derland 613.000, terwijl het aantal aange slotenen aan radiod'istributie-centrales 337.620 bedroeg. In totaal bedraagt het aantal luisteraars derhalve ongeveer 112 per 1.000 inwoners.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7