HOE PRINS BERNHARD NEDERLANDSCH LEERDE. STADS NIEUWS VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot- matige Noord-Oostelijke tot Zuid-Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometerst.: 771.6 te Lerwick en Stensele. Laagste barometerst.: 754.2 te Biarritz. De hooge drukking, waarvan de kern ten Noorden van ons land is gelegen, is weer in bet eekenis toegenomen. Een gebied met barometerstanden boven 770 m.M. strekt zich thans van Schotland, via- de Noordzee Noorsche zee en Scandinavië, tot Finland uit. Voorts breidde de hoogedruk zich naar IJsland uit (de depressie, welke daar gis teren lag, trok Noordoostwaarts), terwijl over het zuiden van de Britsche eilanden, onze omgeving, bijna geheel Duitschland, Polen en de Randstaten, onder invloed van de hooge drukking staan. Het is in dit geheele gebied rustig weer, meest met temperaturen ver onder normaal en afwisselende bewolking. Het minimum in de Middellandcshe Zee is opgevuld, een nieuw, vrij diep lagedrukgebied verscheen over de Golf van Biscaye. Het breidde zijn invloed naar 'het Noorden uit. Aan den ingang van het Kanaal heer- schen krachtige Oostenwinden. De luchtdrukstijging schijnt zich naar Spanje en de Middellandsche Zee te be wegen. Ten onzent mag bij de heerschende druk- verdeeling nog geen verandering van be- t eekenis in de weersomstandigheden wor den verwacht. LUCHTTEMPERATUUR. 10 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. - Van Vrijdagnam. 5.48 tot Zaterdagoch- tend 5.47- uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Zaterdag 10 Octo ber voorm. 11.22 en nam. 11.55 uur. BINNENLAND DE VERHOOGDE HEFFING OP BAKOLIE. Ondanks de groote lasten kan geringer heffing niet overwogen worden. Op vragen van het Tweede Kamerlid Vos, in verband met verhooging van de heffing op bakolie, heeft minister Deckers geant woord, dat toegegeven kan worden, dat een verhooging van heffing op oliën eenige belemmering kan vormen voor den afzet van gebakken visch. Eveneens wordt erkend, dat deze ver hooging voor huisvrouwen bezwaar kan opleveren om visch te bakken. Echter kan niet worden toegegeven, dat deze heffing een onoverkomelijk bezwaar oplevert voor de huisvrouwen om zee visch te koopen. De verhooging van den prijs door de hef fing is niet van dien aard, dat daardoor het gebruik van olie voor het genoemde doel aan groote groepen van de bevolking on mogelijk zou worden gemaakt, anderzijds blijft de bereiding van zeevisch op andere wijze dan door bakken mogelijk De minister kan niet ontkennen, dat de verhooging van de heffing voor spijsoliën eenigszins een verzwaring van lasten voor het visscherijbedrijf beteekent. Dit kan echter voor hem met het oog op de onder linge prijsverhouding van de verschillende consumptievetten geen voldoende aanlei-, ding zijn, de mogelijkheid van een gerin gere heffing reeds thans in overweging te nemen. DE HEFFING OP BOTER De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de week van 11 tot en met 17 October vastgesteld op 75 ct. per K.G., behoudens tusschentijdsche wijziging. BOTERNOTEERING TWEE CENTEN LAGER. De Leeuwarder Commissienoteering voor boter is vastgesteld op vierenzestig cent per kilo of wel twee centen lager dan vo rige week. TAXE-GEDEELTE CONSUMPTI-MELK. MELK. Nederlandsche ZuivelCentrale, 11 Octo ber tot en met 17 October 1936 consump- tiemerk regeeringscontract, taxegedeelte WAT ZIJN LEERAAR VERTELDE. De Parijsche correspondent van de „Maasbode" schrijft: „Kent u niet een landgenootin Parijs, die iemand goed Nederlandsch kan leeren?" Het bevestigende antwoord op die diplo matiek gestelde vraag heeft gemaakt, dat een nog betrekkelijk jong onderwijzer, de heer L. M. Tempelman uit Haarlem, op een goeden dag van de jongste Aprilmaand een briefje kreeg van een Duitscher, met het verzoek eens bij hem te komen om te spreken over Nederlandsche conservatie- lessen. Vier jaren geleden was de heer Tempel man zelf naar Parijs gekomen, toen hij het schoolonderwijs had moeten verlaten om gezondheidsredenen, en hij had gedacht in de Fransche hoofdstad niet langer te blij ven dan noodig zou zijn om het Fransch even vlot te leeren spreken als hij 't En- gelsch en het Duitsch reeds deed. Hij had eenige lessen gevonden moeilijk genoeg en ook eenige landgenooten leeren ken nen bij de koffietafel van de maandelijk- sche „HoHandsche Mis" in de rue Oudinot. Hij was dus blijven „hangen", en Parijs was hem gaan bevallen. Maar 't leven is er duur en 't briefje van dien „meneer Lippe" was dus een buitenkansje. Op het uur, waarop hij ontboden was, belde hij dus aan bij een van die ouder- wetsch deftige paviljoens van de rue Bar- bey de Jouy, even voorbij het patriciërs- hotel van de Cochin's, dat nu het aartsbis schoppelijk paleis is. Voor 't rijke huis had hij nog eens het briefje bekeken, verbaasd zoo'n deftig wonenden leerling te vinden. Hij werd bijna eerbiedig ontvangen en in een salon geleid en kreeg een knik in de knieën toen hem gezegd w-erd, dat Zijne Hoogheid hem zoo dadelijk zou ontvangen. Men moet werkelijk den eenvoud van den heer Tempelman kennen om het gevoel te apprecieeren, dat zich op dat oogenblik van hem meester maakte. „En eenige dagen later nam hij mij mee in zijn „fordje" De Prins vertelde mij, zoo verhaalde ons de heer T., zijn bezigheden te hebben in de „Avenue Hoche" bij de Société Fran- gaise d'importation et exportation de ma- tières colorantes", die in Parijs de Int. Far- benindustrie vertegenwoordigt, maar dat een oververplaatsing naar ons land wel mogelijk zou zijn, zoodat hij onze taal wil de leeren. Niet grammaticaal, daar zou hij dan in Nederland zelf wel gelegenheid toe hebben, als hij de conversatie in de taal onder de knie had. Zoo'n aardige jongeman. Het was zoo'n aardige jongeman, zoo vriendelijk en opgewekt, dat ik in een oogwenk op mijn gemak was. Hij sprak met geestdrift van ons land, dat hij erg mooi vond en verschillende malen bezocht had. Over de condities der lessen waren we het direct eens, en hij stond er op eiken dag een les te ontvangenbehalve Za terdag. „Dien dag houd ik vrij om te ten nissen". Daar is hij een liefhebber van. Hij sprak er dikwijls over. Toen hij hoorde, dat ik vlak bij de Ave nue Hoohe mijn kamer had, zei hij: „Best, best. dan kom ik u 's middags om half zes afhalen en neem ik u in mijn wagen mee". En dat gebeurde altijd, tenzij ik een vrien delijk briefje had gekregen, waarin hij zich verontschuldigde voor de verhindering. In de auto kreeg ik al spoedig het ver zoek niet elk oogenblik „Hoogheid" te zeg gen, én voortaan was hij „meneer van Lippe" en slechts „Hoogheid" als ik kwam of als ik weer vertrok. En heeft u nooit „van den Prins geen kwaad" vermoed vroegen we den heer Tempelman. Nooit of nimmer. Ik kwam ook wel op 't kantoor. En daar scheen hij met de an dere heer en gewoon mee te werken. Ik dacht dat het een toekomstige groote han delsman of industrieel zou zijn, want ik had later wel gezien dat de groote heer en van dat mooie kantoor bijzonder voorko mend voor hem waren. Maar meer toch niet. En hij had mij verteld ook de eco nomie van ons land zeer te bestudeeren en dat bleek ook wel zoo dikwijls wij over Nederland spraken, 't Was iemand die zich blijkbaar zeer grondig van ons land op de hoogte wilde stellen en er een ware studie van maakte. Nooit heb ik zoo'n goed leerling gehad. En de Prins was een goed leerling? Goed leerling? Nooit heb ik er een zoo gehad. Na een paar keer begon hij al Nederlandsch met me te spreken. En ner gens had hij moeite mee. Ook met de uit spraak niet, zelfs niet met de „ch" na de' „s" uitgesproken, wat in het begin wel op lettendheid vroeg, maar waarmee nooit ge tobd werd, zooals dat altijd het geval is als ik Duitschers als leerlingen heb. Gebeurt dat wel eens? Ja, maar het zijn altijd verloofden, die de taal willen leeren van huh of haar „toekomstige"U begrijpt wel, hoe ik paf heb gestaan, dat het zelfs dezen keer ook zoo geweest is. Eerst had ik het Duitsch als voertaal ge nomen. En om dë uitspraak te onderwijzen maakte ik ook gebruik van het Engelsch, dat mijn leerling ook vloeiend sprak. De grootste moeite heb ik gehad om een leer boekje te vinden. Die hebben wij te over voor iemand, die grondig grammaticaal de taal wil leeren, maar voor eenvoudige con versatielessen kende ik er geen, en ten slotte vond ik een Waalsch boekje, dat kwam van pas. Bovendien maakte ik ge bruik van de „Linguaphone"-uitgave. Eerst dacht ik. dat het wel moeilijk zou zijn zoo'n voornamen leerling hard te doen werken. Maar jawel, de Prins studeerde ter dege zijn lessen in en na een paar weken lieten wij het Duitsch geheel varen en be dienden we ons reeds van het Neder- landsch als voertaal. Mijn leerling werkte verbazend mee; hij legde zich toe op heel langzaam spreken en zoo gauw we 's mid dags in de auto waren, begon het al. Stof der conversatie was altijd Nederland. De stof der conversatie was altijd Ne derland, waarvan hij de geschiedenis al heel aardig begon te kennen, ook over onzen handel, onze nijverheid, de kolo niën, kortom geheel onze economie. En meermalen heeft het mij plezier gedaan hoe hij uitroepen kon „wat een interessant land!" Nooit heb ik zoo'n vluggen leerling gehad. Bepaald een verbazend vlugge geest. En daarbij zoo'n prettig en eenvoudig man. Hy was altijd even opgewekt. Zoo was ik om half zes bij hef^|Of ik voelde zijn pret tige nabijheid. Ook zelf werd je er opge wekt van. En hoe lang hebben die lessen ge duurd? Tot omstreeks Pinksteren. Hij zou met de Pinksterdagen op reis gaan en dan na de feestdagen de lessen weer hervatten. Het spreken ging toen reeds best. Een wei- nigje accent nog, maar dat werd iederen keer minder. Na Pinksteren heb ik hem nog wel gezien, maar hij kreeg het toen erg druk, waarover ik mij niet verwonder de. Ook ontving ik nog eenige malen een briefje en hij verontschuldigde zich dan verhinderd te zijn de conversatielessen voort te zetten. Zoo kwam de vacantietijd. En hoe hoorde u toen Oh, datJa, verbeeldt u, ik. was in Duitschland. Ik heb daar de maand Sep tember doorgebracht voor vacantie. Op een goeden dagneen maar.ik kon eerst mijn oogen niet gelooven.maar toen begreep ik toch, dat die Prins von Lippe. mijn prins was. Wat zult u hem gefeliciteerd héb ben! Ja, en ik héb op mijn eerbiedigen brief direct zoo'n aardig antwoord ontvan gen. We hebben den heer Tempelman, zooals Prins Bernhard schrijft.maar veel ver lovingen toegewenscht van hen, die in Pa rijs Nederlandsch willen leeren. 6 25 cent, eventueele verhoogd met pre mie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings-minimum- prijs 4.60 cent. Afdracht bij levering in consumptie van andere dan taxemelk 2.50 cent. ZEEVISCH CRISISPRODUCT. Donderdag is in het Staatsblad afgekon digd een Kon besluit van 1 October 1936 tot toepassing van de artikelen 9, 11, 13 en 14 der Landbouwcrisiswet 1933, het Crisis- heffingbesluit 1933 op zeevisch. Dit Kon. besluit treedt op 10 October a.s. in werking. VERLENGING VAN CONTINGENTEERINGEN. Ingediend zijn wetsontwerpen tot ver lenging van de volgende contingenteerin- gen: tafel- en servetgoed, onderkleeding, ma nufacturen, stoffen en weefsels van kunst zijde en van kunstzijde met andere stof fen dan echte zijde, pluche, fluweel en trijp, alsmede voorwerpen daarvan, ma nufacturen, stoffen en weefsels van wol en halfwol. OPVOLGER VAN DEN HEER VAN ZWANENBERG. De heer C. C. C. van Stolk krijgt de functie er bij. Tot opvolger van den heer S. van Zwa nenberg als commercieel adviseur van het college van agrarische regeer in gscommis- sarissen is benoemd de heer C. C. C. van Stolk, die echter zijn functie van directeur der Akkerbouwcentrale zal blijven vervul len. - ONTHULLING KONINGIN EMMA MONUMENT TE SOEST. HJV1. de Koningin waarschijnlijk aanwezig. De plechtige onthulling van het inmid dels gereed &ekomen monument van H. M. Koningin Emma te Soest, zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, te Soest plaats vinden op Woensdag 21 October a.s. des ochtends te elf uur. Hoogstwaarschijnlijk zal de plechtigheid geschieden in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin. UIT DE N.S.B. De heer J M. Honing te Arnhem, ge westelijk commissariê" van de N.S.B.heeft, na reeds enkele maanden geleden die func tie te hebben neergelegd, thans ook als lid der Provinciale Staten van Gelderland bedankt. ALKMAAR ONTZET. Donderdag, den dag waarop Alkmaar zijn „Ontzef'-feesten viert, herdacht de ver- eeniging „Alkmaar Ontzet" haar 75-jarig bestaan. Reeds de geheele week werd te Alkmaar dit feit met feestelijkheden her dacht. Des morgens werd de dag begon nen met een reveille door een groot kinder koor o.l.v. W. Kohier, waarbij een optocht werd gehouden en een aubade gebracht aan burgemeester J'hr. Mr. F. H. Kinschot. Om half tien werd vanaf het bordes van het stadhuis koraalmuziek gezongen, gevolgd door een carillon-bespeling door den heer W. Crefeld. Opnieuw werden verschillende optochten gehouden, en om 12 uur hield mr. C. de Lange, voorzitter der jubileeren- de vereenig] ng bij het Victorie beeld een herdenkingsrede. De geheelen verderen middag werden nog feestelijkheden gehouden, aanvangende met een beiaardbespeling. Des avonds werd op het voormalige ziekenhuisterrein en de paardenmarkt het feestvieren voortgezet. G. H. Koenders t Te Utrecht is. overleden de heer G. H, Koenders. De overledene was president der Ver- eeniging van den H. Vincentius a Paulo, Conferentie St. Antonius; lid van de Kamer van Koophax del en Fabrieken en lid en oud-voorzitter van de Leo-vereeniging. Burgemeester. Bij Kon. Besluit van 7 October is met ingang van 15 October 1936 benoemd tot burgemeester der gemeenten Neeritter en Ittervoort: mr. C. N. M. Kortmann. De nieuw-benoemde burgemeester van Neer itter en Ittervoort, mr. Kortmann, is in 1908 te Weert geboren en woont thans te Cuyk, waar hij ambtenaar ter gemeente secretaris is. AGENDA LEIDEN. Vrijdag, Fancy Fair der R.K. Stud.Ver. „S. Augustinus", Rapenburg 24, ten bate van de Studentenconferentie der St. Vincentiusver., vanaf 's avonds 8 uur. Zaterdag, vanaf 's middags 2 uur voortzet ting der Fancy Fair van S. Augustinus. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest, telefoon 274. ACADEMIENIEUWS LEIDEN. Geslaagd: doctoraal examen Indisch Recht de heer J. Th. van der Zijl, den Haag; artsexamen 1ste gedeelte: A. Khohong- giem, Leiden; mej. G. A. Rauws, Oegstgeest; mej. L. C. v. d. Meer, Den Haag; J. M. Lens van Rijn, Den Haag; bevorderd tot arts: Mej. A. C. D. Lahr, Rotterdam. LEEST DE ADVERTENTIES IN UW DAGBLAD. R.K. DIOC. VROUWENBOND. Winterseizoen-opening in het teeken dei- Missie. Onder praesidium van mevr. Manders- Vermeulen opende gisteravond de afd. Lei den van den R.K. Dioc. Vrouwenbond het winterseizoen met 'n bij zonderen avond in den foyer-van „Den Burcht", welke zeer goed bezocht was. De presidente heette allen hartelijk wel kom en uitte den wensch, dat het bestuur in het komende seizoen de volle medewer king der leden zal mogen hebben. Dat is meer dan ooit noodig, want de Katholieke actie alleen, goed doorgevoerd, kan voor komen dat het ons vergaat zooals den Ka tholieken in ons omringende landen. Hartelijk heette spr. welkom de eerw. missie-zusters van Kard. Lavigerie, die van het Moederhuis te Boxtel naar hier wa ren gekomen om een en ander mee te dee- len en te laten zien van de missie onder de zwartjes in Afrika. De notulen der vorige vergadering wer den na lezing goedgekeurd. De presidente deelde vervolgens mede, dat mevr. Leesberg bericht had gezonden, dat zij als bestuurslid bedankte. In verband met het feit, dat vele contri- butiekaarten onbetaald terug zijn geko men, verzocht mevr. Manders de leden adresveranderingen toch steeds zoo spoedig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Hierna gaf mevr. Mander het woord aan Soeur Immanuel, dieterwijl Soeur Francesco de lantaarnplaatjes op het wit te doek te zien gaf van haar ervaringen in de Afrikaansche Missiën vertelde. Wat die ervaringen zijn geweest kunnen wij hier niet in enkele woorden weerge ven. Soeur Immanuel toch vertelde van een 44-jarig verblijf bij de Negers, de Ara bieren en Kabylen in Afrika. Op onderhoudende wijze wist de thans 69-jarige zuster in eenigszins gebroken Hol- landsch met duidelijk Brabantsch accent zij spreekt beter Fransch, Arabisch of Ka- byllisch haar gehoor een en ander mee te deelen over het zonnige Afrika en over den arbeid der Missionarissen. In 1867 gaf Z. H. de Paus aan den toen- maligen bisschop van Nancy opdracht deze stad te verlaten om hulp te gaan verleenen in Algiers, dat door 'n zwaren hongers nood geteisterd was. De latere Kardinaal Lavigerie voldeed aan deze opdracht en stichtte de Sociëteit der Witte Paters. Hy richtte een weeshuis in voor de mannen en kinderen en later een dergelijke voor meisjes en vrouwen, bestuurd door de Zus ters dezer Congregatie. De eerw. zuster Marie Salomé was 43 jaar overste dezer Congregatie en stierf den 19den October 1930. Soeur Immanuel verhaalde dan op unieke wijze van de wederwaardigheden, door missiepaters, -broeders en -zusters daar beleefd, zij weidde uit over de zeden en gewoonten van de bevolking en wist haar toehoorders meermalen kreten van bewon dering te ontlokken voor den moed der mis sionarissen, kreten van afschuw ook voor de heidensche gewoonten en zeden der be volking. Onafgebroken pratend met een heiligen ijver voor deze mooie missie waarheen de thans bejaarde zuster spoedig weer hoopt te vertrekken wist zij de aan wezigen op te wekken tot 'n heiligen mis sie-ijver, terwijl de lichtbeelden daartoe mede niet weinig bijdroegen. Een na afloop gehouden collecte bracht 11.25 y2 op. Mevr. Manders dankte de zusters aan het slot van den avond hartelijk voor het ge- bodene 'en riep haar een tot weerziens toe. GOUDEN PROFESSIEFEEST. Zondag a.s zal in het St. Elisabeth-zieken- huis alhier de eerw. Zuster Donata haar gouden professiefeest herdenken. De eerw. Zuster Donata (in de wereld mej. Maria Dingeman) werd den 31sten Maart 1866 te Oudgastel geboren. Zij trad in het klooster St. Elisabethstichting Hen drikstraat te Breda, op 1 Juni 1884, werd den 15 Aug. van dat jaar ingekleed en deed haar H. Professie op 4 October 1886. Zondagmorgen zal een plechtige Hoog mis tot intentie van de Jubilaresse wor den opgedragen. VEREENIGING „KATHOLIEK LEIDEN". Zeer belangrijk. Het bestuur van de vereeniging „Katho liek Leiden" heeft besloten, dit jaar geen herdenkingsavond te organiseeren op 't feest v. „Christus Koning" doch hiervoor zal in de plaats komen een avond welke speciaal georganiseerd zal worden om te overwe gen de gruwelijke vervolging in diverse landen van de R.-Katholieken. Deze avond zal gehouden worden op Zondag 29 November in de groote Stads- gehoorza'al. De spreker zal zijn de weleerwaarde heer Henri de Greeve. Nadere bijzonderheden zullen tijdig aan alle Katholieken van Leiden worden be kend gemaakt. A. R. K. A. Afdeeling Leiden. Gisteravond hield bovengenoemde ver eeniging een ledenvergadering in Den Burcht. Om ongeveer half negen opende de waarnemend voorzitter, de heer W. J. Kriek, de vergadering met den christelij- ken groet en sprak een welkomstwoord tot den geest, adviseur, den weleerw heer Dorbeck en de aanwezige leden. Met groo te voldoening zag spreker, dat zooveel leden op deze vergadering aanwezig wa ren, en sprak de hoop uit, dat dit op vol gende vergaderingen ook het geval moge zijn. Echter betreurde spreker het, dat zoo weinig leden aanwezig waren in de H Mis, welke 's morgens werd opgedragen voor de A. R K. A. Tevens sprak de voor zitter een welkomstwoord tot den heer Sontrop als hoofdbestuurslid der A. R. K. A. en verzocht hem om plaats te willen nemen aan de bestuurstafel. Na voorlezing der notulen werden deze onveranderd goedgekeurd. De mededee- lingen, welke nu volgden, stonden in het teeken van het ondersteuningsfonds der A. R. K. A. De voorzitter spoorde daarom alle leden aan om hiervan lid te worden, waar van de minimumcontributie slechts ƒ1. per jaar is. Elk A.R.K-A.-lid moest het daarom als 'n eer beschouwen hiervan lid te kunnen zijn, om daardoor hun medele den in geval van nood te kunnen steunen. Staande de vergadering gaven verschillen den zich op als lid. De ingekomen stukken gaven aanleiding tot langdurige discussies. Drie nieuwe leden werden geinstalleerd De bespreking voorzittersvacature nam te vens zeer veel tijd in beslag; en werd hier aan door zeer veel leden en den geest. adv. deelgenomen. Na bespreking van dit punt werd besloten, dat het bestuur op de vol gende ledenvergadering met concrete voor stellen hieromtrent zou komen. Van de rondvraag werd door zeer veel leden gebruik gemaakt, waarbij ter sprake kwam, een borgstellingsfonds, het winter- program en een opwekkend woord om de A. L. M. A. te bezoeken, welke gehouden zal worden van 18 tot 25 October a.s. Nadat de voorzitter de diverse sprekers had beantwoord, sloot deze de zeer geani meerde vergadering om 11.50 uur met den chr. groet.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2