Weinig leven aan de Spaansche fronten RIJKSPENSIOEN VOV Non-interventie-Commissie bespreekt Russische klachten ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 VERZEKER U THANS EEN raad van abbeid EN SLUIT EEN DE GEVECHTEN IN DE BUURT VAN BILBAO De regeeringstroepen zetten hun offen sief aan het front van Bilbao voort. Na een gevecht van vijf uren hebben zij de stellingen bij San Marcial en het kasteel Isushuiza (provincie Alava) bezet, waarbij zij verscheiden gevangenen heb ben gemaakt, o.w. eenige vreemdelingen. De regeeringsvliegtuigen hebben het dorp Villa Real (provincie Alava) gebombar deerd. Volgens de mededeelingen der nationa listen zijn de troepen van generaal Aren- da bij de gevechten rondom Oviedo in de meerderheid gebleven. Aan het front van Toledo hebben de rechtschen Almarox be zet, waar verscheidene vernielde vliegtui gen der linkschen werden gevonden. De luchtmacht van Franco heeft het station te Aranjuez gebombardeerd. Verder wer den Alicante Malaga en Balaga en Bar celona gebombardeerd, waarbij aanzien lijke schade werd aangericht. In zijn om 10 uur gisteravond voor radio- Sevilla gehouden toespraak heeft Queipo de Ilano voorlezing gedaan van 't oorlogs communiqué van Madrid en den geheelen inhoud daarvan voor onwaar verklaard. Hij verklaarde o.a. met betrekking tot Oviedo, dat er verschil bestaat tusschen een stad aanvallen en haar innemen. ONTEIGENING VAN GRONDBEZIT Het Madrileensche ministerie van land bouw heeft een decreet uitgevaardigd, strekkende tot oneigèning zonder schade loosstelling ten gunste van den staat van alle grondbezit, dat op 18 Juli 1936 be hoorde aan hen, die direct of indirect bij den opstand betrokken zijn. Gisteravond heeft het ministerie van oorlog officieel tegengesproken, dat San Martin de Val de Iglesia door de opstan delingen is ingenomen. WEINIG BEDRIJVIGHEID Om één uur vannacht werd een officieel communiqué der nationalisten per radio bekend gemaakt, waarin wordt medege deeld, dat aan de verschillende fronten weinig bedrijvigheid heeft geheerscht .aan gezien de leiding besloten had, dat dè troepen aan het front van Toledo een dag rust zouden nemen. In den sector van La- vila heeft een colonne opstandelingen de dorpe San Juan de la Nava en Barraco bezet. Een laat binnengekomen en nog niet bevestigd bericht meldt, dat de natio nalisten Hoyo de Pinares en El Tiemblo hebben ingenomen, waar zich de belang rijke waterkeeringen van Alberghe be vinden, die Madrid van electrischen stroom voorzien. Na de bezetting van Sotillo de la Adrada hebben zestig leden der Guardia Civil, die overgeloopen waren naar de nationalisten verklaard, dat de regeerings- colonne bijna geheel vernietigd is. Zij liet 300 dooden op het slagveld achter en had ruim 1.000 gewonden. De verliezen der opstandelingen zoo deelt het commu niqué mede bedroegen 15 gewonden. Tijdens hun terugtocht hebben de regee ringstroepen rechts georienteerde personen en geestelijken terechtgesteld. Om half twee deelde de radio nog mede, dat de nationalisten Las Navas del Mar ques op 17 K.M. van het Escuriaal hebben bezet. De luchtstrijdkrachten hebben Ma laga, Alicante en Barcelonagebombar deerd, waar zij belangrijke schade aan richtten. Ook Bilbao is gebombardeerd. Er zouden ruim 300 dooden zijn gevallen. In Santander zijn leden der Guardia Civil en Guardia de Asalto slaags geraakt met leden der militie en met communisten. De Zuidelijke legers zouden zich meester ge maakt hebben van Almagro. In Villa Vi- ciosa zijn drie regeeringsvliegtuigen neer geschoten. DE KLACHTEN VAN MOSKOU De zitting der non-interventiecommissie De commissie voor niet-inmenging in den Spaanschen burgeroorlog heeft giste ren twee langdurige bijeenkomsten gehou den, na afloop waarvan een uitvoerig com muniqué aan de pers werd verstrekt, waarin o.m. wordt gezegd, dat de commis sie er acte van genomen heeft, dat de voorzitter de documenten, waarin de be kende beschuldigingen tegen. Portugal» Italië en Duitschland worden geuit, aan de respectieve regeeringen van deze lan den zal toezenden. Verder wordt medegedeeld, dat de ver tegenwoordiger van Italië een voor een alle punten van de tegen Italië ingebrachte aan klachten heeft weerlegd, verklarend, dat alle beschuldigingen phantastisch en van iederen grond ontbloot zijn, hetgeen, naar hij zeide, gemakkelijk bewezen zal worden in hetantwoord, hetwelk door de Italiaan- sche regeering aan de commissie zal wor den toegezonden. De vertegenwoordigers van Duitschland en Portugal maakten soortgelijke reserves met betrekking tot de positie van hun res- spectieve regeeringen. Toen onk het schrijven van de Sovjet- regeering d.d. 6 dezer, dat de Portugee- sche regeering van schending van het non interventie-verdrag beschuldigt, ter sprake kwam, verklaarde de Portugeesche verte- enwoordiger, dat hij aan een bespreking van deze kwestie niet kon deelnemen zon der instructies van zijn regeering, waar aan hij het document in kwestie zou me- dedeelen. De Portugeesche vertegenwoordiger ver liet daarop de zittingszaal. Bij hervatting van de zitting om vier uur deelde de voorzitter echter mede, dat de Portugeesche gedelegeerde hem ervan in kennis had gesteld, dat ■zijn heengaan uit de zittingszaal nog niet beteekende, dat zijn regeering de bedoeling had, zich van de werkzaamheden der commissie terug te trekken. MOSKOU'S „NEUTRALITEIT" De kapitein van het in de Spaansche volksfronthaven Alicante gearriveerde So vjet-schip „Kuban" meldt, naar het Tass- agentschap mededeelt, per radio, dat het schip is begonnen, de uit sovjet-Rusland afkomstige lading in twee étappes te los sen. Het schip krijgt voortdurend bezoek van roode delegaties uit Madrid. Onder de be zoekers hebben zich ook de minister van arbeid der Madrileensche regeering en de commandant der marine te Alicante bevon den. Uit Odessa wordt gemeld, dat het daar uit Alicante teruggekeerde sovjet-schip „Newa" reeds sedert twee dagen met den grootsten spoed wordt geladen om een nieuwe reis naar Spanje te maken. De Brusselsche correspondent van de „Msbd." meldt: „De Standaard" handhaaft zijn bewering, volgens dewelke de socia listische burgemeester van Antwerpen, zijn partijgenooten behulpzaam zou zijn bij het smokkelen van wapens voor het Spaan sche volksfront. Het blad schrijft n.l.: „Le Peuple" heeft getracht, een vage, omzeilende verklaring van den heer Huysmans te doen doorgaan voor een logenstraffing. Maar wij houden staande, dat het stoomschip „America" op 24 September met een volle lading wa pens en munitie overhaast de Antwerpsche haven heeft kunnen verlaten onder druk, door den heer Huysmans uitgeoefend, op den wethouder der haven, den heer Baele. Er is ook uitgelekt, dat de meeste la dingen wapens en munitie te Antwerpen werden ingescheept door de zorgen van een Fransche firma, optredend als be- vrachtster van de handelsafdeeling van de sovjet-ambbassade te Parijs. Er is bekend, dat het reusachtig wapen- vervoer van de Belgische socialisten meest al geschiedde voor rekening van de Parij- sche ambassades van Mexico en van so vjet-Rusland, die te Parijs bekend staan als de centralen der communistische actie in Europa. Tot onze bittere spijt is België dus se dert weken, mede door de akelige laks heid der regeering-Van Zeeland tegenover het socialistisch bedrijf en gekonkel, een -groot arsenaal geworden voor het „Frente Popular". BESCHULDIGING VAN MADRID Zevenhonderd Italianen namen deel aan de verovering van Ibiza. Het Spaansche gezantschap te Londen heeft uit Madrid de volgende mededeling ontvangen en deze ter kennis van het Brit- sche ministerie van Buitenlandsche Zaken gebracht: „De verovering van het eiland Ibiza (een der Balearen) door de insurgenten is tot stand gekomen met behulp van 700 Italia nen en twee driemotorige Italiaansche vliegtuigen. De expeditie werd geleid door den Italiaanschen graaf Rossi, opper bevelhebber van de insurgenten op Ma jorca. Deze troepen werden aangevoerd met het Spa.ansche stoomschip „Ciudad de Palma", een schip van 3950 ton. Dit schip dat zwart geschilderd was, vertoonde op een der zijden van den romp, de Italiaan sche vlag. Aan de verovering van Ibiza namen meer Italiaansche soldaten da« Spaansche insurgenten deel. Slechts een klein groepje fascisten vergezelde de ex peditie". Eén is géén Oud nieuws? Ja, maar dan toch niet voor die tallooze automobilisten, die 's avonds „rustig" met maar één koplamp aan rijden I En toch Is het kleinste ongeval altijd nog duur- der dan een nieuw g'oellampjel BUITENLAND OOSTENRIJK. Schuschnigg dictator HEIMATSCITCTZ EN STURMSCHAR ONTBONDEN. Een nachtelijke beraadslaging. In verband met oneenigheid tusschen Starhemberg en het Oostenrijksche kabinet ten aanzien van het statuut van den Hei matschutz, had Starhemberg verklaard, dat hij uit het kabinet de ministers terugtrok, die hij daarin had afgevaardigd sedert Mei 1930. Bondskanselier Schuschnigg heeft daarop pogingen in het werk gesteld, het dezen ministers mogelijk te maken in het kabinet zitting te blijven houden als per soonlijke en technische medewerkers. Ge tracht werd de moeilijkheden te omzeilen door uitwerking van een decreet, dat de instelling der militie verplicht zou maken en dat in staat zou stellen, daarin van ambtswege den geheelen Heimatschutz als militaire organisatie op te nemen. In den gisteren bijeengekomen minister raad is nu de mogelijkheid besproken van een in overeenstemming brengen van deze. laatste hervorming met een in het kabinet handhaven van de ministers en onder-se cretarissen, die bij den Heimatschutz zijn aangesloten. Mocht een dezer ministers of secretarissen toch nog willen aftreden, dan zou Schuschnigg bereid zijn voorloopig de functies der aftredenden op zich te ne men. Het besluit van den ministerraad. De beraadslagingen van den ministerraad hebben den geheelen nacht geduurd. Eerst om zeven uur vanmorgen werden de werk zaamheden beëindigd. Besloten werd, dat alle paramilitaire formaties Heimat schutz en Sturmscharen ontbonden zou den worden. De ministers, die aangesloten zijn bij de ontbonden paramilitaire forma ties blijven allen in functie. In het kabinet wordt derhalve geen enkele wijziging ge bracht. Bepaald is trouwens, dat de leden van het kabinet door geen enkele andere verplichting gebonden zijn dan hun grond- wettigen eed. Wat dezen eed betreft, wordt nog nader gemeld, dat Schuschnigg zou hebben be sloten, dat de leden van het kabinet een eed van trouw aan zijn persoon moeten afleggen. Hiermede is Schuschnigg in den loop van den nacht tot dictator van Oostenrijk ge worden, beschikkende over vrijwel onbe perkte bevoegdheden. ITALIË. POLITIEKE MUTATIES OP TIL? De geruchten volgens welke graaf Cia- no op 18 November a.s. door den Grooten Fascistischen Raad zou worden benoemd tot minister-president in de plaats van Mus solini die voor zich den titel Duce van Ita lië zou voorbehouden, vinden op het oogen- blik nog weinig geloof in fascistische krin gen. Sinds langen tijd loopen verscheiden ge ruchten volgens welke op den verjaardag van den marsch naar Rome het koninkrijk Italië keizerrijk zou worden. In de hooge rangen der fascistische par tij zouden vele mutaties plaats gaan vin den. Al deze geruchten moeten met het uiter ste voorbehoud worden bezien. RUSLAND DE ARRESTATIE VAN RADEK. Beschuldigd van aanslag op Stalin. Volgens berichten uit Moskou heeft de procureur-generaal medegedeeld, dat hij bewijzen heeft, dat Radek heeft deelgeno men aan een complot tegen Stalin, dat was georganiseerd door Zinofjef en Kamenef. Het proces tegen Radek en den vroege- ren Sovjet-ambassadeur te Londen Sokol- nikof zal niet minder sensationeel zijn dan het proces-Zinofjef en zijn aanhangers. De acte van beschuldiging bevestigt, dat de beklaagden een aanslag hebben willen ple gen op Stalin en dait Sokolnikof de diader hiervan moest zijn. Het blad van het Roode Leger, Krasnaja Sviesda, schrijft, dat de Trotzkiïstische sa menzweerders om het bewind van Stalin te vernietigen, een verbond gesloten heb ben met Duitschland, waarbij de Oekraïne werd opgeofferd. Naar verluidt heeft Boecharin huisarrest en zou hij binnenkort worden gearresteerd in verband met de resultaten van het jong ste poliitie-onderzoek. MEXICO. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. De toestand Is nog niet verbeterd. In de 33 bisdommen en in het Aposto lisch Vicariaat van Mexico zijn in totaal nog slechts 1231 kerken waarin godsdienst oefeningen mogen worden gehouden. In het geheele land waar bijna 15 lïill- lioen katholieken wonen, hebben slechts 570 priesters de bij de wet vereischte toe stemming om als bedienaar van den eere- dienst op te treden. Sinds de maand Maart is in vijf sta ten eenige wijziging gekomen in de wet ten en verordeningen waardoor het uit oefenen van den godsdienst belemmerd wordt. In een dezer staten, nJ. in Chihua hua, is de toestand voor de Katholieken nog verslechterd, daar voor heel het ge bied van deze uitgestrekte provincie slechts een priester is toegelaten. Bovendien zijn er in het land nog 1469 kerken geopend, in dien zin, dat ze niet voor het volk gesloten zijn. Een priester mag deze kerken niet betreden, maar de ge- loovigen komen er geregeld samen om te bidden. Andere godsdienstoefeningen mo gen er niet worden gehouden. In sommige staten zijn de kerken ver anderd in pakhuizen, autogarages, biosco pen of Communistische Clubhuizen. Volgens de nieuwe regeeringisstatistie- ken zijn er in Mexico in totaal 15 millioen Katholieken. Ejt is dus voor iedere 12.000 Katholieken een kerk beschikbaar en één priester voor gemiddeld 26.000 geloovigen. De toestand is voor de Katholieken op het oogenblik onhoudbaar. In de staten Sono- ra, Zacatecas, Vera Cruz, Colima, Chiapas, Tabasco, Campeehe en Quintamit Roo zijn er geen kerken waar godsdienstoefeningen mogen worden gehouden en in Sonora, Ta basco en.Quitana Roo zijn alle berken aan den openbaren eeredienst onttrokken. Er zijn slechts twee kerken waarin priesters mogen celebreeren n.1. in het Apostolisch Vicariaat van Beneden-Californië. Er zijn echter ook staten waar betrek kelijk veel kerken voor den eeredienst zijn vrijgegeven o.a. Puebla, waar 115 kerken geopend zijn en waar 18 priesters bevoegd heid hebben verkregen om de zielzorg uit te oefenen. In Oaxaca zijn zelfs 576 kerken geopend, waarvoor echter slechts 19 pries ters beschikbaar zijn. Bij het beoordeel en van kerkelijke toe standen in Mexico moet men niet uit het ook verliezen, dat de steden op grooten afstand van elkaar gelegen zijn en dat de verbindingen uiterst gebrekkig zijn, zoodat het voor de weinige priesters die nog zijn toegelaten uiterst moeilijk is om zich snel te verplaatsen. In de stad Mexico zijn 31 kerken, waar van er echter slechts 6 voor den eeredienst zijn vrijgegeven. Met het oog op het groot aantal vreemdelingen, dat geregeld in de hoofdstad vertoeft is aan 31 priesters de wettelijke bevoegdheid verleend om in Mexico-stad de zielzorg uit te oefenen. BUITENLANDSCHE BERICHTEN BRAND IN STADHUIS TE PRAAG. In het raadhuis van Praag is een felle brand uitgebroken. Slachtoffers zijn niet te betreuren. De schade is evenwel groot. SCHOONZUSTER VAN DEN PAUS OVERLEDEN. Te Milaan is op 80-jarigen leeftijd over leden de schoonzuster van Z. H. den Paus: Senora Maria RattiSabatini. De afgestorvene, aan wie de Paus nog dezer dagen Zijn bijzonderen zegen had geschonken, stamde uit een eenvoudige familie uit de omgeving van Milaan. Zij was gehuwd met den oudsten broer van den lateren Paus, Karei Ratti die de func tie van stationschef bij de Noord-Mila- neesche spoorwegmaatschappij vervulde. Deze overleed reeds op 53-jarigen leeftijd, den lOen November 1906 en liet zeven kinderen achter. Een maand later, den 2en October 1906, stierf te Lyon Eduard Ratti, eveneens een broer van den Paus. Franco Ratti, die zijn vader als directeur van de zijdefabriek te Desio was opgevolgd, overleed den 31en December 1929 te Rome. Achille Ratti, dë jongste van de vier zonen van Francisco Ratti, was prefect van de Ambrosiana te Milaan, toen zijn broer Eduard overleed. Toen deze doode- lijk ziek was, reisde Achille onmiddellijk naar Lyon, om hem in zijn laatste uren bij te staan. Van het gezin zijn nu nog al leen de tegenwoordige Paus en Diens zus ter, gravin Camille Ratti, die iets jonger is dan de H. Vader, overgebleven. Gravin Ratti verblijft te Rome in het klooster van de Zusters van de H, Familie van Bordeaux. RECHTZAKEN AANRIJDING TE BEST. Secretaris van de K.L.M. vrijgesproken. De Bossche rechtbank heeft gisteren von- iiis gewezen in de zaak tegen L. H. S., se cretaris van de K.L.M., wonende te 's-Gra- venhage, tegen wien de officier van justitie op 24 September j.l. een geldboete van 200 had geëischt, terzake van het op 25 April j.l. te Best overrijden van den wiel rijder H. van der Sande, die aan de gevol gen van deze aanrijding overleed.' De rechtbank heeft den heer S. vrijge sproken. UIT DE OMGEVING gerschool, van de Boaz-school en van de Hillegomsche veiling. De Regeering erkende zijn vele verdien sten door hem te benoemen tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Veldhuyzcn van Zanten bereik te den leeftijd van 72 jaar. De begrafenis zal Woensdag plaats hebben. LISSE Een been gebroken. Toen de scholier R. gisteren uit de school de hoek Tulpen straatGrachtweg passeerde, werd hij aan gereden door een wielrijder. Het gevolg hiervan was, dat de scholier zijn been brak boven den enkel. De geneesheer oordeelde overbrenging naar het ziekenhuis te Lei den noodig, alwaar de patiënt, na verbon- de te zijn weer naar zijn huis kon worden vervoerd. Naar wij vernemen heeft de wielrijder hieraan eenigszins schuld, omdat hij de binnenbocht nam. Opgedragen. B. en W. dezer gemeen te hebben aan den heer C. J. Jansen, aan nemer te Hillegom, opgedragen het bou wen van een regulateurstation, ten behoe ve van de gemeentelijke gasfabriek, aan den Heereweg nabij het buurtschap „De Engel". Geboren: Gerrit, z. v. G. Balkenende en M. A. Boogaard. Franciscus Hendri- cus, z. v. G. van der Veek en A. M. van. Munsteren. Marijtje, d. v. J. Horsman en K. van Bostelen. Dirk, z. v. D. Kap- tein en J. A. Braam. Cornells Wilhelmus, z. v. W. N. van Velzen en A. van Eeuwijk. Overleden: Wilhelmus Henricus Ho- genboom, 17 maanden. Ondertrouwd: Hendrikus Theodo- rus Marrus Pius Hendriks, 28 jaar, te Hil legom met Paulina Cornelia Henrica van der Meer, 27 jaar, te Lisse. Getrouwd: C. G. van Diest met A. E. Kortekaas, beiden te Lisse. A. P. van der Lans met J. C. van Dijk, beiden te Lisse. J. M. Lengers te Noordwijkerhout met E. P. Kaptein te Lisse. J. C. van Dijk te Lisse met M. W. Philippe te Hillegom. I n g e ko m e n: Th. J. de Jongh uit Heemstede; L. G. Peters uit Rotterdam; J. J. M. van der Veld geb. Bots uit Valkens- waard; P. Noort geb. Baas uit Hillegom; Th, M. van der Lans geb. Warmerdam uit Noordwijkerhout; F. J. de Vries uit 'Haar lemmermeer; D. Visser uit Dördrecht; A. C. van der Eist uit Haarlem; M. de Vos uit Haarlem. Vertrokken: H. Doezie naar Haar lem; L. C. van der Vlugt naar Esch; G. H. Nieuwenhuis naar Alphen aan den Rijn; E. van Oeffelen naar 's-Gravenhage; F. W. M. van der Weiden naar Heemstede; W. Tromp naar Gouda; P. Ruseier naar Am sterdam; C. J. Kampen naar Voorhout; C. W. van Velzen naar Leimuiden; P. Onder water naar Voorschoten. SASSENHEIM. Geboren: Leonardus Johannes Anto- nius z. van A. M. Kapiteijn en H. J. Möller. Gevestigd: A. Bremmer, van Dor sten (Duitschland). M. H. de Groot v. Voorhout J. F. van der Voorn, van Haarlemmermeer J. G. Bontje en gezin van Alkemade W. M. Beitel, van Box meer W. Vis, van Voorhout. Vertrokken: P. Ph. Hassing en ge zin naar Lisse. Jac. Rietbroek naar Roe- lofarendsveen M. A. Hoogervorst, naar Leiderdorp J. N. J. de Groot en gezin naar Hillegom M. M. van der Eist naar Urssum J. C. L. M. van Reisen naar Beverwijk. HILLEGOM. RUTGER VELDHUYZEN VAN ZANTEN t Bij een auto-ongeluk overleden. Gistermiddag werd de bejaarde heer R. Veldh. van Zanten, die aan de Weere- eteinstraat den weg wilde oversteken door een auto gegrepen. In zorgwekkenden toe stand werd de ongelukkige naar een der Haarlemscbe ziekenhuizen overgebracht. Aldaar is hij spoedig overleden. Met den heer Rutger Veldhuyzen van Zanten is een van de meest vooraanstaan de ingezetenen van Hilegom heengegaan. Op het gebied van de bloembollencultuur nam de overledene een voorname plaats in. Hij was een der oprichters van de Bloembollen-export-zaak „Veelzorg" aan den Stationsweg alhier. Jarenlang was hij voorzitter van de afd. Hillegom der Alg. Vereen, v. Bloembol lencultuur, lid van het Hoofdbestuur dier vereeniging en van het Scheidsgerecht. Voor de Anti-Rev. Partij is de heer V. v. Z. lid geweest van den gemeenteraad. Hij had zitting in het bestuur van de Christ. Ver. Krankzinnigen-verpleging (Vogelzang), mede-oprichter van „Copex", van de Scheepvaartcommissie, van de Christ, bur-

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 5