ALMA DONDERDAG 8 OCTOBER 1936 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 HOE WORDT HET WEER WEINIG VERANDERING. DE BILT SEINT: Zwakke tot' matige Noord-Oostelyke tot Zuid-Oostelijke wind, helder tot licht of half bewolkt, droog weer, weinig ver andering in temperatuur. Hoogste barometers!: 770.1 te Lerwick. Laagste barometers!: 749.3 te Isafjord. De kern van het hoogedruk-gebied ver plaatst zich weer naar Scandinavië, waar mee de toestand van mooi herfstweer ten onzent bestendigd wordt. Over Noorwe gen, Zweden, en verder rond de Oostzee stijgen de barometers. Het is daar rustig weer met hier en daar lichte vorst en uit- eenloopende bewolking. Ook over de Brit- sche Eilanden, onze omgeving en West- Frankrijk, heerscht, onder invloed van de hooge drukking, slechts zwakke wind. In ons land trad nachtvorst op, terwijl het nabij de Pyreneeën zelfs flink vroor. Te Biarritz is de temperatuur 14 graden on der haar normale waarde. De Middelland- sche Zee-depressie vulde op, zij brengt in Zuid-Frankrijk en het Rhóne-dal een krachtige mistra! Over Zwitserland en Zuid-Duitschland sneeuwt het nog, Wee- nen meldde in het afgeloopen etmaal 19, Zuerich 15 en Muenchen 11 m.m. neerslag. De Oceaan-depressie trok naar het Noord- Oosten. in diepte toenemend. Zij brengt over het Westen van IJsland krachtigen Zuidelijken wind met hooge temperaturen. LUCHTTEMPERATUUR. 9.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e. a. Van Donderdagnamiddag 5.51 uur tot Vrijdagmorgen 5.46 uur. HOOGWATERSTAND. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag 9 October voorin. 9.46 en nam. 10.34 uur. motief van den goederentrein komt er slecht af. Het gevaarte slaat om en komt op zijn rechterzijde in een slot- tje naast den spoorbaan terecht De stoom kon de machinist nog afsluiten. Hij zelf springt van zijn machine en valt in het water. Met een blauw oog en een nat pak kwam hij vrij. Hij was echter wat niet te verwonderen is erg overstuur. „Ik zat er boven-op voor ik er erg in had", luidde zijn verkla ring. Ook zijn helper was in veiligheid. Ook hij was op het laatste nippertje van de machine gesprongen. De trein leider, die zich in het achterste gedeel te bevond, had evemin letsel bekomen. Iedereen was het hoofd kwijt. Onbeschrijfelijk, zoo vertelde ons een der passagiers, was de chaos direct na het ongeluk. Iedereen was het hoofd kwijt. Op het moment, dat de trein derailleerde, wer den we in de coupé dooreengeworpen. Ba gage viel uit het net.... een hevig ge kraak en gegil van passagiers voltooide de paniekstemming. Alles speelde zich in min der dan gen tijd af. De trein stond met een geweldigen schok stil. We zijn zoo gauw mogelijk naar buiten gesprongen. En dat is ook de reden, dat zoo betrekkelijk wei nig persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. We zagen kans ons in veiligheid te stellen voor de tweede ramp plaats had. Nog geen minuut later reed de goederen trein op onze wagens in. De trein was gelukkig slecht bezet. Naar de opgave van den conducteur be vonden er zich in totaal 42 personen in. Helaas heeft het ongeluk twee men- schenlevens gekost. Reeds spoedig vond men tusschen de wrakstukken van een der voorste wagons het lijk van majoor Buiterman, die on middellijk dood moet zijn geweest. Aan den kant van de breede sloot lag een tweede lichaam. Het was de cargadoor Ginjaar. De ruïne. Toen wij vannacht op het terrein van den ramp kwamen was het opruimingswerk reeds in vollen gang. Het was een onbe schrijfelijke chaos. De voorste wagens van den personentrein zijn volkomen vernield. Overal liggen stuk ken versplinterd hout, kromgebogen ijze ren stangen, gebroken glas en het werd dan ook niet geheel uitgesloten, dat onder de puinhoopen nog een slachtoffer zal wor den gevonden. Een personenrijtuig is geheel van het onderstel geslagen, de rijtuigen daarach ter zijn zwaar beschadigd. Ze staan dwars over den weg. Daarboven op hangen twee leege goederenwagens, die over den gede- railleerden trein zijn heengeschoven. Over al in het rond lagen de wrakstukken. Het centrum van de chaos wordt ge vormd door een meter hooge berg van onontwarbare, ineengeschoven, ver wrongen en gebarsten brokstukken. Gelukkig is er geen brand ontstaan, want dan zou de ruïne nog volkome- ner zijn dan zij dit nu reeds is. Mach teloos liggen daar de beide zware lo comotieven. De personentreinlocomo tief is zoo op het oog slechts be trekkelijk weinig beschadigd. Anders is het met dien van den goederentrein. Het zware gevaarte is bijna geheel weggezakt in het modderige slootje. De linkerzijkant steekt nog boven het water uit. Er zijn wat planken over gelegd en deze hulpbrug dient om via een weiland aan de andere zijde van de brokstukkken te komen zonder al te veel kans op ongeluk ken. Ook de seinbrug is mee- gesleurd. Over alles heen ligt de seinbrug, die de geheele baan overspant. De brug is vol komen vernield, als kinderspeelgoed zijn de zware ijzeren stangen en binten opge vouwen en kromgetrokken. Alleen het ce menten voetstuk staat nog. Ook de tele graafpalen langs den weg zijn als stroo- halmen afgebroken. Op sommige punten is het een onontwarbaar kluwen van dra den. Ongeveer anderhalf uur na het ongeluk is de eerste werktrein met de volledige on- gevallenploeg uit Utrecht onder leiding van den hoofd-ingenieur van de spoorwe gen, den heer Laumans ter plaatse. Laat in den nacht was men nog steeds bezig met het zoeken naar eventueele slachtoffers. Fakkels wierpen een fantas tisch licht op de ravage, h'er en daar sis sen steegvlammen. Zwijgend en vlug werkt de hulpploeg. Ieder kent zijn taak en het opruimingswerk vordert Werktreinen uit Den Haag en Rotterdam zijn in aantocht en arriveeren in den vroe gen ochtend. Ook de groote kraanwagen uit Utrecht is besteld, terwijl die uit Nijme gen via Amsterdam naar Woerden wordt gedirigeerd. Het ongeluk gebeurde niet op een wisse! We hadden nog een onderhoud met den heer Laumans, die ons over de oorzaak uiteraard nog geen inlichtingen kon ge ven. De ontsporing had niet precies op den wissel plaats. Deze is zelfs nog intact. De machinist van den personentrein, de heer Suiker uit Den Haag, remde op die plaats reeds omdat hij te Woerden moet stoppen. Hij reed op veilig signaal. De goederen trein werd gereden door machinist Dit- marsch, eveneens uit Den Haag. Het zal nog geruimen tijd duren voor een van de vier sporen berijdbaar is. Vandaag en vannacht zal zeer zeker nog moeten worden doorgewerkt. De baan is op alle sporen over c.a 150 M. versperd en het buitenspoor zal het eerst worden vrijgemaakt. Vanavond komt een hulpploeg uit Amsterdam (Rietlan den) naar Woerden. HET VERHAAL VAN EEN OOGGETUIGE Onze correspondent te Woerden begaf zich onmiddellijk naar de plaats van het onheil, en schrijft ons nog het volgendè: Het postblok bij Kattenbroek bevindt zich op ongeveer een kilometer vanaf het station Woerden. Terplaatse bevinden zich vier sporen. Even over de wissel heen be ginnen de treinen, die te Woerden stoppen, te remmen en juist op dit moment, zoo vertelde ons de machinist, voelde ik een schop en begreep ik dat een ongeluk ge beurde. De locomotief had de rails verla ten bleef schuin midden op de spoorbaan liggen. De machinist en stoker konden de wagen veilig verlaten. De goederenwagen vlak achter de locomotief kwam bovenop de tender van de locomotief terecht, ter wijl het eerste personenrijtuig geheel dwars kwam te liggen. Loodrecht hierop en dwars over de heele breedte van de baan het tweede personenrijtuig, terwijl het derde geheel schuin kwam te liggen, vreeselijk vernield. De laatste wagens bleven staan en waren ook toevallig ge heel verlaten. De reizigers konden zich vrijwel allen bevrijden en stonden net even van den schrik te bekomen, toen de straks reeds genoemde goederentrein, die niet minder dan 24 wagens telde, en een flinke vaart had, komende uit Gouda, met een slag op de dwarsliggende wagens van ontspoorden trein inreed. Wat nu gebeurde, zoo vertelde ons een der reizigers, was een ontzettend ge zicht. Naar alle kanten vlogen de stukken van de uiteengereten wagons heen. De reuze locomotief had zich als het ware in de ruïne geboord, om deze in een ware chaos te veranderen en kwam daarna ge heel in de sloot terecht. Het was voor de beide machinisten van deze trein een ware noodpositie en het mag een wonder hee- ten, dat dezen er nog zoo goed zijn afge komen. Kletsnat weliswaar maar met al leen onbelangrijke wonden op hun ge zicht vertelde een van hen hoe zij door een soort noodluik waren gekropen en daarna langs gebroken telegraafdraden waren opgeklommen en zich zoo had we ten te redden. Van hem was dit het derde spoorwegongeluk, dat hij meemaakte. Dat de botsing ontzettend was geweest bleek wel hierin, dat wy de schoorsteen van de locomotief later een 20 meter ver in een sloot zagen liggen. Zooals wij daar in het nachtelijk uur stonden, was de aanblik van het geheel vreeselijk. Wij kwamen voor een bijna ondoordringbare muur van verwoesting. Meters hoog lag een ravage van versplin terde en verwrongen wagens. Het tweede rijtuig lag schuin de hoogte in. De lampen in de voorste coupé's brandden nog. De ijzeren constructie dér wagens had nog wat kunnen behouden? In het voorbijgaan zagen we de totaal vernielde coupé's, door midden geknapte banken, versplinterde ruiten. Maar dit alles was nog niets ver geleken bij wat we hierna te zien kregen, 't Is bijna onmogelijk een indruk ervan weer te geven. Hier lag het eerste per sonenrijtuig schuin hellend tegen de ver nielde goederenwagen. De eerste helft was een ruïne van staal, ijzer en hout. Er was nog net ruimte om onder de verongelukte wagen door te kruipen. Het viel niet mee om over de opgestapelde massa's heen te komen. Maar het lukte. Nu waren we op de plaats, waar de goederentrein de per sonentrein getroffen had. We bevonden ons in een driehoek, waarvan de zijden gevormd werden door twee en zelfs driedubbel op el kaar gestapelde wagons. Een enorme hoogte. Hier vonden we, zoo vertelde ons de bovengenoemde persoon, het lijk van den verongelukte. Hij had de uniform aan van het Leger des Heïls. Het gezicht had een zware wonde, ter wijl het bloed uit den mond kwam. Het koste zeer veel moeite het lijk vrij te krijgen. Het moest als het ware wer den uitgegraven. Waarschijnlijk is de man, toen hij was uitgestapt, onder den trein gekomen. Toen een der artsen de dood geconstateerd had, brachten we het lijk op een brancard weg en reden het even later op een hulplocomotief naar het station Woer den, waar het voorloopig werd neer gelegd. Uit een zakboekje, waaruit we hem konden identificeeren, rolde een negatief van een kinderfoto! We waren zeer onder den indruk, na deze eerste ontdekking, vertelde onze zegsman. Nu weer verder! Over de omgewoelde grond, waar geen rails meer te bekennen was. Hier en daar lag een verspreid stuk. Na eenige klimpartijen bereikten we de locomotief van den goederentrein, die ge heel in de sloot was terecht gekomen. On wrikbaar lag hij daar, terwijl het water heele einden ver was weggespoten. De stoom ontsnapte nog met groote krach! Nu nog naar de andere locomotief. Daar lag het gevaarte in het zand gegraven. Een groote telegraafbrug was afgeknapt en lag gedeeltelijk over het tweede personen rijtuig heen, terwijl daar bovenop een goederenwagen als het ware geslingerd was. We hadden nu het ergste gezien en keerden terug over de brokstukken, die eens een trein hadden gevormd. We ke ken nog even, hoe de locomotief van de hulp trein door middel van een kabeltouw een eerste brokstuk van een wagen weg trok. Krakend ging het vooruit. Heel voor zichtig moest worden tewerk gegaan, want één stuk kon de heele ruïne in ge vaar brengen. Het zal een ontzaglijk werk zijn deze drukke lijn Den Haag en Rotterdam Utrecht vrij te krijgen. DE POST NIET BESCHADIGD De treinbotsing heeft voor de post geen ernstige gevolgen gehad. De post voor Rotterdam was in een geheel intact geble ven wagon geborgen en kon nog 's nachts per auto naar de Maasstad werden door gezonden. De- wagon, waarin zich de post voor Den Haag bevond, was echter ge kanteld en het was reeds ochtend voor de inhou van deze wagon kon worden be reikt, waarna de ook hier onbeschadigd gebleven poststukken om 7 uur per trein naar de residentie konden worden door gezonden, aar de spoorlijn naar den Haag vrij was. Bij het ongeluk was helaas ook een groote telefoonpaal met alle daarop ver bonden lijnen vernield, zoodat het eenigen tijd duurde voor van Woerden uit tele fonische verbinding was verkregen. Van de 7 verbindingen van den telefoondienst in Woerden bleken er n! 6 onklaar te zijn geraakt. Tenslotte slaagde men er in op de laatste lijn via Rotterdam met Utrecht in verbinding te komen. Inmiddels is de technische dienst van P. T.T. onmiddellijk met het herstel van de telefoonlijnen begonnen. MAATREGELEN VOOR HET REIZIGERS VERKEER. Naar aanleiding van het spoorwegongeval bij Woerden vernemen wij van de Neder- landsche Spoorwegen omtrent den treinen loop het volgende: Het treinverkeer ter plaatse is geheel gestremd, hetgeen voorloopig nog zoo zal blijven. Overstappen te Woerden ter plaat se van het ongeval is uitgesloten. Reizigers, die van plan waren te reizen van of naar Leiden, Den Haag, Rotterdam, via Woerden, worden aangeraden te rei zen over Amsterdam of Dordrecht. Tus schen Rotterdam-Maas, Gouda en Woerden en tusschen LeidenWoerden en Den Haag (S.S.)Gouda en Woerden zal een uur treindienst worden onderhouden. Tusschen Utrecht en Woerden zal een A.T.O.-busdienst worden gereden in aan sluiting op de uurtreinen uit de richtingen Den Bosch en Arnhem. De Nederland-boottrein naar Genua ver trekt normaal van Den Haag (S.S. doch wordt geleid over Den Haag HSM)Rot terdam (DP), Geldermalsen naar Utrecht en Arnhem. Reizigers van Amsterdam zullen te Utrecht hun gewone aansluiting vinden. Nadere berichten geven alle stations. De oorzaak van het ongeval. Omtrent de oorzaak van het ongeval sprak een ingenieur ter plaatse van het ongeval als zijn meening ui! dat het on geluk is toe te schrijven aan de te groo te snelheid waarmede de machinist van de personentrein heeft gereden. Deze reed met een vaart van 90 kilometer, terwijl ter plaatse slechts een snelheid van 45 K.M. was toegestaan. V Een krachtig eenheidsfront. De Bisschoppen hebben Zondag weer een hoog ernstigen oproep gericht tot ge heel het katholieke volk: „Redt ons volk en ons vaderland van den dreigenden on dergang!" De Bisschoppen moeten wel een zeer ernstige reden hebben, om te spreken, zooals zij spreken. Er moet inderdaad een groot gevaar dreigend zijn! Zij zien die bedreiging. Onder ons zijn er nog te veel, die dat groot gevaar niet van zoo nabij zien.... Och, dat hun oogen niet te laat open gaan! Dat zij nie! als 't te laat is, zullen moeten verzuchten: had ik 't maar bijtijds ingezien, ik zou dan anders gedaan en anders gehandeld hebben: ik zou al mijn kracht en al mijn invloed hebben aangewend, om 't anders te doen loopen, dan 't nu geloopen is.... Wij willen hier nog even afdrukken een passage uit het jongste Bisschoppelijk Schrijven: Naast deze voornaamste en boven natuurlijke middelen (gebed, vasten, de naastenliefde beoefenen) mogen we echter geen enkel ander middel onbeproefd laten in den strijd voor God. De Paus vermaant ons met een woord van den profeet „een muur op te werpen voor het huis van Israël om pal te staan in den strijd ten dage des Heeren". Daarom moeten ook wij, aldus gaat Hij voort, al onze krachten vereenigen tot een vast aaneengeslo ten groep, die een krachtig eenheids front vormt tegen de misdadige slag orden, die vijandig staan egenover God en het geheele menschelijk ge slacht. Dat daartoe noodig is ook de eenheid te bewaren op staatkundig gebied, hebben Wij U in een vroeger bisschoppelijk schrijven voorgehou den. Een dringend beroep doen Wij op allen, die vereenigd zijn in de standsorganisaties, welke hier een machflg terrein vinden voor de ka tholieke actie. En met de woorden van den H. Vader in zijn bovenaange haalde encycliek bezweren Wij in den Heer. toch ai te willen zien van alle enghartig individualisme en U allen te vereenigen, ook al mocht dit zware offers kosten. Uw eigen heil en dat der geheele menschheid eischt dit. De katholieken moeten een krachtig eenheidsfront vormen. Een eenheidsfront in de standsorganisa ties. Een eenheidsfront in de politieke actie. Zwaar is de verantwoordelijkheid van katholieken, die, ondanks den dringen den oproep van de Bisschoppen Wij bezweren U in den Heer, aldus de Bis schoppen zich niet in eenheid willen vereenigen, „ook al mocht dit zware of fers kosten!" Wij kunnen ons 't is onze eerlijke en diepe meening niet indenken, hoe een katholiek zulk een verantwoordelijk heid kan dragen! De wereld in vogelvlucht De ring om Madrid wordt steeds nauwer. Met het innemen van Portillo, Quis- mondo, Fuensalida en bovenal van Santa Cruz de Retamar, moeten de rechtsche le gers een flinken vooruitgang hebben ge maakt in den sector ten Zuid-Westen van Madrid. Hier toch loopt een prachtige straatweg van Maquella naar de hoofdstad waar Nayalcarnero, naar men meent, het laatste versterkte punt der regeerings- troepen vormt voör Madrid. Nu de kansen van Madrid zoo slecht staan zit Moskou te popelen om in te grij pen, maar de Russische regeering heeft zich nu eenmaal gebonden door toe te treden tot het accoord van non-interven tie. Daarom probeert Moskou daarvan af te komen, door Duitschland, Italië en Por tugal te beschuldigen van schending van dit accoord. En wanneer anderen zich er niet aan storen, waarom zou Moskou het dan wel doen? Wanneer Rusland openlijk de Madrileen- sche regeering gaat steunen, is het hek van den dam en weten wij nog geenszins waar "wij ergens trrecht zullen komen. Dan kan men te Genève de kwestie van de hervorming van den Volkenbond ern stig bestudeeren, en den wensch r.og zoo uitdrukkelijk uitspreken, dat de Volken bond zoo universeel mogelijk moet wor den gemaakt, maar dar komt er zeker niets van terecht. De commissie, die deze kwestie zal bestudeeren, zal trouwens toch al geen gemakkelijke taak hebben. (ALGEMEENE LEIDSCHE MISSIEACTIE) 18-25 OCTOBER Ieder koopt MINSTENS één lot 25 cent. Ieder koopt het geïllustreerde programma-boek a 25 cent. 6240 Dit nummer bestaat uit vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS BUITENLAND. Rusland dreigt zich in de Spaansche aangelegenheden te mengen, als de be weerde schendingen van het non-inter- ventie-aceoord niet ophouden. (2de blad). De kwestie der Volkenbondshervorming. (2de blad). Een gevecht by Bethlehem.- (2de blad). De oceaanvlucht van Björkvall mislukt. De vlieger bij Ierland opgepikt. (Luchtv.j 2de blad). BINNENLAND. Opheffing van goudclausules wordt door de regeering overwogen. (2de blad). De uitvoer van bloembollen naar Dene marken zonder certificaat is verboden. (2de bald). De aangekondigde opheffing van invoer beperking van houten meubelen» leer, wol len dekens enz. gaat heden in. (2de blad) OMGEVING. Spo^r.veg-ongeluk bij Woerden. Twee dooden. (1ste blad). Aanrijding tusschen tram en vrachtauto te Hillegora. (1ste blad). AGENDA LEIDEN. Donderdag. A R K.A. 's morgens half acht H. Mis in de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph; 's avonds 815 uur ledenvergadering in den Burcht. Donderdag. Ledenvergadering R. K. Vrou wenbond afd. Leiden. Lezing met lichtbeelden door een der Witte Zusters uit Afrika. Burcht 8 uur. Vrijdag, Fancy Fair der R.K. Stud.Ver. „S. Augustinus", Rapenburg 24, ten bate van de Studentenconferentie der St. Vincentiusver., vanaf 's avonds 8 uur. Zaterdag, vanaf 's middags 2 uur voortzet ting der Fancy Fair van S. Augustinus. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 5 tot en met Zondag 11 Oct a.s. waargeno men door de apotheken: C. B. Duyster, N. Rijn 18, telefoon 523 en J. Doedens, Wil- helminapark 8, Oegstgeest. telefoon 274. WIE ZOU ER ONVER SCHILLIG VOOR ZIJN Wie zou er onverschillig voor zijn? Welke Katholiek? Geen enkel. Beslist geen enkel. Omdat een Katholiek als zoodanig, van zelf, uiteraard.... Missie-actie als plicht en roeping moet beschouwen. Een Katholiek kan niet onverschillig staan tegenover de Missie-actie. Missie-actie is niet iets, waarvoor men kan voelen en niet kan voelen, zooals men permitteer ons de vergelijking kan voelen of niet kan voelen voor whisten of voor biljarten. Missie-actie is gevolg geven aan Chris tus" bevel, om alle volkeren te on derwijzen. Een Katholiek, die voor Missie actie onverschillig zou zijn, is onverschil lig voor dat bevel van Christus. Missie-actie is gehoor geven aan den drang, die er dringt in het hart van eiken Christen, de drang van de liefde, die ge ven wil aan anderen, wat men zelf bezit: de kennis der Waarheid, het Geloof in Christus. Voor Missie-actie is geen enkele Katholiek onverschillig. Dus ook niet voor de ALMA de Al- gemeene Leidsche Missie-actie. Dus meewerken, meesteunen, meeleven, opdat de ALMA haar doel bereike. Het voornaamste middel van de Missie actie is het gebed. Van dit middel alléén weten wij onfeil baar zeker, dat het doeltreffend is. Als wij vragen, als wij bidden, dan zullen wij verkrijgen. Morgen begint de gebedsactie van de Alma. Onder de H. Missen zal er gebeden wor den en na iedere H. Mis driemaal het Wees Gegroet en het volgende gebed. Gebed tot uitbreiding des Geloofs. God, die wilt dat alle menschen zalig worden en tot de kennis der waarheid geraken, wij bidden U, zend werklieden in Uw wijngaard en geef, dat zij met groot vertrouwen Uw woord verkondigen: op dat Uw leer zich verbreide en verheerlijkt worde en alle volkeren U, eenig waren I God, kennen en Jezus Christus, Dien Gij I gezonden hebt, Uw Zoon, onzen Heer, die met U leeft en heerscht in alle eeuwen der eeuwen. Amen. Bidden wij allen mede!

Leidsche Courant | 1936 | | pagina 2