BINNENLAND VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 HET A.S. HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA. H. M. de Koningin bezoekt de St. Jacobskerk en de Willemskerk. K.M. de Koningin heeft, vergezeld door eenige leden van haar gevolg, gister van 12 uur tot half een een bezoek gebracht aan de Groote of St. Jacobskerk te 's-Gra- venhage. Het bezoek bleef vrijwel geheel onopge merkt. De weinige personen, die H.M. de Koningin uit den ingang der kerk bij de kosterwoning zagen komen, hebben Haar eerbiedig en hartelijk begroet. H. M. de Koningin heeft voorts ook een bezoek aan de Willemskerk in de Nassau- laan gebracht. Een en ander houdt uiteraard verband mèt het aanstaande huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bern hard. We herinneren er aan, dat het kerkelijk huwelijk van H. M. de Koningin indertijd in de groote of St. Jacobskerk is gesloten. „Hbld." HET PAEDOLOGISCHE INSTITUUT t TE NIJMEGEN. De officieele opening. Gistermiddag werden in het Hengstdal bij Nijmegen het paedologisch instituut officieel geopend. Voor deze opening bestond groote be langstelling uit alle kringen zoowel uit binnen- als buitenland. Het Ned. Episco paat werd vertegenwoordigd door Z. H. Exc. Mgr. Arn. Diepen. De regeering was vertegenwoordigd door Z. Exc. dr. J. R. Slotemaker de Brui ne. Voorts werden opgemerkt de Minister van Justitie, mr. v. Schaik, de Commissaris der Koningin in Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, de leden van Ged. Staten van Gelderland, dr. C. van den Berg, di recteur-generaal van de afdeeling volks gezondheid van het departement van so ciale zaken, burgemeester en wethouders van Nijmegen, Mgr. F. N. Hendrikx, vica ris-generaal van het bisdom den Bosch, Zr. Maria, directrice van de kweekschool voor meisjes, Choorstraat den Bosch, dr. R. Eykel, hoofdinspecteur van de volksge zondheid, dr. H. J. Schim van der Loeff, geneesheer-directeur St. Annagesticht te Venray, vertegenwoordigers van de St. Radboudstichting, dr. Hoefnagels van het curatorium van de R. K. universiteit, de senaat der R. K. universiteit en een aan tal professoren, prov. overste van de eer waarde broeders van Liefde, Vader Na- thanael, mgr. dr. Th. Verhoeven, dir. R. K. centr. bureau voor onderwijs en opvoe ding, eenige inspecteurs der volksgezond heid verder tallooze vertegenwoordigers van' de vereenigingen en inrichtingen op het gebied van de zorg voor lichamelijke en geestelijke gebrekkige kinderen. Uit universitaire kringen waren nog tegen woordig mgr. prof. A. Goossens van de Tilburgsche hoogeschool, prof. dr. Brou wer te Amsterdam, prof.- Bouman te Am sterdam, prof. Ornstein uit Utrecht. De voorzitter van het bestuur, prof. mr. W. Duynstee C.S.S.R., heette de aanwezigen welkom. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, hierna het woord nemende, zeide geen beschrijving te willen geven van den aard en het werk der stichtingen. Men betracht hier, zoo vervolgde de minister, weten schappelijk onderzoek, teneinde te komen tot een beter gefundeerde behandeling en dat is een voortreffelijk streven, opwel lend uit een goed hart, een streven dat groote waardeering verdient en dan ook op hoogen prijs wordt gesteld. Weten schappelijk onderzoek alleen echter be dreigt ons met een groot gevaar, n.l. dat het kind gezien wordt als object en niet als een schepsel Gods. Daarom is het zoo te waardeeren, dat men hier ook aandacht schenkt aan iets diepers dat ons drijft. Hier kan gesproken worden ook van de groote toewijding der Zusters en Broe ders, die het eigenlijke werk op zich ne men, waarover spr. verder uitweidde. Spr. eindigde met het uitspreken van groote dankbaarheid voor de geestesge steldheid die tot de totstandkoming van dit werk heeft geleid. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch, zeide dat het Nederlandsche Episcopaat geen oogenblik geaarzeld heeft toestemming tot de stichting te geven. Spr. uitte de verwachtingen, dat deze inrich ting er toe zal bijdragen dat de stichting van een medische faculteit aan de R. K. Universiteit bereikt wordt. De burgemeester van Nijmegen, de heer J. A. H. Steinweg en de burgemees ter van Ubbergen, mr. P. M. H. Sassen, spraken de dankbaarheid van hun gemeen ten uit voor de totstandkoming van de in richting op hun grondgebied. Prof. dr. Th. Baader, rector magnificus van de R. K. Universiteit, zeide dat de tot standkoming van deze fraaie en nuttige instellingen met de moderne laboratoria de hoop heeft verlevendigd, dat de medische faeulteit tot stand zal komen. Prof. mr. Duynstee heeft daarna een te legram van den minister van Sociale Za ken voorgelezen, waarin wordt medege deeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd, den secretaris van de stichtin gen, dr. L. A. Veeger, te benoemen tot Of ficier in de Orde van Oranje Nassau. Nadat de geneesheer-directeur van het paedologisch instituut, de heer H. van der Sterren, en de directeur van de orthopae- dische instellingen, dr. G. F. J. Bar, een uiteenzetting hadden gegeven van het doel der stichtingen en de werkwijze, die ge volgd zal worden, werd door het gezel schap een rondgang gemaakt, waarna een thee werd aangeboden. Gistermorgen heeft de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine een offi cieel bezoek gebracht aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen. De Minister werd aan het station ver welkomd door twee leden van den senaat van het Nijmeegsch studentencorps, die den bewindsman naar het hoofdgebouw aan het Keizer-Karelplein begeleidden. Hier werd de Minister begroet door den voor zitter en den secretaris van den Academi- schen senaat, prof. dr. T. Baader en prof. J. T. M. Cornelissen. In de groote ontvang zaal hadden zich het voltallig college van professoren alsmede de president curator dr. W. A. Boekelman, de curator dr. J. P. A. Hoefnagels en de secretaris van het cu ratorium mr. C. Pr in zen, opgesteld, die al len door dr. Boekelman aan den minister werden voorgesteld. Dr. Boekelman heeft vervolgens den miinster hartelijk toege sproken, en verzekerd, dat het curatorium dit officieele bezoek op hoogen prijs stelt in de verwachting, dat daardoor de banden met het Departement van Onderwijs nau wer zullen worden aangehaald. De Minis ter heeft dr. Boekelman geantwoord en er daarbij op gewezen, dat hij het een gelukki ge gedachte vond zijn bezoek aan Nijmegen met een ander doel dienstbaar te maken door een bezoek aan de R.K. Universiteit, waarmede spreker echter reeds eerder had kennis gemaakt. Vervolgens heeft de minis ter een rondgang door de gebouwen, de Uni versiteitsbibliotheek en het corpsgebouw gemaakt. DE NIEUWE MOTOR- EN RIJWIEL BESCHIKKING. A.N.WJ5. is tevreden, maar niet voldaan. Dat vele weggebruikers kosten zullen moeten maken om te kunnen voldoen aan de nieuwe verlichtingseischen voor auto's, rijwielen enz. zal natuurlijk in deze moei lijke tijden verre van toegejuicht worden, zoo schrijft ons de A.N.W.B. Maar aan den anderen kant mogen wij toch ook geens zins over het hoofd zien, dat het verkeer bij avond veel veiliger zal worden, wan neer werkelijk alle voertuigen aan de nieu we eischen voldoen. En als wij dan verder nog bedenken, dat de verkeersongevallen- statistiek nog steeds stijgt, komen wij wel tot het inzicht, dat de Regeering moeilijk anders kon handelen, dan zij gedaan heeft bij het samenstellen van de nieuwe ver keersregels, waarvan de uitvoeringsvoor schriften dezer dagen in de gewijzigde mo tor- en rijwielbeschikking zijn gepubliceerd. Het was noodig. Na 1 Januari 1938 zullen alle koplampen van auto's en motorfietsen en alle rijwiel- achterlichten moeten behooren tot een der goedgekeurde soorten ten bewijze daar van voorzien zijn van een merkteekentje. Insiders weten hoe noodig deze maatregel is, welke in andere landen reeds lang be staat. Dat men ook de plaats van de lich ten nauwkeurig omlijnt, valt eveneens toe te juichen. Het zou zelfs toe te juichen zijn, indien de heel groote motorrijtuigen niet alleen verplicht werden aan de achterzijde een extra-licht te voeren, doch ook van vo ren, onmiddellijk hun „ware gedaante" zou den verraden. Ook het roode rijwielachter licht moet als een groote verbetering worden be schouwd, vooral nu het ook gecombineerd moet zijn met een reflector, zoodat men indien het licht dooft toch nog eenige bescherming overhoudt. Dat men daarom ook het witte spartbord handhaaft is uitste kend. Maar wij zijn heelemaal niet te spre ken over de verplichting om het achter lichtje op dat witte spatbord te bevesti gen. De wetgever dommelde even in. Hier heeft, naar onze meening de wetge ver het illustre voorbeeld van Homerus gevolgd en even gedommeld. Het is immers in de practijk niet mogelijk aldaar een lan taarn deugdelijk te bevestigen en bovendien maakt men het op deze wijze onmogelijk om de dynamo te voorzien van een licht bron welke dan juist uitermate soli ede en practisch kan zijn). Het achterspatbord is het meest kwetsbare deel van de fiets en daardoor het minst geschikt om een licht bron te dragen. Naar onze meening al dus de A.N.W.B. zal dit voorschrift ten spoedigste moeten worden gewijzigd. De nieuwe rem voorschriften zijn als een verbetering te beschouwen, aldus de A.N. W.B. wij zijn echter nog niet voldaan. Want de eischen zijn toch nog altijd tame lijk laag te noemen. Op den duur .zal men deze ongetwijfeld nog moeten opvoeren. Toe te juichen valt ook, dat in het ver volg langs den weg zal blijken waar een maximum-snelheidsvoorschrift eindigt. Maar ook te dezen aanzien zijn wij niet vol daan, want dezelfde eisch mag met het zelfde recht worden gesteld bij parkeerver boden, inhaalverboden enz. Het is noodig ook het einde hiervan aan de weggebrui kers duidelijk te maken en dit kan op een eenvoudige manier gebeuren door de ach terzijde van het bord te benutten, dat het verbod aangeeft voor het uit de tegenover gestelde richting komende verkeer. Resumeerend willen wij niet nalaten on ze ingenomenheid te betuigen met vele van de nieuwe voorschriften in de motor- en rij wielbeschikking. De wacht is nu op de nieuwe wegenverkeerswet. WEDER EIERENEXPORT NAAR DUITSCHLAND. Het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren meldt, dat voor het eerst sedert de devaluatie eenige export van eieren naar Duitschland is toegestaan. Het kwantum is echter nog zeer gering en beloopt nog geen zeven procent van het toegewezen kwantum tijdens de Olympische Spelen. DE LEIDSCHE COURANT TOESLAG VOOR NIEUWE WERKLOOZEN. In een zevental groote gemeenten. De minister van Sociale Zaken heeft gis teren een schrijven gezonden aan de ge meentebesturen van Amsterdam, Rotter dam, Den Haag, Utrecht, Eindhoven, Haar lem en Groningen, waarin wordt meege deeld, dat door hem is bepaald, dat ook aan de in hun gemeente gevestigde „nieu we" werkloozen (dat zijn zij, die niet val len onder de circulaire van 6 October 1.1.), een toeslag zal worden gegeven, die in de plaats komt van de overgangstoelage, wel ke de andere werkloozen ontvangen. De bedragen van dien toeslag zijn als volgt vastgesteld: voor Amsterdam 150 per week voor georganiseerden en 1.25 per week voor ongeorganiseerden; voor Rotterdam, Den Haag en Utrecht een uni form bedrag van ƒ1.voor beide catego rieën en voor Eindhoven, Haarlem en Gro ningen 0.75 voor beide categorieën. Voor de overige gemeerten is niets be paald. Ook voor Leiden niets! DUURDER MEEL VOOR DE FABRIKANTEN VAN BISCUIT. Naar het „Hbld." verneemt heeft de re geering besloten, haar toezegging, om de door de gulden-depreciatie ontstane prijs stijging van tarwebloem aan de fabrikan ten en importeurs te vergoeden uit het Landbouwcrisisfonds, in te trekken voor de biscuit-industrie Voor deze zal de bloemprijs dus stijgen met twee gulden a een rijksdaalder. Tegenover deze prijsstijging der biscuit- bloem met rond 15 pet. staat, dat de ex portkansen voor dezen tak van nijverheid ooor de waardedaling van den gulden zijn verteterd. Doch óók bedenke men, zegt het blad, dat voor biscuit-bloem ƒ2.75 minder heffing wordt betaald dan voor broodbloem, waar door de biscuit in een bevoorrechte positie verkeert ten opzichte van de brood-, koek- en banketbakkers. E/t voordeel is thans tot eenige kwartjes teruggebracht. Beter ware het geweest, concludeert het blad, om de biskwie-bloem nu maar gehéél op denzelfden voet te behandelen als de broodbloem; dus de restitutie van J 2.75 Ia- ten vervallen en de depreciatie-prijsstij ging vergoeden; dan zou immers tevens de geheele crisis-accountantscontrole op deze industrie kunnen vervallen. PRIJS MAAL TARWE B. De prijs voor maaltarwe B, welke vrij is voor menschelijk gebruik, werd heden vastgesteld op 10.15. HEFFING OF BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is, be houdens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 1924 October vastgesteld op 0.80 per K.G. BELGIë VERHOOGT INVOERRECHT OP ZUIVELPRODUCTEN. Op boter met 50 pet., op andere producten met 100 pet. Naar het Hbld. ter oore komt staat het reeds vast, dat de invoerrechten op ette lijke zuivelproducten door de Belgische regeering verhoogd worden. In het depar tement van Landbouw verklaarde men gistermiddag, dat het recht op boter naar alle waarschijnlijkheid van 6 tot 9 franc, dat van gecondenseerde melk en room van fr. 0.80 tot fr. 1.60 en dat van melk en room in poedervorm of in blokken fr. 2. tot fr. 4.verhoogd zal worden. Voor bo ter zou dit een verhooging met 50 pet., voor de beide andere producten met 100 pet. beteekenen. Men zal zich herinneren, dat deze invoerrechten juist in Mei j.l. bij Koninklijk Besluit waren verhoogd, welke verhooging zou gelden tot einde Juni 1937. MOGEN GEDROOGDE ZUIDVRUCHTEN IN PRIJS VERHOOGD WORDEN? In verband met de kwestie van den han del in gedroogde zuidvruchten, wat de na koming van de afgesloten contracten be treft, verneemt het Nederlandsch Week blad voor Kruidenierswaren, dat spoedig in deze zaak meer klaarheid kan worden verwacht. Het blad meldt namelijk, dat de Amster- damsche politie proces-verbaal wegens on redelijke prijsopdrijving heeft opgemaakt tegen een importeur van zuidvruchten daar ter stede, die het besluit der algemeéne vergadering van de zuidvruchtenvereeni- ging is nagekomen e i de contractprijzen met een evenredig percentage heeft ver hoogd. De bedoeling is door een proefpro ces tot eeri gerechtelijke uitspraak te ko- Het blad meldt verder, dat de inkoopor ganisatie van den Nederlandschen gros- riesbond, de Nievak, besloten heeft alle voor de depreciatie afgesloten contracten zonder prijsverhooging na te komen, onafhanke lijk daarvan in welke valuta de koop is aangegaan. Inmiddels zijn volgens hetzelf de blad de pogingen om tusschen hoofdbe stuur en oppositie alsnog tot een bevredi gende schikking te komen, niet opgegeven. NIEUW LID REKENKAMER. De heer Th. Sanders benoemd. Bij Koninklijk besluit van 13 October 1936 is benoemd tot lid van de Algemeene Rekenkamer de h?er Th. Sanders, direc teur der Nederlandsche Staatsloterij, te 's-Gravenhage, plaatsvervangend lid der Algemeene Rekenkamér. De heer Th. Sanders, is te Arnhem ge boren en is thans 53 jaar. Sedert 1 Maart 1925- is de heer Sanders directeur van de Staatsloterij, terwijl hij voordien rijksbetaalmeester was in Tiel. HET HEENGAAN VAN DEN HEER VAN ZWANENBERG. Nieuwe commercieel-adviseur van het college van regeerings-commissarissen. De minister van Landbouw en Visscherij heeft met ingang van 24 October 1936: I. op zijn verzoek eervol ontslag ver leend aan S. van Zwanenberg te 's-Graven hage, als regeeringscommissaris-commer- cieel adviseur en als lid van het college van regeeringscommissarissen, met dank betuiging voor de gewichtige diensten, door hem in deze functie bewezen; H. benoemd tot commercieel adviseur van het college van regeeringscommissaris sen, tevens adviseerend lid var dat colle ge, C. C. C. van Stolk, te 's-Gravenhage. CONTINGENTEERING KOUSEN SOKKEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot regeling bij de wet van het koninklijk besluit van 22 Augustus 1936, waarbij de beperking van den in voer van kousen en sokken met ingang van 1 September 1936 voor het tijdvak van 12 maanden is verlengd. De Nederlandsche industrie van kousen en sokken heeft in de afgeloopen contin- genteeringsperiode van de beperking van den invoer van haar product eenigen steun ondervonden. Het is den minister echter gebleken, dat, gezien het feit, dat de om standigheden, welke destijds tot beper king van den invoer hebben geleid, ook thans nog aanwezig zijn, deze steun voor de betrokken industrie voorshands niet kan worden gemist. HERVATTING INTERNATIONAAL POSTWISSELVERKEER. Gisteren is het postwisselverkeer hervat met Argentinië, de Vrije Stad Dantzig, Egypte, Estland, Finland, Japan, Litauen, Luxemburg, Marokko (met uitzondering van de Spaansche zone), Oostenrijk, Po len, Tsjecho-Slowakije en Tunis. Mede zijn gisteren hervat, voor zoover deze voor 28 September j.l. bestonden, de diensten der quitantiezendingen, der met verrekening belaste aangeteekende stukken en brieven, en doostjes met aangegeven waarde der verreken-pakketten en der vrij uit te reiken zendingen en pakketten. AFGIFTE RIJBEWIJZEN WORDT GECONCENTREERD. Sinds eenigen tijd streeft het Centraal Bureau voor de afgifte van bewijsstukken van rijvaardigheid er naar, de examens ter verkrijging van het rijvaardigheidsbewijs van de kleinere plaatsen naar de grootere sted enover te brengen. Wanneer in een kleine plaats een advi seur bedankt of weggaat .wordt de functie niet meer vervuld, als men kans ziet de examens in een nabijgelegen grootere plaats te laten houden. Men heeft daarmee ook voor, de geëxa- mineerden aan een drukker verkeer te wennen. Het is niet in alle kleinere plaat sen mogelyk deze reorganisatie door te voeren, omdat er plaatsen zijn, die te ver van een grootere gemeente afliggen om de examinandi daar heen te kunnen zenden. Deze reorganisatie wordt geleidelijk aan ingevoerd. „Telegraaf". POSTVLIEGTUIGEN EEN UUR VROEGER TE BATAVIA Met ingang van 2,0 October a.s. zal er een rechtstreeksche aansluiting bestaan tusschen de Dinsdagmorgens en Vrijdags morgens te Batavia aankomende K.L.M.- vliegtuigen en den dienst van de K.N.I.L. M. op Semarang en Soerabaja. Daartoe zal het K.L.M. vliegtuig een uur vroeger dan oorspronkelijk vastgesteld, d.L ten 5.00 uur plaatselijke tijd, uit Singapore vertrek ken, waardoor de aankomst te Batavia eveneens een uur wordt vervroegd en thans wordt: 9.30 uur. De tusschenlanding te Palembang heeft daardoor uiteraard ook een uur vroeger plaats dan in de dienstre geling werd aangegeven. Door deze regeling wordt voorzien in een lang gevoelde behoefte. Geschiedenis van den Vioolbouw Een muziekinstrument, dat door alle eeuwen heen zijn vorm behield 1 Een zeldzaamheid is het, dat de vorm van de viool sedert eeuwen geen verande ring heeft ondergaan, terwijl toch alle an dere muziekinstrumenten der moderne orkesten in den loop der tijden voortdu rend wijzigingen en verbeteringen onder gingen. Niet alleen de piano en het orgel hebben zich in den lateren tijd tot een grootere volmaaktheid ontwikkeld, ook de blaasinstrumenten uit hout, zooals de kla rinet, de fluit, de fagott, enz., en dan de metalen instrumenten, zooals de trompet, de hoorn enz. Zelfs het jongste kind in de familie der blaasinstrumenten, de mo derne saxofoon, heeft reeds in zijn korte leventje wijzigingen ondergaan, welke naar verbetering van de geluidsweergave streefden. De viool is ontstaan uit dê oude viola. Men onderscheidt de viola da braccio, wier naam is overgegaan op de bratche en wier vorm zoodanig is, dat men haar een voudig onder den kin houdt, en de viola da gamba of knieviool, welke tusschen de knieën wordt gehouden, waaruit tenslotte de violoncello groeide. De. viool was reeds vanaf de Middel TWEEDE BLAD - PAG. 6 eeuwen het belangrijkst strijkinstrument, waarvoor de meest uiteenloopende bena mingen werden gebruikt, zooals fidel, fi- dula, violla, vitula, Vistula, vituola, enz. Tot in de 17e eeuw had de viool geen con currentie te vreezen; daarna werd de con trabas, volgens het type van de viool, .ge bouwd. Wie de uitvinder is van de viool is niet bekend. Veranderingen aan het in strument, welke ook verbeteringen bleken te zijn, geschiedden in de jaren 1480 tot 1530. Te Parijs vond in 1631 een vioolcon cert plaats, waaraan 24 violisten mede werkten. Lodewijk Xni woonde het con cert bij. De veranderingen, welke aan de viool werd aangebracht, bepaalden zich tot de snaren, die van 6 op 4 werden te ruggebracht, de welving van het hout en den bodem, de geluidsopening, enz. Sedert den tijd der groote vioolbouwers (16e tot 18e eeuw) is de viool niet meer veranderd en de kunst der oude meesters is nimmer meer bereikt, laat staan overtroffen. Het geheim van den vioolbouw scheen zich slechts te concentreeren op de dynastie der drie groote vioolbouwers, n.l. Amati, Guaneri en Stradivari. Zij schijnt met deze groote menschen in het graf te zijn gedaald, want nooit meer heeft op onze wereld zulk 'n groot vioolbouwer bestaan, die zich aan de zijde van bovengenoemde drie mocht scharen. De oudste der drie vioolbouwers van in ternationalen roem was Amati, die uit de zeer oude viool van zes snaren de thans nog gebruikte viool bouwde. Deze Amati, Andrea genaamd, werd geboren in 1530 en overleed op 10 April 1611. Zijn jongste broeder en medewerker Nicola bouwde hoofdzakelijk basviolen. De violen van Antonio Amati (15351638), de oudste zoon van Andrea, waren nog van zeer ver schillende grootten. Zijn jongere broeder Girolano I (15561630) schijnt hem in den vioolbouw niet te hebben geëvenaard. De belangrijkste is de derde generatie der familie Amati en binnen deze generatie treedt Nicola (15961684), de zon van Gi- rolamo, als de grootste onder de groote vioolbouwers op den voorgrond. De instrumenten van Nicola Amati mun ten uit in zuiverheid en zachtheid van toon, ofschoon de geluidsweergave toch achter die van Stradivari's instrumenten staat. Met Girolamo II, de zoon en opvol ger van Nicola, houdt de familie van de vioolbouwers Amati op. De eigenlijke opvolger van den beroem den Nicola Amati, Andreas Guarneri (geb. 1626 overl. 1698), neemt diens leerlin gen over. Andreas Guarni behoort tot de tweede der drie generaties der Guameri- vioolbouwers. Ook deze familie bracht meesters in den vioolbouw voort. De fa milie Guarneri werkte deels te Cremona, waar de Amati's woonden, deels ook te Mantua. Andreas en zijn beide zoons Petro Giovanni en Guiseppe Giovanni Battista, waren echter nog niet de be langrijkste vioolbouwers in de familie Guarneri. De laatste zoon leerde veel van Stradivarius en trachtte hem ook in zijn arbeid na te volgen. Diens neef, Giuseppe Antonio, werd op 16 October 1687 te Cre mona geboren. Hij werkte van 172&1742 en voorzag zijn violen meestal met het teeken „I.H.S.", waarom hij ook Giuseppe del Gesa werd genoemd. Men zegt van hem, dat hij een losbandig leven leidde en het best kon arbeiden, wanneer hij sterke drank had gedronken. De violen uit zijn laatste werkjaren zijn minderwaardig. Dit is hoofdzakelijk te wijten aan zijn gevan genisjaren, waarin hij voortging ipet vioolbouwen, doch waar hij niet het beste materiaal te zijner beschikking had. Uit de school van Nicola Amati trad ook Antonio Stradivari op den voorgrond. Stradivari leefde wel langer dan Amati, doch hij wordt toch beschouwd als de grootste vioolbouwer aller tijden. Hij werd geboren in 1644 en stamde uit een oude patriciërsfamilie. In 1667 huwde hij voor de eerste maal. Hij zette voor eigen reke ning een atelier op en signeerde zijn vio len met zijn vollen achternaam. Stradivari heeft 70 jaren van zijn leven werkend doorgebracht. Hij bouwde een groot aan tal uitstekende muziekinstrumenten, zoo wel violen als cello's. De laatste bekende viool van Antonio Stradivari is gedateerd op 1736, dus vóór tweehonderd jaar schiep de meester zijn laatste werk. Uit Stradivari's tweede huwelijk ont sproten elf kinderen, van wie er slechts twee, Francesco en Omobono, het hand werk van hun vader overnamen. Zij wa ren 58 en 66 jaar oud, toen him vader overleed. Zij hebben dus een groot deel van hun leven samengewerkt. Terwijl Francesco meestal bij zijn vader in het atelier zat was Omobono er vaak op uit bouwmateriaal aan te schaffen en d© vio len, van zijn vaders hand, in het buiten land te verkoopen. De familie Stradivari stamde uit een geslacht, wiens geschiede nis tot aan de 13e eeuw terugvoert. Zelfs thans vindt men in Milaan en Turijn rechte afstammelingen van den grooten vioolbouwer Stradivarius. Enkele van hen oefenen nog het mooi beroep van him grooten voorvader uit. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 16 October 1936 Hooge Prijxen 7676 met 70en premie van 3000.—. loo— 5121 7700 9478. Prijzen va in 70.— 483 3880 612 1076 1222 3023 3211 3492 3717 4322 4945 5345 5459 5556 5970 $164 6427 7073 8396 8497 9603 10591 10684 11416 12469 12913 13685 15151 16537 16558 16647 18107 18174 18669 20429 20663 20763 Nieten 3150 154 391 1347 1586 2470 2678 3038 3478 3714 4050 4455 4652 5024 5376 5890 6048 8892 6988 7690 7996 8264 8591 8623 8776 9634 9853 10210 10255 10422 10480 10690 11240 11247 11636 12231 12442 13193 14507 14775 15182 17465 20099 15325 15443 15533 16200 18762 16954 1721° 18170 20144 18356 20434 18538 18630 19039 19099 194?

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 6