Bescherming van vogels WOENSDAG 21 OCTOBER lS3b DE LEÜDSCKE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 HET WETSONTWERP TOT NIEUWE REGELING VAN DE PACHT. De Vereeniging Het Grondbezit, het Friesche Grondbezit, de Nederl. Bond van Landverpachters, de Roomsch Katholieke Vereeniging van Eigenaren en beheerders van Landelijke Bezittingen, de Vereeniging tot Bescherming van den Grondeigendom in de Langstraat e.o. en het Limburgsch Grondbezit, vertegenwoordigende voor zoo ver bekend alle bij de pacht betrokken ge organiseerde grondeigenaren in Nederland van verschillende richting en politieke over tuiging, hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een request, houdende haar ge meenschappelijk oordeel over bovenge noemd wetsontwerp. Allereerst wordt geconstateerd, dat de verwachtingen uitgesproken in de memorie van antwoord, omtrent de economische ge volgen van deze wet, geheel tegengesteld •zijn aan de conclusies van de meest vooraan staande landhuishoudkundigen en dat zelfs niet het meest eenvoudige onderzoek naar de wenschelijkheid van de voorgestelde maatregelen aan de indiening is voorafge gaan. Met nadruk wordt betoogd, dat deze wet niet als een sociale wet kan worden be schouwd en dat zij de gegadigden voor land gebruik met niet een vermindert, noch het areaal der beschikbare gronden vergroot, zoodat zij alleen tot een verstarring voert, die de concurrentie tusschen de grondge bruiker (niet alleen pachters) sterk zal ver- hoogen. Wat de continuatie en de opzegging be treft, de pachter pacht den grond alleen tot gebruik voor landbouwdoeleinden. Dit be hoort in de wet vermeld. Aderssanten hebben groot bezwaar- tegen het ingrijpen in pas aangegane overeenkom sten en tegen de geheele regeling van de artt. 813 en 25, waarvan eerstgenoemde behoorden te vervallen. Hoofdbezwaar is, dat de pachter verleid wordt, een hoogen prijs te bieden in de verwachting, dat de rechter dezen wel zal verlagen. Voorts worden tal van verbeteringen ge vraagd voor de regeling van: de vergoeding van verbeteringen (bindendverklaring van de schatting der te maken kosten, schade aan andere gronden, aftrek slecht onder houd), het remissierecht (machtiging van den rechter noodzakelijk, rentebetaling over ten onrechte ingehouden pacht, compensatie met een of meer der voorafgaande drie ja ren), de reparatiën (eveneens alleen na machtiging door den rechter en eenzelfde regeling voor den verpachter), de verplich ting tot het aangaan eener schriftelijke over eenkomst (vrijsteHing voor pachten bene den 100 per jaar, maatregelen tegen den pachter die het gepachte in gebruik neemt, doch opzettelijk weigert te teekenen, als sanctie een boete door den rechter te bepa len) en van de overgangsbepalingen (ont binding van loopende overeenkomsten). Opgemerkt wordt voorts, dat de berech ting van pachtzaken zoo weinig mogelijk kosten moet medebrengen. Bovenstaande gemeenschappelijke bezwaren laten geheel onaangetast de wenschen en bezware, ook tegen de wet als geheel, door de organisaties afzonderlijk reeds eerder ter kennis van de Tweede Kamer en de Regeering gebracht. DE RIJKSWEG LEIDEN—UTRECHT. Belangrijke verbeteringen in uitvoering. De rijksweg LeidenUtrecht, die op sommige gedeelten reeds sinds lang niet meer aan de eischen van het moderne ver keer beantwoordde, ondergaat op het oogenblik een belangrijke verbetering. Aan het gedeelte ZwammerdamAlphen a. d. RijnHazerswoude wordt nu over een afstand van pl.m. 10 K.M. op drie plaatsen gewerkt aan de verbreeding en omlegging, waardoor o.m. een gevaarlijke bocht nabij het Goudsche Rijpad waar bo vendien eenige woningen zullen worden gesloopt, zal verdwijnen. Een gedeelte tusschen Hazerswoude en Alphen a. d. Rijn wordt aanmerkelijk ver breed, terwijl in Alphen de gemeente zelf in samenwerking met het rijk een aantal hinderlijke slooten dempt, waardoor de rijweg in de toekomst voor het verkeer heel wat minder gevaar zal opleveren. Het gedeelte tusschen Zwammerdam en Alphen a. d. Rijn zal bovendien van een rijwielpad worden voorzien. LANDBOUWCURSUSSEN TE WAGENINGEN. Bij K.B. van 8 October 1936, zijn voor het tijdvak van 15 September 1936 tot 1 Ja nuari 1937, opnieuw belast met het geven van de achter hunne namen vermelde cur- süssen aan de landbouwhoogeschool te Wa- geningen: ir. C. Koeman te Aalsmeer, cursus in bloementeelt; ir. C. Ph. Moerlands te Boskoop, cursus in boomteelt; ir. K. Volkersz, te Lisse, cursus in bloem bollenteelt; ir. J. M. Rismens te 's-Gravenhage, cur sus in groententeelt. KERKNIEUWS Pastoor A. H. Hammer gaat rusten. Aan pastoor A. H. Hammer te Maasland is op verzoek met 1 December eervol ont slag verleend. Pastoor Hammer, die op 29 Nov. 86 jaar wordt, zal zich vestigen in het St. Petrus- gesticht te Berkel (Z:-H.). DE HANZE Geestelijke verdieping Vestigingseischen De Centrale Raad van de Haarlemscbe Hanze hield gister onder voorzitterschap van den heer E. J. M. Stumped, zijn 29sle jaarvergadering in den Haagschen Die rentuin. Wij ontleenen eenige gedeelten van het hier volgend verslag aan de „Msbd.": Na een welkomstwoord hield de voorzit ter eenige beschouwingen over den huldi gen toestand in den middenstand. Spr. wees allereerst op de gevolgen van de devaluatie voor den middenstand. De middenstand moest hierbij weer den eersten stoot op vangen; dat kon nu eenmaal niet anders. Maar wel wilde spr. opmerken, dat het be roep, dat door de regeering op den Mid denstand is gedaan om prijsverhooging te gen te gaan, wat eenzijdig was. De prijs zetting hangt niet alleen van den midden stand af, maar ook van de grossiers en fa brikanten. De muntcorrectie kan voor den midden stand verlichting brengen, maar de nieuwe omstandigheden moeten dan worden uitge buit zoowel door den middenstand zelf als door de regeering. De regeering kan stimu- leerend werken en spr. hoopte, dat de re geering een economisch beleid zal voeren, dat aan den economischen toestand van ons volk tegemoet zal komen. Spr. wekte op om het voorbeeld van de politieke leiding te volgen en de regeering met vertrouwen tegemoet te treden. De maatregelen der re geering tegen prijsopdrijving onderschrij ven we volkomen, zeide spr., maar een ge zonde prijsverhooging is onmisbaar om de verhooging van inkoopkosten te kunnen opvangen. Spr. wekte op plaatselijk contact te houden met het orgaan, dat is aangewe zen om toezicht op de prijzen te houden, in casu den burgemeester. Dat contact moet worden gezocht via de plaatselijke stands organisatie in samenwerking met de zus terverenigingen. Vervolgens besprak de voorzitter de 'geestelijke verdieping van de middenstan ders en vroeg meer belangstelling voor de geestelijke vraagstukken. Spreker waarschuwde tegen het gevaar van de zijde van het nationaal-socialisme, dat het volk rijp maakt voor het nieuw- heidendom en daardoor ook voor het com munisme. Spr. constateerde, dat de geestelijke ver dieping van den middenstand nog beneden het gewenschte peil is; dat nog niet vol doende Kernen worden gevormd; dat het retraite'werk nog niet op die belangstelling kan bogen die het verdient. De voorzitter deelde mede, dat de zit tingsdagen van het Bondsbestuur in ver schillende plaatsen van het diocees niet het gewenschte resultaat hebben afgeworpen, j wat betreft het verstevigen van het con tact. In plaats daarvan zullen op bepaalde plaatsen bijeenkomsten worden gehouden door het hoofdbestuur met de dagelij ksche besturen der gewestelijke federaties in het diocees. Deze vergaderingen zullen een in formatief karakter dragen. In enkele plaat sen bestaan plaatselijke advies-bureaux van de Hanze, waar leden hun moeilijkheden met een kleine commissie uit dat bureau kunnen bespreken. De voorzitter spoorde aan, om in alle afdeelingen plaatselijke ad- viesbureaux te stichten, die overal, waar zij bestaan, zegenrijk werken. Vervolgens wekte de voorzitter op om steun te verleenen aan de loterij ter ver steviging van de financiën van het Voor schotinstituut, waardoor honderden mid denstanders, die in moeilijkheden verkee- ren, kunnen geholpen worden. Het jaarverslag van den penningmeester over 1935 werd goedgekeurd. Bij de behandeling van de begrooting bracht de afdeeling Amsterdam het beleid van het hoofdbestuur ter sprake en drong aan op voorlichting van het publiek, dat in verband met de geringe voorraden ten gevolge van de contingenteering een rede- Hike prijsverhooging noodzakelijk is. De voorzitter antwoordde, dat het N. R. K. M. in voortdurend contact staat met het de partement en dat breedere voorlichting van het publiek reeds ter sprake is gebracht. De afdeeling den ïfaag wenschte aanstel ling van een journalist, die eventueele ver keerde voorstellingen -van zaken in de bla den ten opzichte van den middenstand ter stond zou kannen rechtzetten. De voorzit ter deelde den wensch van den Haag en zegde toe, dat in die richting stappen zul len worden gedaan. De geestelijk adviseur van de afdeeling Leiden, prof. Cleophas, wees er op, dat voor velen het lidmaatschap van de Hanze vrijwel uitsluitend steunt op materieel e overwegingen. Dat is niet juist; de kathu- lieke middenstandsbeweging moet een eigen karakter dragen. De Hanze moet meer haar kracht zoeken in ideëele waarden en meer naar ontwikkeling van den middenstand' streven. Spr. stelde voor een kleine werk- eommissie te benoemen, die dit vraagstuk nader onder de oogen kan zien. De voorzitter antwoordde, dat hij in zijn openingswoord in denzelfden geest heeft gepleit. De gedachte van een werkcommis- sie, zooals door prof. Cleophas gevraagd, zal in de volgende hoofdbestuursvergade ring worden behandeld. De begrooting voor 1937 werd hierna goedgekeurd. De aftredende hoofdbestuursleden, de heeren H. E. van den Brule, Th. M. Dresmé en A. J. van Rest werden bij acclamatie herkozen. Vervolgens kwamen in behandeling de voorstellen van het hoofdbestuur en van de afdeelingen. De door het hoofdbestuur gevraagde machtiging tot deelname in het aandeelen kapitaal der glasverzekering „Midglas" N.V. te Breda werd verleend. Op verzoek van de afdeeling Haarlem zegde de voorzitter toej dat het vraagstuk der onderlinge verzekeringen nog eens na der zal worden bekeken, terwijl de heer v. d. Kar mededeelde, dat de provisie van de Middenstands Glas verzekering over het algemeen overeenkomt met die bij andere glasverzekeringen. Op voorstel van de afdeeling Goes zegde de voorzitter toe,' er bij de Regeerings- instanties op aan te zullen dringen, dat bij inschrijving voor groote werken, welke uit een oogpunt van werkverruiming en geheel of ten deele door middel van het Werk fonds uitgevoerd zullen worden, zooveel mogelijk werkloozen te werk zullen wor den gesteld. Hierna werd gepauzeerd. In de voortgezette vergadering' was aan de orde een voorslel an de afdeeling Lei den, om het hoofdbestuur op te dragen de noodige stappen te doen voor spoedige be handeling van de Wet op de Vestigings eischen en uitvoering op korten termijn. Het hoofdbestuur was van oordeel, dat de behandeling van het voorstel in de Staten- Generaal moet worden afgewacht. De afdeeling Leiden wees op de koorts achtige activiteit van het groot bedrijf om nieuwe winkels en filiaalzaken uit den grónd te stampen. De voorzitter erkende het bezwaar van Leiden, maar merkte op, dat de Katholieke Kamerfractie de behandeling van het wets ontwerp niet kan bespoedigen. Van verschillende zijden werd'op het ge vaar van het stichten van nieuwe zaken ge wezen en de noodzakelijkheid bepleit van opneming van den behoefte-factor in het Wetsontwerp. De.voorzitter merkte nog op, dat de ka tholieke Tweede Kamerfractie voorstandster is van invoering van een spertijd, maar de andere groepen willen er niet van welen, zoodat er niet veel kans is op invoering aaarvan. Spr. erkende het gevaar, dat spoe dig enkele groote maatschappijen de geheele levenmiddelendistributie in hancen zullen krijgen. Daartegenover dienen andere maat regelen te wordeh genomen, waardoor het kleinbedrijf tegen het grootbedrijf wordt be schermd. Motie. De afdeeling Rotterdam diende de volgen de motie in: De-Hanze in het bisdom Haarlem bijeen op haar najaars-Centrale Raad te 's-Gra venhage op 20 October;" besprekende de wet op de vestigings eischen, spreekt als haar meening uit, dat spoedige behandeling van de wet op de ves tigingseischen dringend noodzakelijk is; dat daarenboven niet gemist kunnen wor den maatregelen tegen de steeds verder gaande overwoekering van het kleinbedrijf door het groolbdrijf; dat daartegen wettelijke maatregelen dringend noodzakelijk zijn; noodigt het hoofdbestuur uit al die maat regelen te nemen, die kunnen leiden tot het bereiken van het beoogde doel; en gaat ovr tot de orde van den deg. Op voorstel van het hoofdbestuur werd deze motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De afdeeling Delft telde voor, dat het hoofdbestuur in samenwerking met de beide andere middenstandorganisaties den minis ter dringend zou verzoeken, wettelijke maatregelen te nemen tot beperking en ver bod van het houden van publieke veilingen en verkoopingen van tapijten, meubelen enz. in café's restaurants en zalen van pu blieke vermakelijkheid. De voorzitter zegde toe, het voorstel-Delft zoo spoedig mogelijk in de noofdbestursver- gadering aan de orde te zullen stellen. Na het afwerken van uitgebreide agenda hield aalmoezenier K. Roncken, geestelijk adviseur van den Limburgschen Midden standsbond, een voordracht over: Crisis en organisatie. TWEEDE KAMER Vergadering vangister en. Aan de orde is het wetsontwerp mach tiging tot het sluiten van overeenkomsten, als bedoeld in art. 5a der Indische Mijn wet met de te 's Gravenhage gevestigde N.V. Mijnbouwmjj. Nederlandsch Nieuw Guinea, voor de opsporing en ontginning van alle delfstoffen In terreinen, gelegen in de residentie Molukken. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Wijziging Indische Begrooting. Aan de orde zijn wetsontwerpen betref fende wijziging der Indische begrooting .1936 (o.m. aangaande steun Nederlandsche textielnijverheid; het wetsontwerp in zake tijdelijke verhooging van sommige Neder landsche invoerrechten is aangehouden). De heer Cramer (S.D.) is voorstander van verdere samenwerking van Indië en Nederland, waarvoor de steun aan de Ne derlandsche textielindustrie dinstig is. Minister Col ij n zegt dat de steun al ettelijke maanden loopt. Spr. kan thans niet verklaren of het uitgetrokken bedrag van 850.000 voldoende i$. Of, na het ver laten van den gouden standaard, de contin- genteeringen zullen kunnen worden gemist, is thans niet te beantwoorden, doch spr. vreest, dat ze niet volledig kunnen worden afgeschaft. De wetsontwerpen worden zonder hoof delijke stemming aangenomen. Defensiefonds. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk 8 der Rijks- begrooting 1936 (kosten langer in dienst houden van dienstplichtigen en uitkeering eerste anouiteit groot 3.570.000 aan het de fensiefonds). De hedendaagsche kenmerkt zich door zijn alomvattend karakter. Geen land ter wereld en geen terrein van het leven wordt erdoor gespaard. Zij stelt de katholieken voor ernstige vraagstukken: het vraagstuk van het dagelijksch brood, van de levens beschouwing, waarmee straks het maat schappelijk leven zal worden doordrongen, van de vrijheid van onzen godsdienst. Die vraagstukken stellen zich ook aan ons katholiek organisatie-levert. Willen wij in dit organisatie-leven aan hun oplossing bijdragen, dan moeten wij op de eerste plaats de naastenliefde in toepas sing brengen. Daarnaast dient de organisatie te doen wat mogelijk is om de middenstanders beter dan tot dusverre in staat te stellen den moei lijkheden het hoofd te bieden. Onbekwaamheid en onwetendheid spelen nog een veel te groote rol. Velen zijn zelf de schuld, dat zij in moeilijkheden kQmen. Zulke hebben eigenlijk het recht niet om door de gemeenschap te worden gesteund. Wie niet op zijn taak berekend is, verdient niet de plaats, die hij in het maatschappe lijk leven inneemt te behouden. Wat de middenstand ook en vooral goed moet zien is dit: thans vraagt hij om orde ning. Deze kan nooit een crisis-ma3tregel zijn. Zij moet van blij venden aard zijn. Wat duurzaam is moet op goede funda menten rusten en deze mogen niet over haast, doch moeten met voorzichtigheid I worden gelegd. Onder leiding van hem die in de beginselen den weg moet wijzen, van j den drager of de dragers van het kerkelijk gezag. Een groot aantal schriftelijk ingediende vragen werden van de bestuurstafel uit be antwoord. De voorzitter bracht allen dank en sloot laat in den middag de vergadering. V ogelbescherming, Aan de orde is het wetsontwerp houdende nieuwe bepalingen tot bescherming van in het wild levende vogels. De heer Van Zadelhoff (S.D.) komt op tegen de bewering, dat Nederland dit ontwerp wet, in zake vogelbescherming aan de spits zal staan. Een algemeen verbod van het vangen van beschermde vogels is noo' dig. Dit wordt ook in landbouwkringen er kend. Spr. hoopt, dat het wetsontwerp, liefst verbeterd, spoedig in het Staatsblad komt. Mevrouw Bakker-Nort (V.D.) be toogt, dat er in dit ontwerp factor-en liggën, waardoor het doel der wet onvoldoende wordt bereikt. Zwitserland en Engeland b.v. gaan veel verder. In sommige streken van ons land, met name Zuid-Limburg,'worden nog veel zangvogeltjes in kooitjes gehouden. Dit is niet noodig, ook doordat de teelt van Kana ries zoo is toegenomen. De landbouworgani saties dringen ook op betere bescherming van zangvogels aan. De Minister van Landbouw, de heer Dec kers, zegt, dat dit wetsontwerp uit een oog punt van bescherming van vogels een voor uitgang beteekent, vergeleken met 1912. Door de differentieering kan gehandeld wor worden naar gelang van behoeften wat be treft de tijden, de streken, de vogelsoorten. De commissie van bijstand zal deskundige voorlichting geven. Ook het pogen van van gen van beschermende vogels wordt straf baar gesteld. Sommigen willen verder gaan en komen tot een volstrekt verbod van vangen van be schermde vogels. Hier komen verschillende philosophische opvattingen in botsing. Spr. zegt, dat het dier er is om den mensch te dienen en dat maatregelen ten deze in de eerste plaats den mensch moeten beschex*- men en helpen. Spr. is er niet tegen, door dieren aan menschen een geoorloofde ont spanning te bezorgen. Vele exotische vogels, in volières gehouden, zijn er beter aan toe dan in de vrijheid. Spr. ontkent waarop is aangedrongen dat het zoeken van kievitseieren verder moet worden beperkt dan volgens het ont werp. Er zijn kieviten voldoende, naar spr. is gerapporteerd. De heer IJsselmuiden (R.K.) verde digt een amendement op art. 2. om na „boschbouw" in te voegen „van de jacht' De jacht moet dezelfde bescherming genie ten als de visscherij tegen schade. Minister Deckers zegt, dat de jacht een afzonderlijk geregelde materie is. Spr. laat het amendement aan de Kamer over. Het wordt aangenomen met 40 tegen 29 stemmen. Bij art. 11 bespreekt de heer Rutgers van Rosenburg (C.H.). nogmaals het houden van vogels in kooien. Spreker komt daar tegen op. Minister Deckers handhaaft en omschrijft zijn reeds vermeld standpunt. De vergelijking met gevangenissen is niet juist. Spreker hecht groote waarde aan landbouw-advie- zen, maar de organisaties zijn op andere ter reinen méér bevoegd. Art. II (waarbij vergunning kan worden verleend om beschermde vogels voor de kooi of voor de jacht te vangen, ten ver koop voorhanden te hebben enz.) wordt aan genomen met 42 tegen 29 stemmen. Bij art. 17 verdedigt de heer van Za delhoff een amendement om te bepalen dat het derde legsel van kieviten gespaard worde en om daarvoor den raaptijd ten min ste 14 dagen in te korten. Hierdoor worden ook de legsels van andere weidevogels ge spaard. De heer Van D ij k e n (A.R.) verdedigt een amendement, dat kievitseieren zoeken slechts geoorloofd is in tegenwoordigheid van den eigenaar of met diens schriftelijke toestemming. De heer Bakker (C.H.) die het eens is met het eerste amendement, is tegen het tweede, ter wille o.m. van de jeugd. De heer Wendelaar (Lib.) heeft een amendement om het verbod van het gebruik van honden bij het zoeken van kievitseieren uitdrukkelijk te bepalen. De heer( H i e m s t r a (S.D.) wijst op het gevaar van uitsterven der kieviten. Doch het amendement om den tijd voor het eieren zoeken in te korten, gaat spreker te ver. Dan kan men het wel geheel verbieden. Minister Deckers is bereid, den raaptijd te bekorten tot 20 April (in het ont werp is dat 24 April). Het amendement Van Dijken neemt spreker over. Het amende- ment-Wendelaar neemt spr. eveneens over. Het amendement-Van Zadelhoff. volgens den wensch van den Minister gewijzigd, wordt door den minister overgenomen (de datum van 20 April). Een amendement-Wendelaar op art. 22 om dit zoo te redigeeren dat den jager niet vrijbrief wordt gegeven tot hét dooden van beschermde vogels, ert daartoe lid 2 van art. 22 uit te breiden, wordt door den Minister overgenomen. Bij art. 23 verdedigt de heer Van Za delhoff een amendement waarbij het ge bruik van lijmstokken, strikken, netten enz. voor het in massa vangen van zangvogels wordt verboden,overeenkomstig de conven tie van Parijs van 19 Maart 1902. Minister Deckers betoogt dat prac- tisch het vangen van vogels in massa niet meer voorkomt hier te lande Spr. is bereid, het amendement over te nemen als ér ge sproken wordt van beschermde vogels. Deze wijziging wordt aangebracht in het amendement en dit dus overgenomen. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Nalatenschappen van Neder landers in den vreemde. Aan de orde is het wetsontwerp betref fende belasting van nalatenschappen van Nederlanders die het rijk metterwoon heb ben verlaten, en van door zoodanige Neder landers gedane schenkingen. Het wordt zonder debat en z.h.st. aange nomen. Handelsverdrag met Duitschland. Aan de orde zijn de wetsontwerpen: 1. Goedkeuring van het Kon. Besluit van 22 Februari 1936 no. 5, tot heffing van een invoerrecht op zinkwit, lithopone en ande re met zink bereide witte verfstoffen. 2. Goedkeuring van het Néderlandsch- Duitsch verdrag nopens de regeling van het goederenverkeer voor het jaar 1936. No. 1. wordt zonder debat en z.h.st. aan genomen. Bij no. 2 wijst de heer Hermans (R.K.) op de steeds ongunstiger geworden handels- verhoudingen tusschen Nederland en Duitschland. De Nederlandsche onderhan delaars hebben echter gedaan wat ze kon den. Spr. hoopt dat het nut van economische samenwerking meer zal worden ingezien, ook in Duitschland. De Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, de heer G e 1 i s s e n, betoogt dat het handelsverkeer in verband met het betalingsverkeer toch niet zoo ongunstig is. als de spreker meent. De achterstand van 1934 af is van 70 tot 20 mïllioen gulden in gehaald. Gaat dat zoo voort, dan moet het handelsverkeer er op den duur de goede gevolgen van ondervinden. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. Handelsverdrag met Amerika. Wetsontwerp goedkeuring van het op 20 December 1935 te Washington, d.c.. tusschen het Koninkrijk der Nederlanden en de Ver- eenigde Staten van Amerika gesloten han delsverdrag met bijlagen en bijbehoorende notawisseling. De heer Schil thuis (V.D.) zegt, dat we ons gelukkig niet hebben laten verleiden tot agressieve handelingen. De verkregen meest-begunstiging is mede een gevolg van wederzijdsche welwillendheid. Spr. wenscht echter op te komen tegen nog bestaande be lemmeringen, met name strenge sanitaire maatregelen tegen invoer van allerlei pro ducten. M i n i s t e r G e 1 i s s n zal dit vraagstuk nog eens in beschouwing nemen. Het wetsontwerp wordt z.h.st. aangeno men. De vergadering wordit te 5.30 uur verdaagd tot hedenmorgen een uur. Eigen huis. „Ach buurvrouw, mijn man is toch zoo vlijtig. Kijk, nu zaait hij sla!"

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 7