28ste Jaargang MAANDAG 12 OCTOBER 1936 No. 8544 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leideo 19 cent pei week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonnè's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 V Een vermaning van de Bisschoppen. Het is herhaaldelijk gezegd, dat de s t r ij d tegen het communisme en andere stelsels van ongeloof en vijandschap tegen de Kerk allereerst moet zijn positief. Die strijd moet allereerst worden ge streden door positieve beleving van het Christendom. - Positieve beleving van het Christendom, ook in den omgang met, de behandeling van anderen; in het gehééle maatschap pelijke leven. In het jongste Schrijven van het Hoogwaardig Nederlandsch Episcopaat wordt het ons zoo krachtig voorgehouden en op het hart gebonden: Wee den christen, die door zijn geld zucht, zijn weeldeleven, zijn onrecht en harteloosheid ergernis wekt en den vijanden van Christus' naam als het ware wapenen in de hand geeft voor geloofsafval en woelingen en voor strijd tegen de Kerk. Natuurlijk is niemand verantwoord, als hij de Kerk verlaat, van zijn Geloof af valt, omdat anderen, die zeggen katho liek te zijn, een leven leiden van" zelf zucht en liefdeloosheid; omdat er ka tholieken zijn, die meenen, hun plichten te volbrengen, als zij zelf betrekkelijk overvloed hebbende anderen tevreden willen stellen met de kruimeltjes, die van hun welvoorziene tafels vallen, alsof Christus niet heeft gezegd, dat men Zijn navolgers moet kennen aan hunne liefde. Natuurlijk zijn degenen, die om het ver keerde en zeer verkeerde gedrag van mede katholieken de Kerk verlaten, geenszins verantwoord. Dit is duidelijk en klaar als de dag. Maar een feit is het, helaas, dat het ge beurt. En, als 't gebeurt, hebben degenen, die bedoelde ergernis geven, schuld, mede schuld aan dien geloofsafval.... Wee hun.... vermanen de Bisschoppen met den grootsten ernst. De wereld in vogelvlucht Wanneer wij vandaag onzen blik laten gaan over den aardbol, kunnen wij weinig vermeldenswaardig nieuws ontdekken., In Spanje is de toéstand sinds Zaterdag volmaakt ongewijzigd, en in Oostenrijk, waar in den nacht van Vrijdag op Zater dag zulk een ingrijpende verandering in de regeering heeft plaats gehad, is alles kalm opgenomen. Prins Starhemberg heeft toegegeven en Schuschniggs overwinning geaccepteerd. Hij heeft een laatste procla matie gericht tot zijn ontbonden Heim- wehren en hun kalmte en koelbloedigheid aangeraden. Ook majoor Fey heeft zijn aanhangers aangemaand gehoorzaam te zijn aan de regeering. Men kan dus zeggen, dat Schuschnigg's optreden volkomen geslaagd is. Met de lastige heeren, die de machtige organisa tie der Heimwehren achter den rug had den, behoeft hij thans geen rekening meer te houden. Tenslotte is Zaterdag de Assemblée te Genève gesloten. Dat de heeren naar huis zijn gegaan is op zichzelf niet zoo'n belang rijk feit, want van zooveel beteekenis zijn hun besprekingen niet geweest. Het be langrijke is slechts, dat de Assemblée niet verdaagd, maar gesloten is. Was de As semblée verdaagd, dan zouden de Abessij- nen bij de volgende bijeenkomst automa tisch toegelaten worden en zouden de Ita lianen geen deel hebben genomen aan het Volkenbondswerk. Na de sluiting vervalt de toelating en wordt Italië gelegenheid gegeven om weer mee te doen. Litwinof had dat graag verhinderd, maar hij heeft den nederlaag geleden. Bovendien is een verdaagde Volkenbond gemakkelijker bij een te roepen dan een gesloten dito. Zulks met het oog op Spanje. Litwinof had een Locarno-conferentie willen torpedeeren en de Spaansche kwestie voor den Volken bond brengen en dat is hem niet gelukt. Een wereld van diplomatie kan schuilen in een eenvoudig besluit tot sluiting of verdaging! BINNENLAND PRINSES JULIANA NAAR DUITSCHLAND. Het ligt in het voornemen van de Prinses in den loop dezer maand geheel incognito eenige familiebezoeken in Duitschland te brengen. OOK PRINS BERNHARD OF REIS. Ook prins Bernhard zal zich binnenkort voor eenigen tijd voor particuliere aange legenheden naar Duitschland begeven. DE „NIEUWE" WERKLOOZEN EN DE HUURTOESLAGCOMPENSATIE Het bestuur van het R. K. Werklieden verbond heeft zich tot den minister van Sociale Zaken gewend met een schrijven van den volgenden inhoud: Begrijpen wij de betreffende regeerings- persberichten goed, dan zal met ingang van Maandag 4 October 1936 de huurbijslag in de steunregeling geheel worden afgeschaft en vervangen worden door een „overgangs toelage", waarvan de grootte op dezelfde wijze zal worden berekend en vastgesteld als zulks vóór 13 September j.l. met de huurbijslag geschiedde, echter met dien ver stande, dat als basis voor deze berekening de huishuur moet worden genomen, die de betrokken werklooze arbeider op 30 Sep tember j.l. voor zijn woning per week ver schuldigd was. De grootte van de „overgangstoelage" zal dus gelijk zijn aan het bedrag, dat de be trokkene op 30 September j.l. bij de op die dag voor zijn woning geldende huur en be rekend volgens de oude regeling van voor 13 September j.l. aan huurtoeslag zou heb ben ontvangen, terwijl deze overgangs toelage voor de toekomst geheel losgemaakt z,al worden en losgemaakt zal blijven van de verdere ontwikkeling van de hoogte of laagte van de huishuren. Met deze regeling zou ons Verbondsbe- stuur geheel kunnen instemmen, ware het niet, dat er twee zeer ernstige omstandig heden zijn, die tot ongerustheid aanleiding geven. Want, begrijpen wij het goed, dan is Uwe Excellentie voornemens om alle arbei ders, die na 4 October 1936 werkloos zul len worden en die niet in het tijdvak van 1 Maart 19364 October 1936 in de steun regeling opgenomen zijn geweest, zonder meer van deze overgangstoelage uit te slui ten. Met andere woorden: Uwe Excellentie zou dan voornemens zijn een scherpe schei dingslijn te trekken tusschen hen die voor 4 October 1936 reeds werkloos waren of die in het tijdvak 1 Maart 1936 tot 4 Octo ber 1936 in de steunregeling zijn opgenomen geweest, en hen die na 4 October werkloos zullen worden en ook in het tijdvak 1 Maart 19364 October 1936 in het geheel niet in de steunregeling opgenomen zijn geweest. Deze laatst bedoelde menschen de z.g. nieuwe werkloozen zouden in dat geval deze overgangstoelage niet krijgen en daar door feitelijk in belangrijke mate in zeer vele gevallen in steunbedrag ten achter staan bij de z.g. „oude? werkloozen. Tegen deze achterstelling hebben wij on overkomelijke bezwaren. Ons ontgaat ab soluut elk redelijk argument om de eene groep werkloozen in zoo belangrijke mate bij de andere groep werkloozen ten achter te stellen. Als we daarbij overwegen, dat ook Uwe Excellentie blijkens uitspraken in het Parlement gedaan van oordeel is, dat de steunbedragen een zoodanig laag peil hebben bereikt, dat daarvan zonder be hoorlijke compensatie niets meer mag worden afgenomen, dan zal het Uwe Excel lentie duidelijk zijn, dat wij met de grootst mogelijke kracht opkomen tegen zulk een ontzaglijke steunverlaging als waardoor de „hieuwe" werkloozen straks dreigen te wor den getroffen. Hierbij komt en dit is de tweede door ons bedoelde omstandigheid de zeker heid, dat straks tengevolge van de ge wijzigde monetaire politiek van de regee ring een aantal levensbenoodigdheden ongetwijfeld min of meer in prijs zullen stijgen, waardoor de onbillijkheid en de onhoudbaarheid van de tenachterstelling der z.g. „nieuwe" werkloozen in nog schril lere kleuren komt te staan. Wij verzoeken Uwe Excellentie dan ook allerdringendst om het hierboven gesig naleerde onderscheid niet te maken en voor alle werklooze arbeiders „nieuwe" zoowel als „oude" gevallen dezelfde maatstaven voor steunverleening te blij ven aanleggen. Voorts verzoeken wij Uwe Excellentie dringend om bij het beoordeelen van de vraag, welke arbeiders in de toekomst be schouwd zullen moeten worden in aanmer- I kisg te komen voor de door u bedoelde j standaard- of uitzonderingsloonen, zoowel plaatselijk als nationaal, de vakbeweging te willen inschakelen, opdat op dit terrein gezorgd worde, dat zoo weinig mogelijk vergissingen en ongelukken zullen worden gemaakt. „Volkskrant". PRIJS VAN BRUINBROOD Maatregelen ter voorkoming van stijging. Ter voorkoming van een verhooging van den prijs van bruin brood is in overeen stemming met de maalbedrijven een rege ling getroffen, waardoor een stijging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorkomen. Te dien einde zal de Tarwecentrale met ingang van Maandag 12 October a.s. T.C.- tarwe voor dit doel beschikbaar stellen te gen een prijs van ƒ7.60, zijnde de prijs, die vóór 27 September gold. Voor een goed verloop van zaken is aan deze beschikbaarstelling de voordaarde verbonden, dat de kleine molenaars deze tarwe uitsluitend kunnen verkrijgen in hoe veelheden, correspondeerende met hun vi- tatarwe-bestellingen. De Vita zal daardoor bij afsluiting van deze vita-aankoopen bon nen beschikbaar stellen, welke recht ge ven een overeenkomstige hoeveelheid T. G.-tarwe bij de Tarwe-Centrale te betrek ken. Voor de grootere vlakmolens en hoogmo- lens, die tevens ongebuild meel maken, is een regeling getroffen, overeenkomstig aan die, welke voor tarwebloem geldt. INTREKKING LANDBOUW-CRISIS- MAATREGELEN GEVRAAGD. Instanties in het graanbedrijf hebben in aansluiting op het eerbce adres van 5 Octo ber 1.1. een tweede adres gericht aan den minister van Landbouw en Visscherij. Toen de regeering, aldus het adres, be-' sloot tot het loslaten van den gouden stan daard en ten gevolge van de daardoor ver oorzaakte wijzigingen in de wisselkoersen en de Nederl. prijzen van granen, die aan de internationale markt op natuurlijke gronden toch reeds aanmerkelijk waren gestegen, verder nog sterk omhoog liepen, meende de graanhandel, dat thans het mo ment zou zijn gekomen, waarop tot aan merkelijke vereenvoudiging van de land- bouw-crisis-maatregelen zou worden over gegaan en dat onder meer aanmerkelijke verlaging der monopolie-heffingen daarvan een onderdeel zou uitmaken. Het zou thans het psychologische mo ment zijn, waarop de regeering vele der bestaande landbouw-crisis-maatregelen zou kunnen laten vervallen omdat verschillen de der aan den landbouw toegezegde richt prijzen ook dan nog zouden worden be reikt. Handhaving van de thans geldende mo nopolie-heffingen zou leiden tot steeds ver dere ontwikkeling in de richting der ook door de regeering ongewenscht geachte agrarische autarkie. DE VERLAGING DER GRAANRECHTEN EN DE EIERPRIJS. Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft zich in ver band met de ongunstige gevolgen van de monetaire regeeringsmaatregelen voor de pluimveehouders thans ook met een tele gram tot de interdepartementale commis sie tegen prijsopdrijving te 's Gravenhage gewend. Het telegram is van gelijke strekking als het in ons vorig nummer vermelde telegram van het comité aan den minister van landbouw en visscherij. DENATURATIE FABRIEKS AARDAPPELEN. Van bevoegde zijde vernemen wij, in te genstelling met een vroeegr bericht, dat met ingang van 1 April 1937 ook voor de consumptie geschikte fabrieksaardappelen, voor zoover zij voldoen aan door de Ne- derlandsche Akkerbouw-centrale nader te stellen eischen, ter denaturatie kunnen worden aangeboden met een vergoeding van 1 per 100 kg. DISTRIBUTIE VAN ONVERMENGDE MARGARINE. Bij zijn beschikking van 9 Oct. heeft de minister van landbouw en visscherij be paald, dat de'distributie van onvermengde margarine aan werkloozen en armlastigen voortaan ook zal geschieden aan hen wier gezin uit minder dan 4 kinderen bestaat. R. K. WASCHINDUSTRIEELEN. Vijftiende congres te Gouda gehouden. Zaterdagmiddag is te Gouda het 15e Con gres van den Ned. R. K. Bond van Wasch- industrieelen gehouden. Vooraf werden de ongeveer 100 deelne mers met him dames officieel ontvangen op het stadhuis De deelnemers begaven zich vervolgens naar de Sociëteit Ons Genoegen, waar de voorzitter het congres opende met een wel komstwoord, waarin hij krachtig aanbeval het volgen van een cursus in de wasch- industrie. De weleerw. heer Henri de Greeve hield een rede, welke de volgende gedachten ont wikkelden: De rechtvaardigheid alleen, al wordt zij nog zoo trouw beoefend, kan wel de oorzaken der sociale conflicten wegne men, maar nooit een goede verstandhouding en een gevoei van saamhoorigheid scheppen. De rechtvaardigheid is een van de vier kardinale deugden. De voorzichtigheid, sterkte en matigheid betreffen den mensch op zich zelf, doch de rechtvaardigheid be- heerscht de relatie met anderen. Het kenmerk van de rechtvaardigheid is aan iedereen geven wat men hem schul dig is. De rechtvaardigheid is de noodzakelijke voorwaarde voor den vrede, maar ndet de vrede zelf. Rechtvaardigheid in den werk gever is tevens de bescherming van den werknemer. De daad van rechtvaardigheid schenkt adeidom, doch de daad van liefde geeft edelmoedigheid. Vanwaar komt het verplichtend karakter van de naastenliefde? Voor met-Christenen kan spr. geen antwoord vinden. Maar voor katholieken geldt 't liefde-gebod van Chris tus. De liefde tot den mensch is immers een noodzakelijk verlengstuk van de liefde tot God. Dr. L. G. Korteithorst, lid van de Tweede Kamer, sprak vervolgens over het onder werp: De richtlijnen eener nationale wel- vaartspolitiek Hij memoreerde hoe het ver laten van den gouden standaard een tame lijk groote opluchting gaf op politiek en economisch gebied. Het beleven van onze hoogste beginselen is nu meer dan ooit noodig. Ongebonden vrijheid, te groote democratie, technocratie en staatsabsolutisme zijn voor ons gevaar lijke vluchtheuvels. Wij moeten terug naar een sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel. Als laatste spreker trad op de heer Kar- nerbeek met het onderwerp: De saneering eener industrie is behalve op sociale recht vaardigheid ook op sociale naastenliefde aangewezen. HET GEMEENSCHAPSOORD. Te Utrecht is, naar de „Volkskrant" meldt, een buitengewone vergadering gehouden van het R. K. Werkliedenverbond. Mede gedeeld werd o.a. dat het Verbondsbestuur het ontwerp tot wijziging van de Onge vallenwet bestudeert. Het Verbond gaat in principe met de wij ziging accoord, doch onderzoekt of de be langen der arbeiders in een overeenkom stig het wetsontwerp gereorganiseerde On gevallenwet even veilig zijn als onder vi- gueur der huidige wet. In besloten kring werd een zeer interes sante en uitstekend gedocumenteerde inlei ding gehouden door den heer Aug. Cool, secretaris van het Algemeen Christelijk Vakverbond in België over wat in België rond de devaluatie in sociaal-economisch politieke zin geschiedde, hoe de gevolgen dezer devaluatie zijn opgevangen en benut en wat van dat alles voor België in het bin nenland en in verhouding tot het buitenland het gevolg is geweest. In de Vakbondsvergadering werd het in haar vorige bijeenkomst genomen besluit om 83.000 ter beschikking te stellen voor den bouw van een Gemeenschapsoord mede ter bestrijding der jeugdwerkloosheid en onder de toenmaals bepaalde voorwaarden, als rechtsgeldig erkend. HET SPOORWEGONGELUK BIJ WOERDEN. Begrafenis van den heer J. P. Muylwijk. Onder groote belangstelling vond Zater dagmiddag in Gouda de teraardebestelling plaats van den heer J. P. Muylwijk, die bij het spoorwegongeluk te Woerden op zoo'n noodlottige wijze om het leven is ge komen. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. de heer mr. G. M. Bierman, vèrtegen- woordiger van de directie der Ned. Spoor wegen op. Er waren bloemen van de ver loofde, den patroon en Ned. Spoorwegen. Toen de kist boven de geopende groeve was geplaatst nam ds. J. ten Brink, het woord tot het uitspreken van een wijdingswoord. Nadat de vader van den overledene voor de belangstelling had bedankt verlieten de aanwezigen onder den indruk van deze droeve plechtigheid den doodenakker. Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Weinig nieuws van de fronten in Spanje. (4de blad). Zaterdagavond V olkenbondsassemblée gesloten. (4de blad). Starhemberg geeft toe in de kwestie der ontbinding der Heimwehren. (4de blad). BINNENLAND. Vergadering R.-K. Kamer-Centrale te Leiden. (3de blad). Ter voorkoming van een verhooging van den prijs van bruinbrood is in overeen stemming met de maalbedrijven een rege ling getroffen waardoor een stijging van den prijs van het ongebuilde meel wordt voorkomen. Overleden is de heer H. Stulemeyer, oud- burgemeester van Bergen op Zoom en Schiedam. (1ste blad). Hedenmorgen reed weer een auto in bet Winschoterdiep. Alle vier inzittenden wer den gered, doch een hunner overleed aan de gevolgen. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). Meerdere ernstige verkeersongelukken. (Gem. Ber., 3de blad en 1ste blad). Huisgezin te Delft den gasverstikkinj^- dood ontkomen. (1ste blad). SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZEILEN: De Na-Kaag bracht een troos teloos einde van het Kaagseizoen wegens het uitblijven van wind. (2de blad). VOETBAL: Nederlagen van de clubs uit het Leidsche District, spelend in den I. V. C. B.; alleen Blauw Zwart won. Voor den K. N. V. B. wonnen Ajax en Feyen- oord resp. van Blauw Wit en Sparta; U. V. S. en A. S. C. wonnen, Alphen speelde ge lijk, Lugdunum verloor. (2de blad). ROEIEN: De wedstrijden van den Wes telijken Roeibond. (2de blad). ZWEMMEN: Nieuw Ned. record van D. J. K. op de 4 maal 200 M. estafette. (2die blad). DE BESCHERMING TEGEN LUCHTAANVALLEN. Gemeenten ingedeeld in drie gevarensklassen. In Staatsblad 386 is opgenomen een Kon. besluit ter uitvoering van de wet van 23 April 1936, betreffende bescherming te gen luchtaanvallen. Bij dit besluit is een lijst gevoegd, vol gens welke de gemeenten gerangschikt zijn in drie gevarensklassen. In de eerste gevarenklasse zijn gerang schikt de navolgende gemeenten: Amster dam, den Helder, Dordrecht, Gorinchem, 's-Gravenhage, Haarlemmermeer, Muiden, Naarden, Papendrecht, Rotterdam (behal ve Hoek van Holland), Soest, Utrecht, Vee- re, Velsen, Vlissingen, Weesp, IJsselmonde, Zaandam en Zwijndrecht. In de tweede gevarenklasse zijn de vol gende gemeenten gerangschikt: Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Anna Paulowna, Apel doorn, Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Bodegraven, Boxtel, Bheda, Brielle, Bruns- sum, Buurmalsen, Culemborg, Delft, De venter, Doesburg, Ede, Eindhoven, Ensche de, Eijgelshoven, Geertruidenberg, Gelder- malsen, Geleen, Gouda, Grave, Groningen, Haarlem, Harderwijk, Hattem, Hedel, Heerlen, Hellevoetsluis, Hengelo, 's-Herto- genbosch, Kerkrade, Kesteren, Leeuwar den, Leiden, Maastricht, Meppel, Middel burg, Nijmegen, Oldenzaal, Oost- en West- Souburg, Ravenstein, Rhenen, Roermond, Roosendaal en Nispen, Rotterdam, (Hoek van Holland), Schaesberg, Schiedam, Sit- tard, Sliedrecht, Tilburg, Venlo, Vianen, Vlaardingen, Vreeswijk, Weert, Wieringen, Willemstad, Woerden, Zalt-Bommel, Zeist, Zevenbergen, Zutphen, Zwolle, Zwoller- In de derde gevarenklasse zijn de overige gemeenten gerangschikt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1