DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN 28ste Jaargang ZATERDAG 10 OCTOBER 1936 No. 8543 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij Toonritbetafing: Voor Leiden 19 cent pei weeki 2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin bs- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: f 0.50 Dit nummer bestaat uit vijf bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. V Een krachtig eenheidsfront De oproep van het Hoogwaardig Epis copaat aan de katholieken, om een kracht dadige katholieke actie te voeren onder het devies „Voor God" tegenover de god- loozen-beweging en de verspreiding van het nieuw-heidendom deze oproep zal alle katholieken opwekken, opjagen, zich aan een te sluiten tot een eenheids front! Want voor de bedoelde actie zal dan alleen de noodzakelijke voor waarde voor welslagen aanwezig zijn, zij zal dan alleen zoo doeltref fend mogelijk zijn, als de Katholieken vormen een eenheidsfront een eenheidsfront in het openbare leven! Een eenheidsfront in de standsorganisaties, een eenheidsfront in de politieke actie. Wie zal nu nog doof blijven en gevoel loos en lauw en traag nu de actie, waar toe de Bisschoppen oproepen, zoo dringend noodig is, nu we kunnen zien en hooren aanrollen een vloedgolf van godloosheid en modern heidendom. Het katholieke hart moet opstuwen, om mede te helpen, tij dig de dijken te slaan! In den Brief van het Hoogwaardig Epis copaat van j.l. Zondag wordt o.m. gezegd: „Het door eenigen genomen initiatief om zich te vereenigen en alle krachten van ons rijke katholieke leven samen te trek ken, eenerzijds om de eer van God in het persoonlijk en openbaar leven te bevorde ren en alle vormen van Godsonteering met kracht te bestrijden, anderzijds om hulp te brengen aan de slachtoffers van de geloofsvervolging in verschillende lan den en daardoor een blijvende instelling in het leven te roepen, hebben wij dank baar aanvaard en van harte gezegend. Voor beide doeleinden, die zoo nauw met elkander verband houden, zal den vol genden Zondag (dus morgen. Red. L. Crt.) buiten aan de kerk uw geldelijke steun worden gevraagd. Wij mogen het overbodig achten op uw milddadigheid aan te dringen. Gods vijanden beschikken voor hun verwoestend werk over millioenen: iaat onze werkers dan niet met leege han den machteloos staan". Onze Bisschoppen zullen niet tevergeefs een beroep doen op het katholieke volk! De wereld in vogelvlucht Het belang van den Spaanschen burger krijg is thans niet in de buurt van Madrid te zoeken maar te Londen. In Spanje zelf is nagenoeg niets te doen, maar in de non-in terventie-commissie te Londen gaan de gol ven hoog. Zoowel de Spaansche regeering als de Sovjet-Unie hebben klachten inge diend over schendingen van het non-inter- ventie-accoord door Portugal. Italië en Duitschland. De vertegenwoordigers van deze landen wijzen de beschuldiging van de hand en kaatsen deze terug op Sovjet- Rusland zelf, dat zij op hun beurt beschul digen, de neutraliteit niet in acht te ne men. In officieele Portugeesche kringen wordt verklaard, dat de Sovjet-regeering tenein de beter Madrid te kunnen helpen, een ernstig internationaal incident tracht te scheppen, om zoo de controle-commissie te kunnen verlaten en te kunnen torpedeeren. De kwestie is nog niet ten einde. Te Genève is gisteren een commissie ter bestudeering van de hervorming van den Volkenbond ingesteld, in welke commis sie niet minder dan 28 landen zitting heb ben, o.a. ook Nederland. De commisise zal tot taak hebben zoo spoedig mogelijk in een rapport aan de regeeringen de concrete bepalingen aan te geven, wier aanneming zij aan de Vol kenbondsvergadering aanbeveelt voor de practische verwezenlijking van de wen- schen der Volkenbondsvergadering van 4 Juli van dit jaar, tot het geven van groote- re doeltreffendheid aan de beginselen van het Volkenbondsverdrag. De commissie zal de bijeenroeping van een buitengewone Volkensbondsvergaderinj, kunnen voor stellen, indien haar dit doeltreffend zal vorkomen. In Oostenrijk heeft de tweedracht in de Heimatschutz ten slotte geleid tot een in grijpen van bondskanselier Schuschnigg. De Heimatschutz is ontbonden, doch de ministers, die als afgevaardigden van deze organisatie in het ministerie zitting heb ben, zijn gehandhaafd. Zij hebben een eed van trouw aan Schuschnigg persoonlijk af gelegd, waarmede de bondskanselier prac- tisch dictator in Oostenrijk is geworden. Zal er thans een einde komen aan de on derlinge twisten in de regeering? WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN DURE DICTATUREN De T ij d schrijft: Wij hebben er tal van malen op gewe zen, hoe, ook in den letterlijken zin des woords, een dictatuur een volk duur te staan komt. Zoowel Duitschland als Ita lië bewijzen dat. In beide landen zit men financieel volkomen aan den grond Duitschland heeft al jarenlang zijn beta lingen aan het buitenland gedeeltelijk stopgezet en put zijn nationale economie volkomen uit door half gedwongen lee ningen, terwijl dr. Ley, leider van het Ar- beitsfront, die .op den partijdag te Neu renberg de hoog noodige algemeene loons- verhooging zoo gaarne had afgekondigd, door dr. Schacht kreeg voorgerekend, dat dit een volstrekte onmogelijkheid was. En Italië, dat zijn laatste schatten ver gooide aan het voorloopig zeker niet ren dabele Abessijnsche avontuur, zit even eens zoo diep in den put, dat het binnen niet te langen tijd wel op hulp van demo cratische landen zal zijn aangewezen. In dit verband schreef dezer dagen de Times: De devaluatie van de lire heeft hier vooral de aandacht gevestigd op de buitengewoon moeilijke economische omstandigheden in de landen met dic tatoriale regimes. Daar er geen goud reserves en geen deviezen-reserves zijn, kan de Italiaansche regeering geen va luta-egalisatie fonds instellen, en kan slechts de macht van den Staat over het financieele en oeconomische leven van de natie vergrooten, om te voor komen, dat de valuta geheel ineen stort. Volgens de opvatting hier was Hitler's philippica tegen de devaluatie ook al leen het gevolg van het feit, dat ook Duitschland niet kan devalueeren, of tenminste geen „managed currency" kan aannemen. Immers, ook de goud- resrve en de deviezen-reserve van Duitschland zijn zóó gering, dat elke officieele zinspeling op aanpassing der valuta een geweldigen druk op de mark tengevolg zou hebben. Niet zonder leedvermaak wijst men er hier op, dat het eenige land dat de goud- pariteit van zijn valuta heeft gehand haafd ook het land is, dat vrijwel geen goud bezit. Alleen een groote buiten- landsche leening zou Schacht in staat stellen een veilige devaluatie door te zetten. Een merkwaardige overeenstemming in de financieele situatie van de landen der dure dictaturen! DE ONTBINDING DER PARAMILITAIRE FORMATIES IN OOSTENRIJK. WEENEN, 10 Oct. (A.N.P.) Uit Inns bruck wordt gemeld, dat de ontbinding der paramilitaire formaties zonder onge noegen door de bevolking en kalm door de paramilitaire formaties zelve is ont vangen. Voor laatstgenoemden vormde het besluit geen verrassing. DE LUCHTDIENSTEN OVER DEN STILLEN OCEAAN. WASHINGTON, 10 Oct. (A.N.P.) Na langdurige onderhandelingen hebben de i Pan American Airways gisteren bekend gemaakt, dat de luchtdiensten over den Stillen Oceaan zullen worden uitgebreid tot Hongkong, zoodat Amerikaansche fir ma's in staat zullen zijn passagiers en post 1 over den Oceaan te verzenden. BINNENLAND HET AANSTAANDE HUWELIJK VAN PRINSES JULIANA EN PRINS BERNARD Plannen voor de feestviering in den Haag. In de historische ridderzaal te 's-Gra- venhage zijn gisteravond onder auspiciën van het Haagsch comité voor volksfeesten de vertegenwoordigers van een groot aan tal vereenigingen, corporatiën, buurt- en wijkcommissiën bijeengekomen ter be spreking van plannen voor de Haagsche feestviering bij het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, dat waar schijnlijk eind Januari of begin Februari zal plaats hebben. De burgemeester van de residentie, mr. S. J. R. de Monchy, woonde deze bijeen komst bij. Vertegenwoordigd waren niet minder dan 380 vereenigingen e.d. door bijna 800 personen. Generaal Wagner deelde de voorloopige plannen mede: Wanneer de minister van justitie zich naar het Koninklijk paleis zal hebben begeven, omstreeks 11 uur in den ochtend, voor de acte van aanteekening, dan zullen carillonspelen, klokgelui en artillerieschoten weerklinken. Namens het comité zal aan Prinses en Prins een penhouder worden aangeboden versierd met de wapens van de beide vor stenhuizen. Vervolgens zullen de ver eenigingen in staat worden gesteld hand- teekeningen te plaatsen in registers van geschept papier. Vereenigingen met banieren een 400 a 500 zullen den vaandelgroet brengen en zij zullen met hun vaandels in de stad een rondgang maken. Er zal een collecte worden gehouden, en er zullen feesten voor kinderen en ouden van dagen worden gegeven. De schooljeugd zal ten getale van 65.000 mee doen. Muziek- en zanguitvoeringen zullen worden gehouden. Niet minder dan 160 algemeene vereenigingen, 52 zang-, 23 muziek-, 35 gymnastiek- en sport-, 59 vak- vereenigingen, 13 winkeliers-vereenigin- gen en 18 buurtvereenigingen plus nog een aantal bijzondere organisaties zullen actief medewerken. Tooneel- en bioscoop voorstellingen en een eereavond zullen worden gehouden. De straatversiering zal zoodanig moeten zijn, dat de residentie een bloementuin zal gelijken. De illumi natie zal des avonds een bijzonder cachet geven aan onze historische gebouwen, pleinen en lanen. Indien de weersomstan digheden daarvoor gunstig zijn, dan zullen ook ijsfeesten worden georganiseerd. Een grootsch vuurwerk zal den feestdag be sluiten. Twaalf subcomité's zullen worden ge vormd om de uitvoering dezer plannen te regelen. In antwoord op een desbetreffende vraag van ds. Nomes deelde de voorzitter nog mede, dat een rondschrijven zal worden gezonden aan personen en instèllingen, die bereid en in staat geacht kunnen wor den, de uitvoering der plannen van het comité te helpen financieren. De bijeenkomst werd besloten met sa menzang van twee coupletten van het Wilhelmus. COMMUNIQUE'S REGEERINGS- PERSDIENST. De Regeeringspersdienst meldt: De Regeering deelt mede, dat communi- qué's, verband houdende met de gewijzig de monetaire omstandigheden, alleen dan als officieele kunnen worden aange merkt, wanneer zij de mededeeling bevat ten, uitgegeven te zijn door den Regee ringspersdienst. Voor alle andere communiqué's, op deze materie betrekking hebbende en niet af komstig van den Regeeringspersdienst, kan geen verantwoordelijkheid worden aan vaard. Als voorbeeld hiervoor kan worden ver wezen naar de eerste verschenen mededee ling betreffende prijsverhooging van het bruinbrood, dat in sommige kringen als of ficieel werd beschouwd, doch het geenszins was. VERLAGING TOESLAG GERST EN ROGGE. De Regeeringspersdienst meldt: De Minister van Landbouw en«Vissche- rij heeft besloten, in verband met de ten gevolge van de depreciatie van den gulden gestegen prijzen van de granen, de toeslag regeling voor gerst met ingang van Maan dag a.s. buiten werking te stellen. Voor rogge ^al de denaturatietoeslag, en dus ook de monopoliewinst op ongedena- tureerde rogge, eveneens met ingang van dien datum, verminderd worden met 0.50 per 100 K.G. GEEN VERHOOGING VAN DEN TARWE- RICHTPRIJS. Naar aanleiding van de vragen van het Tweede Kamer-lid Droessen betreffende verhooging van den tarwe-richtprijs, heeft de minister van Landbouw en Visscherij geantwoord, dat deze vragen zijn ingezon den voor de waardeverlaging van den gulden had plaats gehad. Deze verlaging en de daarop gevolgde regeeringsmaatrege- len hebben ten gevolge gehad, dat in de onderlinge verhouding der graanprijzen wijziging is gekomen. Voor het gouduit voerverbod was ingesteld en bij de toen geldende prijsverhoudingen was er onge twijfeld reden om, zooals de heer Droe- sen stelde, te verwachten dat de uitzaai van tarwe voor het oogstjaar 1937 aanzien lijk zou afnemen. Daarbij moge niet wor den vergeten, dat de prijzen van rogge speciaal die van gerst toen vrij aanzien lijk waren opgeloopen boven die, welke de minister had gegarandeerd. Door de op de depreciatie gevolgde maatregelen is aan deze bijzondere aantrekkelijkheid van den gerstprijs een einde gemaakt. De po sitie van den havenverbouw is thans wel iets guntiger geworden. Het prijsverloop van dit gewas wordt zeer nauwlettend door den minister gevolgd. Ook in het jaar 1937 dienen de land bouwers rekening te houden met de prij zen, zooals de minister die voor den tijd van drie jaar heeft gegarandeerd, en die nen zij niet uit te gaan van de hoogere prijzen voor gerst en rogge, die slechts kor ten tijd hebben gegolden. Bij de tegenwoor dige prijsverhoudingen op de wereldmarkt is het zonder eenigen twijfel in het be lang van het land, dat de tarweverbouw niet wordt ingekrompen. Men dient even wel te bedenken, dat deze prijsverhoudin gen allerminst vastliggen, daar de moge lijkheden van verschuivingen verre van denkbeeldig zijn. Bij de voorde deprecia tie van-den gulden geldende prijsverhou dingen stelde de vervanging van tarwe door andere granen inderdaad zwaardere eischen aan het landbouwcrisisfonds. Door de thans genomen maatregelen is dit sindsdien ge wijzigd. Voor het oogstjaar 1937 durft de minister geenerlei voorspelling te doen. De minister vreest, zooals uit het boven staande volgt, een omzetting van den uit zaai niet. Hij vertrouwt, dat de landbou wers voldoende rekening zullen houden met het gegeven antwoord en niet tot een overgang, als in de vragen wordt veron dersteld, zullen besluiten. In verband hiermede heeft de minister niet het voornemen den tarwerichtprijs te verhoogen. De onzekere toestand voor het jaar 1937 maakt, dat hij tot zijn spijt nog geen toezeggingen voor het jaar 1937 kan doen. Wel ligt het niet in zijn voornemen, belangrijke wijzigingen aan te brengen, zoodra de toestand gestabiliseerd is, hoopt hij nader zijn standpunt bekend te maken. DE PLUIMVEEHANDEL EN DE NIEUWE MONETAIRE TOESTAND. Het landelijk comité van actie tegen den nadeelingen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft gisteren het vol gende telegram aan den minister van land bouw en visscherij gezonden: Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft met groote be zorgdheid den loop der gebeurtenissen ga degeslagen. Zich baseerende op de vier fei ten, dat ten eerste de buitenlandsche graan prijzen als onvermijdelijk gevolg van het verlaten van den gouden standaard aan zienlijk gestegen zijn, dat ten tweede de graandechten voor 30 pet. minder geresti tueerd worden, omdat de exportbijslag van 85 tot 60 pet. verlaagd is, door welke drie feiten de productiekosten van het ei be langrijk gestegen zijn, terwijl, ten vierde de eierprijzen door een desbetreffend ver bod der regeering niet evenredig daarmede kunnen stijgen, concludeert het comité, dat bij verhoogde productiekosten en een eierenprijs, welke op hetzelfde peil moet blijven als voorheen, de pluimveehouders gedupeerd worden door den nieuwen mo- netairen toestand en verzoekt het Uwe Excellentie de productiekosten in overeen stemming te brengen met den voorgeschre ven eierenprijs door de graanrechten over eenkomstig de prijsstijging der granen te verlagen, resp. de graanrechten op te hef fen, dan wel een rechtstreeksche vergoe ding aan de pluimveehouders te verlee- nen. Steenbergen krijgt een nieuw raadhuis. Naar de „N. Rott. Crt." meldt, zal het on langs door brand vernielde raadhuis te Steenbergen niet worden gerestaureerd. De nog overeind staande muren zullen worden omvergehaald en op de plaacs van het oude zal een geheel nieuw raadhuis worden ge bouwd, dat ook meer dan tot dusver zal beantwoorden aan de bestaande behoeften. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De non-interventie-commissie te Londen heeft de klachten van Sovjet Rusland be sproken. (2de blad). Schuschnigg grijpt in. Practisch dictator in Oostenrijk. (2de blad). De Kerkvervolging in Mexico is nog niet verminderd. (2de blad). BINNENLAND. De minister van Landbouw is niet voor nemens den tarwe-richtprijs te verhoo gen. (2de blad). In een vergadering in de Ridderzaal zijn gisteren de plannen besproken voor de feestviering in de Residentie bij gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard. (1ste blad). OMGEVING. Tengevolge van een aanrijding is over leden de heer Roger Veldhuijzen van Zan ten te Hillegom. (2de blad). DE MICA-1936 OFFICIEEL GEOPEND. Rede van Minister Gelissen. Gisteravond te 9 uur werd de midden standscampagne, de Mica-1936, georgani seerd door de 3 landelijke middenstands bonden officieel geopend met een radio rede van Z.Exc. Minister Gelissen. Nadat het Mica-lied was gespeeld, leid de de heer Ed. J. Schiimann, voorzitter van de commissie van overleg der 3 mid denstandsbonden, den minister in, waar bij spr. er aan herinnerde hoe de midden stand in Nederland steeds zijn taak naar behooren heeft vervuld, ook tijdens de cri sisjaren weike achter ons liggen. Spr. ver trouwde, dat de middenstand, 1/7 van de Nederlandsche bevolking uitmakend, ook in de toekomst zijn oude fierheid en veerkracht zal toonen. Na het programma van de Mica-1936 (welke wordt gehouden van 10 tot en met Zaterdag 24 October) te hebben vermeld, werd het woord verleend aan Z. Exc. Minister Gelissen. Z. Exc. ver heugt zich er over, na het slagen van de Mica-1935, dat het wakkere comité van actie uit de drie Nederlandsche midden standsbonden ook dit jaar weer het Neder landsche publiek extra wil gaan wijzen op de groote beteekenis, welke de midden stand voor de samenleving heeft. In den detailhandel, waaronder midden stand, warenhuis, coöperatie, filiaalbedrijf enz. kunnen worden begrepen, heeft het middenstandsbedrijf een taak, welke hem nooit kan worden ontnomen. Wie prijs stelt op een meer persoonlijke behandeling, kiest den middenstandswinkel. Doch ook uit maatschappelijk oogpunt is het bestaan van een gezonden middenstand voor ons land van zulk een groote beteeke nis. Koopen bij den middenstand werkt een goede verdeeling van de koopkracht in de hand, stimuleert de bedrijvigheid. En als men nu weet, dat bij het middenstandsbe drijf rechtstreeks een half millioen per sonen betrokken zijn, spreekt het wel van zelf, dat een campagne om het publiek nog eens extra op dit middenstandsbedrijf te wijzen, zeer nuttig is. Psychologisch is het houden van een win kelweek in deze dagen bijzonder gunstig. Iipmers bij een depreciatie van de munt is immer de kooplust van het publiek grooter. Gelukkig heeft spr. kunnen vaststellen, dat er van onrust onder het publiek in de voorbije dagen geen sprake is geweest en over het algemeen kan gezegd worden, dat in deze dagen ook de middenstand in Ne derland een zeer waardige houding heeft aangenomen. Na te hebben uitgeweid over rechtvaar dige prijsverhoogingen welke kunnen plaats vinden, heeft spr. zijn vertrouwen uitge sproken voor de toekomst, waarbij spr. er nogmaals op wees, dat in het algemeen de middenstand tegen oude prijzen is blij ven verkoopen, wat wel minder winst ten gevolge had, doch wat tevens een juist mid del is gewetst om het publiek meer aan den middenstand te „binden". Met de woorden „moge de middenstand, mede door de Mica-1936 oude banden met het koopend publiek versterken, mogen nieuwen banden ontstaan" verklaarde Z. Exc. de Mica voor geopend.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1