MAANDAG 12 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT /1ERDE BLAD - PAG. U Figuren uit den Spaan- schen burgeroorlog. GENERAAL MOLA Een der eerste daden van den nieu wen leider van het Spaansche volk generaal Franco, was de benoe ming van generaal Mola, den ver overaar van Irun en San Sebas tian, tot opperbevelhebber van het leger der nationalisten aan het Noordfront. Over deze markante figuur schrijft een Spaansche medewerker ons de volgende typeerende bijzonder heden: Toen ik Don Emilio Mola Vidal, de vijf en vijftig jaar oude generaal bij de infan terie voor de eerste maai aart het hoofd van zijn troepen zag, viel het me op, dat hij zoo groot was. Hij is een lange figuur met lange armen en nog langere beenen. Zijn hoofd is gr boter dan dat van gene raal Franco. Maar toen ik onlangs by hem aan tafel aanzat, kon ik hem beter in ziin eieen- aardig gerimpeld gezicht kijken; hij heeft lange ooren en een keine. breede mond. Zijn oogen liggen verborgen achter twee brilleglazen met een ouderwetsch stalen mcntuur. Bijna altijd houdt hij de platte khakipet op het hoofd. Zijn vierkante kop doet denken aan een Engelschman. Hij bezit ook het legendarische flegma en de kalmte, die dikwijls slechts een verborgen teederheid en zelfbeheersching is. Zonder eenige praalzucht draagt hij het khaki-uniform en de roode sjerp met de gouden kwasten, het teeken van opperbe velhebber. Zijn kleeren zijn bijna altijd verkreukeld en zijn zakken puilen uit van de veel te zware inhoud. Maar zijn blik verraadt de diepte van zijn inwendig leven, en toont, dat er ach ter dit koude gelaat een warme ziel leeft, vol geheimen, diep doordrongen van haar zending. Hij heeft iets meegenomen van het Bas- kische land, waar hij is opgegroeid. Het landschap vormt de menschen, zooals Barrès zegt. De krnistocht van Mola begon te Pam- pelona, zooals die van den H. Ignatius van Loyola. Want het was in deze stad, dat de Baskische officier wiens been verbrijzeld was bij het beleg van zijn stad door de Franschen, tot inkeer kwam, en van Paus Paulus III de zending ontving, om de schit terendste van alle Spaansche religieuse orden te stichten. In het licht van de historie ziet men welke gebeurtenissen uit vroegere eeuwen generaal Mola er toe hebben aangezet, om op den voorgrond te treden. Mola, de ondoorgrondelijke. Mola was gouverneur van Pampelona, de hoofdstad van Navarra, toen de regee ring van Vrijmetselaars en Bolsjewisten door haar aanhangers Calvo Sotelo liet vermoorden. De regeering meende, dat zij op Mola kon rekenen en dat hij met- zijn militair genie, en zijn groote naam deze misdaad als het ware zou sanetioneeren. En het was een feit, dat Mola zich langen tijd trouw toonde aan het republi- keinsche regime. Had generaal Berenguer, de opvolger van Primo de Rivera, hem de leiding over „Veiligheid van den Staat" niet toevertrouwd? Had de republiek van Azana hem niet als resident naar Marok ko gezonden, en had hij daar zijn taak niet schitterend volbracht? Toen de eer ste geruchten de ronde deden over een nieuwe „pronunciamiento" had de republi- keinsche regeering generaal Franco naar de Canarische eilanden, en Goded naar de Balearen gezonden. Maar mocht Mola niet te Pampelona blijven? En het was deze Mola die op de eerste dag van den op stand na de moord op Calvo Sotelo, zyn garnizoen wist te begeesteren .om de wa pens op te nemen, zonder dat hij zich mis schien nog in verbinding had gesteld met Franco, die zoo snel mogelijk vanuit zijn ballingsoord op de Canarische eilanden naar Spaansch Marokko vertrok. Hij was het die de Junta van de voorloopige re geering samenstelde te Burgos, waar de bevrijder van Spanje, de Cid Campeador naast Chimena rust in de ontzaglijke graf tombe in de kathedraal. Mola, de laatste bevelhebber van de Staatspolitie tijdens de monarehie, was be ter dan wie ook op de hoogte met de re volutionaire organisaties in Spanje. Hij kende hun samenstelling en h,un midde len. In het zeer interessante boek, waarin hij zün mémoires neerschreef, getiteld: „De ondergang van de monarchie", een historisch werk van de eersten rang, dat vier jaar geleden verscheen, onthulde hij de communistische gedragslijnen in Spanje. Hij toonde daarin aan, hoe zij in korten tijd de ernstige onlusten tengevolge zouden kunen hebben. Sinds de val van de mo narchie zag hij de afgrond voor oogen, waarin Spanje zich zou storten. Zijn werk eindigt met deze woorden: „Toen Hernan Costez in Mexico gela-nd was, stak hij de houten schepen in brand om iedere ge dachte aan terugkeer aan zijn vreesach tige manschappen te ontnemen. Ik zou het zelfde doen met mijn idealen". In tegenstelling met andere Spanjaarden houdt Mola niet van veel woorden: „Ik doe nooit geen profetieën" verklaarde hij aan een journalist. En aan een andere: „Ik ben niet ge haast. Wellington heeft drie en zestig da gen voor San Sebastian gelegen voor hy de stad innam". Te Irun bestudeerde hij het terrein en de mogelijkheden om de stad in te ne- ien, en na lang nadenken gaf hy het vol- ende laconieke antwoord: „Irun nemen of sterven". Noch Azana, noch de Ke renski's die hem omringden hebben dezen man begrepen. Toen hij uitriep: „Pro aris et focis" (Voor huis en haard), meende Azana, dat Mola jaloersch op hem was, en dat hij een materialist was. En hij dacht een handige zet te doen, toen hij Mola het ministerie van oorlog aanbood. Maar deze antwoordde op alle aanbiedingen van Madrid: „Door de moord op Calvo Sotelo heeft de regeering de bom doen barsten, en heeft zij zelfmoord gepleegd". Mola is een man van orde, en hij offert alles op om die orde te vestigen. Bij zijn intocht in Butgos gaf hij het bevel: „Ik geef alle arbeiders een uur tijd om hun werk te hervatten". En het werk was ook werkelijk overal op tijd hervat. Mola doet graag uitkomen, dat er bij hem, die men als opstandeling wil betite len, orde en tucht heerscht. Kunnen de re- geeringstroepen hetzelfde zeggen? Zij heb ben de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan Alvarez del Vayo toever trouwd, Deze Alvaraz was de ambassa deur van Meico, die antigodsdienstige boe ken redigeerde voor de schoolkinderen, waarin men om maar een voorbeeld te noemen, kan lezen: „Kind, je behoeft je ouders niet te eeren, want zij hebben je verwekt in een ©ogenblik van laag genot". De diplomaat. Als diplomaat is Mola niet minder groot dan als bevelhebber. In zijn leger staan allen onder dezelfde tucht: soldaten in uni form, Guardia Civils, Marokkaansche le gionairs van Franco, Spaansche phal'an- cisten van de zoon van Primo de Rivera, eenvoudige boeren, en vooral Carlisten uit Navarra, waar de herinnering nog leeft aan roemrijke guerillas. Dé carlisten zijn het grootst in aantal. Zij vooral zijn ware kruisridders. Op hun kleeren hebben zij een bloedrood kruis vastgehecht, en op hun hoofd glanst de roode baret. „Spanje zou sterven zei Mola de zwij ger maar zij wilde niet sterven, en daar om heb ik het garnizoen begeesterd van Pampelone, tegen wier rotsen de, macht va-n de Mooren in vroegere tijden verplet terd is". Iedereen heeft het begrepen. De kruistocht tegen het Bolsjewisme. Op denzelfden dag, waarop de troepen van generaal Mola de rood-gouden vlag van de nationalisten heschen op de brug van Béhoeie op de Fransche grens, onder de kreten: „Leve Spanje, leve Frankrijk!" gaf de president van de republiek, Mr. Azana, de macht of liever gezegd de schijn van macht in handen van Largo Caballero, die in het buitenland de Spaan sche Lenin wordt. Zoo wordt de profetie van Lenin be waarheid: „Spanje zal het tweede Bolsje wistische land zijn". De tegenstelling van deze twee feiten doet nu het ware karakter tot uiting ko men van de huidige strijd, die reeds maan den in Soanje op heldhaftige wijze wordt voortgezet. Het is een ware kruistocht: de nationalis ten van Franco, en van Mola zijn kruisrid ders geworden, om den wassenden vloed van het Marxisme tegen te gaan, dat haar waar gezicht voor de onwetende massa verbergt, zooals Largo Caballero, die de leider was van de opstand te Oviedo in 1934, en die op het oorlogsterrein aanwe zig was, vermomd als ziekenverpleger en onder de bescherming van een ambulance wagen. De nieuwe kruisridders hebben hun rood-gouden vlag vereenigd met de won derbare banier die de Dominicaner Paus Pius V verscheen, toen de zeeslag van Lepanto de overwinning bracht van de beschaving op de Oostersche barbaren... De Spaansche burgerkrijg RONDOM MADRID. In de Spaansche burgeroorlog heeft het afgeloopen week-end geen beslissende ge beurtenissen opgeleverd. De nationalisten houden nog steeds Mada-id in hun greep omvat, zonder echter in de laatste acht en veertig uur belangrijke vorderingen te hebben gemaakt. Het centrum van den strijd ligt in het zuiden en westen van Madrid, waar vooral om de plaats San Martin de Val de Igle- sias, ruim 50 K.M. ten westen van de hoofd stad, nog voortdurend schijnt te worden ge vochten. De regeering beweert hier een om trekkende beweging te hebben uitgevoerd, zoodat de opstandelingen met zware ver liezen moesten terugtrekken. Generaal Queipo de Llano deelde echter mede, dat de regeeringstroepen bij San Martin de Val de Iglesias meer dan vijf honderd dooden verloren hebben. Radio-Coruna heeft medegedeeld, dat het dorp el Tiemblo in den sector Avila door de rechtschen is genomen. De regeerings troepen vluchtten naar Madrid met achter lating van 40 dooden. Het rechtsche front strekt zich thans zonder onderbreking uit van Navalperal tot Toledo. De verbinding tusschen de verschillende colonnes, die naar Madrid optrekken ,is tot stand geko men. Bij de inneming van Villa Viciosa in Cordova verloren de linkschen 140 dooden, terwijl zij vier kanonnen achterlieten, DE STRIJD OM OVIEDO. Uit Oviedo wordt gemeld, dat de mijn werkers, die aan de zijde der regeerings troepen strijden, het Amerikaansche plein hebben bezet.Madrid meldt, dat de opstan delingen zich stap voor stap terugtrekken en gedwongen zullen worden ziieh te barri cadeeren in het deel van de stad, waar de kathedraal en de kazernes staan, alsmede de wapenfabriek. Dit stadsdeel is ongeveer 1/5 van de oppervlakte der stad. De lucht macht van de regeering heeft groepen van het vreemdelingen-legioen en Marokkanen, die ter versterking van de opstandelingen naar Oviedo op weg waren, gebombar deerd, o,a. werd een sterke afdeeling met 60 vrachtwagens met levensmiddelen en munitie vrijwel geheel vernietigd. In Oviedo zelf spelen pantserauto's een groot rol in den opmarsch van de regee ringstroepen. Achter deze met mitrailleurs uitgeruste auto's rukken de dynamiteros op, die handgranaten en pakken dynamiet in de huizen, welke door de opstandelingen worden bezet, werpen. 123 GIJZELAARS VRIJGELATEN. Aan boord van de Britsche torpedojagers „Exmuth" en „Esk" zijn gisterochtend 123 vrouwen en kinderen te Saint Jean de Luz aangekomen, die door de regeeringstroepen als gijzelaars uit San Sebastian en Bilbao waren meegevoerd en door bemiddeling van het Roode Kruis zyn vrijgelaten. Zij zullen via Hendaye naar San Sebas tian terugkeeren. HOE DE EENIGSTE DESERTEUR VAN HET ALCAZAR STIERF. Men schrijft aan de K.W.P.: Als ik door de straten van Toledo van de eene straat naar de andere ga, om de schade in ©ogenschouw te nemen, hoor ik op de straat, waar de berricades nu wor den weggeruimd, verschillende interessan te bijzonderheden over de heldenstrijd te Toledo, die onvergetelijk zal blijven voort leven in de Spaansche volksziel. Een van de meest trieste gebeurtenissen was de dood van een luitenant van de Guardia Civil, die enkele dagen voor de bevrijding van het Alcazar, door wanhoop gedreven de burcht verliet, en zich over gaf aan de regeeringstroepen. Op het plein voor de burcht lagen 10.000 Communisten, verbitterd over den weer stand van de eeuwenoude vesting en de successen van het oprukkende leger der Nationalisten. De artillerie en de bommen werpers wendden verwoedde pogingen aan, om de burcht tot overgave te dwingen. De luitenant kruiste de armen en liep op de belegeraars toe. Begeerig op berich ten van de Nationalisten snelden zij op hem af, en brachten hem naar het hoofdkwar tier. Na een langdurig verhoor werd hij in de gevangenis geworpen. Toen de volgende morgen op aanwijzing van de luitenant de granaten op de zwakke punten van het Alcazar gericht werden, lag het lijk van de luitenant, die gedeser teerd was, in het vuil van de straten. Het was de dank van de Rooden BUITENLAND VOLKENBOND. Genève sluit weer VOIKENBONDS VERGADERING GAAT UITEEN Een nederlaag van Litwinof. De zeventiende Volkenbondsvergadering is Zaterdagavond gesloten verklaard. Op dezen laatsten dag, waarop de vergadering nog slechts een aantal in de commissies aangenomen besluiten te bekrachtigen had, betrof de belangstelling voornamelijk de vraag of deze Volkenbondsvergadering overeenkomstig de gewoonte van vroeger jaren voor definitief gesloten zou worden of dat deze alleen zou worden ver daagd, zooals verleden jaar geschiedde, omdat een spoedige hervatting van de werkzaamheden met het oog op het Ita- liaanschAbessijnsche geschil moest wor den tegemoetgezien. Over deze kwestie was achter de schermen heel wat te doen geweest. Litwinof had ervoor geijverd, dat de Volkenbondsvergadering zich slechts zou verdagen^ opdat zij onmiddellijk zon der verdere formaliteiten zou kunnen bij eenkomen voor de bespreking van den toe stand in Spanje, wat Litwinof nog steeds hoopte. De Engelsche en Fransche dele gaties waren echter hiertegen, zooals hun politiek tijdens deze Volkenbondsvergade ring voortdurend erop gericht was ge weest, de Volkenbondsvergadering, die geen vertegenwoordigers van Dultschland en Italië in haar midden heeft, van een bespreking der Spaansche kwestie af te houden. Bovendien waren Engeland en Frankrijk tegen de verdaging, omdat dit hierop neer zou komen, dat waarschijnlijk tot het volgende jaar September toe de Italianen uit Genève zouden wegblijven wegens de goedkeuring van de geloofs brieven van de Abessijnsche delegatie. Bij een latere hervatting van de werkzaam heden na de verdaging zouden de Abessij- nen toch op deze wijze deel van de Vol kenbondsvergadering blijven uitmaken, daar na een hervatting geen nieuw onder zoek' van geloofsbrieven, van welke de legatie ook, plaats vindt. Daarentegen zou het mogelijk zijn het besluit tot goedkeu ring van de Abessijnsche geloofsbrieven te herzien, indien later een buitengewone Volkenbondsvergadering zou worden ge opend, die wederom zou moeten beginnen met een onderzoek van de verschillende geloofsbrieven. Daar Egypte vermoedelijk spoedig in staat zal zijn toelating tot den Volkenbond te verzoeken, zou een buiten gewone Volkenbondsvergadering nog in dit jaar voor dit doel kunnen bijeenkomen, waarop dan tevens de hinderpaal voor Ita lië zou kunnen wordnen uit den weg ge ruimd. De Engelschen en Franschen, die thans door het voorgevallene in de eerste week van deze vergadering gewaarschuwd zijn, dat zij niet in een handomdraaien de meer heid der vergadering tot afwijzing der Abessijnsche geloofsbrieven konden bewe gen, schijnen de hoop volstrekt niet te hebben opgegeven, dat zij na betere diplo matieke voorbereiding erin kunnen slagen in een volgende buitengewone Volken- bondsvergadering de meerderheid voor hun standpunt t.a.v. de Abessijnsche ge loofsbrieven te winnen. De Franschen en j Engelschen drongen daarom er op aan, dat de vergadering gesloten zou worden en I nief verdaagd. Ook in deze kwestie, even- j als met betrekking tot den haastigen aan- I drang van Litwinof om een spoedige bij eenkomst van het bureau der ontwape ningsconferentie en van de commissie van 28 van de Volkenbondsvergadering, een aandrang die ten doel had een nieuwe Locamaconferentie te bemoeilijken, hebben de nauw samenwerkende Engelschen en Franschen hun wil tegenover Litwinof we- j ten door te zetten. Saavedra Lamas heeft Zaterdagavond de Volkenbondsvergadering voor definitief gesloten verklaard. ENGELAND. COMMUNISTISCHE BETOOGING IN HET LONDENSCHE EASTEND De communistische party in Engeland heeft gisteren als antwoord op de fascis- tenbetooging van vorige week Zondag een optocht van eenige duizenden personen door de dichtbevolkte wijken van het i Londensche Eestend georganiseerd. De straten, waar de optocht doorheen trok, waren afgezet, terwijl 2000 politie- 1 agenten de betoogers vergezelden. O.a. in het Victoriapark, gelegen in het N. O. van Londen, dat het eindpunt van den op tocht was, hebben eenige vechtpartijen plaats gehad tusschen de betoogers en een aantal personen van fascistische gezind heid, zcodat de politie tusschenbeide moest 1 komen. Eenige personen werden gearres-, teerd. ITALIË. ITALIë'S WEERMACHT Zaterdag is de Italiaansche ministerraad bijeen geweest, onder voorzitterschap van Mussolini. Als minister van de weermacht heeft deze een uiteenzetting gegeven van de ontwikkeling van de militaire voorbe- j reidingen in den laatsten tijd. Algemeen wordt in' deze uiteenzetting van Mussolini, in verband met de huidige Internationale verwikkelingen, een demonstratie gezien van de kracht, waarover Italië op dit oogenblik beschikt en waarmee men even tueel rekening zou moeten houden. OOSTENRIJK. Starhemberg geeft toe EEN PROCLAMATIE TOT DE HEIMWEHR Over de ontbinding Vernomen wordt, dat vorst Starhemberg plotseling uit Weenen zou zijn vertrokken. Hij zou zich naar het buitenland hebben begeven, doch men weet in ieder geval nog niet waarheen. Starhemberg heeft eén proclamatie tot de burgerwacht uitgevaardigd, waarin hij i verklaart: „De burgerwacht is ontbonden. Ik be veel u, kameraden, en verzoek het dan ook dringend, blijft onder alle omstandig heden, wat ook geschieden moge, bezonnen en koelbloedig. Laat u onder geen omstan digheden verleiden tot eenig verzet tegen de autoriteiten van den Staat. Wie in dit noodlottig uur eventueele ontstemming misdadigers jegens het vaderland en je- en zijn autoriteiten is een verrader en misdadiger jegens het vaderland, en je gens de burgerwachtgedachte". Starhemberg verklaart niet uit angst of zwakheid te handelen en zegt, dat op zijn uitdrukkelijk verlangen kameraad dr. Draxler lid der regeering blijft, terwijl ook alle andere kameraden, die openbare functies bekleeden, deze zullen blijven behouden. Naar van bevoegde zijde verluidt, zullen de Oostenrijksche en ook de Weensche burgerwacht verder als vereeniging blij ven bestaan. Majoor Fey heeft aan alle onder-bevel hebbers, die zich voor hem hebben uit gesproken, opdracht gegeven volledige orde en rust te bewaren. Gisteravond hebben eenige leden van de burgerwacht geprobeerd samen te scho len voor het parlementsgebouw, met het doel, te betoogen tegen de gisteren door den ministerraad genomen besluiten. Zij werden evenwel direct verspreid, zoodat het incident vrijwel ongemerkt is voorbij gegaan. De Duitsche pers toont zich voldaan over het besluit tot ontbinding van den Heimatschutz in Oostenrijk. De „Angriff" zegt, dat deze organisatie en de persoon van Starhemberg de eenige factoren wa ren, die den goeden betrekkingen met Duitschland in den weg stonden. Zonder vorst Starhemberg en majoor Fey is de weg veel gemakkelijker, aldus het blad. NAZI'S GEARRESTEERD Uit Insbrück wordt gemeld, dat in de laatste dagen 48 nationaal-socialisten wer den gearresteerd, die geprobeerd zouden hebben de nationaal-socialistische partij in Tirol te reorganlseeren. Dit zijn de eerste arrestaties van natio naal-socialisten sedert de totstandkoming van de OostenrijkschDuitsche overeen komst van 11 Juli j.l. HONGARIJE. KABINET-DARANYI GEVORMD. De nieuwe Hongaaïfeche premier Daranyi heeft een kabinet gevormd, waarvan de voornaamste posten als volgt bezet zyn: Minister-president en landbouw: Daranyi. Buitenlandsche zaken: Von Kanya. Binnenlandsche zaken: Von Kozma. Oorlog: generaal b.d. Roeder. Het nieuwe kabinet verschilt slechts wei nig van het vorige kabinet Gömbös, en de geringe wijzigingen, die hebben plaats ge had, hebben geen politieke bet eekenis. Men kan reeds bij voorbaat aannemen, dat de buitenlandsche politiek der regeering-Da- ranyi dezelfde zal zijn als die van de vorige regeering. Het blad „Magyar Hirlap" meldt, dat mi nister-president Daranyi zich in de tweede helft van November naar Rome zal be geven. PALESTINA. VANDAAG EINDE VAN DE STAKING? Men verwacht te Jerusalem, dat de sta king der Arabieren hedenavond zal eindigen Overigens is de rust nog niet weerge keerd, want een Britsche militaire pa trouille, die een barricade opruimde op den weg van Yatta naar Hebron, is Zaterdag door Arabieien aangevallen. Vier Engel schen werden ernstig gewond De verliezen der aanvallers zijn niet bekend. Aan de stad Hebron is een collectieve boete van 1 000 pond sterling opgelegd. Bovendien is het den bewoners der stad verboden, hun huizen gedurende 22 uren van den dag te verlaten. NIEUWE AANSLAGEN. De laatste nacht voor het einde der sta king is in het geheele land zeer onrustig verloopen. De Irak-petroleumleiding is op nieuw beschadigd en de olie in brand ge stoken. Bij een nachtelijken aanval op een Joodsche kolonie werd een man gedood, terwijl verscheidene personen verwondin gen opliepen Op een plantage zijn ettelijke duizenden sinaasappelenboomen vernield. De uitzonderingstoestand zal in vele steden blijven bestaan. Handel en verkeer zijn echter hervat. BUITENLANDSCHE BERICHTEN ERNSTIG MIJNONGELUK IN JAPAN. Te Foekoeoka in de Japansdie provincie Kiosjoe heeft een ernstig mijnongeluk plaats gehad. Door een ontploffing werden talrijke arbeiders bedolven. Negentien mijnwerkers zijn gedood, zes zwaar en zes minder zwaar gewond. ERNSTIG SPOORWEGONGELUK IN BRAZILIë. Gisteren is een passagierstrein, in botsing gekomen met een tweeden passagierstrein in het voorstad-station Deodore (Brazilië). Twee personen werden gedood, twintig gewond. EILAND LUZON DOOR TYPHOON GETEISTERD. Naar Associated Press meldt, is het eiland Luzon geteisterd door een typhoon, die 50 slachtoffers heeft geëischt. Bovendien zijn 400 personen verdwenen. WINTER IN NOORD-ITALIE. In Noord-Italië heerscht een koudegolf. I Het kwik is in Varese tot zeven graden on der nul gedaald. In de Alpendalen is een temperatuur van tien graden vorst waar genomen. Uit het geheele Alpengebied ko men berichten over zwaren sneeuwval. RUSSISCH SCHIP IN NOOD. Volgens te Riga opgevangen radio-mede- deelingen -heeft het Russische schip „Kres- tianska", dat zich met 123 opvarenden m de zee van Ochotsk bevindt, noodseinen uit gezonden. Twee schepen zijn op weg om hulp te verleenen. DE SLACHTOFFERS VAN DE „POURQUOI PAS?" TE SAINT MALO. j De slachtoffers van het ontdekkingsschip „Pourquoi pas?", dat bij IJsland is ver gaan, zijn gisteren te Saint Malo aangeko- i men. De kisten werden opgesteld op de Esplanade Saint Vincent, omringd door een eerewacht van officieren en matrozen i van de torpedojagers „Bourrasque" en „Orage". De marine-muziek speelde de fcreurmarschen. Vervolgens werd appèl ge- houden en op de namen van de slachtoffers j antwoordde een onderofficier: „Gestorven voor Frankrijk", en voor hen, die niet te ruggevonden werden: „Op zee verdwenen". Minister van marine Guarnier du Pare I sprak een laatste groet uit namens de ma rine en het land. MONUMENT VOOR KONING ALBERT TE ROUAAN. De Belgische ambassadeur te Parijs, graaf Kerchove de Denterghem, heeft gisteren op den militairen begraafplaats te Rouaan een monument voor koning Albert I van België onthuld, dat is opgericht door de Belgische kolonie en het Fransch-Belgische comité van oud-strijders te Rouaan. Het monument werd vervaardigd door j den beeldhouwer Fivet en stelt de rots Marche les Dames voor, waar den koning I verongelukte. In de rots is een medaillon aangebracht, dat de koning met stalen helm voorstelt.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11