28ste Jaargang DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureaux: PAPENGRACHT 32, LEIDEN De trein-ruïne te Woerden Dit nummer bestaat uit vier bladen. ZONDAGSBLAD VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 8542 DF ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling: Voor Leiden 19 cent pex week2.50 per kwartaal Bij onze Agenten 20 cent per week 2.60 per kwartaal Franco per post f 2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 cent per kwartaal, bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 cent. TEL. INT. ADMINISTRATIE 935, REDACTIE 15 II GIRONUMMER 103003, POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone Advertentiën 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. TELEFOONTJES van ten hoogste 30 woorden, waarin be- betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, huur en verhuur, koop en verkoop: 0.50 Oorzaak: te hard gereden. DE OPRUIMINGS-WERKZAAMHEDEN. Een tragisch overlijden. Een geweldige drukte heerscht den ge- heelen dag bij het terrein van de spoor wegramp, waar de opruimingswerkzaam heden in volle gang zijn. Tallooze nieuws gierigen van heinde en verre spoedden zich er heen per auto, motor, fiets of loo pend. De boeren, die hun weiland in de buurt hebben maken goede zaken, want daar is de eenige plaats waar men alles goed kan gadeslaan. Het zag er dan ook zwart van de menschen, terwijl meerdere vliegtuigen boven de plaats vlogen om fo to's te nemen. In spanning wordt toege zien naar het verloop der werkzaamheden. Telkens breken kettingen af, maar de wa gens laat men eenvoudig in de sloot kan telen om de weg zoo gauw mogelijk vrij te krijgen Gisteravond had men reeds een zestal wagens weg. Van alles komt er bij het kantelen uitrollen; men ziet flesschen Bols, olienootjes, repen chocolade en bo ter door elkaar, welke artikelen jeugdige toeschouwers in een onbewaakt oogenblik trachten buit te maken. Het ziet er naar uit dat één lijn heden vrij zal zijn. Een tragisch voorval had gistermiddag nog plaats, toen de 59-jarige Burger uit Barwoutswaarder, die zich onder de toe schouwers bevond, plotseling in elkaar zak te. Dr. v. Dorsen, die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood constateeren. Het lijk werd per brancard weggevoerd. Een en ander veroorzaakte bij het publiek groote consternatie. NOG EEN LIJK ONDER DE PUINHOOPEN? Het vermoeden rijst, dat nog. een lijk zich onder de puinhoopen bevindt. Gister middag is een Haagsche familie nerveus gaan informeeren naar eQn vermisten jon gen. Deze zou met den laatsten trein uit Utrecht zijn meegekomen en nog steeds was hij niet gearriveerd. Spoorwegautori teiten bevestigen, dat ook bij hen het ver moeden bestaat, dat nog minstens één slachtoffer van onder den puinhoop ge haald zal worden. Natuurlijk is het moei lijk te achterhalen, daar de reizigers in hun angst voor de eerste ontsporing misschien van de onheilsplek zijn weggevlucht. Maar de onzekerheid drukt de menschen. HET REIZIGERSVERKEER HEDEN HERSTELD. Met ingang van heden zal het reizigers- f' verkeer tusschen Gouda en Utrecht bij den aanvang van den. iienst op de normale wij ze worden hervat. Er wordt ter plaatse van het ongeluk over enkel spoor gereden. Ten einde het traject zooveel mogelijk te ont lasten, zullen de z.g. beurstreinen van Rot terdam-Maas naar Amsterdam-W.P. niet rijden en zal ook het goederenverkeer voor alsnog langs anderen weg worden geleid. DE VERMOEDELIJKE OORZAAK. Dr. H. van Manen, directeur van de Ne- derlandsche Spoorwegen, heeft aan een verslaggever van het „Volk" op diens vraag wat de oorzaak van het derailleeren van den personentrein zou kunnen zijn ge weest, geantwoord, dat de machinist van dien trein zich vergist heeft in de signalen. Er stonden twee signalen boven elkaar. Het laagste stond op veilig, hetgeen beteekent, dat de trein met een snelheid van 45 K.M. door den wissel mag rijden. De machinist beweert echter dat het hoogste signaal op veilig stond, hetgeen een toegestande snel heid van 90 K.M. beteekent. Hiermee is hij dan ook door den wissel gereden met het noodlottige gevolg. MACHINIST SUIKER ONTKENT BESLIST. Nog diep onder den indruk van de spoorwegramp, zijn linkeroog achter een zwaar verband verborgen, ontving de ma chinist van den bij Woerden verongeluk ten sneltrein 648, de heer H. J. Suiker, een verslaggever van de „Telegraaf' in zjjn woning te Den Haag, waar hij op dokters advies rust moet houden. U begrijpt, dat het ongeluk mij heeft aangegrepen. Dertig jaar ben ik reeds bij de Spoorwegen en nog nimmer heb ik een ongeluk gehad. Ook het traject van Utrecht over Woerden naar Den Haag ken ik op mijn duimpje en nog steeds kan ik mij niet voorstellen hoe het ongeluk gebeurd kan zijn. Op tijd was ik gisteravond met mijn trein om 23 uur 16 uit Utrecht vertrokken, om te 23 uur 28 in Woerden aan te ko men. De snelheid, waarmede ik moest rij den met den stoomdiesel, was volgens het dienstschema 100 K.M. per uur. Het sein voor het binnenkomen van Woerden stond op veilig. Het zal zoowat 800 meter voor het station Woerden geweest zijn, toen het ongeluk geschiedde. Ik had reeds mijn snelheid door remmen verminderd tot circa 80 a 90 KJM., voldoende om voor het station Woerden te kunnen stoppen. Ter hoog te van Kattenbroek, waar een wissel complex ligt, was mijn snelheid nog hoogstens 80 K.M., een signaal dat ik langzamer moest rijden, was hier niet. Ik was dus volkomen verantwoord door in dit tempo door te gaan. Tot dat punt was alles regelmatig verloo- pen en had ik noch aan den weg noch aan de machine iets bijzonder opgemerkt. Toen begon de machine ineens te slinger-en. Di rect ging ik afremmen, zoover ik maar kon, maar de machine begon steeds meer te schudden. Ik begreep, dat de machine van de rails was afgeloopen en zich in den weg begon te werken. Op datzelfde oogen blik ging er een schok van ontzetting door mij Goederentrein in aantocht. Van den anderen kant naderde de goe derentrein. Ik zag de lichten al in de verte aankomen. Ik begreep, dat als ik niet vlug wist in te grijpen, een catastrophe niet te vermijden zou zijn. Mijn machine was in- tusschen geheel scheef over den weg ko men te staan en werd opgeduwd door de voortglijdende passagierswagons. Er dreig de dus een botsing met den goederentrein. Ik herinnerde me, dat ik een electrische zaklantaarn. Van te voren had ik op de slechts met de grootste moeite kon bevrij den uit de in de cabine neergestorte kolen- massa's, wist ik mij toch naar buiten te werken. Ik snelde de spoorbaan op, den goe derentrein tegemoet met mijn electrische zaklantaarn. Van de te voren had ik op de machine nog de stoomfluit in werking ge bracht om te waarschuwen. Maar helaas, de machinist van den goederentrein merkte het zwakke schijnsel van mijn electrische zaklantaarn niet op. Ook zag hij blijkbaar de wagons niet, die zijn baan versperden en uit enkele waarvan nog licht straalde. Het was een kwestie van seconden. Een moment later stortte de goederentrein zich met donderend geweld op den gederailleer- den personentrein. Het was voor mij een vreeselijk oogenblik. Toen ik zag, dat er gevaar dreigde voor brand, ben ik naar mijn machine teruggehold en heb de brandende kolen weten te blusschen met zand. Water kon ik niet trekken, want de waterpijpen waren gebroken. De stoker was verdwe nen. In de consternatie heb ik niet ge merkt, dat hij van de machine was gespron gen. Later heb ik hem echter teruggevon den. Het vuur van de machine dooven was mijn eerste plicht. De kans op een ketel ontploffing was niet denkbeeldig en dan zou de ramp nog veel erger geweest zijn. Gelukkig slaagde ik er in, het vuur te blusschen. Een geluk was ook, dat de pas sagiers van mijn trein aan den rechter kant waren uitgestapt vóór de goederen trein kwam aanrijden. Waren zij er aan de andere zijde uitgegaan, dan hadden ver moedelijk verschillende passagiers zich tusschen de gederailleerde wagons bevon den, waar enkele seconden later de goede rentrein tegenaan botste en dan was het aantal slachtoffers veel grooter geweest. Ten slotte hebben wij met den heer Sui ker nog de kwestie van de snelheid be sproken en hem er op gewezen, dat de ver onderstelling is uitgesproken, dat te hard is gereden. De heer Suiker verklaarde ons, dat er voor het bewuste baangedeelte geen spe ciale voorschriften bestaan. De snelheid, waal-mede hij Woerden naderde, was zoo als met dezen trein iederen avond gere den wordt en dus z.i. volkomen verant woord. „Ook bij het wisselcomplex van Katten broek?" vroegen wij. „Er was door geen signaal aangegeven, dat ik de snelheid'daar verminderen moest. Er zijn wel signalen bij wissels, die bedui den dat de snelheid tot 45 K.M. moet wor den verminderd, maar van een dergelijk signaal was hier geen sprake. Vandaar dat ik mijn vaart van 100 K.M. -per uur tot 80 K.M. terugbracht om op tijd te Woerden te kunnen stoppen. Ik ken dit baangedeelte goed en heb mij geheel aan de voorschriften gehouden. Dat ik de snelheid te groot heb genomen, moet ik dan ook met de meeste klem ontkennen", zoo besloot de heer Suiker. AAN DE DOOD ONTSNAPT. Onze correspondent te Woerden schrijft ons: Naar aanleiding van de ontzettende spoorwegramp hadden wij heden nog een onderhoud met de heer J. Breunesse te Woerden, die met de ontspoorde trein mee reisde en er zich nog in bevond, toen de goederentrein er op in reed. Door een ge lukkig toeval, zoo zeide hij ons, ben ik misschien aan een verschrikkelijken dood ontsnapt. Ik was naar een vriend geweest in Am sterdam en keerde met de laatste trein huiswaarts, omdat de aansluiting in Utrecht erg gunstig is. Op het station te Utrecht kocht ik een krant en stapte toen in het eerste personenrijtuig, dat naar Den Haag ging. Twee coupé's verder zat nog een pas sagier. Het was juist de wagon, die over dwars kwam te staan en waar een goe derenwagen bovenop terecht kwam en de eerste helft geheel versplinterde. (Uit dit gedeelte zijn ook de twe< dóoden gehaald). Nu is het mijn gewoonte, zoo zéide hij, om altijd met de trein mee te rijden. Daar het echter wat tochtte ging ik aan den, ande ren kant zitten en dit is hoogst waarschijn lijk men redding geweest. Toen ik het blok huis op Kattebroek zag, deed ik mijn krant dicht, om langzamerhand op te staan. Op dat moment voelde j^plotseling een he vige trilling en een schudden. Ik dacht direct aan een ongeluk en zooals ik wel eens gehoord had is dan het eerste: je bee- nen optrekken. Ik greep me aan den baga gedrager vast, terwijl ik als een rolletje bleef hangen. Op hetzelfde mo ment kreeg ik glas en ijzerwerk op mijn hoofd en., kon ik door de stof niets meer zien. Toen dacht ik bij mezelf: nu leef ik niet lang meer. Dan volgde er een oogen blik stilte en herkreeg ik m'n bezinning. Ik voelde, dat de trein scheef lag en durf de niet naar rechts te gaan uit vrees in het water terecht te komen. Dan naar links naar boven geklauterd, waar ik de blauwe lucht zag. Juist was ik daar gekomen en keek naar buiten. Onmiddelijk daarop zag ik het vuur van een locomtief spatten en een hevige schok volgde. Nu houdt alles op, dacht ik. Ik zakte weer terug en toen direct daarop een rustpooze kwam, tracht te ik me te bevrijden, wat me na een heele klauter in g ook lukte. Wat een opluchting, toen ik me weer buiten bevond. Wel on der het bloed en stof, maar toch in leven. Van de tegenovergestelde zijde der coupé was niets meer te zien geweest alles weggevaagd. Mijn regenjas, die daar ge hangen had, werd later een tiental meters verder teruggevonden. Dat ik van plaats ben verwisseld is hoogstwaarschijnlijk mijn redding geweest. De passagier, die twee coupé's verder zat, kwam bijna tegelijk met mij te voorschijn. We bleven even wachten bij nog enke le anderen in de buurt. Daar zagen we iemand, wiens kleeren geheel met bloed bedekt waren. Hij had zijn arm verstuikt en kon niet tegen de helling van den dijk opkomen. We hielpen hem. Verder was er voor ons niet veel te doen. Het was don ker, we hoorden geen geluid van gewon den. Na eenigen tijd keerde ik dan ook over Kattebroek huiswaarts. Om 1 uur was ik thuis, gelukkig. De wonden zijn nogal mee- geloopen, een blauw oog en twee gewonde vingers. Maar dat beteekent niets, zoo be sloot de heer Breunesse. Ik heb het er le vend afgebracht. GEEN STIJGING PRIJS BRUINBROOD. Het ligt in de bedoeling van de Regee- ling maatregelen te treffen, dat ook een prijsverhooging van bruin brood zal kun nen worden voorkomen. Er is daarom een regeling in voorbereiding, waardoor de be- reiders van tarwemeel de gelegenheid zul len worden gesteld om de t.c. tarwe te gen een gereduceerden prijs te ontvan gen. Op een bespreking, welke Zaterdag morgen a.s. met de molenaarsbonden zal worden gehouden, zullen de definitieve J voorstellen worden vastgesteld, waarna verwacht mag worden, dat deze nieuwe regeling a.s. Maandag in werking zal kun nen treden. FEEST VAN CHRISTUS KONING. Overeenkomstig het voorschrift van het Hoogwaardig Episcopaat zal het a.s. Feest van Christus Koning, op den vierden Zon dag van deze maand met bijzondere luister en gebedsoefeningen worden gevierd. Opdat deze viering zoo intens mogelijk zij en eenigszins gelijkvormig verorde nen wij bij dezen voor ons Bisdom, dat op dien dag het Allerheiligst Sacrament ter aanbidding zal worden uitgesteld in osten- sorio tenminste vanaf na de Hoogmis tot en met het Lof, waaronder de reeds in het Directorium voorgeschreven oefeningen worden gehouden. Vervolgens koesteren wij het ver langen, dat onze W.E. Pastoors en hun ne medehelpers de him toevertrouwde kud de zullen aansporen om op den feestdag van Christus Koning, voor zoover dit eenigszins mogelijk is, allen tot de H. Tafel te na deren, om aan den Koning van hemel en aar de een grootsch eerherstel te brengen; opdat Zijn liefde zegeviere in de har ten der menschen; opdat Zijn'Rijk meer en meer beves tigd worde en zich moge uitbreiden; opdat de vijanden van Zijn heiligen naam mogen beschaamd worden en te rugwijken; opdat eindelijk de godloozen zich tot Hem bekeeren. Tenslotte geven wij in overwe ging om ook in de dagen van voorberei ding openbare oefeningen 'in de kerk te houden, naar eigen keuze van den pastoor, terwijl priesters, religieuzen en andere gë- loovigen worden vermaand om, ieder voor zich, ook door versterving en andere goe de' werken zich op dit feest voor te berei den. f JOANNES PETRUS, Bisschop van Haarlem. Haarlem, 3 October 1936. „St. Bavo". WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN N. S. B. EN DEVALUATIE. De T ij d schrijft: Wie zich wil oriënteeren over de hou ding, door de N. S. B. in den loop der ja ren aangenomen tegenover devaluatie, mag niet onkundig blijven van hetgeen dr. Em. Verviers op 1 Maart 1935 schreef in het N.S.B.-maandblad „Nieuw Nederland", en wat, ofschoon dr. Verviers later uit de partij gezet is, nooit door de N. S. B.-lei- ding gedesavoueerd is. „Al kunnen wij devaluatie dus niét tot een vast programpunt proclamee- ren, de geestelijke sfeer, waaruit het streven naar devaluatie ontluikt, is wel degelijk wezens-eigen aan het ka rakter der N. S. B." „Wanneer wij vóór devaluatie zijn, dan spruit dit voort uit onze eigen we reldbeschouwing, en is zij voor ons een der vele middelen om het bestaande stelsel te vernietigen. „Een N. S. B.'er, die principieel te gen devaluatie zou zijn, is onbestaan baar, want dan zou hij met zijn lichaam in de N.S.B. zijn en met zijn ziel in het kamp der tegenstanders." De schandelijkheid der comedie, thans door de N. S. B. gespeeld, komt hierdoor in nog helderder licht! Men huichelt een verwoede ergernis over iets, dat men voorheen aanprees of aan liet prijzen, enkel en alleen om wat vieze politieke winst te behalen. De opzet is niet gelukt: in vele N. S. B.-kringen heeft men dit strijdmiddel te gemeen gevonden en zoo zal er veel meer nadeel dan voordeel zijn, maar de wil is „prijselijk" geweest, al kon hij niet gedijen. N. S. B. en devaluatie! Slaat de N. S. B. daar nu ook even een mal figuur met den uitbundig bewonder den Mussolini, die de lire deed devalueeren en zijn volk dus.(men leze er het pam flet der N. S. B. op na!). VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. De nationalisten veroveren Siguenza en Navalperal bij Madrid. De regeeringstroe- pen rukken Oviedo binnen. (2de blad). China en Letland tot niet-permanente leden van den Volkenbondsraad gekozen. (2de blad). Een fusie tusschen Rexisten en Vlaamsch- nationalisten. (2de blad). BINNENLAND. Het Koninklijk Bezoek aan Rotterdam. (2de blad). Het bruinbrood wordt niet in prijs ver hoogd. (1ste blad). 0MGEVINC. Het spoorweg-ongeluk bij Woerden. De oorzaak. (1ste blad). Weekabonné's, die geabonneerd zijn op het Zondagsblad, worden er aan herinnerd, dat dit vanaf heden ad 50 cent betaald moet worden. De wereld in vogelvlucht De nationalisten rukken langzaam maar zeker naar Madrid op. Thans wordt ge meld, dat zij de plaatsjes Siguenza en Na valperal hebben ingenomen. Navalperal ligt 60 K.M. ten N.W. van de Spaansche hoofdstad en de regeeringstroepen hebben zich op Navas teruggetrokken. De „Mundo Obrero" heeft verklaard dat Madrid ver loren zal zijn, als de nationalisten niet bin- een week worden teruggeslagen. Dus be gint zelfs de linksche pers over den ernst van den toestand te spreken. In het Noorden hebben de Asturische mijnwerkers, die aan de zijde der regeering strijden, succes gehad. Zij zijn Oviedo bin nen getrokken. In de straten dezer stad wordt fel gevochten. Ook bij Huesca en Bilbao hebben de rechtsche troepen vorde ringen gemaakt en zijn zij op sommige pun ten slechts negen kilometer van Bilbao ver wijderd. Uit Rusland komen steeds nieuwe be richten van arrestaties. Nu is weer Pia- takof, de volkscommissaris voor de zware industrie gearresteerd. Men zou n.l. een complot ontdekt hebben om de zware in dustrie, het transportwezen en den land bouw te vernietigen. Wat er van al die verhalen waar is, is moeilijk na te gaan, maar dat het in Moskou allesbehalve pluis is, is zeker. NAAR HET EINDE DER STAKINGS BEWEGING. JERUSALEM, 9 Oct. (A.N.P.) In de zitting van het Arabische hoofdcomité, waar vertegenwoordigers van Ibn Saoed en emir Abdoellah aanwezig waren, zijn de voorstellen der vier vorsten, ondanks zekere bezwaren, aanvaard. Vandaag en morgen zal het comité nog de meeningen i van eenige plaatselijke comité's vragen. 1 De oproep tot het beëindigen der stakings beweging zal vermoedelijk echter in de eerstvolgende dagen gepubliceerd worden, zoodat het niet meer te betwijfelen valt of de beweging loopt ten einde.

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 1