A. L. M. A. STADS NIEUWS No. 8548 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang VRIJDAG 16 OCTOBER 1936 S)e £eld^cive(Soti^cmt DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor LeideD 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Dit nummer bestaat uit vier bladen. V Realiseeren wij ons wel... Op een van de schoonste plekjes der Uni versiteitsstad Nijmegen is gisteren in te genwoordigheid van de Ministers van Sociale Zaken en Justitie het Paedologisch Instituut geopend, het wetenschappelijk centrum voor heel de sociale zorg met be trekking tot het geestelijk abnormale kind. Zoowel om het eigen leed dier kinderen te verminderen, alsook vanwege het welzijn der maatschappij eischt het geestelijk ge brekkige kind een bijzondere zorg en be handeling. Dit geldt voor beide groepen, die men bij deze kinderen kan onderscheiden, zoowel voor diegenen, bij wie een gebrekkige ont wikkeling der geestvermogens aanwezig is, als voor hen, bij wie meer van een ziekelij ke storing dier vermogens moet worden gesproken. Op de eerste plaats is het Paedologisch Instituut een inrichting, waar men voor alle moeilijke gevallen, die het psychische leven van kinderen betreffen, raad en voorlichting kan ontvangen. Het instituut is immers niet uitsluitend bestemd voor uit gesproken abnormale kinderen, maar ook voor normale kinderen, waarbij zich om een of apdere reden opvoedingsmoeilijkhe- reden voordoen; die op school niet kun nen volgen, die met een of ander vak niet vooruit kunnen, die bijzonder ongezeglijk of ongewoon lastig en ongedurig zijn. Soms zal dit advies na een enkel on derzoek kunnen worden gegeven; en daar om zal aan het P. I. een advies- en consul tatie-bureau verbonden worden, waar in psychisch lichtere gevallen de noodige aan wijzingen geschonken worden. Maar zeer dikwijls zal een grondig en verantwoord advies een langere observatie vorderen. Vandaar dat in het Paedologisch Instituut de kinderen, die opvoedingsmoeilijkheden bieden, eenigen tijd kunnen worden opge nomen, opdat door voortdurend toezicht en onderzoek inzicht in het volledige ziekte beeld worde verkregen en met juistheid de middelen zullen kunnen worden aange wezen, die voor dit kind moeten worden aangewend. Dit Paedologisch Instituut is gesticht door de Broeders van Gent en de Zusters van de Choorstraat te 's Hertogenbosch. Deze broeders en nonnen hebben te Nij megen een modern ingericht instituut ge- Gpend, dat volgens de verklaring van En- gelsche deskundigen het beste is van heel de wereld! Gisteren is deze inrichting geopend (elders in dit nummer vindt men een verslag van deze plechtigheid) door minister Slotema- ker de Bruïne, die in zijn openingswoord o.m. het volgende zeide: Realiseeren wij ons ook wèl hoe groot de beteekenis is van het feit, dat hier menschen warden gevonden, die hun heele leven, al hun vermogens geven aan hen, die „minderwaardig" worden genoemd? Economisch is een dergelijke houding een dwaasheid. Zooals het economisch ook een dwaasheid was wat Christus in zijn parabels van de verloren drachme en van het verloren schaap leerde: dat onder bepaalde om standigheden één meer is dan negen, één meer is dan negen en negentig. Wanneer zulke „oneconomische" offer vaardige menschen onder het volk le ven, is dat een groot zegen. Een groote zegen is een volk geschonken in het leven van de „oneconomische" men schen", die de kloosterlingen zijn! In derdaad! Realiseeren wij ons, d.w.z. stellen wij ons wel levendig voor den geest, hoe groot de beteekenis is van het feit, dat er menschen zijn, die hun heele leven, al hun vermogens geven aan hen, die „minderwaardig" wor den genoemd? Deze vraag van minister Slotemaker de Bruïne moge ernstig over wogen worden, speciaal in de kringen van enkele, ten opzichte van de Roomsche in stellingen, smal denkende dominé's en dezer volgelingen! Uitvoerkeuring voor groenten en fruit. In verband met de in voorbereiding zijn de regeling voor de verplichte keuring van uit te voeren roode-, witte- en Savoyekool, spruitkool, bloemkool en druiven, waarvan de uitvoering zal worden opgedragen aan het uitvoer-controlebureau voor groenten, fruit en aardappelen te 's-Gravenhage wordt het navolgende onder de aandacht van belanghebbenden gebracht: Van 19 October af zal alleen uitvoer van genoemde producten kunnen plaatsvinden, indien de zendingen zijn vergezeld van een „certificaat" waaruit blijkt, dat de pro ducten voldoen aan onderstaande eischen: a) „gezond": vrij van plantaard ige- en dierlijke aantasting en van andere teelt- gebreken; b) „g a a f": vrij van hagel-, vorst- en windbesch adiging c) „zuive r": vrij van aangewende ziektebestrijdingsmiddelen en verontreini gingen; d) „r ij p": in een zoodanige graad van rijpheid verkeerend, dat het in goede toe stand ter plaatse van bestemming aanko men redelijkerwijze mag worden verwacht. e) „versch": in een zoodanige staat van verschheid verkeerend als met het oog op het product en de bestemming wensche- lijk is. Bij de keuring zal speciaal op het navol gende worden gelet: Druiven: Druiven moeten zijn vrij van lam en practisch vrij van doode stelen, terwijl de rijpheid zoodanig moet zijn, dat de smaak aan redelijke eischen beantwoordt. De verpakking fnoet geschieden in schoo- ne kisten, voldoende voorzien van houtwol en papier, waarvan de netto-inhoud 4 of 7 Yi K.G. bedraagt, tenzij het juiste netto gewicht op de verpakking staat aangegeven. Roode-, witte- en Savoyekool: Roode-, witte- en Savoyekool moeten vast zijn en geen scheuren vertoonen, ver der ontdaan van overtollig blad en stronk. Het gewicht moet tenminste 3 ons per stuk bedragen met uitzondering van witte herfstkool, waarvoor het minimum-gewicht op 1 y2 K.G. is gesteld. De sorteering naar grootte moet gelijk matig zijn, terwijl de kool, voor zoover niet los verladen, moet worden verpakt in nieu we zakken of daarmee gelijkwaardig ma teriaal. Spruitkool: Spruitkool moet voldoende vast zijn, practisch vrij van luis en slakken en vrij van vuil en grond. Verpakking moet geschieden in nieuwe zakjes of daarmede gelijkwaardig mate riaal, waarvan de netto-inhoud 5 of 10 K.G. bedraagt, tenzij het juiste netto-gewicht op de verpakking staat aangegeven. Late bloemkool: Late bloemkool moet voldoende wit en vast zijn en gelijk gesorteerd naar kwali teit. De minimum-doorsnede bedraagt van: 1 September1 November 14 c.M. 1 November20 November 13 c.M. 20 November1 December 12 c.M. 1 December31 Januari 10 c.M. Voor zoover niet los verladen moet de verpakking geschieden in „schoone" solide kratten, welke ten hoogste 20 stuks mogen bevatten. De veilingen zullen bijde keuring en het afgeven der for mulieren geheel worden in geschakeld. Voor producten, welke aan de gestelde eischen beantwoorden zullen de veilingen, indien de verlading voor rechtstreekschen uitvoer plaats heeft, in hun onmiddellijke nabijheid, „certificaten" afgeven. Vindt de verlading voor rechtstreekschen uitvoer elders plaats dan verstrekken de veilin gen „verklaringen" voorloopige keurings bewijzen) en draagt het uitvoer-controle bureau zorg voor het afgeven der certifica ten. Uit den aard der zaak zal dit hoofd zakelijk plaats vinden in de havenplaat sen Rotterdam en Amsterdam, waar expor teurs zich voor verkrijging van een certi ficaat in verbinding kunnen stellen met de bijkantoren van het uitvoer-controle-bureau aldaar (telefoon Rotterdam 15152, telefoon Amsterdam 48204). Voor certificaten moe| betaling worden gevorderd volgens onderstaand tarief: Voor druiven 12 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan; Voor roode-, witte- en Savoyekool 3 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan; Voor spruitkool en voor bloemkool 4 ct. per 100 K.G. netto of gedeelte daarvan. Het minimumtarief bedraagt 0.10 per certificaat. HUISZOEKING BIJ PAUSELIJKEN NUNTIUS TE MÜNCHEN. LONDEN, 16 Oct. (A.N.P.) De correspon dent van de „Daily Telegraph" meldt aan zijn blad, dat de Beiersche politieke politie dezer dagen huiszoekingen heeft gehouden bij den Pauselijken nuntius te München, mgr. di Torregossa. Leden van zijn .personeel, met inbegrip van zijn secretaris, werden gearresteerd. Later werden de gearresteerden weer op vrije voeten gesteld, met uitzondering van een bediende, die nog in arrest zit. De huiszoeking werd ten uitvoer gelegd door in burger gekleede politie-ambtenaren, die kort voor middernacht arriveerden en, na een zorgvuldige doorzoeking van het ge bouw een groot aantal documenten-liassen, dossiers, etc. in beslag namen en op gereed staande vrachtwagens laadden. Enkele pa pieren zijn inmiddels teruggeven. Deze huiszoeking aldus voegt de cor respondent van genoemd blad hieraan toe zal waarschijnlijk een conflict met het V aticaan tengevolge hebben. Mgr. di Torregossa heeft de laatste twee jaar als particulier burger in München ge woond. In Januari 1934 werd hem door de nat. soc. regeering zijn diplomatieken status ontnomen, korten tijd na de uitvaardiging van de wet, die de Beiersche souvereiniteit opheft. Desondanks heeft het Vaticaan hard nekkig geweigerd mr. di Torregossa uit München terug te roepen. PROGRAMMA VAN ZONDAG. 10 uur Pontllicale H. Mis in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en Sint Jozef (Heerensingel), door Z. H. Exc. Mgr. dr. M. H. Buckx. IVi uur Pontificaal Lof in de kerk van O. L. Vr. Onb. Ontvangenis (Har- tebrug), speciaal voor de georganiseerde schoolvrije jeugd, door Z. H. Exc. Mgr. N. Stam. 3% uur Opening der Tentoonstelling in de foyer der Stadsgehoorzaal door Z. H. Exc. Mgr. N. Stam. Uitsluitend voor genoodigden. Onmiddellijk hierna circa 4 uur begroeting van den Missie bisschop door de jeugd in de groote zaal. A'A uur Openstelling der tentoonstelling voor allen tot half 11 's avonds. Entree 25 cent. De Medische Missietentoonstelling is tegelijkertijd te bezichtigen alleen voor personen boven 18 jaar. Entree 10 cent extra voor be zoekers der tentoonstelling. 8 uur en 9^ uur Missiefilm „Bloed over Japan". Entree 35 cent. Een entree-bewijs voor de film geldt tevens als toegangsbewijs voor de tentoonstelling. De wereld in vogelvlucht Generaal Franco gaat voort met zijn stel lingen rond Madrid vooruit te schuiven en te versterken. Hij weet zeer goed, waar om hij zoo langzaam oprukt, want aan de andere zijde vindt hij een vijand, die zich evenzeer geducht heeft voorbereid op een treffen en vast besloten is, om de stad steen voor steen te verdedigen. De regee- ringstroepen hebben zelfs getracht een tegenoffensief te ontketenen en een wig te drijven tusschen het Noordelijke leger van generaal Mola en het Zuidelijke van generaal Franco. Dat is hun evenwel niet gelukt. Volgens Franco is de toestand thans zóó, dat de opmarsch der nationalisten naar Madrid door niets meer te stuiten is. Wat de Russische aanklacht tegen Por tugal betreft, deze dreigt op niets uit te loopen. De voorzitter der non-interventie commissie heeft n.l. aan de Russen geant woord, dat hij geen aanleiding vindt om de commissie bijeen te roepen. Zullen de Rus sen het hierbij laten zitten? In Dantzig ontwikkelt de situatie zich geheel in nationaal-socialistischen geest. Alle oppositie wordt consequent vermoord. De sociaal-democraten zijn reeds ontbonden, met de Katholieken is reeds ruzie gezocht, zoodat het niet lang meer zal duren of de nation aal-socialisten zijn zoozeer iiv de meerderheid, dat zij langs wettelijke (om en kronkel-) wegen kunnen geraken tot annexatie bij het Duitsche Rijk. Zooals wij gisteren reeds verwachtten, wordt thans uit Brussel bevestigd, dat Bel gië er niet aan denkt om uit den Volken bond te treden en het systeem der collec tieve onveüigheid ontrouw te worden. Zelfs is men van meening dat de nieuwe Bel gische politiekniet beteekent, dat de ac- coorden der Fransche en Belgische generale staven zullen worden opgegeven. Deze zijn geregeld in de in Maart gewisselde nota's. Er is geen reden van de accoorden afstand te doen, daar zij slechts een technisch ka rakter hebben. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De omsingeling van Madrid vordert langzaam. De algemeene aanval zou ech ter aanstaande zijn. (2de blad). De non-intervéntie-commissie wordt niet bijeengeroepen. (2de blad). België's nieuwe koers en de collectieve veiligheid. (2de blad). Vechtpartijen met Katholieken te Dant zig. (2de blad). Kardinaal Pacelli in de Ver. Staten. (2de blad). Mr. Ekins vliegt verder over den Stillen Oceaan. (Luchtv., 2de blad). BINNENLAND. Te Nijmegen is gisteren het R. K. Pae dologisch Instituut geopend. (2de blad). Uitvoering voor groenten en fruit. (lste blad). In een zevental groote gemeenten zal aan de „nieuwe" werkloozen een toeslag wor den gegeven, welke in de plaats komt van de overgangstoelage, welke de andere werkloozen ontvangen. (2de blad). Duurder meel voor fabrikanten van 'biscuit. (2de blad). De tuinbouwteeltregeling 1937. (2de blad). Twee dooden bij auto-ongeval te Voort- huizen. (Gem. Ber. 4de blad). Droevig verdrinkingsgeval te Den Haag. (Gem. Ber. 4de blad). Hotel afgebrand te Bergen. (Gem. Ber. 4de blad). VRIENDENKRING TER EERE VAN HET ALLERH. SACRAMENT. Hedenavond om 8.15 uur vergadert boven- genoemde Vereeniging in de zaal van de St. Joseph Gezellen aan het Rapenburg no. 52. Door den Geest. Adviseur is in dit blad van Woensdag j.l. reeds een woord van aanbeveling, zoowel tot de leden als niet- leden gericht, om deze vergadering wegens haar belangrijkheid te bezoeken. Er wordt een mooie en genotvolle avond aangeboden. Mogen velen van deze gelegen heid gebruik maken. Het Muziekgezelschap.„Frans Schweitzer" luistert de vergadering op. ST. JOS.-GEZ.-VER. Oproep. Gezellen, die deel willen nemen aan de groote missiehulde a.s. in Hartebrugkerk en Gehoorzaal moeten zien morgenavond in het Gezellenihuis melden bij de ass.-Senior, C. v. d. Meel. We rekenen op een goede deelname. De deelname is gratis, maar van allen wordt gevraagd groot enthousiasme! TENTOONSTELLING PRENTENKABINET In het Prentenkabinet der Leidsche Uni versiteit is deze dagen een belangrijke ten toonstelling geopend van prenten der Duit sche z.g. „Kleinmeister", uit de le helft der 16e eeuw, welke prenten behooren tot het bezit van dit kabinet. Deze tentoonstelling blijft geopend cot 1 December. De Duitsche „Kleinmeister", een groep kunstenaars ongeveer een generatie ouder dan Albrecht Dürer, danken hun gemeen- schappelijken naam aan het kleine formaat en de fijne, gedetailleerde uitvoering van 'hun gravures. Deze graveerkunst vond haar oorsprong in de goudsmidswerkplaats en had in dien tijd nog onmiddellijk contact met de kunst nijverheid door de ornamentgravures, die als voorbeelden dienden voor goud- en zil versmeden, beeldsnijders en tapijtwerkers. Maar ook in ander opzicht verloochent deze graveerkunst hare afkomst niet. Overal zien we den zin voor het ornamentale, de liefde voor het detail en voor de zorgvul dige techniek. Zonder Dürer is het werk van de „Klein meister" ondenkbaar: allen hebben zijn in vloed ondergaan, van enkelen weten wij zelfs dat zij te Neurenberg onder zijn lei ding gewerkt hebben. De „Kleinmeister" hebben er steeds naar gestreefd, Dürer's techniek nabij te komen en hem in vaar digheid en nauwgezetheid zoo mogelijk nog te overtreffen. Ook de onderwerpen van Dürer vinden wij telkens weer terug. Evenwel, door het geleidelijk voortschrijden der Renaissance zijn de bijbelsche onderwerpen meer genre achtig behandeld en nemen de allegorische en klassieke voorstellingen aantal toe, terwijl ook aan proportie en naakt steeds meer aandacht wordt geschonken. Op het gebied der ornament gravure zijn de „Kleinmeister,, zelfstandiger te werk ge gaan. Zij hebben aan de ornamentkunst, door versmelting van het Duitsche orna ment met dat der Italiaansche grotteske, een geheel nieuw karakter gegeven. Den gebroeders Beham in 'het bijzonder komt deze eer toe; Alsdorfer, de oudste van de „Kleinmeister", is in zijn ornament nog zui ver gotisch, terwijl Aldegrever het orna ment der Behams vrijer maakt en verder ontwikkelt. De prentjes van de Kleinmeister, voor het volk gegraveerd, laten zien waar de be langstelling was. Men had groote voorliefde voor onderwerpen uit den bijbel, de mytho logie en de klassieke historie, maar men wilde tevens zichzelf zien in voorstellingen uit het dagelijksch leven. Daarom valt het tentoongestelde niet al leen om zijn kunstwaarde, doch ook als cul tuurbeeld van dien belangrijken tijd te ge nieten. De tentoonstelling, die voor een ieder gratis toegankelijk is op werkdagen van half twee tot half vijf, bevat tal van pren ten van de beide Behams, van Altdorfer, Pencx, Bink, Brosamer, Aldegrever en an deren. Door de politie zijn gistermiddag aange houden een viertal jongens, die zich had den schuldig gemaakt aan diefstal van ijzer en lood uit een leeg fabrieksgebouw. Het zijn de fabrieksarbeiders G. M., 18 jaar, J. H. de R., 18 jaar, J. O., 22 jaar en P. P., 20 jaar.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1