PRESBURG Verbouwd Vernieuwd Verjongd RECHTZAKEN VRIJDAG 9 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 11 KATWIJK. Diefstal van een auto. Een inwoner van Katwijk aan Zee heeft bij de Haagsche politie aangifte gedaan van diefstal van zijn Chevrolet-auto, welke hij onbeheerd geplaatst had op den Fluweelen Burgwal te Den Haag. LISSE. Kruisverbond. Na een rustperiode van 5 maanden hield het Kruisverbond „St. Jan den Dooper" gisterenavond een vergadering in de zaal van den heer J. J. A. Koot. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur houdende de mededeelipg dat op Zondag 8 November een dag van besturen en propagandisten te Lisse zal worden gehouden waarop de zeereerw. Pater Bruna O.F.M., secretaris van Sobriëtas te den Bosch een rede zal houden. Deze bijeenkomst zal worden ge houden in het Patronaatsgebouw des na middags te 1 uur. De voorzitter drong er hij de leden op aan deze vergadering, welke een leerzaam karakter draagt, te bezoeken. Door den heer H. v. d. Vlugt werd ver volgens verslag uitgebracht van de op 7 Mei 1.1. te Amsterdam gehouden jaarverga dering van het Diocesane Kruisverbond in het Bisdom Haarlem, waarvoor de voor zitter hem een welgemeend woord van dank bracht. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat het bestur van „St. Jan den Dooper" heeft toesloten om op de bijeenkomst van 8 No vember van de besturen der plaatselijke sociale vereenigingen en deputatie uit te noodigen tot bijwoning dier vergadering, welk besluit de vergadering goedkeurde. Hierna werd een korte lezing gehouden over het werk der Stille Reddingsbrigade. Na rondvraag sluiting. SASSENHEIM Auto's op elkaar gebotst. Gistermid dag was er bij de Wasbeek controle door rijksbrigadiers voor wegenbelasting e.d. Om ongeveer kwart voor zes stonden er eenige auto's langs den weg om gecon troleerd te worden. Uit de richting Haar lem naderde een vrachtauto, die sein kreeg te stoppen. De chauffeur M. uit Den Haag haalde naar links uit en wilde met zijn wagen vóór den anderen gaan staan. Door het plotseling stoppen reed een andere vrachtauto van R. uit Wate ringen, die kort achter eerstgenoemde reed, er bovenop. Van den wagen van R. werd geheel de motor in elkaar gedrukt, terwijl de ander slechts licht beschadigd werd. De chauffeur R. kwam er geluk kig goed af. Door de rijkspolitie werd pro cesverbaal opgemaakt tegen M. uit den Haag wegens ontactisch rijden en stop pen. De zwaar beschadigde auto moest worden weggesleept. Badbedrijf. Nu het badseizoen voor dit jaar weer is verstreken, lijkt het ons niet ondienstig om een overzicht te geven van de exploitatie van het gem.-bad- bedrijf. Het minder gunstige weer in 1936 heeft ongetwijfeld het bezoek niet hoog opgevoerd. In totaal zijn in 1936: 14.916 baden genomen tegen 16.959 in 1935. Het zwemseizoen was geopend van 25 Mei tot 12 Sept., in 1935 van 20 Mei tot 24 September. Vanzelf zijn dit jaar de inkomsten ook minder zooals uit onderstaande cijfers volgt: enkele baden (51020 cent) ƒ671.60, in 1935 ƒ332.70, abonnement, maand- en knipkaarten ƒ190.25 in 1935: ƒ262.75, toegangsbewijzen 29.80, in 1935 33.50, loon en verhuur badgoederen 7.90, in 1935 22.35, zwemonderricht 70, in 1935 85. Ontvangsten in 1936 to taal 969.55, in 1935: 1236.30. STOIVIPWIJK. Diefstal van aardappelen, Bij de ge meentepolitie te Stompwijk werd door M. aangifte gedaan, dat van zijn tuin aan den Stompwijkscheweg 7 a 8 n ud aardappelen waren ontvreemd. De politie stel een on derzoek in. Beleediging. Bij de politie te Stompwijk is door M. v. d. T.' een aanklacht ingediend tegen v. d. Z. wegens beleediging, 'enz., omdat v. d. Z. op de woning aan het Sluispad bij geschrift heeft doen aanplak ken, als zou v. d. T. de van v. d. Z. ge huurde woning met 22.huurschuld heb ben verlaten, hetgeen geheel op onwaar heid berust. Bilpartwedstrijd. Gisterenavond speel de de biljartclub A. D. O. van de St. Jo- sephsgezellenvereeniging te Leidschendam een competitiewedstrijd -oor de competi tie van de Gezellen, District Den Haag, te gen „De Poedelaars I" uit Den Haag. Na een spannende wedstrijd wist de Poede laars met 31 te winnen waarbij de Poe delaars 267 en ADO 241 caramboles be haalde, zoodat het verschil niet groot was. TER-AAR. Middenstand. Onder praesidium van den heer G Verhoef kwamen de leden van de R. K. Middenstandsvereeniging „St. Jo seph" in vergadering bijeen ten huize van D. Hoogendijk. Na opening en voorlezing der notulen wordt het schrijven voorgelezen van het Hoofdbestuur betreffende de monetaire po litiek. Onthouden van prijsopdrijving en niet hamsteren is het parool. Als de leden nog in de gelegenheid zijn geweest voorstel len in te dienen voor de Centrale Raadsver gadering en hiervan geen gebruik wensch- ten te maken, werden twee leden van het bestuur als afgevaardigden gekozen. Nog maals stemden de aanwezigen er mee in een verzoek te richten aan den Raad om voortaan alle gemeentewerken door de plaatselijke middenstanders te laten uit voeren en bij inschrijving. Met het behandelen van het kardinale 't Is prettig koopen in onze volkomen ge moderniseerde magazijnen l Pracht schoenen vindt U er binnen het bereik van iedere beurs. Jeugdige, vlotte modellen in allerlei variaties, w.o. talrijke inslaande nouveauté's Nooit waren de prijzen zóó laag! Nergens is Uw gulden nu meer waard dan bij Presburg MEESKOTTEt Veel werd er veranderd in het nieuwe Presbrug-magazijnmaar hetzelfde bleven de echte Presburg-kwaliteit, de onberispelijke pasvorm en keurige afwerking! Kom vooral eens kijken, onze etalages staan vol verrassingen! Presburg-koopjes in alle genres. IEDER KIND ONTVANGT 'N GESCHENK LEIDEN: DONKERSTEEG punt der agenda, n.l. bespreking tentoonstel ling, werd het wenschelijk geacht van be stuurszijde een commissie te benoemen, die de voorbereidende werkzaamheden mede helpt regelen. Tegen dit voorstel wer den geen aanmerkingen gemaakt, doch bij het vaststellen van de datum liepen de mee- r.ingen in den aanvang nogal uiteen. Wan neer de zaak van alle kanten op serieuze wijze is bekeken, wordt besloten de ten toonstelling voorloopig een jaar te ver schuiven en in dezen tusschentijd zullen de leden elders hun licht op gaan steken, zoowel'over de organisatie als over de eind resultaten. Een bestuursvoorstel, in samenwerking met de standsorganisaties een groote bijeen komst te beleggen ter behandeling van een sociaal onderwerp door een bekend spreker, verkreeg zonder aarzeling de goedkeuring. In de vacature van de SANTO S-comm is- sie werd met algemeene stemmen gekozen de heer P. den Haan. De voorzitter hoopte, nu de commissie weer compleet is, niet bij de pakken te blijven neerzitten maar ijverig te streven om dit fonds tot grooter omvang te brengen. Het nut dezer instelling is groot en ideaal. De Geestelijk Adviseur sprak nog een op wekkend woordje, deed een beroep op alle Middenstanders zich aan te sluiten bij hun organisatie en een aansporing steeds het geestelijk heil goed te verzorgen. Hierna ging de voorzitter over tot slui ting met de mededeeling binnen afzien- baren tijd een vroolijke avond te beleggen voor de leden met hunne dames. VOORHOUT. Geboren: Maria Christina Petronella dochter van A. v. d. Geer en C. A. Baax-s Gerarda Cornelia, dochter van N. Th. van Schie en W. Dooyenhoek Jacoba, dochter van B. D. Moritz en D. Knetsch Juliana Bernard Wilhelmina Maria, doch ter van G. G. Mens en C. J. v. d. Meer Johannes Adrianus, zoon van J. P. v. d. Geer en C. P. Langerak Johanna Elisa- beeth, dochter van B. J. v. d. Ploeg en A. M. van Seggelen Theodorus Marti- nus Gerardus, zoon van J. J. van Dijk en C. v. d. Nouland. Getrouwd: Hubei*tus Jozef Conijn, 28 jaar met Jacoba Maria van Emmerik 30 jaar Johannes Hendricus Karremans, 23 jaar met Maria Helena de Groot 25 jaar Petrus v. d. Berg, 32 ja'ax*, met Elisabeth Antoni van Schooten Martinus Vennen, won. te Rotterdam met Helena Clazina de Groot 24 jaar. ZIJN KLEINKIND VAN HET LEVEN BEROOFD. Vijftien jaar gevangenisstraf geëischt. De Rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft gister behandelen de zaak tegen den 63-jari- gen arbeider B. W. uit Wellerlooi, die op 5 Januari van dit jaar te Wellerlooi zijn kleinkind, waaraan zijn dochter eenige da- gén tevoren het leven had geschonken, door verstikking van het leven heeft beroofd. De behandeling van deze zaak geschiedde met gesloten deuren. Na getuigenverhoor nam de officier van justitie requis:toir. Hij eisohte tegen W. een gevangenisstraf van vijftien jaar. Als verdediger in deze zaak pleitte mr. L. Baudoin uit. 's-Hertogenbosch clementie. SPIRITISTISCHE SEANCES. Jeugdige verdachte staat wegens oplichting terecht. Voor de Haagsche Rechtbank moest Don derdag terecht staan de 37-jarige A. van den B., zich noemende medium, verdacht van overtreding van" art. p 248 bis, W. v. S., alsmede terzake van oplichting door mid del van spiritistische séances, tezamen met den 17-jarigen scholier E. H. Ph. D., die in eerstgenoemde zaak als hoofdgetuige optrad. Aan beide verdachten, is ten laste gelegd, dat zij te 's-Gravenhage en te Arnhem, in 1935 en 1936, herhaalde malen, verschil lende in de dagv-iarding genoemde perso nen hebben bewogen tot afgifte van geld voor entrée of vergoeding van onkosten, door aen deze personen listiglijk, bedrieg lijk en valschelijk voor te geven, dat bij de door aan deze pex-sonen listiglijk, .bedrieg- sche séances, zij (verdachten) als zooge naamd medium in trance gingen en dat daarbij gestalten verschenen van geesten of overledenen en dat ook stemmen van die overledenen doorkwamen, zoogenaamd van de andere zijde, waarbij van die zijde tevens boodschappen werden overgebracht en zelfs cadeaux, bestaande in edel- of halfedelsteenen, aan een of meer der aan wezigen werden overhandigd. Voorts zou door de kracht van die geesten een sofa worden opgeheven, enz. Zoowel van de zijde van het O. M. als van die van de verdediging was een groot aantal getuigen gedagvaard. De verdachte Van den B., die zich het eerst wegens eerstgenoemd misdrijf te verantwoorden zou hebben, werd, geheel in vei'band gewikkeld liggende op 'n bran- cai'd de rechtzaal binnengedragen. Alvorens tot de behandeling over te gaan gaf de rechtabank den psychiater, dr. Scholtens, opdracht ter plaatse een onder zoek in te stellen naar den toestand van dezen verdachte, waarvan het resultaat was, dat deskundige tot de conclusie kwam dat de patiënt in dezen toestand niet ge hoord kon worden. De rechtbank stelde daarop de zaak te gen Van den B. uit tot 3 December as. en beval tegelijkertijd de splitsing van de tweede zaak, zoodat vervolgens alleen de 17-jarige D. wegens oplichting terecht stond. De verdediger, mr. E. Belinfante, ver zocht daarop, daar het hier een strafpro ces tegen een minderjarige gold, de zaak met gesloten deuren te behandelen, waar tegen van de zijde van het O.M. echter bezwaar werd gemaakt. De rechtbank begaf zich in de raadka mer, waarna de president mededeelde, dat, nu de strafprocedure uitsluitend tegen den minderjarige verdachte liep, de zaak met gesloten deuren zou worden behandeld. Hierop nam het uitvoerig getuigenver hoor een aanvang. Na het getuigenverhoor heeft de Offi cier van Justitie in de zaak tegen den 17- jarigen scholier E. H. Ph. B., wegens me deplichtigheid aan oplichting geconclu deerd tot veroordeeling van verdachte tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden met drie jaar proeftijd met ter beschikking steling van de regeering en onder toezichtstelling van Pro Juven- tute. Uitspraak 22 October. BIJ EEN VRIEND OP BEZOEK. Een jaar tegen recidivist geëischt. Een bekend type uit donker Amsterdam, die-de bijnaam „Malle Dorus" draagt, stond voor de rechtbank terecht, verdacht van diefstal. Op een Zondagmiddag maakte de man een visite bij de ouders van een zijner ken nissen. Hij ontmoette daar ook de vrouw van zijn vriend, die bij haar ouders den dag doorbracht, haar man was de stad uit. „Dox-us" trok een voor de hand liggende conclusie: „Het huis van m'n vrienden is op het oogenblik zonder bewoners". Eenigs- zins gehaast nam hij afscheid en per tram spoedde hij zich naar de woning van zyn vriend. Het binnenkomen werd hem ge makkelijk gemaakt: een buurvrouw open de hem de deur en liet hem boven komen. „Dorus" was blijkbaar vermoeid door het begin van uitvoering dat hij aan zijn misdadige plannen gegeven had. Hij leg de zich rustig te slapen, doch anderhalf uur later vertrok hij, een pak lakens en den inhoud van de muntmeter had hij buit gemaakt. Verdachte ontkende, hij was dien Zon dagmiddag niet in de woning geweest de buurvrouw echter herkende hem per tinent. De Officier requireerde tegen dezen reci divist een gevangenisstraf van een jaar. De verdediger mr. Rob. Kokosky pleit te vrijspraak. Vonnis 22 October. POLITIEKE PERSONEN OPGELICHT. Wat zich achter de schermen van een fascistisch partijtje afspeelde. De 59-jarige Zandvoorter B., thans gede tineerd in het Huis van Bewaring te Haar lem, stond gisteren wegens oplichting (voor de zesde maal) voor de Haarlemsche recht bank terecht. De Haagsche N^.DAP. had in financieele moeilijkheden gezeten en verdachte had toen aan den leider S. van deze partij verteld, dat hij wel zou zorgen dat de Duitsche regeering zou bijspringen. Met.» allerlei verhalen, o,a. dat hij ambte naren van de Duitsche regeering had ge sproken, dat hij diners moest aanrichten, enz. had hij van S. een bedrag van 1300 losgekregen. Voorts had hij de weduwe M. te Den Haag voor niet minder dan 28000 opgelicht door eveneens aan haar en haar zoon, die een politiek dagblad en week bladen alsmede vereenigingen met politiek doel wilde oprichten, te vertellen, dat hij zou zorgen dat uit Duitschland geld voor dit doel beschikbaar gesteld zou worden. Hij zou veel connecties in Duitschland heb ben. Van alles is natuurlijk niets terecht gekomen. Verdachte wenschte niet verdedigd te worden door een advocaat, zoodat deze slechts pro lorma aanwezig was. De wed. M. vertelde als getuige dêt zij via haar zoon met verdachte in aanraking is gekomen. Haar zoon wilde een politiek dagblad oprichten en verdachte beloofde te zullen zorgen, dat Duitsche autoriteiten hiervoor geld beschikbaar zouden stellen. Verdachte had echter veel onkosten en daarom heeft getuige hem op verschillende tijdstippen geld gegeven, totaal voor onge veer 25.000—. De zoon van de weduwe, hierna gehoord, bevestigde deze verklaringen. Hij ontkende de bedoeling te hebben gehad een politieke partij op te richten, maar wel politieke ver eenigingen en weekbladen. Verdachte zou ook niet over Duitsche autoriteiten hebben gesproken, maar over industrieelen en ka pitaalkrachtigen in Duitschland, die getui- ge's doel zouden willen steunen. Daarvoor zou verdachte dan zorgen. Verdachte hield vol tegen de verklaring van getuige in, dat hij over de Duitsche regeering had gesproken. Het ging over de Nat. Soc. Ned. Arb. Partij, die groote schul den had en op zwart zaad zat. De Duitsche regeering zou bijspringen en dan zou M. leider en een zekere T. onderleider worden. Zij zaten met geld in de partij, doch kre gen toen ruzie. Daarna kwam S., uit Deventer, voor het getuigenhekje. Hij vertelde eveneens dat de financiën van de N.S.N.A.P. niet in orde waren. Verdachte had hem toen verteld, dat een groep Duitsche industrieelen wel geld wilde voorschieten. Hij zou daarvoor zorgen. Hij noemde een bepaalde datum, waarop niev, minder dan 550.000 uit Duitschland door verdachtes bemiddeling zou komen. De datum kwam, doch het geld niet. Toen vertelde verdachte dat hij besprekingen moest voeren met ambtenaren van een re geer ings af deel ing en van het Ministerie voor Pers en Propaganda. Inmiddels had ge tuige aan verdachte allerlei bedragen voor betaling van onkosten, totaal ongeveer 13.000.met andere kosten mee. onge veer 20.000 gegeven. Verdachte hield nogmaals vol, dat ge tuige en zijn kameraden bij Duitsche auto riteiten om steun hebben aangeklopt. „Ze zijn twee keer bij Dr. Goebels en Gen. Goe- ring geweest. Ze zijn zelfs in him bruine uniform aan de Duitsche regeering om fi- nancieelen steun gaan vragen. Getuige is ook bij Dr. Ley, den leider van het Duit sche Arbeidsfront geweest", aldus verdach te. Getuige hield echter op zijn beurt vol dat de Duitsche regeering buiten deze zaak staat. Verdachte* „Getuige heeft aan Dr. Goeb- bels geschreven dat hij 29.000 schadever goeding moet hebben, n.l. 750 per maand voor zijn leiderschap". Getuige erkende dat hij dit inderdaad heeft gedaan. De president merkte op, dat het Duitsche Gezantschap in een verklaring aan de recht bank de waarheid van al de beweringen van verdachte ontkent. Verdachte: „Ik heb nog een potlood, dat ik van Dr. Goebbels heb gekregen. Ik ken hem als 12 jaar". De president van de rechtbank: „U spi-eekt Dr. Goebbels zelfs met zijn voor naam. Menschen, die doen zooals U, hebben misschien nog niet eens de schaduw van Dr. Goebbels gezien!" Anderhalf jaar gevangenisstraf. De Officier van Justitie merkte op, dat verdachte een aartsoplichter is. Bij een vorige rechtszaak is al uitgemaakt, dat ver dachte 'n psychopaath is, maar helaas staat de wet niet meer toe dat verdachte in een inrichting, waarin hij thuis behoort, wordt opgesloten. Niettemin is het "noodzakelijk dat verdachte langen tijd uit de maatschap pij blijft en daarom eischte de Officier an derhalf jaar gevangenisstraf. Verdachte verzocht hierna de zitting te sluiten voor het publiek daar hij een be langrijke geheime verklaring wilde afleg gen. Doch de president achtte sluiting niet noodig. Vercachte verklaarde toen dat hij geen aartsoplichter is. Hij had in de jour nalistiek willen gaan, doch zijn toezieners hadden dit niet goedgekeurd toen hij weer eens uit de gevangenis kwam. Mijn hart is niet oneerlijk, aldus verdachte. „Ik ben nu oud en afgeleefd en ga naar mijn kinderen in Duitschland". Daarom verzocht verdach te aan de rechtbank om clementie. Uitspi*aak 22 October a.s

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 11